Raadsvergadering. HET NIEUWE DAGBLAD TWEEDE WOENSDAG BLAD 16 DECEMBER 1931 j VELSEN. DE BEHANDELING DER GEMEENTEBEGROOTING. De gemeen belaad kwam DinsidagmSado© in openbare vergadering bijeen,, ter behandeling van 'de geme-enteb eg-r o otiing Die Voorzitter zeide dat de heer Maas een verklaring w-enschte af 'te leggen. Een verklaring'. (R,K.) (legde de volgende De lieer Ma verklaring af: Hoewel liet gebruikelijk is, 'bij de eerste be- groo'bingsdebatten direct na een gemeente raadsverkiezing. dat de verschillende groepen die vertegenwoordiging gevonden hebben in den vernieuwden raad, hun politiek stand punt uiteenzet ten met al den aankleve van dien, meien ik, en ik spreek manmens nog 16 leden van den raad, nu mie.t aan -algemeene- beschouwingen te moeten deelnemen; de om standigheden, waarin onze gemeenschap se dert zoo- gieruimen tijd verkeert en mogelijk nog lang, misschien zeer lang zal verkeeren, eischien naar oinze meenki©, dat ditmaal een andere gedragslijn worde gevolgd. Wij zijn verder van meening, dat het nu geen tijd is, voor het nemen van maatregelen hoe nuttig ook, die kosten zullen veroorzaken, tenzij die maatregelen absoluut onvermijd baar zijn; ien wij vertrouwen, diat het College van B. en W. die soort aniaafereigelen zullen voorstellen ook zonder specialen aandrang uit den raad-. Wij zijn eveneens van meening, dait het derhalve doelloos is, thans 'maatregelen voor ite bereiden, waarvan men weet, dat uit voering eerst na langen tijd en dan misschien onder geheel gewijzigde verhoudingen, anoge- lijk zal zijn, terwijl die voorbereiding veel moeite en tijd, die zij zoo hoog en hoog noodig hebben voor de dringende en dwingende din gen van den dag, zoodat aandrang daartoe nu uit den raad komend het College van B. en W. sleehits kan' beamoeil,ijken in zijn wiare bestuurstaak. De deden, namens wie ik spreek, hebben daarom, hoewel velen hunner, om het zoo uit te drukken, de tong jeukt om in te gaan op veel wat de laatste tijden is geschied en gesproken, besloten van ,dit voorrecht dit maal af te zien en dus geen algemeene be schouwingen te houden. Dit wil niet zeggen, dat wij niets' naar voren te brengen hebben; hetgeen wij om trent zakelijke aangelegenheden hebben op te merken, zullen wij doen bij de betrokken hoofdstukken en volgnummers. Wij zijn toch van meening, dat deze tijden vragen niet om aecentueeiring van hetgeen scheidt, maar wel van wat vereenïigt. Dat thans onze eerste en eenige taak is te stre ven naar zoo groot mogelijke, samenwerking ten einde heit schip van Veüisen veilig te voeren door de branding van den 'tdjid. Dat daarom de raad van Veisen eendrachtig moeit staan achter het College van B. en W. en dit moet steunen en schragen in zijn moeilijke taak. Dit kan niet geschieden door het spre ken van vele woorden, door het uiten van vele vrome wenischen, dit kan slechts geschie den door liet doen van daden. Deze leden beseffen zeer wel, dat het ge makkelijker is, de functie te aanvaarden van stuurlui aan den wal. Maar wij meenen, dat hun plaats thans alleen en uitsluitend is op het 'dek van het schip, volgende de leiding van de scheepsofficieren. De tijdien zijn ernstig. De moeilijkheden vele. De voor ons liggende begroeting en meer nog de daarop volgende nota van wij zigingen. en allermeest de aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid dat deze beide docu menten nog niet eens ten volle doen uit komen dien ernst der tijden, die grootte der moeilijkheden, zij hebben deze leden gevoerd itot dit voor velen hunner moeilijke, doch. desniettegenstaande eenparig genomen be. slant. Het ligt niet in onze bedoeling, een voorstel te doen om geen algemeenie beschouwingen te hóuden, daar wij een ieder de volle vrij heid willen laten tien deze; doch wel zouden wij den overigen leden in overweging willen geven, een gelijk standpunt in te nemen. De heer Viss e r (s.d.a.p.) noemde dit geen verklaring', maar zuivere algemeene beschou wingen. 