ARBEIDSWET EN ARBEIDS- VERZEKERING ;j Uit het Buitenland. Het Belangrijkste nieuws. STA TEN- GENERAAL". HET NIEUWE DAGBLAD Engeland's protectionisme. - Het fiat van het Engelsche Lagerhuis op de nieuwe tarie ven. - Labour's oppositie na tuurlijk vruchteloos. - Lateour- amendement verworpen. - Resolutie der regeering aan genomen. - De Duitsche so ciaal-democraten polsen Brue- ning. - Verscherpte actie tegen de Nazi's geëischt. - Protest tegen eventueeie loonsverla gingen. In het Engelsche Lagerhuis diende Hora Belisha, parlementair secretaris van het de partement van handel, twee resoluties in tot goedkeuring van de twee jongste ordonnan ties, waarbij speciale douanerechten werden ingesteld. Hij zeide dat van de 307 millioen pd. st. aan afgewerkte en half-afgewerkte fabrikaten, die in 1930 onder de categorie III ■werden ingevoerd, 75 millioen reeds aan rechten onderhevig waren, en dat de beide ordonnanties nog 35 millioen zullen inbren gen, zoodat dus 34 pCt. dezer categorie thans binnen het bereik der douanerechten valt. De ordonnanties zijn uiterst doeltreffend en de invoer van de er in genoemde artikelen heeft feitelijk opgehouden. Grenfell(Arbeiderspartij) stelde een amen dement voor, verklarend dat het Huis weigert de ordonnanties goed te keuren, Öaar deze de ontwrichting in den wereld handel nog zullen accentueeren en den Wederuitvoer der getroffen artikelen zullen vernietigen. Hij betoogde zeer terecht dat de maatregelen zullen leiden tot gelijksoortige maatregeln over de geheele wereld. Grenfell streed natuurlijk voor een volkomen verloren zaak. Zeer zonderling klonk de verdediging- van minister Runciman, die zeide, dat hij met nadruk wenschte te constateeren dat de Britsche invoerverordeningen niet tegen een bepaald land zijn gericht(l) Wij slaan verder het uitvoerige en wan hopige betoog tot rechtvaardiging van Engeland's protectionisme over, en eindigen dit onderwerp met de vermelding dat het amendement van de Labour Party zoo als te verwachten was met 23038 stem men verworpen werd. De regeeringsresolutie werd daarin ongeveer dezelfde verhouding aangenomen. In Duitschland begonnen de diepe tegen stellingen zich steeds scherper af te teeke- hen. Reeds eerder mochten wij melding van tie groote activiteit der sociaal-democraten ook als gevolg natuurlijk van de geruchten omtrent een op komst zijnde samenwerking tusschen nationaal socialisten en centrum. De jongste gebeurtenissen in Darmstadt heb ben de nationaal-socialisten zich nu juist niet verbeterden het behoeft geen verwon dering te baren, dat eenige der belangrijkste afgevaardigden der S. P. D. zich opnieuw tot de Rijksregeering hebben gewend, om als het ware een ja of neen te ontvangen op de vraag; „Aan welken kant zult gij u nu scharen?" En van het antwoord op 'deze vraag (dat He sociaal-democraten zooveel mogelijk wil len bespoedigen) hangt het dan af. of de S. P. D. haar steun verder nog aan dr. Brue ning kan geven. Wolff meldt omtrent het genoemde onder houd het volgende: De sociaal-democratische afgevaardigden Breitscheid, Grassmann, Hertz en Hilferding hebben een bezoek gebracht aan rijkskan selier dr. Bruening, ten einde naar den stand van de werkzaamheden aan de nieuwe nood verordening te informeeren en den rijkskan selier mede te deelen, dat de sociaal-demo cratische fractie de meening is toegedaan, dat het de rijksregeering in haar strijd tegen 'de fascistische terreur aan de noodige vast beradenheid ontbreekt. Zij zeiden dat het plan van de rijksregeering, gelijktijdig de prijzen en de loonen te doen dalen, het groot ste wantrouwen heeft verwekt. Elke poging, de loonen verder te verlagen en de sociale verzekering te beperken, zal op krachtig ver zet der sociaal-democraten stuiten. De rijkskanselier zette vervolgens uiteen, welke doeleinden de rijksregeering met de nieuwe noodverordening beoogt, doch ver klaarde, dat omtrent de bijzonderheden van den inhoud nog niets vaststfiat. Voorloopig blijft deze zaak dus nog s,zwevende". L. A. ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 Verlaging der vleeschprij zen 15 December? BERLIJN, 4 December (V.D.) De onder- i handeling in het Rijksministerie voor de Voe ding inzake de verlaging van de vleesch- prijzen zijn in een dergelijk stadium geko men, dat men aanneemt, dat op 15 December 'a.s. de verlaging vermoedelijk kan worden in gevoerd. Engeland. De motie i. z. Indië aangenomen. Baldwin, die als laatste spreker in het tweedaagsche Lagerhuisdebat het woord heeft gevoerd, verklaarde dat niemand kan zeggen, hoe lang de overgangsperiode zal duren: zij zal echter zoo lang duren als het parlement dat wil. Is de grondwet eenmaal ingesteld, dan kan daarvan niet worden af geweken zonder de goedkeuring van het par lement. Baldwin gaf te kennen, dat de regee ring het amendement-Churchill als een mo tie van afkeuring zou beschouwen. Hierop werd het amendement in stem ming gebracht en met 369 tegen 43 stemmen verworpen. Toen daarop de motie van den premier in stemming kwam, waarin het Huls de Indische politek der regeering goedkeurt, verlangden de extremistische Labour-leden Buchanan en Maxton, dat er een hoofdelijke stemming zou plaats vinden. De spaeker be sloot echter, de voorstemmers te verzoeken, op te staan. Daarop verhieven alle leden, met uitzondering van Buchanan, Maxton en een of twee anderen, zich van hun zetels, waarna de voorzitter verklaarde, dat de ino- tie van den premier was aangenomen. Men stelt zich tegen de Engel sche tarievenpolitiek teweer. De Fransche gezant te Londen, De Fleu- riau, heeft geprotesteerd tegen het stand punt der Engelsche regeering, dat over een wijziging der tariefswetgeving eerst kan worden onderhande'd, nadat met de Britsche Dominions verdragen zijn afgesloten over voorkeursmaatregelen. ïn Fransche kringen is men van meening, dat de onderhandelin gen doelloos zouden zijn, als de Engelsche regeering op haar standpunt blijft staan. De Fransche regeering heeft reeds een besluit gepubliceerd, waarbij de invoer wordt beperkt, van die landen, die de tariefmuren verhoogd hebben. Verder is er een decreet afgekondigd, waarbij de invoer in Frankrijk uit die landen, waar deviezencontrole be staat, die de regeling van Fransche vorde ringen kan belemmeren, geheel of ten deele van vergunningen afhankelijk wordt gesteld, ten einde de belangen der Fransche expor teurs in die landen te beveiligen. Franlkrijjk Franklin-Bouillon valt Duitschland aan. Het rechtsche Kamerlid Franklin-Bouillon heeft te Versailles een politieke rede gehou den, waarin hij betoogde dat de regeering noodzakelijkerwijs van de „politiek der ont kenning" afstand dient te doen. Men moet Duitschland en den geallieerden landen eindelijk een vast plan van actie voor leggen. Duitschland, moet evenals Frankrijk des tijds, een amortisatiekas stichten om ln tien of vijftien jaren zijn 210 milliard schuld terug te betalen. De amortisatiekas zou dan door de opbrengst der douanetarieven en den tabaksverkoop gegarandeerd moeten worden. Indien de nationaal-socialisten, wanneer zij in Duitschland aan het bewind mochten komen, de aanvaarde verplichtingen zouden opzeggen, dienen Frankrijk, Engeland en Amerika een handelsverbond te sluiten. Bij dit verbond zouden de drie landen zich moeten verplichten een belasting van onge veer 10 percent op alle door Duitschland naar deze drie landen uitgevoerde producten te leggen. Aan deze voorstellen knoopte spr. een aanval op Duitschland vast, waarin hij zei de: Op deze wijze zouden de Duitsche groot- ïndustrieelen er meer belang bij hebben eerlijk de verplichtingen van Duitschland te doen nakomen in plaats van Hitler