VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWIJK EN OMSTREKEN De Wording van het Noordzeekanaal. De Noordzeehaven. HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv, van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 24 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN: IJmuidcn: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 cn IC WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Velsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Melklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenclaan 11 w. ZATERDAC 28 NOVEMBER 1931 UIT IJMUIDEN'S VERLEDEN. Volgens het ontwerp is de haven omsloten door hoofden, wier landeinden 1200 Meter van elkander verwijderd zijn en convergee- rend zeewaarts loopen, zoodat zij een hoek van omstreeks 77 graden met de richting van duinvoet maken en op 1200 Meter uit den duinvoet nog 660 M. van elkander verwijderd zijn, om daarna naar elkander toe te bui gen en een invaart te vormen van 260 M. wijdte. De hoofden zouden tot de lijn van 8 meter onder laag water doorkropen; de lengte werd in verband hiermede op 1545 M. voor ieder hoofd geraamd. De werkelijk gemaakte leng te heeft 1528 M. bedragen. Bij de samenstelling van het ontwerp werd ijzeren voet 1.50 M. in den bodem waren geschroefd was van het strand tot buiten de branding gebouwd en van daar werden in beide richtingen werkstellingen opge richt. Den 2en December 1867 sloeg de werk stelling en een groot gedeelte van de hulp stelling, te zamen over een lengte van 700 M. weg. Het was intusschen noodig geweest een. gedeelte van het hoofd op andere wijze sa men te stellen. In de opening tusschen het in 1867 geïsoleerd in zee gebouwde gedeelte van het hoofd en het reeds voltooide land- einde was namelijk een zoo sterke stro om- verschuiving ontstaan, dat het zeewaarts gelegen vak ondermijnd zou zijn geworden, Houten Titan, gebruikt bij den bouw van het Zuiderhavenhoofd (1869). gerekend dat de buitenhaven een rustige ligplaats voor schepen zou aanbieden. De ondervinding heeft echter reeds spoedig aan getoond, dat niet het geval is. De oorspron kelijke op de hoofden ontworpen kaap standen, meerpalen, ringen en landgings- plaatsen zijn dan ook weggelaten en de buitenhaven kan slechts beschouwd worden als een veilige doorvaart naar het kanaal en de sluizen. De hoofden zouden bestaan uit een mas sieven muur van beton en in den bodem- ingekast zonder bescherming tegen uitschu ring langs den voet. De muur zou voorzien worden met bekleeding van betonblokken, elk van 1.067 M. hoogte, een diepte in het werk van 1.60 a 2.20 M. en een breedte van ministens 1.067 M. Boven laag water moesten de betonblok ken in portland-eement-mortel worden ge metseld en de buitenblokken met hardsteen worden bekleed (welke bekleeding intusschen nooit is aangebracht); beneden laagwater kwamen de blokken koud op elkaar te rus ten. De beton voor de bekleedingsblokken zou bestaan uit 1 deel portland-cement, 4 deelen duinzand en 5 deelen grint, die voor de vulling uit 1 deel portland-cement, 4 deelen duizand, 2 deelen harde gebrande klei en 3 deelen briksteen. Een werkplaats voor het vervaardigen van de betonblokken werd opgericht te Velsen nabij den Rijksstraatweg, ten noorden van het hoofdkanaal. Van hier geschiedde de aanvoer der blokken naar de hoofden langs een werkspoor aan de Noordzijde der door graving. In Maart 1867 begon de aannemer met het 1 andeinde van het Noorderhoofd. De najaarsstormen van 1867, vooral die van den 2den December vernielden 't hoofd over een lengte van 45 M. Tezelfder tijd, waarin