'Spr. zeide dat de s.dja.p. van het houden van algemeene beschouwingen niet wou afzien en de reden 'daarvoor zou men daarvan wel nader hoor en. De Voorzitter zegt te hopen, dat de raadsleden de gegeven wensoh zullen opvol gen. Men kan toch niet anders doen dan praten, praten. Daarom zegt spr.: miati: Algemeene beschouwingen, De heer Viss er zegt te kunnen begrijpen Ihet standpunt der 18 raadsleden, die mede gewerkt hebben tot het vormen van ht col lege van B. en W. Maar voor de s.d.ap. die buiten het college staat, is het anlders. De crisistijd eischt ook, dat wij algemeene be schouwingen houden, want de daden, die wij wenschen, blijven uit. Spr. komt eerst op de verkiezingen. Hij wijst op wat de verschillende partijen kos ten. Bij verschillende partijen ging helt tegen de s.d.a.p. De Heden der verschillende kerken werden opgeroepen op bepaalde eamdidaten te Stemmen, alsof het om godsdienstige vraagstukken ging. Het zal blijken, dat het in den raad daarom niet zal gaan eni dat is maar igoed ook. Het moet voor de kerkelijke memschen toch wel wat zeggen, dat in dezen 'tijd aooveleii zich van de kerken afscheiden. Spr. zegt dat de raadsverkiezingen door geen partij met zooveel enthousiasme is ge vierd, dan bij de S.D.A.P. De meeste partijen moesten verlies boeken terwijl de s.d.u.p een belangrijke sbeiging in het stemmenaiantal verkreeg. Spr. critiseeit 'de samenstelling van. het college van B. en W. Vooral van de Vrijz.- Democraten kan spr. niet 'begrijpen, dat deze den wethouderszetel aanvaardde en niet aan stuurde op een meer democratische samen stelling van liet college. Tenslotte heeft de Vrijheidsbond, die men niet wilde loslaten, beslist,, wie er wethouders zouden worden. Van rechts is men onder het juk doorgegaan. Zelfs de groep van den heer Dalmeijer is de be langen van den Vrijheidsbond gaan dienen en die menschen kunnen geen sociaal-demo craten meer genoemd worden. Voor de neu tralen en oud-Haltholieken geldt hetzelf de. Er is een fractie gekomen van 6 leden, die niet aan politiek willen doen, zeide spr. en de heer Vermeulen heeft die groep de Regen boogfractie genoemd. Maar spa*, vindt dezen naam niet goed, want deze groep is kleurloos. De regenboog is een natuurlijk verschijnsel, terwijl deze fractie onnatuurlijk is. Dat men een breede basis van samenwer king gevormd heeft, is .tegen de s-d.a.p. gericht wat bij de coihsmdssiebemoemingen.' reed.s is uitgekomen. Zijn de raadsvergaderingen op Dinsdagavond, des Maandagsavonds vergade ren de 19 leden en worden de eigenlijke be slissingen genomen. De lasten van de crisis zullen door die arbeiders moeten worden betaald. Dit blijkt ■uit de Voorstellen van B. en W. De ©asprijs- verhooging moet f 53000 opbrengen, ofschoon er gegoeden zijn, die maar 3 cent per M3, voor het gas betalen. Spr. vroeg waarvoor die leening noodig is, die B. en W. willen plaatsen. Hij kwam op tegen het niet-itoelaten van den heer Hen- mink als raadslid en vroeg 'een antwoord o.p de vraag, wie daarvoor verantwoordelijk is. Spr. vroegherziening' der