De begroofing van Waterstaat afgehandeld. STA TEN- GENERAAL. t EERSTE KAMER. SPORT EN SPEL Nieuwe Uitgaven. BURGERLIJKE STAND HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 TWEEDE KAMER. Be spoorwegtarieven voor Haiad- en tuin bouw. Be heer Buys op het gsolitieSse pad. Zijn weg wordt naet sssefc vozen bestrooid. Be mijnen. 25 November. Vanmiddag heelt minister Reymer de lan ge rij van avondlijke en nachtelijke sprekers over de spoor- en tramwegen beantwoord. Ook nu weer deed minister Reymer het uit voerig: ieder kreeg zijn deel. Of 't nu alle maal even inhoudsrijk was, is een andere vraag. Toezeggingen kwamen er wel geheel weinig. Als gisteren. Minister Reymer zal de spoorwegdirectie opdragen, zooveel als maar eenigszins moge lijk is, spoorweg-overwegen voor het publiek verkeer ter beschikking te stellen. Verbetering van stations-misstanden in Leiden en Den Haag zal moeten wachten op hetere tijden. De daarvoor ben-oodigdé mil- lioenen kunnen op het oogentolik beter elders worden besteed. Ook over de onbewaakte overwegen niets nieuws. In de couranten komt altijd het lee'd der getroffenen naar voren, maar nooit wordt vermeld in hoeverre dit leed gevolg is van eigen onvoorzichtigheid, van eigen roe keloosheid dat hield de minister den hee- xen v. d. Bilt en van Dis nog eens voor. Natuurlijk heeft vannacht de heer van Dis gepleit, niet voor een verminderden treinen loop op Zondag, maar voor een algeheel uit schakelen daarvan. Minister Reymer zou daartoe niet overgaan en ook niet kunnen overgaan, omdat de wet eischt, dat er des Zondags passagiersvervoer op de spoorwegen plaats heeft. Buitendien hééft hij den staat- kundig-gereformee'rden heer van Dis voor gehouden, dat bij het uitblijven van spoor wegvervoer op Zondag de reizigers toch, zij 't op andere wijze, dan per trein, vervoerd worden. En dan niet regelmatig en niet mas saal, maar met allerlei voertuigen, waardoor de Zondag meer zou worden onheiligd dan thans. De heer van Dis moge daarop niet let ten, ik aldus de minister heb er als overheidspersoon alles mede te maken. De A.T.Ö. en de Spoorwegen in hun onder linge verhouding zal de minister nog eens in het geheel onder het oog zien. Ook in 's ministers antwoord, evenals in de repliek, is de tariefskwestie voor het ver veer van land- en tuinbouwproducten op de Spoorwegen, het hoofdpunt van discussie ge weest. Zij gaf zelfs aanleiding tot een aardig en merkwaardig parlementair, vurig debat. Onze lezers weten 't: gisteravond en gister nacht is er door de Kamer algemeen bij den minister aangedrongen op verlaging van de spoorwegtarieven voor land- en tuinbouw producten, zóó, dat de reductie den land- en tuinbouwers zou ten goede komen. Men her innert zich ook, dat het algemeen betreurd werd, dat het rapport der commissie-de Vries nog niet verscheen. Daardoor miste de Twee de Kamer de gelegenheid om met minister Reijmer te discussieeren op een deugdelijken grondslag. De minister deelde vanmiddag mede, dat, ook als een gevolg van zijn aan drang tot het betrachten van spoed, het rap port de Vries vóór den komenden eersten Januari zal verschijnen. Mr. Duys was gisteravond in het geheel niet aanwezig geweest. Vanmiddag hoorde hij alleen den minister. En dacht een politiek succesje te kunnen oogsten blijkbaar over tuigd van een algemeene instemming met wa,t hij wilde voorstellen, nl. een motie, die vroeg om een reductie op de vrachten per spoor van