De Koninkl. Hollandsche lloyd. STA TEN- GENERAAL. HET WEERBERICHT. Hfc I NiEU WE DAGBLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 BEVERWIJK SPOORWEGTARIEVEN VOOR MARKT BEZOEK. Naar wij vernemen heeft de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen een verzoek ingewilligd van verscheiden veehouders en slagers hier ter plaatse, óm eén verlaagd ta rief in te voeren voor tiet bczoeeken van de veemarkt, welke op de Dinsdagen te Purmer- end wordt gehouden. I-Iet tarief voor Bever wijk—P-urmerend is door de Directie bepaald op f 1.20 voor heen en terug. Op daarvoor vastgestelde tijdstippen kan van alle electrisc.he treinen worden gebruik gemaakt, die te Zaandam aansluiting geven op de treinen naar Pu mierend. VEREEN. VOOR VRIJZ. HERVORMDEN. Op Dinsdag 1 Dec. zal in het kerkgebouw der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden een bijeenkomst worden belegd, teneinde te komen tot oprichting van een afdeeling van „De Rijzende kerk". Als spreke'r zal optreden Ds. v. d. Broek uit Hoorn met het onderwerp „Ons Jeugdwerk". De lezing wordt gevolgd door een serie lichtbeelden, die het zomer- werk der „Rijzende kerlc" in beeld brengt. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Stichting „Kennemer Oudheidkamer' «mtvingde navolgende schenkingen; van den heer H. C. Backer ee'nige oude prentbrief kaarten; een reglement der voormalige so ciëteit „Amicitia"; twee exemplaren der „Hollandsclie Natie" door J. F. Helmers en een opgave van het tentoongestelde op de Zaanlandsche tentoonstelling van oudheden gehouden in 1874; van den heer G. Berghuis twee plankjes zeer oud snijwerk; van den heer G. B. van Zutphen twee antieke ijzeren sierborden; van den 'heer B. Ch. Mulder een antiek „ganzenbord"; van den heer G. Gij- sen twee kerkelijke leerboeken in de Neder landsche taal gedrukt resp. te Antwerpen in 1701 en te Gent in 1769. CONCERT BEVERWIJKSCHE HARMONIE KAPEL. De Beverwijksche Harmoniekapel gaf on der veel belangstelling haar eerste winter- concert in het Kennemer Theater. Onder lei ding van haar bekwamen dirigent den heer H. W. Hofmeester voerde het orkest een mooi programma uit, waarvan vooral „Carneval Norvegiënne" van Svendsen een prachtige vertolking genoot. Van de nieuwere nummers trokken vooral de ouverture „Timoleon" van Mehul en „Timbre d'Argent" van Saint- Saëns de aandacht. Na d-e pauze vertolkte de kapel nog de ouverture „Rosamunde" van Schubert, waar in vooral solistisch veel te genieten werd ge geven. Het was daarom te betreuren, dat de uitvoering van dit fraaie nummer in d-e unisono-gedeelten te lijden had van een. min der goede stemming. De kapel verwierf na elk nummer een langdurig applaus. De conferencier Louis Noiret die -tea* afwis seling- van het muzikale gedeelte optrad, oogstte een daverend succes met zijn „wit- zen", die vroolijk mede-gezongen werden en wist ook met zijn vlotte conferences een prima stemming in de zaa.l te brengen. Het welgeslaagde concert werd met een bal onder leiding van den heer Schmit-z en met medewerking van Roomer's dansorkest be sloten. DE KENNEMER ORKESTVEREENIGING OPGERICHT. In een Vrijdagavond daartoe gehouden vergadering zijn de reëds eerder aangewende pogingen om te komen tot de oprichting van een strijkorkest met succes bekroond. In deze bijeenkomst werd in principe besloten tot oprichting van de Kennemer Orkestver- eeniging, waartoe reeds ter vergadering een 15-tal musici uit Beverwij k en omgeving toe traden. Het bestuur werd als volgt samengesteld; S. Waagmeeste-r, voorzitter, E. Gel-dermans, secretaris en Ch. Braun, penningmeester. IJMUIDEN ORANJEVEREENIGING „IJMUIDEN-OOST" Vrijdagavond hield