HEI WttKBtKiUdl, geïllustreerd zondagsblad HEI NitUvvÊ D Ac, BLAD ZAltKUAG 12 DcvcMBtR ]y3l DE VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE TE VELSEN. f .RESULTATEN VAN HET WERK DER 1 COMMISSIE. Mr. Dr. J. Versteeg, voorzitter der Advies commissie van de Noorcl-Hollanasche Gemeen ten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplan nen, zendt ons de volgende beoordeeling van de resultaten van het werk der Velsensche Schoonheidscommissie. (Zooals bekend stel len B. en W. van Velseri voor, die commissie op te heffen). Wanneer men. rondgaande in een gemeente waar een Schoonheidscommissie werkzaam is. beoordeelt wat in de laatste jaren, laten wij zegge'n in deze eeuw. is gebouwd, dan kan men er al te licht toe komen de resultaten van het- werk der Schoonheidscommissie on voldoende te noemen. Als men een rechtvaardig oordeel wil vellen meet men hierbij enkele dingen niet uit het oog verliezen. Daar is in de eerste plaats het feit, dat men de Schoonheidscommissies lang niet- voor al les. wat in de laatste dertig jaren is gebouwd aansprakelijk kan stellen. Hoe lang werken Schoonheidscommissies reeds in Nederland? In de meeste gemeenten nog maar zeer kort. Zij hebben dus op veel gebouwen, waar men aanstoot aan neemt, in het geheel geen in vloed kunnen oefenen. Daarbij komt dat Schoonheidscommissies adviseeïende college-s zijn en dat hare advie zen niet altijd geheel en soms in het geheel niet, door de gemeentebesturen zijn gevolgd. Ook worden bouwplannen niet altijd geheel uitgevoerd volgens de plannen, welke door de Commissies zijn goedgekeurd. Dat zijn dus allemaal gevallen, die min of fneer buiten de verantwoordelijkheid van de Schoonheidscommissies staan Bij de beoordeelmg van het werk van Schoonheidscommissies dient men er ook op te letten, dat men zonder meel- de verschil lende gemeenten niet met elkander kan ver gelijken. Het- maakt een hemelsbreed verschil of een commissie werkzaam is in een gebied, waar de bouw onder leiding van een aantal bekwame architecten en bouwkundigen ge schiedt. of dat een commissie veel bouwont werpen te beoordeelen krijgt van bouwkundi gen, wier bekwaamheid in aesthetisoh opzicht geheel onvoldoende is. In het eerste geval zal men in den regel goede ontwerpen dadelijk kunnen goedkeu ren; in het tweede kunnen de ingezonden ontwerpen eerst na herhaalde omwerking met gunstig advies worden doorgezonden. En even min als een leeraar in staat is het opstel van een leerling door verbetering tot litteraire kunst kan maken, evenmin kan een oorspron kelijk slecht bouwontwerp door verbeteringen tot architectonische kunst worden. Den laatst en toestand zal men in de meeste gevallen aantreffen, omdat er betrekkelijk weinige" gemeenten in ons land aanwezig zijn, met goede architecten in voldoend aantal. In verband daarmede is het daarom ook zeer juist, dat de meeste welstandsbepalingen een negatieven inhoud hebben en alleen eischen dat op te richten gebouwen geen aan stoot geven. In een der laatste weken van October heeft een aantal leden van de Adviescommissie der Noord-Hollandsche gemeenten voor Bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen een rond gang door de gemeente Velsen gemaakt, om een oordeel over het werk van de Schoon heidscommissie te verkrijgen. De adviescommissie kwam daartoe, omdat zij bijzonder belang stelt in dit werk in Vel sen, daar zij, zooals bekend is, zelf eenige ja ren het gemeentebestuur van Velsen van advies diende, en omdat zij met de schoon heidscommissie nog in nauw verband staat, daar een van de leden der Adviescommissie als haar voorzitter fungeert. Zij had bij haren tocht mede gelegenheid te constateeren, welk een geweldige uitbrei ding de gemeente