V<m VELSEN-YMUIDEN BEVERWUK EN OMSTREKEN Het Noordzeekanaal, Verruiming van hel Kanaalprofiel. Het stoompontveer te Velsen. IJMUIDEN VELSEN SANTPOORT BEVERWIJK HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per weck 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal f 1-20, losse mimtners 3 cents. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel ineer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 35 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuxden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 eri K, WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Vclsen-Noord: J. J. WESSELIUS, Melklaan 62; BeverwijkP. KASPERS, Groenelaan 11 w. VRIJDAC 11 DECEMBER 1931 UIT MMUIBEITS VERLEDEN. Be verruiming van het Kanaalprofiel ge schiedde tot een diepte van 10.30 M. N.A.P. en een bodembreedte van 50 M. in de rechte gedeelten. In de bochten beoosten Velsen, bij Buitenhuizen en be'oosten zij kanaal G is de bodembreedte vermeerderd tot 60 M., welke grootere breedte over 200 a 300 M. ter weers zijden geleidelijk in de normale breedte over gaat. Aan de beloopen onder water werd een hel ling van 3 :1 gegeven, behalve in de doorgra ving tusschen IJmuiden en de spoorwegbrug •te Velsen, waar beloopen van 3 1/2:1 zijn gevormd. De afstand tusschen de wederzijd- sche kanaaldijken was over het algemeen groot genoeg om de kanaalverruiming zonder dijkverlegging uit te voeren. Slechts op één plaats en wel beoosten Velsen, zijn de kanaal dijken achterwaarts verlegd, terwijl tusschen Velsen en het binnentoeleidingskanaal naar de groote schutsluis de noordelijke oever is afgegraven om de vereischte bodemforeedite te feu nnen verkrij gen Nadat reeds in 1901 in verband met den aanleg van het pontveer te Velsen het kanaal over een lengte van ongeveer 760 M. was ver breed, aanvankelijk ter diepte van 9 M. N.A.P. werd in 1904 de verruiming ter hand genomen. In de jaren 1904 en 1905 werd uitgevoerd de verbreeding van het kanaal tusschen Velsen en de in aanbouw zijnde nieuwe Hembrug, met uitzondering van het vak in de bocht bij Bui tenhuizen, waarbij de diepte aanvankelijk op 9 M. A.N.P. bepaald bleef. In de jaren 1905 en 1906 vond de verbreeding en de verdieping tot 10.30 M. N.A.P. plaats van het kanaalvak tusschen Velsen en IJmui den en van het vak in de bochit bij Buitenhui zen, terwijl het reeds verbreede gedeelte tus schen Velsen en, zij kanaal B werd verdiept. Voor de verruiming van het geheel kanaal zijn ongeveer 5.00.000 M3. uit het profiel ver wijderd. Met 1.250.000 M3. van den boven 5 M. N.A.P. gebaggerden grond zijn de terrein strooken achter de kanaaldijken, voor zoover deze Rijks eigendom waren., opgehoogd tot de hoogte van den dijkkruin (1 M. N.A.P.) naar de polderzijde tot 0,50 a 0.25 M. N.A.P. afdalende. Met ongeveer 500.000 M3. van den zelfden grond werd de ondiepe watervlakte be'oosten den mond van zijkanaal G langs den Achtersluispolder, tot de hoogte van 1 M. N,A.P. aangeplempt. Van het heneden 5M,,N.A.P. gebaggerde zand werd voorts een hoeveelheid van 1.398.000 M3. gebruikt voor hét maken van de toegangs- banen naar de nieuwe Hembrug. De overige grond werd gedeeltelijk in onderlossers naar de Noordzee vervoerd en voor de rest in de bergplaats voor baggerspecie bij Schelling- woude gebracht. Het baggerwerk werd geheel met emmermolens uitgevoerd, liet gebruik van zandzuigers was verboden. In het geheel is ruim 3100 M. boordvoorzie- ïiing gemaakt, terwijl