bovengenoemde ver eeniging 'haar eerste jaar lij ksche ledenver gadering. Na de gebruikelijke opening en een inleidend woord van den voorzitter, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de jonge vereeniging niet alleen ijverig! gewerkt had, maar dat zij ook een goede levenskracht bezit. Het jaarver slag van den penningmeester deed ook een aangenaam geluid hoor en. Besloten werd om pogingen aan te wenden om in het a.s. voorjaar een huisvlijttentoonstelling te houden. Door het bestuur werd een commis sie benoemd, welke zal trachten deze plan nen te verwezenlijken. D-e eerstvolgende le denvergadering zal zoo mogelijk in Januari a.s. plaats hebben. Na de gebruikelijke rond vraag, sloot de secretaris op de gewone wijze dei vergadering. T. V. IJ. De Turn vereeniging IJmuiden gaf Vrij dagavond een feestavond voor haar adspi- rantleden. Reeds te 6 uur werd een aanvang met dezen feestavond gemaakt. Na een kort openingswoord door den heer Duinschoten voerden de adspirantjes een stukje op, naamd „Onder moeders parapluie". Na de goedgeslaagde Tiroler dans voor meisjes, volgde touwtrekken en bokspringen voor jongens. Ook de „gymnastiek voor ouden van dagen" oogstte veel succes, evenals „de Ne gen". Na eenige spelen volgde dé zeer goed uitgevoerde vlinderdans en ten slotte werd deze uitstekend geslaagde avond weder met enkele spelen te ongeveer 12 uur besloten. I-Iierna volgde nog een gezellig bal voor de ouderen, CHRISTEL. METAALBEWERKERSBOND. De afdeeling IJmuiden' van den Chr. Me taal be werker sb o nd hield Vrijdagavond een propaganda-film -avon cl in het gebouw van Ohr. Belangen. Het woord werd geveerd door den bonds voorzitter den heer Elikenbout. De bond zeide spreker, telde op 1 Januari 1931 reeds over de honderdduizend leden, in de afdeeling van den Metaalbond waren reeds 10.000 leden. Spreker begon dan den toestand in het algemeen te bespreken meende dat er van bovenaf drang wordt uit geoefend om de loonen der arbeiders naar beneden te werken. Vooral hot Bankwezen oefent dien dwang uit en tracht het levens peil der arbeiders te verminderen. Dit is, zei. de spreker, niet alleen plaatselijk, maar over het geheele land merkbaar. In dezen tijd van malaise, nu men elkander zoo noodig heeft, om de organisatie sterk te maken, ver- lata men haar om de één of andere kleingees fcige reden. Spreker -waarschuwde, dit niet te doen, doch vast aaneengesloten te blijven om den bond in Christelijken zin groot te ma ken. Men moet zich niet door revolutlonnairen geest laten leiden, doch elkander steunen in den strijd om het bestaan op Christelijken grondslag. „De propaganda/maand is ten einde" zei spreker, „maar de propaganda- winter' 'staat voor de deur". Onze taak is mede te arbeiden aan de uit breiding der organisatie in Christelijken zin. Als ieder dit doet zal de toekomst voor ons heerlijk zijn." Hierna werd de film vertoond die beelden liet zien uit ons land en Indlë. BEVERWIJK DE VOORGESTELDE BELASTINGVERHOOGING NOORDHOLLAND. ÏN VOORSTEL OM DIE NIET DOOR TE VOEREN De leden der Prov. Staten Asscher, Korff, Boissevain-Pijn appel, Guépin en Stapel stel len voor, dat de Provinciale Staten niet over gaan tot belastingverhooging en mitsdien: het aantal opcenten, door de Provincie te heffen op de hoofdsom der Rijks-inkom stenbelasting en der Vermogensbelasting, ook voor den dienst 1932 te bepalen op elf; b. van de in het jaar 1930 extra in het We genfonds ge'storte f 2.000.000 een bedrag van f 1.000.000 terug te storten in het Fonds tot Reserveering van batige saldi; uit laatstgenoemd Fonds, ten bate van de inkomsten van d-e begrooting-1932 te bren gen een bedrag van f i.084.840, zijnde het geraamde bedrag der belastingverhooging. