St. Nicolaas of de Lof der zoetheid. r h Winkelvaders. HET NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 Van chocolade, speculaas en marsepein. Het St. Nikolaasfeest", van Jan Steen. St. Nicolaas is zonder deze drie paladijnen bijna ondenkbaar. Het trio vergezelt hem op zijn tochten over daken en door schoorstee - nen en heel de St. Nicolaastijd zingt den lof der zoetheid. De chocolade kennen we natuurlijk alle maal, zoowel in eetbaren als in drinkbaren vorm. De laatste is de oudste, de tabletten zijn van veel jongeren datum. De Spanjaarden, die in 1516 onder Ferdi nand Cortez Mexico veroverden, maakten daar voor het eerst kennis met den cacao- boom, die bij de inboorlingen in hooge ver eering stond en welks vruchten zelfs als ruil middel dienst deden. Uit de vruchten bereidde men een drank, die den naam droeg van „chocolatl". Hiertoe werden de vruchten geroosterd en fijnge stampt, met water gekookt en daarna met kruiden vermengd. Hij viel bij de Spanjaar den bijzonder in den smaak en Cortez zond de cacao in den vorm van koekjes naar het hof van Karei V, Langzamerhand verbreidde de cacao zich over andere landen van Europa en drong ook tot onze streken door. Merkwaardig is, dat hoewel de chocolade in vasten vorm werd verkocht, men ze niet at, doch oploste en als drank gebruikte; heel erg lekker moet ze naar onzen smaak niet geweest zijn, want ze was een slecht verteerbaar, vet papje. Het was de thans zoo bekende firma van Houten, wie het in 1S2S mocht gelukken, om het vet gedeeltelijk te verwijderen, door het gehalte terug te brengen van 50 tot 30 pet. en van de overgebleven massa het cacaopoe der te fabriceeren. Vóór dien tijd werkten de cacaofabrieken nog tamelijk primitief; men roosterde de uit Amerika ingevoerde boonen, maalde ze tot een dikke pap, goot ze in vormen en liet ze afkoelen. Zóó ontstonden de chocoladekoek jes, die echter veel te bitter en te vet waren om ze te eten en ze dienden dan ook uitslui tend om te raspen, waarna men ze, zooals we reeds opmerkten, met warme melk en suiker aanmengde. De meeste kwamen uit Zeeland en waren te verkrijgen in vijf verschillende kwalitei ten, die met de letter A werden aangege ven. Hoe grooter getal A's, hoe betpr de kwa liteit. Ook na de uitvinding van Van Houten, hielden de Zeeuwsche fabrikanten zich aan hun oude systeem. Eén voor één moesten ze echter voor hun conservatisme boeten, de eens zoo bloeiende cacao-industrie ging te niet en het centrum verplaatste zich naar Amsterdam en omgeving. De oudste vorm van speculaas is de taai taai. Om de soms merkwaardige vormen van speculaas en taai-taai te begrijpen, moeten we teruggaan naar de tijden, dat nog dieren offers werden opgedragen. Met het opkomen van den akkerbouw werd het brood het sur rogaat voor het dierlijke offer. Dit is een al gemeen verschijnsel en naarmate een volk een bepaalden graad van ontwikkeling be reikte en zich ging toeleggen op cultiveering van den bodem, komt in plaats en ook dik wijls nog naast 't dierlijke offer, het offer der veldvruchten en van het brood. Doch om slechts bij ons land te blijven, zoo'n merkwaardig offerbrood vinden we nog in onzen beroemden duivekater, die terug gaat tot den oudsten vorm van het offer uit den eersten tijd van den akkerbouw. De bijgeloovige, heidensche mensch zocht hulp en steun bij den vruchtbaarheidsdemon dien