VJIDSPREKEUS Z.H.B. BIEREN Uit het Buitenland. Het Belangrijkste nieuws. J ADVERTEERT HET NIEUWE DAGBLAD HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 Goed nieuws uit Mandsjoe rije. - De Japansche generaal Honjo-geeft last tot terugtrek king der troepen. - Gunstige wending in het Chineesch- Japansche conflict. - Hoe er in Parijs op gereageerd wordt. - Nieuwe notawisselingen tus- schen den Raad, China en Ja pan. - Een Amerikaansch-Ja- pansch conflict bijgelegd. - De houding van Japan. China, De Japanners trekken zich terug. Er heeft zich een verrassende wijziging Voorgedaan in den militairen toestand in Mandsjoerije, waardoor de bezorgdheid, die er na de ernstige ontwikkelling van zaken heerschte, grootendeels is weggenomen. De officieele zegsman kondigde een algemeenen terugtocht der Japansche troepen in de zuidelijke spoorwegzone van Mandsjoerije aan. Alle detachementen zijn tot het nood zakelijke minimum beperkt. Officieel wordt verklaard, dat terwijl de voorgenomen militaire terugtocht zal worden voltooid, de cenige plaatsen waar Japansche troepen zullen blijven, zijn: Kiirin, Tsjioe Lioeho, Asisichar en hetzij Tsjentsjiatoen, hetzij Taonan. Reuter meldt nader uit Tokio dat generaal Honpo den troepen die oprukten naar Tsjint- sjou, gelastte zoo spoedig mogelijk naar Moekden terug te keeren. De terugkeer wordt echter eenigszins vertraagd door de vernie ling van den spoorweg op enkele punten. Een Japansch-Amerikaansch incident bijgelegd. In Tokio bestaat groote verontwaardiging over de wijze waarop Stimson Japan m een verklaring aan de pers heeft veroordeeld naar aanleiding van den toestand in Mandsjoe rije. De officieele zegsman zegt dat deze ver klaring van Stimson ernstige beschuldigin gen aan het adres van Japan en wat betreft zijn beweegredenen, zou hebben bevat. De regeering is voornemens een verklaring be kend te maken, waarbij zij deze beschuldi ging afwijst. Een nader Reuterbericht meldt uit Tokio, dat de zegsman van het departement van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Stimson moet verklaren, waarop zijn beschul diging steunt, dat Japan de bedoeling heeft Mandsjoerije geheel te bezetten. De zegsman komt vooral op tegen de aan Stimson toege schreven verklaring, hierop neerkomende, dat het leger amok maakt. Een U. T. A.-bericht meldt uit Washington dat het scherpe antwoord van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken op Stimsons uitlatingen te Washington sterk de aandacht trekt. Men zegt dat Stimson vol komen het recht had, de Japansche regee ring aan haar plechtige beloften te herinne ren. Een N.T.A.-bericht mexdt, uit Washington, dat de Japansche gezant een bezoek bracht aan Stimson en verklaringen verkreeg, die hem bevredigden. Het incident wordt te Washington als bijgelegd beschouwd. Welwillende Japansche nota. Briand heeft in antwoord op de onlangs aan Tokio gezonden telegrammen een nota van de Japansche regeering ontvangen. De Japansche regeering is buitengewoon verlangend, alles te doen, wat mogelijk is, om conflicten tusschen de Japansche en Chinee- sche troepen in het gebied van Tsjintjau te vermijden en zij heeft er geenerlei bezwaar tegen, in principe te verklaren, dat, ingeval de Chineesche strijdkrachten in genoemd ge bied tot ten Westen van Sjanghaikwan zul len worden teruggetrokken, zooals dit door de Chineesche regeering door tusschenkomst van de Fransche regeering werd voorgesteld, de Japansche troepen de aldus ontruimde zóne niet zullen binnendringen, tenzij op grond van een ernstige bedreiging, waardoor het leven der Japansche onderdanen of sol daten in gevaar zou komen te verkeeren. Chineesche