VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWIJK EN OMSTREKEN De wording van het N oordzeekanaal. Nieuwe schutsluis te ÏJmuiden. HET NIEUWE DAGBLAD AB ONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand •40 cents, per kwartaal 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Ie JAARGANG No. 33 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN: ÏJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 enj K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Velsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Mclklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenelaan 11 w. WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 UIT IJMUIDEN'S VERLEDEN. schuiven en twee kaapstanders, werd tenslotte in 1897 het maken eener definitieve electri- sche aan de Haarlemsche Machinefabriek voor heen Gebroeders Figee' opgedragen. Intusschen was in 1894 de sluis zoover ge reed gekomen, dat met het afwerken der sluisplateaux, 't maken van bijkomende wer ken, als woningen voor het sluispersoneel, wachthuisjes enz. en met het voltooien der toeleidingskanalen en het plaatsen van rem- stoelen kon worden bègonnen. Het binnen- toeleidingskanaal, dat '11 lengte van ruim 1450 M. verkreeg, werd aangelegd met een bodem breedte van 53 M., een diepte van 9.10 M. N.A.P. en werden de boorden met basalt- ;looïing verdedigd. De bochten van de kanaalas verkregen stra len van 2000 M. Het buitentoéleidingskanaal ter lengte van ruim 1320 M. verkreeg een bo dembreedte van 47.70 M. een diepte van 9.60 M. N.A.P. De dichtst nabij de sluizen ge legen bocht der kanaalas verkreeg een straal van 1250 M., de andere bocht een straal van 963 M. In Mei 1895 was de sluis voltooid. Tenge volge van vertraging, door het ingébreke blij ven van den aannemer bij het maken der toe leidingskanalen ondervonden, kon eerst 12 December 1896 de sluis voor de scheepvaart worden geopend, voorloopig sléchts voor schut tingen overdag. De electrische verlichting der sluis kwam in April 1899 gereed; sedert kon de sluis ook des nachts voor de scheepvaart gebruikt wor den. De uitgaven voor den bouw der sluis heb ben in het geheel f 5.766.583 bedrage'n. Groote schutsluis te ÏJmuiden. Opmetselen der muren en afwerken van de slag stijlen en slagdrempels (1S94). 1 In het plan der schutsluis in 1885 opge maakt, was zooals gezegd is de lengte op 205 M., de wijdte op 25 M., de slagdrempeldiepte op 8.50 M. N.A.P. bepaald. De sluis zou op een betonfundee'ring komen te rusten, de as Zou 150 M. ten noorden van de bestaande ka naalas, het buitenfront 185 M. meer binnen waarts dan dat van de oude Noordersluizen zijn gelegen. Toeleidingskanalen zouden de sluis met 't binnen- en buitenkanaal verbin den. De kosten van dit ontwerp waren op 3.500.000 geraamd. Bij de uitwerking der sluisplannen na het tot stand komen der onteigeningswet werd intusschen eek andere fundeeringswijze nood zakelijk geacht. Het snelle opwellen van water en zand in de hoorbuizen bij de uitgevoerde grondboringen had in- verband met de om standigheid dat de sluis op betrekkelijk korten afstand van het bestaande kanaal zou worden gebouwd, de vrees doen ontstaan, dat het werk in den droge niet uitvoerbaar zou zijn en gaf aanleiding tot het maken van een nieuw ont werp, waarbij de sluishoofden pneumatisch zouden gefundeerd worden en bovendien de as 30 M. meer naar 't Noorden was geplaatst. Tengevolge van deze verplaatsing van de as werd, om een behoorlijken toegang uit het buitenkanaal te verkrijgen, het buitenfront der sluis 265 M. méér binnenwaarts ontwor pen. De sluisput zou gedeeltelijk met behulp van èxcavateurs worden ontgraven, gedeeltelijk worden uitgebaggerd en zou tot 3.30 M N.A.P. worden afgemalen. Elk der sluishoof den zou volgens dit ontwerp op 5 caissons ge fundeerd worden; de schut-kolkmuren zouden beneden 3.30 M. N.AP. samengesteld wor den uit betonblokken, die door duikers zou den worden