Uit de Natuur. Snellere Luchtpost naar Indië. Een Duinwandeling. Van aües en nog wat. Het plan Asjes-Schouw. SINTERKLAAS IN LONDEN. HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 10 DECEMBER 1931 (De laflgeïoopen tzomieir (heeft evenais die vorige, zooveel regen gebracht, dat duet grond water in de duinen vrij hoog staat. (Diaar komt bij dat in droge zomers meer duinwater gebruikt wordt dan gewoon voor straat- en ituinlbeaproeainig, zoodat een (natte zomer dubbel voordeel geeft .aan den plantengroei van de enkele lage stukjes duin, waar de moeras-flora nog niet geheel verdrongen is. Het is ook niet altijd uitsluitend de daling van dein waterstand door de waterleiding, die de moerasflora in die duinen doet ver dwijnen. "Wiant bet duinfcerrein is nooit geheel va.st. Hier en daar zijn stuifplekken. Liggen deze- op een (hoog punt, dan stuift zeer langzaam maar zeker (het zand naar lagere plekken, die ten Noord-Oosten er van liggen, want de overheerschende wind is Zuid-West. Ligt zoo'n stuif piek op een laag niveau, dan heto- ib^e we kans dat zoo'n plek nog- dieper uit stuif t tot bet grondwater, en we krijgen weer vochtige plekken. 't Zou dus zaak zijn de hooge-r gelegen stuifplekken vast te leggen en de lager ge legene bun gang te laten -gaan. Onbegrijpelijk genoeg zien wie in iel© Overveemsche duinen juist bet omgekeerde geschieden aniet bet ge volg dat er ook plekken verdrogen door op- hootging door stuifzand, iets Waar de water leiding niets aan -doen kan. Een tweede kwaad vormen de konijnen. Somjmige planten van bet vochtige duin, zooals de Muggen-orchis, verschenen in 1.929, toen door een strengen winter ibijima alle konijnen gedooid waren, op verschillende plekken, ondanks id-en drogen zomer en lagen waterstand. Nu, na twee jaar extra regen en boegen waterstand en tege lijk veel konijnen, heb ik nog geen Mug gen-orchis in heit Ove-rveensche duin kunnen ontdekken. Nu is er een plant van die voch tige duinpannen, die door geen konijnen .aan gevreten wordt, en toch alleen ito. vochtige zomers verschijnt. Dit is de Bittere Gentiaan .(Gemtiana Amarella), zooals idle naam aan geeft, te bitter om bij de konijnen in den smaak te vallen. Dé aanwezigheid van deze plant is d.us, anet enkele verwante soorten als het Duizend guldenikruid, dat ook .al bitter is, een goede maatstaf om te foeoordeelen of de regenval en hoogere waterstand direct den planten groei in gunstigen zin beïnvloeden. Is deze er weer, ana ar ontbroken .andere, zooals de Muggen- orchis, dan kunnen we zeggen iciat het voordeel van den regenrijken zomer al direct weer voor een groot deel teniet gedaan, wordt door de door konijnen aangerichte schade. ?it Was een stille, zachte middag dat ik het duin introk, op zoek naar Gentianen." Want vroeger bloeide ide Bittere Gentiaan tot laat in 't jaar, tot in het begin van December. Dat wa.s dan als na een droog voorjaar in Juli veel regen kiwiam en de planten laat be gonnen te bloeien en dus dien laten herfst -er bij moesten nemen. Nu was. de regenval al vroeger in t jaar voldoende geweest voor het kiemen van de zaden, want deze Gentiaan is een één-jarige, /maar dan hoopte ik de uitgebloeide planten toch ite zien. Het was levendig in het duin door de vogels. Groote troepen kraaien vlogen op uit de aardappelveldj es waar ze zochten naar het „kriel", dat bij het rooien .achtergelaten was. Spreeuwen zaten er ook in den opvliegenden troep, die zijn niet origineel in bet vinden van hun voedsel maar kijken eerst waar een ander wat zoekt. "t Was absoluut