Velsen heeft ondergaan en hoe zeer hare bebouwing is toegenomen. Het kon wel niet anders of de bezoekers moesten betreuren, dat er vroeger zooveel gebouwd is zonder overheidscontrole op het uiterlijk van den bouw. Verheugend was echter de te genstelling, die men kon waarnemen tus- schen den bouw van vroeger en den bouw, waar de Overheid invloed op heeft kunnen oefenen. Aan hetgeen vroeger werd ge bouwd kan men nagaan hoe de nieuwe bouw van Velzen waarschijnlijk zou zijn geworden, als de bouwondernemers geheel vrij waren gelaten. Groot is ook het verschil, dat men constateert, wanneer men den bouw gedu rende het tijdperk van Overheidszorg in Vel sen vergelijkt met hetgeen in dezelfde perio de in de naburige voormalige gemeente Scho ten is ontstaan. Het gemeentebestuur van Velsen komt groote lof toe, omdat het dit heeft mogelijk gemaakt en de schoonheidscommissie, om dat zij hare beste krachten aan het welsla gen van dit werk heeft gegeven. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van alles wat de leden der Advies commissie hebben gezien en opgemerkt. In het algemeen kan gezegd worden, dat over al een verbetering van den vorm van gebou wen en van de onderdeden daarvan kan worden geconstateerd: overbodige en meestal leelijke versieringen werden geweerd. In het bijzonder mag zeker genoemd wor den.- de invloed welke de Schoonheidscom missie blijkbaar heeft kunnen oefenen op de terreinen van Velseroord. Hoe juist is het ge zien, nu de gemeente Velsen het lofwaardig besluit heeft genomen, een prachtig natuur monument als Velseroord voor de gemeen schap te behouden, dat er gezegd wordt, dat aan de schoonheid daarvan geen afbreuk mag worden gedaan door een onaesfchetische bebouwing daaromheen. Gewez-en mag ook worden op de resultaten door de schoonheidscommissie in de z.g.n. „Ratels"; opmerkelijk is hetgeen door den invloed der commissie is bereikt, bij de gelei delijke verbouwing van de Kennemerlaan van woon- tot winkelstraat.Zonder toezicht en voortdurende liefdevolle zorg heeft een der gelijke verandering steeds tot resultaat, dat een smakelooze, onoogelijke winkelstraat ontstaat, in strijd met het algemeen belang, maar ook in strijd met het persoonlijk be lang van de daar gevestigde winkeliers. Hoewel in het algemeen niet het hoogste bereikt is ook de Schoonheidscommissie ziet haar idealen niet vervuld heeft de Adviescommissie stellig de indruk gekregen, dat er zeer veel goed en noodig werk is ver richt en zij prijst de gemeente Velsen met het resultaat gelukkig. Het is bekend dat juist in dezen tijd, voor al van de zijde van belanghebbende bouw ondernemers, een actie tegen de Schoonheids commissie van Velsen wordt gevoerd. Dit yerzet is zeer wel te begrijpen. Het is een bekend feit, dat men eigen werk niet gaarne ongunstig beoordeeld. En 't is ook niet aan genaam afgekeurd werk over te maken: het kost moeite en tijd. Indien het werk echter onvoldoende is geweest kan men zich daar voor niet terecht beklagen. Ook zij, die met onvoldoende kennis aan een examen deel nemen en dus niet slagen, moeten hun studie weder opvatten en nogmaals een poging wagen. Ook in die gevallen wordt de examinator dikwijls de schuld gegeven en worden tegen hem verwenschingen geuit. Is dat echter billijk? Bij haar bezoek heeft de Adviescommissie zeer zeker den indruk gekregen, dat verwen schingen tegen de Schoonheidscommissie ge heel onverdiend zijn. omdat deze Commissie met groote welwillendheid de inzenders van onvoldoende bouwplannen tegemoet komt en met toewijding helpt, waar zij helpen kan. Een dergelijke campagne is ook in andere gemeenten wel gevoerd: ook in Velsen ge beurt het niet voor de eerste maal. In derge lijke gevallen zijn het in den