met sub sidies te steunen en de revanche*voor te be reiden. Bovendien zal men bij deze gelegen heid zien of de geallieerden, die den vijan den van Frankrijk 170 milliard hebben ge leend, besloten zijn een druk uit te oefenen op hun schuldenaren en niet op Frankrijk. China Eenige Japansche gegevens. De Japansche regeering heeft haar ver tegenwoordiger te Nanking ,die met den Chi- neeschen minister van Buitenlandsclie Zaken Wellington Koo, heeft onderhandeld over de terugtrekking der Chineesche troepen uit Tsjintsjau, welke onderhandelingen mislukt zijn, opdracht gegeven terug te keeren. De onderhandelingen te Peking metTsjang Hsu- liang zijn e-veneens vruchteloos gebleven. De regeering beschouwt de situatie te Parijs niet als geheel 'hopeloos, indien de Volken bond afziet van de pogingen om het terug trekken uit Tsjintsjau te regelen en Japan, jongste wijzigingsvoorstellen op de resolutie aanvaardt. Inzake Tsjintsjau heeft Josjisawa van de Japansche regeering opdracht gekregen er met nadruk bij den Raad op te wijzen, dat de kwestie der terugtrekking van de Chinee- isohe troepen achter den Grooten Muur abso luut alleen tusschen China en Japan geregeld kan worden. De Japansche regeering -publiceert een on derschept .radio-telegram van Ma Tsjang sjen aan Wanfoelin te Peking, waarin Ma Tsjang-sjen zegt, te hopen, Tsitsihar, Kirin en Liauning weer te heroveren. In bevoegde kringen wordt dit denkbeeld, gezien Ma': ho-pelooze situatie, waanzinnig genoemd. Duitschland De samenwerking tusschen Bruening en de sociaal democraten. Vrijdagmiddag heeft het beslissende onder houd .plaats tusschen vertegenwoordigers van de sociaal-democratische rijksdagfractie den rijkskanselier Brüning aldus meldt het Volk. In dit onderhoud zal beslist worden over de vraag, of de sociaal-democratische partij de regeering Brüning nog langer kan dul den. De twee voornaamste punten, waarover het onderhoud loopt, zijn het vraagtsuik van de verdere loonsverlaging en de "vraag, in hoe verre de regeering besloten is met kracht tegen de nationaal-socialistische terreur op te treden. Ieder voornemen om de loonen nog verder te verlagen zal op het verbitterdiste verze van de sociaal-democratie stuiten. In het ge geven geval zal de sociaal-democratie aan Brüning vragen, met wie hij wil regeeren Voor dit onderhoud doet de sociaal-demo oratie een beroep op de geheele arbeiders klasse van Duitschland en zij wekt haar op in dezen strijd aan den kant van de sociaal democratie te staan. Hitier pakt uit voor de Engelsche journalisten. BERLIJN, 5 Dec. (V.D.) Naar de D. A. Z uit Londen meldt heeft Adolf Hitler Vrijdag de correspondenten van de Engelsche da;, bladen bij zich ontvangen. Hitier begon met te verzekeren, dat hij natuurlijk steeds langs legalen weg zal voortgaan. Het zou dan ook volkomen zinneloos zijn iéts anders te pro beeren op een oogenblik, dat het succes voor de deur staat. Vervolgens ging hij in op het Boxheimer document en verklaarde, dat zijn partij zijn wil alleen besliste. Niemand kan hem verantwoordelijk stellen voor de particuliere daden van zijn 700.000 partij leden. De verhouding FrankrijkDuitsch land, hangt af van Frankrijk. Duitschland kan zich niet inlaten met politieke afpersing. Met verheffing van stem verklaarde Hitier: Duitschland is Carthago niet en Frankrijk niet Rome! Tariefverlaging van de Rijkspost? BERLIJN, 4 Dec. (VJ5.) In het Rijkspost- ministerie is, naar het „Berliner Tageblatt' hedenavond meldt, een plan opgesteld tot verlaging der posttarieven onder voorwaarde, dat de door de verwachte salarisvermindering der ambtenaren bespaarde gelden ter be schikking blijven van de Rijkspost. De tarie- venverlaging zou ongeveer 120 millioen Mark bedragen. TWEEDE KAMER. Zuid» Amerika. De opstand in San Salvador. In San Salvador, de hoofdstad der