ONZE LEZERS STA TEN- GENERAAL. De kasvoorschotten aan gemeenten goedgekeurd. aan het woord. HET NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 TWEEDE KAMER. Zonder hoofdelijke sêemsnissg er door. Issdiseise tarieïrechten. UitvoeveertiEi» catesü. Landbouw zonder eind. "Vandaag heeft de Kamer een aantal klei ne ontwei'pi es op den weg naar het Staats blad voortgeholpen: suppletoirtjes, naturali saties e.d. De gewone Vrijdagsche bezigheid: vóór het week-eind schoonschip! Maar vandaag kwamen bij het vijftiental ook en kele heel belangrijke ontwerpjes voor. En dan wel allereerst het wetsontwerp, hetwelk aan de gemeente hulp wilde verlee nen, wanneer ze in kasgeldmoeilijkheden verkeeren. Laten we het maar oogenblikke- lijk mededeelen: het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dr. v. d. Tempel sprak van een stemming van wantrouwen, welke overal, ook bij de re geering aanwezig zou zijn, wantrouwen in het financieel beleid der gemeenten. Maar daarover zou hij wel nader spreken bij het ontwerp, dat op de uitkeeringen uit het ge meentefonds wilde korten. De heeren Oud, Bierema en de Wilde, be toogden daarentegen, dat het onderhavig ontwerp met het korten op de uitkeeringen uit het gemeentefonds niets te maken heeft, noch met het tot uiting gekomen wantrou wen in het gemeentelijke financieele beleid. Hier was alleen doel: het helpen der ge meenten. Dat de regeering die, onder streepte Mr. Oud terdege, met belastinggeld de gemeente in hunne kasbehoeften wil te gemoet komen dat de regeering ervoor zorgen wil, dat dit belastinggeld in 's Rijks schatkist terugkomt, konden de heeren Oud, Bierema en de Wilde, en de minister natuur lijk evenmin, niet onredelijk noemen. Vooral niet daar de minister .de grenzen van zijn voorwaarden duidelijk omschreef en die begrenzing vandaag nog eens aangaf. Geen voorwaarden voor terugbetaling wil hij stellen, die buiten verband staan met de te rugbetaling der geleende gelden. De heer v. d. Tempel wenschte van de regeering geen en kele voorwaarde met sociaal-politieke strek king. We hebben den minister dit niet cate gorisch hooren toestemmen. Nu is het in derdaad moeilijk hier in het algemeen iets vast te stellen. Elke voorwaarde zal op zich zelf moeten herzien worden gezien de posi tie van elke afzonderlijke gemeente. Hier was in ieder geval het woord toepasselijk van Mr. Oud, dat de gemeentelijke autonomie een prachtige instelling is, maar dat die in stelling rust op de volledige financieele ver antwoordelijkheid der gemeenten voor haar eigen gestie. Was er overigens reden voor wantrouwen in de financieele politiek der gemeenten? Van een „Hetze" tegen de gemeenten, sprak alleen de heer v. d. Tempel, Dr. Bierema zei- de dat sommige gemeenten van al te gemoe delijke opvattingen over het leenen van geld bij banken hebben blijk gegeven: hij had daarover ervaringen opgedaan. En de heer Oud verdedigde de bankiers, die eigen ver antwoordelijkheid moeten kennen. Echter de gemeenten met de „gemoedelijke" opvat tingen waren uitzonderingen. Over het al gemeen was men het er over eens ook de minister onderschreef het volkomen dat het gemeentelijk crediet allerminst dat wantrouwen verdient, waarvan.