regel juist de onbekwaamsten bouwondernemers, die het sterkst ageeren, hetgeen zeer begrijpelijk is, omdat zij natuurlijk het meest last van de Commissie ondervonden. Een dergelijke storm zou de Schoonheids commissie evenals bij vorige gelegenheden rustig kunnen afwachten. Zij zou zonder twijfel een bolwerk vinden in het gezond verstand van het gemeentebestuur. Het schijnt, echter, dat thans de aanvallers een gevaarlijk bondgenoot hebben gekregen in den drang tot bezuiniging van dezen tijd. Het moet wel, in het voornemen van het Gemeentebestuur liggen om bezuinlgheids- reden de Schoonheidscommissie te doen op houden. Wanneer men kent het waarlijk geringe bedrag, dat de gemeente Velsen inder daad extra voor de schoonheidscommissie betaalt, dan is het haast onbegrijpelijk, hoe het gemeentebestuur er toe kan komen om een zoo algemeen belang op te offeren voor een besparing van zóó geringe beteekenis. En het schijnt derhalve haast ongelooflijk dat de Raad 'der gemeente Velsen, welke bij een vorige gelegenheid unaniem vóór het behoud der Schoonheidscommissie heeft gestemd, thans tot de opheffing er van zou kunnen medewerken. Het zou een miskenning zijn van de liefde en toewijding, welke de leden van de Schoon heiüscommissie aan dit werk hebben ge geven en van het vele goede dat daardoor tot stand is gekomen: het zou echter tevens zijn verwaarloozing van een groot belang van de zoo sterk zich uitbreidende gemeente Velsen. BEDRIJVIGHEID AAN DE PAPIERFABRIEK Hoewel over het algemeen de nog steeds toenemende malaise in de groote bedrijven bliift aanhouden, schijnt dit bij de Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen niet direct het geval te zijn. Nog steeds komen zeebooten met volle ladingen papierhout binnen, wat natuurlijk ook in verband met het lossen dezer booten en over laden van het hout in Rijnaken of lichters, bestemd voor elders gevestigde fabrieken der firma, tamelijke bedrijvigheid oplevert. Naar het schijnt worden af en toe nog „losse arbeiders" aangenomen voor het lossen èn/of overladen der zeebooten, doch deze worden zoo spoedig hun diensten overbodig geworden zijn, wederom ontslagen. Volgens bestaande geruchten zal deze hout campagne. welke voor de hierbij betrokken arbeiders ten opzichte van hun löonen zeer gunstig heet te zijn. nog wel eenigen tijd aan houden blijkens nog verwacht wordende houtbooten. Naar men ons verder mededeelde blijkt de toestand in de verschillende afdeelingen, ver bonden aan de Papierfabriek, stationnair te zijn. vooralsnog vernemen wij slechts heel weinig van eventueele ontslagen. Het is gelukkig te noemen, dat tenminste deze tak van industrie in de gemeente Velsen niets of slechts heel weinig van de malaise te lijden heeft. VELSEN. Geboorten: A. M. UytendaalDam, d., K. Jansonde Boer, z., C. KeurBarnhoorn, d., N- PuntLangbroek, z., H. C. KochHoede, d.. A. M. Van 't GeloofKruithof?, z., S. M. Pauwels verdikt, z. Overleden: Johannes Jac. Aris, ongehuwd, 18 j. Ondertrouwd: O. Timmerman en H. Groot, J- W. Unkel en J. C. H. Spaans, H. Mars en II. Ras, J. J. Kooyman en J. M. Brandhoff, M. Schoonaard en L. de Vries, C. M. v. d. Groen en A. v. d. Kuil, M. J. Jasperse en A. Broek, C. Jonkman en R. Hollenberg, H. Swinia en M. C. Dekker. Getrouwd: F. de Boer en G. Meester, A. Bal kenende en A. C. Schuiten, G. M. Oudshoorn en D. J. Kroone, B. de Waard en G. J. Ruig. IJMUIDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. II December: Ned. Den Haag. Philadelphia. Ned. Willy, Goole. Ned. Havik, Londen. Ned. Odysseus, Hamburg. Noorsch Lido, Lennigrad. Deensch Soandia, Gdynia. Ned. Titus, Tombarios. Ned. Bacchus, Sanches. Vertrokken sohepën: 11 December: Ned. Vulcanus, Rotterdam. Ned. Texelstroom, Bristol. Ned. Jaarstroom, Liverpool. Ned. Valk, Midsly. Zweeds ch, Drot-t, New Castle. Duitsoh, Go fringe, Montevideo. Zweedsch Delphinus, Goole. Noorsch, Ek, Oslo. Ned. Brion, Bordeaux. Ned. Marne, Parijs. Duitsoh, Freiburg, Hamburg. Ned. Tiberus, Porto Barrios. Ned. Protinus, Odense. Ned. Stella, Rotterdam. PATRIMONIUM. De afdeeling van het Nederl. Werklieden verbond Patrimonium houdt heden, Zater dagavond, een vergadering in het gebouw Irene. Een actueel ondeuwer.p voor dezen avond is „Den geheelcn dag ledig", in te leiden door den heer H, J, Fidder, LAGC-KH WUlNiiioriÜKjui'i EEN VERGADERING VAN DE HUURDERSVEREENIGING. Er was groote belangstelling voor den Vrij dagavond door de Huurdersvereeniging be legde vergadering in Café Royal" aan den Wijk aan Zeeërweg. De bovenzaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Th. v. Brie- nen, de aanwezigen welkom heette. De heer K. de Wit hield een rede over de gewenschte huurverlaging; het was de be doeling dezen avond een definitief voorstel te doen, wat op de twee vorige vergaderingen door de te geringe opkomst niet mogelijk was. De omstandigheden maken het onmogelijk de in tijden van hoogeonjuctuur vastgestelde huren langer aan te houden. Er zijn bespre kingen gevoerd met huiseigenaars, doch deze zitten zelf voor te hooge lasten om iets te kunnen doen. Verder heeft het bestuur een onderhoud gehad met den heer Bleeker, secretaris van den Bond van huiseigenaars, waarbij is toegezegd, dat de bond een verga dering zal beleggen om het huurvraagstuk nader onder oogen te zien. De huurders wen- schen om te beginnen een huurverlaging van 20% en vrij water. "WILD AVO ND IN IIOTEL NUMMER EEN. Hedenavond geeft het Hotel Nummer Een, volgens de traditie, een wildavond. Evenals verleden .iaar is ook nu een kernverzameling van hazen, eendvogels, kalkoenen, enz. aan wezig. DE KLOKKEN LUIDEN. Deze bekende propagandafilm van de Ned. Ohr. Radio - Vereen! ging, die aviond aan avond laliom in den lande volle balen trekt, zal •op Donderdag 14 Januari alhier en Vrijdag 15 Januari te IJmuiden-Oost worden ver toond. De kerkeraden der Geref. kerk heb ben voor dit doei de kerkgebouwen afgestaan. Beide dagen zal eerst voor de kinderen de film afgedraaid worden. In de Geref. kerk aan de Wilhelminakade zal ds. R. J. v. d. Meujen het openingswoord spreken, wegens ambtsbezigheden der andere predikanten zal de heer A. ten Brooke, lid van den gemeen be raad en voorzitter der propagandacommissie, het slotwoord spreken. In IJmuiden-Oost zal het openingswoord worden gesproken door ds. dir. J. W. Tesuwen en het slotwoord door ds. Jac. Poort, van' Beverwijk, als consulent der Ned. Ilerv. Ge meente. BESOMMINGEN Manden: 150 Feter D f 2700 50 Hoop I f 1500 35Roode Zee f 2500 65 Zeemeeuw f 2300 95 Do1 fijn f 3300 Logger: IJM 233 f 1110 Versche haring LT 517 f 561, LT 1167 f 763 MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.40—1.25. Griet per 50 K.G. f 5025. Tongen per K-G. 21.35. Groote schol per 50 K.G. 36. Middelschol per 50 K.G. 36—30. Zetschol per 50 K.G. 33. Kleine schol per 50 K.G. 28—16-50. Schar per 50 K.G. 117.50, Vleet per stuk 3.S02.20. Mïddelschelvisch per 50 K.G. 50- Kleine middelscheivisch per 50 K.G. f 22— 13. Kabeljauw per 125 K.G. f 7458. Gullen per 50 K.G. 25—10. Leng per stuk 1.40. Wijting per 50 K.G. 13—9.50. Versche haring per mand 4.552.25. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 18 Dec. a.s. des avonds te 7.15 ter afhandeling van de volgende agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid N. C. M. Brantjes. 2. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1932. 3. Benoemingen. 