hij zich steeds dacht als een mannelijk dier; een zwijn, een bok, een haan, een haas of een kater; de laatste schijnt in ons land bijzonder geliefd geweest te zijn en den de mon offerde men zijn evenbeeld in den ka ter, die later duive(l) kater werd genoemd. Zeer waarschijnlijk hebben we dus in het woord duivekater een vermenging te zien van Christen- en Heidendom, in de samenstel ling: duivel en kater. Tegenwoordig komt hij niet meer als feest gebak voor, maar zoowel op de beroemde „St. Nicolaasavond" van Jan Steen, als op „Bak ker Oostwaard" van denzelfden schilder, vinden we eeli duivekater afgebeeld. In de speculaaskoekjes met hun eigenaardige vor men kunnen we nog het laatste overblijfsel terugvinden van de heidensche offerkoeken in diervorm. Vroeger Werd veel werk gemaakt van het snijden der figuren voor speculaas en taai taai en die oude figuurplanken, de „pren ten", worden in musea en door verzame laars nog als kostbare staaltjes van naieve volkskunst bewaard. Een andere speciale St. Nicolaas-lekkernij is het marsepein, waarvan de bestanddeelen beter bekend zijn dan de naamoorsprong. Wellicht is de naam ontstaan uit Marei panis (Marcusbroodje)dat tijdens een he- vigen hongersnood in Duitschland en Oos tenrijk tegen lioogen prijs verkocht werd. Anderen zoeken den oorsprong in Venetië, waar St. Marcus, de patroon der stad, zijn naam aan het marsepein zou hebben ge schonken. Oorspronkelijk werd deze lekkernij ge maakt door de apothekers. Later namen de koekbakkers een gedeelte van deze taak over en zoo verhuisde ook de marsepein van de apotheek naar den suikerbakker. Aanvankelijk had het meestal den vorm van een hart en was met een laag witte sui ker bedekt, bovenop waren gekleurde figuur tjes aangebracht, zooals een altaartje met een vlammend hart, een cupido'tje en derge lijke diepzinnige symbolen. Z'n buurmeisje zoo'n marsepeinen hart met een grooten vrijer thuis te zenden, dat was in vroeger tijd de bevalligste vorm van liefdesverkla ring. W. S. PAPIEREN JACK IN DE OPEN LUCHT. In Surrey (Engeland) woont een man, bekend onder den naam van „Papieren Jack" Hij heeft een langen baard en is slechts gekleed in dik bruin papier met touwtjes vastgemaakt. Of het warm of koud is, hij leeft in een houten hutje in het vrije veld. Hij drinkt noch rookt en eet slechts wat bruin brood. „Ik ben 58 jaar", zei hij tot Tit Bits. „Ten minste, dat geloof ik. Want ik heb niet veel idee meer van den tijd. Ik kijk nooit meer op een klok, krijg geen brieven of rekenin gen, slaap meestal onder de sterren, draag al sinds 10 jaren geen kleeren meer en ben in dien tijd ook nooit ziek geweest". Hij is de zoon van een rijk Londensch zakenman. Hij studeerde wiskunde, doch werd rheumatisch, zoodat hij niets meer doen kon: een zijde van zijn lichaam was vrijwel verlamd. Doktoren konden niets meer voor hem doen. En toen nam hij de zaak in eigen hand. Hij gine terug naar het natuurleven, liet de zon en de frissche lucht doen wat zij wilden met hem. Hij is nu van herculische gestalte en kern gezond. Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD els avondblad bij. Toen vader na 't einde der dagtaak Er nauwlijks zijn eten in had, Toen moest hij met moeder gaan winklen, Voor 't feest van den Sint, in de stad. Zij ging met een lijstje gewapend, Hij ging met een knorrig gezicht, Hij wist wel, dat zij het zou kiezen, Maar hij werd de man van gewicht. Eerst kwam een cadeautje voor Pietje, Dat was iets te groot voor zijn zak, Toen kwam een surprise voor Lietje, Dat droeg hij erbij met gemak. De inkoopen groeiden in aantal En moeder nam alles maar mee. Of liever, 't was zij die het uitzocht En vader die 't meenemen dee. 't Gewicht werd al grooter en grooter. De omvang nam evenzeer toe, En moeder werd steeds enthousiaster, Maar vader werd moeder dan moe. Zijn armen begonnen te slapen, Er dreigde een kramp in zijn kuit, Het was het begin van December, Maar 't zweet brak hem parelend uit. Toen moeder haar ceel had beëindigd Toen zei ze tevreden: ziezoo, Het zaakje is vrijwel bekeken, Nu komt nog het laatste cadeau. Ik moet nu voor jou nog iets hebben, Wat is jou verlanglijstje man? Een kruiwagen, antwoordde vader, Maar geef me dien nu, als het kan. P. GASUS. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 6 DECEMBER 1931. HILVERSUM, 298 M. 8.15—12.00 VARA, 12.00—5.00 AVRO. 5.00—6.000VARA. 6.00—8.00 VPRO. 8.00 —12.00 AVRO. 8.15 Gymnastiekles. 8.30 Esperanto-cursus. 8.55 Voetbalnieuws. 9.00 Tuinbouwhalfuurtje. VARA-Varia. 9.30 Concert VARA-orkest o.l.v. I-I. de Groot. 9.50 Voordracht door M. Bever sluis. 10.10 Vervolg Concert. 10.50 Toespraak door G. J, Zwertbroek. 11.10 Vervolg Concert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 1.00 Film- Draatje L. J. Jordaan. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Kinder-Boekenhalfuurtje. 2.30 St. Nico- laascantate. Zweers. Tekst: De Rop. M. m. v. Kinderkoren en solisten o.l.v. W. Vernicke. 3.00 Vervolg Omroeporkest. 3.30 Gramofoon- platen. 4.00 1ste Tooneel van het 4de bedrijf van ,De Koopman van Venetië van Shakes- neare. Leiding: Dr. G. A. Dudok. 4.45 Vaz Dias. Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Ra- dio-Volks-Universiteit. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Dienst van uit de Ned. Herv. Kerk te Naarden. 8.00 Vaz Dias. 8.15 AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt. G. Weynschenk (so praan) en Henk Viskil (tenori. o.a. Poto. „Veilchen von Montmartre". Kalman. 8.45 D. Hans: Parlementaire anecdotes en inciden ten. 9.15 Vervolg Concert m.m.v. J. Helden (viool). 9.45 Gramofoonpl. 10.00 Kamer-or kest. Populair programma, 10.15 Voordrach ten door Nono. 10.35 Vervolg concert. O.a. Potp. „So schön wie's einmal war". Ziehrer- Dauber, 11.00 Gramofoon^1 HUIZEN, 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV., 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding.: 9.30 Orgelspel door B. Hoogeveen. 9.50 Kerkdienst van uit de Kei- zersgrachtkerk te Amsterdam. Hierna tot' 12.15 Gewijde muziek. 12.15 KRO-Sextet. 1.30 J. Creyghton: Kunstenaarschap en practi- sche zin. 2.00 Operette-schlagers door Elly Krasser, Paul Harden en Albert May. KRO- orkest o.l.v. J. Ziegler. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Or gelspel door H. Hoogewoud. 5.50 Kerkdienst vanuit de Parkkerk te Amsterdam. Hierna tot 7.45 Gewijde muziek. 7.45 Sociaal Economi sche voordracht. 8.10 Voetbaluitslagen. 8.15 KRO-Salon-orkest. Oscar Fetras-Herdenking O.a. Mondnacht auf der Alster wals. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg Concert. O.a. Perzische Markt en Kloostertuin, Ketelbey. 10.40 Epi loog. DAVENTRY, 1554 M. 3.20 Cantate 151, Bach. Orkest en solisten. 4.05 Kinder-Kerkdienst. 