VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERW»JK EN OMSTREKEN De Schoonheidscommissie. Demonstratie van werkloozen. IJMUIDEN Een vergadering in „Thalia". HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN; per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal f 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag eo Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 37 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM KantoorKENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 etfi K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Velscn-NoordJ. J. WESSELIUS, Melklaan 62; Beverwijk; P. KASPERS, Groenelaan 11 w. MAANDAG 14 NOVEMBER 1931 VELSEN. De meening van een bouwer over de opheffing. Hoe de Schoonheidscommissie daarover zelf denkt. Woningen in de Tuinstraatgebouwd onder de Schoonheidscommissie. Zooals wij reeds mededeelden, stelden B. en W. in de Memorie van antwoord op het af- deelingsverslag aan den Raad voor, de Schoonheidscommissie op te heffen, waardoor ieen bedrag van 1250 bezuinigd kan worden. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat het College van B. en W. omtrent dit voorstel niet homogeen is en de leden onderling nogal yan inzicht verschillen. Wij hebben omtrent dit voorstel de mee ning gevraagd van een bouwer in onze ge meente, die ons o.a. verklaarde: ,,Het College van B. en W. stelt voor de Schoonheidscommissie uit een oogpunt van- bezuiniging op te heffen. Groote verwonde ring zal er toch zijn in het kamp van hen die weten wat de Schoonheidscommissie is en nog grooter verwondering bij hen die rechtstreeks met deze commissie te maken hebben. Is deze commissie niet meer noodig, heeft deze commissie geen goed werk gedaan is zij te duur, werkt zij ten nadeele van de gemeenschap? Alle vragen die plotseling op rijzen bij dit voorstel. Bij informatie kwamen wij tot de con clusie, dat B. en W. de werkwijze van de Schoonheidscommissie niet vinden zooals zij die zich voorgesteld hadden. Goed, het is mogelijk, dat daarin verbetering gebracht kan worden, maar moet daarom zoo'n be langrijke commissie zonder meer opgeruimd .worden? Men beweert nog wel eens dat architecten ën bouwers zooveel last van deze commissie hadden en hebben. Dit zal natuurlijk ten deele wel zoo zijn, maar zouden zij er zonder meer voor zijn om deze commissie op te rui men? Het is te betwijfelen! Toch is het mo gelijk, dat enkele architecten en bouwers niet willen erkennen dat deze commissie toch een goede instelling is. Zeker, men zou kunnen zeggen, dat de commissie er nooit had be hoeven te komen, als Openbare Werken deze functie zelf uitgeoefend had, doch dit is nu eenmaad niet gebeurd. Nu deze commissie (bestaande uit 2 ambte naren en één particulier architect) bewezen heeft goed werk te hebben verricht, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het ons zeer zou spijten, in het belang van het bouwkun dig aanzien der gemeente, dat zij zonder meer zou worden opgeheven. De redelijke ar chitect en bouwer zullen moeten toegeven bij vergelijking met de woonwijken met den tijd voor de Schoonheidscommissie dat onze tegen woordige wijken ver uitblinken, ook al zijn zij sober gehouden. Laat men eens gaan zien in de oude wijken van IJmuiden en Vel- sen(N.). Daar vindt men uit den ouden tijd een soberheid die tot het sombere leidt, ja, tot het banale. Of de bouwers schade hebben ondervonden door de commissie? Wij gelooven het niet. Het bouwvak is eigenlijk alleen een han delszaak géworden, die ook uitgeoefend wordt door niet vakmenschen. Er was geen lief hebberij meer om voor het uiterlijk schoon van een huis te waken. Als dit zoo door was gegaan, dan hadden wij op het laatst niets anders gekregen dan huizen, als vierkante kisten met gaten er in voor deuren en ra men. Vandaar de