stil in liet duin. De berken stonden met hun prachtige witte stammen hun laatste gele bladeren af te stooten, het mos zag' al kopergroen, zoo als dat overal .groeiende duinmos CBarbula rurali formis) kan doen. De duinrozen waren bevroren en bruin maar uit de verte toch bijna even brons kleurig als anders. De geheimzinnige aardsterren, die padde stoelen niet wolkjes bruine sporen als je er tegen stoot,, waren hier en daar te zien, in hoofdzaak Gaaster triplex en fimbriatu®, en als Dritte im (Bund© de zeldzame gesteel.de stuif'bal, Tulostoma. maimmosum, wat let terlijk vertaald Ide van tepel voorziene buit- mond" be.teekent, wat wel juist is maar niet poëtisch klinkt. Op een Noord-helling vinden we uitgebloei de Herminium, een groen orchideetje, dat nat of droog groeit, maar op de droge plekken alleen in regenrijke jaren en aangezien de natte plekken al jaren droog zijn kunnen we in de Overveensche en Castricumsche duinen niet ieder jaar op Herminium rekenen. Dat is op Voorne anders, om het Kwakieswater. Een groote roofvogel zoekt het terrein af. Hij is bruin met lichtgrijs en heeft op ieder en onderkant van den vleugel een zwarte vlek, een prachtige groote vogel die statig „zeil- vliegt" in sierlijke bochten, zonder veel vleu gelslag. 's Avonds zou „Hoé" heet die vogel?" van 'Jan Strijbos pas uitkomst brengen wat het was het vliegbeeld van bladz. 44 liet geen twijfel over het was cle zeldzame Ruigpoot buizerd, die bij ons nooit broedt maar wel in Noord-Oost-Europa en dan op de trek in ons land waargenomen wordt en soms als „arend" in krantenberichten verschijnt, zoo als Thijsse opgeeft in het Vogelboekje. De geplukte fasant, die we even te voren gevonden hadden, zal dus wel een slachtoffer zijn van dezen wintergast en als de jagers nu denken dat hij schadelijk is voor de jacht dan wil ik er alleen op wijzen dat het bij de wet verboden is om op den Ruigpootbuizerd te schieten! Nog één richel over en we waren in de val lei van de Gentianen. We moesten tusschen wat aardappelveldjes door, waar nu bloem bollen geplant waren, goed gedekt tegen ver stuiven en vorst en kwamen toen in het lage, goed met laag gras en kruipwilg begroeide pannetje, waar ze vroeger stonden. Onze tocht was niet vergeef sch geweest, een 10-tal planten hadden er gebloeid en strooiden hun zaad, maar van zoo'n laten bloei als vroeger wel eens voorxwam, was niets te bekennen. Op een braak-liggend aardappelveldje nam ik eens polshoogte hoe het stond met het grondwater. Mijn stok ging een 25—30 c.M. gemakkelijk naar beneden. Dat is de bouw- voor, die ieder jaar gespit wordt. Daarna ging het zwaarder en zat ik ook dicht bij het water want de zanddeeltjes, die ik met mijn stok ophaalde waren kletsnat. Wat zouden deze veldjes, als men ze eens liet verstuiven tot het grond water, een prachtig duinmoeras geven in enkele jaren. Er stonden al overal rozetten van Duizend-gulden kruid, maar die worden in Maart weer ondergespit voor de aardappelen, 't Land brengt heel weinig op, maar toch iets en de wilde planten zijn maar onkruid. De wet zorgt prachtig voor de be scherming van de vogels maar de wonder mooie rnoerasduinflora gaat langzaam maar zeker achteruit terwijl een kleine hulp van den mensch in een terrein wonderen kan doen. We gingen terug; het begon te schemeren. Een ploeg werkvolk ging ook naar huis; zij verwisselden in een boschje de glimmende spaden voor roestige fietsen, wenschten el kaar goeienavond en fietsten naar den Zee weg en naar huis. Onze fietsen lagen ook ergens, twee richels