VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWUK EN OMSTREKEN L De Wording van het Nootdzeekanaal» De Noordzeesluizen. HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal f 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel ineer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Ie JAARGANG No. 29 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN ÏJmaiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 eri K. WESSELIUS, Lceuweriklaan 6; Velsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Mclklaan 62; Beverwijk: KASPERS, Groenelaan llw. VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 UIT IJMUIDEN'S VERLEDEN. IJMUIDEN De Noordzeesluizen bij de opening op 1 November 1876. In liét plan der concessie waren aan de •Noordzee twee scheepvaartsluizen en een uit wateringskanaal opgenomen, waarvan de af metingen gelijk zouden zijn aan die, welke de Raad van den Waterstaat in zijn plan van 1859 had voorgesteld. Bij de wijziging der concessie in 1868 werden deze afmetingen, voor zoover de groote sluis betreft, eenigszins veranderd en werd de slagdrempeldiepte met 0,25 M. vermeerderd en op 7.75 N.A.P. ge bracht, de schutlengte daarentegen met 20 M. verminderd en op 120 M. bepaald. De afmetingen der sluizen, zooals zij ten slotte tot stand kwamen, zijn als volgt: De schutkolk der groote sluis kan door een paar middenvlpeddeuren in twee kolken, respec tievelijk lang 69.50 M. en 49.50 M. verdeeld worden. Het terrein ter plaatse van de sluizen had een hoogte van ongeveer 9 M. -F N.A.P., de bodem bestond uit duinzand. In dezen bodem oordeelde men een betonfundeering van 3 M. dikte, in den droge tusschen damwanden ge stampt, voldoende. Bij de contractswijziging van 1368 was met den aannemer overeengekomen, dat de sluizen in 1876 gereed zouden zijn. Daar ech ter na de afsluiting van het IJ ten Oosten van Amsterdam de uitwateringsluis en het stoomgemaal te Schellingwoude ontoereikend zouden zijn om den waterstand op het IJ te beheerschen, werd een veel spoediger vol tooiing der Noordzeesluizen noodig geoor deeld eh werd daarom aan den aannemer een premie van 100.000 toegezegd, indien deze sluizen in 1872 gereed zouden zijn. In het voorjaar van 1871 was de ontgraving van den sluisput, waarvan de bodem 9 a 10 en op sommige plaatsen 11 M. N.A.P. kwam te liggen, gereed. Hiervoor was een grond verzet noodig van 300.000 M3. De put werd afgemeten op het in aanleg zijnde buitenka naal, waaruit het water door den duiker, welke in den dam aan de zijde der Noordzee was aangebracht, afvloeide. Het beton voor de fundeering der groote schutsluis bestond uit 11/2 deel portland- cement, 31/2 deel schep zand en 5 deelen grint; voor de fundeering der kleine sluis en der uitwateringsluis was de samenstelling 1 deel portland-cement,4 deelen scherp zand en 5 deelen grint. In de onderste laag werden voornamelijk bij de groote schutsluis in het geheel ruim fiOO voor de havenhoofden be stemde betonblokken verwerkt, waar tusschen de minstens 15 c.M. wijde voegen met sterke beton werden gevuld- De muren werden opgetrokken van hard- grauw met een bekleeding van vlakke klin kers, de slagdrempels, jokdrempels, slagstijlen en de kraken van hardsteen; langs de zuidzijde van de kleine sluis werd in plaats van een kolkmuur een basaltglooiïng aangebracht. De vloeddeuren zijn van ijzer vervaardigd, de ebdeuren van gecreosoteerd Amerikaansch grenenhout. Nadat de ontgraving van den put was ge schied, zijn de sluizen in ongeveer een jaar tijds gereed gemaakt; in, het najaar van 1872 konden zij voor liet spuien en voor het doorlaten van baggermateriaal worden open gesteld. Aan den aannemer is voor den bouw der Noordzeesluizen met sluiswachterswonin