IVJIDSPfcEKE&S DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Het Weensche Künstlerhaus. ET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 1 DECEMBER 1931 Prijsdaling als gevolg van de crisis. Geen geregelde telling van werkloozen. (Van onzen Parijschen correspondent). Ook in Frankrijk wordt de wereldcrisis op danige wijze gevoeld. „Les affaires sonfc trés difficiles" (zakendoen is uiterst moeilijk) is het vaste gezegde van den dag waar men gaat, wien men spreekt, overal is het 't zelf de. De menschen beginnen eindelijk zuiniger te worden, men koopt slechts het hoog-noo- dige en de eenig goede zijde van dit alles is dat de prijzen beginnen te dalen. In de hoofd stad zelf is het dadelijk merkbaar. De pe perdure restaurants van de Avenue de I'Opéra zelfs afficheeren thans „repas a prix fixe", volledige maaltijden voor 25 francs; het winkelpersoneel begint weer eenige con sideratie te toonen voor den klant en in de meeste magazijnen wordt men niet meer met verachtelijke blikken de deur uitgekeken wanneer men 't aandurft om te „pingelen". Liever een klein, zoet winstje in sommige gevallen zelfs verlies dan met de heele voorraden te blijven zitten, 't Wordt thans weer mogelijk om voor een zes, zeven gulden een paar schoenen te koopen, waar men voor kort voor 't zelfde nog vijftien moest betalen, de kleermakers hebben met ongeveer 50 pet. hun prijzen verlaagd en alles wijst er op dat de prijsdaling zal voortgaan. 't Klinkt hard, maar de huidige crisis moet tenslotte welda dig blijken te zijn wanneer dit 't eenige was om weer tot wat normaler toestanden te ge raken. De omzet vermindert, het funeste systeem van verkoop van handelsfondsen dat zoo zeer op den levensstandaard drukte wordt er mede uitgeroeid. Gevolg van deze crisis is ook dat die noodlottige instelling die men met een groot woord „assurances socia- les" noemde en die tot de waanzinnigste ver houdingen leidde en direct een geweldige prijsstijging ten gevolge heeft gehad, geheel verdwijnt. De arbeiders konden ze eenvoudig niet betalen. Ander gevolg, van nog véél groo ter beteekenis vooral voor de toekomst, is, dat er weer „scheiding" komt in de verschil lende posities. Jean, Pierre et Paul, die men maar in eigen auto's zag jakkeren, 's avonds in smoking in een loge, overdag in dure jas sen en prachtige costumes achter apéritifs, die enorm groote categorie van menschen die geen bepaald vak hadden, maar die van tijd tot tijd zoo eens met commissieloonen een bundeltje biljetten van duizend in de wacht sleepten, al die mondaine dansers verdwijnen uit de samenleving. Zit er dus aan deze crisis ook iets goeds, dan blijft het over het alge meen toch angstwekkend. Wanneer men zoo 's morgens tegen acht negen uur langs een politiebureau komt; of langs een „mairie" (gemeentehuis), dan ziet men een lange file mannen en vrouwen, die één voor één wor den binnen gelaten: de werkloozen. Men vindt in nagenoeg alle vakken steeds meer werkloosheid en dat niet alleen in de indus trieën, in de fabrieken, maar ook in andere DE INVLOED DER MALAISE. DOET ZICH OOK GELDEN OP DE MILLIONNAIRS STATISTIEK. NEW YORK, (V-D.) Het Amerikaansche bureau voor de statistiek publiceert interes sante gegevens omtrent de inkomsten en ver mogens in Amerika in het jaar 1930. Er zijn op het oogembhk, volgens deze statistiek 23.496 imillionairs minder in de Vereendgde Staten dan voor de crisis op de effectenmarkt. Het bureau beschouwt als millionairs dengene, die een vermogen heeft van een millioen dollar en een inkomen van 50.000 dollar