radio-distributie en wees daarbij op Hilversum. Hij drong aan op woningbouw te Velsen-Noord. Inzake de steumverleeninzeide spr. met genoegen te hebben vernomen, dat de re geering daarin 50 procent zal bijdragen, maar men is dan ook met handen en voeten ge bonden. Spr. vroeg of B. en W. willen bevor deren, dat alsnog een extoa-Kerstuitkeeri-ni zal worden gegeven. Wat het Steuncomité betreft, spr. zeide er niet voor te zijn, maar sprekers partij heeft er aan deelgenomen om voor de werkloozeii te kunnen doen, wat gedaan kan worden. Spr. vroeg of B. en W. gebruik zullen maken van de aanbieding van het Nat. Crisis-comité inzake extra-uit- keering. Spr. zeide dat het voor zijn partij moeilijk zal zijn te strijden tegenhet anti-socialis tisch blok, maar de leden zijner fractie zul len het doen met idealisme. De heer Van Woensel (communist) zegt dat de -middelen er wel zijn, om de meente en de werkloozen tegemoet te komen, maar 'dat liet van de revol-utionnaire groepen afhangen, of de regeerimg toeschietelij ker zal worden, Spr. vond het merkwiaardig dat de gemeente innaai- grpoite landgoederen koopt, waardoor adelijke eigenaars een mooie som .in den aak krijgen en verlost worden van lustoorden-, welke voor hen reeds lang de bekoring hadden verloren. Spr. zeide dat alleen de georganiseerde ar beiders redding kunnen- brengen in, deze crisis De voorstellen van B. en W. mitigeerde spr orndat ze hoofdzakelijk op de arbeiders druk ken. De leden die deze voorstellen steunen, drukken -daarmede hun burgerlijk karaikber uït. Wanneer van. de hoogstaangeslagenen er de gemeente zouden verlaten-, meienit spr., dat zij ■geen 'aanspraak meer kunnen maken op de bezittingen, welke zij hier achterlaten, critiseerde vooral, dat B. en W. gaan tornen aan het bew.aarsohoo'londerwijs. Spa', zeide bij de artikelen eenige voorstellen te zullien doen. Mr. Dr. A. r. d. Flier (s-xha.pi.) zeide' te willen spreken over het onderwijs, maar eerst enkele -algemeene opmerkingen te willen •maken. Hier is een voorparlement tegenover de s.d.ajp., doch spr. had liever gezien, dat men een minderheid tegemoet komt, gelijk b.v. hl Den Haag is geschied- bij momde van dien Anf.-Rev. Duymae-r van Twist. S-pr. zeide ook iets te willen zeggen over de leiding van den raad. Met alle respect voor de leiding' van- den voorzitter, zeide spr. toch te willen- opmerken, dat de voorzitter soms zijn persoonlijke sympathieën of anti pathieën laat -gelden en op de zak-en in den raad vooruitloopt of te sterk ingrijpt. Spr. wil herinneren, dat er in de wet staat: Aan het hoofd der gemeente staat een raad, niet de burgemeester. Spr. noemt eenige bepaalde voorstellen door hem ingediend. Op onderwijs komende., zegt spr., dat men de kinderen, .gelijk erwten van de eene in de andere z-ak, heen en weer schudt over scholen. Spr. critiseert de verwaarloozing van school C en de bezuiniging op het bewaarschool- onderwijs. Waar dit geldt voor aan alle eisc-hen voldoende scholen, wil sprekers fractie voorstellen het subsidie aan bijzondere bewaarscholen, welke niet aan de eisöhen voldoen in totaal f 6200, te schrappen. Men heeft dit geld indertijd maar toegestopt, doch sprekers fractie wil dit thans gebruiken voor de stichting der dag-huishoudschool. Spr. kwam op tegen de voorgestelde bezui niging op de school voor buitengewoon lager onderwijs en vroeg of het rapport van den gemeentelijken dienst nu geen waande meer heeft. Over de verlaging van het honorarium der onder-wijzers