eischen door den Raad afgeweken. PARIJS, 29 Nov. (V. D.) De Volkenbonds raad heeft heden de beraadslagingen over het Japansch-Chmeesche conflict voortgezet. De huidige moeilijkheden zouden voorname lijk hun oorzaak vinden in den Chineesehen eisch, dat een tijdstip zou worden bepaald voor het begin en voor het einde van het terugtrekken der Japansche troepen. Hierte gen werd bezwaar gemaakt door Japan, Amerika, Frankrijk, Engeland en Italië. De Chineesche regeering verlangt bovendien het instellen van een commissie, die als waar neemster zal optreden bij den terugtocht der Japansche troepen, van de inwilliging van welke eisch China zijn toestemming tot het zenden van een studie-commissie afhanke lijk maakt. Deze Chineesche eischen zijn echter inmiddels in de redactie-commissie met algemeene stemmen afgewezen. China dreigt met uittreding uit den Volkenbond. SJANGHAI 28 Nov. (VU.) Heden heeft een buitengewone zitting plaats gehad van het Chineesche kabinet. De minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat dr. Sze verdere instructies ontvangen zou, teneinde eindelijk tot klaar heid te komen over de houding van den Vol kenbond met betrekking tot het Mandsjoe- rijsche conflict. In geval de Volkenbond de Chineesche rechten niet mocht beschermen tegenover Japan, zou de Chineesche regeering aan het voorstel van de nationale bonden, om uit den Volkenbond te treden, gevolg geven. Nanking verzoeningsgezinder gestemd? PARIJS, 28 Nov. (V.D.) De redactiecom missie van den Volkenbondsraad heeft heden de verklaringen ontvangen van den Chinee schen vertegenwoordiger, die nieuwe aanwij zingen van zijn regeering heeft ontvangen. Deze zouden van een verzoeningsgezinder houding getuigen dan de vorige instructies. Duitse Wand, De reactie op het Hessische „hoogverraad" BERLIJN. 29 Nov. (V. D.) Naar aanleiding van de ontdekte actie der nationaal-socia- listen in Hessen heeft de republikeinsche af- wecrorganisatie Reichsbanner Schwarz-Rot- Gold heden te Berlijn twaalf groote betoo gingen tegen het nationaal-socialisme ge houden, waarbij krachtig ingrijpen van den staat werd geëischt. Engeland. Duitsche nota inzake de Engelsche invoerrechten. LONDEN. 28 Nov. (V. D.) In de Duitsche nota aan de Engelsche regeermg wordt ge zegd, dat de invoering van zekere rechten voor den Duitschen handel bijzonder schade lijk is. De Duitsche regeering wil gebruik maken van het recht, dat haar gegeven is bij artikel 2 van het protocol van het Duitsch Engelsche handelsverdrag, nl. voorstellen de Duitsche bezwaren in een conferentie te be spreken. Frankrijk. Minister Flandin naar Londen. PARIJS, 28 Nov. (V.D.) De Invoering der Engelsche beschermende tarieven., waarvan de Fransche industrie groote schade zal on dervinden is aanleiding geweest voor het Fransche Ministerie van Handel om terstond met het Engelsche Ministerie van Handel contact te zoeken teneinde te trachten een overeenkomst te treffen ter bescherming van de belangen van beide landen. De Fransche Minister van Financiën Flan din is gisteravond uit Parijs naar Londen ver- kken. Hongarije. De Boedapester samen zweerders. Het aantal te Boedapest in hechtenis geno men samenzweerders bedraagt 151, aldus de N.C.R.V. Het meerendeel hunner is onderge bracht in de militaire strafgevangenis. Deze omstandigheid vestigt de meening, dat men te doen heeft met een samenzwering waarin talrijke officieren zijn betrokken. Wat de samenzwering zelf aangaat, heeft het meer en meer den schijn, dat de samen zweerders op een vrije koningskeuze aan stuurden. Zij waren van meening, dat de huidige toestand in het bijzonder een zekere verslapping der discipline