Midden- I Amerikaansche rep-u-bliek. Salvador is een revo lutie uitgebroken. Een der voornaamste forten opende het vuur op het paleis van den pre sident, welk bombardement door een fort, dat I trouw was gebleven aan de regeering, werd beantwoord. Het vuren duurde den geheelen nacht voort. Er vielen eenige slachtoffers, doch hun aantal is niet nauwkeurig be- kend. Volgens een te Mexico ontvangen draad loos -telegram is president Araujo afgezet en voert een militair driemanschap hst be wind. De geheele stad bevond zich in handen van de militaire partij, welke geleid wordt door den gewezen vice-president Martinez. Men gelooft, dat ook in de steden in het binnen- 1 land gevochten is. Revolutie in San Salvador beëindigd. LONDEN, 4 Dec. (VD.) Volgens Britsche berichten is de revolutie in San Salvador be ëindigd. Vice-president Martinez heeft aan het hoofd van een militair directorium het voorloopig presidentschap op zich genomen. Martinez deelde mede dat de rust in het ge heele land weer hersteld is. De bevolking steunt de nieuwe regeering. Een V.D.-bericht uit New York meldt 50 dooden, onder wie zich twee diplomaten zou den bevinden. pe. Contractarbeiders bij het Staatsvisschershaven* bedrijï. Verdere steun aan ouden van dagen. Een conflict in de socialistische partij. Zooals gemeld had senator Louis de Brouckère ontslag genomen uit het bestuur van de landelijken raad der Belgische socia listische partij, omdat hij geen verantwoor delijkheid op ziCh wilde nemen voor de uit voering van de resolutie waarbij onmiddellijk een wet tot afschaffing der subsidies aan de bijzondere scholen wordt geëischt, terwijl tevens wordt vastgesteld, dat de bestaande schoolovereeiikolnst met de katholieken on middellijk dient te worden opgezegd, aldu-s de Tel. t Ook oud-minister Vandervelde had het, voorbeeld van De Brouckère gevolgd en zijn ontslagbrief ingezonden. Het bestuur van den landelijken raad heeft deze kwestie thans besproken en aan de pers medegedeeld dat na vriendschappelijke be spreking van de resolutie gebleken ise dat er een misverstand bestaat, dat spoedig uit den weg zal worden geruimd. Hiermede is het onmiddellijk dreigement der socialistische besluiten voorloopig van de baan. De hoofdzaak blijft echter bestaan, Oostenrijk. De omkooperij door de Credit Anstalt. De bij den officieelen berichtendienst ge accrediteerde vertegenwoordigers van het agentschap Havas, de Assoc. Press of Ameri ca, Avala (Belgrado), het Poolsch Tel. Ag., Reuter, het Zwitsersehe Tel.-Ag., Stefani, het Tsjecho-Slow. Persbureau, het Hongaarscli Tel. en Korr.-ibureau en het Wolffbureau •hebben eenparig geconstateerd, dat tot dus ver niet de door hen verlangde verklaring is verkregen, dat zij bij de aangelegenheid van het z.g. inlichtingsfonds der Oesterr. Gredi- tanstalt volstrekt niet betrokken zijn. Genoemde agentschappen hebben derhalve aan een comité van actie opgedragen de noodige stappen te .doen ter bescherming van hun beroepseer. LetMand. Nieuw kabinet gevormd. RIGA, 5 Dec. (V.D.) Vrijdagavond laat heeft de nieuwgekozen ministerpresident Skujeneck (linksburgerlijke vooruitgangs partij» het Letlandsche parlement zijn nieuwe kabinet voorgesteld. Dit kabinet steunt, onder volledige uitschakeling van de minderheden, alleen op de burgerlijke Let landsche partijen. De nieuwe regeering be schikt over een aantal stemmen van onge veer 54 van de 100. 