het landeinde op het strand gereed gemaakt werd, was men ook met een meer zeewaarts gelegen gedeelte begonnen. Uit vrees voor de branding, die op de Hollandsche kust veel heviger is dan op de Engelsehe, had de aan nemer het voornemen opgevat buiten de branding te beginnen en van daar zoowel landwaarts als zeewaarts voort te gaan. Een hulpstelling, waarvan de houten palen met indien niet met aanwending van ongeveer den dubbelen profielsinhoud, de opening over een lengte van ongeveer 40 M. met betonblokken in het in het begin van 1869 ware volgestort. De blokken waren tot dus ver steeds gezet vanaf een werkstelling, die over het uiteinde van het hoofd in zee werd uitgebouwd. Deze werkstelling werd herhaal delijk ernstig beschadigd en sloeg in het laatst van 1869 geheel weg. Volgens het ont werp van den ingenieur Hutton werd toen ten behoeve van het plaatsen der blokken een beweegbare kraan met een vlucht van 12 M. vervaardigd, welke kraan zich over een spoorweg op het hoofd voortbewoog. Deze te IJmuiden voor het eerst toege paste „Titan" heeft zijn naam gegeven aan de vele in lateren tijd bij den bouw van havenhoofden gebruikte kranen. Op het zui delijk hoofd werd ook een Titan geplaatst. Sedert 1870 werden de blokken boven laag water met ijzeren ankers verbonden en werd tusschen laag water en hoog water bij het metselen der blokken in plaats van portland- cement in den mortel het zeer spoedig ver hardende „Medina-eement gebruikt. Slechts de laneinden tot 6.50 Meter uit den duin voet bij het Noorderhoofd en tot 750 M. bij het Zuiderhoofd, weerstonden de storm beter omdat daarlangs aan de buitenzijde aan- zanding en verhooging van het strand was ontstaan. De Kanaalmaatschappij was niet in staat een afdoende verbetering der hoof den te bekostigen. Bij Koninklijk besluit van 8 Februari werd toen een commissie be noemd onder voorzitterschap van Jhr. G. F. Tets, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die, behalve over het peil van het Noordzeekanaal, over de wijze van aanleg en samenstelling der hoofden had te adviseeren. De kosten der golfbreker, die ongeveer f 3.340.000 hebben bedragen werden door den staat gedragen, de verzwaring der hoofden zelve werd door de Kanaalmaatschappij be- t.aald en heeft f 440.500 gekost, terwijl de overige verbeteringen voor rekening van den aannemer kwamen. Aan de nog niet geheel gereed zijnde zee einden der hoofden werd echter nog her haaldelijk stormschode geleden, terwei ook de beide Titans bij storm verloren gingen en door andere moesten vervangen worden. Zonder verdere ernstige moeilijkheden kon den op deze wijze de hoofden voltooid' wor den. Het zuiderhoofd was in December 1875 het Noorderhoofd in Augustus 1877 tot 2.40 M. -f N.A.P. gereed. De golfbreker die om de koppen der hoofden en tot plm. 20 M. binnenwaarts daarvan doorliepen, waren langs het noorderhoofd op 1 April 1878, langs het Zuiderhoofd op 31 December 1878 tot het voorgeschreven profiel aangebracht. Op de hoofden werd voor den aanvoer van on- derhoudmaterialen enz. een spoorweg aan gelegd op eiken langsliggers, waarvoor de aannemer een extra-betaling van f 106.000 ontving. Voor de havenhoofden is in het geheel ongeveer 310.000 M3.. beton aan blokken ge bruikt, waarvan plm. 150.000 M3. uit duin zand, het overige uit rivierzand werd samen gesteld. Van de totale hoeveelheid is onge veer 117.500 M3. in de golfbrekers verwerkt, terwijl in het profiel den hoofden zelf 180.000 M3. is gebruikt en het overige (plm. 12.500 M3. of ongeveer 7 pCt. van den profiels inhoud der hoofden) bij stormen