-., de beursno- teeringen blijk gaven. Zooals gezegd is het wetsontwerp tot voor ziening in de kasbehoeften der gemeenten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer heeft een wijziging in de Mijnwet aangenomen waardoor opnieuw de regeering de vrijheid heeft gekregen nog wat te wach ten met een wette l ij ke regeling van den arbeidsduur in de mijnen. Zulks wegens de in gang zijnde internationale besprekingen. Voorts heeft de Kamer aangenomen het wetsontwerp tot verlenging met één jaar van de tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. Niet alleen stelde het ontwerp verlenging voor van de heffing cler tijdelijke opcenten, ook werd nu gevraagd verdubbeling der opcenten van 10 op 20. De heer Wijnkoop voerde sterke oppositie, niet minder de heer Cramer. Beiden hadden bezwaar er tegen, dat opnieuw lasten op de Indische bevolking werden gelegd. De heer Beumer stelde zich, als gewoonlijk, naast den minister van Koloniën. Hij betoogde, met di'. Feber, dat er nu eenmaal geholpen zal moeten worden om de Indische begrooting sluitend te maken. En wat de meerdere druk op de bevolking betreft, de heeren Feber en Beumer berekenden, dat per jaar en per hoofd 5 ct. aan belasting meer wordt be taald. Beiden begrepen niet, waarom de heeren Wijnkoop en Cramer bezwaren maak ten tegen het ontwerp, dat immers ook Pa- rijsche japonnen en kristal b.v. aan rechten verzwaring wilde onderwerpen. Het wetsontwerp werd .aanvaard: de com munistische en v. d. fracties wilden geacht wezen te hebben tegengestemd. Er stonden nog twee belangrijke wetsont werpen op de agenda. En beide werden vrij wel zonder discussie aanvaard door de Ka mer. Twee heel belangrijke ontwerpen: dat tot voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den Indischen dienst, gedurende 1932 en in de tweede plaats, dat tot toekenning aan de regeering van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter regeling- van den uitvoer van bepaalde goederen. Dit alles had lang opgehouden. De Kamer heeft het resteerende. van den langen middag nog besteed aan het volledig afwerken van de lijst der sprekers bij de afdeeling „Landbouw" van het departement van minister Ruys. Veel nieuws is niet op gemerkt. Dinsdag komt de minister aan het woord. De heeren van Zadelhaff en Beumer na men 't voor de vogels op; de een voor de zangvogels, de ander voor de watersnip pen. De heer van Voorst tot Voorst wil de zandboeren helpen. Zoo ook de heer v. d, Sluis, die tevens bij motie vraagt de pachten door dwang te verlagen, welke nog niet ver laagd zijn. Ds beide uitersten, de heer Wijnkoop en de heer Kersten, zagen geen enkel goede eigenschap in wat de regeering voor de boe ren deed INTIMUS. BEVERWIJK DE NIEUWE GASHOUDER De gaslevering door de Gemeente Lichtbe- 'drijven aan de gemeenten Heemskerk en Uit geest maakte mede in verband met een goede distributie, den bouw van een nieu wen gashouder noodzakelijk. Het ijzeren ge vaarte is thans gereed gekomen en zal a.s. Maandag door de autoriteiten en door de leden van den gemeenteraad worden bezich tigd. De gashouder is verrezen aan den Tol weg naar Uitgeest onder de gemeente Heemskerk even