dit oogenblik het meest geschikt ter verwezenlijking van hun plannen maakte. België. Tafelglasindustne stopgezet. In Brussel is volgens een bericht in „De Tel.", een vergadering gehouden van de ge mengde commissie van de tafelglas-industrie. De werkgevers deelden mede, dat met ingang- van 1 December a.s. het werk in alle fabrie ken van het land zal worden stilgelegd dooi de overdreven invoerrechten van Engeland en de nieuwe versterking van het protectio nisme in Frankrijk. GROOTE AARDVERSCHUIVING NABIJ LAUSANNE. PANIEK ONDER GROOTE CEDEELTEN DER BEVOLKING. Een aardverschuiving in een der buiten wijken van Lausanne heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verscheiden menschen uit hun woning opgeschrikt, aldus meldt „De Courant". Terzelfder tijd werd over geheel Zwitserland een aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum op ongeveer 150 K.M. van Zürich lag. Deze aardbeving werd gevoeld te St. Moritz en in Engadin en zelfs in het kanton Tessino. De eerste schok werd reeds gevoeld om half acht des avonds en ging ver gezeld van een geluid als het rollen van den donder. Een tweede schok volgde om twee uur 's nachts. De bevolking in alle steden, die in het betrokken gebied liggen, bleef den ge- heelen nacht wakker en vluchtte bij den tweeden schok uit de woningen. Deze had te middernacht plaats. De bewoners van twee groote huurkazernes, welke werden bewoond door 23 gezinnen, vluchtten de straat op, daar zij vreesden, dat de gebouwen zouden worden meegesleurd door de in de onmiddel lijke nabijheid verschuivende aardmassa's. De aardverschuiving versperde den toe gang naar een groot aantal woningen en enkele fabrieken. Meer dan 200.000 kubieke voet aarde heeft zich in het water gestort. VERKOOP VAN DUITSCHE EN BEIERSCHE KROONJUWEELEN. LONDEN, 28 Nov. (V.D.) Op 21 December a.s. zullen in het beroemde Engelsche auctie huis Christie te Londen de Beiersehe kroon- juweelen in het openbaar in veiling worden gebracht. De kostbaarste steen van de verza meling is de bekende „Blauwe Diamant" die 35 karaat weegt en door Maria Amalia van Oostenrijk in 1722 bij haar huwelijk met den aartshertog Karl Albrecht van Beieren als erfstuk in het Wittelsbacher Huis werd ge bracht. Onder de juweelen bevindt zich voorts een diamanten tiara, een kostbaar bil janten collier en negen zeer kostbare smaragden. VERGADERING VAN DEN VRIJ. ZINNIG DEMOCRATISCHEN BOND. - MR. H. P. MARCHANT OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. V.D.B. bewaard moge blijven voor een scheu ring, als in den Vrijheidsbond te zien is. Hij pleitte verder voor nationale ontwapening omdat de Vrijzinnig-Democraten met alle voorbereiding voor oorlog gebroken hebben. Zoolang Nederland een unicum blijft, met zijn volksvertegenwoordiging, waarbij gods dienstige scheidingslijnen grondslag van par tijvorming zijn, zoolang zal de politiek in Ne derland niet deugen. De heer Th. M. Ketelaar heeft een rede gehouden tegen het ontwerp L. O.-wet Terp stra. Tegenover de beperking van het aantal onderwijzers door de uitbreiding van het aantal leerlingen per klasse, stelde hij. dat er bij de militaire opleiding voor elke acht soldaten een instructeur is en in den winter zelfs voor elk vijftal een. Instemming werd betuigd met ee'n motie- Rotterdam tegen de 45-Ieerlingen schaal. Een aantal andere voorstellen, amendementen en moties over dit onderwerp werd aangeno men. Mr. H. P. Marchant heeft vervolgens zijn politieke rede gehouden. Hij zei, dat de V. D. B. zich door de omstandigheden in een defensieve positie bevindt. Wij moeten het leven versoberen, dus verlaging der loonen dulden. De verlaging