onge'veer 42000 M3. kraagstuk, waarvan 28000 M2. tusschen IJmui den en Velsen ter verdere verdediging van de waterbel-men en beloopen werden aange bracht. De totale kosten der kanaalverruiming heb ben f 2.315.325 bedragen, onder welk bedrag zijn begrepen de kosten der verruiming ter plaatse van de spoorwegbruggen en ter weers zijden van het pontveer te Velsen. Het stoompontveer te Velsen. Het stoompontveer te Velsen, dat ter ver vanging van de draaibrug in den Rijksstraat weg werd gemaakt, is, behalve voor het perso nen- en rij tuigverkeer, ook voor den overgang der treinen van den stoomtramweg Haarlem Alkmaar ingericht, waarbij gerekend is, dat een trein bestaande uit ee'n locomotief van 15 ton, twee personenwagens van pl.m. 5 ton en een goederenwagen van 15 ton en lang onge veer 30 M. in eens kan worden overgebracht. Het lag aanvankelijk in de bedoeling het stoompontveer met vrijvarende raderponten te bedienen, die in gewone omstandigheden zouden afvaren uit twee aan de beide oevers gemaakte ponthavens, terwijl in den winter, als die havens door ijs ontoegankelijk zouden zijn van twee langs het kanaal gemaakte aan legplaatsen zou worden gebruik gemaakt. In 1900 werd de bouw van twee raderponten aan besteed; in hetzelfde jaar werd ook begonnen aan de verruiming van het kanaal ter plaatse van het pontveer en aan den bouw van de ponthavens, de aanlegplaatsen en de beweeg bare toegan-gsbruggen. Bij de proefvaarten met de vrijvarende ponten bleken deze niet te voldoen, waarna het veer in een ketting veer werd veranderd. Aan een der ponten werden in plaats van de raderen ketitingschijven op de as aangebracht met behulp waarvan de pont zich langs igvee zware kettingen voortbeweegt. Nadat de proe ven met de kettingpont tot een bevredigenden uitslag hadden geleid, werd besloten ook de tweede raderpont in te richten en voor deze pont nieuwe aanlegplaatsen te bouwen. Op 26 Februari 1906 werd het kettingveer met een der stoomponten definitief in dienst gesteld en met de opruiming 'der brug begon nen. Gedurende de opruiming der brug en den bouw van de aanlegplaatsen der tweede pont hebben als reserve een handkabelpont en een veerbootje dienst gedaan. Op 22 Juli 1906 warden alle werken gereed en werd de tweede kettingpont in gebruik geno men; sedert werd de veerdienst met een van de ponten onderhouden, terwijl de tweede pont als reserve diende. De aanlegkosten van hét stoompontveer hebben bedragen f 1.247.800 welk bedrag als volgt is te verdoelen: Onteigening f 50.730; ponten f 501.600; havens, aanlegplaatsen en opruiming der bestaande brug f 570.670; wo ningen f 65.350; aansluitingswerken f 23.450; toezicht f 36.000. Van het totale bedrag is echter een som van f 230.000 te beschouwen als uitgegeven ten behoeve der verruiming van het kanaalpro fiel, zoodat de eigenlijke aanlegkosten van het pontveer met inbegrip van de opruiming van de bestaande brug hebben bedragen f 1.017.800. SCHEEPVAARTNIEUWS. Binnengekomen schiepen. 8 December: Ned. Nero Gothenburg. Engelsch, Dimkla, Rotterdam. 9 'December: Ned. Amazone, Rotterdam. Franscli Helbe, Caen, Zweedscli Delpbinus, Karlstadit. Ned, Protheus, Kopenhagen. Ned. Trio, Hamburg Ned. Mamie, Parijs. Zweedsch, Veronica, ExpilLa. Letsch, Evermore, Leningrad!, Ned. Alkmaar, Antwerpen. Duitsch, Freiburg, Batavia. Engelsch, Lanrick, Leith Duiitsch, Astarte, Bremen. Duitsch, Galicia, Guatemala. 