voorbij het fraaie kasteel Assumburg. Oorspronkelijk zou die houder ♦él-rijzen op een terrein, dat onmiddellijk in öe nabijheid van het mïddeleeuwsche kasteel lag, doch het gemeentebestuur van Heems kerk voerde bij het College van Ged. Staten ernstige bezwaren tegen dit voornemen aan, hoofdzakelijk van aesthetischen aard- Het gemeentebestuur vreesde n.m.l. dat de ten eenenmale weinig aesthetische bevrediging schenkende gashouder den aanjplik van „As- sumburg" ernstig zou schaden. Ged. Staten' toonden zich ontvankelijk voor deze bezwa ren en onthielden op grond daarvan hun goedkeuring aan het besluit van den B ever - wijkschen gemeenteraad. Toen een meer Oostelijk gelegen terrein werd aangekocht werd toestemming tot den bouw verleend. Mede doordat Assumburg aan den voorkant onder het geboomte schuil gaat overvleugeld de gashouder althans aan die zijde niet de fraaie lijnen van het kasteel. Aan de achter zijde vooral goed waar te nemen vanuit den trein op het traject BeverwijkUitgeest, is de middeleeuwsche sfeer rond „Assumburg" voor goed verdwenen. De bouw van den gashouder werd opge dragen aan de firma Aug. Klönne te Dort mund voor den som van f 30500. De levering en de montage van de meet- en regulateur toestellen geschiedde door de Maatschappij ter Vervaardiging van gasmeters enz. te Dordrecht voor f 10990. Het gevaarte, dat op een zwaar gewapenden, betonnen onderbouw rust, heeft een capaciteit van 6000 kub. M. Nabij den houder is ook een fitterswoning verrezen. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON B. en W. hebben den gemeenteraad, het volgende voorgesteld: 1. de belooning van den secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon vast te stellen op f 1000 per jaar- 2. te continueeren de benoeming van A. V. Hardenberg tot armenbezoeker ben ge noemde instelling op een jaarwedde van f 200.—. 3. een crediet toe te staan van f 300 voor uitbreiding van het secretarie-personeel met een voorioopig tijdelijk aan te stellen klerk 4. de belooningen van den secretaris-pen- jiingmeester en den Armenbezoeker van ge noemde instelling over het tijdvak van 15 April t. m. 31 Dec. 1931 te verdubbelen en vast te stellen op resp. f 500 en f 400 per jaar Ingezonden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. GEEN GEMEENTE-SUBSIDIE VOOR DE DRANKBESTRIJDING? Wij hebben gelezen, dat B. en W. voorstellen over 1932 geen subsidie te verleenen aan het Centraal Drankweer-Comité. Men behoeft geen drankbestrijder te zijn, om zich over dit voorstel te verbazen. Want ieder weldenkend mensch zal het toch zeker met ons eens zijn, als wij zeggen, dat in deze'n tijd van werkloos heid en malaise toch zeker in de allereerste plaats kan bezuinigd worden op het gebruik van alcohol. Men bespeurt er echter niets van, integendeel het eene drankpaleis verrijst naast het andere. Avond aan avond hooren wij van feesten, danspartijen enz. De drank bestrijding is dus wel zeer noodig. Maar nog meer verhaast het voorstel van B. en W., als men weet dat de drankbestrij ding de gemeente meermalen ten voordeele is geweest. Het Centraal Drankweer-Comité heeft verleden jaar een reclasseeringscommis- sie ingesteld en nog onlangs