verder, door een dal waar de berken als in een heksenkring om een open vlak staan en in een vlak waar vijftien jaar geleden de dotterbloemen en gele Irissen nog in de natte greppels stonden. D,at heeft de waterleiding op haar geweten. En we hebben in het Overveensche duin met de nadeelen van de waterleiding niet de voordeelen van het overheidsbezit zooals bij den Haag, Voge lenzang, Castrieum en SchoorI, voordeden die soms wel opwegen tegen de nadeelen. Ik denk aan goede verzorging van het terrein, bebosschingen op groote schaal, vrije wande ling voor kaarthouders en geen kans op villa- bouw. Maar nu de malaise in den eersten tijd villabouw langs clen Zeeweg tegenhoudt, ge loof ik dat de inzichten omtrent natuurbe houd dan weer zooveel gevorderd zullen zijn, dat men zal inzien dat men niet bouwen mag in het meest grootsche en ongerepte duin landschap van Kennemerland. C. SIPKES. Kostbare uitgaven Eén blad van een Gutenberg Bijbel uit 1456 is onlangs bij Sotlieby in Londen ver kocht voor f 400. Voor een exemplaar van de eerste uitgave van „Vanity Fair" door Thackeray van 18*47 werd 1700 gulden betaald. En een exemplaar der Piekwick-Papers in 1836 en 1337 in 20 deelen verschenen, bracht 14.800 gulden op. Toen Harry Davis, een kleermaker uit Leeds, veroordeeld werd tot 3 jaar dwang arbeid wegens het lichten van een lade, vroeg hij aan den rechter Mc. Cardie, of deze ook rekening wou houden met 10 andere misdrijven, door hem gepleegd. De rechter deed dit en voegde nog 2 jaar dwangarbeid aan de eerste 3 toe. Wist U, dat de eerste beklimming van de Mont-Blanc, Europa's hoogste berg (4310 M.) in 1786 plaats had door Jacques Balmat en Paccard, een gids en een dokter uit Cha- monix? De Jungfrau werd in 1811 voor de eerste maal beklommen, de Finsteraarhorn in 1812 en de Matterhorn in 1865. Ieder jaar verdwijnen in Parijs ongeveer 25.000 personen, waarvan verreweg het mee- rendeel na verloop van enkele dagen of we ken weer opduikt. De chef van het Bureau der Verdwijningen is de heer Page, meldt le Journal, die soms per dag 50 tot 100 man nen of vrouwen bij zich krijgt, om aangifte te doen dat de echtgenoot (e) of de dochter verdwenen is. Meestal blijken die uitstapjes slippertjes te zijn.... Een St. Nxcolaas-geschenk. Uit de St. Nicolaaskerk te Nancy, werden op 6 Dec. 1905 een verzameling kostbaarhe den ontvreemd. Zes-en-twintig jaren zijn deze verdwenen geweest. Nu, afgeloopen Zondag, den 6en Dec. 1931 vond men die collectie, bekend onder den naam van de St- Nicolaassehat in de kerk terug. Een lied, dat door den Eng. koning Karei II geschreven werd, is dezer dagen ontdekt in een liederenboek van 1675. Het heet: „Ik breng ai mijn tijd in een schaduwrijk prieel door" en is op muziek gezet door Pelham Humphrey. Beide deze personen komen voor in de show: And so to bed, en het lied is hierin ingelascht. De Londensche .voetbalclub Arsenal doet pogingen om Neil Dewar, de mid-voor van Third Lanark in haar gelederen te krijgen. Voor dezen vrij onbekenden jongen man wil Arsenal 8000 tot 10.000 pond betalen. De clure Jack en James krijgen dus een collega. De democraat John Garner werd op het Con- grse te Washington tot voorzitter van het Huis van afgevaardigden benoemd. Voor het eerst sinds 12 jaar hebben de democraten weer een meerderheid in het parlement DE BRIDGE-RAGE. De strijd tusschen twee systemen. Bridge is geen jong spel meer. Hoe oud het precies is, weten wij niet, want in den eer sten tijd van zijn bestaan was de belang stelling ervoor niet groot genoeg om vast