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 November. Ondertrouwd 26 November: G. W. Geurtz A. M. Wijtsma. Getrouwd; P. J. Giebels en M. J. ter Metz; H. I-I. T. van Leeuwen en C. L. Dauphin; J. H. Bosse en E. E. Gerritsen; A. A. M. de Vogel en A. A. Cramer; H. Schaap en A. M. D. de Haan. Bevallen 25 November: P. J. de Louwde Leeuw, d.; 26 November: L. M. Verdam Sieraad, z. Overleden 24 November: W. Keur, 25 j„ Rozenprieelstraat; 25 November: W. A. H. Zeeman, 75 j., Gasthuisvest; J, Frankfort, 71 Spiegelstraat; C. D. Reijnhoud, 60 j., Kerkhof straat; H. JonkerHuizing, 77 j., L. I-Ieerenvest; A. E. van Damme—Tibboel, 47 j., Dahliastraat; H. A. C. Smits, 39 j., Creb- berstraat. VELSEN. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Roos—Minnes, z.; A. M. van Berghevan Dijk, d.; J. M. Oudendijk— Wigchert, z.; M. J. E'obelingGroen, z.; E. I. D. F. DuinkerBottelier, z. Overleden: Dirk de Neef, 31 j.; Cornelia Grumke, wed. van H. Kragt, 72 j. Ondertrouwd: A. Balkenende en A. C. Schuiten, G. M. Oudshoorn en D. J. Kroone; B. de Waard cn G. J. Ruig; F. de Boer en G. Meester, Getrouwd: H .Sweers en H. W. Visser; J. H. Duyker en F, Oldenburg: A. Mons en G. Schol; J. E. Prins en C. de Klein. JUBILEUM-UITVOERING VAN „S. S. S." Voor een stampvolle zaal heeft de R.K, Gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spie ren" in het K. S. A.-gebouw haar jubileum uitvoering gegeven ter gelegenheid van het eerste lustrum. Onder de vele belangstel lenden merkten wij ook op Burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten en In specteur W. M. Ragut. Na de algemeene opmarsch, waarbij de meer dan 200 S- S. S.-ledeh zich op het podium schaarden, heeft de geestelijke adviseur der vereeniging, kapelaan P. Schretlen het bestuur en den technischen leider den heer H. van Rijn gehuldigd voor hun arbeid, waaraan de huidige bloei der vereeniging is te danken. Het programma dat in een prettig vlot 'tempo werd afgewerkt, bood alle afdeelin- gen der vereeniging gelegenheid proeven vav bekwaamheid af te leggen. Bij zonderen aandacht trok het werken van de dames- en heerenafdeeling aan de toestellen. Vao de jongeren muntten vooral de meisjes uit met haar keurige reien en zangspelen. Aan het decor was meer dan gewonen zorg besteed, vooral voor de groe pen en de spelen. S. S. S. oogste een groot succes en herhaaldelijk gaf het publiek door een dankbaar applaus uiting van zijn waar deering. Aan het slot van den avond werden de directeur en zijn medehelpers met bloemen gehuldigd. De voortreffelijk geslaagde uit voering werd met een intiem samenzijn be sloten waarbij aan kapelaan Schretlen een groepsfoto van de leden, als blijk van waar deering voor het vele werk door hem voor S. S, S. verricht, aangeboden. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements rechtbank te Haarlem om advies uit te bren gen betreffende de beëedig'ing van de navol gende personen als makelaar in de achter hun naam vernielde vakken: 1. P. Bleeker, IJmuiden, als makelaar in roerende goederen. P. J. Smit, Bennebroek, Kleine Sparre- laan 20, als makelaar in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. 