wist deze commis sie de herziening van een vonnis te bewerken, wat aan de gemeente een direct voordeel van f 175 opleverde. Het is zoowat het eenige subsidie, dat B. en W. willen schrappen. Zij willen ook geen subsidie verleenen aan de Vereeniging Open bare Leeszaal, maar dat is heel gemakkelijk, omdat er nog geen leeszaal is. B. en W. stellen wel voor om f 1800 subsidie te verleenen aan speeltuinverenigingen, ofschoon ze hadden kunnen zeggen, dat er geen geld voor was en de ouders dus in den zomer hun kinderen maar thuis moeten houden. Ook school- en werktuinen, Nutsdeparte- ment enz. willen B. en W. de gewone bijdragen geven, maar juist de armzalige f 2-50 voor de drankbestrijding kunnen niet uitgekeerd wor den. Het is te hopen, dat de raadsleden het an ders zullen zien en het met ons eens zullen zijn, dat geen enkel sociaal werk in dezen tijd zoo noodzakelijk is als de drankbestrijding. Met dank voor de verleende plaatsruimte. EEN DRANKBESTRIJDER. HAARL. VOETBALBOND. Voor den vorigen Zondag waren slechts vier eerste klasse wedstrijden vastgesteld, waarvan E.D.O. IIISpaarnestad wegens on bespeelbaarheid van het terrein geen door gang vond. R.C.H. Ill won aan den Middenweg met 51 van Damiaten. In 1 B behaalde. D.I.O. een 21 zege op R.C.H, IV, terwijl I.V.O. een zeer goede en even nuttige 30 overwinning op Haarlem IV bevocht. Het programma voor Zondag. Ook voor Zöndag a.s. is slechts een beperkt aantal wedstrijden vastgesteld. Kennemers II komt bij D.W.O. op bezoek en is aan haar positie verplicht om te winnen. Ook bij Haarlem IIIH.F.C. III hebben de gasten de beste kansen, al zal het feit dat oude rivalen in het strijdperk treden, wel een belangrijke rol spelen. De beide R.C.H.-teams spelen thuis, n.I. R.C.H. Ill—E.D.O. III en R.C.H. 5—Spaarne stad. Waarschijnlijk zullen, de meeste punten wel aan den. Middenweg blijven. Ill I B gaat slechts SpaarnevogelsD.I.O., waarbij de bezoekers o.i. de beste kans heb ben. Het volledige programma luidt als volgt: IA.: R.C.H. 3—E.D.O. 3 D.W.O.Kennemers 2 Haarlem 3H.F.C. 3 R.C.H. 5Spaarnestad IB.: Spaarnevogels—D.I.O. II A.: Kennemers 3Zeemeeuwen 2 DrosteHaarlem 5 Beverwijk 2Spaarndam IIB.: R.C.H. 7Kennemers 4 Stormvogels 4V.S.V. 3 D.S K.T.H.B. 2 II C.: Zandvoort 3E.T.O. Zeemeeuwen 3R.C.H. 6 IID.: Haarlem 3ABennebroek Zeemeeuwen 4Hillegom 2 Schoten 3—E.D.O. 4 V.VH.Swastika ni A.: Vliegende VogelsHalfweg 2 HeemstedeE.D.O. 5 DeCeO—Vij f huizen III B.: E.H.S. 2Heemstede 2 IIIC.: V.S.N. 4—T.H.B. 3 H.F.C. 5—DeCeO 2 HID.: Kennemers 5-Beverwijk 4 D.W.O. 3—V.V H. 3 Spaarnestad 2D.S.K. 2 III E.: Bloemendaal 5Spaarnestad 3 III F.: E.H.S. 4Vijfhuizen 2 Hillinen 4Kenau 2 Swastika 2—DeCeO 3 III G.: Damiaten 2E.H.S. 3 V.O.G. 3Heemstede 3 Spaarndam 3D.S.K. 4 I.V.O. 3Zeemeeuwen 5 ni H.: Kennemers 6—V.S-V. 5 E.D.O. 7—Droste 2 Spaarndam 4D.W.O. 4 III I.: E.D.O. 6-Damiaten 3 Ripperda 4Kennemers 3 Kinheim VID.O.A. 3 D.I.O. 4T.H.B. 4 ni J.: R.C.H. 8—V.VH. 2 Beverwijk 5—D.W.O. 2 JUNIORES. Afd. A: Stormvogels a-Kennemers a V.V-B.-Haarlem a Afd. B: Bloemendaal b—R.C.H. b HillegomDeCeO T.H.B.