Uit het Buitenland. Brieven van een Ambtenaar B. B. geïllustreerd zondagsblad Dankbetuiging 1 FTET NIFUWE DAGBLAD MAANDAG 14 NOVEMBER T931 Het Belangrijkste nieuws. De herstelbetalingen. Het onverzoenlijke Fransche stand punt. De houding van de Engelsche pers. De gebeur tenissen in Amerika. Hoover ondervindt tegenwerking. De gepasseerde Senaat verzet zich. Een Spaansche circu laire aan Fransche ambassa deurs. De nieuwe Japan- sche regeering. Ultimatum van Honjo. Door Tsjang Kai Sjek afgewezen. Frankrijk. Frankrijk's onverzoenlijk standpunt. De Fransche regeering heeft haar ambas sadeurs een vertrouwelijke instructie ge stuurd, die volgens de „Dailey Telegraph" op het volgende neerkomt: Er wordt o.a. in gezegd, dat Duitscliland op grond van de overeenkomsten van Den Haag aan het plan-Young gebonden blijft en wel afgezien van het moratorium jaar. De volle dige scheiding tusschen beschermde en niet- beschermde betalingen moet onvoorwaarde lijk gehandhaafd blijven. Elke nog_bestaande onzekerheid over de rechtsgeldigheid van het plan-Young wordt opgeheven, doordat het Rij.k zelf zijn toevlucht tot de in het plan- Young genoemde maatregelen heeft geno men. Hoewel Duitschland voor het grootste deel zelf de verantwoordelijkheid voor zijn financieele moeilijkheden draagt, is de Fran sche regeering tot de concessie bereid, be paalde maatregelen als gerechtvaardigd te beschouwen. De duur van deze maatregelen moet echter tot de perioden van de economi sche crisis beperkt blijven. Een andere mo gelijkheid bestaat niet, tenzij de Vereenigde Staten hun toestemming zouden geven tot een definitieve vermindering van de interge- allieerde schulden. Tegen een onderzoek van de vraag in hoeverre Duitschland van de be talingen die gedurende de crisis niet door gaan, als definitief bevrijd kan worden be schouwd, wil Frankrijk zich niet verzetten. Onder geen omstandigheid kan Frankrijk échter bedragen voor het betalen der inter- geallieerde schulden beschikbaar stellen, die grooter zijn dan de netto-inkomsten uit de Duitsche herstelbetalingen. De oplossing van het vraagstuk der particuliere schulden ligt buiten de bevoegdheid van de bijzondere com missie te Bazel, Frankrijk kan niet toestem men in de prioriteit van de particuliere schul den boven de herstelschulden, aangezien het geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de gevolgen van een politiek, die het zelf slechts in zeer geringe mate heeft gevoerd. De Fransche regeer ing begunstigt het bijeen- repen van een regeeringsconferentie, doch is besloten onder het hoofdstuk „Herstelbetalin gen" aanspraak te maken op het haar toeko mende deel van alle Duitsche betalingen aan het buitenland. Daarentegen is zij bereid te streven naar betalingsmethoden, die er op gericht zijn de met elkaar in strijd komende belangen, in evenwicht te bréngen en wel in het bijzonder ten aanzien van de leveringen in natura. Senator De Jouvenel brengt rapport uit over Duitschland. De senaatscommissie voor buitenilandsche zaken is onder voorzitterschap van Béremger bijeengekomen, teneinde het rapport van. dien senator Henri de Jouvenel aan te ihooren over de Fnansch-Duitsche betrekkingen. De Jouvenel legde er den nadruk op, dat het hier minder de vertrouwensquaestie dan den teohnisohen kant van 'het probleem be trof. Duitschland heeft in de jaren 1924 tot 1930 met behulp van Engelsche en Amerikaan- sche banken 'buitengewone uitgaven gedaan en misbruik gemaakt van crediet, ondanks de waarschuwingen van den herstelconnmissaris, Parker Gilbert. De herstelbetalingen vormen nog geen milliard jaarlijks, dus slechts een gering gedeelte van de in de Duitsche be groeting opgenomen uitgaven. Vervolgens besprak De Jouvenel de door Frankrijk gevoerde politiek. Volgens zijn meening moet