VlIDSPREKERS Pas Vijftien jaar geleden.... Helder zicht. MODE ALLERLEI. HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 PROVINCIALE STATEN. DE TWEEDE GEWONE ZITTING. Gistermorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten voor de tweede gewone zitting Cwinterzitting) in openbare vergadering bij een. Voordat tot de verkiezingen van een lid der Commissie van bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort en van twee leden van den Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven wordt overgegaan, legt de heer D e Jong Schouwenberg (Chr. Hist.) een verklaring af. „De Frot. Chr. Statenfractie", aldus spre ker, „is na rijp beraad tot het besluit geko men om bij de voorziening in de vacature van Mevrouw Miedema als aftredend doch herkiesbaar lid van de Commissie van Be stuur der Provinciale Ziekenhuizen te Bak- kum en Medemblik, die als No. 1 weer op de voordracht geplaatst is, de candidatuur van Mevrouw Miedema te steunen en ditmaal niet de stemmen van haar leden uit te brengen op het medelid harer fractie Me vrouw Ringeling, die als No. 2 op de voor dracht geplaatst is. Bij de vaststelling dezer gedragslijn heeft zij zich laten leiden dooi de overweging, dat het een goede traditie in onze vergadering is om, in het algemeen, af tredende leden te herkiezen, wanneer door zoodanige herkiezing het provinciaal- of ge- stichtsbelang niet geschaad wordt. Door aan de onderhavige herkiezing van het aftredend lid mede te werken erkent zij echter niet. dat de verschillende fracties (inzonderheid de Prot. Chr. Statenfractie) naar billijkheid en naar hun getalsterkte voldoende in do be stuurscommissie der provinciale ziek^^'i^en vertegenwoordigd zijn. Naar haar oordeel toch is dit geenszins het geval en ad een plaats in bedoelde commissie van de Prot. Chr. Statenfractie niet behooren onthouden te worden. Zij meent de gelegenheid, die de onderhavige voordracht haar daartoe biedt, dan ook te moeten aangrijpen om, als haar ernstige verwachting, uitdrukkelijk kenbaar temaken, dat Ged. Staten bij het doen van eventueele nieuwe voordrachten en Prov. Staten, bij hunne keuze wat betreft de voor ziening in nieuwe vacatures, meer bepaalde lijk ook met haar fractie rekening zullen houden." Daarna wordt tot de verkiezing overgegaan. Tot leden van de Commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort en „Duinenbosch" te Bakkum en te Medemblik worden herkozen Mevrouw M. B. Boissevain— Pijnappel en Mevrouw M. H. Miedema Zondervan. Tot leden van den Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven worden herkozen Jhr. J. P. W. van Doorn en P. Kostelijk Pzn. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De zitting werd daarna verdaagd tot Dins dag 22 December, des morgens half elf. DE SURSéANCE-AANVRAGE J. P. G. KOK. GEWEIGERD. FAILLISSEMENT UITGESPROKEN. Kranten- knipsels uit 1916. De Haarlemsche Rechtbank heeft gister morgen de aanvrage van den heer J. P. G. Kok te Bloemendaal om surséance van beta ling toe te staan, geweigerd. Tegelijkertijd werd het faillissement uitgesproken. Tot cu ratoren werden benoemd rnr. dr. W. P. Vis en mr. P. J. Prinsen Geerligs. iAUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. GRONINGEN, 8 December (V.D.) Heden morgen omstreeks 10 uur is de auto van den heer J. Vogelzang uit Grijpskerk bij Pasop, gemeente Midwolde tegen een boom gebotst, waardoor de heer Vogelsang en het 2-jarig kindje van zijn schoonzuster mevr. de wed. Vogelzang door de voorruit sloegen en ernstig gewond werden. Het ongeluk meet zijn ge beurd, doordat het kind, dat met zijn moeder ■achter in de aut-o zat, naast den bestuurder wilde zitten. De plaatsverwisseling geschiedde tijdens het rijden, waardoor de heer Vogel zang de macht over het stuur kwijt naakte en tegen een boom reed, die scheef kwam te staan. De auto werd ernstig beschadigd. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Redhtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 8 December 1931: 1. J. P. G. Kok, directeur Naaml. Ven nootschappen, wonende te aSntpoort, Hotel Veis erend Curatoren Mr. Dr. W. P. Vis en P. J. Prin sen Geerligs wonende te Haarlem. 2. G. Eveleens Kzn., bloemist, wonende -te Aalsmeer; Curator Mi'. J. van der Veigt, wonende te Haarlem. 3. Th. W. Buts,, reiziger, wonende te Haarlem Spaanschevaartstraat 83, thans wonende te 's Hertogenbosch; Curator Mr. J. van der Vegt, wonende te Haarlem. 4. H. Rijbroek, koopman, wonende ite Haar lem, Oude Raamstraat 12; Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Schellema Conradi, wonende te Haarlem. 5. S. Hoogendoorn, caféhoudster, wonen de te Heemstede, Valkenburgerplein 9; Curator Mr. L. J. Venhuizen, wonen de te Heemstede; 6. P. van Wijnen, timmerrnan, wonende te HilLegom; Haven 92; Curator Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haarlem. 7. F. A. Beelen, winkelier in fruit, wonende te Haarlem, Wagenweg 118; Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi, wonende te Haarlem. 8. A. Lindhout, timmerman en aannemer en winkelier, wonende te Haarlem, Cronjé- straat 145; Curator Mr. W. de Rijke wonende te Haar lem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. N.V. Mij. „Ecliptica" gevestigd te LJmui- den gem. VeLsen; Curator Mr. T. A. M. A. van Loben Seis wonende te Haarlem 2. H. M. Bergman, wonende te Haarlem- Noord; Curator Mr. B. E. van Tijn, wonende te Haarlem; Geëindigd is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. H. de Graaf, 'behanger en stoffeerder, wonende te Zaandam; Curator Mr. H. M. C. Dekhuizen wonende te Zaandam. VERPLAATSING INSPECTEUR DER DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de inspecteur der directe belas tingen enz. J. P. Janssen, hoofd van de in spectie der directe belastingen enz. te Haar lem, verplaatst naar Amersfoort en aange wezen als hoofd der inspectie der directe be lastingen enz. aldaar. 9 December 1916. De bouw van een nieuwe schutsluis. In de Tweede Kamer werden Vrijdag be handeld de wetsontwerpen inzake den bouw van een schutsluis e.a. te IJmuiden en ver betering van het Noordzeekanaal. Verliezen van den vliegdienst. De Duitsche staj deelt mede: Ondanks het meestal ongunstige weer zijn ook in de maand November groote successen door de vliegertroepen behaald. De Duitsche verliezen bedroegen 31 vliegtuigen. Daar staan de vol gende getallen tegenoverde vijand verloor in luchtgevechten 61 vliegtuigen, door neer schieten van den grond 16, door onvrijwillige landing 7. in het geheel 94, daarvan zijn in Duitsch bezit 42: aan gene zijde van de linie vielen volgens waarneming 52. (Te Berlijn is door den helder ziende Moeke een aanklacht ingediend tegen zijn concur rent Hanussen) Zooals 't Fransche woord het uitdrukt: Er zijn rechters in Berlijn, Inderdaad, en 't moeten dikwijls Drommels knappe rechters zijn. Hier is een geval tenminste, Dat hun moeite kosten zal, Ruzie tusschen helderzienden Is een ongewoon geval. Deze Hanussen en Moeke Zijn de beste vrienden niet, Want zij hannessen en mokken Lang reeds, wie het helderst ziet. En nu komt er een proces van 't Gekste is in dit geval, Dat natuurlijk beiden nu al Helder zien hoe 't loopen zal. D' arme rechter zit daartusschen,- Ook hij heeft een heldren tëlik, Maar hij mist toch de ervaring- Van het ei en koffiedik. Maar aan 't slot komt hem de glorie, Of hij ook de gave mist Van de kunst der helderziendheid Hij is :t, die het pleit beslist. P. GASUS. BEWIJZEN VAN