der prijzen zal dan van zelf volgen. Spr. kwam op tegen het wetsont werp tot korting op de uitkeering aan ge meenten, evenals tegen den vlootbouw. Als men hier eens eerlijk wilde opbiechten, dat de veiligheid in de weermacht gezocht in wezen een veiligheid is tegen den b innen - landschen vijand, dan zou men tenminste zijn organisatie daarop kunnen inrichten, al dus spr. Spr. critiseerde nog de bezuinigin gen op het onderwijs om te eindigen met de overtuiging uit te spreken, dat de verliezen van de partij later herwonnen zouden wor den. In een intieme bijeenkomst is mr. P. J. Oud gehuldigd ter gelegenheid van zijn 12 1/2-jarige waarneming van het secreta riaat van den Bond. In de Zondag te Alkmaar voortgezette ver gadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond is ingetrokken het voorstel van de af deeling Haarlem om het hoofdbestuur uit te noodigen een commissie te benoemen die zal overwegen of gezien de toepassing en de fi- nancieele gevolgen, de finanvcieele gelijk stellen op onderwijsgebied in de toekomst te handhaven zal zijn. In de Zondagzitting is de verkiezing ge houden van het Dagelijksch Bestuur. Hierin werden gekozen Mr. P. J. Oud, te Den Haag en mr. M. Slingenberg te Haarlem. In het Hoofdbestuur werden voorts nog gekozen de heer G. Ritmeester te Leeuwarden, P. G. J. Pino Post te Hengelo en de heer W. D. Lustig te Utrecht. Na een bespreking van de economische en financieele crisis door Mr. P. J. Oud werd aangenomen een motie van de Federatie Friesland, waarbij de algemeene vergade ring zich uitspreekt voor een krachtigen strijd van partij en Kamerfractie tegen elke poging tot inflatie van den Nederlandschen muntstandaard, ten einde groote groepen van onze bevolking voor ondergang te behoe den. Nadat het beleid van de Kamerfractie was besproken werd nog een motie-Den Haag aangenomen om z-ich met alle klem te ver zetten tegen het voorgestelde 3 pet. kortings wetje voor de gemeenten. Mr. Marchant be sprak het standpunt van den Vrijz. Dein. ten aanzien van de cumulatie van functies. Spra achtte zijn functie van lid van de Twee de Kamer en wethouder van Den Haag voor alsnog vereenigbaar en verwierp het axioma, dat door de afdeeling Wageningen was ge steld, nl. dat iede rder beide functies de ge- heele persoonlijkheid eisch te. Verschillende voorstellen werden inge trokken, waarna te ongeveer half vijf de vergadering werd gesloten. DE UITKEERINGSKORTING AAN DE GEMEENTEN. DE REGEERING HOUDT VOET BIJ STUK. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kaarter over het wetsontwerp tot korting op de uit keering van liet Rijk aan de besturen van gemeenten en provinciën. De regeering ontkent, dat zij dwang wil oefenen. Er wordt alleen gezegd: Wilt ge royaler zijn, dan wij ons kunnen veroorloven, het zij zoo; maar dan is toch niet redelijk, dat wij, die onze wedden noodgedwongen be snoeien, u daartoe in staat stellen. De re geering beoogt met het wetsontwerp slechts een schrapping van oinnoodig gebleken rijks uitgaven, wat in dezen tijd een 'barer eersite plichten is. Ontkend wordt, dat het wetsontwerp delegatie van uitvoerend gezag brengt. De vraag of het Rijk in veel grooter mate de crisisuitgaven zou moeten dragen, is hier niet aan de ordea Onjuist noemt de regeering het, dat het wetsontwerp de uitgesproken bedoeling zou hebben, de gemeentelijke autonomie aan 'te tasten. Het voorloopig verslag biedt niet voldoende*, bouwstof voor de regeering om tot wijzigingen, die zij overigens mogelijk zou achten, thans het initiatief te nemen. Aan intrekking van het ontwerp kan niet worden gedacht, om tal van redenen. Onder meer omdat de regeering bij de