of meer per jaar. In 1928 bedroeg het aantal van deze personen in de Vereenigde Staten 43.184, terwijl ma de eerste crisis op de effectenmarkt van 1929 hun aantal geslonken was tot 38.650 en in 1930 nog slecht 19.633 bedroeg. Op dezelfde wijze verminderde het aantal personen met een jaaridjksch inkomen van een millioen dollar. In 1928 'bedroeg dit aantal 511, terwijl in 1930 nog slechts 149 personen een dergelijk inkomen genoten. Voorts blijkt uit de gepubliceerde statistiek, dat in de Vereenigde Staten twee gehuwde vrouwen en zes mannen een inkomen genieten van meer dian vijf millioen 'dollar per jaar. Deze acht personen betaalden tezamen meer belasting dan 2.613.165 personen met een in komen van minder dan vijf duizend dollar per jaar. Wie de acht gelukkigen zijn, wordt niet medegedeeld. KONINGIN EMMA NOG NIET GEHEEL HERSTELD. Zooals bekend is, is de Koningin-Moeder eenige weken geleden lichtelijk ongesteld uit Baden-Baden in ons land teruggekeerd. Dc Tel. verneemt, dat H.M. sedertdien nog niet geheel hersteld is. 's Morgens houdt zij haar kamer, terwijl zij voor het overige het paleis iet mag verlaten. Reden tot eenige onge- ustheid is er echter niet. bedrijven. Modehuizen, winkels, groote ma gazijnen, opslagplaatsen, garages, werk plaatsen, kortom alle centra van bedrijf ko men er toe, waar de omzet steeds vermindert, om het personeel zooveel mogelijk te beper ken. De werklooze nu, die zich komt aanmel den, krijgt na onderzoek, een dagelijksche (gemeentelijke) toelage van. acht franc (tach tig cent) wanneer hij ongehuwd en kinder loos is en een bijslag van zes francs per fa milielid (vrouw en kinderen). De wet, die zegt dat een werkgever slechts tien procent vreemdelingen in zijn dienst mag hebben, wordt thans streng toegepast, en 't is wel ty pisch dat deze beweging is uitgegaan van de socialisten, die op het Congres een motie in dien geest hebben aangenomen. Zijn er op het oogenblik veel werkloozen in Frankrijk? Ziet daar de groote vraag, waarop men niet dadelijk een antwoord kan geven. Be staat er in Frankrijk een geregelde volkstel ling, er bestaat nog niet een vekelijksche telling van de werkloosheid. Men moet, om het aantal vast te stellen, zich baseeren op de cijfers welke de gemeentebesturen aan het ministerie van Arbeid doen toekomen en deze opgaven zijn nooit erg precies! Zoo hebben we tijdens de crisis van 1926 (toen de franc kelderde) gezien, dat het mi nisterie aan 665 personen toelagen ver strekteterwijl er 243.000 werkloozen wa ren. In 1921 telde men 537.000 werkloozen en slechts 68.000 ontvingen een toelage. De cij fers welke het departement verstrekt zijn dus ver beneden het eigenlijke aantal. Begin November 1930 telde men in totaal, voor héél Frankrijk, 1281 werkloozen. Dit jaar echter, op den zelfden datum, wordt door het ministerie reeds aan 51.654 men schen een werkloozen-toelage uitgekeerd. Ziet de verhouding. In een kleine gemeente, als Asnières, tegen Parijs aangebouwd, had men dezer dagen reeds bijna achthonderd menschen aan wie een ondersteuning wordt betaald. De cijfers zijn wel sprekend. Op 17 October jl. waren alleen in het de partement Seine (Parijs) reeds 27.810 arbei ders, die een toelage ontvingen en sedert dat oogenblik. gaat het met geweldige sprongen en eiken dag komen meer menschen zich aanmelden om een ondersteuning. De crisis van 1921 was veel erger, veel he viger, maar gelukkig slechts van zeer kor ten duur. Na drie, vier maanden was de toe stand weer normaal en vond iedereen werk. Ditmaal echter ziet het er veel