4.35 Concert. Militaire kapel .O.a. Urendans (La Gioconda), Pon- chielli. 5.50 S. Logan, bariton, 6.20 Bijbellezen. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Concert door het Hastings Stedelijk Orkest. H. Nash, tenor. O.a. Medita tion, Thais, Masenet en Caprice Italiën, Tschi kowski. 10.50 Epiloog. PARIJS, „RADIO-PARIJS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.20, 2.20, 4.20 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk halfuurtje. 9.05 Orkestconcert o.l.v. M. André m.m. van Pierre Bayle. LANGENBERG, 473 M. 6.207.50 Orkestconcert. 10.50 Bach-Can- tate. 12.20 Orkestconcert. 3.50—5.20 Orkestcon cert. 5.20 2de Helft Hockeywedstrijd Noord - Du i tsch 1 andWes t-Dui tschl and6.50 Opera „De Bruiloft van Figaro", Mozart. Hierna tot 11.20 Concert o.l.v. Wolf. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Otto Fessels Orkest. 3.20 Weldadigheids concert. Orkest en koren. 7.3 OSymphonie-con- cert m.m.v. A. Hagen en I. Franksen zang). O.a. Einzug der Gaste, uit „Tannhauser", Wag ner. 10.05 Watson's Band. BRUSSEL, 508,5 M. en 338,2 M. 508 M.: 5.20 Symphonieconcert. 6.20 Dans muziek. 7.20 Selectie „Manon", Massenet. 9.20 Vervolg „Manon", Massenet. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramofoon- platen. 8.20 Kamermuziek. Brusselsch kwartet. O.a. Kwartet, T. Harsaniz. 9.35 Concert in „Oud-België" door Max Aleys en zijn orkest. ROME, 441 M. 8.20 Gevarieerd concert en comedie-uitzen- ding. O.a. Cello-piano-sonate, Mendelssohn. Fragmenten uit „De Parelvisschers", Bizet. FEUILLETON „Bloed" huiverde hij zacht. De beide mannen keken elkaar sprakeloos aan en in dien korten blik lag een wereld van afgrijselijk vermoeden. „Te laat' 'steunde de oude militair. „Bij het trapje lag een roeiboot. Daarin zijn ze vermoedelijk gevlucht" vervolgde de commissaris. „Het bootje dreef los. Ze waren er snel uit weggesprongen. Ik klom 't trapje op en kwam op een soort binnenplaatsje bij een smederij. In de schutting stond een dubbele deur wijd open. En daardoor heen leidden versche sporen door de sneeuw: auto banden. In het nauwe straatje was niets meer te zien en op mijn gefluit kwamen geen agenten. Ik was buiten de bewaakte zone geraakt. Mijn assistent was halverwege teruggekeerd, half bevroren in het ijskoude water. In het bootje roeide ik terug." De commissaris deed het verhaal rustig en zonder eenig vertoon. Er was iets in dit adembeklemmende verhaal dat allen trof en hem deed aanzien met een gevoel van diepe bewon jerde.Hij rilde en klappertandde. Toch trachtte hij te glimlachen. „Ze zijn weg!" zei hij toonloos. Op dat moment sloeg dr. Van Buren zich tegen het voorhoofd en schreeuwde in een aanval van diepte en niet te dragen vertwij feling: „Weg! Weg'!Wel vervloekt;" De commissaris klopte hem op den schou der. Op zijn anders zoo geharde en onbewo gen gelaat was een trek gekomen van diep suetie&jtien...