te houden, wat in de toekomst een histori sche datum dreigt te worden. Aanvankelijk was het alleen auction bridge en door deze auction (veiling) voornamelijk afwijkend van whist. Verbeterd whist eigenlijk en de verbetering zat in de methode van tegen el kaar opbieden der tegenstanders, het biedend steunen van partners. Tegenwoordig is auc tion bridge practisch weer verdwenen, want men vond een nog beter systeem. Nu is contract-bridge reeds sinds jaren mode. En hoe! De laatste paar jaar is de belangstelling voor dit aantrekkelijke en oneindig geva rieerde kaartspel ook in ons land met sprongen toegenomen. Er bestaat al een bridgebond, die Nederlandsche kampioen schappen uitschrijft. Er worden competities gespeeld, er zijn clubs en vaste bridgemidda- gen en avonden in clublokalen. Bridge is van een huiselijk spelletje tot een rage ge worden. En Amerika is ons ook hierin natuurlijk voorgegaan. De epidemie van contractitis is daar ongeveer drie jaar geleden uitgebroken en het is in deze eeuw van commercialisme nauwelijks te verwonderen, dat het er lang zamerhand tot een soort industrie is gewor den. En een van de meest verbreide. Terwijl bridge hier nog altijd een spel is voor wat men de intelligentia pleegt te noemen, wordt het in Amerika juist bijzonder veel gespeeld in kringen, die men niet gewoon is tot deze groep te rekenen. En er zijn nu in de Ver- eenigde Staten reeds duizenden lieden, die er een inkomen in zoeken en vinden. Niet door tegen zooveel per punt te spelen en van de winsten te leven, maar door het spel aan beginnelingen te onderwijzen. Er is in Amerika een heer. Ely Culbertson geheeten, die nog niet lang geleden een ge heel nieuwe methode van bieden heeft op gezet, die thans in Amerika vrijwel algemeen wordt gevolgd. Deze Culbertson verdient met artikelen in tijdschriften, het schrijven van boeken en het geven van onderwijs, alles in het tijdverdrijvend amusement van contract- bridge het nobele inkomen van zoowat een half mülioen gulden per jaar. Hij wordt be schouwd als een soort bridge-genie. Maar hij heeft ook onverzoenlijke vijanden, die hard nekkig vasthouden aan een ander systeem en die daar ook een goed belegde boterham in weten te vinden. De voornaamste van deze tegenstanders is de heer Sidney Lenz, die sinds vele jaren beschouwd wordt als de sterkste speler van Amerika. Dus van de wereld, want de Amerikanen plegen in der gelijke beoordeelingen de rest van den aard bol te negeeren. Welnu, Maandag is te New York de groote, dikwijls uitgestelde kamp tusschen deze belde voorvechters aangevangen. Aangezien je bridge op normale wijze met vier personen speelt, hebben beiden nog een partner, Cul bertson zijn vrouw en Lenz de meestbeloven- de opkomende ster Oswald Jaeoby. Keel Amerika is opgewonden over dezen titanen strijd, die in een geluidvrije kamer van een New Yorksch hotel wordt uitgevochten. Er worden in totaal 150 robbers gespeeld, maar de strijd gaat in wezen tusschen twee syste men. Een stuk wereldcrisis wordt daar in die hotelkamer tot een beslissing gebracht. Hoe jammer, dat het zulk een onbeduidend stuk je is en dat de groote economische crisis zich niet door een paar menschen laat op lossen, al is het desnoods in 1500 robbers. Elke gedachte, gewijd aan een verbetering van de luchtpostverbindhig tusschen Neder land en Nederlandsch Indië, hét belang van onze groot-Nederlandsche Luchtvaart, moet worden toegejuicht en verdient de volle aandacht. De verbetering, die we op het oog hebben, bestaat nog slechts in plannen en is nog