3. A. F. Creemers, Haarlem, P, Kïesstraat 39, als makelaar in onroerende goederen. HET OVERLIJDEN VAN LYA DE PUTTI. HOE ZIJ CARRIèRE MAAKTE. Lya de Putti, wier eigenlijke naam Amalie Janke was, kreeg in 1920 voor de eerste maal bij de UFA een bescheiden rol te spelen in de film „De Indische Graftempel", die ver vaardigd werd onder leiding van den be kenden regisseur Joe May. Zij was toen ze ventien jaar en kreeg een vast engagement bij de Ufa, waar zij verschillende rollen ver vulde, tot zij plotseling bekendheid, verwierf door haar samenspel met Emil Jannings in Dupont's groote film „.Variété". I-Iierna kréég zij groot-ere rollen of hoofdrollen, zooals bij voorbeeld in de eveneens veel succes oog stende film „Manon Lescaut", waarin zij den titelrol vervulde. In 1927 was zij een der ecr- ;te Duitsche fllmaetrices, die inging op de aanbiedingen uit Amerika. Zij kreeg een en gagement bij de First National, doch in het algemeen oogstte haar Amerikaansch werlc geen buitengewoon groot succes. Tegen het einde van 1929 maakte zij dan ook dankbaar gebruik van een aanbieding van de British International Pictures, om naar Londen te komen. In Elstree filmde zij met Lars I-lan sen en Warwick Ward, met wien zij ook, reeds in .Variét-é" samenspeelde, o.a. de film „De Nacht na het verraad". Het jaar daarop keerde zij naar Amerika terug, waar zij ee'ni ge malen op het tooneel optrad, toen zij het ongeval had, waardoor haar ziekte veroor zaakt werd. TWEEDE KAMER. NIEUWE LOONSVERLAGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE? VOOR 18.000 ARBEIDERS. Aangezien Vrijdagmiddag om 12 uur geen bericht was ontvangen van de arbeidersorga nisaties in de textielindustrie, staat het vol gens het Handelsblad thans vast. dat heden in alle fabrieken, aangesloten bij de Fabri- kantenvereeniging te Enschede en de Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereeni- ging, een nieuwe loonsverlaging van 5zal worden aangekondigd. Deze nieuwe verlaging betreft ongeveer 18,000 arbeiders. Rapport der KamereomüssiÉssse aanvaard. Standpunt vaia des» miisüster niet gedeeld. Een nieuwe overeenkomst. Geen voort zetting van het contract. Se Eiegroaüsig van Koloniën aangenomen. DE VIER MILITAIREN IN DE DELEGATIE NAAR GENèVE. PROTEST VAN DE JONGEREN VREDES FEDERATIE. UTRECHT, 27 Nov. Het Centraal Comité der Jongeren Vredes Federatie vertegenwoor digende een twaalftal organisaties van jonge ren, tezamen tellende ongeveer 20.000 leden, heeft tot den Ministerraad' een adres gericht, waarin het zegt, met waardeering te hebben kennis genomen van het besluit der Neder landsche regeering tot benoeming van twee vertegenwoordigers der groote kamerfracties in de Nederlandsche delegatie ter Ontwape ningsconferentie 1932, echter van oordeel te zijn, dat geen technische detailvragen, doch algemeene beginselen op deze conferentie de doorslag behooren te geven, en derhalve te meenen, dat de vier beroeps-militairen of oud-beroeps-militairen in genoemde delega tie alleen als deskundigen van dienst kunnen zijn op deze Conferentie, en derhalve te pro testeeren tegen het feit, dat genoemde vier personen in plaats van tot adviseurs der de legatie tot volwaardige leden zijn benoemd. De ruïne na den uitslaanden brand in het pensio?i Y_el$e7i* Clara aan den Wijkerstraatweg te Verwachting: Meest matigen Zuidelijken tot Westelijken wind, zwaarbewolk of be trokken, met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. STORMWAARSCHU WIN G SDIEN ST. Geseind van de Bilt Vrijdagmiddag 16.15 aan alle posten; „Attentiesein neer!" Vannacht om minuten voor vieren sloot de president van het bogenblik, dr. Beupmer, de vergadering. Met hem waren nog een drietal led-en aanwezig. De heer Wijnkoop zou als laatste woordvoerder bij d^ algemeene defensie-beschouwingen he; woord verkrijgen en de bedoeling was, dat d-e minister dan zijn rede nog zou aanvangen. Daarmede zou het doel van de nachtzifuing zijn bereikt: het sprekersvuur zou bekoeld zijn geworden. Maar wat gebeurde er? De heer Wijnkoop vertikte het voor een leege Kamer te spreken. En Dr. Beumer, blijkbaar .ook beu van den 