Frankrijk er naar streven een isolement te vermijden en de meerderheid van de wereld aan zijn zijde ite brengen. Daartoe moet het de quaestie der lintergeallieerde schulden ondergeschikt ma ken aan de herstelquaestie. De pogingen van de Fransch-Duitsche economische commissie moeten worden ondersteund. Teohnische samenwerking in de verschillende economi sche branches van beide landen, zooals op het geboed van openbare werken, handel, luchtscheepvaart, industrie etc. zou de beste inzet zijn voor de ontwapeningsconferentie Amerika. Belangrijke verklaringen van Mellon en Hoover over het schuldenvraagstuk. NEW YORK. 12 Dec. (V.D.) In een ver- klaring constateert de Amerikaansche staats secretaris voor de schatkist, Mellon, dat het vasthouden van de Vereenigde Staten aan de volledige hervatting van de betaling der oorlogsschulden in strijd is niet alleen met den finamcieelen toestand van een aantal Europeesche staten, doch ook met de ver antwoordelijkheid van de Amerikaansche re geering tegenover het Amerikaansche volk en tegenover de schuldenaars, wier betalings capaciteit door Amerika onderzocht zal wor den, zooals Amerika nu eenmaal op zich heeft genomen. President Hoover heeft eveneens een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat in zijn voorstel aan het Congres en in het in stellen van een financieele organisatie een definitief program besloten ligt om de de- flatie-golf af te dammen en de Vereenigde Staten weer tot economischen welstand terug te brengen. Verzet van congresleden tegen de debiteurenstaten. WASHINGTON, 12 Dec. (VD.) Het feit, dat. de Amerikaansche regeering het voor nemen had opgevat, een nota te zenden aan de debiteurenlanden, waarin verklaard zou worden, dat déze landen niet zouden wor den beschouwd in gebreke te zijn gebleven, wanneer zij de op 15 December vervallende bedragen niet onmiddellijk verrekenen, is bij de congresleden op heftig verzet gestuit. Het congreslid Mac Fadden verklaarde o.a. op scherpen toon, dat Stimson geen recht had deze nota te verzenden. Alleen het con gres is bevoegd een beslissing te treffen in deze aangelegenheid. Fadden zeide dat Ame rika bij het sluiten van het Meilon-Beran- •ger-verdrag tegenover Frankrijk had ver klaard, dat deze kwestie alleen onder de be voegdheid van het congres viel, dat in dezen het laatste woord had. Er verluidt thans, dat de regeering de nota niet zal verzenden, maai- alleen de regee ringen zal mededeelen, dat een nietbetaling op den vervaldatum officieel niet zal worden geregistreerd. Engeland. De Londensche pers over herstel- en oorlogsschulden. LONDEN, 13 Dec. (V-D.) Iii de „Observer" bouwt Garvin zijn hoop geheel op Hoover, van wien hij een energieke houding ten gun ste van de schrapping der oorlogsschulden verwacht. De eenig veilige weg ligt in een schrapping der herstel- en oorlogsschulden Het door Laval geopperde denkbeeld tot op lossing van het herstelvraagstuk is voor En geland onaanvaardbaar. De correspondent van de „Sunday Times" acht eveneens een schrapping van de herstel- en oorlogsschul den ook als eerste voorwaarde voor de sta bilisatie van het Pond Sterling dringend noodzakelijk en merkt op, dat het aanvaar den van den Duitschen eisch, de bevroren credieten pas over tien jaar terug te betalen, verschillende Engelsche huizen in groote moeilijkheden zou kunnen brengen, zoodat men te Londen de Stillhalte-onderhandelin- gen met groote bezorgdheid volgt. DiiiltscMand. Het inkomen der deposito's in het buitenland. BAZEL, 12 Dec. (V.D.) De bijzondere commissie der Bank voor Internationale Be talingen begon hedenmorgen met de bespre king van de balans van de Duitsche Rijks bank. Door de sub-commissie wordt op het oogen- blik een onderzoek ingesteld naar het inko men uit Duitsche deposito's op Zyz