slechts in voorbereiding, doch gezien het feit, dat hierover reeds publicaties., werden gedaan, meenden wij, nu de ondernemers dit goed vinden, van die plannen ook een en an der te kunnen vermelden. De gedachte aan een snellere verbinding- is reeds 6 jaren geleden naar voren, ge bracht door wijlen Ir. Grasé, den bekwa men ingenieur-vlieger van de Fokker-fabrie ken. Dergelijke vruchtbare gedachten gaan gelukkig niet verloren en de ideale lucht postverbindhig, welke werd beoogd, zette zich ook in het brein vast van den heer Slot, den constructeur der Panderfabrieken. Deze ontmoette op -zijn Aviatischen levensweg den jongen, energieken reserve-officiervlieger van de Luchtvaartafdeeling D. L. Asjes, eveneens met gedachten in die richting. Het verband was gelegd en zoo gingen in deze combinatie beiden ieder op zijn gebied aan het werk en in de voorbereiding maakten beiden vorderingen. Er is toe te juichen dat men, ondanks de moeilijke tijden, belangstelling vond voor het plan; de besprekingen met vooraanstaande belanghebbende lichamen en personen had den reeds tot resultaat, dat op financieel ge bied toezeggingen werden gedaan. De voor bereidingen van de vlucht: routegegevens, meteorologische data, navigatieproblemen werden verzameld en berekend eenerzijds; de ontwerpen en berekeningen voor het vliegtuig gemaakt, anderzijds. De taak van den constructeur is niet ge ring; van de bemanning ook niet, doch deze komt eerst in tweede instantie. De berekeningen hebben geleid tot het ontwerpen van een eendekker met lagen vleugel, met 3 luchtgekoelde motoren; één in den neus en twee onder den vleugel. De afmetingen zijn bepaald: breedte 18 M.; lengte 11.25 M.; hoogte 3.75 M., vleugel- oppervlak 40 M2. Het gewicht is gerekend op 2700 K.G. leeg. Hierbij zou dan komen: 2 personen 160 K.G.; post en vracht 340 K.G.; bedrijfsstoffen voor 14 uur 2800 K.G., zoodat het totaal zou komen op 6000 K.G. De be lasting per vierkanten meter vleugelopper vlak komt 200 op 150 K.G. bij volle last, hetgeen een hooge waarde moet wor den genoemd. Het gevolg is: groote aanloop- lengte, groote laiidingssnelheid en uitloop, welke .weder door remmrichtïngen zullen moeten worden beperkt. Het „snelle plan" is gebaseerd op groote kruissnelheid wil men althans de rechte lijn kunnen vliegen, d.w.z. groote trajecten non stop kunnen afleggen. Voor het ontworpen vliegtuig is gerekend op 300 K.M. per uur. Deze eveneens hooge eisch vordert, een bijzonder goeden aerodynamischen vorm van het geheel; de frontweerstand moet tot een minimum worden beperkt, waardoor vanzelf moet worden gezocht naar een intrekbaar landingsgestel, op zichzelf, bij een dergelijk zwaar vliegtuig, een moeilijke opgave. Teneinde bij onverhoopt optredend defect aan een der motoren doorvliegen mogelijk te maken, is bedacht een deel der benzine te kunnen doen wegvloeien, zoodat het to taal gewicht evenredig verminderd wordt. De verdere uitwerking van het project is in handen van de Panderfabriek en Aviolanda. De mogelijkheden welke zich voordoen bij het welslagen van den bouw van het vlieg tuig zijn enorm: de reisduur heen wordt te ruggebracht tot twee-en-een halven dag, de terugreis op anderhalven dag. Binnen een week is dus antwoord op brieven van Hol land naar Indië mogelijk. Het is wel niet noodig om op dit enorme economische be lang verder in te gaan. Het is o.i. onjuist om sceptisch tegenover een dergelijk plan te staan; met volle er kenning van de niet geringe moeilijkheden, welke bij de uitvoering van het ontwerp om een