4 December. Nadat we, in den Donderdagnacht onze enveloppe hadden gesloten is er niet veel Lingbeek en Zandt hebben met minister de belangrenks meer gebeurd. De predikanten Geer die op dit punt heel summier was weer eens knus gedebatteerd over de reorganisatie van de Nederl. Hervormde Kerk. Zonder dat is in den stand van deze kwestie ook maar eenige verandering kwam of kon komen. Te twee uur 's nachts in deze tijden een betrekkelijk vroeg uur ging de Kamer uit een, nadat ze nog een restje had gelaten om vandaag op te lossen. De heer v. d. Hoeven toch (had een -amen dement ingediend waarvan de bedoeling was de uitkeeringen van verbruikscoöperaties vrij te stellen van de werking der dividend- en woord, dat hij, tengevolge van des heeren v. d. tantième-belasting. De minister had geant- Hoeven's argumenten de kwestie nog eens overwegen wilde. Na deze toez^-ging de heer v. d. Hoeven hoopte op spoedige mededeelingen van 's mi nisters kant trok hij zijn amendement in, De Kamer begon haar wetgev-enden arbeid vandaag met het afdoen van enkele kleine ontwerpjes. Suppletoire begrootinkjes boven al. Even werd gesproken over de begrooting voor 1932 voor het S taatsvische rij bed rijfDo heer Drop klaagde daarbij over -het veel te groote aantal werkers op arbeidscontract Cpl.-ni. 50), waarbij er heel vel enzijn, die een zeer beduidend aantal dienstjaren hebben en daarom in vasten dienst beliooren te worden aangesteld. Minister Reymer betoogde, dat de com missie. die het Staatsvisschershavenbedrijf onderzocht, ook deze aangelegenheid onder de loupe neemt. Spanje. 'Amnestieverleening bij de afkondiging van de Grondwet. MADRID. 4 Dec. (B.T.A.) De kabinets raad besloot, dat ter gelegenheid van de af kondiging der grondwet aan personen die als zijnde de aanstichters _der onlusten werden gearresteerd en zij, die Spanje wegens politie ke delicten sedert twintig jaar hebben ver laten, volledige amnestie zal worden verleend. De amnestie zal gedeeltelijk zijn voor hen, die wegens eenvoudige delicten zijn veroor deeld, en niet gelden voor niet-politieke ge detineerden. Gemève. Nederland teekent de conventie tot voorkoming van den oorlog. GEnèVE, 4 Dec. De Nederlandsche ge zant te Bern, mr. dr. W. E. Doude van Troost wijk, heeft naar het Handelsblad meldt hedenmorgen op het Volkenbondssecreta riaat namens de Nederlandsche regeering geteekend de algemeene Volkenbondscon ventie voor de uitbreiding der middelen tot voorkoming van oorlog. De onderteekening geldt ook voor Ned.-Indië, Suriname en Cu racao. Tot op heden is deze conventie door tien staten geteekend, en wel door Oostenrijk, België, Columbia, Spanje, Griekenland, Litauen, Noorwegen, Nederland, Peru Uruguay, Hoofdzaak vo.or vaan-daag was de bespre king van de begrooting in Arbeid, H. en N. voor zooveel betreft de afdeelingen Arbeids wet en Arbeidsverzekering. Als igroote, zwarte achtergrond van des ministers antwoord, bij die -beide hoofdstukken zijner begrooting. stond de nood der tijden. Als sterke rem op alle wensohen. alle desiderata deed Mr. Ver schuur de teruggang van het nationaal in komen. met ongeveer 30 pof# drukken. En ten slotte stelde de bewindsman vast zal toch alles wat dienen kan tot verbete ring aan de sociale wetgeving uit het natio naal inkomen moeten worden geput. Op het gebrek aan geld deed de minister om te beginnen afstuiten het brengen onder de werking van de Arbeidswet, van den kantoorarbeid. Het besluit daartoe ligt geheel gereed maar doorvoering is op het oogen blik niet mogelijk. Wat de kinderbescherming betreft, ver kreeg Mej. Groeneweg een toezegging. Zij had gepleit voor de inperking van kinder arbeid in den vorm van verkoop van allerlei artikelen op straat en op perrons. De minis ter wil daaraan spoedig door een verbod een einde maken. Minder toeschietelijk echter bleek Mr. Ver schuur t.a.v. den arbeid van kinderen in den landbouw. Hij stelde op den voorgrond, dat het toezicht op dien arbeid heel moeilijk ook heel kostbaar is. Heel moeilijk, immers in den landbouw wordt op groote terreinen, en niet in werkplaatsen geconcentreerd, ge werkt. Daardoor is ontduiken gemakkelijk. En in ontduiken zijn heel veel menschen vir tuoos. Heel kostbaar om een inspectie aan haar doel te doen