14- uri-gen werkdag, gaf toe. Had hij 't maar niet gedaan! We hadden de drie kwartiertjes tam tam nog wel kunnen verduren. Thans was het gevolg, dat de sprekerslijst bij Defensie met een beduidend aantal namen is uitgezet. Beginnen we Dinsdagavond weer met tri; sch-en moed? Vermelden we van Dinsdagnacht nog, dat de heer Van Zadelhoff voor eenzijdige ont wapening pleitte en dat de heer Schaapman betoogde, dat er nog wel wat meer bezuinigd kon worden, dan de minister reeds had ge daan. Overigens zag hij het vooroefenings instituut zich niet zoo rooskleurig ontwikke len als hij wel w-enschte. De hoofdschotel van van middag was een verlengingsstuk op een discussie van het vo rig jaar over de Koninklijke Holl. Lloyd. Op een niet te laat uur men fluisterde, wijl d-e president aanwezig wilde zijn op de vergade ring van den R. K. partijraad ging de Ka mer huiswaarts. Daardoor was het onmoge lijk veel aandacht nog te geven aan het wet je,dat in de wandeling contingenteeringswetje genoemd zal worden, Slechts twee sprekers deden zich hooren, voorstanders: de hee-ren Anient en van I-Iellenb-erg Hutoar. De eerste wees op de noodzakelijkheid van invoerbe perking, gezien de geweldige hoeveelheden Deen-sch vleesch, waarmede ons land z.i. wordt overstroomd. De tweede als middel tot behoud, c.q. vermeerdering van werkgelegen heid en versterking van onze betalingsbalans Bovendien wil de heer van Hellenberg Hu-ba: het wetje gebruiken om den Belgischen brood invoer tegen te gaan.Wanneer de minister daarvan een prijsrege-lenden invloed ver wacht, dan mocht hij, naar het oordeel van den heer Van Hellenberg Hubar toch nooit vergeten, dat de tarwewet op den broodprijs hier te lande invloed oefent. De Kon. Holl. Lloyd, haar positie, haar toekomst en de taekomst van zeer veel ha venpersoneel reeft reeds meermalen de aandacht van de Kamer gehad. In het laat ste jaar zelfs dikwijls. Het vorige jaar bleek de Lloyd weer be hoefte aan kasvoorschotten te hebben de regeering, in den persoon van den minister van Arbeid wilde die voorschotten w-el verlee- nen. doch zeker niet om -d-e positie of de voor uitzichten van de Lloyd, welke allerminst gunstig waren, maar vooral om met alge meene belangen. De Kamer echter wenschte de niet geringe voorschotten niét zoo maar zonder meer te geven. Immers de toestand van de Lloyd was niet steeds even gunstig. De bezwaren kon den in het volgende worden weergegeven: a. De Lloyd heeft gebrek aan kapitaal hoe komt zij daaraan; b. om te o'oen wat thans noodig is, en wat van haar verlangd kan worden, is bouw van schepen noodzake lijk; c. de Lloyd heeft niet voldoende sche pen in bezit en ze zijn evenmin in aanbouw; d. de Lloyd kan niet goed exploiteeren. De toestand was dus niet gunstig. Maar aan den anderen kant: wat kan er gebeuren, wanneer de geldelijke steun aan de K. H.' L. niet werd verleend? Daarmede had de Kamer ook te rekenen want in vorige perioden waren ook kasvoorschotten ver strekt door het Rijk, natuurlijk ook niet in het wilde weg. En het was in ieder geval dienstig te overwegen of er w-ellicht nog iets van terecht kon komen, om het gevaar van minder werkgelegenheid te keeren. Wat, wanneer er dus geen steun verleend werd? De minister teekende 't destijds scherp en wij gelooven niet, dat hij ongelijk had. Dan wordt de IK. H. L. weg geconcurreerd of op gemakkelijker wijze nog vervangen door de Norddeutsche Lloyd, die een belangenge meenschap met de Hapa gheeft, en onder deel is van de Hapag-Union- Is de strijd door de N. D. L. dan op het Amsterdamsche front valstreden, dan zal de concurrentie strijd naar het Rotterdamsche front worden verplaatst- met den ondergang