gesteld. De schutkolklengte was vergroot tot 225 M., de slagdrepipeldiep'te van het buitenhoofd was op 9 M. N.A.P., die van de beide andere hoofden op 9.30 M. N.A.P. gebracht. In 1887 had men aan particulieren vergun ning verleend tot het kosteloos wggraven van zand. Tot het einde van 1890 werden op deze wijze ongeveer 1.380.000 M3. uit het profiel verwijderd. In 1888 kon het graven en bagge ren van den sluisput en van ee'n hulpkanaal, met een diepte van 4 M. N.A.P. ter plaatse van het bmnentoeleidmgskanaal aanbesteed Worden; de volgens deze aanbesteding verwij derde hoeveelheid zand, welke in 18881891 naar hét Noordzeestrand op minstens 830 M. ten noorden van de haven werd vervoerd, is op 1.478.000 M3. in het profiel gemeten, te stellen. Bovendien is in de jaren 18891892 ruim 1800.000 M3. zand uit de toeleidingskanalen en gedeltelijk uit den sluisput verwijderd om ge bruikt te worden voor den bouw van de for ten der stelling van Amsterdam, terwijl 58000 M3. werden weggehaald ten behoeve van de fundeering van het nieuwe stoomgemaal te Schellingwoude. Voorts waren in 1888 6030 M3. betonblokken gemaakt, be'stemd voor de gedeelten der schutskolkmuren, die beneden 3.30 M. N.A.P. zouden komen te liggen. Toen de put tot 7.50 M. N.A.P. en aan de noordzijde zelfs tot 11 M.N.A.P. was uitgegraven zonder dat -de drooghouding moeilijkheden opleverde, kon men in 1890 het besluit .nemen om van de pneumatische fundeering af te zien en tot een gewone betonfundeering over te gaan. Het maken der betonfundeering geschiedde tusschen October 1890 en November 1891. De fundeering bestaat uit een 250 M. dikke be- tonlaag met den onderkant op 13.80 M. N.A.P. gestort tusschen damwanden, die met de punt tot 16 M. N.AP. zijn gedreven. Het beton voor de fundeering, waarvan de ge'heele hoeveelheid ongeveer 25.000 M3. be droeg, is door mi-dd-el van houten kokers on der water gestort in twee lagen; voor de sluis hoofden werden deze kokers over een drij vende stelling, voor de schutskolkmuren over gewapende balken bewogen; de stortingen voor de beide lagen volgden zoo snel mogelijk op elkander. Na het verwijderen van water en zand bleek het, dat een drietal wellen op de plaatsen, waar indertijd boringen waren geschied, een uitweg hadden gevonden. De -muren der sluishoofden bestaan uit met selwerk van hard grauw in sterke tras, be kleed met klinkers in sterke tras, voor de slag stijlen en slagdrempels is hardsteen, voor de dekzerken Noorsch graniet gebezigd. De sehutkolkmuren zijn samengesteld uit metselwerk van hard grauw tot de hoogte van 310 M. N.A.P. bekleed met klinkers en daar boven met basalt, alles in sterke trasmortel, Op de gevormde bekleeding van den bodem der sehutkolk werd vervolgens ee'n vloer van klinkers in portland-cementmortel gemetseld, Over de volle lengte der sluis loopen door de sluishoofden en sehutkolkmuren riolen van 2 M. wijdte en 3 M. hoogte elk door elf zij riolen met de sehutkolk in verbinding staan de en in elk sluishoofd met twee schuiven af gesloten. In 1893 werden ontwerpen met prijsopgaaf gevraagd voor de beweging der sluisdeuren, schuiven en kaapstanden. Van de dertien in gekomen plannen werden toen tiwee voor elee trisehe en twee voor hydraulische beweging aangekocht. Nadat aan de firma Gebroeders Figee te Haarlem en het electrotechnisch bureau C. H. Vermeulen en Co. te Amsterdam was toege staan voor hunne rekening proeven te nemen omtrent de benoodigde electrische kracht voor het openen der deuren en vervolgens door deze firma's een proefinstallatie was gemaakt voor de beweging van de vloeddeuren van het middensluLshoofd met bijbehoorende riool- STOOMERIJ EN VERVERIJ ALKMAAR TELEF. 