* HOOFDSTUK VI. Onafgebroken tikten de ratelende signalen van de telegraaf door het vertrek. „Wordt aanhouding verzocht van...." Snel sloegen de telegrafisten het telegram aan, dat werd uitgezonden door de Amsterdamsche politie. Naar alle richtingen snelden de weinige, zoo Weg! Weg! belangrijke woorden. Het was even in de be treffen ;e afdeeling een drukte, razend en spannend. Er was haast bij. had de hoofd - commossaris gezegd. Het was een zaak waar mee zeer groote belangen gemoeid gingen. Desnoods de rest laten ligigen, eerst dit, ja- zékerop zijn verantwoording! „Zeker 'n tweede Liebermanii" fluisterde een der telegrafisten. „Da's toch die Chinees van de Keizers gracht?" „Stilte <iaar!" gebood de bureau-chef. „Praat als je uren om zijn!" „Hei zeit wat!" klonk het nog even ge dempt, maar de even verstrooide aandacht was nu toch weer geconcentreerd en gewérkt werd er, als het moest! Binnen den kortst mogelij ken tijd waren alle grensstations en havenplaatsen gewaar schuwd. Op die wijze zou Hoeng Tsi Lang. de Suiker-Chinees, niet ontsnappen! Maar het was niettemin een vrij moede loos gestemd troepje, dat in de ruime kamer van den Amsterdamschen hoofd-commissa- ris bijeen zat. „Mijne heeren" probeerde deze laatste te troosten, „wat er gedaan kón worden is ge daan. De grensstations zijn gewaarschuwd..." „Jawèl bromde de Overste, „alsof die gele gladakker probeeren zal daarlangs te ont vluchten! Uit het huis kon hij immers ook niet ontsnappen, dat was toch geïsoleerd, zooals het in politioneele termen heet? 'n Mooie isolatie „Ik verzoek u, Overste Mensing" begon de hoofdcommisharis der hoofdstad driftig. Maar dr. van Buren redde de situatie: „Mijn vriend Mensing bedoelt het zoo kwaad niet, commissaris, maar och, u moes toch begrijpen welk een teleurstelling dit voor ons is". „Dat is het voor ons allemaal, Dr. van Bu ren," klonk koel het antwoord. Er werd geklopt. Een inspecteur trad bin nen, bracht rapport uit: het spoor van de auto waarmee de vluchtelingen ontkomen waren, was niet te volgen. Het was volkomen verloren gegaan. Rechercheurs waren thans op informatie uit wie de auto had gezien en waar. Dat zou echter eenigen tijd in beslag nemen. Tot zoolang moest geduld worden geoefend. „Maar' 'merkte de Haagsche hoofdcommis saris op, „mij dunkt dat het ontvluchten per auto Hoeng Tsi Lang wel wat riskant gele ken zal hebben!" „Wat is dan uw meening, collega?" Voor dat de aangesprokene echter kon ant woorden werden zij wederom gestoord: Tele grafisch bericht van de haven-politie te IJmuiden. Het jacht van Hoeng Tsi Lang had reeds drie dagen geleden zee gekozen, met bestemming voor Hamburg. Daarmee te ont- vlucbtea was hem dus onmogelijk. Even trok er 'n glimlach om den mond van den Amsterdammer: „Het is tenminste ietshij moet dus nog in het land zijn!" „En, een vliegmachine, wat denken de heeren daarvan?' 'Had er iets van spot in Dr. van Buren's kalme stem geklonken? „Vervloekten meteen had de hoofd commissaris reeds de telefoon genomen. „Juffrouw, verbindv u mij met Schiphol, vlug, in hemelsnaam" en terzelfder tijd was een inspecteur reeds naar een ander vertrek gerend om Waalhaven aan te vragen. „Dat ik daar niet aan gedacht heb! On vergeeflijk! Hij heeft natuurlijk een vliegtuig van de K.L.M. gehuurdJa, hallo, hier hoofdcommissaris Amsterdamsche politie.." In korte duidelijke woorden deelde hij mede wat de zaak was. Een angstige spanning lag op de gezichten der anderen. Zou Hoeng Tsi Lang inderdaad Met iets van wanhopige berusting legde de commissaris de telefoon cp den haak: Nee, op Schiphol was er niets van békend en ver moedelijk zou ook het gesprek met Waal haven wel niets opleveren,* want voor zoo ver men hier in Amsterdam op de hoogte was, waren alle machines uit; er stond al leen in de hangars één zonder motor, en die leek toch niet