land- en tuinbouwproducten. Hij had blijkbaar den indruk, dat de Kamer met ''s ministers verklaring niet zou kunnen in stemmen, de verklaring, dat ook hij streeft naar een regeling, die land- en tuinbouw zou ten goede komen. Nu zat 'm daarin de kneep: in dat ten goede komen aan land- en tuinbouw. De heer Duys wist blijkbaar niet de heer v. d. Bilt hield het hem voor dat er thans reeds voor het vervoer van land- en tuin bouwproducten reductie wordt gegeven, in cidenteel en niet over het algemeen, maar vooral wist hij niet, dat deze reductie land en tuinbouw niet ten goede komt, doch de expediteurs. Wat de Kamer wilde, maar waarop ze nu nog even wachten wil, ging verder dan de motie-Duys. Eenige afgevaar digden betoogden, dat ze daarom reeds zou den tegenstemmen. Toen trad de medeon- derteekenaar van Mr. Duys, de heer v. d. Waarden, naar voren om te betoogen, dat de bedoeling der motie was, de regeering te nopen aan de Spoorwegen te vergoeden wat deze zouden tekortkomen voor een e-v. spoorwegreductie. Immer de minister had duidelijk doen uitkomen, dat de vraag van reducties volledig stond ter beoordeeling van de spoorwegdirectie. De heer v. d. Waarden had 't er voor zijn partijgenoot niet beter op gemaakt. De heer Kortenhorst hield nu den heer Duys voor, onder algemeene hilariteit van de Kamer wij zagen twee oude parlementaire „rotten" gnuiven om het lustige steekspel, dc heeren Heemskerk en Marchant dat hij zijn eigen motie dus blijkbaar niet begreep, dat hij deze alleen had ingediend 0111 de boeren te „verlakken". Hier greep de president in en riep, om dit laatste woord, de heer Kor tenhorst tot de orde. De heer Duys werd he vig boos, maar zelfs de heer Albarda liet merken, dat hij 't met de houding van zijn partijgenoot niet eens was. Men had er schik in, dat de heer Duys z'n neus zoo lee- lijk stootte. En toen de heer Duys zich ging verdedigen, had de hilariteit bijna geen eind. Het zij tot 's heeren Duys eer, als parlemen taire figuur gezegd, dat hij van de situatie maakte, wat er van te maken viel. Intusschen: de motie viel met 45—16 stemmen. Alleen de soc. dem. fractie stem de voor. Tot dusver werden de staatssubsidies aan intercommunale tramwegen verdeeld naar het kolenverbruik. Minister Reymer wenschte voortaan, ten bate van het geheel van het intercommunale tramwezen die methode van subsidie-uitkeering te wijzigen en de subsidies te bepalen naai- behoefte. Waar door het zou worden voorkomen, dat som mige tramlijnen maar uiterst moeilijk een bestaan voortslepen, terwijl er andere zijn, die 5 pet. dividend kunnen uitkeeren, dank zij de regeeringssubsidie. De heer Knottenbelt wenschte zich bij die nieuwe methode niet neer te leggen, de heer Krijger en de minister in zijn antwoord, hebben de noodzakelijkheid van die metho de sterk verdedigd. Wanneer morgen een amendement-Knot tenbelt komt, zal dit worden verworpen. Daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. De discussie over de mijnen leverde niets belangrijks op. De ratificatie van het ver drag betreffende den arbeidstijd zal voor- loopig niet plaats hebben. De minister zegde wel toe alles te doen, wat mogelijk is om den afzet van. Nederlandsche kolen, op gezonden grondslag te bevorderen. Algemeen werd er hulde gebracht aan de nagedachtenis van Mgr. Nolens. Bij het kleine begrotingsonderdeel van de Rijkspostspaarbank pleitte Mr. Joekes voor xenteverhooging. Daartoe ga ik niet Hoe meer, hoe