voor het onderwijs aan de ■rijpere jeugd, zeide spr. dat dit een onte vreden geest bij de onderwijzers kweekt. De Voorzitter zeide dat het gemeente bestuur -af ziet van algemeene beschouwin gen. De heer Visser: Dat is onbeleefd. De Voorzitter: B. en W. zullen- op de gedane vragen antwoorden -bij de betreffen de punten-, Wethouder Nijssen (R.K.) zeide dat er' na Juli heel wat is gebeurd waardoor zoo vele posten moesten verhoogd worden. Daar om is noodig dat de ambtenaren en werk lieden ook het hunne -bijdragen. Wanneer de werkloosheid in dezelfde mate blijft {toe nemen als thans, zullen er spoedig andere -maatregelen genomen moeten worden. WethoLider Bosman CV.-D.) zeide dat het Centraal B-ureau voor de statistiek' de cijfers van de jaarwedden en loonen -heeft voorgelegd De -behandeling in het georganiseerd overleg is vreemd geloopen. Telkens werd de 'toestand anders,, een loening, weike noodig' was geplaatst kon worden, -mislukte. Thans moet reeds f 3500 per week aa.n werkloozensteuin worden uitgekeerd. En alles moot uit de ge wone inkomsten komen. De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) wijst er op, dat de verlenging van de uitkeering der werk- loozenkassen niet geldt voor 1932, althans niet voor de transportarbeiders. Voorts dat. de zeevisschers maar 36 dagen uitkeering krij gen en dat het goed is, als B. en W. de •actie der organisatie tot verlenging steunen, omdat anders in Februari reeds alle zeevisschers v-oor rekening der gemeente zullen komen. De heer Van II eij s t, neutrale partij,, achtte het verkeerd, dat inzake het voorstel der 3 pet. de heer Sl-uiters den- secretaris daarin betrok. Dit voorstel is noodig, -opdat gered, wordt, wat nog te redden, is. Spr. vreest n.l. dat -de gulden gaat ramme len. De heer Viss-er zeide de -manier van ant woorden va-n^B. en W. geen handelwijze te ■vinden. Spr. zeide dat zijh fnac-tie ook. ©een druk op de lage inkomen-s wil leggen, zij wil het meerdere hal-en van de boog© komens. De heer Homb-urg, (A.-R.) rzeide dat zijn fractie met een droevig hart voor het voorstel zal stemmen. Toch wilde spr. er op wijzen» dat men thans voor een gulden meer kan koopen, dan voor ©enigen- tijd. Spr. wees er op, dat er salarissen zijn, welke niet door de-n raad worden vastgesteld spr. vroeg of deze beschermde wedden iai de verlaging zullen doelen en of B. en W. daartoe pogingen zullen aanwenden, Mr. v. d. Flier vond heit merkwaard,b dat verscheidene menschen wel vrijwillig willen bijdragen -aan het crisiscomité, maar dat men er tegen is het gold te halen, w-aar het is Wethouder Bosman zeide "wel met den ■heer Van W-oeirsel te willen meegaan inzake het vertrek v-an personen met groote inko mens. De heer V a n W o e n s e 1: Als -u maar geen wethouder was. Wethouder B-osan-an achtte het noodi; dat'yde regeerin-g zorgt, dat er geen vlucht heuvels meer zijn voor -deze personen. I-Iet voorstel van B. -en W. inzake de 3 pet. werd met 18 tegen 9 stemmen -aangenomen. Tegen d-e sociaal-democraten en de heeren Van Woensel en Maas. Te 5.15 uur werd de zitting verdaagt tot 's avonds 7.30 uur. (AVONDZITTING) De opcenten. Aanwezig alle leden. Het voorstel van B. en W- tot het heffen van/80 opcenten op de gemeentefondsbelas ting werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen, evenals het voorstel tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. De voorstellen van B. en W. Aan de orde zijn de voorstellen van B. en W. Allereerst het voorstel tot verlaging met 3 