beantwoorden, zijn dan gezien de virtuositeit heel veel menschen noodig. Wil men met minder toe dan wordt het toezicht slap en slap toezicht beteekent een groote onrechtvaardigheid voor werk gevers. die de wet serieus toepassen. Deze materie heeft 's ministers groote belangstel ling maar de stand der middelen verhin dert ingrijpen. Voor tswas er aangedrongen op de verbin dendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomst. De minister vond dat op het oogenblik nu niet zoo oppostuun. De verbin dend-verklaring kan leiden tot hooge loonen en deze houden het, op het oogenblik heel scherpe gevaar van rationalisatie verborgen Een andere kwestie, een betere oplossing was die van het verdeelen van het aanwezige werk over meerdere menschen dan thans. Dit is een maatregel meer in het direct belang der arbeiders, omdat zei de minister het uurloon er niet door wordt opgevoerd. Maar uitvoering achtte de bewindsman niet moge lijk. Hoe mooi zou 't zijn riep hij uit wanneer thans reeds de bedrijfsorganisatie pract-ijk kon zijn. Dan zou heel gemakkelijk en heel soepel veel bereikt kunnen worden. Overigens was de minister dankbaar, dat Dr. Vos en Mr. Joekes reeds hun instemming hadden uitgesproken met 's ministers be drijf sradenwet. pe arbeid der gehuwde vrouw in de fabriek. De "minister is een nuchter mensch we hebben 't al meer gezegd en hij kan van die opmerkingen maken „langs zijn neus weg", die een vriendelijke hatelijkheid be teekenen. Tot den heer Amclink zeide hij. dat er altijd menschen zijn. die gemakkelijk en bij uitsluiting ethische eischen stellen, zonder rekening te houden met de practijk. Die menschen leven gelukkig werd er aan toe gevoegd. Ook de minister gevoelt den ernst en de wenschelijkheid van het houden der gehuwde vrouw buiten de fabriekspoorten. Oak om moreele gevaren te keeren- Maar een algeheel verbod van arbeid zou in heel wat gezinnen heel grooten nood brengen. eD minister van Arbeid kan den toestand in"ons land met de toepassing van de Ar beidswet lang niet ongunstig noemen. Hij verwees naar Frankrijk en België. In ons land b.v. zijn in 1929 250S' processen-verbaal opgemaakt, in Frankrijk, dat zesmaal meer inwoners heeft 4653 en in België 595. M. a. w. naar verhouding in ons land 3 maal meer dan in Frankrijk en 4 maal mbeer dan in België. Dat zijn wel heel sprekende cijfers. De sociale verzekering thans. Bij de afdeeling der verzekering werd een motie-Duys geboren, om de kleine midden standers niet langer te verplichten tot het betalen van de premies voor de sociale ver zekering. De minister hield in zijn antwoord. den heer Duys voor oogen, dat hij van heni wel gaarne ook een kostenberekening had gewenscht bij de motie. Dat kan nog komen, want op verzoek van den heer Snoeck Hen- kemans zal de motie op een later te bepa'.en dag behandeld worden. Er werd weer langdurig over de zorg voor de ouden van dagen gesproken. De heer Ku- pers betoogde, dat er van de heele vrijwil lige ouderdomsvoorziening niets terecht komt, dat deze maar voor een zeer klein deel der arbeiders ten goede komt en de heer Oud zette nog eens uiteen, dat zonder staatspen- sinneering geen deugdelijke hu'p te verkrij gen is. Daarnaast pleitten de heeren Kuiper en Snoeck Henkemans voor hun egdachte eener verruiming van de Invaliditeits- en Ouderdomswet, Men weet, dat minister Verschuur beloof de met nieuwe bepalingen tot steun in den nood der oude menschen te komen, zóó, dab dit alles uiterlijk op 1 Januari 1933 werke lijkheid zou kunnen worden. Minister Verschuur nu heeft gisteren mee gedeeld, dat hij verder wilde gaan dan de heeren Kuiper en Snoeck Henkemans. Deze hadden alleen de ouden van dagen van het oogenblik op het oog, hij wilde een oplossing, welke het opnieuw ontstaan van groote groepen ongesteunde oude menschen voor goed wilde