liever. Je laatste portret, met een paar troostrijke, maar hartelijke woor den. Nog meer?" „Nee", zei ik, „dank je. En nu de gemid delde man". „Aangezien ik dat ben", zei Jonas blij, „zal ik je even zeggen, wat ik minstens verwacht. Een auto. Mocht je daar iets voor voelen, dan kun je inlichtingen over het merk alhier be komen. Sokken. In 's hemelsnaam sokken. Geen dassen, want die kan een vrouw niet uitzoeken. Een paar reispantoffels voor als de crisis over is. Een dassenstrekker. M'n vrouw v/il ze niet strijken, en het meisje kan het niet. Alzoo En cigaretten. Een goeie, be hoorlijke kunsthistorie zou me zeer veel ge noegen doen, om heelemaal niets te zeggen van een paar van die varkensleeren hand schoenen. Een das. Lekker warm, en alsje blieft kalm van kleur. Een opvouwbare tan denborstel. Ja, die kun je krijgen. Verrukke lijk gewoon. Zoo maar in je vestjeszak. O ja, en sigaretten natuurlijk. Een vulpen, en als dat te bescheiden is, een draagbare schrijf machine. Dat nieuwe boek over de Engel- schen: „The English. Are they human?" Heb ik me ook altijd afgevraagd. Nu ik het toch over boeken heb, alle andere goeie boeken, die er dit jaar zijn verschenen. Mijn notitieboekje is ook weer vol. Geen paraplu. Desnoods wel een wandelstok, maar een goeie, alsjeblieft. Een trui, liefst niet eigengebreid. Dat wordt altijd zoo pijnlijk. Een kamerjas, en als je erg duur wilt doen, een coin de feu. Zoo'n zakje, om je sreutelbos -in. te bergen. De zak van dit pak begint ook al weer te slijten. En aan de auto mankeert ook nog van alles. Van een plaid tot een sigarettenaansteker toe. En voor ik het vergeet, sigaretten." Jonas, wou geen bedankje hebben, zei hij. Zoo is hij. Hij hoopte alleen op een voorspoe- digen Sinterklaas, en wenschte mij hetzelfde. Ik, op mijn beurt, wensch het u. WILLY VAN DER TAK. WIE NIET STERK IS, MOET SLIM ZIJN We komen in de huishouding geregeld een heeleboel dingen, die niet „open" willen. De lastigste dingen zijn in dit opzicht flesschen met glazen stoppen. Deze kunnen zoo ver schrikkelijk vastzitten, dat men, als men gaat forceeren, hard kans loopt, dat de glazen stop afbreekt. De aangewezen weg om de stop uit de flesch te krijgen is, de hals van de flesch te verwarmen. Dit kan men doen door den hals heel voorzichtig boven een gas- of spiritus-vlammetje te houden en voortdurend in de ronde te draaien. Daarbij loopt men echter kans, dat een mooie 1 kristallen flacon barst door al te plotselinge verwarming, Secuurder is daarom de vol-. gende methode. Leg een dik touwtje of een dun hennepkoordjeom den nek van de flesch. Twee personen pakken nu de flesch met hun linkerhanden stevig beet. Met hun x-echterhanden pakken ze ieder een eind beet van het touwtje en ti-ekken dat snel heen en weer. Door dit snelle, stevige schuren van het touw langs den hals, wordt deze verhit, zet uit, waarna men gemakkelijk de stop eruit kan draaien. Een andere moeilijkheid is, dat men dik wijls het schi-oefdopje van een tube (tandpasta, verf, gom, enz.) niet los kan krijgen. Ook daarvoor bestaat een eenvoudig middeltje. Men steekt eenvoudig een lucifer aan en houdt die onder het schroef dopje, terwijl men tegelijkertijd de tube ronddraait. Men kan ook een gas- of spiritusvlammetje gebruiken, maar in de meeste gevallen is een lucifer voldoende. Ook kan men het schroef dopje in heet water doopen, waarna het makkelijk los geschroefd kan worden. Metalen schroefdeksels