4. Voorstel omtrent de bezoldiging en aan stelling van een secretaris-penningmeester en Armenbezoeker der instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. 5. Prae-advies op het adres van de afd. Beverwijk van de Vereeniging „Volksonder wijs", betreffende de stichting van een z.g.n. centrale kopschool en de vaststelling van een maximum aantal leerlingen van 36 per klasse. 6. Voorstel tot aanwijzing van takken van dienst ingevolge art. 252 der Gemeentewet en tot wijziging der thans geldende be- heers-verordeningen. 7. Voorstel tot het toestaan van een cre- diet voor verstrekking van warm voedsel aan schoolgaande kinderen. 8. Prae-advies op het adres van enkele land- en tuinbouworganisaties betreffende het uitvoeren van werkzaamheden in het land- en tuinbouwbedrijf in den a.s. winter. 9. Voorstel tot vaststelling van de ver ordeningen opnieuw op de heffing en invor dering van schoolgeld voor het leger onder wijs. 10. Voorstel tot verhooging van het sub sidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon. 11. Voorstel tot het uitdunnen van boo- men in verschillende lanen. 12. Voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening. 14. Voorstel tot vaststelling van de nieuwe politieverordening. 15. Mededcelingen en Ingekomen stukken. OPRICHTING PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Vrijdagavond werd in de veilingzaal van de R.K. Coop. Tuindersvereeniging „Kenne- merland" de door den burgemeester belegde vergadering gehouden, teneinde te komen tot de oprichting van een plaatselijk crisis- comité. Aan de in het algemeen gestelde uit- noodiging hadden velen gehoor gegeven, o.a. waren aanwezig de raadsleden Braun, Out, De Groot, Eijking, Brantjes en Welagen. Voorzitter van deze vergadering was bur gemeester Jhr. J. C. W, Strick van Linscho- ten, die de bedoeling van deze bijeenkomst nader uiteenzette. Van de gelegenheid om hun zienswijze kenbaar te maken en vragen te stellen wvd door de aanwezigen ruim schoots gebruik gemaakt. Na eenige besprekingen ging de vergade ring er mede aceoord. dat het reeds eerder opgerichte R.K. Crisiscomité in het algemeen comité zitting zal nemen, terwijl dit verder zal worden aangevuld met vertegenwoor- lijken Bestuurdersbond, de Onafhankelijke- en de R.K. Vakcentrales, terwijl de overige leden door den burgemeester zullen worden aangezocht. Teneinde deze keuze te verge makkelijken werden onder goedkeuring der cie heeren Breukelaar, Lijesen, M. Tromp, Ir. K. L. Moens, Commadeur, C. Maters en Jb. van Zutphen. Aanbevolen werd, om ook de verschillende religieuze denkrichtingen door de geestelijk heid in het comité tc doen vertegenwoordi gen. Voor de vervulling" van de functie van voorzitter zal worden aangezocht de wet houder voor de Sociale aangelegenheden, den heer K. Steijn. De burgemeester zegde toe, zoo spoedig mogelijk tot de samenstelling" te zullen overgaan en sloot daarna met- een dankwoord voor de betoonde belangstelling de vergadering. MARKTBERICHTEN Noteering van 11 December 1931. Spinazie per kist f 11.25 Andijvie per kist f 0.50—0.60 Raapstelen 100 bos Koolrapen per zak f 0.851 Wortelen per K.G. f 0-140.18 Bieten, per K.G. f 0.02—0.03 Schorseneeren, per bos f 0.080.12 Aardappelen, klein per K.G. f 0-050.06. Idem zand f 0-007. Spruitjes, per K.G. f 0.04—0.07 Boerenkool per bak f 0.200.30 Roode kool. per 100 f 46. Savoye kool per 100 f 78. Bloemkool per 100 i' 1014. Uien per K G. f 0.06 1 2. Prei, per bos f 0-080.14 Sla, per 100 krop f 25. J Fieterselie per bos 0.06—0.08 Selderie per bos f 0.050.06 Appelen, per K.G. f 0.12—0.16 Peren per K.G. f 0-100.14 Druiven per K.G, f 0.80 Lof f 0.10—0.14. ERNSTIGE GASONTPLOFFING TE WADDINXXVEEN. Kantoor van de gasfabriek vernield. VERMOEDELIJK EEN LEIDING AFGEBROKEN. Vrijdagavond omstreeks ze