gedachteniwisseling over de salariskorting voor het rijkspersoneel het onderhavige ontwerp heeft gehanteerd ter weerlegging van bezwaren, uit de Kamer gerezen. Nam de regeering nu het ontwerp ijlings terug, dan zou zij zich aan een laak bare handelwijze schuldig maken en het ver trouwen in haar beleid niet versterken. De kortingen zullen ingaan met den aan vang van het jaar 19321933 voor de gemeen ten en met den aanvang van het jaar 1932 voor de provinciën» Bij de omlijning van het begrip wedden en loonen in den algemeenen maatregel van bestuur is het voornemen, de verhaalde pen sioenbijdragen niet af te trekken maar an derzijds de kinderbijslagen ook niet bij te •tellen. BEKRONINGEN Zaterdag en Zondag is te Alkmaar de jaar vergadering van den Vrijzinnig-Democrati schen Bond gehouden. De voorzitter, mr. W. H. M. Werker, heeft J een openingsrede gehouden, waarin hij den I wensch uitsprak niet te zullen afwijk#n van het vrijhandelsbeginsel. Hij hoopte, «it de I Op de internationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen te Bussum behaalde onze stadgenoot W. G. Quax met zijn inzen ding konijnen, krielhoenders en sierduiven de volgende bekroningen: 17 eere-, 30 eerste- 15 tweede- en 3 derde prijzen, benevens een beker voor de fraaiste inzending sierduiven en een zilveren medaille voor de fraaiste in zending Kollandsche krielhoenders. Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD HET NIEUWE DAGBLAD wordt een volledig blad en dus zal ook een rubriek van Vraag en Aanbod Advertenties niet ontbreken. Deze advertenties krijgen den veelzeggenden naam „Luidsprekers". leder in Velsen, IJmuiden, Beverwijk enz., die iets te koop of te huur heeft aan te bieden of te vragen, die personeel noodig heeft of zichzelf voor een betrekking wil aanbevelen enz., zal door middel van deze advertenties zijn (haar) wensch luid kunnen uitspreken tot drieduizend ontvangers van ons blad. En het zal hem (haar) al heel weinig kosten. Luidsprekers worden „kwartjes"-advertenties, 13 regels 2E cents. Iedere regel meer 10 ets. uitsluitend tegen contante betaling in te zenden bij ons kantoor: Kennemerlaan 42, IJmuiden, of een der elders in dit nummer genoemde agenten. De oplaag van 3000 exemplaren per dag van HET NIEUWE DAGBLAD wordt door ons gegarandeerd. Brieven op Luidspreker-Advertentiën worden dagelijks en gratis thuisbezorgd. HET SNELLE ETEN VAN DIEREN De Londensche kantoorman die in een restaurant een „quick lunch" gebruikt hoeft zich niet te verbeelden, dat hij daarmee een record slaat. In de dierenwereld komen ge vallen voor van nóg snellere maaltijden. De zeeleeuw bijv. kan ongelooflijk snel en veel eten. Het is voorgekomen, dat de gan- sche voorraad voor de heele afdeeling in ee'n dierentuin een oogenblik werd alleen gelaten door den oppasser. Deze was binnen enkele minuten terug, doch geen enkele visch was overgebleven: één zware, oude zeeleeuw had alles verorberd! Een der beroemdste „sneleters" uit den Londenschen dierentuin is kortgeleden, ge filmd. Het was eep Spaansche pad, die in één maaltijd 75 meelwonnen oppeuzelde. Hij was een uitmuntend filmacteur, daar zijn be'wegelijk gezicht elke emotie duidelijk weer spiegelde. Echter zag niemand hem eten, vóór dat de film in vertraagde snelheid werd afgedraaid, zoodat de ongelooflijke vaart, waarmede zijn tong werkte, verminderde. Zijn buurman en soortgenoot, een reuzen pad, verzwolg eens plotseling 5 hagedissen. Het was echter te veel voor hem en een poosje bleef hij zitten met de staarten van zijn slachtoffers uit zijn bek! Toen heeft hij hagedissen van zijn menu geschrapt. Ook de snoek kijkt niet erg goed voor hij