bijster geschikt, „Daar zitten we!" flapte Overste Mensing er uit. „Dat doen we nu? Kunnen we met z'n allen niet één zoo'n Chinees bij zijn staart pakken?" De anderen gaven geen ant woord. De beide politie-commissarissen voel den zich niet al te zeer op hun gemak, zij wisten welke belangen er op het spel stonden dat dit een zaak was die ver uitging boven dien moord in de Heerenstraat- te 's-Graven- hage en de ontvoering van Paula Hülshoff. Was hun houding te laken geweest, hadden zij wel bijtijds ingegrepen? Maar aan den anderen kant: dat deze zaak zoo belangrijk was, wisten zij zelf ook nog maar enkele uren; vóór dien tijd was het niet anders ge weest dan een eenvoudige moordDe Amsterdamsche commissaris zat zwijgend en grimmig te kijken achter zijn burean-mi- nistre; zijn Haagsche collega iiep met diepe rimpels in het voorhoofd heen en weer door de kamer. Bepaald vergenoegd zagen zij er niet uit. ZEESEN, 1635 M. 8.15 Morgenwijding. 11.50 Orkestconcert. 2.05 Kerstliederen. 2.55 Populair orkestconcert. 5.45 Concert. Steiner-pïano-kwintet. 7.20 Weensche avond. Orkestconcert. 9.45 Dansmuziek. MAANDAG 7 DECEMBER. HILVERSUM, 298 M. Algemeen programma verzorgd door de A.V.R.O. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht door Jeanne HunscheVerkade. 11.00 Orgelcon cert, Fr. Hasselaar, m.m.v. Sam Zilverberg (hobo). 12.00 Concert Winkels-trio. 2.00 Cau serie over oliestookinrichtingen voor Cen trale-verwarming. 3.00 Concert Egb. Veen Jr. (viool) en Egb. Veen Sr. (piano). 3.30 Uit Café-rest. „Caland", Rotterdam. Dansmuziek Leon Kipnis en zijn orkest. 4.30 Kinderuur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 7.00 Boekenhalfuur. 7.30 Gramo foonpl. 8.00 Opera „De Barbier van Sevilla" van Rossini. Door leden van de N.V. It al. Opera. Omroeporkest o.l.v. Vincenzo Marini. 9.30 Voordracht door Emile Kellenaers. 9.50 Vervolg Opera-uitzending. 10.15 Vaz Dias. 10.25 „Een man verklaart een vlieg den oor log", hoorspel van W. Schmidt Donn, bew. en uitgevoerd door A. D. Hildebrandt. 11.15 Gra mofoonpl. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gra mofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Uitz. voor scholen. 2.35 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Concert Fanf. Corps, VIOS, te Hoenderloo o.l.v. H. D. v. Voorst. 5.45 (In de Pauze) Religieus praatje. 6.30 Verteluurtje voor jongeren. 7.00 Engel- sche les. 7.45 Ned. Christ. Persbureu. 8.00 Zen dingspraatje. 8.30 Concert door de H.O.V. o.l.v. Fr. Schuux-man. 9.00 Praatje over het werk van den Raad van Arbeid, ca. 10.00 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing; Zanzi bar. 12.20 Licht klassiek concert. Ison-Trio. T. Gordon, mezzo-sopraan. 1.20 Het Comodore Grand orkest o.m. Pique Dame, Suppé. 2.20 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scholen. 2.50 Wereldgeschiedenis. 3.25 Vertelling: Mrs. Five. 3.45 Voor de scholen. 4.05 Sonates. E. Lake, cello. K. Cooper, piano. Sonate in E- moll, Brahms. 4.35 Moschetto en zijn orkest, o.m. Lohengrin, Wagner; Berceuse Jocelyn, Godard. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Weerber. 6.50 Koorzang. 7.10 Boekbespr. 7.50 Economische lezing. 320 „Weather or no" revue. 9.00 „Scan dals", liederen. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing „War or peace". 10.10 Kamermuziek, Londen strijkkwartet. 11.