10 December. Zweedsch Gondlul, Londen. Duitsch, Kurmarfk, Batavia. Letsch, Evergima, Leningrad. Ned. Ajax, Paleum. Néd.. Vechtstroom, Nul. Franscli, Enseigne Maurice Prechac, Casa-Blanca. Ned. Euterpe, Oporto. Eingelsdh, Mavis, Londen. Engelsch, Deame, Goole Ned. Hontestroowi, Londen. Engelsch, Gateshead, Nek 'Castte. Zweedsch, Emibla, Kelmar. Vertrokken schepen S December. Ned. Rijnstroom, Hull. Ned. Lingestroom, Louden, Amerikaansch, Maratauni, Vlaardonigen. 9 December. Ned. Meliskerk, Rotterdam. Duitsch politiekruiser Frauenlob, Noordzee Engelsch., Colwith Gorce, Blyth. Zweedsch, Betula, Immingbam. Amerikaaiisch, Trimomtyn, Manchester. Neid. IJissel, Henddngsfal, Duitsch Rhein, Hamburg. Ned. Juno, Napels. Duitsch, Balder, Hamburg. Ned. Flandria, Buenos Aires. Ned. Merope, Hamburg. Ned. Nereus, Kopenhagen. Ned. Thearis, Rotterdam. 10 December: Ned. Tabimta, Southampton. Duitsch, Selma, Aarhuus. Engelsch Saint Kenneth, Blyth. Duitsch Galicia, Hamburg. Letsch, Marie Ferdinand Rotterdam. Zweedsch, Hagforce, Getynia. Zweeds-ch. Primula, Thyna. Duitsch, Troyiburg, Immingham. Duitsch Vulcan, Rotterdam. Enigelsoh Dekla, Hamburg. Zweedsch Ardennia, Halmstadt. Fransch, Hebe, Rotterdam. Letsch, Kurseme, Rotterdam. Italiaansch, Romana, Napels. Griéksch, Eugenie S. Embirioos, Barry Docks Engelsch, Chorus, Southfulls. Ned. Irene, Rotterdam. Deensch Krombuig, Kopenhagen. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler „Iviërno" IJm. 158 is, na te Amsterdam gerepareerd te zijn, weer te- IJmuiden gearriveerd en Donderdag j.l. naar zee vertrokken, „LOMA" MOTORCURSUS. Op het door bovengenoemde school gehou den examen der „Lorna" motorcursus A van de IJmuider chauffeurschool „v. Hoften en Lubbers" op 8 December jl. zijn van de 21 leer lingen de volgende- dames en heeren geslaagd: mej. A. Benus, mej. T. de Beurs; de heeren W. T. H. Naarding; J. W. L. Sauer, W. v. So meren, B. Zeeuw, W. Ram, J. de Pijper, C. B. Pleulaar, J. v. d. Pieterman, P. H. van Kooten, C. Ham, B. de Groot, C. v. d. Brater, W. de Bruin, S. Bol, A. W. B. Boogaard, M. G. Boel- sums, A. II. v. d. Pieterman. De examen-commissie bestond uit de vol gende examinatoren: de heeren P. v. Tonge ren, Inspecteur van het Verkeerswezen te Haarlem en C. de Veer, adj .-directeur Brock- way Maatschappij en als commissie-leden de heeren v. Hoften en Lubbers te IJmuiden, P. Wester te Haarlem en D. Godijk. De uitreiking der diploma's zal plaats hebben op Zaterdag 12 Dec. 1931 in de groote zaal van- „Flora", Zeeweg te IJmuiden (Oh STAALDRAAD IN DE SCHROEF. De stoomtrawler „Groningen" Pm. 56 kreeg op zee ©en staaldraad in de -schroef en wend daarom bij binnenkomst in dok gezet. Het schip had aan één kant het nat ver speeld met klossen en lijnen. DE „WIELINGEN" RO. 9. De „Wielingen" Ro. 9 is naar Rotterdam vertrokken om voorzien te worden van een watertank en zal vermoedelijk 14 December eerst weer uitvaren. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Letlandsch s.s. „Evergunar" is Donder dagmorgen met een volle lading papierhout van Leningrad aan de Papierfabriek, te Velsen aangekomen. Het Duïtséhe s.s. „Galica" van de H. A. L. is Woensdagavond met passagiers en stukgoede ren van West-Indië voor Amsterdam aange komen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 72 dM. Het schip heeft Donderdagmiddag de reis naar Hamburg voort gezet. Het Duitsch m.s. „Kurmarlc" van de H. A. L. is Donderdagmorgen met stukgoederen van Ned. O.