pet. v-an de jaarwedden en lo-onen van heit perso-neel der gemeente, voorl-oopig alleen voor 1932. De heer V-an Woensel stelt een motie v-oor, inhoudende dat deze -verlaging ontoe laatbaar is. De heer Visser vraagt welke invloeden •hierachter zitten. Heeft amen een wenk ge had, dat de wedden hier te hoog zijn? -De heer Sluiters (C.H.), betreurt dat B. en W. geen antwoord geven op de vragen der s.d-ja.p Verder zegt spr. te betreuren, dat het georganiseerd overleg niet tot overeen- stemming is gekomen inzake de verlaging Spreker zeide overtuigd te zijn, dat als hij in dat overleg' dez-e zaak -had moeten behan delen, het besluit met algemeene stemmen w-as genomen. Hij wilde uitspreken, dat wij o-ver onze -ambtenaren en werklieden- z-eer tevreden mogen zijn. De heer Ten Broeke (C.H.)„ zeide dat- zijn fractie met de voorstellen van B. en W meegaat-, omdat de tijdsomstandigheden dit gebiedend eisehen. Spr zeide dat zij-n fractie niet kan mede werken tot verdere belastingverhoaging, -oan- Gasprijs. Bij het voorstel tot verhooging van den gasprijs met 1 cent per M3. zeide de heer Stark, S. D. A. P.. dat de gemeente voor het gas betaalt 2 3/4 en 1 3/4 cent per M3, Nu krijgen de groote verbruikers het gas voor 3 cent, terwijl de arbeiders 8 cent moeten betalen. En nu wil men de arbeiders die alleen meer dan 5 millioen M3. verbrui ken, nog een cent meer laten betalen. De ge meente maakt nu reeds een winst van f 168.000en de S. D. A. P. wil niet verder gaan. De heer Vermeulen, A.R., noemde deze berekening die van een schooljongen. Spr. wees er op, dat het Staatsvisschersha- venbedrijf een eigen waterleiding stichtte, omdat de gemeente indertijd te kortzichtig was, om het water goedkoop aan dit bedrijf te willen leveren. De heer Maas, R.K. zeide dat door het storten van de winst van het gasbedrijf in de gemeentekas, veel kon gedaan worden. Spr. wees er op, dat men in Amsterdam f 20 per hooft uit de bedrijven haalt. De heer Visser, S. D. A. P-, merkte op, dat het in Amsterdam een complex van be drijven geldt. Hier wordt de gasprijs tot een sluitpost der begrooting gemaakt Wethouders Nijssen, R.K. zegt, dat de ar beiders niet de grootste gebruikers zijn. Het voornaamste is echter, dat de gemeente het geld noodig heeft. Wethouder Tuisenius, V.B., zegt, dat men de politiek ook al brengt in de gascom- missie. Spr. zegt, dat dit alles buiten het bedrijf omgaat, men kan den prijs op 5, 6 en 8 cent stellen- De heer van Woensel wijst er op, dat de muntmeterverbruikers den hoogsten prijs betalen. Het voorstel wordt met 19 tegen 8 stem men aangenomen. Tegen de soc. dem. leden en de heer van Woensel. Het voorstel om de winst der waterleiding over 1932 in de gemeentekas te storten, werd goedgekeurd. Tegen de heer van Woensel. De begrooting van het grondbedrijf wordt goedgekeurd. Bij de begrooting van het gasbedrijf stelt de heer van Woensel voor aan de werk loozen kosteloos gas te verstrekken. Dit voor stel wordt niet ondersteund. De heer Vermeulen zegt dat de winst op het gas via de gemeentekas ten goede der werkloozen komt. De heer van Woensel: Van de ban kiers. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij de begrooting der waterleiding stelt de heer van Woensel voor aan de werkloozen kosteloos water te verstrekken. Ook dit wordt niet ondersteund. De begrooting wordt goedgekeurd. Tegen de heer van Woensel. Bij de begrooting van openbare werken dringt de heer Linkman S. D. A. P.. op aan, meer werk in eigen beheer te laten doen. De heer van Heyst, Neutr., wil dit juist niet, particulieren werken veel goedkooper. Zoowel de heeren ten B r o e ke als Maas dringen er op aan, om de plannen voor den bouw van het slachthuis nog eens nader onder de oogen te zien. De heer Maas vraagt of het gebouw niet op een andere plaats kan komen, omdat dan een ton gelds kan worden uitgespaard. De heer Vermeulen zegt vroeger een gun- hét juist is, dat bij het slachthuis ieder jaar f 40.000 bij zal moeten. Wethouder Dunnebier, C.H. zegt dat bij Openbare Werken veel in eigen beheer wordt gedaan. Wat het slachthuis betreft, spr. zegt dat het besluit tot stopzetting van den bouw maar niet klakkeloos is genomen Spr. gelooft niet dat de bouw de eerste 2, 3 jaar niet zal kunnen geschieden. Wat de exploitatie betreft, voor de eerste jaren werd een verlies verwacht, maar later zou dat wel kunnen veranderen in een winst. Wiethouder Hij ssen zegt dat de bate van den vleeschkeuringsdienst van ruim f 20.000 al dadelijk verloren gaat bij de ex ploitatie. Mr. v. d. Flier zegt dat men toch van andere gemeenten met een slachthuis kan weten, hoe de exploitatie zou kunnen zijn. De begrooting wordt goedgekeurd. Zoo ook die van het bedrijf reiniging- en ontsmet- tingsdxenst, van den ophaal- en stortings- dienst en van den woningdienst. Bij de begrooting der instellingen van maatschappelijk hulpbetoon stelt de heer van Woensel voor aan de werkloozen met Kerstmis een dubbele uitkeering te ge ven. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De voorzitter zegt dat B. en W- hierover straks nog een mededeeling hebben te doen. De begrootingen worden goedgekeurd. De voorzitter stelt voor de gemeentebe- rooting niet artikelsgewijze, doch hoofdstuk voor hoofdstuk te behandelen. Dit voorstel wordt goedgevonden. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. Presentiegelden raadsleden. Bij hoofdstuk II stelt de heer D al- meyer (groep-Schilling) voor, de presen tiegelden der raadsleden van f 6 op f 4 per zitting te brengen, waardoor een bedrag van f 1300 kan worden bezuinigd. De heeren van Woensel en Visser ver klaren zich er tegen. De heer Vermeulen zegt dat er nu al zooveel moties voor de raadsleden zijn ge weest en dat er nu een daad wordt gedaan. De heer Visser zegt te meenen, dat van de heeren, die dezen middag de loonsverla ging hebben doorgedreven, het geweten spreekt. Spr. zegt, dat men zou kunnen ver zoeken d-e pensioenen der wethouders met de helft te verminderen en zou wel eens willen zien, hoe de heeren daarop reageerden De heer van Woensel zegt tegen het voorstel te zijn. De heer Veimeulen is gepen- sionneerd en spr. meent dat gepensionneer- den niet moeten werken. De voorzitter: U moet niet persoonlijk worden. Het voorstel-Dalmeyer wordt met 19 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen de soc. dem. leden en de heer van Woensel. Verder stelt de heer Dalmeyer voor den post 69, kosten van vergaderingen, verver- schingen enz. voor den raad, B. en W. en commission (geraamd op 1000) pro memorie uit te trekken. Dit wordt aangenomen. Tegen de heeren v-an Woensel en Dunnebier. Bij hoofdstuk III spreekt Mr. v. d. Flier over de verkeersregeling, welke - alles te wenschen overlaat. De heer Z a 1 m, s.d.a.p, vraagt instelling van een éénrichtingsverkeer voor den ouden Schulpweg vanaf de Gildelaan. De heer Stark drixxgt aan' op spoedige vervanging van het bovengrondsche lichtnet. De heer Maas spreekt ook over de ver keersregeling en geeft daarover wenken. De