oplossing vragen, is het onjuist, het plan als èen onmogelijkheid te verwerpen. Het enorme belang reeds dat wordt gediend door de gedachte, rechtvaardigt reeds ten volle de belangstelling op moreel en finan cieel gebied. Een belangstelling welke onge twijfeld noodig is, wil aan het, plan begin van uitvoering kunnen worden gegeven. Het is daarom verblijdend dat die belang stelling reeds is betoond en wij hopen door deze uiteenzetting die nog te hebben aange wakkerd. De bemanning is voor haar taak berekend: een goed physiek en een krachtige wil, naast ervaring en goed vliegerschap zullen de vlucht tot een goed einde brengen, daar twijfelen wij niet aan. V. cl. ABEELEN. ONREGELMATIGHEDEN BIJ SLACHTINGEN TE ALPHEN. Te Alphen aan den Rijn zijn onregelma tigheden ontdekt aan de gemeentelijke nood- slachtplaats. Men had een veehouder voor minder gewacht betaald, dan de voor hem ge slachte koe woog. Men zei n.l. 200 ponid ver kocht te hebben a f 30 per ponid, terwijl 545 pond verkocht was voor 35 en 40 ct. Ook andere veehouders zooden op deze wijze zijn benadeeld. ENKHUIZEN ROUWT OM W. B. THOLEN. Te Enkhuizen wapperde Dinsdag van den bekenden Drommedaris de vlag halfstok, wegens de teraardebestelling van den schil der W. B. Tholen, lezen wij in de N.R.Ct. Sinds 1900 bracht hij bijna elk jaar eenige maanden te Enkhuizen door. Met belangrij ke gebeurtenissen in het oude stadje leefde hij altijd mee. GIFTEN EN INZAMELINGEN VOOR IIET CRISISCOMITc. Het personeel der firma Wm. Ruys en Zonen te Ritterdam heeft besloten iedere week een collectie te hopden voor het Natio naal Crisicomoté, het personeel van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den I-Iandel N.V. te Amsterdam, en Rotterdam, zal lialfmaan- 'delijks een bijdrage geven. De N. V. Lip's Sloten en Brandkastenfa- briek stelt een brandkast beschikbaar, AFLOSSING DER STAATS- LEENINGEN A EN B. SPOEDIG NA AANNEMING DER WET. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot het aangaan van één of meer geldleeningen ten laste van het Rijk wordt meegedeeld, dat het in de bedoeling van den mimster van Financiën ligt, om zoo spoedig mogelijk, nadat het onderhavige wetsontwerp in het Staatsblad zal zijn ver schenen den datum te bepalen, waarop de leeningen 1922 A en B aflosbaar zullen wor den gesteld, welke aflosbaarstelling ingevol ge de gesloten leeningscontracten tenminste drie maanden tevoren openlijk moet worden bekend gemaakt. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 6 December. De Vereeniging Neerlandia, nog pas acht jaar oud en dus verreweg de jongste van de twee vereenigingen van Nederlanders in Londen, kenmerkt zich, zooals van de jeugd wordt verwacht, door een opgewekte levens houding. De tijclen zijn slecht; maar zij die voor Neerlandia de dingen orgamiseeren zijn van meening dat deze omstandigheid zeker het jaarlijksch St. Nicolaasfeest niet mag treffen. De heer Van Roosegaarde Bis» schop verklaarde waarom dat niet mocht, toen het maal voorbij was en de sluizen der welsprekendheid werden geopend. Hij er kende dat de tijden niet gunstig waren maar dat was' slechts 'n reden te meer Sinterklaas te vieren, in den vreemde, onder elkaar, om iii de herinnering', welke men aan de pret zou bewai*en, kracht te vinden om de be slommeringen van een moeilijken tijd te overwinnen. Optimistisch was zijn woord; en de spreker nam de gelegenheid waar ons deelgenoot te maken van een aardige defi nitie van een optimist, welke een Amerikaan hem eens heeft gegeven. Een optimist was een persoon, die in