—Zandvoort a Afd. O.: Haarlem c—Bloemendaal c SpaarnevogelsH.F.C. HalfwegVliegende Vogels Afd. D.; D.I.OBloemendaal d I.V.O,Kennemers b 10 uur. 10 10 10 10 10 12 10 10 10 11 11 10 2 10 10 10 10 10 12 10 10 2 2 2 10 2 10 10 2 10 10 10 10 10 10 10 2 10 2 12 uur. 10 10 10.30 10 10 2 10 10 2 NED. KORFBAL KORFBALBOND DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. S. V. trekt Zondag naar de Beemster om het Purmerendsche B. E. P. te ontmoeten. Hoewel S. V. verleden Zondag toonde van zich af te kunnen bijten, gelooven we toch niet, dat deze uitwedstrijd met een overwin ning eindigen zal. Aan S. V. om dit te logen straffen! Animo I heeft ook haar handen vol op haar terrein tegen de Amsterdammers. D. V. D. 2 zal wel niet van plan zijn om hier een veer te laten Animo pakke dus terstond flink aan. Advendo I ontvangt te Heemstede Haar lem 2. De eerste ontmoeting was vrijwel een succes voor de Haarlemmers, die nu dubbel op hun tellen moeten passen, want de thuis club zint op revanche. HAARL. KORFBALBOND HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In de eerste klasse gaat Animo 2 naar Ad vendo 2. De bezoekers hebben iets betere kan sen, ofschoon de Advendo-reserves op eigen terrein een beduidende voorsprong hebben. Oosterkwarier I zal wel kans zien om aan S. S. H. zeker één puntje te ontnemen. Zllvermeeiiuwen 2, dat Haarlem 3 op visite krijgt, zal niet met zich laten spelen: een kleine IJmuidensche overwinning voorspel len we. Voorwaarts ID. V. S, I wordt een span nende ontmoeting. De uitslag valt moeilijk te gissen. Verder hebben de volgende ontmoetingen plaats 2e klasse. Oosterkwartier 2Alw. Ready, D. S. V. 2 S. V. 2, K. V. 2De Kennemers I. 3e klasse A Haarlem 4Animo 3, T. H. B. 2— Ons Genoe gen 1, Zilvermeeuwen 3—Voorwaarts 2. 3e klasse B. D. W. S. 2—S. V. 4, T. H. B 3—Always 2, Flora Zeemeeuwen. ZILVERMEEUWEN—VOORWAARTS. De wedstrijd ZilvermeeuwenVoorwaarts, die morgen te IJmu^den zou gespeeld worden, is van het programma afgevoerd. HOCKEY OVERZICnT. De komende Zondag brengt ons op het Bloe- mendaalveld naast hotel Zomerzorg Bloemen daalH.O.C. De Hagenaars staan nog steeds ongeslagen aan den kop, zoodat Bloemendaal haar beste beentje zal moeten voorzetten, om Ab Tresling c.s. te verslaan. Maai' de kans is er. M.K.C. speelt in Den Haag tegen T.O.G.O. Hiervan hangt voor beide teams veel af. De verliezer is bijna zeker aangewezen om degra datiewedstrijden te moeten spelen. In de tweede klasse ontvangt M.H.C. 2 het sterke Be Fair. Een gelijk spel zou voor de rood hemden als een revanche zijn op de ne derlaag, destijds in Hilversum geleden. Bloemendaal 2 trekt naar Laren en heeft daar ook nog wat goed te maken. Of de heele buit uit het schildersdorp meegenomen wordt? Eén puntje lijkt ons al een goede prestatie. H.B.S. heeft haar kampioenskansen verspeeld, maar zal toch in Den Haag H.O.C. 2 wel de baas kunnen blijven. In de derde klasse de groofce strijd Straw berriesBloemendaal 3; verder H.B.S. 2 Amsterdam 4 en M.H.C. 3Alkmaar 2. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Bodegraven 9 Dec. van Toeopilla naar An- tofagasta. Bacchus 10 Dec. 18 u. van Havre, West-lndië naar Amsterdam. Crynssen, 10 Dec. van Curacao naar Porto Cabello. Cremer 9 Dec. te Hongkong. Drechtdij'k 8 Dec. van Vancouver naar Rot terdam. Djambi 10 Dec. te Brisbane van Rotterdam. Flandria 10 Dec. 23 u. van Southampton, passeerde 11 Dec. 3 u. Freshwater, Amsterdam naar Buenos Ayr-es. Gottingen, 11 Dec. van Amsterdam naar Z. Amerika. Gaasterland 9 Dec. van Duala maar Accra, W.