van jampotjes, enz. die niet los willen, kan men eveneens op zachtzinnige wijze dwingen door het potje omgekeei*d, alleen met het schroefdeksel een paar seconden in heet water te houden. Niet te lang, want dan zet het glas ook uit, en zijn we weer even ver. Tenslotte zijn er nog de gewone blikken bussen en busje, waarvan de deksels niet af willen. Door timmex-en en stompen vliegt het deksel er soms af, doch dan is meteen het busje uit zijn fatsoen. Men kan 't deksel er afkrijgen door een smal dun mesje te nemen, een oud aardappelmesje bijv., en. te probeeren de punt hiervan voorzichtig op een of ander plekje tusschen het deksel te krijgen. Heel voorzichtig buigt men het deksel op dat punt een beetje uit door het mesje zacht op en neer te wrikken. Het is niet noodig, dat het mesje zóóver tusschen het deksel gestoken wordt, dat de punt den bodem van het deksel raakt. Nu gaat men zooveel mogelijk trachten het mesje in het rond te duwen en telkens den rand van het deksel een weinig uit te buigen. Zoo gaat men het busje heelemaal rond cn gaat daarmee door, steeds in de rondte, tot het deksel er gemakkelijk afgenomen kan worden, over antwoordde minister Reyemer want met de rente van het oogenblik loopt het reeds storm. Moeilijk te verklaren is dit niet: vele beleggers voelen zich het veiligst bij de zekei-heid, waarmede de Staat de Rijkspostspaarbank schraagt. De discussie over de Waterstaatsbegrooting is afgeloopen. Morgen moeten er nog enkele stemmingen plaats hebben. De Drankwet aangenomen. De discussies over de gewijzigde Drankwet de Drankwet-Verschuur liepen in de mor genvergadering af. Nadat mevr. Pothuis- Smit zich nog had aangesloten bij haar par tijgenoot Hermans, heeft Minister Verschuur zijn rede van verdediging gehoudexx. Mevr. Pothuis—Smit betreurde 't bovenal, dat, al lereerst de wet niet ver genoeg was gegaan en daarna, dat de Plaatselijke Keuze uit het ontwerp was uitgebleven. Na de minister en na eenige repliek is het ontwerp aanvaart! geworden. Met 2315 stemmen. We noemen voor- en tegenstanders op. Voor: de a.r. afgevaardigden, de groote meerdei-heid der r.k. gToep, de v. d. en s. d. fracties in haar geheel, behalve van de laat ste de heer Ossendorp, benevens de c. h. afge vaardigden v. d. Hoeven, Lohman, Pollema en de Vos vaix Steenwijk. Tegen waren alle libei*alen, de c. h. sena toren vaxx Wassenaer Catwïjck, de Gijselaar en Jan ter Haar, de s. d. Ossendorp en de R.K. heeren Arntz, Blomjous, de Jong, Jans sen en van Sasse van Ysselt. Er was heel wat aangevoerd tegen het ont werp en algemeen immers was de klacht ge weest, dat het zoo uiterst moeilijk leesbaar, ja onleesbaar was. Dat is voor een minister nu niet bepaald een aangename ontmoeting We moeten zeggen, dat op dit punt de bewinds man zich allerminst zonder verdienste heeft verdedigd. Hij begon te constateei-en, dat meestal wordt gezegd, dat de politiek de ka rakters bederft, maar na de behaixdeling van zijn Drankwet, was Mr. Verschuur tot de con clusie gekomen, dat de politiek deugden weet aan te kweeken, vooral de deugd der beschei denheid. Want aldus ongeveer de minister ik meende, dat er werkelijk iets dragelijks was geboren, iets dragelijks zeker, wanneer gelet wordt op de velei'lei kring, die invloed poogde te oefenen in gesprek, adressen enz. Wanneer gelet wordt op de onderscheiden- heid der adressen, die gewoonlijk in tegen gestelde richting trokken. En wanneer er dan een