in het ver schiet ook van de Rotterdam-Zuid-Amerika- lijn. Dan is de geheele nationale dienst op Zuid-Amerika vervallen. En trade follows the flag! Het passa- giersverkeer, waarop de Lloyd zoch toelegt, bevordert handelsconnecties op velerlei ge bied. Dan heeft ook een belangrijk brok ha venpersoneel geen werk. Dit de andere kant. Maar de Kamer wees ook duchtig op de noodzakelijkheid om naar oud-Hollandschen trant geen goed geld naar kwaad geld te gooien. Wel waren er enkele lichtpunten. De K. H. L. was in ieder geval van directie veranderd- Er was ook de mogelijkheid om de positie te verbeteren door een belangengemeen schap tusschen de K. H. L. en de Rotter damsche vaart op Zuid-Amerika. Ten s'otte zou de Nederlandsche positie in de prijsaf spraken tusschen Norddeutsche Lloyd cn de K. H. L. een sterker positie innemen. De beslissing was moeilijk. De heer Brautigam wilde verleden j aai de voorschotten voor niet langer dan één jaar verstrekken. Maar dat was, uit hoofde van „imponderabilia" van het zakenleven en vo'gens minister Verschuur, niet moge lijk. -En zoo aanvaardde de Kamer, op 11 Dec. van het vorig jaar, een contract van twee jaar voor de K, H. L„ echter met de mogelijkheid van opzegging op 1 December van dit jaar. De bedoeling van dat alles was, dat de minister, wanneer hij voor de vraag zou staan: „opzeggen of niet" ernstig reke ning houden zou met de meening van de Ka mer natuurlijk met behoud van eigen verantwoordelijkheid welke dan voor dien datum zou hebben kunnen kennis nemen van een onderzoek dat de minister door een competente commissie naar de toekomst mogelijkheden van de K. H. L. zou doen in stellen. Die commissie nu heeft haar rapport uit gebracht. Zij concludeert dat de tioefcamst van d® Lloyd nauw samenhangt met den «i-lgemeenen. ■toestand, dan zou, indien de bediriyfspoliitiek der huidige directie werd voortgeart voor de K.H.L. een bescheiden locnend bedrijf ver zekerd zijn. Maar op twee voorwaarden.; een. financieele reorganisatie, die de lasten der K. I-I. Loyd in .overeenstemming brengt rhet zijn werkelijke draagkracht en aanbouw oh nieuwe schepen vóór 1940. Die comissi? moest echter ook berichten, dat er zoowel bij de Lloyd als bij de Rotter damsche lijn wel neiging is tot samenwerking maar dat 't tot directe ondorhandehngien nog niet kwam. Een Kamercommissie, die het rapport der onderzoek-commisie op haar beurt onder zocht, stelde nu aan de Kamer voor om uit te spreken, dat de overeenkomst met de N.V. Ken. Holl. Loyd, aangegaan d.d._21 Aug. 1930» behoort te worden opgezegd vóór of op 30 November a.s.; dat het verkenen van kas- voorschoitten aan deze N.V. over 1932 slechte kan plaats hébben met behoud van de overige bepalingen der loopende overeenkomst, onder voorwaarde dat uiterlijk 31 Maart 1932 een voor de regeering aannemelijke financieels reorganisatie zal zijn tot stand gekomen, waarbij iut den aard der zaak tevens een. regeling moet worden getroffen voor de reeds verleende en eventueel nog te verteenen voorschotten door liet rijk (voor wat de liaatste betreft zal de vraag overwogen be hooren te worden of en in welke mate zij preferent zullen zijn, alsmede een overeen komst verkregen is met de Rotterdam. Ziücl-Amerikalijai, althans gebleken is-, dat de N.V. Kon. Hol. Lloyd harerzijds 'het rede lijke heeft gedaan om de totstamidkorning dezer overeenkomst te bevorderen; en dat in afwachting van de vervulling dezer voor waarden slechts een kasvoorschot voor 1932 zal kunnen worden verleend van een vierde gedeelte van de som, voor 1932 bepaald in de thans van kracht zijnde overeenkomst. In een reageer en van minister Verschuur op dit stuk