de verre verte een lichtje zagdat er niet was. Daar tegenover stond de pessimistdie het lichtje uit blies. Toen wij dit vernamen hadden wij al ge zamenlijk en „echt knus" gemaaltij d en ge dronken; en een muziekje van drie had vaderlandsche wijzen laten hooren eenige er van voor de vaderlanders onherkenbaar maar de meestcn van ouden welver trouwden klank, zooals Piet Hein, wiens naam even klein blijft als zijn daden groot blijven. Wij droegen hoofddeksels van exo tische vormen, Turksch en „West End", Ara bisch en Spaansche. En de dames droegen hoofdsieraden van ongemeen schittering. Het was zoo „echt knus" omdat de za.al voor meer dan honderd menschen erg klein was. De tafels waren klein en de stoelen waren klein en wij hanteerden vorken en messen met de bovenarmen vast tegen de ribben kassen gedrukt. Wanneer het ijle muziekje de wijsjes van onze jeugd en onzen grond speelde, lieten wij ons niet onbetuigd en sidderden de lampekappen aan heb plafond onze vereenigde geluidstrillingen mee. Romanos in The Strand was ons feesthuis. Wij hadden het wel graag grooter gehad maar de feestcommissie, die zich naar aller oordeel toch zoo voortreffelijk van haar taak gekweten, had eigenlijk achter het net ge- vischt, had er niet zoo gauw aan gedacht dat Sinterklaasavond ditmaal op een Zater dag viel en vond dus, toen zij een ruime zaal wilde bespreken, alle ruime zalen van Londen al weg. Maar zoo de ruimte al wat tekortschoot, van de stemming en de vreugde kon dat niet worden gezegd. Onze Consul Generaal, Mr. Th. H. de Meester, die eere-voorzitter van Neerlandia is, was onze president. Hij gaf zeker de od- vatting van alle aanwezigen weer toen hij behoogde dat een ouderwetsch St. Nicoteas- feest in Londen een van die genoegelijke ervaringen is. die niet mochten worden ge mist. Wel had men ditmaal concessie moeten doen aan de bezuïnigingsnoodzaak en daar om zou de goede bisschop afgescheiden van den heer Roosegaarde Bisschop thans niet in hoogsteigen persoon verschijnen om zijn goede gaven rond te strooien. Hij was echter wel even op het Consulaat geweest waar hij een paar verrassingen had achter gelaten voor die kopstukken van Neerlandia, zooals de volijverige secretaris, de heer Ir. C. G. I. W. Koopman, die hun tijd en arbeid in zoo ruime mate gaven aan de vereeni ging en aan dit feest. De president herinnerde ook aan het Nederlandsche Steuncomité en zal niet te vergeefs een beroep hebben gedaan op de Nederlanders in Londen het te steunen. Het zal hun bovendien gemakkelijk worden ge maakt want een comité uit de twee Neder landsche vereenigingen in de stad is tot stand gekomen voor inzameling van bij dragen. Zoodat wij in ons jolijt allerminst de noo- den van het vaderland vergaten. En toen het diner voorbij was en er niets meer te bespreken, te verklaren en voor te stellen was toog men naar een hooger ge legen zaal, waar de tooneelkunstenaars, die de Vereeniging Neerlandia rijk is, met zoo hoog vertolkingsvermogen ons liet lijden lieten zien van een echtpaar dat menschen ten eten verwacht („Voor het Diner", van Mevr. Simons—Mees), dat wij hoewel het diner voor ons achter den rus weg er bijna van overstuur eeraakten. Dat was Hol land in The Strand, indien het er ooit is geweest. Er werd nog gedanst, tot twee uur in den nacht. Hoeveel bloemetjes men toen nog' buiten heeft gezet, of hoe ver? Wij weten het niet. Maar het zal wel vroolijk zijn geweest. Want de leden van Neerlandia hebben slag van feestvieren. LANGS DE STRAAT. De vreemdeling. Het werd al -donker in het