ontwerp aan den Senaat kon worden voorgelegd, dat in de Tweede Kamer, on danks zoo veler meening, ondanks het feit, dat niemand, dat geen groep, zich volledig tevreden kon toonen, welnu, dan meende minister Verschuur, dat hij toch nog wel eenige reden had om zich te verblijden. Echter: dc discussie in den Senaat had hem geheel „ont nuchterd" (stijl: Drankwet). Minister Verschuur weet eiken aandrang naar een technische wijziging opnieuw, af. Hij wenschte een verbetering niet te onder nemen, omdat 't voor het oogenblik zeker niet beter kan. Maar deze mededeeling was xxiet van een aard, die den heer van Sasse van Ys selt overtuigen kon. Toch verdienden 's mi nisters argumenten tegen de onleesbaarheids- grief wel aandacht. De minister betoogde, dat de Drankwet onleesbaar is, wijl de be handelde materie onleesbaar is. Het was noo dig heel veel te regelen. De drankwet heeft van 1881 af allerlei, dikwijls nooit vermoede verrassingen gebracht de Drankwet scheen een dankbaar veld voor het toepassen van een meer dan gewone vindingrijkheid bij het zoeken naar wegen tot ontduiking. Bovendien ontwikkelden zich onverwachte vormen, die het niet mogelijk was het korte, klare teksten te ovei-meesteren. Er werd veel bezwaar gemaakt tegen de verwijzingen naar andere artikelen.-De minis ter was op dit punt zoo gelukkig de Kindei"- wetten over welker vorm men nu ook niet bepaald juichtonen hoort als vergelijkings materiaal te kunnen aanvoeren. De Kinder wetten volgden de methode, die eergisteren aanbevolen werd n.l. die van het telkens weer volledig citeeren van de verwijzingen. We moeten toegeven we hebbeix de Drankwet op'dit punt nog eens opgeslagen dat door citeeren van verwijzingen de leesbaarheid nu ook niet bepaald voorbeeldig zou geworden zijn. De minister verdedigde dat opnemen van het verbod van verpachting. Aanvankelijk scheen er op dit punt eenig défaitisme bij de regeei'ing te zijn waargenomen de moge lijkheid van welslagen zag men vervagen, gezien de meergenoemde vindingrijkheid maar de Tweede Kamer heeft door haar aan drang opnieuw duidelijk in de wet te doen plaatsen, dat de man, die door een Vei'gun- ning zijn brood verdient duidelijk voor het publiek komt, zooals steeds de bedoeling van de Drankwet geweest is. Ten slotte verheugde de minister zich over deze loop van zaken zeer. De minister heeft zich voorts tegen de klacht van Mr. Rink, dat het gebruik en niet het misbruik door de nieuwe wet zou worden getroffen men herinnert zich dat de leider dr liberale fractie zich op den considerans beriep verdedigd door te herinneren aan wat hij in de Tweede Kamer tot Prof. Slote- maker had gezegd, die keeren wilde „het in de levensgewoonte opnemen van het regel matig drankgebruik". Toen heeft minister Verschuur duidelijk doen uitkomen van een zich kanten tegen het gebruik niet te willen weten. Ten slotte heeft'de minister van Arbeid nog uiteengezet, waarom hij de Plaatselijke Keuze niet opnam in zijn ontwerp. En waarom hij ook nimmer tot Plaatselijke Keuze zou over gaan. Hij zeide ongeveer het volgende: ge heelonthouding moet blijven in de sfeer dei- liefde men moet geheelonthouder zijn, om dat men daardoor zijn vriend, zijn naaste steunen kan in diens zwakheid maar het zou een fout zijn, wanneer men de geheel onthouding binnen de sfeer van den staat zou gaan bx*engen, door haar verplichtend te stellen de geheelonthouding behoort bui ten de sfeer van. het