DEELNEMING MET DE K. L. M. HOUDEN AAN Ook de Prins heeft aan de directie der K. L. M. zijn deelneming doen betuigen met de ramp te Bangkok. De Siameesche gezant bij ons Hof heeft de regeering zijn deelneming betuigd. Ook het gemeentebestuur van Amsterdam heeft blijken van deelneming gegeven aan de K. L. M. De chef van het Bureau Luchtverdediging- bij den generalen staf, overste W. F. Sillevis heeft aan de directie der K. L. M. deelne ming betuigd. BEGRAFENIS VAN W- B. THOLEN. Te Apeldoorn is onder veel belangstelling dc begrafenis geschied van den kunstschil der W. B. Tholen. Er was o.a. een krans van de koningin. Gesproken, is o.m. door Willy Sluiter namens „Pulchri Studio" en de „Ver- eeniging voor Moderne Kunst", verder na mens de gemeente Den Haag. HET NIEUWE DAGBLAD wordt een volledig blad dus zal ook een rubriek van Vraag en Aanbod Advertenties niet ontbreken. Deie advertenties krijgen den veelieggenden naam „Luidsprekers". leder in Velsen, Umuiden, Beverwijk enz., die iets te koop ol te huur heeft aan te bieden of te vragen, die personeel noodig heeft of zichzelf voor een betrekking wil aanbevelen enz., zal door middel van deze advertenties zijn (haar) wensch luid kunnen uitspreken tot drieduizend ontvangers van ons blad. En het zal hem (haar) al heel weinig kosten. Luidsprekers worden „kwar!jes"-advertenties, 1regels 2E cents. Iedere regel meer 10 ets. uitsluitend tegen contante betaling in te zenden bij ons kantoor: Kennemerlaan 42, IJmuiden, of een der elders in dit nummer genoemde agenten. De oplaag van 3000 exemplaren per dag van HET NIEUWE DAGBLAD wordt door ons gegarandeerd. Brieven op Luidspreker-Advertentiën worden dagelijks en gratis thuisbezorgd. DEVIEZENVERORDENINGEN IN VERSCHILLENDE LANDEN. EEN ACTIE VAN ONZE INDUSTRIE EN DE OVERHEIDSORGANEN. De N.V. Polak en Schwarzs Essencefabrie- ken te Zaandam had aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, afdeeling Economi sche Zaken, maatregelen geyraagd tegen de willekeur van de deviezenverordeningen van- verschillende landen, die het onmogelijk ma ken, dat de buitenlandsche leveranciers op tijd remise ontvangen voor de door hen naar de betreffende landen geleverde goederen. Decreten, van een strekking als boven ge schetst, zijn door verschillende Europeesche landen uitgevaardigd, zooals Oostenrijk, Hon garije, Finland en Lethland, terwijl ook in niet Europeesche landen, oa. de Zuid-Amerikaan- sche Staten, Brazilië, Uruguay, Argentinië, Chili en Bolivia dergelijke maatregelen dooi de betreffende regeeringen zijn genomen. Naar wij thans vernemen heeft genoemde vennootschap een afschrift van dit adres doen toekomen aan de 36 Nederlandsche Kamers van Koophandel in ons land, zulks vergezeld gaande van een omzendbrief waarin de icwes- tiè nader wordt uiteengezet. Uit dien brief blijkt, dat de directie van ge noemde vennootschap te Amsterdam met en kele andere belanghebbenden een bespreking- heeft gehad, waarbij, na informatie bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, is ge bleken, dat van regeeringszijde alle medewer king kan worden verwacht, maar dat men liet op prijs zou stellen, indien er zooveel moge lijk gegevens zouden worden verschaft om trent de moeilijkheden, waarin de. Nederland sche exportfirmas zich bevinden. Aan de kamers van Koophandel wordt ver zocht, aan haar leden, voor zoover het export firma's betreft, te vragen, hun instemming met het adres te willen betuigen. EEN VERKEERSMUSEUM TE ZEIST? B. en W. van Zeist deelen den Raad mede, dat door het bestuur van V.V.V. ter plaatse, besprekingen worden gevoerd met de directie van het Spoorwegmuseum, het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, het H.B. van de K.N.A.C., het H.B. van den A.N.W.B., alsmede dat van de K.L-M. inzake de stichting van een Nederlandsch Verkeersmuseum, eventueel te vestigen in het Slot te Zeist, eigendom der gemeente. UIT HAARLEM. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. v. Huizen, Kampei-straat 84, autoped; Weij- nen, Schulpweg 23, Aerdenhout, armband; J. Cassee, Kamperstraat 6, armbandhorloge'; H. Hoes, Mr. Cornelisstraat 33, aktentasch m.i. Holman, Karolingenstraat 38. banxbiljet; H. C. Kohier, Korte Kleverlaan 20. Bloemendaal, bougies; M. Parson, Hofdijkstraat 56, bril; L. v. Buringen, Anthoniest-raat 51c, ceintuur; A. J. de Graaff, Korte Spaarne 25, hond; P. Ver- zeilberg-, Meidoornplein 25, handschoen; R. Janssen, Krocht 8rd., idem; H. Wubbels, Vier- sterrenstraat 16, halsband met penning; J. Bastiaan, Kolkstraat 12, handschoen: Jutte, Sophiastraat 65, hond; W. Haverkort, Emo- straat 19, kano; Zomer, Schotersingel 157, kus sen; J. Koen, Frans Halsstraat 18, mes; W. Regoort, Curiestraat 1, halsketting; Fa. de Jong, Groote Houtstraat 82, portemonnaie m. i., G. G. de Bruin, Spaanschevaartstraat 113, idem; Wed. Terhorst, Gen. Bothastraat 76, id., C. Dekker, v. Zeggelenstraat 22, rozenkrans; Bureau van politie, Smedestraat idem, cein tuur. étui m. i.. A. Pels, Wagenweg 92, rijwiel- belastingplaatje; Brants, Cheribonstraat 23, idem; W. Jansen Hendriks, Van Twiskplein 3, rijwiellanlaarn; Davidson, Gaelstraat 13. siga rettenkoker; J. P. Bredee, Bosch en. Vaart-, straat 17, schoen; Evers, Jansstraat 36, thee lichtje; R. Donk, Velthuisstraat 15, Lisse, tasch; Commandeur, Duinlustparkweg 4, Bloe mendaal, vulpotlood; J. Zeeman, Gen. de" Wet straat 4rd., idem. Hoe vindt u de nieuwste creaties der avond-japonnen? Ja, ze zijn druk; wat veel bewerkt met volants en strookjes en velerlei andere versieringen! Maar zijn ze niet echt vrouwelijk en charmant, juist door dat weelderig aanbrengen van typiscli-vrouwe- lijke garneering? Het is toch maar opvallend, dat de mode altijd weer terugkeert naar dat gene, wat het meest de vrouwelijke neigin gen tegemoet komt en op den duur voldoet. Het sobere, strenge en strakke mag dan al eenigen tijd een bekoring op ons vrouwen, uitoefenen, 't speelsche, coquette en zwie rige krijgt weer de overhand. Sommige der avond-robes hebben korte schootjes, die op de normale taille-hoogte zijn aangezet. Voor zeer slanke figuurtjes een chique dracht! De pofmouw verschijnt ook weer ten too- neele; wordt veelal omzoomd door een ruche van ingehaalde zijde van hetzelfde mate riaal, wat dan eveneens aan den rokzooim is aangebracht. De korte jasjes van leant zijn nog en vogue. Ze geven een goed effect en maken de japon meer compleet. Het heupstuk der meeste avondtoiletten wordt onderbroken door enkele zig-zig fi guren, door fijne stiksels aangebracht. Soms wordt de effenheid ervan weggenomen door schuin-aangezette, smalle volants, die vanaf de taille naar omlaag gaan en een vlot effect verleen en. Groote strikken van hetzelfde soepele materiaal worden op taillehoogte in den rug aangezet. Sommige toiletten hebben halve mouwen en dan wordt dearm bedekt door de lange zijden handschoen, die weer in eere her steld is. Zeer korte mouwtjes worden er eveneens gedragen; ook ziet men een ruime volant langs den hals, die over de schouders ahangt en tevens het mouwtje vormt. Zeer lang zijn de rokken en geweldig ruim! Fig A laat u zoo'n echt-vrouwelijke avond japon zien van taupe-kleurige kant met tule in denzelfden tint. De klokkende banen van tulle worden met de kant verweidt tot één, geheel. Indien deze japon van zwarte kant en tulle wordt genomen, kan deze heel goed voor wat gezettere figuren dienen, omdat de combinatie van beide stoffen niet dik maakt. De middag-japonnetjes