noodzakelijkheid van de oprichting van een lichaam dat leiding gaf om de bouwwerken een aanzien te geven, dat niet storend was ,om over schoonheid dan nog maar niet te spreken. Er is door de bouwers door de Schoonheids commissie geen verlies geleden. De gemeen schap heeft in ieder, geval winst te boeken, Verder komt de Schoonheidscommissie de eer toe met een geweldig geduld en welwil lendheid de bouwers te hebben behandeld. Wij hopen dan ook, dat de raad niet over rompeld wordt door dit onverwachte voorstel tot opheffing van de Schoonheidscommissie, doch dat hij zal weten te waardeeren het re sultaat dat door de commissie bereikt is en tot handhaving zal besluiten. De meening van de Schoonheidscommissie. Wij hebben ons ook in verbinding gesteld met de Schoonheidscommissie en hare mee' ning gevraagd omtrent het voorstel van B. en W. inzake de opheffing van de Schoon heidscommissie, op grond van bezuiniging, hoewel deze opheffing slechts een bezuini ging van 1250 per jaar geeft. Een der leden deelde ons mede, dat, gezien het cultureele belang verbonden aan de na koming van de zoogenaamde welstandsbepa- ling, waarvoor de Schoonheidscommissie in het leven is geroepen, het zeer te bejamme ren is, dat om welke redenen dan ook dit instituut eventueel zal worden opgehe ven. In den loop der tijden Is een algemeene behoefte ontstaan om bij het bouwen van wege de overheid regelend op te treden. Dit regelend optreden beperkte zich aanvankelijk tot de soliditeit en de grootte, alsmede tot de inrichting van woningen en gebouwen. Mede door het ontstaan van geheele stads wijken met een troosteloos aanzien (gedeel ten van oud-IJmuiden, de Transvaalbuurt te Schoten, enz.) heeft de overheid gemeend, zich mede met het aanzien van gebouwen en stadsbeelden te moeten bemoeien om te trachten de gemeenschap voor dergelijke her halingen te behoeden. In verband daarmede is in verreweg de meeste plaatsen in ons land in de bouwverordening een welstandsbepa- ling opgenomen en hebben verschillende ge meentebesturen zich voorzien v.an een com missie van advies inzake deze welstandsbe- paling. Deze commissie, kortweg Schoon heidscommissie genoemd, is in de gemeente Velsen omstreeks einde 1924 geïnstalleerd. In hoofdzaak is de taak dezer commissie om voorlichting te verschaffen inzake het aestetisch aanzien van bouwontwerpen en om tenslotte in deze materie het gemeente bestuur van advies te dienen. Zooals met vele wetten en verordeningen het geval is, is ook deze welstandsbepaling in zekere mate een rem op de vrijheid, in dit geval op de vrijheid tot het bouwen, voor wat betreft het uiterlijk aanzien. Dat dan ook verschillende bouwers, in den regel de niet bonafide bouwers, deze rem op de vrijheid als een ondraaglijk juk be schouwen, is te begrijpen. Typeerend is ech ter, dat verreweg het meerendeel der bou wers, in dit geval de wel bonafide bouwers, de welstandsbepaling en het voldoen daar aan niet alleen op haar plaats, doch brood- noodig vinden. De bewering, vooral in den laatsten tijd in verband met zekere gebeurtenissen en van zekere zijde geuit, als zou de Schoonheids commissie belemmerend werken en het bou wen onnoodig duur maken, is gemakkelijk te weerleggen. Wanneer de bouwers zich bij het maken van de plannen voor den bouw van hun te stichten woningen of gebouwen voorzien van daartoe bevoegde krachten, dan zal van be lemmerend werken geen sprake zijn. Meent evenwel een op dit gebied niet deskundig persoon toch als ontwerper van dergelijke plannen te kunnen optreden, dan is het voor zoo iemand wellicht als een belemmering te beschouwen. Maar zoomin iemand zich voor het leveren van timmerwerk bij een smid of loodgieter vervoegt, zoomin moet iemand zich ook voor het maken van een ontwerp wenden tot een persoon, die bijv. wel goed timmeren of