zorgelijker uit. Vandaar dan ook dat de overheid ener gieke maatregelen begint te nemen teneinde zich te wapenen tegen het steeds meer drei gend gevaar. HENRY A. TH. LESTURGEON. AUTO MET ACHT MEISJES TE WATER. HET DOCHTERTJE VAN DEN CHAUFFEUR GEDOOD. Maandagmorgen vroeg is op den Utrecht- schen weg te De Bilt een auto, die door een zevental Duitsche meisjes gehuurd was om het week-end in het vaderland door te bren gen op weg naar den Haag doordat de chauf feur het stuur kwijt raakte in den sloot ge reden. Het dochtertje van den bestuurder, dat ook meereed, viel door de voorruit en werd ernstig gewond. Een ander meisje en de bestuurder werden ok min of meer ernstig gekwetst. Een passeerende postbode heeft met groote moeite alle inzittenden, waarvan en kelen bewusteloos waren geraakt, gered. Het dochtertje van den eigenaar van de auto is te Utrecht daarna overleden. GIFTEN VOOR HET NATIONAAL CRISIS'COMITé. VELE GOEDE VOORBEELDEN. De N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken te Haarlem, heeft aan het Natio naal Crisiscomité een bedrag van f 5000 ge schonken. Ambtenaren van den Raad van Arbeid te Rotterdam hebben een comité gevormd, tot het inzamelen van gelden. De ambtenaren van den provincialen waterstaat te Utrecht hebben 1 pet. van hun salaris ter beschik king van het comité gesteld. De leerlingen van het Gereformeerd Gym nasium te Musselkanaal zullen per leerling en per week 1 cent bijdragen. Mr. Van Ness Leavitt, de zwager van den Amerikaanschen president Hoover, is wegens het smokkelen van alcoholische dranken gearresteerd DE NIEUWSTE GOED- GELOOVIGHEIDSHISTORIE. Voor f 12.600 „EERLIJK DUURT HET LANGST". De N. R. Ct. verhaalt de nieuwste goedge- loovigheidshistorie Bij een bewoner van den Eendrachtsweg te Rotterdam is een maand of zes geleden een 29-jarige koopman, gekomen, die beweerde te zijn gezonden door een kennis van dezen meneer. Hij vertelde zonder werk te zijn, maar dat hij binnenkort als chef in betrek king zou komen bij een hotelbedrijf te Sche- veningen. Hiervoor had hij evenwel een be drag van f 1100 noodig, teneinde zich de noo- dige garderobe enz. aan te kunnen schaffen. De bewoner van den Eendrachtsweg, dien wij verder als de heer X. zullen aanduiden, gaf hem het gevraagde bedrag. Na ruim een maand kwam de ander terug: hij was geheel teneergeslagen en vertelde, dat hij in handen van een oplichter, een ze- aere B. was gevallen, die hem .het geld af handig had gemaakt. „Eerlijkheid duurt het langst", zoo zei hij en daarom zal ik u maar eerlijk bekennen, dat er van het verhaal van de betrekking in Scheveningen geen woord waar is geweest- Ik had toen geld noodig om handel te drijven met B. Maar B. heeft me bedrogen. B. weet, dat ik het geld van u heb gehad, en hij heeft me laten doorschemeren, dat als u met va- cantie de stad uitgaat, hij wel eens hier op bezoek zal komen. U behoeft u echter niet ongerust te maken, want ik zal uw huis wel in de gaten houden en telkens de deuren en de ramen nazien. Ik kan echter nu heusclï een betrekking krijgen en wel als bedrijfs- chef bij het nieuwste te stichten filiaal van de Hema te Breda. Daarvoor heb ik echter f3300 noodig; en de heer X. betaalde dit bedrag'. Nadat de goede gever met vacantie was ge weest, kwam de ander weer bij hem. Het ging nu heel goed met hem, alleen zijn vrouw maakte veel schulden. Als bewijs, dat hij bij de Hema in betrekking was, liet hij een brief zien niet lezen waarop de firmanaam was gedrukt. Dit wekte zóóveel vertrouwen, dat de heer X. de schulden van de vrouw