ven uur is in het kantoor van de Gemeenteijke Gasfabriek te Waddinxveen een ernstige gasontploffing ont staan, waarbij gelukkigerwijze geen persoon lijke ongelukken zijn gebeurd. De vrouw van den directeur van de gasfa briek. zat met haar dochter in de huiskamer aan den maaltijd, toen zij plotseling door een hevigen knal werden opgeseïikt. Door de ge weldige luchtverplaatsing wérden alle ruiten van het huis stukgeslagen. Toen men naar buiten was gesneld bleek, dat in het aan de woning gebouwde kantoor van de gasfabriek een geweldige ontploffing was voorgevallen. Direct hierna kwam de directeur, de heer Bitter, welke zich in de fabriek bevond, aan snellen en wist door zijn tegenwoordigheid van geest eenbegin van brand met enkele emmers water te blusschen. De inmiddels gealarmeerde brandweer be hoefde geen dienst te doen. De vernieling in. ht kantoor is enorm. Zware binten zijn to taal afgeknapt. Een drietal fietsen werden door het plafond geslagen. Ook de schade in de woning van den heer Bitter is zeer aan zienlijk. Verschillend huisraad werd op tisn- tallen Meters afstand van de woning terug gevonden. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in het afbreken van een buitendienstleiding naar het kantoor toe door verzakking van grond, waardoor het gas gelegenhed kreeg zich in het kantoor te verspreiden en door een z.g. dag-en-nacht-vlammetje tot ontploffing werd gebracht. ,.DE OOIEVAAR" IN DEN VOLKSRAAD HERDACHT. GROOTSTE ONGELUK. DAT ONZE LUCHTVAART OOIT TROF. Aneta meldt uit Batavia, dat het College van Gedeleeeerdeng van den Volksraad staan de het grootste ongeval, zooals de voorzitter het noemde, herdacht heeft, dat de Neder- landsche luchtvaart ooit heeft getroffen. De voorzitter zei nog dat echter hierdoor het vetrrouwen in de Hollandsche luchtvaart niet is geschokt. Mr. J. J. Schrieke sloot zich hier namens de Regeering bij aan. DE ROOFOVERVAL OP KATENDRECHT. Ook de kok heeft bekend. GESCHOTEN IS MET EEN ALARMPISTOOL. De tweede aangehoudene, verdacht van den overval on het wisselkantoor van de firma Van het Hoff en Pikaar op Katendrecht, de werkiooze ^ok. die tof, nu nnfirend met de zaak uitstaande te hebben, heeft Vrij dagavond na een zeer lanedurig verhoor een volledise bekentenis afgelegd. Fierbii heeft hij medeedeeld. dat de nog voortvluchtige een alarmnistool bij zich had. Bii den overval was deze man zeer zenuwachtig en hij heeft on een afstand van een halven Meter met dit. alarmnistool op den kassier, den heer Snoek geschoten. De kok is daarna om de balie heeiTeeloonen. De kassier wilde hem hierbij tegenhouden waarna de kok ziin gunmmisfck green en daarmede den kassier eenige slagen on het achterhoofd toebracht. Hierop is de kassier luid gaan schreeuwen waarna de mannen de vlucht namen. Deze mededeelingen komen overeen met het rannovt ven het medisch ondei'zoek van den kassier. Dit wiist uit-dat d-r lichte verwon dingen aan het voorhoofd £oor het alarm nistool is toegebracht en de andere wonden door slagen. De nog voortvluchtige heeft de buit, van 14 Lire medegenomen. Verwacht wordt, dat hij spoedig zal worden gearresteerd. GEWELDIGE BRAND IN LE HAVRE. LE HAVRE, 11 Dec. (B.T.A.) Door een ge weldigen brand zijn verscheidene belangrijke veemgebouwen, waarin 304000 balen koffie la gen opgestaoeld. verwoest. De schade aan goederen bedraagt zeven millioen, aan gebou wen twee millioen francs. Twee brandweerlieden en twee havenarbei ders werdén gewond, Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt: Verwachting: Meest zwakke veranderlij ke wind. nevelig tot licht bewolkt, later waarschijnlijk toenemende bewolking, wei nig of geen neerslag, koude ochtend, later waarschijnlijk zachter- Verdere vooruitzichten: Meest Westelijke winden en toenemende bewolking. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Benoemd is tot burgemeester van Hooge- cn Lage Mierde C. H. A. M. Herculeyns. DE IN FRANKRIJK BEREIKTE CONTINGENTEN. PARIJS, 10 Dec. (B.T.A.) De Staatscourant zal morgen een besluit publiceeren inhouden de dat de contingenten van o.a. de volgende goederen zijn bereikt: versch en bevroren schapenvleesch van elke herkomst; volle of ontroomde melk; melkpoeder met suiker; eieren in de schaal van elke herkomst. Deze artikelen en enkele andere kunnen tot 31 December niet meer in Frankrijk worden ingevoerd. JAPAN EN DE KOMENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. „GEEN SPRAKE VAN ALGEMEENE ONTWAPENING'. TOKIO, 11 December (V. D.) De Ja- pansche pers publiceert een officieele ver klaring inzake de komende ontwapenings conferentie en de instructies van de ministe ries van oorlog en van buitenlandsche zaken aan de Japansche delegatie naar Genève. Sr wordt gezegd, dat de ontwapening van elk land afzonderlijk aan „bijzondere omstandig heden" onderhevig is. Voor Japan kan van ontwapening of van vermindering der bewa pening geen sprake zijn. Zoowel wat betreft het oorlogsmateriaal als zijn oorlogsmiddelen staat aJpan ver achter bij de overige landen en derhalve is het gedwongen zijn bewape ning uit te breiden. Japan eischt het recht een vloot te onderhouden met een capaciteit van 90 pet. van de Amerikaansche- en 60 pet. van de Engelsche vloot. De strijdkrachten te land kunnen onmoge lijk worden verminderd, aangezien wij reeds tot een minimum zijn teruggebracht. Het zelfde geldt voor de luchtstrijdkrachten. In zake de bewapeningskwestie dient Japan vol ledige vrijheid van handelen te hebben. Sommige bladen schrijven, dat Japan zijn militaire macht noodig heeft ter bescherming van zijn belangen, waafbij men naar het Mandsjoerijsche conflict verwijst, terwijl men van meening is, dat van algemeene ontwape ning geen sprake zal kunnen zijn. Een regee- ring, die tot iets dergelijks overging, zou het vertrouwen van het volk niet langer bezitten. Indien gij nog geen abonné zijt, wacht dan thans niet langer. Abonneert U op HET NIEUWE DAGBLAD voor 10 cents per week en tevens op het voor 5 cents per week. Het Zondagsblad heeft een Gratis Ongevallenverzekering voor AL zijn a bon nés. v J SCHEEPVAARTBERICHTEN Blommersdijk 11 n.m. te Rotterdam van Baltimore. Klipfontein 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Almelo p. 11 Vlissingen, Antwerpen n. A'dam. Bacchus 11 te Amsterdam v. W.-Indië. Damsterdijk 11.20 u. 40 m. v. Swansea, Rot terdam n. Pacifickust. Dempo 11 18 u. v. Marseille, Rotterdam naar Batavia. Deli 9 te Singapore, New-York n. Japan. Djember 11 16 u. v. Londen n. Hamburg. Gottingen 11 v. Amsterdam n. Montevideo. Heemskerk 11 te Port Sudan, Beira n. R'dam. Lochgoil 10 te CuraQao, Pacifickust naar Rotterdam. Tiberius 11 v. Amsterdam n. San Juan. BURGERLIJKE STAND Haarlem 11 December. Ondertrouwd: 10 Dec. J. P. Stol en H. J. Witkamp, G. J. E. Klaasen en C. v. Midden, H. G. Klaassen en G. Boeser. Getrouwd: 10 December, G. W. Geurtz en A. M. Wijtsma. Beyallen: 9 Dec. R. KaterbergMulder, z., P. J. v. d. HoornL'Ami, z., 10 Dec. G. J. M. LoddersGraaman, d., 8 Dec. W. E. Broek huizende Smalen, z. Overleden: 8 Dec. W. I-I., 2 j., d. v. A. v. Halewijn, Ruysdaelstraat, 9 Dec. A. H. W. Poppink—Kruijer, 79 j., Kleverparkweg, 3 Dec- W. F. Batenburg, 70 j., Dreef, 9 Dec. A. L. Hoog, 90 j., Hazepaterslaan, 10 Dec. L. Schul- te, 14 j.. Nauwe Geldeloozepad, F. H. Kroos- wijk. 72 j„ Hazepaterslaan, 9 Dec. L. J. F. Zweers, 47 j„ Zwaardstraat, C. Klomp, 51 j., Anis terdamschevaar t.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 2