voorkomen. Welnu de minister deelde mede. dat er een ontwerp kant en klaar in dien zin gereed ligt. Het kwam reeds gereed in den aanvang van dit jaar. Toen begon 't economisch te kraken. De regeering wilde toen nog wat met part-iëele voorzie ningen bereiken. Maar nauwelijks waren deze onder handen genomen of de crisis kwam als een vloedgolf opzetten, welke om standigheden het volledig onmogelijk hebben gemaakt thans iets te doen. Wanneer de heer Snoeck Henkemans met de fondsen reserves van het Invaliditeitsfonds de zorg voor de ouden van dagen betalen wilde, dan wees de bewindsman op de noodzakelijkheid om in deze tijden met reserves zeer zuinig te zijn. Verschil'ende adviezen werden den minis ter geegven tot wijziging van de Ziektewet. Men weet, dat er een technische herziening op koms is. Bij die herziening kan de minis ter met adviezen rekening houden. Natuurlijk kwam ook de reorgansatie der sociale verzekering ter sprake steeds ge wenscht, nooit werkelijkheid geworden. Voorloopig heeft de minister nog geen tijd, hij verwacht niet, zooals de heer Kupers, veel besparingen. Wel zal hij zien te komen tot samenwreking der onderscheidene medi sche diensten. Waarop ook de heer Kupers aandrong. Dinsdag behandelt de Kamer de afdeeling Nijverheid en Handel. INTIMUS. DE GEFINGEERDE OVERVAL IN DEN HAAG. De directeur verduisterde ongeveer f 8500. OM ONGELUKKIGE SPECULATIES TE DEKKEN. Over den gefingeerden overval op den di recteur der Vereenigde Bakkerijen en ..De Oude vette Hen" te 's-Gravenhage en de be kentenis van den directeur wordt nog ge meld, dat de politie reeds spoedig vermoedens had, dat er van een roofoverval geen sprake was en dat zij minutieus op alle kleinigheden gelet heeft. Zoo was bijvoorbeeld het lijntje, waarmee de directeur gekneveld was, zeer dun. niet dikker dan een veter, en de hand doek, waarmee hem den mond gesnoerd was, was dezelfde, die anders bij het fonteintje hing. De directeur heeft na een langdurig ver hoor eindelijk bekend, dat hij f 2500 ten na- deele van De Oude Vette Hen verduisterd heeft en 6000 ten nadeele van de Vereenig de Bakkerijen. Het geld is niet meer gevon den. De directeur is onmiddellijk na deze be kentenis in bewaring gesteld. Hij moet het geld met ongelukkige speculatie verloren heb ben. Den verdachte zal ten laste gelegd wor den verduistering en valsche aangifte. Hij is 46 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Den laatsten tijd woonde hij echter van zijn gezin gescheiden in een hotel. Van medeplichtigen is niets gebleken. De politie wil geen nadere mededeeling doen, omdat anderen de poging van den direc teur dan wel eens beter zouden kunnen na doen. Van de zijde van de commissarissen is nog meegedeeld, dat de directeur reeds tien jaar aan de zaak verbonden was, en als zeer be kwaam bekend stond. Hij genoot het volle vertrouwen. Commissarissen ontvingen elke drie maanden een rapport van een accoun tantskantoor. De directeur had een salaris van ongeveer negen duizend gulden en leefde sober. De N.V. is door de verduisteringen niet in moeilijkheden gekomen, haar positie is vol komen safe. Verwacht mag worden, dat de dividend-uitkeering volledig zal kunnen ge schieden, zij het vertraagd. De directeur is thans geschorst in afwach ting van de benoeming van een ander. ITALIAANSCH FILMFILIAAL AFGEBRAND. DIRECTEUR 'N DR VLAMMEN OMGEKOMEN. ROME, 4 Dec. (V.D.) Hedenmorgen vroeg heeft een groote brand het filiaal van de Fox film te Milaan verwoest, terwijl de directeur AndrecÜ het slachtoffer van het vuur is ge worden. Tegen 5 uur werden de bewoners van het gebouw door een hevig rumoer uit den slaap gewekt, vlammen en rook sloegen uit de lokalen. Tijdens het blusschingswerk vonden de brandweerlieden het verkoolde lijk yan den directeur.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5