is wegge slagen, of buiten het profiel is terecht ge komen. De monoliet en de borstwering be vatten ongeveer 27.500 M3. stamp beton. Voor verdediging van den grondslag is ruim 125.000 M3 basalt gestort, terwijl in de golfbrekers nog 8500 M3. Doorniksche steen is verwerkt. Aan den aannemer is, de kosten der dooi den staat beaatlde golfbrekers inbegrepen, voor de havenhoofden f 12.040.000 betaald. PLAATSELIJKE VREDESGROEP DE HEER BUS OVER HET 5-JAREN PLAN. Bagger werk in de haven. De eerste, zandzuiger, in 1875. De plaatselijke vredesgroep hield een open bare vergadering in de lunchroom „Eyntho- ven",'waar als spreker optrad de heer A. F. Bus 'uit Amsterdam met als onderwerp; „Het Russische vijf jaren plan". Te ongeveer acht uur opende de voorzitter, de heer Reitsma, deze goed bezochte verga dering en zette het doel van de bijeenkomst uiteen, waarna hij het woord gaf aan den heer Bus. Spreker wenschte op den voorgrond te zet ten, dat hij de rede niet hield als propagan dist voor een een of andere politieke partij of als een die de revolutie in al haar uitingen predikt. Wij moeten twee zaken goed uit elkanedr houden, nml. dat revolutie en dus ook de Russische revolutie afbraak is, terwijl het 5-jarenplan opbouw bedoelt. Wij pacifisten achten elk bloedvergieten een menschonteerend werk. Wij hopen den haat ontgroeid te zijn. Bloedvergieten en ge weld, achten wij te behooren tot een tijdperk van barbaarschheid. Dit tijdperk ligt helaas nog niet achter ons, maar wij hopen te over winnen binnen den kortst mogelijken tijd. In vele landen wordt het 5 jarenplan reeds ernstig bestudeerd en dat niet onder de meer intellectueel ontwikkelden alleen; ook vele arbeiders hebben studiegroepen gevormd. Waarom staat het 5 jarenplan zoo in het centrum der belangstelling? Omdat de volken er de redding van de wereld en van de menschheid in zien en de kapitalisten den ondergang van hun macht. Rusland is, vooral door het bezit van de petroleum, thans reeds een der sterkste zoo niet de sterkste mogendheid van Europa. Zijn sterk bewapende tegenstander, het mili taristische Frankrijk, is ten zeerste gehandi capt door gebrek aan petroleum. Wij weten b.v. dat er plannen bestaan, een reusachtig olie-reservoir onder den grond te bouwen, op dat Frankrijk bij den eerstvolgenden oorlog een groote olie-reserve heeft. Is dat Russische 5 jarenplan dan zoo ingrij pend dat alle verhoudingen er door veran derd zijn geworden, dat van werkloosheid en overproductie geen sprake meer is? Natuurlijk zal men mij tegenwerpen, zeide spr„ dat door het uitschakelen van Rusland en het achterland een groot deel der wereld afgesneden is van toevoer van artikelen die er vroeger heen gingen en die nu in eigen land geen afzet kunnen vinden en dat daar door overproductie ontstaat. Mogelijk is het, doch niet noodzakelijk. En dan zien wij ook, dat vele landen zich hebben gespecialiseerd op den uitvoer, dus op verovering der andere buitenlandsche markten, zonder eerst rekening te houden met de belangen en de eischen van het eigen land. Wij zien hieruit, dat men tot haat, strijd, ja zelfs tot oorlog komt, niet omdat de eene groep datgene wenscht wat de ander heeft verkregen, maar omdat de eene groep zijn goederen wenscht op te dringen aan de andere groep, welke andere groep deze goe deren wellicht in het geheel niet begeert. Zal het 5 jarenplan succes hebben? Het lot van het economisch systeem in West-Europa zal zeer zeker afhangen, van het antwoord op deze vraag. Over het wel of niet gelukken loopen de meeningen nogal uiteen, tenmin ste wanneer wij zoo