gen 1.370.000 uitbetaald, in welk bedrag de premie van 100.000 voor vervroegde opleve ring is begrepen. Tot de openstelling van het kanaal in 1876 is aan exploitatiekosten en voor het uitvoeren van éenig extra werk nog 160.000 uitgegeven, zoodat de Noordzeeslui zen tot het tijdstip, waarop zij voor de gewo ne vaart werden opengesteld, 1.530.000 heb ben gekost. Werken ten* voorziening in het landverkeer. Daar het Noordzeekanaal voor het grootste gedeelte in het IJ en het Wijkermeer of door de weinig bewoonde duinstreek werd aange legd, is slechts één belangrijke verbinding voor het gewone verkeer doorsneden, n.l. de Rijksstraatweg van Haarlem naar Alkmaar, nabij de kom der gemeente Velsen. Op dit punt werd een draaibrug over het kanaal gebouwd. Voorts is nog op een tweede punt een over gang voor het gewone verkeer gemaakt, n.l. beoosten zij kan aal C. op welk punt een kabel- pontveer over het kanaal is aangelegd, waar door een verbinding werd verkregen van Haarlem over Spaarndam met Assendelft en de Zaanstreek. Verder werd een vaste brug over zijkanaal B. een draaibrug over zijkanaal C en een pontveer over zijkanaal F. gemaakt, waardoor een doorgaande verbinding langs de Zuidzijde van het Noordzeekanaal tot stand is gekomen. De draaibrug te VéJsen, die den 20en Maart 1872 voor het publiek verkeer werd openge steld, was een gelijkarmige draaibrug, die een hoek van 71 graden met de kanaalas maakte en waarvan een der openingen in die as was gelegen; een derde opening was door een vas te brug overspannen. De doorvaartopenïng in de as van het kanaal had een wijdte van 19.50 M. tusschen de remmingwerken gemeten. De draaipijler en de steunpijler zijn in den droge gebouwd en samengesteld uit metselwerk, gefundeerd op tusschen damwanden ge stampt beton, waarvan de onderkant op 9 M. N.A.P. was gelegen. De gemetselde landhoofden kwamen op be ton te rusten, waarvan de onderkant op 1 M. N.A.P. werd aangelegd. Het bovendek der brug verkreeg een breedte •wan 4.20 M. De totale kosten van deze in het belang van het landverkeer gemaakte werken heb ben met inbegrip van de op verschillende plaatsen gemaakte verhardingen op de kruin der kanaaldijken en van een straatweg van Velsen naar IJmuiden 715.000 bedragen. Daaronder is ongeveer 100.000 begrepen voor de draaibrug te Velsen zonder de rem- mingwerken. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Fransch s.s. „La Rochefoucauld" is Woensdagavond na lossing har er lading- ijzererts aan het Hoogovenbedrïjf, te IJmui den, in ballast naar Rotterdam vertrok ken. Het Duitsche s.s. Trier" van de N.D.L. is Woensdagavond met stukgoederen van China en Japan te IJmuiden aangekomen en opge varen naar Amsterdam. Het Amerikaansch tankschip „Trimountain" is Donderdagmiddag met een volle lading olie van Smith's Bluff -voor Amsterdam aange komen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 80 dM. Het Spaansche s.s. „TJrko Mendi" is Donder dagmorgen na lossing har er lading ijzererts aan het Hoogovenbedrij f te IJmuiden, in bal last naai' Barry Dock vertrokken". Het Duitsche vracht- en pasasgiersachip „Wandai" is Donderdagmiddag met passagiers ■en stukgoederen van West Afrika voor Am sterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 65 dM. HET SPAANSCHE S.S. URKO MENDI LOOPT TEGEN DE NOORDPIER. Het Spaansche s.s. „TJrko Mendi" hetwelk een lading ijzererts aan het Hoogovenbedrij f te IJmuiden heeft gelost, raakte Donderdag morgen bij het uitgaan, als een gevolg van den harden Zuid Westen wind, de Noord- pier en werd door de sleepfoooten van de firma Wijsmuller die reeds waren losgeworpen, vlot. gebracht en naar de Hoogcventtiaven terug gesleept. De juiste schade is nog niet be kend, SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 3 December: Ned., SE. Philipsland, Sealiam. EngeischQueenswort-h, Sunderland. Zweedsch, Grangesberg, Eiribden.. Amerikaansch, Trimountain, New-Orleans. Engeisch, Stanislas, Leith. Engelsche, Mavis, Londen. Duitseh, Wad-ai, West-Afrika. Nedi., Boekelo, Londen. Duitsche motor, Palatia, Guatemala. Fransch, Borée, Caen. Engelscli, Blyth, Goole, De Noprdzeesluizen de» bouw (1811), Vertrokken schepen. 