milliard credieten op korten en vijf milliard op langen termijn, waartegenover aan Duitsche schul den op korten en langen termijn 27 milliard staat. Amerika, Nederland en Zwitserland die het grootste gedeelte van deze kapitalen be- heeren, bewaren op de strengste wijze het bankgeheim, aangezien zij ernstige moeilijk heden zouden ondervinden, wanneer met deze kapitalen iets bijzonders zou gebeuren. Het is derhalve onmogelijk den juisten stand van deze deposito's uit te vinden, laat staan een volledig overzicht van alle kapitalen te krijgen ten bate van de crediteuren, zooals Frankrijk dat wenscht. Zwitserland. Dr. Melchior over de Duitsche Rijksbank. BAZEL, (VD.) De beraadslagingen van de commissie van de B-1. B. over den status van de Duitsche Rijksbank namen 3 uren in be slag. Dr. Melchior deed eerst eenige mede- deelingen over den stand der goud- en de- visenvoorraden der Rijksbank en verduide lijkte de redenen van het strenge aanpakken van de buitenlandsche devisen; en de be weeggronden voor de laatste verlaging van disconto. Op verzoek van de commissie zal de Duitsche afgevaardigde een memorandum opstellen over de schommelingen van het disconto der Duitsche Rijksbank, en van den terugslag hiervan op het economische leven in Duitschland. Japan. Het nieuwe kabinet gevormd. TOKIO, 13 Dec. (V.D.) Het nieuwe kabinet is voor een deel benoemd. De volgende mi nisters zullen er zitting in hebben: Minister-president: Inukai. Buitenlandsche Zaken: Joshïsawa (thans ambassadeur in Parijs). Oorlog: Araki. Landbouw: Jamanasi. Binnenlandsche Zaken: Adatsji. Volksopvoeding en Onderwijs: Katojama, Economische Zaken: Majada. De overige ministers zijn nog niet be noemd. Naar een goud-uitvoerverbod in Japan. TOKIO, 13 Dec. (V.D.) De nieuwe Japan- sche regeering heeft heden een kabinetszit- ting gehouden, waarin de kwestie van den grooten gouduitvoer is besproken. Vermoe delijk zal in den kortst mogelijken tijd een wetsvoorstel tot invoering van een algemeen goud-uitvoerverbond worden ingediend. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat het kabinet-Inoekaï een overgangsbewind zal zijn in afwachting van de vorming eener natio nale regeering of een coalitie-kabinet, dat in staat zal zijn het land door den kritieken fi- nancieelen en economischen toestand heen te helpen, waarvoor het thans staat. China. Japan eischt onmiddellijke ontruiming van Tsjintsjau. MOSKOU, 12 Dec. (V.D.) Volgens een be- richt uit Moekden is aldaar heden bekend gemaakt, dat de opperbevelhebber van de Japansche troepen in Mandsjoerije, generaal Honjo, verklaard heeft, dat het Japansche oppercommando maarschalk Tsjang Hsoe Liang den eisch gesteld heeft, Tsjintsjau on middellijk te ontruimen en de Chineesche troepen terstond op transport te stellen naar Peking. Wanneer aan dezen eisch geen gevolg ge geven wordt, zou het Japansche oppercom mando zich genoodzaakt zien Tsjintsjau te bezetten. Het Japansche ultimatum afgewezen NANKING, 13 Dec. (VD.) Maarschalk Tsjang Kai Sjek deelt mede, dat hij het tweede ultimatum van het Japansche opper commando te Moekden inzake de ontruiming van Tsintsjau heeft afgewezen. Hij- ver klaarde, Tsjintsjau niet zonder strijd te .zul len ontruimen. Hitler's verboden rede voor 'Amerika. BERLIJN. 12 Dec. 1V.D.1 De rede, die Hitier voor de Amerikaansche Luisteraars wil de houden, doch die door de Duitsche autori teiten verboden is, is een korte samenvatting van geschiedenis en doelstelling der natio- naal-soeialistische partij. Hitier begint met de oprichting der nationaal-soeialistische partij in 1919 door zeven mannen. Vervolgens schildert hij den groei der partij, die nu de grootste van Duitschland is en 14 a 15 mil- lioen kiezers heeft. De onverstandige én hatelijke politieke en economische behandeling van Duitschland sedert Versailles heeft meer dan zes millioen volwassenen naar het communisme gedreven. 