VGDR VELSEN-YMUIDEN BEVERWIJK EN OMSTREKEN De Wording van het NoordzeekanaaJ* Baggerwerk in de haven. HET NIEUWE DAGBLAD AB ONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal f 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke-regel meer 10 cent. Ingezonden mededcclingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 26 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 eri K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Velsen-Noord: J. J. WESSELIUS, Melklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenelaan llw. DINSDAC 1 DECEMBER 1931 UIT IJMUIDEN'S VERLEDEN. Aanleg van hetkanaal. Ingraving door de duinen (1868) Zooals in alle vroegere ontwerpen was ook hier gerekend, dat langs de geul in den zee bodem beloopen van 2:1 te handhaven zou den zijn. Bij zoodanige beloopen zouden 1.800.000 M3. uit het profiel der haven zijn te verwijderen om de in die concessie voorge schreven diepte te bereiken; welke hoeveel heid naar schatting zou overeenkomen met 2.225.000 M3. in cle vaartuigen gemeten. In 1873 werd begonnen met een geul door het strand te baggeren, om spuiïng door de in 1872 gereed gekomen Noordzeesluizen mo gelijk te maken en hiervoor werd met em mermolens ongeveer 47.000 M3. uit het pro fiel verwijderd. De uitbaggering der haven werd echter eerst in April 1875 met kracht aangevat, toen men de Noordzeehoofden ver genoeg gevorderd oordeelde om een veilige 'ligplaats voor het baggermateriaal te verze keren en te sterke aanzanding tegen te gaan. Er werden daartoe een tweetal zandzui gers in dienst gesteld volgens liet systeem van den ingenieur der aannemers Hutton, welk getal aan het eind van 1875 met nog één werd vermeerderd. De gebezigde zand zuigers bestonden uit bom schuiten, waarin de werktuigen waren opgesteld, terwijl de waaier zich in het verlengde van de as bui ten het vaartuig bevond. Het baggermaterieel werd sterk uitgebreid. In 1876 waren 7 zandzuigers en 2 emmermo lens aan het werk, die elk per werkdag ge middeld ongeveer 500 a600 M3. in de vaar tuigen gemeten, baggerden. Niettemin kon slechts met veel moeite den lsten November 1876 bij de openstelling van het kanaal een geul opgeleverd worden ter breedte van 70 M. in den bodem en met een diepte van ongeveer 5.50 M. beneden N.A.P, De krachten van den aannemer waren, mede tengevolge van het stranden van een vijftal zijner baggerwerktuigen in Augustus en Oc tober 1876 niet toereikend om het vormen van den havengeul tot een einde te brengen en in Januari 1877 werd daarom liet bagge ren van 1.500.000 M3. in de vaartuigen geme ten a 0.60 per M3. aan den aannemer P. A. Bos 'overgedragen. In 1878 werd de geheele voltooiing der buitenhaven aan den heer Bos overgedragen, terwijl cle firma Leed en Son bij minnelijke overeenkomst tegen betaling- van 200.000. in geld en van 150.000 in baggermaterieel van verdere- bemoeiing met- dit baggerwerk werd ontslagen. Het materieel was in 1877 tot 15 zandzui gers en emmermolens uitgebreid, terwijl bo vendien door de Kanaalmaatschappij in huur was genomen de dubbele emmermolen met stoomklepschroeven, die bij de verbete ring der Tyne in Engeland dienst had ge daan, ongeveer drie maal het vermogen van een der andere baggerinrichtingen bezat en vast genoeg lag om ook in den mond dei- haven te bagger en. Klep-schouwen en sleep - booten medegerekend, waren toen 60 vaar tuigen in dienst. In 1878 vermeerderde dit aantal tot 12 zandzuigers, 8 baggermolens, waaronder de Tyne-baggermolen en de em mermolens die bij den aanleg van het hoofd kanaal gebruikt waren, benevens 58 klep- schouwen en 19 sleepbooten. Van het baggeren eener ellipsvormige kom werd in 1879 afgezien, waarna slechts aan de vorming eener geul van 250 M. breedte werd gewerkt. Met het oog op de belangen dei- scheepvaart moest toen het aantal bagger inrichtingen zeer beperkt worden. Zooals wij