heer Homburg vraagt of het politie toezicht bij de stoomponten en aan de Zuid zijde der Visschershaven niet voor rekening van het rijk kan komen. De reer v. d. Veer wijst op het gevaar van het snelle rijden der auto's, die het zand te IJmuiden vervoeren. De heer v. d. Steen zegt dat de bestuur ders dier auto's een premie voor het vervoer krijgen. De heer Heykoop wijst op het gevaar bij de Julianabrug. De heer de Waal (groep Schilling) vraagt of in dezen tijd jaarweddeverhooging' voor den commissaris van politie noodig is. Een verkeerscommissie. De voorzitter zegt dat in verband met de vele klachten een verkeei-scommissie uit den raad goed zou zijn, die dan met den com missaris van politie deze dingen kan bespre ken. Bij de Julianaweg zullen richtingslijnen worden aangegeven. Wat het politietoezicht bij de ponten en aan de Zuidzijde van de Visschershaven betreft, spr. meent dat de provincie en het Rijk hiervoor moesten zor gen. De heer Visser vraagt nadere inlichtin gen over de nog te sluiten leening. De heer N ij s s e li geeft die. Bij post 114 begin de voorzitter met arti kelsgewijze behandeling, daar deze gang van zaken hem niet bevredigt. Bij post 124 vraagt de heer v a n R u m m e- 1 e n (s-d.a.p.) hoe het staat met de oprichting van rusthuizen en of de Lichthoeve daarvoor niet geschikt is. Wethouder Bosman zegt dat noch de Lichthoeve, noch het Huis te Veisen daarvoor geschikt zijn. Bij post 134 komt de heer Zalm er tegen op, dat B. en W. voorstellen het subsidie aan de drankbestrijding te schrappen. Spr. meent dat dan beter een subsidie als dat van IJmui- den's Bloei kan geschrapt worden. Spr. somt op, welk mooi werk er door het Centraal Drankweer-Comité wordt gedaan. De heeren ten Broeke en Maas wijzen op het reclasseeringswerk, wat door het Cen traal Drankweer-Comité wordt verricht. De heer ten Broeke zeide, dat het hier ging om menschenlevens en de heer Maas, dat er menschen aan werk worden geholpen. Wethouder Nijssen zegt dat ieder zijn stokpaardje heeft. Het voorstel van B. en W. wordt met 16 tegen 11 stemmen verworpen. Het bedrag v-an 250 wordt toegekend. Bij post 135 vraagt de heer v. d. Veer hoi het staat met de oprichting va.n badhuizen. Wethouder Bosman zegt dat er nu niets aan kan worden gedaan.. Bij post 138 vraagt de heer Luikman of het rapport van den gemeentelijken geneer kundige over het St. Antonïus-ziekenhuis niet ter kennis van de raadsleden kan worden ge bracht. De voorzitter zegt dat hiertegen g'een bezwaar is Lawrence Tibbett. En zes bezwijmde vrouwen. Ik heb wel eens gehoord, dat kunstenaars het publiek konden „pakken" en ontroeren en opgewonden maken. Zelf ben ik eens vol komen „weg" geweest, toen Myra Hess als toegift een der Kinderszenen van Schumann gaf. En met tranen in m'n oogen hoorde ik Huberman Ave Maria van Schubert spelen. Ik heb naar de Reveïlei's geluisterd en hen toegejuicht, -geschreeuwd, -gebruld en ik heb geapplaudisseerd opdat Tauber voor de 7e maal terugkwam na zijn Dein ist mein gaixzes Herz. Zelfs Al Jolson met Sonny Boy deed het publiek huilen. Maar wat Lawrence Tibbett ontketende Deze beroemde opera-zanger en filmster zong dezer dagen in Baltimore op een lief dadigheidsfeest, waar eenige duizenden men- schen bijeen waren. Hij zong een Cubaansch liefdeslied, en toeix de laatste toon verklonken was, bestormden ruim 200 vrouwen het po dium om handteekeningen. Meer nog, zij trokken de knoopen van zijn smoking om die als souvenir te bewaren, zij vochten om zijn handen