-Indië voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 78 dM. Het Nederl. motorvrachtschip „Tabinta" van de S. M. N. is Woensdagnacht met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar Ned.- O. Indië vertrokken en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 62 d.M. Het Nederl. passagiersschip „Flandria" van den Kon. Holl. Lloyd is Woensdagavond met passagiers en stukgoederen van Amsterdam voor Zuid-Amerika passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 75 d.M. Het Letlandsch s.s. „Evermore" heeft na haar voorraad bunkerkolen te IJmuiden te hebben aangevuld de reis naar Ghent voort gezet. DE SLEEFBÖOT „DREjNTHE" TERUG. De sleepboot „Drenthe" van Bureau Wijs muller, IJ-muiden, is Donderdagmiddag in de haven van IJmuiden teruggekeerd. Deze sleep boot heeft in samenwerking met de sleepboot „Oceaan" van de firma Doeksen, Terschelling, eenige dagen geleden het op de Noordzee, hul peloos ronddrijvende Spaansche stoomschip „Manu" opgepikt en behouden in de haven van Immingham binnengesleept. aan het woord. JUBILEUM. De plaatselijke afdeeling van den R.-K. fa- brieksar-beidersbond zal op 26 en 27 December zijn 25-jarig jubileum vieren, zoowel kerkelijk als feestelijk. Behalve de receptie zal er ook een feestelijke bijeenkomst georganiseerd worden, waarin de weleerw. heer Adr. J. Knots uit Amsterdam het woord zal voeren. NOG EEN ST. NICOLAASFEEST. De vereeniging van ambtenaren en beamb ten van de Hoogovens en Mekog „de Gieteling" houdt Zaterdag a.s. in hotel „de Prins" nog een St. Nicolaasfeest, des middags voor de kinderen en des avonds voor de leden. Voor den avond heeft men zich de medewer king verzekerd van eenige bekende artisten, zoodat het gezellig belooft te worden. DRANKWET. B. en W. van Velsen brengen ter kennis, dat op 8 December 1931 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Franciscus Petrus Johan nes Maria Kruidbos, van beroep kell-ner, wo nende te IJmuiden, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: benedenvoorl-ocaliteit van het perceel, plaat selijk gemerkt no. 17 en gelegen aan de Bik- en Arnoldkade aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening de zer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren inbrengen. ZILVEREN JUBILEUM. De afdeeling Velsen-Noord van den R.K. Fab rieksarbeidersbond „St. Willibroaidus" zal op 26 en 27 Dec. .a.s. haar 25-,jarig foestaian herdenken. De kerkelijke vierling geschiedt -met een solemneele -hoogmis in- de kerk van den H. Jozef, waarna het bestuur in liet R.K. Vereenigangsigetoouw zal recipieeren. Ben feestavond zal de herdenking (besluiten. De feestrede zal worden uitgesproken door den WeiEerw. Heer Adr. J. Knots, kapelaan te Amsterdam. RIJWIELDIEFSTAL. Door N. te Velsen is aangifte -gedaan dat ten nadeel© van hem een heerenrijwiel werd ontvreemd. „SANTPOORTS BLOEI". Deze vereeniging heeft voor haar leden op Dinsdag a.s. een kunstavond georganiseerd. Aan dezen kunstavond werkt o.a. mede de Haarlemsche Tooneelvereeniging „T. O. N. E. V. O.", die zal opvoeren het „Blij Verlof- gange-rspel" in 3 bedrijven van M H. du Croo, „Vrijgezellen". „VOX HUMANA". Ons ^Phengd koor „Vox Humana" werkte mede aan een concert, dat in „Musis Sacrum" voor de patiënten van het Provin ciaal Ziekenhuis werd gegeven. Op verzoek werd o.m. „Ellen" gezongen. Naast dit num mer had men o.a. met „*t Haesken" veel succes. Ingezonden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VERBETERING VAN DEN VISCHSTAND Geachte Redactie, Aan dit onderwerp, waar