1523 (3 lijnen) TIJDELIJK 20% PRIJSVERLAGING OP ALLE STOOMGOEDEREN Winkel: KENNEMERLAAN 27 TELEFOON 112 ÏJMUIDEN Groote schutsluis te ÏJmuiden. Binnenffönt met stortebed en steengloeiing. SLIKDEKSEL GESPRONGEN. Bij het uitvaren sprong van den trawler Adelante (IJm. 19) het slikdeksel, waardoor de stoker Akkerman door de ontsnappende stoom -aan het gelaat en de armen werd ge wond. Door de „Nestor" werd de IJm. 19 naar den kop der haven gesleept, waarna een boot van de vïschploeg hem overnam. Door het Roode Kruis werd aan den stoker de eerste hulp verleend. OUDERAVOND Dinsdagavond werd op School J. een bijzon dere ouderavond gehouden. Op dezen avond voerden de kinderen voor een stampvolle gymnastiekzaal de dansjes en het tooneel- stukje op, welke ze voor het St. Nicolaasfeest hadden ingestudeerd. De aardige dansjes, in gestudeerd door den heer P. Dijkstra, vielen buitengewoon in den smaak, zulks mede door de aardige costuumpjes, die onder leiding van het vrouwelijke personeel der school ver vaardigd waren. Ook het tooneelstukje „De Kleermaker en de Kabouters" viel een wel verdiend succes ten deel. De rollen zaten er goed in en bovendien berustte het stukje op aardige kinderlijke gegevens. Aan het slot van den avond dankte het hoofd der school, de heer K. Faber, allen, die tot het welslagen van het feest hadden mee gewerkt. De voorzitter der oudercommissie, de heer Zweers dankte in het bijzonder het onderwijzend personeel. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Zweedsche s.s. „Ardennia" is Dinsdag morgen met stukgoederen van Brugge aan het Hoogovenbedrijf -te ÏJmuiden aangekomen -om een partij ruw ijzer voor Zweiden in te nemen. Het Duitsche s.s. „Marie Ferdinand" is Dins dag-morgen met een volle lading ijzererts v-an Castro Urdiales voor het Hoogovenbedrijf, te ÏJmuiden aangekomen, na lossing zal het schip in ballast naar Rotterdam vertrek ken. Het Deensche s.s. „Almaliënborg" is Dins dagmorgen met een volle lading papierhout van Leningrad voor de Papierfabriek te Vel- sen aangekomen. Het Nederl. motorpassagierssehip „P. C. Hooft" met passagiers en stukgoederen van Ned. Oost-Indië voor Amsterdam, arriveerde Dinsdagmorgen te ÏJmuiden en passeerde die sluizen me,t een diepgang van 72 idM. Het Nederl. passagiersschip „Stuyvesant' van de K.N.SM. is Dinsdagmiddag met pas- pagiers en stukgoederen van Amsterdam naar West-Indië en passeerde om 16 uur de slui zen te ÏJmuiden. Het Nederl. s.s. „Juno" van de K. N. S. M. is Dinsdagmiddag met stukgoederen van Har- lingen aan het Hoogovenbedrijf te ÏJmuiden gearriveerd om een partij ruw ijzer voor Italië in te nemen waarna het schip voor verdere bijlading naar Amsterdma zal opvaren. Het Nederl. s.s. „Reggestroom" varende in de Holland West-Afrik-alij-n -arriveerde Zon dagnacht van Hamburg met -bestemming Am sterdam, alwaar het schip in de Houthaven zal worden opgelegd. SLIPDEKSEL GESPRONGEN. Stoker gewond. Toen de Adelante, IJm. 19, van de Vis- scherij Mij. Weimar Dinsdagmiddag ter vischvangst uitvoer, sprong even buiten de pieren het slipdeksel, waardoor de 20-jarige stoker Akkerman aan arm en gezicht, door de ontsnappende stoom gewond werd. Door de sleepboot „Nestor" werd de Ade lante tot den kop der visschershav-en ge sleept, waarna hij door de sleepboot van de Vischploeg naar de Tegeltjesmarkt gebracht werd, waar het Roode Kruis gereed stond om de Eerste Hulp te verleenen. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de patiënt naar Dr. Rut ten vervoerd. Zijn toestarudi is maar omstandigheden goed. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen; 6 December: Zweetdsch, Wimbar, Raumö. Ned. Maasstroom, Leith. 