maar zou betalen. Dit kostte hem f 3700. Een paar weken later kwam de ander weer terug. Het ging te Breda hoe langer hoe be ter. Hij kreeg nu ook het beheer over de kas, die hij 's avonds mee naar huis moest ne men. Maar...... dan moest hij eerst f 4500 borg stelling geven en die had hij niet. De heer X- betaalde.hem daarop dit bedrag uit. In to taal heeft hij hem dus f12.600 cadeau ge daan. Daar de politie opmerkte, dat de man bo ven zijn stand leefde, is hij aangehouden en opgesloten. Uit het onderzoek is nog geble ken, dat de brief, welken hij heeft getoond, inderdaad van de Hema afkomstig was. In dien brief werd hm echter meegedeeld, dat men niet op zijn sollicitatie wenschte in te gaan! Deze geheele oplichtersaffaire toont een groote overeenkomst met die, waarvan wij eenige weken geleden melding hebben ge maakt en waarbij een Rotterdammer voor f70.000 werd opgelicht. 40.000 R.M. VAN DE VERZEKE RINGSBANK GESTOLEN. Onbekende daders hebben ingebroken in het Bureau der Rijksverzekeringsbank. Er is een bedrag van 40.000 Rijksmark geroofd. Toen een der wachters de ronde zou gaan doen, wees een der alarmschilden, dat in de afdeeling Cassa iets niet in orde was. Met drie andere inwonende employés ging hij daarop naar deze afdeeling, maar men vond daar niets verdachts. Ook bij zijn ronde om 4 uur vond hij alles in orde en om 6 uur ging hij naar huis. Toen een kassier der bank in de ca&sa-af- deeling kwam, bemerkte hij den diefstal. Waarschijnlijk heeft de dader zich 's nachts, toen de 4 mannen binnenkwamen, onder een der tafels weten schuil te houden en toen zij weder waren vertrokken, een medeplichtige binnengelaten. Het was de eerste maal. dat zulk een groot bedrag in het gebouw over nachtte en waarschijnlijk heeft een der be ambten, hetzij opzettelijk of onvrijwillig, den daders dezen tip gegeven. HET CONCERTGEBOUW- BESTUUR EN EVERT CORNELIS. WAAROM HERDENKING OP HET CONCERT UITBLEEF. De Tel. heeft een onderhoud gehad met den heer G. H. de Marez Oyens over het niet herdenken vanwege het Concertgebouwbe- stuur van Evert Cornelis, die lang aan het Concertgebouw verbonden is geweest, op het concert van Donderdagavond. Het bestuur was van meening, zeide deze, dat de heer Cor nelis op de meest tactische wijze geëerd was door de vertegenwoordiging van het bestuur door het lid De Booy en de heerem Van Bei- num en Dopper bij de begrafenis, door het zenden van een krans en het korte in memo- riam in het programma. Indien het bestuur geweten had dat het publiek prijs stelde op een herdenking op het concert, dan was er geen reden geweest op deze achterwege te la ten. Er is geen sprake van mindere waar- deering. De verhouding tusschen dr. Mengel berg en den heer Cornelis was den laatsten tijd heel goed. Wat Dirk Schafer betreft, deze weigerde nu eenmaal in het Concertgebouw I on te treden, zoodat 't bij diens dood onmoge j lijk was voorliet bestuur om een andere hou- ding aan te nemen. Een nieuwe geest en een frissche wind. Dc jongere generatie maakt zich zelfstandig. Holland tegenwoordig het ideal-land voor de Oostenrijkschc schilders. De schilder Hans Witt. (Van onzen Weensehen correspondent) In he.t Künstlerhaus, het tentoonstellings gebouw van de Genossenschaft der bilden den Künstler Wiens, een inrichting, we^ke reeds meer dan zestig jaar bestaat en die men het beste met Pulchri Studio in Den Haag kan vergelijken, waait opeens een fris sche, jonge wind. In de laatste jaren rustte het Künstlerhaus grootendeels op zijn vroe ger behaalde lauweren, er heerschte een