al zooveel over geschreven is, willen we toch nog eenige regels wijden. Het bekende spreekwoord schijnt in toepassing gebracht te zullen wor den van het sparen van de kool en de geit, waarbij niets en ninemand gebaat wordt. De Rggeering heeft zich thans vrij duide lijk uitgesproken, dat zij er niet aan denkt voorloopig maatregelen te nemen om het aanvoeren van puf te verbieden. We kunnen begrijpen dat de Regeering, door nadere inlichtingen, van haar eerst ingenomen standpunt terugkomt; wat ons echter onaangenaam aandoet is, dat de Re geering met geen enk-el woord zegt wat zij nu wel denkt te doen. Van oudsher is in ons land het visscherij- bedrijf uitgeoefend. Geen wonder ook; de ligging van ons land is bijzonder gunstig daarvoor. Zonder over drijving mag dan zeker ook wel gezegd wor den dat het visscherijbedrijf een belangrijke rol heeft gespeeld in ons volksleven en in ons volksbestaan. Niet alleen heeft het vis scherijbedrijf aan hare talrijke beoefenaars een stuk brood verschaft, maar aan vele an deren buiten het bedrijf. Het is immers een overbekend feit, dat de beoefenaars van het visscherijbedrijf, dat zijn dus de visschers zelf, een veel kariger inkomen hebben gehad dan alle andere groepen van arbeiders, die zich om het be drijf groepeeren. Niet dat wij er aan denken, aan een zekere groep iets te misgunnen. Van mis gunning is geen sprake en voor misgunning- is geen plaats. Dat neemt echter niets weg van hetgeen wij hierboven schreven, en dat wij onzer zijds aan onze visschers over het alge meen wel wat meer profijten van. hun be drijf, dat meestal noesten, zwaren, en ge vaarlijken arbeid medebrengt, toe zouden wenschsn. - Mede in dit verband zouden wij ook gaar ne van de Regeering vernomen hebben, dat zij een geopend oog blijft houden voor de verbetering van den vischstand. Als men nu ons zou vragen wat de Re geering ten dezen opzichte zou kunnen doen, dan is ons oordeel dat zij zou kunnen bevorderen, dat dit vraagstuk ter sprake werd gebracht waar zulks behoort, n.l. ter internationale conferentietafel. Nu willen wij allerminst beweren dat onze Regeering in absoluten zin in gebreke gesteld kan worden, maar het is toch de vraag of ons nationaal visscherijbedrijf die belang stelling heeft, waarop het recht heeft. Zal de bevordering van een beteren visch stand bevorderd worden, dan zal dit moeten gebeuren door internationale overeenkomst. Het zou ons immers weinig baten al zouden wij maatregelen voor eigen bedrijfsgenooten treffen, indien er geen zekerheid bestond dat dit door onze nabuurstaten zou geëer biedigd worden. De vischstand te verbeteren is niet alleen een nationaal, maar veel meer een interna tionaal belang. Daarom zullen de bescher mende maatregelen niet alleen geëerbie digd maar gedragen moeten worden door alle belanghebbende staten, omdat ook deze er minstens evenveel belang bij hebben. Nu is de groote vraag: wat moet er ge daan worden? Welke voorschriften zullen het doel het beste benaderen? Over deze vragen bestaat geen overeen stemming. "Dat er wat gedaan moet worden, vindt geen tegenspraak meer, maar over de maatregelen zelf is men het bij lange na niet eens. Voor een groot deel is dit te begrijpen om dat er verschillende wegen en middelen aan de hand gedaan kunnen worden, die in meer of minder mate er toe zullen medewerken om het gestelde doel te verwezenlijken. Ech ter is er ook nog een andere belangrijke fac tor, die niet uit het oog verloren mag worden