3 December: Engeisch Moorwooth, Huil. Spaansch Urkol Mendi Cardiff. Terug uit zee, Urkol Mendi, Hoogovens. Zweedsch, Torshuid, Gdynia. Duitseh, Trier, Hamburg. Ned. Schie, Abo. Engeisch, Queensworth, Sunderland, Ned. Fauna, Rotterdam. RADIO-STORING. Men schrijft ons: Met de radio-distributie was het Woensdag avond en Donderdagmorgen weer mis. Met de meettoestellen werd door den heer Huis man geconstateerd dat een outsider zijn toe stel zelf aangesloten moet hebben. Dit moer niet met de noodige vakkennis geschied zijn, waardoor de goheele Pres. Steijnstraat zonder muziek over Hilversum kwam te zitten. Laten de -mensehen toch oppassen voor dergelijke experimenten. Niet alleen dat zij anderen een hoop last bezorgen doch voor zich zelf brengt dit veel narigheid met zidh mede. De meettoestellen toch wijzen onherroepe lijk iedere storing aan, zelfs in welke straat de fout zit. Dan is het maar een klein kunstje het huis er tusschen uit te vinden, waar men ondeugend is geweest. Ook verdient het noig te vermelden aan welk gevaar de eleetriolen zich bloot,stelt. Woensdagavond is men nog op het dak geweest om de storing te zoeken. Men moest dit echter staken omdat reeds drie maal iemand een val deed. WAAROM GEEN PUFVERBOD. ST. NICOLAAS IN DE GEMEENTE-BEWAARSCHOOL. DE BROCHURE OVER UITDUNNING VAN DE JONGE SCHOL. In aansluiting op hetgeen wij in ons blad van Woensdag en Donderdag ontleenden aan de brochure van de belanghebbenden bij de schar- en scholvisscherij willen wij thans het antwoord, gegeven in de brochure op de vraag: „is uitdunning van de jonge schol wel schadelijk? in het kort vermelden. Het antwoord luidt als volgt: „Wanneer de visscherijdeskundigen cijfers vermelden, die de hoeveelheden ondermaat- sche schol begrooten die door de trawlvis scherij worden vernietigd om een klein deel als marktwaardige schol aan den afslag te brengen, dan komt men ontegenzeggelijk onder den indruk van deze cijfers, die in geen vergelijking komen met hetgeen als puf wordt aangevoerd. In zijn rapport deelt Dr. Tesch mede, dat in 1924 door de trawlvisscherij uit de Noord zee in Nederlandsche havens ruim 44 mil- lioen kleine schol is aangevoerd, waarnaast door de pufvisscherij 14 millioen stuks wer den vernietigd en dat uit de voorraad, waar door het verlies van 44 millioen marktwaar dige visch moet worden aangevuld'. Het merkwaardigste is nu, dat bij deze mede- deeling in een noot onder aan de blad-zijde wordt vermeld, dat reeds in 1912 Dr. Heincks op grond van een uitgebreid onderzoek heeft kunnen aantoonen, dat de geheele toenmalige trawlvisscherij jaarlijks ruim 200 millioen schollen uit de Noordzee aan bracht en daarbij naar een betrouwbare schatting' nog 300 millioen stu'ks als niet marktwaardig weder over boord' werd gezet en nutteloos werd vernietigd. Wanneer een deskundige dit vraagstuk slechts van uit een zoo enge gezichtshoek vermag te bekijken, hoe zal-daii-de ambtenaar, en de leek dit Links van St. Nikolaas de kleine vader en moeder en rechts: knecht uit de kinderoperette. St. Nicolaas en zijn Het was den kleinen in de gemeente-be waarschool aan de Pres. Krugerstraat Donder dagmorgen zeer goed aan te zien dat hun hartjes sneller klopten dan gewoonlijk. Toen wij de school binnen kwamen stonden de klei nen in de