1-Iet Verdrag van Versailles verscheurt de solidariteit tusschen de naties en drijft de volken naar een wereldrevolutie. Het slot van Hitler's rede luidt letterlijk: „Mijn be weging erkent elke van koopman tot koop man aangegane schuldverplichting. Het recht echter, om een volk uit politieke overwe gingen voor onafzienbare tijden met schat tingbetalingen te belasten en daardoor tot permanenten schuldenaar te maken, zou de nationaal-soeialistische beweging nooit er kennen. Mijn partij is geen beweging van vertwijfeling, doch een beweging van hoop. Wij gelooven, dat wij langs wettigen weg de macht in Duitschland veroveren kunnen. Ons parool zal dan zijn: de wereld geven wat wij haar verplicht zijn, het Duitsche volk echter verzekeren, wat het- noodig heeft om als sou- verein volk te leven. Wij willen niets anders dan een Monroe-leer voor alle Duitsche man nen, vrouwen en kinderen onder het motto: „Duitschland voor de Duitschers". UIT DE PERS. De historie van liet zendtijdbesluït. DeNieuweRotterdamsche Cou rant commenteert de tegenspraken van de voorzitters van N-C.R.V. en K.R.O., gepu bliceerd in de Standaard en De Tijd tegen de publicaties van de A.V.R.O. over de tot stand koming van het zendtijdbesluit, aldus: „Het ergerlijke van deze tegenspraken is niet alleen, dat zij niets tegenspreken (zooals zij voorgeven te doen), maar dat op het punt, waarop de verklaring van den K.R.O. dien schijn wel wekt, deze ver klaring in strijd is met die van bondge noot van der Deure. Immers bondgenoot Van der Deure be vestigt de mededeeling van de Radio- Bode (op grond van den door haar over- gelegden brief van de heeren van der Deure en Perquin), dat de N.C.R.V. en K.R.O. zich tot den minister hadden ge wend met het verzoek om een onderhoud, bevestigt voorts, dat dit onderhoud heeft plaats gehad met den voorzitter der N.C. R.V. mr. van der Deure, en deelt nog mede, dat in samenvatting van dat on derhoud door N.C.R.V. en K.R.O. de be zwaren tegen het advies van den Radio- raad en de motieven der beide vereeni- gingen schriftelijk aan den minister zijn toegezonden. De directie van den KJt.O. (voorzitter: pater Perquin) beweert daarentegen, dat hoewel de voorzitter der N.C.R.V., de heer Van der Deure, naar den minister is ge weest om hem de bezwaren van de recht- sche radiogroepen tegen het advies van den Radioraad kenbaar te maken, de rol van pater Perquin in deze zaak zich alleen beperkt heeft tot een medeonderteeke- ning van den brief aan den minister (de zgn. „samenvatting"). De heeren moeten zich nu maar over wat de waarheid is met elkaar verstaan en daarbij hun waarheidlievend „christelijk" geweten eens laten spreken. Voor een dergelijk tête-a-tête is meel stof. De heer van der Deure verklaart, dat er over het toezenden van de „samenvat ting" van het onderhoud met den minis ter, met dezen geen afspraak is geweest. De directie van den K-R.O. verklaart, dat de minister den heer van der Deure ver zocht heeft, zijn mondelinge bezwaren schriftelijk aan hem op te zenden „en zijn gedachten over de zendtijdverdeeling op papier te plaatsen" (wat op nog meer dan een samenvatting lijkt). Is dit soms geen afspraak? Wat moet men van de betrouwbaarheid van dergelijke verklaringen van N.C.R.V. en K.R.O., die reeds met elkaar in flagranten strijd zijn en voor welker on waarschijnlijkheid men dus nog niet eens een beroep behoeft te doen op het door de Radiobode gepubliceerde stuk, den ken? In welk licht komen deze leiders nu voor het Nederlandsche volk te staan? Vermakelijk is het nog, dat Pater Per quin in zijn hiervoren opgenomen ver klaring in De Tijd schrijft, dat het dictaat van N.C.R.V. en KR.O. het advies van den Radioraad „in groote lijnen volgt". Immers, zoo laat hij er op volgen, „er wordt alleen een kleine wijziging ge bracht in de percentages". Maar daarom ging het juist! De rechtsche groepen werden ook niet, zooals hij verder schrijft, „bij de linker achter gesteld". Hij bedoelt: bij de A.V.R.O., want de kerkelijke vereenigin- gen hadden juist meer zendtijd dan de s.