de groote dagbladpers er op na slaan. En het beste bewijs dat er wel degelijk rekening gehouden wordt met het gelukken er van, is wel, dat het leidende fi- naneieele weekblad, nml. de Economist eeni- gen tijd geleden een van haar experts naar Rusland gezonden heeft, die een uitgebreid onderzoek betreffende den vooruitgang van het 5-jarenplan heeft ingesteld en dit in een buitengewoon goed. ja zelfs gunstig rapport heeft neergelegd. Onder den druk van een harde noodzakelijkheid werd feitelijk het 5- 1 jarenplan geboren. Het 5-jarenplan: tenmin ste de inspiratie, zoo niet het auteurschap moet aan Lenin worden toegeschreven. Het is een complex van staatsprojecten ter industrialiseering van het geweldige agra rische rijk, welke binnen het tijdsverloop van 5 jaar een bepaalde hoogte moet hebben be reikt en ten doel heeft Rusland in den tijd van vijf jaar om te vormen tot den machtig- sten industrie- en landbouwstaat, volgens een economisch stelsel dat op het oog heeft dat alle resultaten van den arbeid worden aangewend ten bate van het Russische volk. Men is daar gaan inzien, dat het resultaat alleen afhankelijk was van de arbeiders in hoeverre de arbeiders bereid en bekwaam zijn om de machines tot het uiterste van hun capaciteit te benutten en daarom wordt er in Rusland een hevige propaganda gevoerd voor een geestdriftige toewijding voor het werk, voor beter en intensiever arbeiden. Het 5-jarenplan behandelt de geheele economie der sovjet-unie als één enkel sa menhangend geheel, waarvan alle onderdee- len in cnderlingen samenhang worden ont wikkeld, onverschillig in welk deel van het land zij gevestigd zijn. Wat het leven in het huidige Rusland zoo bewogen en tegelijk zoo intens maakt, is het bewustzijn dat er een groote maatschappe lijke proefneming wordt ondernomen. Het op- zweepen ln Rusland, het opvoeren van het tempo, heeft, in al zijn mededoogenloosheid een méér dan oppervlakkige overeenkomst met de methoden, die in den oorlogstijd in Engeland en andere landen werden togepast, Het einddoel is gericht op het scheppen van een hooger levenspeil en van nieuwe waarden voor de menschen daar, het on middellijke en het meest vitale doel is „dien oorlog winnen" of wel, het succes van het vijfjarenplan te verzekeren. Spreker weidde verder uit.over de positie der boeren en eindigde met de mededeeling, dat, wan neer het Russische 5-jarenplan geen redding bracht, Europa als verloren beschouwd moet worden. Nadat door eenige der aanwezigen vragen gesteld waren, sloot de voorzitter de vergade ring en was hierbij zeker de tolk der aanwe- zogen toen hij den heer Bus dank zegde voor zijn mooie rede. ALG. NED. METAAL- BEWERKERSBOND. Door den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond werd onderstaande circulaire bij de leden be zorgd: „Kameraden, bij deze doen wij een beroep op onze nog werkende leden om den nood, die gaat heerschen in de gezinnen van onze wérk looze kameraden te helpen verzachten. Wij allen weten, dat de wereld thans een crisis doormaakt, welke millioenen arbeiders van arbeid uitsluit, wélke duizenden gezinnen brengt in de ergste maatschappelijke ellende. Ook in onze afdeeling zijn verscheidene le den gedoemd tot lediggang en zij gevoelen aan den lijve de nadeelen van ons productie stelsel. Langzamerhand geraken zij in maat- schapnelijken nood. Nu is op de laatste Huishoudelijke Vergade ring besoten tot het instellen van een Com missie welke tot taak heeft, gelden in te za melen om daarmede den nood, den allerergste nood in de gezinnen van onze werkloozen wat te verzachten. Het