metselen kan, doch die niet als ontwerper kan optreden. De bewering, dat de Schoonheidscommissie het bouwen onnoodig duur maakt, is verre van juist. Juister is, dat ontwerpen van niet bevoegde krachten veelal onnoodig duur bou wen in de hand werken. Het is toch logisch dat een deskundige de materialen meer eco nomisch zal toepassen dan een niet-deskun dige. Het is juister uitgedrukt, dat de wel standsbepaling en als controleur voor deze bepaling de Schoonheidscommissie, de bou wers verplichten tot het zich getroosten van meer zorg en moeite bij het voorbereiden en bij de uitvoering van hun plannen. O. L is deze meerdere zorg en moeite volkomen ge rechtvaardigd wanneer een vergelijking wordt gemaakt tusschen vele stadsbeelden van voor heen en thans. Wij zullen de eersten zijn, die zelf toestem men, dat nog bij lange na niet bereikt is, wat bereikt had kunnen worden bij algemee ne medewerking. In dit verband is het eenige wat de commissie behoeft, het noodige ver trouwen van- en een nauw contact met de autoriteiten, die op hun beurt weer de verte genwoordigers der gemeenschap zijn. Dat vele groote instellingen en vereeni- gingen het nut van Schoonheidscommissiën inzien, mag blijken uit adressen aan den Raad dezer gemeente tot instandhouding van deze commissie, o.a. van den bond „Heemschut", den bond van Nederlandsche Architecten,, en de Adviescommissie voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen in Noordholland. Tot slot geeft de commissie als hare mee ning weer, dat, hoe ook de economische toe stand in het algemeen moge zijn, opheffing van de commissie .niet in het belang is van de gemeenschap en de uitwerking van de bemoeïïngen der commissie op geen enkele wijze in verband staat met de tijden, welke wij thans medemaken. DE WERKLOOSHEID. WEDEROM 248 WERKLOOZEN MEER INGESCHREVEN. Het aantal bij de Gemeentelijke Arbeids beurs ingeschreven werkloozen bedroeg Za terdag 12 December 1612 tegen 1364 in de week daaraan voorafgaande. De bouwvak arbeiders stegen van 412 op 451 en die me taalarbeiders van 271 op 299, De groep kantoorpersoneel liep met 3 te rug en kwam op 34 terwijl de groep losse- en fabrieksarbeiders steeg van 412 op 497 en de diverse beroepen van 195 op 297. De huis houdelijke beroepen kwam op een totaal van 34. In de afgeloopen week zijn dus wederom 248 werkloozen meer ingeschreven. Woningen aan den Veiserduinweg gebouwd toen er nog geen Schoonheids commissie was. VERHOOGING UITVOER- CONTINGENT FIJNE VISCH. EEN SUCCES VOOR DE VISCHHANDEL- VEREENIGING. Officieel wordt ons uit den Haag gemeld, dat het contingent fijne visch dat naar Frankrijk mag worden uitgevoerd van 350.000 K.G. tot op 950.000 K-G. is verhoogd, waar tegenover de hoeveelheid grove visch met 600.000 K.G. verminderd wordt. Hetgeen wij reeds in het begin der vorige week mededeelden, wordt thans officieel uit den Haag bevestigd en aangevuld. Voor het tijdvak van 1 October '31 tot 30 September 1932 wordt toegestaan een contin gent van 950.000 K.G. fijne zeevisch (tong, tarbot, griet en enkele andere soorten van geen beteekenis), terwijl oorspronkelijk een hoeveelheid van 350.000 KG. toegestaan was. Het is dus een zeer belangrijke verhooging en het thans toegestane quantum komt vrij wel overeen met het gemiddelde van den uit voer in de drie laatste jaren. Daartegenover wordt het toegestane quan tum gewone visch met een gelijke hoeveel heid, dat is dus 600.000 KG. verminderd, hetgeen echter, gezien het ruim daarvoor be rekende contingent geen noemenswaard na deel zal opleveren. Het gevaar van belemme ring van onzen visehexport naar Frankrijk mag dan ook vrijwel als afgewend worden be schouwd. Voor de IJmüïder Visehhandelvereeniging is dit bereikte resultaat ïntusschen een mooi succes, daar deze door tusschenkomst van een commissie onze regeering op het drin gend gevaar attent maakte en haar met cijfers en feiten in staat stelde aan te too- nen, dat het aanvankelijk toegestane quan tum veel lager was dan de gemiddelde uit voer der plaatste jaren. 