-d. V.A.R.A., en het is alleen hun doel geweest, aan de V.A.R.A. zendtijd te geven ten koste van de algemeene vereeniging de A.V.R.O., aan welke steeds een liberale kleur werd opgedrongen. Het is een frissche zaak! Hierbij zal het moeilijk kunnen blij ven". FRANSCH SCHIP VERGAAN. DE GEHEELE BEMANNING OMGEKOMEN. PARIJS, 13 Dec. (V.D.) Gisteren is een Fransch kustwachtschip met een bemanning van 13 personen aan boord, aan de Noord- Afrikaansche kust tusschen Bizerte, in Tu nis, en Böne, hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, door den storm met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naar Böne gesleept. Halverwege kwam een hevige storm opzetten. De sleeptros bl-ak en het wachtschip sverd een prooi der golven. De Interessante tochten en feesten. Er zijn alweer twee weken voorbij sinds ik het laatste schreef en ik begin dus maar weer met mijn kroniek. We hebben weer heel wat drukte en afwisseling achter den rug dus valt er heel wat te tikken. We moeten er nog aan wennen dat de post hier maar om de 14 da gen weggaat en we zullen trachten daar ver andering in te brengen. Het is ook geen pret tig idee dat je, zoo noodig maar eéns in de twee weken van het-eiland af kan of uit Java hier kunt komen, vooral in dezen tijd, waar alles op vlugheid is aangewezen en er in 10 dagen van Holland naar Indië wordt gevlo gen, wat binnenkort nog wél vlugger zal gaan. Maar enfin er moet wat aan mankeeren en verder is het leven hier best uit te houden. Het kantoor aan huis heeft ook veel voor, want als ik daar 's morgens zoo zit te ploe teren over allerlei dienstzaken, geven het ont bijt om half negen en een bakje koffie om half twaalf een gezellige afwisseling die ik vroe ger niet kende of niet apprecieerde. En in onzen vrijen tijd doen we veel aan sport want dat heb je hier feitelijk nog meer noodig dan in Holland om de slanke lijn, waar hier door de warmte niet zoo gemakkelijk de hand aan gehouden kan worden. Maar ik ben dan ook gelukkig nog op hetzelfde gewicht gebleven waarmee ik drie jaar geleden (na verlof) uit Haarlem ging en ik hoop het zoo te houden. Paardrijden is heerlijk en dat doen wel veel en graag, ook op tournee met ons beiden. Voor verre tochten gebruiken we de auto en daar mijn vrouw meesterlijk chauffeert, ondanks de dikwijls moeilijke en zware wegen, mag de chauffeur thuis blijven en zijn zulke' tochten ook een groote ontspanning. Verder wandelen we veel. Zoo gingen we Zondag met den dokter en zijn vrouw die ook pas getrouwd zijn en waaraan we aller prettigste kennissen hebben, naar Laboean en Poendik. Om 6 uur op en om half acht te voet naar Laboean, 3 K.M. die we in 1 uur 20 mi nuten aflegden dus ruim 6 K.M. per uur. Daar lekker gezwommen in zee in het nieuwe zwem bad dat pas klaar is. Zwemmen is toch maar heerlijk. We haalden ons hart echt op. Daar we ons ontbijt hadden meegenomen verorber den we dat daar en gingen na een poosje op dezelfde manier als we gekomen waren huis waarts. We kwamen wel tamelijk moe thuis en strekten ons in lange stoelen bij koele dran ken uit. Maar erg lang rust hadden we ook al niet want na het eten, kwamen om drie uur de paarden voor en gingen we naar de vee- kraal van den Veedienst, altijd wel een leuk bezoek en de weg er heen is wel aardig om te rijden. Van onze' schrijfplannen kwam dien avond niet meer. Maandagmorgen was het weer vroeg aan treden want we moesten om kwart