De belangen van de belanghebbenden bij dit vraagstuk zijn niet gelijk, loopen zelfs ver uit elkaar. Het is toch licht te begrijpen dat alle visch- meelfabrikan-ten en eendenhouders zich zul len blijven verzetten tegen alle maatregelen die er op gericht zijn, minder ondermaatsche visch aan te brengen. Hun belang is juist dat er zooveel mogelijk wordt aangevoerd. Nu zeggen wij niet dat ieder hoofd voor hoofd zoo egoïstisch is om alleen maar eigen belangen te zien en de oogen te sluiten voor 't algemeen belang. Dit is wel gebleken uit de brochure die ver schenen is van de Ned. Vereeniging van de belanghebbenden bij de schaT- en schelvisch visscherij, waarmede onze lezers in uw blad op de hoogte gebracht zijn. Daarin toch wordt een middel aan de hand gedaan om maat regelen vast te stellen op het te gebruiken vischmateriaal, ter voorkoming dat zelfs het kleinste visch je niet kan ontkomen, zooals dat thans het geval is. Wij herinneren ons uit het rapport dat dooi den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders over dezelfde materie is uitge bracht, dat ook daarin wordt gesproken over het vLschtuig. Vergrooting van mazen is dan ook aangevoerd als een maatregel die tot ver betering van den vischstand zou kunnen lei den. Echter alles maar als van zeer bijkomstigen aard en dus allerminst als het eenige afdoen de middel. Bezwaren daartegen worden ook genoemd, terwijl ontheffing daarvan bij bij zondere visscherijen zou moeten worden ver leend. Het viel ons daarom wel op dat in de brochure van de Nederlandsöhe Vereendgdmig yam Belanghebbenden, bij. de Schar- enSchol- visscherij, daar over met geen woord gerept Tusschen het rapport van den bond van Cthr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de brochure hier boven genoemd, is er op één punt volkomen overeenstemmig n.l. dat een pufaanvoerverbod, lapwerk is en van hoege naamd geen andere bebeekenis dan 'dat véle, zoo niet alle belanghebbenden daardoor ge dupeerd worden. Zooals men weet is de eindconclusie van liét rapport van de Chr. Fabrieks en Tran sportarbeiders dat internationaal overeien- ekomen moet worden dat er bepaalde ge bieden moeten worden afgezet. Over de plaatsen die dan daarvoor in aan merking zouden komen was echter onder de samenstellers van het rapport nog geen overeenstemming. Dit kon ook moeilijk an ders verwacht worden, omdat ieder voor zich. zelf zijn inzicht had gegeven. Naar wij vernemen, zal op de vakgroeips- vergiadering, die de volgende week in Den Haag gehouden zal worden, dit punt nader besproken worden en naar men ons mede deelt zal men daar wel tot overeenstemming komen zoodat wij eerstdaags een eindrap port zullen kunnen tegemoet zien, dat dan zeer zeker deze bijzondere waarde (heeft, dat het door de opvarenden van de visscherij- vloot is samengesteld. Voor zoover wij weten is dit het eenige rapport dat over deze materie bestaat, dat niet de zienswijze is van één man, maar aan gemerkt kan worden als die van alle leden die bij die organisatie zijn aangesloten. Wij eindigen met de hoop uit te spreken, dat, daar uit alles blijkt, dat voor het on derwerp groote belangstelling bestaat, ook de regeering aan dit onderwerp de aandacht zal schenken, die noodig is, opdat metter daad moge blijken dat de verbetering van den vischstand ook de regeering ter harte gaat als een algemeen nationaal en inter nationaal belang. OTTO. DE SCHOONHEIDSCOMMISSIE EN DE WONINGBOUW. Geachte redactie, Het is een