7 December: Ned., Meliskerk, Hamburg. Zweedsch, Hagfors, Kar-lstadt. Ned., Reggestroom, Hamburg. Italiaansch, Romona, Rouaan. Amerikaansch, Manatawney, Los-Angeles. Duitsch, Göttinger, Hamburg. Ned., Tiburius, Hamburg. Ned.. Texelstroom, Bristol. Deen-sela, Boga, Leningrad, Noorsch, Ek, Oslo. Gouvernementsvaartuig, Rigel, Noordzee. Noorsch, Stanja,, Frederikstadt, Ned., Montferland, Buenos-Aires. Duitsch, Rhein, Hamburg. Zweedsch, Sigfrid Matthiessen, Westerfick, Ned., P-erseus, Kopenhagen. Duitsche politiekruiser, Frauenlob, Noord zee. 8 December: Ned., Pluto, Malaga. Engelsch, Calwithford. Swansea. Zweedsch, Ardennia, Brugge. Duitsch, Maria Ferdinand, Castor Undialis. Ned., P. C. Hooft, Batavia. Ned., Brion-, Bordeaux. Ned.', Jaai'stroom, Liverpool. Engelsch, Saint Kennith, Swansea. Deensch, Amaliënborg, Leningrad. Duitsch, Hugter, Hangö. Ned., Ulysseus, Londen. Ned., Juno, Harlingen. Ned., Theano, Belfast. Ned., Nero, Gothenburg. Vertrokken schepen: 7 December: Noorsch, Palosa, Tugsund. Ned., Waterland, Buenos-Aires. Finsch, Anfersoise, Nijstadt. Zw-eedsch, Elna, Sunderland. Ned., Mid si and, Immingham. Zweedsch, Ask, Rotterdam. Duitsch, Ge-mis, Hamburg. 8 December: Noorsch, Stanja, Bristol. Ned., Stuyvesant, Curacao. Zweedsch, Sigfrid Matthiesen, Rotterdam Ned., Maasstroom, Leith. Engelsch, Merel, Londen. BEVERWIJK DE P. T. T. TE BEVERWIJK. STERK UITGEBREIDE TELEFOONDIENST. telefonisten, 1 locale kracht voor 24 uur per week en een seïzoenkracht, die dit jaar voor het eerst gekomen is en die van half Mei tot half September gedurende 6 uur per dag hoort aanwezig te zijn. Haort, schreef ik. Want dit eerste jaar is zij pas met Septem ber gekomen als leerling en vervult nu de rol van reserve. Zij valt in bij ziekte, verlof of andere af wezigheid van iemand van het vaste perso neel. De post. Het aantal bestellers bedraagt 15, waar onder 10 bestellers voor Beverwijk met 1 reserve, en 4 voor Velsen-Noord. Het is mak kelijker voor de post en beter voor de be woners, dat Velsen-Noord vanuit Beverwijk wordt bediend. De regeling is in October 1930 ingegaan en voldoet uitstekend. Wat de lichtingen der bussen betreft, voor de bus aan het hoofdkantoor beloopt het aantal 9 stuks, waarvan de eerste om 4.35 en de laatste om 20.40 uur plaats heeft. De bij bussen wordt 4 maal daags gelicht, en wel om 4.10 tot 4.35, 10.45—11.10, 16.10 tot 1650 en 19.30 tot 20 uur. Op Zon- en Feestdagen is er één lichting om 7.55 uur. De tijden der laatste lichting, zoowel voor de bijbussen als voor het hoofdkantoor, zijn zóó gekozen, dat de daarmee binnengekomen post nog verzonden kan worden met de nachttreinen, zoodat den volgenden ochtend de post aan de geadresseerden in het geheele land vrijwel wordt bezorgd. Het hoofdkan toor is te Beverwijk in de Breestraat, terwijl in Velsen-Noord, J-Teemskerk en Wijk aan Zee hulpkantoren zijn gevestigd. „Komen er nog klachten binnen ten aan zien van slechte bezorging en dergelijke?" vroegen wij den heer Campagne. „Neen", antwoordde hij. „Althans geen gegronde. Natuurlijk krijgen wij wel eens klachten, maar er is er gelukkig geen enkele bij, waarvan ik moet zeggen dat de klager nu eens gelijk heeft. Het zijn minder klach ten, dan wel uitingen van een slecht hu meur Telefoon en Telegraaf. Men heeft het overal kunnen merken, zoo wel binnen- als buitenlands, dat het tele foonverkeer steeds groeiende is en drukker wordt. De telegraaf daarentegen is een beetje uit de gratie geraakt. En geen wonder: voor hetzelfde geld, waaimee men 10 woorden, in clusief namen van geadresseerde en afzender mag versturen, kan men 3 minuten met een buitensteedsch iemand spréken. De telegraaf werkt dan ook altijd met ver lies, waarvan bij de telefoon geen sprake is. En men ziet dit ook in Beverwijk, dat op dezen regel geen uitzondering maakt. Be droeg het aantal abonnés een jaar of vijf geleden iets meer dan 200, ging de numme ring toen dus tot 2210 (in Beverwijk begin nen de telefoonnummers met 2001. wat in verband zit met de aansluiting bij ÏJmuiden) thans heeft dit aantal zich ruim verdubbeld. De laatst aangeslotene bezit het nummer 2461. „In den tijd, dat ik hier kwam", zeide ons de heer Campagne, directeur van het post en telefoonkantoor te Beverwijk, „dus nu ongeveer een half jaar geleden, kwamen om zoo te zeggen dagelijks opgaven voor nieuwe aansluitingen binnen. Op het oogenblik is de stijging echter afgeloopen". Beverwijk en Wijk aan