reeds eerder mededeelden had de gemeente Amsterdam aan de uitbetaling van het tweede subsidie o.a. als voorwaarde verbonden de verdieping van de 250 M. wijde geul over de geheele lengte tot 8.50 M. be neden N. A. P. In het begin van 1881 werd deze verdieping van de geul opgenomen in een vijfjarig onderhoudsbestek van de ha ven en het buitenkanaal, waar de uitvoe ring aan de aannemer L. Kalis I-Izn, werd ge gund. In het laatst van 1882 was de 250 M. wijde geul op de gewenschte afmetingen. In 1873 was reeds 47.000 M3. met baggermolens uit het profiel der haven verwijderd voor de vorming eener spuigeul. Behalve de bovengenoemde hoeveelheden werd gedurende het tijdvak Mei 1877April 1879 nog gebaggerd door den baggermolen van de Fijne in 295^ werkdag 546.222 M3. in de vaartuigen gemeten of gemiddeld 1.848 M3. per werkdag. Verder werd in de jaren 1378—1882 buiten den havenmond in open zee gebaggerd 334.088 M. De kosten van het baggerwerk tot en met het jaar 1882 hebben 4.715.000 bedragen, waaronder begrepen zijn de kosten van huur en ook van de aanschaffing van materieel door de Kanaalmaatschappij. Dit laatste materiaal werd weder voor 175.000 aan den aannemer Kalis overgedragen, zoodat de ge heele kosten van het vormen der havengeul te stellen zijn op 4.540.000, uit welk bedrag- tevens de kosten van de betonning der ha ven werden gekweten. In het geheel is ruim 5.600.000 M3. in de vaartuigen gemeten, gebaggerd, derhalve heeft 1 M3- baggerwerk in de vaartuigen ge meten, gemiddeld ongeveer 0.81 gekost. Lichttorens en lichten op de hoofden In 3878 waren op de koppen der Noordzee hoofden ijzeren lichtopstanden geplaatst. Eerst in 1880 echter werd daarin een petro leumverlichting ontstoken volgens een uit vinding van de heeren Bakker Creyghton, waarbij het mogelijk was de lichten gedu rende een 20 tal dagen achtereen te laten branden. Te voren had men zich tevreden gesteld met geleidelichten op de koppen der binnen- hoofden bij de uitmonding van het buiten- kanaal en landwaarts in het duin, welke ge leidelichten de invaart der buitenhaven aan gaven. In 18771879 werden door de zorg van het Departement van Marine een tweetal licht torens op het duin in de richting van de as van de haven geplaatst, waardoor de haven ook des nachts zonder gevaar toegankelijk werd. De kosten der ijzeren lichtopstanden heb ben ongeveer 22.000.bedragen; aan de heeren Bakker Creyehton is voor hun uit vinding 15.000 uitbetaald. De lichttorens hebben, tezamen met de daarin aangebrach te verlichting, de woningen voor het perso neel en bijkomende werken, waaronder in 1875 geplaatste tijdelijke lichten 273.000 gekost. De totale kosten van den aanleg der Noordzeehaven hebben met inbegrip van verlichting 16.890.000 bedragen, IJMUIDEN STEUN GEVRAAGD. De secretaris van de vereeniging voor school- en werktuinen en boomplant schrijft ons het volgende: Het seizoen-is reeds eenige weken ten ein de, het werk in de school en werktuinen is afgeloopen. Wederom is het een succes ge weest, met een schitterend slot voor de kin deren althans. Begunstigd door de natuur, werd er ge poot, gezaaid, gewied, en ook duchtig ge oogst. Boonen, sla, wortelen, raapstelen, dop erwtjes, radijs, Chineesche kool, herfstrapen, spinazie en bloemen, zijn met manden vol naar huis mee genomen. Op het laatst zelfs door een 12-tal kinderen ook nog mooie prij zen als teekendoozen, schooltasschen, boe ken, enz. Nu hebben de kinderen rust. In Maart be ginnen we weer. De animo is geweldig. Telkens en telkens moesten nog tot op 't laatst toe kinderen teleurgesteld worden. Het bestuur denkt er dan ook over het aan tal tuinen uit te breiden. Zal de vereeniging echter in staat zijn het volgend jaar de lief hebbers tevreden te stellen? Er moet op de uitgeputte tuinen flink gespit en gemest worden. Tal van moeilijkheden en dan vooral natuurlijke financiëele