nauwe steegje. Twee lantarens, een aan het einde, een aan het begin, wierpen gelige glanzen o-ver de natte keien. Hier en daar was achter een neer gelat-en rolgordijn een lamp al ontstoken en brak een verlicht venster het massale zwart van de gevelrijen. H In duet kritidenierswinkeltje floepte een ar melijke gasvlam aan. Een fox-achtige hond schoot het stoepje af, snuffelde even en zette toen dwarsloopend zooals een goede straat hond betaamt koers naar onbekende hori zonten. Zijn-staart hing in een nonchalante krul op zijn eens-witte rug. Ergens sloeg het vier uur. Een groep kin deren slenterde de steeg in. Na een laiwaaiïg« discussie voor de kruidenierswinkel legerden ze zich om een plas en vermaakten zich anet modder en water. Een zacht motregent je spikkelde neer. Toen kwaan hij de steeg in. Hij w-as ken nelijk een meneer. Een kaas-bol, ietwat vóór over, sierde zij n hoofd. Dat hoofd werd boven dien nog beschut door een paraplu. Verder had hij een heldergele regenjas, keurig om geslagen broekspijpen en fonkelnieuwe 'bruine schoenen. Behalve de reeds genoemde para plu droeg hij nog een pakje. Zijn verschijning wekte opzien. Weliswaar permitteerden meerdere stcegbewoners zich Zaterdags na eenen en 's Zondags de weelde van helgekleurde regenjassen en zeer bruine schoenen, doch nimmer in combinatie met paraplu en bolhoed. Bovendien was het een regenachtige door-de-weeksdhe dag. Wat moest dit vreempie in hun steeg? Derhalve zette de jeugd rondom de modder plas zich wantrouwend-nieuwsgierig tot kij ken. Voorzichtig de plassen ontwijkend naderde ■hij. Het pakje onder den arm geklemd en de paraplu precieus hoogdragend boven de nijgende dophoed. In vreemd contrast hiermede maaiden zijn beenen hulpeloos en stuurloos rond onder de gele regenjas. Hij gleed meer achteruit dan vooruit, de arme. En 't stomme, meedoogen- looze gelkijk mn de jeugd maakte die zaak nog veel erger. Het leek wel of hij zijn schoenzolen met zeep had ingesmeerd, en om zich op de gladde keien in evenwicht te honden zwaaide hij met paraplu en pakje. De kinderen gingen er in een drommetje op af. Hier en daar schoof een raam open, en observeerde een warrelig hoofd de situatie. Voorloopig nog zwijgend. Toen echter, bij een grandioze poging om zich staande te houden, de heer zijn pakje verloor en tevens de kaasbol met een wijde bocht zijn hoofd verliet, had de steeg haar oordeel klaar. „Jongééés, opgepast, hij hèt im om" waar schuwde een stem van boven. Een oude vrouw kwam de stoep van het winkeltje af, zei hoofdschuddend: ,,'t Is zonde als je zóóiets thuis krijgt", en verdween in haar huisje. Ergens van drie-hoog klonk een verwien- sching. Toen gebeurde het. De meneer vouwde zijn paraplu dicht. Raapte de kaasbol en het pakje op. Bereikte met twee glijpassen de winkel- stoep en ging zitten. Zijn gezicht vertoonde een on-dronkenmansachtige vastberadenheid. De kinderen, op een meter afstand, keken toe. De meneer veegde zijn hoed af en zette hem op. Toen maakte hij het pakje open en haalde een paar oude, zwarte schoenen te voorschijn. De nieuwe bruine schoenen gingen uit en de oude aan. En toen hij de nieuwe bruine weer in het papier van de schoenenwinkel draaide, sprak de heer twee woorden, die veel duidelijk maakten. Hij zei: „verdraaide spekzolen" Toen stak hij zijn paraplu op en nam t pakje met de mooie nieuwe sclioenen-met-crêpe ï'ubberzolcn onder den arm. En verliet met energieken tred de steeg, kaarsrecht en kwiek over de glibberig© keien.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5