-Afrika naar Amsterdam. Giekerlc 10 Dec. van Colombo, Rotterdam naar Britsch-Indië. Helder 9 Dec. te Colon van Amsterdam. Hoogkerk 11 Dec. te Hamburg van,Rotter dam. Jason 11 Dec. te Antwerpen van Hamburg. Kedoe 10 Dec. 18 u. te Sabang, Rotterdam naar Batavia. Klipfontein 11 Dec. van Rotterdam naar Hamburg. Kota Radja 11 Dec. 6 u. van Genua, Rotter dam naar Batavia. Kennemerland 11 Dec. 10 u. min. te Lon donderry van San Nicolaas. Kota Inten 11 Dec. 9 u. te Suez, Batavia n. Rotterdam. Lochmonar 11 Dec. 12 u. 40 min. van Londen Pacifickust naar Rotterdam. Modjokerto 11 Dec. te Batavia van Rotter dam. Meliskerk 11 Dec. te Antwerpen, Rotterdam naar Zuid-Afrika. Nieuw-Holland 10 Dec. van Adelaide naar Japan. Nieuwkerk 10 Dec. van Oost Londen naar Lorenzo Marques. Nebraska 9 Dec. te Panama, Pacifickust n, Rotterdam. Or-ania passeerde 11 Dec. 12 u. 30 m. Fresh, Buenos Aires naar Amsterdam. Phrontis 11 Dec. te Belawan, Batavia naar Amsterdam. Polydorus passee'rde 10 Dec. Lizard, London naar Liverpool. Poseidon, 10 Dec. van Belize, naar Porto Barrios. R.hea 10 Dec. van Santo Domingo naar Jac- mel. Stuyvesant passeerde 10 Dee. Ouessant, Am sterdam naar W.-Indië. Simon Bolivar passeerde 10 Dec. 6 u. Azoren Barbados naar Amsterdam, Tabimta 11 Dec. te Southampton, Amster dam naar Batavia. Talisse passeerde 11 Dec. Vlissingen, Austra lië, l.v. Antwerpen naar Bremen en Rotterdam, Tjisondari 10 Dec. te Manilla. Tjibadak 10 Dec. te Manila van Sjanghai. Titus 11 Dec. te Amsterdam naar West-lndië Tjibesar 9 Dec. te Hongkong van Sjanghai. Venezuela passeerde 10 Dec. 16 u. Azoren, Amsterdam naar West-lndië. Westerkerk 10 Dec. te Beira van Rotterdam. RADIO-PROCRAMMA ZONDAG 13 DECEMBER 1931 HILVERSUM 298 M. 8.15—10.00 VARA. 10.30—12.00 VPRO. 12.00—5.00 AVRO. 5.00—8.00 VARA. 8.00—12.0 AVRO. 8.15 Gymnastiekles. 8.30 Esperantocursus. 8.55 Voetbalnieuws. 8.00 Tuinbouwhalfuurtje. 9.25 VARA-varia. 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Kerk dienst uit de Ned. Protestantenbond te Hil versum. 12.00 Concert AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt. 1.00 Reispraatje over Span je. 1.30 Vervolg Kamerorkest. 2.00 Boeken- halfuurtje. 2.30 Concert-gebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. Ania Dorfman (piano). 4.00 Heiidrika van Tusschenbroek-program- ma. Dameskoortje o.l.v. Fré van Huff el. Piano mevr. DentzWent. 4.45 Gramofoonpl. en Vaz Dias. 5.00 Kinderuur. 6.00 Instrumentaal concert. Amsterd. Solisten Kwintet- en Gra mofoonpl. 6.45 VARA-tooneel. Spel „Geld" van M. Gold. 7.30 Vervolg concert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep O.a. lm Zirkus, Armandola. 8.45 Zang door mevr. L. SandersHerzberg. 9.00 Praatje door W. Vogt. 9.20 Vervolg Omroeporkest. Ged. „Gra- fin Mariza" Kalman. 9.30 Zang, vervolg. 9.45 Vervolg concert, o.a, „Fledermaus", Strauss. 10.30 Uit Scala theater Den Haag: Oeral - kozakkenkoor. 