merkwaardige conclusie, die hier door velen getrokken wordt, dat bij de ophef fing der Schoonheidscommissie de vrijheid ontstaat weer leelijke achterbuurten te bou wen. Uit deze conclusie kan men dan opma ken, dat de twee hoofdopzichters van open bare werken wel als lid der Schoonheidscom missie capabel zijn om bouwplannen te beoordeelen, doch niet als ambtenaar. Elk plan, zelfs voor den bouw van een schuurtje of veestalling, moet toch door openbare wer ken worden goedgekeurd. Uit dit oogpunt bezien, was het toch zeer onbillijk dat ge noemde heeren in diensttijd de vergedarin- gen der commissie bijwoonden en daarvoor nog f200 vergoeding ontvingen. Nu B. en W. zelf voorstellen de Schoonheidscommissie op te heffen, zal openbare werken voortaan zelf standig alle plannen moeten beoordeelen. Te hopen is, dat wij bouwers er wat vlugger door zullen kunnen werken, wat bij den bouw van arbeiderswoningen toch in het voordeel der arbeiders zal zijn. Wat betreft het bouwen van achterbuurten en de opmerking, die men hiervan dikwijls hoort maken, dat de arbeiders niet terug moe ten naar sloppen en stegen, merken wij op, dat de Schoonheidscommissie de wegen niet beoordeelde. De breedte daarvan werd dooi den gemeenteraad vastgesteld. De straten zijn over het algemeen veel te smal, vandaar dat wij bouwers meest altijd vrijwillig voortuin tjes bij de woningen maken om het geheel een breeder aanzien te geven. Het was juist de Schoonheidscommissie die in de arbeiderswoningen kleine raampjes wilde hebben en die zelfs tegen balkondeuren op de slaapkamers was. Wil men trouwens een slecht voorbeeld van arbeiderswoningbouw door de overheid, dan ga men de eenige_ ja ren geleden van gemeentewege te IJmuiden gebouwde woningen zien. Luchtverversehing is haast onmogelijk in deze huizen en des middags om twee uur is het in de kamers al donken. Bekend is trouwens, hoeveel kritiek er in den raad op dezen woningbouw is ge oefend. Met alle bescheidenheid meenen wij te mogen opmaken, dat wat tot dusverre door ons gebouwd is, de vergelijking daarmede wel kan doorstaan. Wij toch bouwen veel liever mooie en goede woningen, dan krotten. U, geachte redactie, dankend voor de ver leende plaatsruimte. GEBR. WIJKER en P. VAN DUYN. DE GEMEENTEBEGROOTING. DE MAATREGELEN OM HET FINANCIEELS EVENWICHT TE BEWAREN. Naar wij vernemen is nog in den loop van deze maand de memorie van toelichting ©p de gemeentebeg rooting voor bet dienstjaar 1922 te verwachten. Hoewel liet te voorzien was, dat ook Beverwijk niet aan dén druk der tijden zou 'kunnen ontkomen, viel, on danks alle geruchten, die de ronde deden, niet te zeggen op welke wijze de begroeting sluitend kon worden gemaakt. Bij 'informatie werd ons medegedeeld, dat het Collége yan B. en W. dezer dagen met de behandeling van de nieuwe begrooting is gereed gekomen Omtrent de maatregelen, welke zullen moe ten worden genomen om het geraamde tekort te dekken, bleek in 'het college geen overeen stemming te bestaan. Het aanvankelijke ge raamde tekort bedroeg ruim f 30.000, in hoofd zaak veroorzaakt, doordat de subsidie voor de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon; met f 24000 moest worden verhoogd. Van de begroeting moeten zijn afgevoerd o.a. 'de kosten voor het stenografisch raads- verslag ad f 1000 en de vacantieteasiagen voor de werklieden, geraamd op f 1250. Voor de eerste maal wenschen B, 'en W. ook geforihk

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1