be- hagelijke geest van rust en kalmte, er kwam meestal nooit iets bijzonder nieuws voor den dag, de oude kunstenaars waren er de baas en het conservatisme had er de overhand. Jongere schilders en beeldhouwers werden haast nooit in de jury opgenomen, de oude ren voelden niets voor de moderne richting in de kunst en zoo konden de jongeren zich nimmer doen gelden en zich nog minder op den voorgrond dringen. Zij morden en zij klaagden en zij sloten zich aaneen om een soort van stormtroep tegen de ouden en con servatieven te vormen. Hun aanvoerder werd de bekende Weensche schilder Leopold Hauer. Ongeveer twintig schilders schaarden zich om hem heen en nu begon de strijd, die aan den kamp van wijlen de Giganten te gen de goden van den Olympus herinnerde. De tronen van de machtige oude goden wan kelden, er was geen Zeus, die machtig genoeg was de oproerlingen ten val te brengen, en er was geen Heracles, die te hulp snelde en met de oppermachtige heerschappij van de „greybaerds" was het gedaan. Wel heeft men hen niet alle macht uit handen geno men, wel mogen zij zich nog in een schijn bare macht verheugen, maar alle teugels van het bewind komen niet meer in hun handen tezamen. De leden van de Genossenschaft splitsten zich in twee groepen, in een van de oude en een van de jongere generatie. De groep der ouden houdt er haar eigen jury op na en de groep der jongeren kiest telkenma le haar eigen beoordeelingscommissie. Op de tentoonstelling „Oesterreichische Kunst", welke dezer dagen in tegenwoordigheid van den minister van onderwijs geopend werd, hebben de jongeren alle zalen en vertrekken van de eerste verdieping voor zichzelf in be slag genomen, welke een grootere oppervlak te beslaan dan die, in welke de ouderen hun doeken hebben opgehangen en hun beeld houwwerken hebben neergezet. Het is een zeer verheugend feit, dat deze nieuwe frissche geest zijn intocht in het Künstlerhaus heeft gehouden, want deze in richting is nog steeds het grootste tentoon stellingshuis van Weenen, het is het beste gelegen en heeft ook steeds in zeer hoog aanzien bij het kunstminnende publiek ge staan. Bovendien is het gebouw met den daartoe behoorenden grond geheel en al eigen dom van het kunstenaarsgenootschap, wat bij geen enkel ander expositiehuis te Weenen het geval is. Daardoor is het Künstlerhaus in geen enkel opzicht afhankelijk van invloeden van buitenaf en kan niemand den kunste naars hier ook maar op éénig gebied voor schriften geven. Waar blijven de gebroken kop jes? De Amerikaan Charles Churchilldie van ruim zeven tien honderd stukken van ge broken kopjes, schoteltjes, spie gels en jlesschen een vrouwen- kop in „mozaiek" vervaardigde. De nieuwgevormde groep der jongere kun stenaars komt met een groot aantal buiten gewoon knappe doeken voor den dag. Enkele schilderijen stellen landschappen en stadsge zichten in Holland voor. De leider van de groep, Leopold Hauer, heeft een stemmig landschap op de expositie hangen, dat hij in de omgeving van Pijnacker geschilderd heeft en de buitengewoon verdienstelijke schilder Hans Witt, die tegenwoordig meer en meer naam gaat maken, is door enkele bijzonder goed geslaagde in Holland vervaardigde schilderstukken vertegenwoordigd. Een ervan, een zee- en strandgezicht met badstoelen te Hoek van Holland, werd in de catalogus van de tentoonstelling gereproduceerd. Een an der doek, een stadsgezicht, werd reeds door een Nederlandschen kunstliefhebber gekocht. Hauer en Witt zijn beiden vurige bemin naars van ons land. Holland is, zoo vertel den zij