10.45 Gramofoonpl, HUIZEN, 1875 M. 8.30 N C. R. V., 9.30—5.— K.R.O., 5.— N. C. R. V. 7.45 K. R. O. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Dr. J. H. Gunning. 9.30 Hoogmis uit het St. Dominukus-colege te Nijmegen. 11.45 Middenstandskwaföiertje. 12.00 Concert. Russisch balalaika-orkest o.l.v. I. Schustow. 1.30 Godsdienstonderricht. 2.0 Gramofoonpl. 2.10 Causerie over Bilderdijk. 2.30 K.R.O.-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 4iï> zie- kenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Delfzijl. Hierna tot 7.45 zang, Geref. Gem. Zangvereen. „Crescen do", o.l,v. Idema. 7,45 Voelbaluitslagen. 7,50 Vanuit Keuelen: Operette „Das Holland- weibchen" van Kalman. Dirigent Kühn. Re gie, Anheisser. In de pauze Vaz Dias en gra mofoonpl. 10.40 Epiloog. DAVENTRY 1554 M. 10.50 Tijdsein, berichten. 3.20 Kerk-cantate No. 159, Bach. 4,20 Órkestconcert o.l.v. C. Steward (alt). 5.15 Adila Fachiri (viool) en K. Long (piano). 6.20 Kinderuur. 8.15 St. Martin-In-The-Fields Kerkdienst. 905 Lief- dadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Albert Sandler en zijn orkest. Thea Philips (so praan). O.a. „Finlandia", Sibelius en selectie uit de werken van Schubert. 10.50 Epiloog. PARIJS, „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert. 1.20 en 4,20 Gramofoonpl. 5.20 Concert Symphonie- orkest Parijs, o.l.v. Pierre Monteux, o.a. 1ste symphonie, Beethoven. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 dito. 9.20 Comedie-uitzending. 9.40 Gra mofoonpl. concert. LANGENBERG 473 M. 6.20 Orkestconcert 10.50 Bach-cantate. 12.20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. 6.50 „Prinz Ligojans Brautfahrt". Kindertoineel. 7.50 „Das Hollandweibchen", operette van Kal man, Hierna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Mogens I-Iansens orkest. 1.20 Gramo foonpl. 2.45 Orkest en solistenconcert o.l.v. E. Reesen. 7.20 Uit de Deensche Operette „De kleine Prinses". Orkest en solisten. 8.05 Blij spel. 8.50 Piano-soli door France Ellegaard. 9.30 Orkest en solistenconcert o.a. uit „Mas- karade". Op. v. Nielsen. Hierna dansmuziek. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M.:12.35 Dansmuziek. 5,20 Concert Om roeporkest. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Gramo foonpl., o.a. „Verkaufte Braut", Smetana. 8.45 Gramofoonpl. 8.50 Dubois-herdenking m.m.v. het Omroeporkest. 338 M.: 12.35 Gramofoonpl. 5,20 Orkestconcert 6.20 Gramofoonupl. 8.20 Opera's, „Judith" van Honnegger en „Los yeux clos", van E. d'Albert. ROME, 441 M. 8.20 Gevarieerd orkestconcert. Tevens comedie-uitzending, o.a. uit „Die Walküre" van Richard Wagner. ZEESEN, 1635 M. 7.05 Poplaire muziek door de kapel IIja Livschakow. 7.50 Zie Huizen. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Hans Schindler en zijn orkest. Intermezzo: Gramo foonplaten, verslag van de ijshockey-wed- strijd OttawaCanada en Berliner Schlitt- schuhklub. MAANDAG 14 DECFjUBER HILVERSUM 298 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 6.45 en 7.30 Gymnastiek. 8.— Gramofoonpl. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door Minny Erfmann. 10.30 Concert door het Trio Pro Arte. 11Voordracht, 11.15 Ver volg Concert. 