heerlijk verwarmde gang opgesteld en zongen onder leiding der onderwijzeressen verschillende St. Nicolaasversjes. Wat werd er ernstig gezongen en hoe trachtten de kinde ren door heel netjes stil te blijven staan reeds de gunst van den Sint te verkrijgen. De verschillende moeders der kleinen had den zich reeds in het speellokaal verzameld, toen de kleinen onder leiding van het hoofd der school, mej. Vijlbrief, zingend binnen kwamen. En daar op eensde bel. St. Nikolaas was aan de school gearriveerd. Nu werden toch ver schillende kleinen een beetje witjes om den neus. Wat een spanning, totdat eindelijk St. Nikolaas met zijn zwarten knecht statig bin nen stapte en op den voor hem bestemden ze tel plaats nam. Nadat de kleinen hem uit volle borst een welkomstlied hadden toegezongen, weiden verschillende kinderen bij hem geroe pen om een kleine terechtwijzing, welke op waardige wijze werd gegeven, in ontvangst te nemen. Hierna werd onder leiding van mej. Vijlbrief een kleine kinder-operette, ja, wij mogen dit gerust zoo noemen, opgevoerd.. Wat mej. Vijl brief bereikt heeft, grenst aan het wonder baarlijke. 1-Iet spel van den kleinen vader en moeder en den kleinen St. Nikolaas met zijn zwarten knecht was in één woord „af". Ten slotte werd door de aanwezigen een rondgang gemaakt door de verschillende schoollokalen, waar een kermesse d'été was georganiseerd. Zelfs een melksalon ontbrak niet. De kleinen hebben hier naar hartelust kun nen genieten en het mag gezegd worden, dat mej. Vijlbrief met hare onderwijzeressen den kinderen een morgen bezorgd heeft, die zij niet spoedig zullen vergeten. vraagstuk in haar volle breedte kunnen over- 1 zien? In een belangrijk artikel van II. M. Kyle en E. Ehrenbaum, verscheen in „der Fischer- bote" van Januari 1930, worden omtrent de vraag of ten aanzien van de scholvisscherij thans van overbevissching sprake kan zijn, belangrijke mededeelingen gedaan. Reeds sedert 1902 zijn er onderzoekers geweest die tegen een overbevisscherij der schol, welke zij meenden te constateeren, hebben gewaar schuwd en telkens is na dien bewezen, dat dit vraagstuk door tal van factoren er zeker niet alleen door de visscherij wordt be- heerscht. De groei van de schol in het Katte gat is sneller dan in de Noordzee, omdat daar de visscherij nog veel intensiever wordt uitgeoefend. Vóór 1909 werd in het zuidelijk deel der Beltzee niest op schol gevischt, om dat men meende dat die te klein en waarde loos was. Daarna zijn de Denen met de scholvisscherij begonnen en het was verba zingwekkend om te zien hoe de groei dienten gevolge van 8 tot 9 c.M. jaarlijks verbeterde. Het is zeer waarschijnlijk dat in de Noord zee nog veel te veel kleine schol voorhanden is in verhouding tot de aanwezige voedings- mogelijtóheid. De periode van niet-visschen gedui'ende des oorlogsjaren heeft op de scholstand niet g-unstig gewerkt. Men kan van meening verschillen of het nuttiger is een groote schol van 5 K.G. te vangen of 10 kleine ieder van 1/2 K.G. De ervaring heeft echter geleerd, dat de visscherij het moet hebben van de middel en kleine schol. Een bevestiging van deze beschouwing ge ven de enorme hoeveelheden schar en schol, die thans op onze kust aanwezig zijn, spe ciaal jn de omgeving van den Helder. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn geworden, dat een pufverbod geenszins voor het doel waar voor het zou worden uitgevaardigd, nuttig zou zijn, omdat het kwaad bij de viseh- methode moet worden gezocht en anderzijds een dergelijk verbod voor de seholstand eer der ongunstig dan nuttig zou werken, afge zien nog van het feit, dat de scholstand van alle vischsoorten, die regelmatig worden ge vangen, het minst bescherming behoeft. Na gegaan moet thans nog welke uitwerking een dergelijk verbod op verschillende volksgroe pen zou hebben. Een pufverbod zal voor belangrijke bevol kingsgroepen groote schade aanrichten, zon der nut te brengen, vervolgt de brochure. Het zijn de kleine kustvisschers, de een den en pluimveehouders en de visch meel fa brikanten, die bij een pufverbod zeer ern stig worden gedupeerd. Zij, die belang mee- nen te hebben bij een pufverbod:, zooals ze- kerereederijen te IJmuiden, tellen dit nadeel licht. De kustvisschers zeggen zij, kunnen hun bedrijf doen aanpassen, daar het pulver bod geleidelijk zal worden- ingevoerd en hun verlies zal ruim worden gecompenseerd_ door de te verwachten betere visch, die in de toekomst gevangen zal worden. De vischmeelfabrikanten zullen, gelijk in het buitenland, zich moeten leeren behelpen met vischafval en goedkoope markbvisch, terwijl de eenden en de pluimveehouders ook al is het dan wat kostbaarder, zich eveneens van de goedkoope markbvisch moeten bedie nen, terwijl voor hen toch nog de mosselen als aanvullend voer beschikbaar blijven. Het is begrijpelijk, dat men uit reederskringen gemakkelijk over de bezwaren die men- der den berokkent, heenstapt, doch daarmede komt men in de werkelijkheid geen stap ver der en verandert men niets aan het feit, dat de bestaansmogelijkheid voor velen wordt vernietigd. De brochure besluit met een be schouwing, gewijd aan. de kustvisschers, de eendenh ouders en de vischmeelindustrie, welke wij in ons volgend nummer zullen be handelen. OPGELEGD WEGENS SLECHTE BESOMMINGEN. De stoomtrawlers „Petten" Um, 49 en „Schoorl" IJm. 39 van d e visscherij-maat schappij „Petten" worden, door de sleohte besommingen welke zij maakten, opgelegd. Zij besomden gezamenlijk f 3600, hetgeen een zeer .pover resultaat is aangezien deze trawlers tot de groote schelvischbooten be boeren. Ook de „Liesbeth Betty" Um. 183 werd opgelegd, terwijl de „Rijnmond" IJm. 137 weer in de vaart gebracht werd. BENOEMING DIRIGENT. Tot directeur van de gemengde zangvereni ging „IJmuiden's a capella koor" is benoemd de heer P. Grin, die voorhee'n te Sint Maar tensbrug in dezelfde functie bij verschillende koren werkzaam was. De heer Grin is tevens benoemd tot directeur van de gem. zangver- eeniging „Polyhymnia", de Chr. Gem. Zang vereniging „Excelsior" en het mannenkoor „de Kennemer Zangers" te Umuiden. BESOMMINGEN. Manden Trawlers 100 Johanna Marie 1400. 90 Zeeleeuw f 1800. Logger: K.W. 24 f 290. Verschc haring LT 740 f 819, LT 238 876, LT 120 f 484, LH 133 1000, LT 183 190, LT 76 444. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.950.80. Tongen per K.G. 1.451. Groote schol per 50 K.G. 22.50. Middelsehol per 50 K.G. 26.50. Zetschol per 50 K.G. 29. Kleine schol per 50 K.G. 228. Vleet per stuk 2.50. Middelschelvisch per 50 K.G. 25.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 13 8.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 95.50. Gullen per 50 K.G. f 14—3.05. Wijting per 50 K.G. 2.80—1.30. Versche haring per mand 4.10—1.75. BEVERWIJK BEVERWIJK. R.K. RETRAITECLUB De onlangs opgerichte R.K. Retraiteclub, onder, afdeeling van den Ned. R.K. Volks bond, hield in het G. S. A.-gebouw een leden vergadering, waarin de statuten en het huis houdelijk reglement behoudens enkele klei ne wijzigingen overeenkomstig het concept van het centraal bestuur werden vastgesteld. Besloten werd de vereeniging den naam te geven van R.K. Retraiteelub „Pater Pro". Na eenige besprekingen werd vervolgens besloten om het denkbeeld tot het organisee- ren van z.g.n. open retraites voor de vrouwen der R.K. Volksbonders over te dragen aan de afdeeling yan den R.K. Vrouwenbond.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1