voor zeven met de auto naar Koenel, hier 113 K.M. van daan om een nieuwe brug te openen. We re den met een geweldige vaart zoodat we net op tijd voor de plechtigheid er waren. Na de opening met speechen en mijn vrouw in de functie van lin'tdoorknipster, stond ons ,een uitstekend en overdadig diner te wachten dat meer dan goed smaakte en waarna een fijn autoritje ons weer thuis bracht. Donderdag met de doktersfamilie naar de leprozerie Kanar, waarvoor ik wat kleeren had gekocht. Elke bewoner, een kleine honderd, kreeg een nieuwe sarong en een nieuw baadje. U had die vreugde onder die stakkerds moeten zien. Het was een echt dankbaar werk. 's Middags en 's avonds was er feest ten pa- leize waarop wij en alle mede-Europeanen te gast waren. De feesten waren ter gelegenheid van de besnijdenis van 4 broertjes van den Sultan en het doorprikken van het oor van een dochtertje van dé eerste Landsgroóte Da- toek Kan ga. 's Middags trok er al een groote optocht door de stad: voorop de lijfwacht van den Sultan, een twaalftal nogal schunnig ge- kleede soldaten, daarachter veel familie in heel mooie adatgewaden en dan de draagstoel waarop de-slachtoffers werden afgehaald, ge dragen door zeker wel 60 man. Jammer genoeg viel er een plotselinge regenbui, zoodat alles nat werd. Om half vijf verzamelden we ons allen in het oude paleis en werden daar ont haald op een demonstratie van Inlandsche vecht- en zwaarddansen, een zeer komisch optreden van de lijfwacht. Ze werden aange voerd door twee „generaals" wier tenue het midden hield tusschen dat van de Ratten vanger van Hameln en een hofnar. Twee kra nige ouden heeren die prachtige hun best de den. Om half zes kwam de optocht binnen. De kinderen, nu op hun draagstoel, stapten uit en werden in hun-prachtige maar zware kleeding neergezet. Hiermee was het eerste deel afge- loopen en gingen we naar huis. Om half tien was het weer aantreden, nu voor een nog mooier plechtigheid, waar wij toeschouwers bij waren. Het zeer oude, bouwvallige paleis dat voor deze en de komende groote gebeurtenis sen flink was uitgebouwd (goed maar, dat er nu al aan een nieuw begonnen is) zag er heusch aardig uit, vooral door de. groote massa menschen in prachtige adatkleeding die hier bestaat uit een mooie sarong van kleurig met goud best-ikt goed, prachtige gouden krissen en zeer kleurig baadjes. De vrouwen in voor al roodgetinte kleeding. Wij konden op goede plaatsen onder het genot van een lekkere bowl alles keurig bekijken. Het maakte een echt Oosterschen indruk, al dat bonte gewemel, bij de spaarzame verlichting. Na een poosje wer den de kinderen in een grooten optocht van veel vrouwen, ook weer in mooie klee'ding, bin nengebracht en met veel omslag op het klaar staande praalbed gezet. Ze zagen er schitte rend uit en zagen dat alles om zich heen met ernstige gezichtjes gebeuren. Dat praalbed vol rood en goud en schittering met er op de vier kleine prinsjes en het prin sesje, was heel mooi om te zien. De groote zaal was geheel gevuld met een 300 personen, al len in prachtige kleeding. Daarna begon het „berpatjar" een soort wenschen en bewerken der kinderen die morgen de besnijdenis zou den ondergaan. Eerst een dertigtal mannen, toen een twintig vrouwen maakten bij de kin deren hun opwachting die dat met onbewo gen gezichtjes ondergingen. Voor die personen hun opwachting konden maken, moesten ze hiertoe eerst door een „samban" (hurken en handen voor het gezicht brengen) bij den Sul tan, die als een echt Oostersch Potentaat dat alles met onbewogen gezicht en houding onder ging, om vergunning vragen. De Sultan zat in het midden van de zaal met zijn 4 hofknaap- jes, een met sirihstel, een met cigarettendoos, een met een theepot en een met een waaier, allemaal mooi gouden stukken. Nadat alle