doen van zich spre ken, vooral door hun brutale kleur-com binaties! Rood en groen vooral en oranje en bruin worden het meest tesamen verwerkt. Soms worden de bovengedeelten der lijf jes en mouwen van een heel andere stof ge maakt, wat een typisch aanzien geeft en als een echte nouveauté moet beschouwd worden. Fig. B. is een middagjapon van donker groene stof. Rok en bolero zijn versierd met een geschulpten rand, terwijl een peau-de suède corsage op de bolero is aangebracht. De blouse is heelemaal van kant, met kraag en jabot van geplisseerd crêpe de chine. Handschoenen, tasch en ceintuur zoo veel mogelijk in de kleur van de japon. De aar dige hoed, de z.g.n. „threecorner" is van donkergroen vilt. U hebt stellig al vernomen of hier en daar al gezien, het kleine mofje? Als de winter zoo koud wordt, als „som bere" weerprofeten voorspeld hebben, dan zullen we onze mofjes nemen en er coquet mee over de straat flaneeren. Maar we die nen eerst in onze binnenkamers de juiste pose aan te nemen, want het is nog niet zoo eenvoudig elegant en gracieus te loopen met onze handen in boeien gevangen door zulk een klein nest van 'n mof! DE WONDERKOP. Een alleraardigst werkje. Maak, een hoofd van witte stof gevuld met watten, alleen een ronde bal met een rond knoopje in het midden als neus, en maak het hoofd daarna stevig vast aan een kort stok je. dat is de hals en tegelijk het handvat. Schilder of teeken nu een grooten mond, ronde oogen en roode wangen, naai wat haar van zijde in alle richtingen op het hoofd en bevestig midden op het hoofd een bee'nen ringetje. Door dit ringetje wordt een trosje zijden draden in zooveel mogelijke kleuren gehaald en deze draden gevlochten tot een vlechtje met aan het einde een strik. Als u de pop nog mooier wilt maken, kunt u haar een kanten kraagje om den hals ma ken. Zoo is ze klaar om als geschenk te die nen aan een tante of groote zus. Hebben zij nu een draadje zijde noodig om een scheurtje in een japon te maken of voor een knoops gat b.v,, dan vinden ze in de vlecht van de pop vast wel de passende kleur en kunnen ze dc draad er voorzichtig uittrekken. EEN GEZELLIGE WERKZAK. Het zal weinig dames moeilijk vallen den werkzak, waarvan onze plaat een voorbeeld geeft, zelf te vervaardigen. Als stof neemt men een aardig gebloemde cretonne of meu belstof in een levendige kleur. Verder heeft men noodig ongeveer 3 1/2 meter bijpassend lint en 2 meter koord of band van dezelfde kleur. Knip nu twee' strooken stof als op de teekening (84 x 19 c.M. en 63 x 36 c.M.) Die van 63 x 36 c.M. moet de binnenste beurs worden; de andere vormt den buitensten zak. Verder knipt men twee ronde stukken van 12 c.M. middellijn voor den dubbelen bodem. De smalle kanten van het stuk voor de beurs naait men aan elkaar, maar laat daarbij een spleet van 3 c.M. open op de plaats, waar la ter het sluitkoord door moet, Juist aan den tegenovergestelde!! kant maakt men nog een even groote spleet. De bovenkant wordt nu omboord met bijpassend lint. Aan den bin nenkant ter hoogte der beide spleten naait men een 2 c.M. breede linnenband, die aldus de coulisse vormt voor de sluitkoorden of banden, elk 1 meter lang, die men er ver volgens doorheen haalt. De zoom van den onderkant wordt gefronsd. De dwarskanten van het stuk voor den buitenzak worden nu aan elkaar genaaid en men omboort den bovenkant met lint, de onderkant wordt weer gefronsd en verdeeld in zes gelijke stukken, die groote plooien of zakken vormen en door een onzichtbare steek op den binnenzak bevestigd worden, waar bij men zorg draagt, dat de onderkanten der beide zakken juist op gelijke hoogte vallen, zoodat ze goed gesloten zijji.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6