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIJS" 1725 M. 8.05, 12.50 1.2-5 Gramofoonpl. 8.20 Gramo foonpl. 10.00 „De Misanthroop", tooneelspel van Molière. LANGENBERG, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 10.40 Mozartconcert 11.15 Populair-Concert. Hierna tot 12.10 Gramo foonpl. 12.25 Orkestconcert. 3.40 Jeugdcon- cert. 4.20 Liederen van C. M. v. Weber. 7.20 Orkest en solistenconcert oa. 2de Symphonie in B-dur, Schubert. 10.20 Dansmuziek uit Café Wien, Dortmund. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Concert uit Hotel Angelterro, o.l.v, Skalka. 2.50 Carl Rydahls orkest. 7.20 Joodsctt uurtje. Koor en solisten. 9.30 Debussy-con- cert. Orkest o.l.v. Reesen en solisten. O.a. Suite Bergamasque (piano). BRUSSEL, 508 M. en 338 M. 508 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 „Eros en Psyché", mysterie in verzen u. d. oudheid. 9.30 Sonateconcert. 10.00 Psyché van Franck (Omroeporkest). 338 M.: 5.20 Belgische sonatencyclus. 5.50 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Piano recital door M. v. d. Broeck. 8.40 Gramofoon platen. 9.05 Fragmenten uit Wilhelm Teil (tooneel). 9.40 Tweede acte „Viktoria und ihr Husar", Abraham. ROME. 441 M. 8.20 Lichte Folkloristische muziek. 9.20 Be richten. ZEESEN, 1635 M. 11.50 Gramofoonpl. 1.20 Gramofoonpl. 3.50 Pianoconcert. 4.10 Vocaal concert (tenor en piano). 4.30 Vioolconcert. 7.20 Populair or kestconcert. 7.50 Kamermuziek, Pozniaktria. 8.30 Microfoonreportage. 10.00 Dansmuziek. Er hing een zware stilte in het vertrek. Buiten door de vensters was de winter hemel tintelend blauw, alsof er geen zor gen bestonden. Zij hoorden de jubelende stemmen van kinderen, die in de sneeuw speelden. Dr. Van Buren had een sigaar aangestoken en keek peinzend de rookwolkjes na.... Het .was zoo prachtig gegaanzoo vervloekt mooiZij hadden op het punt gestaan al les te ontmaskeren en nu was de zaak ver knoeid. Toeng Tsi Lang verdwenen 't is de vraag of ze nog leefde! en Frans in ar rest, onder verdenking van moord, als er nog niet meer bijkwam. Dat die nou ook z'n mond hield, maar. dr. Van Buren sprong op, zóó heftig dat de anderen opschrokken uit hun onpleizierige gedachten. „Nog één mogelijkheid, commissaris" sprak snel de litterator. „Veraart, die niets zeggen wil. Misschien dat hij nu spreekt. Bel hem op! Laat hem aan de telefoon komen! Wie weet wat hij ons kan mededeelen, als wij hem vertellen dat Hoeng Tsi Lang niet meer in Amsterdam is." „Ik zie niet in," viel de Haagsche commis saris hem in de rede, „waarom Mr. Veraart, die vanmorgen nog hardnekkig weigerde ook maar het geringste los te laten, behalve dan zijn wijze van reageeren. die verried dar hij op een huiszoeking bij Hoeng Tsi Lang niet in het minst gesteld was, nu opeens met een verklaring of waardevolle gegevens voor den dag zou komen!" „Maar, commissaris!" riep dr. Van Buren bijna radeloos, „het is een kans, misschien een laatste kans; over een half uur is het wellicht te laat! De situatie is voor óns tech ook volkomen veranderd, wie weet hoezeer zij door al deze gebeurtenissen veranderde voor Frans Veraart! We kunnen het toch probeeren?" De politieman haalde de schouders op, maar hij nam toch de telefoon van den haak en liet de Haagsche politie oproepen. „Laat Mr. Veraart aan de telefoon komen", beval hü (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6