opwachtingen gemaakt waren, werden de kinderen van het statiebed afge haald, voor den Sultan gezet, terwijl een stel1 Boegineesche danseressen een nummertje ten beste gaven. Daarna werden de kinderen weg gebracht en de gasten onthaald op het toe kijken naar een vechtspel, keratji genaamd, dat speciaal Soembawarec'sch is. Het had op het voorerf plaats bij fantastische bamboe verlichting. De strijd ging tusschen de vechters van den Sultan en die van de Rijksgrooten. De Sultan boekte twee overwinningen uit de drie ge vechten, was dus tevreden. Hierna werd dooi de hofdames zeer uitvoerig en ingewikkeld koffie en koek gepresenteerd, een aardige ce remonie. En hiermee was het afgeloopen eri gingen we voldaan en dik naar huis. sleepboot kon tengevolge van de hooge zeeën en van de geringe diepte van het water, het hulpelooze schip niet naderen. Na een strijd van eenige uren was het wachtschip uit het gezicht verdwenen. De sleepboot keerde naar Bizerte terug, om de havenauto riteiten te waarschuwen. Terstond werden reddingbooten en hulpsleepbooten uitgezon den, doch men acht het zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de bemanning in den storm vergaan is. AGENT DOOR INBREKERS GEWOND. VERIJDELDE ROOF IN EEN JUWELIERSWINKEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag be merkte een agent van politie, dat een con- trolelampje van een juwelierswinkel aan de West Kruiskade te Rotterdam niet brandde. Hij vermoedde onraad, waarschuwde den eigenaar en eenige andere agenten en geza menlijk ging men op onderzoek uit. In den winkel bemerkte men niets bijzonders, doch bij nader onderzoek zag men, dat een ge blindeerde deur naar de werkplaats achter den winkel voerende gedeeltelijk vernield was. Terwijl men het onderzoek hier verder voort zette klonk op het plaatsje achter het huis een drietal revolverschoten. Het bleek, dat een agent, die aan de achter zijde op post stond, slaags geraakt was met twee mannen. Een daarvan had op hem ge schoten. Hij was gewond aan de rechterpols en had een schampschot aan de buik. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn kon hij naar huis gebracht worden. De beide man nen waren inmiddels ontvlucht, doch in den loop van den nacht gearresteerd. Het waren een man van 42 en een van 26 jaar. Zij ont kennen. Het bewuste controlelampje schijnt uit zichzelf doorgebrand te zijn. ERNSTIG MOTORONGELUK TE DE BILT. Te De Bilt is Zaterdag de 26-jarige mo torrijder luitenant-vlieger P. Siciema uit Harlingen met zijn motor tegen een brood wagen opgereden en gedood. De duopassa gier, luitenant-vlieger J. Coert werd zwaar gewond. Indien gij nog geen abonné zijt, wacht dan thans niet langer. Abonneert U op HET NIEUWE DAGBLAD voor 10 cents per week en tevens op het voor 5 cents per week. Het Zondagsblad heeft een Gratis Ongevallenverzekering voor AL zijn a bon nés. De cursisten van den „LOMA MOTOR CURSUS" betuigen hier mede hun hartelïjken dank aan de Heeren LOMAN, VAN HOF- TEN en LUBBERS, voor het ge noten onderricht in motovkennis, wat hun hierdoor in staat stelde het Loma-diploma te behalen. Zij zullen hiervan- hun verdere leven veel pleizier kunnen heb ben, ja, de kans zelfs 80 pCt. grooter wordt dat zij een betrek king kunnen krijgen als chauf feur of monteur. Daarom bevelen zi.i dezen cursus eemieder aan. IJmuidea i-1 Dec. 1931 NAMENS DE CURSISTEN Notaris J. H. A. M. ANTEN bericht, dat zijn kantoor, met ingang van heden, den 14den December 1931, VOORLOÖPIG zal zijn gevestigd te VELSEN, STATIONSWEG 70 (tusschen het viaduct VclsenIJmuiden-0 en deti Van Tuyllweg). Ingang rechter zijdeur. Telefoni sche aansluiting: no. 474, Kantoor IJmuiden Kantooruren: 9\2Yz 25Y; Zaterdags 91 uur. ADVERTEEREN HEEFT SUCCES,

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 4