1 Voor IJmuiden in deze donkere dagen voor- ^-waar een lichtpunt. Het opstellen, van de demonstratie vóór de Rijks H.B.S. aan de Briniostraat te IJmuiden (O.). De plaatselijke raad uit de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging hadden het noodig ge oordeeld, om de gevoerde actie voor verbete ring van werkloozenzorg verder naar buiten te voeren en hierna een vergadering te beleg gen in de groote zaal van „Thalia". Te ongeveer 3 uur had zich een menigte hij de R.H.B.3. aan de Briniostraat verzameld om te demonstreeren. Hiertoe was door de autoriteiten vergunning verleend zoomede voor het meededragen van ve/schillende doe ken, waaronder wij o.m. opmerkten: „Op voor verhoogde uitkeering"; „Wij eischen extra Kerstuitkeering"; „Wel geld voor het mili tarisme, niet voor de werkloozen" e.a. Na de opstelling trok de stoet door IJmui den (O. en W.) en oud-IJmuiden naar „Tha lia" waar de aangekondigde vergadering plaats zou vinden, In de groote zaal van „Thalia" voerde de heer van Dugteren uit Rotterdam het woord welke begon met te zeggen dat het den ar beiders duidelijk moet zijn, dat geen protest vergadering gehouden zou worden als dit niet noodig was. De financïeele bankwereld beschikt over het wel en wee van den arbeider. De bezitten de klasse wordt gevraagd om een uitweg en zij weten maar één middel, n.l.: wij verhalen het wel op de arbeiders. De bezittende klasse trommelt al haar or ganen tegen de arbeidersklasse op. Volgens haar zijn' het de arbeiders die deze crisis hebben veroorzaakt- Ir. Kalff heeft gezegd, dat deze crisis zoo noodlottig is, omdat aan de arbeiders de voordeelen der rationalisatie zijn ten deel gevallen. Het nationaal vermo gen bedroeg in 1926 13 1/2 milliard en in 1929 15 1/2 milliard. En nu zal ieder arbeider toch zeker weten dat dat vermogen voor het over- groote deel bij de kapitalisten berust. Maar in de oogen van den heer Kalff zijt gij, ar beiders, de meest bevoorrechte klasse, aldus spr. De strijd van bevoorrechte klasse moet worden gevoerd in tegenovergestelde richting als de heer Kalff wil. President Hoover heeft gezegd dat 'hij niets moest hebben van over heidszorg omdat de landen, die daaraan heb ben gedaan, het meest in moeilijkheden zit ten. In Amerika zeide spreker, is de zwendel het ergste en de werkloosheid het grootst. Het zakken van het Engelsche pond is ook een staaltje van beurszwendel. Amerika leende geld aan Engeland en Engeland weer tegen hooger procent aan Duitschland. Toen Duitschland niet kon betalen en Amerika zijn geld moest hebben zat Engeland in nood zoodat het pond nu staat op 8.2. Dit is niet de schuld van de arbeiders, maar van het ka pitalisme. In Nederland wordt voor oorlogsdoeleinden 75 millioen gebruikt en in 1930 werd 23 mil- lioen uitgegeven voor werkloozenzorg. Spreker behandelde ook nog de beweging in de textielindustrie. Hierna werd het woord gegeven aan den heer W. F. Visser lid van den Raad van Velsen. Spreker begon met te zeggen dat de lasten der crisis worden afgewenteld op de schouders der arbeiders. Bij het behandelen der komende begrooting willen B. en W. van Velsen het zoeken in verhooging van den gasprijs, loonsverlaging en verslechtering van het onderwijs. Dit treft voor het allergroot ste deel der arbeidersklasse. Andere jaren werd er nog een lcerstgave gegeven, nu kan dit niet meer. Laat de gemeenteraad van Velsen too- nen ruggegraat te hebben. Nadat hij had ge sproken over verstrekken van Kleeding aan werkloozen, daar van de uitkeering geen kleeding kan worden gekocht, memoreerde hij nog wat bij een vorige raadszitting is ge schied bij de behandeling der steunuitkee- ring. De taak van de overheid word in geen enkel opzicht aangetast. De gemeente moet daadwerkelijk optreden. Met den wensch, dat de arbeiders zich zul len scharen achter de moderne arbeidersbe weging eindigde spreker zijn rede. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer v. d. Vall. Het is een zeer moeilijke tijd dien wij beleven, zeide spreker, 't' Parool der kapitalistische klasse tegen de arbeiders is: „Achteruit". Dit klinkt ons geregeld, in de ooren. Volgens haar kan de- maatschap pij niet anders gered worden, of de arbei dersmassa moet achteruitgaan. Maar dat kan niet en dat gaat niet. De huren der wo ningen gaan niet naar beneden, ja, worden hooger. Wij zijn, riep spreker uit, ten volle overtuigd dat er bezuinigd moet worden, maar dan in de eerste plaats op onpdoduc- tieve uitgaven. Spreker noemde de heeren v. d. Bilt en Loerakker, die zoo van den hoo- gen toren blazen maar tevens aan den an deren kant bewijzen dat het met hen is: hoor naar mijn woorden maar zie niet naar mijn daden. Spreker behandelde den toestand op het platteland die allerbedroevendst is. Maar er is nog een lichtpunt: geloof en ver trouwen in den groei van de organisatie. De heer van Hameien zeide beide sprekers dank voor hun mooie rede en sprak den wensch uit dat men de organisatie zoo sterk mogelijk zou maken. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 12 December: Ned., Meeuw, Stavanger. Ned., Almelo, Antwerpen. Ned., Bennekom, Londen. Noorsch, Borgholm, Londen. Ned., Orania, Buenos-Ayres. Ned., motiortjalk. Neerlandia, Londen. Zweedsch, Gustafberg, Transund. Ned., Ruurlo, Gothenburg. Ned., Algamendon, Valencia. Duitsch, Liessel Halm, Dantzig. Engelsch, Quickstep, Thyne. 13 December: Ned., Jasson, Antwerpen. Ned., motor, Cornelia, Southampton Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Tantalus, Hamburg. Engelsch, Merel, Londen-. Ned., Rijnstroom, Hull. Ned., Kralingen, Riga. Zweedsch, Garm, Sundsfall. Ned., Costa-Rica, Hamburg. Duitsch, Daiaslfven, Leningrad. Engelsch, Vernwooth, Immingham. Duitsch, Immel, Hamburg. Ned., Trito, Belfast. Zweedsch, Regin, Wasa. Ned., Maasstroom, Leith. Vertrokken schepen. 11 December: Ned., Leto, Providence. 12 December: Italiaansch, Federico, Rotterdam. Ned., Rietfontein, Hamburg. Ned., Salland, Bremen. Duitsch, Astarte, Bremen. Ned., Trio, Rotterdam. Engelsch, hangwiek, Leith, Engelsch, Gateshead, New-Castle. Zwee'dsch, Gondul, Malmö. Ned., Ajax, Hamburg. Engelsch, Mavis, Londen. Duitsch, Kurrmark, Rotterdam. Nedr., Perseus, Kopenhagen. Ned., Hontestroom, Londen. Engelsch, Dearne, Goole. Ned., Vechtstroom, Huil. Zweedsch, Emble, Rotterdam. 13 December: Franseh, Enseigne Maurice Frechae, Rot terdam. Ned., Willy, Goole. VOOR BEHOEFTIGE GEZINNEN De goederen die gemaakt zijn door de Christelijke Vrouwen- en Meisjesvereeniging der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden (O.) zullen hedenavond te bezichtigen zijn van 7.3010 uur in het achterlokaal der Ned. Herv. Kerk aan de Kalverstraat. Dit j aar werden door de vrouwenvereeniging afgewerkt 114 stuks en door de Meisjesver eeniging 218 stuks goederen. Den 16den December hopen de beide ver- eenigingen met de huismoeders der armste gezinnen Kerstfeest te vieren, waarbij een pakje kleeaingstukken, een zak erwten en een Geldersche worst .verstrekt zal worden. De beide vereenigingen zoüden gaarne nog meer doen en zij, die de besturen nog wil len helpen door een gave, kunnen deze af dragen aan Mevr. M. de Jong-Sluyters, Kal verstraat 56 te IJmuiden (O.) KAPELAANSBENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd Itot kapelaan te IJmuiden den weleerwaarden heer A. Coelen, die assistent was te 's-Gra- yenhage.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1