Zee zijn beiden hulpbureelen aangesloten bij het centrale kantoor te ÏJmuiden. En in dit groote streeknet bedraagt de abonnementsprijs iets meer dan de normale prijs voor een locaal net van dit uitgestrektheid, n.l. f 40.80. Niet alleen de locale dienst en de inter communale in Nederland, oo khet buiten- landsche telefoonverkeer heeft een groote vlucht genomen. En dit is het sterkst waar neembaar in den tijd van de aardbeien campagne. Daii wordt er zeer druk gebruik gemaakt van de verbindingen met het bui tenland. Het personeel to, Beverwijk bestaat uit 4 VELSEN HOOGOVENTOONEEL. Door het Hoogoven-tooneel wordt op Woensdagavond 23 December een opvoering gegeven in hotel „de Prins" van „Misl-ukte levens" van Johan Schmidz. Het trio Wester uit Beverwijk aal voor de m-uziek zorgen. De avond jwordt anet een. bal besloten. PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. WAAR IS STEUN NOODIG? In een Maandagavond gehouden v-ergaidering van -de sub-commissie van kring m van het plaatselijk crisis-comité werd. o.m. besloten, zoo spo-edig mogelij k gegevens te verzamelen omtrent de gezinnen, waar crisissteun nood zakelijk is. Mede in overleg met Maatschap pelijk Hulpbetoon zal e-en lijst van behoeftige gezinnen, wel-ke voor steun in aanmerking komen, worden opgemaakt, verdeeld in drie groepen n.l. a voor vollen steun, b. voor ge deeltelijken steun en c. voor steun in na- tura. Het dageliijksch bestuur van dezen kring is samengesteld als volgt: W. P. de Vries, voorzitter, S. Baarda, secretaris en plaatsver vangend voorzitter -en J. J. Wringer, penning meester. DE OPROEPING AAN DE BURGERIJ. Door het plaatselijk crisis-comité werd een circulaire aan de inwoners van Velsen-ÏJmui den toegezonden, welke als volgt luidt: „Dinsdagavond, 1 December jl werd ten Raadhuize dezer gemeente onder zeer groote belangstelling opgericht het Plaatselijk Crisis- Comité. De verga-dering stemde van harte in met hetgeen de Burgemeester in zijn openingstoe spraak zeide dat alle partijleuzen, die schei ding maken, ter wille van de ongelukkige slachtoffers van de crisis moeten blijven rus ten en gezocht moet worden naar den ver- eenigingsband van allen, die van goeden wille zijn onder alle partijen en richtingen. Welnu, deze veree'nigingsband is er. Het gevormde comité is samengesteld uit perso nen van allerlei opvatting maar allen zijn het hierin eens, dat het de plicht van allen is, die daartoe ook maar eenigermate in staat zijn, om zich één te voelen met hen, die voor 't oogenblik, tengevolge' van allerlei omstan digheden hulp behoeven. De Burgemeester, de heer R. G. Rij kens, aanvaardde, op verzoek der vergadering, het Ee re - Voo r zitter sch ap van het comité. Er moet veel, zeer veel worden gegeven om ook maar eenigermate in den grooten nood te kunnen voorzien. Het comité zal zoo spoedig mogelijk daad werkelijk aan den arbeid gaan Tal van per sonen verklaarden zich spontaan bereid aan dien arbeid mede te werken. Anderen, die dit nog niet deden, willen wel zoo goed zijn hunne namen en adressen alsnog op te ge ven. De bedoeling is, dat alle ingezetenen der ge meente door enkele comité-leden zullen wor den bezocht. Er zullen gewaarmerkte in'teeken biljetten worden aangeboden, waarop men zich kan verbinden voor een gift in eens of voor een wekelijksche of maandelijksche bij drage', Vooral dit laatste acht het comité van het allergrootste belang, opdat de Inkomsten op den duur blijven vloeien en de steunver- leening geregel-d voortgang zal kunnen hebben. Giften in natura zullen ook gaarne worden aanvaard. Voorts zijn er nog tal van gelegenheden, die benut kunpen worden om deze goede zaak fi nancieel te steunen. Hoeveel familie- en an dere feestjes gezellige bijeenkomsten en ver gaderingen enz. worden er niet gehouden, waarop men iets zou kunnen afzonderen?. Laat memand dit .TCEzuimen;. het moet vaan

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1