recht. INTIMUS. VOETBAL. D.W.S.KINHEIM. Bij gelegenheid van den wedstrijd D.W.S Kinhcim, welke a.s. Zondag te Amsterdam gespeeld wordt,, organiseert de Supporters- vereeniging „Geel-Zwart" een autobustocht. Kijk Uit 3b—H.S.G. 3 Thuiibcrg en Blomquist naar Lake Placid. Uit HelsingforsDe Finsche Schaatsenrij- dersbond heeft besloten Thun-bei'g en Blom- quist naar de Olympische Spelen te Lake Placid te zenden. SCHAKEN. KIJK UIT— HAARL. SCHAAKGEZELSCHAP. Voor de competitie van den Nederlandschen Schaakbond, district Noord-Holland, werden Dinsdagavond te Velsen tusschen de eerste en derde tientallen der schaakclubs „Kijk Uit" en het Haarlemsch Schaakgezelschap een wedstrijd gespeeld met het volgende re sultaat: „Kijk Uit"—H. S. G. 1. H. Schmitz—Th. de Jong 1/2—1/2 2. J. A. B. Zoontjes—Ph. Th. Stol 1/2—1/2 3, J. Klaver—D. Andrea 1/21/2 4. H. WoudenbergH. K. Veurman 1/21/2 5. W. Auener—P. Appelboom 01 6. C. GordijnJ. F. H. Busking 01 7. G. Gordijn—A. C. de Groot 1/2—1/: 8. J. H. de Vries—D. Wielenga 0- 9. J. GordijnVan Dort 0- 10. H. KoelemïjJ. H. Marwitz 0- Totaal uitslag 2 1/2—7 1/2 1. Mr. HellemaM. Rumpff 1—0 2. S. de VriesJ. G. Leibbrandt 0—1 3. Dr. J. F. BekkerJ. Sondorp 1/2—1/2 4.W. ScholteJ. Hamelink 0—1 5. S. Kluft—A. Jè de Vries 1/2—1/2 6. G. Schuurman—M. H. Slinger 0—1 7. J. VisserA. Froger 1/2—1/2 8. Ph. BakkerH. Riphagcn 0—1 9. M. van 't VeerJ. A. Erbrink 1—0 10. J. BilderJ. Vreeken 1—0 Totaal uitslag 4 1/25 1/2 SCHAATSENRIJDEN SONJA HENIE EN HAAR OUDERS. Tot dusver werd de jonge Noorsche wereld kampioene kunstschaatsenrijden op haar rei' zen door de wereld, steeds door haar ouder vergezeld; de Noorsche Schaatsenrijdersbond moest derhalve altijd de kosten van Son ja' reisgenooten dragen. Het Noorsche Olympi sche Comité wil echter voor de reis naar Lake Placid slechts de kosten voor Sonja betalen, daar zij het volgend jaar 21 jaar oud is. De begeleiding door haar ouders is dus niet meer noodzakelijk. Sonja's ouders zijn evenwel een andere meening toegedaan, zoodat het comi té thans besprekingen voert om aan oude regeling een einde te maken. Leest LP reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD als avondblad bij. BELGIc NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN. Uit Brussel: De Belgische regeering heeft een bedrag van 500.000 francs ter beschikking gesteld van het Belgische Olympische Comi té voor de uitzending van deelnemers aan de Olympische Spelen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zal België te Lake Pla cid deelnemen aan ijshockey cn bobsleigh- wedstrijden en te Los Angeles aan de scherm-, waterpolo- en zeilwedstrijden. Wij achter de Tralies Verschenen is in de serie Wereldproble men bij van. Loghum's Slaterus' Uitgevers Mij. N.V. te Arnhem: Wij achter de Tralies. Het zijn de herinneringen van prof. Fuchs, die om politieke redenen gevangen gezet werd en in de gevangenis zijn bevindingen aldaar opschreef. De schrijver wil slechts weergeven hoe het in de gevangenis in wer kelijkheid is. Dr. P. Bierens de Haan schreef een voorwoord, Anthonie Donker vertaalde het boek. Terwijl de patient sliep Een detective-roman van dc goede soort: geheimzinnig, spannend, vlot geschreven. Er zit actie in, die je dwingt het boek in een-en door uit te lezen. Mignon G. Eberhart schreef het, J. G. H. van de Rovenkamp jr. vertaalde het en J. Philip Kruseman in den Haag gaf het uit. HAARLEM, 25 November. Bevallen 21 November: J. A. Felix—v. d. Enden, z.; 2,2 November; J. van Schooten— Buts, z.; C. I-ïeijboer—Schouten, d.; J. M, VreekenJordens, d.; C. M. A. FelixOlt- hoff, z.; M. K. Blommaert—Röckrath, d.