bleek, dat hij tot een dergelijke nieuwe dwangovereenkomst niet wilde mede werken. Hij wilde overgaan de beide stand punten kwamen duidelijk tot uitdrukking, boen het voorstel der Kamercommissie van daag in openbare bespreking kwam de minister wilde .uitgaan van vertrouwen in de K. H. L. Daar toch leeft de wenseh om te slagen, dus wilde de minister de kans daartoe zoo veel mogelijk geven. Hij achtte het dus wen- schelijk, de oude overeenkomst niet te' be ëindigen, maar te doen voortgaan, echter met dc mogelijkheid van beëindiging, nu op 1 Mei a.s. Reden voor beëindiging zou zijn. wanneer de regeering geen aanmemiljke fi nancieels reorganisatie in uitzicht zag. De commissie herhaald, bij monde van den heer Schouten nog eens haar standpunt: een nieuwe overeenkomst met de fatalen clatum, die zij orn tegemoetkomend te zijn nog wel op 1 Juni wilde zetten. Conditie voor voort zetting van kasvoorschotten zou zijn de tot stanclgokomen reorganisatie. De minister wi.- de uitzicht op reorganisatie. De minister achtte een beëindiging der be staande overeenkomst ook daarom verkeerd, wijl anders een groote buitenlandsche schuld eischer, die uitstel had verleend tot 1933 voor zijn eisch van 1 millioen, thans direct zou toeslaan het uitstel hing samen met de Staatshulp waardoor de K.H.L. oogenblik- kelijk zou kunnen worden getorpedeerd. En. ook verscheen de minister met een advies van den Landsadvocaat, die betoogde, dat het niet oirbaar zou zijn, de overeenkomst thans een einde te doen nemen, wijl grondslag voor heb opzeggen moest zijn het uitblijven van uit- zich op een redelijke reorganisatie. En dc Kon. Holl. Lloyd had daaraan gewerkt. Dc goede wil was getoond. Naar ons gevoel was er nu niet zoo heel veel verschil tusschen de wenschen van de com missie en den minister. Zou de Kamer, wan neer op 1 Juni alles er op zou duiden, dat de toekomstkansen vergroot waren, de verant woordelijkheid willen dragen om niet verder te steunen? We gelooven 't niet. Al sprak zij nu van een voldragen reorganisatie. De ver schillen werden nog geringer, toen de minis ter beloofde met de Kamer te zulten overleg gen voor hij tot al of niet opzeggen zou over gaan. Met 51—21 stemmen aanvaardde de Kamer de conclusie der commissie en niet die des ministers. Onder te tegenstemmers waren enkele kopstukken, als de heeren Aalberse, Heemskerk en Lovink. INTIMUS. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alcinous 27 te Belawan Deli, Batavia naar Amsterdam. Arnfried 26 v. Antwerpen en p. Vlissingen Amsterdam naar Zuid-Amerika. Barneveld 27 te Antwerpen v. Hamburg. Baarn 23 v. Valparaiso n. San Antonio. Crynssen 26 v. Curacao n. Santa Marta. Djember p. 27 3 u. Sagres, Batavia n. Rot terdam. Edam 26 run. te Havana v. Rotterdam. Giekerk 27 v. Suez, Rotterdam n. Calcutta Iirene 26 16 u. v. Hamburg n. Amsterdam. Klipfontein 27 te Genua, Z.Afrika n. Rot terdam. Lochkatrine p. 26 Dungeness, Rotterdam n. de Pacifickust. Melampus 26 te Hamburg v. Londen. Maaskerk 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Ouderkerk 26 te Sjanghai Japan, n. Rot terdam. Porta 25 v. Bahia, Zu.-Amerika n. Amster dam. Polyphemus 24 v. Port Sudan, Batavia n, New Yo'Vrk, Rotterdam 28, 18 u. 20 m. van New York te Plymouth en 29, 19 u. 30 m. te Rotterdam verwacht. Simon Bolivar 26 v. Curacao n. Puerto Ca- bello. Soemba 26 te Suez, Batavia n. Amsterdam Sawahloento 26 te Sjanghai. Tjibesar 26 te Sjanghai. TJisaroea 26 v. Sjanghai n. Dairen. Tjibadak, 25 v. Hong Kong n. Amoy. Tjikarang 25 te Hong- Kong. Talisse 27 tc Suez, Australië n. Rotterdaam Van Heutsz 25 v. Hong Kong n. Swatow.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 2