mij, voor de Oostenrijksche schilders tegenwoordig hetzelfde, wat Italië vroeger is geweest. Holland is het ideaal-land, het land waar zij heentijgen zoowel om de kostbare schatten in de vele musea te bewonderen, alsook om er onder den indruk van het land schappelijk schoon te komen en deze schoon heid dan in werken vast te houden. „Er zijn maar weinig schilders van onze groep", zoo gaat Witt voort, „die nog niet in Holland zijn geweest. Voor mij was het land een openbaring. Daar waren in de eerste plaats die heerlijke luchten met die schitterende wolkengevaarten, zooals wij die in het hart van Europa nooit te zien krijgen. Dan al die fijne nuances van licht en van kleuren. Bij ons is alles veel harder, een boom is bij ons altijd gewoon groen, in Holland kan hij zwart en grijs, paars en blauw zijn. Het Holland- sche landschap maakt ons oneindig rijk. het geeft ons veel meer dan Italië. En ook het Nederlandsche volk is buitengewoon sympa thiek en toont zich steeds ten zeerste voor komend tegenover ons, buitenlandsche schil ders. We hebben nooit het gevoel gehad bij menschen van een ander ras te zijn, we heb ben zeer veel van onszelf in de Nederlanders teruggevonden en we hebben ook maar wei nig moeite met de taal gehad, daar we ons voor een ieder verstaanbaar konden maken. Een diepen indruk hebben de schitterende schilderijencollecties op ons gemaakt, die men niet alleen in de groote, maar ook in de kleinere steden aantreft. Met welk een zorg worden deze behoed en met welk een fijn kunstgevoel heeft men de doeken gegroe peerd en juist op de goede plaatsen opge hangen! Dat laatste trok in 't bijzonder onze aandacht. Twee jaar geleden hebben we hier in het Weensche Künstlerhaus die groote tentoonstelling van Nederlandsche kunst ge had, welke een overzicht gal van het tijdvak der laatste tachtig jaren. Daar stonderf wij allen van te kijken: zooveel knappe werken van schilders, die wij nog niet kenden. Velen hebben daarop het besluit genomen zelf naar Holland te gaan. Nu, daar hebben we nog veel meer te zien gekregen". De jongere groep schilders van het Künst- lerhaus is van plan binnen korten tijd een tentoonstelling te Parijs te houden en tevens een „Wander-ausstellung" door verschillende Duitsche steden te laten trekken. De moge lijkheid wordt overwogen, of men in aanslui ting daaraan ook niet een expositie in Ne derland kan arrangeeren. W. M. BEKAAR Dc burgemeester van het Londensc voorstadje Hammer smith verleent as sistentie bij het vervaardigen van een enorme plumpudding. A HET NIEUWE DAGBLAD wordt een volledig blad en dus xal /jö ook een rubriek van Vraag en Aanbod Advertenties niet H ontbreken. JS Deze advertenties krijgen den veelzeggenden naam .jdajÊ „Luidsprekers". Ieder in Velsen, llmuiden, Beverwijk enx., die iets te keep of te huur heeft aan te bieden of te vragen, die personeel noodig heeft of zichzelf voor een beirekking wil aanbevelen enz., zal door middel van deze advertenties zijn (haar) wensch luid kunnen uitspreken tot drieduizend ontvangers van ons blad. En het zal hem (haar) al heel weinig kosten. Luidsprekers werden „kwartjes".advertenties, t5 regels 2E cents. Iedere regel meer 10 ets. uitsluitend tegen centante betaling in te zenden bij ons kantoor: Kennemerlaan 42, ijmuiden, of een der elders in dit nummer genoemde agenten. De oplaag van 5000 exemplaren per dag van HET NIEUWE DAGBLAD wordt door ons gegarandeerd. Brieven op Luidspreker-Advertentiën worden dagelijks en gratis thuisbezorgd.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6