*, 23 November: T. Smink—de Jong, z.; 24 No vember: C. Lukkien—de Ruiter, z.; J. Schoo- ne—van Zelf, d. Overleden 23 November: J. B. Harmsen, 65 j., Zuidpolderstraat; A. J. de Graaf— Koman, 81 j., Ilazepaterslaan; 24 November: C. van Damvan Wezel, 66 j., Nieuwe Gracht; A. J., 7 mnd., d. v. J. S. van Es, Scheeperstraat. GROENTENMARKT TE HAARLEM. Appelen per KG. f.0,10f 0,44 Peren per K.G. f 0,12f 0,50 Tomaten per K.G. f0,12f 0,24 Brusselsch lof per K.G. f 0,20f 0,26 Spruiten per zak 10,40—10,90 Boerekool per kist f 0,15—f 0,40 Spinazie per kist f0,40f0,70 Groene kool per kist f 0,15f 0,35 Gele kool per stuk f 0,04f 0,08 Roode kool per stuk f 0,04f 0,06 Bloemkool per stuk f 0,04f 0,10 Knolselderij per stuk f 0,03—f0,10 Andijvie per 100 struik f0,40f3 Sla per 100 krop f0,40f2 Woi'telen per bos f 0,06f 0,12 Prei per bos f0,04f 0,15 Selderij per bos f 0,04f 0,12 Pieterselie per bos f 0,04f 0,15 ZOO VAN DIE KLEINE NUTTICE WENKEN VOOR SINTERKLAAS. Ik vroeg het Jonas. U weet wel, Joiias, die de meest volmaakte man ter wereld is, om dat hij altijd is, wat je van hein verwacht. Een geruststellend man, omdat je aan de hand van Jonas altijd weer kunt bewijzen, dat alle andere mannen armzalige, onvolle dige, altijd weer te kort schietende wezens zijn. Jonas verliet mij ook in deze moeilijke stonde niet, lei zijn vingers langs zijn neus, en deed mij de volgende nuttige wenken aan de hand, die ik tot Nut van het Algemeen de wereld inzend. „We zullen eerst", zei Jonas, „nagaan wat we de gemiddelde vrouw zouden kunnen ge ven. Mondain, en toch huishoudelijk. Intel lectueel en toch charmant. Enfn, in kort, de vrouw, zooais er geen vrouwen zijn. Om mee te beginnen: natuurlijk sieraden. Hoeft niet duur te zijn en ook ïiiet mooi.... Als het maar bizar is. Rood en groen en geel. En met bijbehooi'ende armbanden. Een kaasschaaf. Pai*fums. En er altijd bijzeggen, dat het je lievelingspa-rfum is. Een roostervork, als ze geen electrische broodrooster heeft, en een electrische broodrooster als ze geen rooster vork heeft. Tasschen, hoe meer hoe liever. Hoedenstandaards, geel, lila, rose. Desnoods-* met een hoed ei*bij. Marokkaansch aardewerk, Bi-etonsch aardewerk, Baskisch aardewerk, Zweedsch aardewei*k, Italiaansch -aardewerk. Schoenen, of een bon voor schoenen. Kousen, of een bon voor zes paar kousen. Geen zak doeken. Geen postpapier. Daar hebben ze kasten vol van. Leeren, touwen, stoffen, des noods houten ceintuurs, en als ze je erg ver want is, en de malaise is het niet, dan een koi*t bontj-asje. Waarschijnlijk raakt ze je dan nog veel verwanter. Gecapitonneerde, of gewatteerde, of hoe heet dat, kleerenhangers. Een sigarettenkoker, tenminste als ze rookt. Truitjes, of jumpers, of hoe dat heet. Sche merlampje. Handschoenen. Rosse gespen voor d'r schoenen, veeren voor d'r hoed. Een tin nen kan. Een reisnecessaire. Een toiletstel. Schoothondjes, niet te veel tegelijk. Gember- potjes. Dan ga je zelf den volgenden dag de gember eruit opeten, en heeft zij het potje Zoo'n kogelronde pul, als daar staat. Ja juist, die waar jij net naar zat te kijken. Mokka kopjes. Slalepel en vork, want die breken ze eens in de week. Kleine zoutvaatjes. Kussens. •Qli£% TdC&usntaw»

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3