stormen op de jonge vereeniging toe; tal van moeilijk heden heeft ze het hoofd kunnen bieden, doch zal alles nu weer zoo kunnen gaan als in het afgeloopen jaar? Verplaatsing van een schuur en dringende afrasteringen heb ben schatten geld gekost. Herhaaldelijk verschenen in de plaatse lijke pers artikelen over de vereeniging, waarvan het slot immer en altijd moest zijn: Helpt ons. En heel sporadisch, zegge 3 keer, mochten we naar aanleiding van zoo'n artikel iemand als lid inschrijven, Eén dezer aanmeldingen ging vergezeld van het volgende (verkort) schrijven: „Hetgeen ik gelezen heb in de courant van de school- en werktuinen en vooral dat de kas den bodem laat zien, heeft mij steeds stof tot denken gegeven over de vraag, hoe het verholpen kan worden, dat zich zoo wei nig leden opgeven. Nu geef ik me op als lid, maar daar het hier uit een arme beurs gaat, zal dat niet veel helpen. Zouden er ook leden te krijgen zijn tegen betaling van 5 ct per week, als f 1 per jaar in eens te veel is. Als U leden hebt van 5 ct. per week, dan wil ik het belangeloos voor uw vereeniging in nen, want als het mis ging met de schooi en werktuinen, zou ik het erg jammer vin den. Graag zie ik uw vereeniging bloeien!" Het schrijven was van 'n moeder die haar dubbeltje ook telkens eenige malen moet omkeeren voor het uit te geven, doch de drang tot daden werd haar te sterk, ze kon niet nalaten het werk onzer vereeniging te steunen en te prijzen. Wie wil dit plan steunen? Is voorts f 1 te veel? Welnu per week willen we gaarne een klein bedrag bij U komen innen. Er zijn wel licht meer vaders of moeders, die het voor beeld van die moeder willen volgen. Mag ik uw adres? Het adres der vereeni ging is: Hagelingerweg 25 a, Santpoort. Mag de vereeniging bij U haar schoen zetten? Vol verwachting klopt ons hart! .Noor der havenhoofd met „Titan" (UW. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Deensch stoomschip „Brattingsborg" is Zondagmorgen met een volle lading pa- piertiout voor de papierfabriek, te Velsem aangekomen. Het Finsche stoomschip „Anversoise" is Zondagmorgen met een volle lading graan van Buenos Aires te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam. Het Nederl. motorvrachtschip „Poclau Roebiah" van de S.M.N. is Zaterdagavond met een lading stukgoederen van Amsterdam naar Ned. O.-Indië vertrokken Genoemd mo torschip heeft te Buitenhuizen een partij ontplofbare stoffen ingeladen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 63 dM. Het Duitsche stoomschip „Tenerife" van de Hamburg Süd Amerikanische Dampf- schiffahrts Ges. M. B. I-I. is Maandagmor gen van Hamburg te IJmuiden aangekomen en zal in de buitenhaven een partijtje stuk goederen bijladen. Dit stoomschip vaart in de gecombineerde dienst op Brazilië. Het Fransche stoomschip „Thisbe" is Maandagavond met een volle lading ruwijzer van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden naar Newport Mon vertrokken. Het Noorsehe stoomschip „Tolosa" ligt momenteel te Bilbao in lading en zal waar schijnlijk binnen enkele dagen met een lading- ijzererts voor het Hoogovenbedrijf te IJmui den vandaar vertrekken. N.A.S.-LEIDER TE ENSCHEDE GEARRESTEERD. Bij de staking te Enschede is een N.A.S.- bestuurder uit IJmuiden gearresteerd, die in een lantaarnpaal was geklommen om te be- toogen. Hij is later op vrije voeten gesteld. „KUNST NA ARBEID". Uitslag verloting. Prijzen le Prijs 2e Prijs 3e Prijs 4e Prijs 5e Prijs 6e Prijs 7e Prijs 8e Prijs 9e Prijs 10e Prijs 11e Prijs 12e Prijs 13e Prijs No. 292. 1581. 668. 1380. 1882. Benaming Damesrijwiel Heerenrijwiel Keukenstel Kapstok Haardstel Divan wandkleed 1458. Divankussen 415. Waterstel 1487. Etui tafelmesjes 1110. Drijfbak m. bloem 1707. Wandbord 56. Baby in lijst 1609. Voetbankje 1549. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 30 November: Ned., Maasstroom, Leeds. Ned., Triton, Belfast. Duitsch, Rhein, Hamburg. Duitsch, Tenerigge, Hamburg. Ned. Nieuwendam, Harburg. Duitsch, Selma, Abo. Zweedsch, Prim ila, Kemi. Spaansch, Urko-Mendi, Ahneiria. Ned. Orpheus, Kopenhagen. Vertrokken schepen: 30 November: Duitsch (politiekruiser), Travenlob, Noord zee. Ned. (oorlogsschip) v. Meerlandt, Noord zee. Duitsch, Stuttenhuk, Tamburg. Duitsch, Tenerigge, Antwerpen. Fransch, Thisbe, Newportman. Engelseh, Otterhound, Londen. Sloak,, Tamislav, New-Castle. Ned., Willy, Rotterdam. Ned., Serooskerk, Rotterdam. Lett., Merisar, Rotterdam. Eng., Nephrite, Hamburg. DE BEWONERS VAN DEN SEINPOST WEG ZONDER LICHT. Voor de tweede maal binnen korten tijd zijn de bewoners van den wederom van elec- trisch licht verstoken geweest. Zondagavond j.l. ging om ongeveer 10 uur plotseling het electrische licht uit op de semaphore, den vuurtoren en den binnen- toren. Zooals wij reeds bij de vorige storing mededeelde konden ook nu weer de beide torens door middel van een eigen electrische centrale van licht voorzien worden. De bewoners der Omliggende huizen moes ten zich echter met petroleumlampen behelpen, zoover deze tenminste aan wezig waren, anders met een kaars. Bij nadere informatie deelde men ons mede dat de storing Maandagavond weer opgeheven was. DE PUFVISSCHERIJ. .EEN PLEIDOOI VOOR MAATREGELEN. Men schrijft ons: Het is zeker van veel belang, in welken zin de Tweede Kamer straks beslissen zal inzake het verzoek tot een verbod van de puf- visscherij. Van de regeering is niets te ver wachten, immers acht zij geen maatregelen noodig tegen een te intensieve bevissching der Noordzee. En ook de inspecteurs der visscherijen zijn tegen een verbod. Het is. als of men met blindheid geslagen is, want een zware handicap voor IJmuiden is, dat de trawlers tegenwoordig zoo ver moeten stoo- men, om goede vischgronden te vinden. De Noordzee is uitgevischt. En de Denen en Noren vinden de vischgronden vlak voor hun gebied en hebben daarom op ons land een grooten voorsprong. Als men visschers dan ook hoort sprekem zijp ze zeer pessimistisch gestemd. Nog voor eenige dagen hoorden wij een gesprek van vissscherlieden, waarin zij tot de conclusie kwamen, dat de visscherij van IJmuiden ten ondergang is gedoemd, als er geen verbete ring komt. Misschien zitten teveel geleerden over deze zaak te studeeren en adviezen te geven. Wij lazen pas nog, dat er geleerden zijn, die spre ken van het te weinig dunnen van schol. Alsof de IJmuider trawlers enkel schol van gen en het daarvan -moeten hebben. Men weet. dat de kwestie veel meer de schelvisch geldt. Een feit is, dat voorname belangheb benden als de reeders voor een pufverbod zijn, vooral zij, die het moeten hebben van de Noordzeevisscherij. Dezer dagen lazen wij ook nog, dat de vischmeelfabrikanten en coöperatieve visch- inkoopvereenigingen een lageren prijs willen bedingen voor de puf. Men vraagt zich af, of de visschers de kleine visch straks haast voor niets zullen geven. Maar dan zal er vooi' hen nauwelijks meer dan droog brood te ver dienen zijn. VEEL AANVOER. Het was Maandagmorgen weer zeer druk aan den Rijksvischafslag. Bij de 24 stoom trawlers waren nog 30 drifters aan de markt. Echter gaan van dé V.E.M. weer 4 stoom trawlers opleggen: van de Maatschappij „Ri viermonden" wordt de „Maasmond" opgelegd en van de V.E.M. de „Delftland", Van de visscherij-maatschappij „de Riviermonden" liggen nu alle schepen op. C. J. M. V. De avond, welke ten behoeve van op te richten plaatselijk steuncomité te Velsen door de C.J.M.V, in het gebouw van Christe lijke belangen gegeven werd, met de opvoe ring van „de Lijdensweg", heeft netto onge veer f 70 opgebracht, welk bedrag aan het comité afgedragen zal worden. De C.J.M.V. heeft hier zeer zeker een sympathieke daad mede. gedaan. WINKELWEEK IJMUIDEN-OOST Men schrijft ons: Het is reeds eenige malen