begint. Hij hapt onmiddellijk toe, bijv. als een hand over den rand van een boot hangt. Een groot exemplaar poogde eens den kop van ee'n zwaan, dien deze in het kroos stak, weg te happen. Deze onbescheidenheid kost te den begeerigen snoek het leven. De pinguin, op land een. schommelende oude heer, wordt zeer snel als hij op visch jaagt. In het water permitteeren zijn vleu gels hem de snelste visch te achterhalen. Hij kan drie haringen opslikken in denzelfden tijd, waarin een brievenbus drie brieven op neemt. Ook slangen zijn vlugge eters. Als twee hongerige slangen tegelijkertijd een konijn of kuiken willen opeten, gebeurt het som tijds, dat het grootste exemplaar niet alleen het gewenschte voedsel krijgt, maar ook daar bij zijn tegenstander nog! 3e helden van het witte doek. Een bont-expert. Lupe Velez, wier naam op het oogenblik met dien van John Gilbert genoemd wordt, heeft een zeker gezag op het gebied van bont. Dezer dagen kocht ze weer vier nieuwe bontmantels, zoodat ze er nu 12 heeft! Haar hobby is het uitzoeken en combineeren van vellen en mantels te teekenen, die daarnaar voor haar gemaakt worden. Zij is geboren in 1909 in Mexico en maakte haar debuut in de Gaucho met Douglas Fair banks. De verlegen Bennett! Constance Bennett, de 72.000-gulden-per- week-ster vluchtte dezer dagen voor de op haar gerichte camera's. Niet in de studio, maar voor den burgerlijken stand. Zij begaf zich daarheen met den Markies de la Falaise, waarmee ze in het huwelijk zal treden. Zij werd zoo opgewonden bij het zien der foto toestellen, dat ze wegliep. De markies wist haar terug te halen, doch ditmaal verborg ze zich achter zijn rug. En toen ze wegreden in de open auto ging ze op de knieën op den bodem zitten en sloeg haar handen voor het gelaat. De Markies de la Falaise volgt dus nu het voorbeeld van zijn gewezen echtgenoote Glo ria Swanson, die verleden week huwde met Michael Farmer, onmiddellijk nadat hun huwelijk ontbonden was volgens de Califor- nische wet. Een record! Constance Bennett heeft een kamenier, die al 10 jaren bij haar in dienst is. Een record voor Hollywood 1 Een acteur van 102 jaar. In de Engelsche film „Willem de Verove raar" speelt Alfred Arnold mee, ee'n man, die in 1829 geboren is! De 102-jarige vervult een klein rolletje als toeschouwer bij een wed strijd. HET MODERNE DAGBLAD is eén der peilers van het maatschappelijke leven. ,HET NIEUWE DAGBLAD'- is een peiler voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en om- S liggende gebieden, OMDAT HET DE BELANGEN VAN UW STREEK IN DEN BREEDSTEN ZIN ZAL BEHARTIGEN. !s avondblad bij. GEVESTIGD: Fr. Milatz Wijk aan Zeeërweg 144 SPREEKUREN: Ziekenfonds IJmuiden: Dagelijks 89 u. v.m.; Maandagavond 78 u. Particulieren: Maand., Woensd., Zaterd. 12 u.; Dinsd., Don- derd., Vrijd. 7-8 u. n.m en vol gens afspraak. Spreekuren Santpoort: Zielcenf. IJmuiden: Donderd. Vrijd. 45. Particulieren: Dinsd., Donderd., Vrijd. 23 uur. i N Z.H.B. STOUT EN TRIO'S LIMONADES. UITSLUITEND VERKOOP VAN EERSTE KWALITEIT LIMONADES CAZEUSE DRANKEN EN WIJNEN. BELEEFD AANBEVELEND N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN MINERAALWATER- FABRIEKEN „TRIO" DIRKSTRAAT10-IJMUIDEN TELEFOON 429 Koopt bij de deelnemers aan de St. Nicolaas Reclame-campagne van Groot-IJmuiden. Bij elk besteed bedrag a 50 cent GRATIS een BON met kans op eee mooien prijs. ZIET DE TOONKAMERS WILLEMSPLEIN 20. Batig saldo dezer verloting goedgekeurd door B. en W. va» Velsen, bij besluit van 12 November 1931 nr. 21) is bestemd voor het 40 PLAATSELIJK STEUNCOMITé. Let op de deelnemerskaart in de Etalages.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 4