11.45 Voordracht- 12.Concert VARA-septet en Gramofoonpl. 1.45 Pauze. 2.15 Martien Beversluis bespreekt „Martien Permijs" 3.00 Piano-recital door Theja Schwartz. 3.30 Gramofoonpl. 4.30 Kinderver tellingen. 5— Concert'Trio W. Drukker en Gramofoonpl. 6.40 Philosofisch praatje door Leo Frank. 7.— Paedagogisch concert o. 1. v. P. Tiggers 8— PTT-Uitzending. 8.15 Vanuit I-Iaarlem: Concert. „Stem des Volks", VARA- orkest jm, m. v. H. Nieland (orgel), G. Dek ker, (sopraan), M. v. d. Spoel (alt), P. Zwa ger (tenor) O. Couperus (bariton). Leiding: A. Krelage. O.a. Orgelconcert F-dur, Plan del. 9.— Lezing door Martien Beversluis. 9.20 Vervolg Concert: „Der Tod Jesu", ora torium van C. H. Graun. 10-30 Vaz Dias. 10.40 Piano-recital door Fritz Pfeiffer. Hierna Gramofoonpl. tot 12. HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend NCRVuitzending. 3.— Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.— Chr. Lectuur door Mej. Doyen. 11.30 Gramofoonpl. 12-30 Orgelcon cert door Jan Zwart. 1.45 Gramofoonpl. 2.- Uitzending voor scholen. 2.35 Causerie over Kamerplanten. 3.15 Gramofoonpl. 4.Zieken uur. 5.— Chr. Liederenuurtje door Joh. de fleer. 6.Gramofoonpl. 6.15 Verteluurtje voor jongearen. 6.45 Causerie door H. Ame- link. 7.Engelsche les. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8'.— Bach Weihnachts-Oratorium. door de Chr. Orat. Vereeniging te Hilversum o. 1. v. J. Wagenaar. M. m. v. solisten en het Utr. Sted. Orkest ca. 9.05 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonpl. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 B. Richmond (sopraan) en het Eileen Wright Trio- 1.20 Commodore Grand Orkest. 2.20 Gramofoon- platen. 4.20 Moschetto en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 7.10 Boekbespre king. 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Variété-pro- gramm. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „Oor log en Vrede". 10.Kamermuziek. Kwartet en Piano. O.a. Kwartet III op. 30, Tschai- kowsky. 11.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoonpl. 8.20 „Mara thon"' van Divoire. 9-50 Gramofoonpl. O.a. Trio in g-moll, Schumann, LANGENBERG 473 M. 6.25 en 11.35 Gramofoonpl. 12,25 Orkest concert. H. Sasz (piano) 4.20 Orkestconcert 7.20 Concert. Werag-orkest o. 1. v. Pensis. O.a. 2de Rhapsodie, Liszt. 9.35 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Concert uit Hotel Angleterrc. 2.50 Concert. Radio-orkest o. 1. v. Reesen, 7.20 Muzikale voordracht (gramofoonpl.) 9.35 Feest van de Vereen, der Revue-schrijvers. M m. v. orkest en solisten. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 Gramofoonpl. 5.20 Dansmu ziek. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Viool- en Pianosonates Beethoven. 9.50 Dansmuziek. 338 M.: 12.35 Gramofoonpl. 5.20 Gramo foonpl. 6.50 Dito. 8.20 Dansmuziek. Guus Deloof en zijn Dansorkest- 9.20 Concert door de Augustijnen. ROME, 441 M. 8.20 Lichte folkloristische muziek. ZEESEN. 1635 M. 7.20 Concert o, 1. v. Gerhard Maasz. 8.05 Concert o, 1. v. Oscar Fried. O.a. Symphonie fantastique, Berlioz. 9.40 Berichten. Plierna populaire en dansmuziek door .het Emdé- dansorkest.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3