gebeurd, dat het publiek (onwetend) bonnen van de Winkel week IJmuiden-Oost welke alle genummerd zijn, deponeerde in de bussen welke bestemd zijn voor de verloting der Winkelweek van Groot IJmuiden, zoodat ze dan waardeloos worden. De bonnen van IJmuiden-Oost moeten door de bezitters zorgvuldig bewaard blijven tot na St, Nicolaas. Na St. Nicolaas komen de'toekenningslijs- ten bij alle deelnemers voor de ramen te hangen. Indien één of meer uwer nummers op deze lijst voorkomt, kunt U het daarachter ver melde souvenir tegen afgifte van den be trokken bon afhalen bij den op de lijst aan gegeven winkelier. Bewaart dus uw bonnen zorgvuldig! OUDERAVOND OPENBAAR BEWAAR- SCHOOLONDERWIJS. Te ongeveer half negen opende mej. Vijl- brief als hoofd der openbare bewaarschool aan de Krugerstraat den flink bezochten ou deravond. Pianospel en zang door de onderwijzeres sen volgden nu. Mej. Vijlbrief deelde mede, dat de speeltuinvereeniging „Centrum" één der lokalen heeft gekregen om de kinderen der leden van Centrum gedurende den win ter aangenaam en leerzaam bezig te houden. Spr. wekte de aanwezigen op lid te worden van deze speeltuinvereeniging om de kinde ren die niet meer op de bewaarschool komen, van de straat te houden en hun tevens meer ontwikkeling te geven. Hierna las mej. Vijlbrief voor „Klaas" van W. G. v. d. Hulst. Na het zingen van het Bondslied door de onderv. 'J .eressen kwam het St. Nicolaasfeest ter sprake, waarbij mej, Vij"u-ief vertelde dat de laagste klassen Vrijdagmorgen en de hoog ste 2 klassen Donderdagmorgen zullen kun nen feestvieren, op beide dagen te beginnen om 10 uur. De hoogste ?-Jassen zullen een op- voerir" geven, ook voor de lraf .te klassen. Er werd voor het feest een collecte gehou den, die f 11.48 opbracht. Het winterfeest zal gehouden worden op 21 en 22 December a.s. Er zal een Kerstboom zijn en lichtbeelden zullen worden vertoond. Tot slot van den avond nog pianospel en zang. BESOMMINGEN. Manden: Trawler: 180 H. C. 40 2600.— 700 Gerardina Johanna 5000.— 1015 Caroline 5800.— 475 Christine 4000.— 200 Cremer 1400.— 265 Frisia 2900.— 125 Venikke 1400.— 95 Zeemeeuw 1900.— MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.10—f 0.95. Griet per 50 K.G. f 2.38—f 0.18. Tongen per K.G. f 1.85f 1.15. Middelschol per 50 K.G. f 31. Zetschol per 50 K.G. f 33. Kleine schol per 50 K.G, f 31f 11. Schar per 50 K.G. f 15—f 4.60. Tongschar per 50 K.G. f 41f 30. Rog per 20 stuks f 28. Vleet per stuk f 4.10f 1.15. Pieterman en poon per 50 K.G. f 10f 2.20. Groote schelvisch per 50 K.G. f 41f 33. Middelschelvisch per 50 K.G f 30f 21. KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 17.50-f 11. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f 5.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 59f 38. Gullen per 50 K.G. f 13.50f 1.45. Leng per stuk f 1.25f 1. Heilbot per K.G. f 1.35. Wijting per 50 K.G. f 6.50f 3. Koolvisch per stuk f 1.10f 0,25. Makreel per 50 K.G. f 18f 9. Versche haring per mand f 3.40f 1.65. VELSEN DE BEHANDELING DER GEMEENTE- BEGROOTING. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van B. en W. de behandeling der ge- meentebegrooting te doen aanvangen op Dinsdag 15 December. De begrooting zal ach ter elkaar afgehandeld worden, zoodat de raad zoo noodig ook op 16 en 17 December zal vergaderen FED. VELSEN DER S.D.A.P. In een vergadering der Fed, Velsen der S.D.A.P. werd medegedeeld, dat besloten is op 12 December een openbare vergadering te houden in de beide zalen van Thalia, waar aan tevens een demonstratie verbonden zal worden. Als sprekers zullen die avond op treden de heeren Van Dugteren en Van der Wal. SANTPOORT Het metselwerk van 23 woningen aan den Brederodeweg is opgedragen aan de firma J. van Tiggelen, alhier. Iedere pagina van dit blad is interessant En zoo blijft het!

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1