bestuur doet een beroep op U om, wanneer straks die Commissie aan het werk gaat, te helpen steunen. Er zijn er onder ons die nog in het genot zijn van een vol weekgeld. Tegen diegenen zouden wij willen zeggen: geeft veel. Anderen zijn er die korter werken doch toch nog een vast weekgeld genieten tegen zulken zouden wij zeggengeeft naar draagkracht. En te gen allen willen wij zeggen: helpt ons in dii mooie werk. De Commissie stelt straks bon boekjes ter beschikking zoodat met kleine bedragen gesteund kan worden. Dagelijks komt de zon weer hooger aan de hemel, alom in de natuur herleeft het, de gemeenschapszin spreektt weer tot ons uit alle dingen, nu we weer leven in de lente en alles herboren wordt. Laten ook wij onzen gemeenschapszin tooncn en daardoor wat meer zon brengen in het le ven van onze werklooze kameraden." GEMEENTELIJKE BEWAARSCHOOL. Aan de kinderen der gemeentelijke be waarschool werd een schrijven aan de ouders medegegeven, waarin vermeld werd dat de ouderavond gehouden zal worden op Dins dag 1 December a.s. Op dezen avond wordt het St. Nicolaas- en Winterfeest besproken. Het hoofd der bewaarschool mcj. E. Vijl- brief verzoekt ons mede te deelen, dat de ouderavond niet op Dinsdag-, doch op Maandagavond 30 Nov. gehouden zal worden. BAZAR. Door de afdeeling Velsen der A.J.C. wordt in het gebouwtje aan de Heidestraat op Za terdag 28 en Zondag 29 Nov. een bazar ge houden. GEBOUW CYCLOOP. In het 1000 kleuren-wonder, zal Zondag avond als extra attractie optreden The Red Band, het Accordeon Virtuozen-Ensemble, dat door de radio een groote bekendheid heeft verworven. Voor velen dus een gelegen heid om dubbel te genieten. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Fransche s.s. „Thisbe" hetwelk aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, een volle lading ijzererts heeft gelost, ligt thans in lading voor een partij ruwijzer bestemd voor Engeland. Het Zweedsche s.s. „Avete" op weg van Stromstad naar Londen arriveerde Vrijdag morgen in de buitenhaven van IJmuiden wegens gebrek aan bunkerko'en. Na bunke ring heeft het schip haar reis Vrijdagmid dag naar Londen vervolgt. Het Neder L s.s. „Friesland" is Vrijdag morgen na lassing harer lading steenkolen aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, in ballast naar Methil vertrokken. Het Duitsche s.s. „Glucksburg" is Vrijdag morgen na lossing harer lading papierhout aan de Papierfabriek, te Velsen, in ballast naar Dunston vertrokken. Het Grieksche s.s. „Mina E. Tricoglu" is Donderdagavond met een volle lading graan van Santa Fe voor Amsterdam aangeko men en passcei'de de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 68 d.M. Het Engelsehe s.s. „The Viceroy" is Vrij dagavond in bal"ast van Rouan vertrokken voor IJmuiden om aan het Hoogovenbedrijf, een volle lading ruwijzer voor Engeland in te nemen. De Duitsche politiekruiser „Frauenlob" is wederom van de Noordzee in IJmuiden aan gekomen en heeft aan een steiger in de bui tenhaven ligplaats genomen. DE VISSCHERIJ. AANRIJDING. Op den hoek Zeewegr—Kalverstraat had een aanrijding' plaats tusschen een rijwiel be stuurd door K. alhier en een auto bestuurd door P. te IJmuiden. De wielrijder werd ge wond aan zijn rechterknie en rechterpink, terwijl zijn kleeding en rijwiel eenigszins be schadigd werden. DE WERKTIJDEN BIJ DE N.V. HERA. Zooals bekend is, zijn de werktijden bij de N.V. Hera reeds sedert geruimen tijd inge kort. Thans is bekend geworden, dat zij op nieuw zullen ingekort worden. De arbeiders, die georganiseerd zijn, zullen om de drie we ken ee'n week niet arbeiden, terwijl ze ook die andere weken den verkorten werktijd zullen hebben. BRIEFTELEGRAMMEN. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te IJmuiden vestigt de aan dacht op de mogelijkheid tot het verzenden van brieftelegrammen in het binnenlandsch verkeer. Deze telegrammen worden per telegraaf naar de plaats van bestemming overge bracht en aldaar in de gewone postbestel ling opgenomen. Ze moeten boven het adres de betaalde aanwijzing L T dragen en de inhoud mag uitsluitend uit verstaanbare taal bestaan. Plet tarief voor brieftelegrammen is gelijk aan de helft van dat der volbetaalde tele grammen. WEEKOVERZICHT SLECHTE UITKOMSTEN, WAARDOOR NOG MEER BOOTEN OPGELEGD WORDEN Wij schreven in ons vorig weekoverzicht, dat het gemiddelde per besomming reeds achteruitgaande was, het bedroeg toen slechts f 2250 per boot, deze week is het. echter nog veel lager n.l. 72 stoomtrawlers besomden met elkaar totaal f 130.000 dus nu blijkt de gemiddelde besomming slechts f 1807 te kunnen halen, Dit is dus een ach teruitgang in één week tijds van 20 pet. en dat terwijl de besommingen toch al reeds te laag waren. Deze resultaten hebben er dan ook weer toe moeten leiden dat er heel wat booten zijn gaan opliggen en zullen moeten wachten op betere tijden. Vooralsnog is er geen uitzicht op beter daar de prijzen deze week zoo ongekend laag waren over alle vischsoorten zoodat zelfs de grootste aan voer nog niet aan een behoorlijke uitkomst komen kon. Alle teekenen wijzen er dan ook op dat er voor eerst nog geen betere prijzen zullen kunnen worden besteed. Het is op 't oogenblik dan ook meer dan treurig met het geheele stoomtrawlerbedrijf. Een ongekend groot aantal Engelsehe haring drifters hadden wij deze week hier aan den afslag. 89 stuks en daar kon het zoowaar ge beuren dat de haringprijzen eenigszins op hoogte bleven, zoo tusschen de f 3 a f 4 per mancl, een enkele dag zakte riiij wel weer eens tot f 2, doch al spoedig liepen die prij zen toch weer naar de f 3.50 toe, dus met deze ponden-koers nog zoo slecht niet. Heel wat menschen konden daardoor weer eens een aardig daggeld verdienen doch wij ge- looven niet dat dit nog zoo heel lang meer zal kunnen druen, aangezien de drifters al meer en meer zuidelijker moeten gaan vis- schen. De sardyn-botters hebben geweldige vangst enaangebracht doch hier was de prijs weer de handicap daar de meeste sardyn verkocht moest worden aan de vischmecl fabrieken voor ongeveer 25 cent per mand, andere koopers waren er dan ook maar spo radisch. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 27/11 Fransch, Thisbé, Caen. Zweedsch, Arete, Stugsund. Ned., Achilles, Valencia. Zweedsch, Forshult, Skoghall. Ned., Maaskerk, Hamburg. Vertrokken schepen; 27/11 Ned., Jaarstroom, Liverpool. Ned., Haarlem, Rotterdam. Duitsch, Tinkenau, Aarhuus. Ned., Friesland, Methil. Ned., Friesland, Methil. Ned., Berkel, Helsingfors. Zweedsch, Hera, Dantzig. Noorsch, Melsomvik, Rotterdam. Zweedsch, Areta, Londen. Duitsch, Gluckburg, New-Castle. Ned. motor, Gees, Mistley. Ned., Beremice. Rotterdam. Noorsch, Ek, Oslo. Ned., Celarne, Parijs. Ned., Demkalion, Porte-Rio. Ned., Perseus, Kopenhagen. Ned., Nero, Gothenborg. Ned., Hermes, Rotterdam. BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND Getrouwd: J. Kops en G. P. Kloos. M. F. van Balen en M. J. Comelissen. J. Heïj- veldt en C. H. Drogtrop. Bevallen: C. van der Struijs-Affourtit, z. A. H. Vinke-Martens, z. M. E. Besteman -Duiker, d. G. Wijnands-Pauw, d. S. J. Spanj aard-Duiker, d.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1