te mogen kussen. Zes vi-ouwen be zwijmden, waarvan een uit vreugde, zijn wang te hebben aangeraakt Twintig agenten en tientallen vrijwilligers bevrijdden Tibbett tenslotte. Om een Cubaansch liefdeslied! en beraadslaagd, of men nog verder voort zal gaan. Om 11,10 wordt met de behandeling vei-der gegaan. Bij post 155 vraagt de heer Ten Broeke de onderhoudswerken der woningbouwcom plexen weer te verdeden, terwijl de he' Visser vraagt of de huren dezer woningen niet verlaagd kunnen woi'den. Er zijn toch ook veel kleine woningen bij en vele er van hebben herstel noodig. De heer Bosman zeide, dat B. en W. dit zullen onderzoeken. Te 11.15 werd dc vergadering verdaagd tot Woensdagavond half acht. DE DALING VAN HET ENGELSCHE POND. NIEUWE ONTSLAGEN IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. HELMOND, 15 December (V.D.) Bij de N.V. J. A. Raymakers -en Co, Textielfabrieken is thans weer aan 100 personen ontslag aan gezegd. Bij -de N.V. Diddens en V-an Astens Textiel fabriek-en werden 40 personen ontslagen. Deze inkrimping is uitsluitend gevolg van de daling van het Engelsche pond, waardoor de export naar Engeland geheel is komen stop te staan. Er zullen zeer waarschijnlijk -n-og -meer ont slagen volgen. dat 68 pot. der aangeslagen bestaat uit in- k-omen-s van f 1400f 3500 en het niet aan- jj a]s wethouder met eigen beheer gaat deze nog zwaarder te belasten. De heer He ij koop, (O.-K.) zeide d-ac zijn fractie ook, gedrongen door -de tijdsom standigheden. meegaat met de voorstellen van den heer Sluiters over de -ambtenaren. stigeervaringen te hebben gehad. Het tekort op het Slachthuis. Mr. v. d Flier, S. D. A. R, vraagt 0Jr Arbeiderswoningen. Bij post 151 spreekt de heer L u i kinan over de noodzakelijkheid van het bouwen van goedkoopei'e arbeideswoningen. Ook acht spr. de onbewoonbaarverklaring van vei-schil- lende woningen noodig, niet alleen van de door den heer Homburg genoemde z.g. 40 te IJmuiden, maar ook de z.g „zeven schoon heden" te Jan Gijsenvaart. De heer Dalmeyer bepleitte een be- stemmingsplan voor den woningbouw. Wethouder Du nnebier zeide dat er nu moeilijk geld zal zijn te krijgen voor den wo ningbouw te Velsen-Noord. Wat de onbe woonbaarverklaring der 40 betreft, hierover ligt ccn aanschrijving klaar. Om 11 uur wordt de vergadering geschorst DE GOOISCHE BANK. SURSéANCE VOOR 1 JAAR TOEGESTAAN. AMSTERDAM, 15 Dec. (V.D.) De Eerste Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank verleende heden voor den tijd van 11/2 jaar, ingaande 17 November, surséance van beta ling' aan de Gooische Bank te Bussum, onder eenige voorwaarden. DE KERSTGROET VAN DE KONINGIN. MEDEWERKING VAN DE HAARL. MOTET EN MADRIGAALVEREENIGING. Nader kunnen wij melden dat de korte Kerstgroet die op Vrijdag 25 dezer des namid dags 4 uur door de Koningin voor de radio zal worden uigesproken tegelijk zal worden uitgezonden naar Oost- en West-Indie, via de zenders van het Staatsbedrijf der P. T. T. te Kootwijk. Tevens kunnen wij hieronder het program ma mededeelen dat door de N.C.R.V. als in- lasch van het algemeen programma via Hui zen op golflengte 1875 M. zal worden uitge zonden. 4 uur n.m. uitzending uit het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. Kerstgroet van de Koningin tot het Neder- landsche volk. Muzikale medewerking wordt verleend door de Haarlemsche Motet en Madrigaal Ver- eeniging onder directie van den heer Sem Dresden. 1. Hoort de Klokken (vrij naar het Roe- meensch) 2. O, Kerstnacht (van Joost v. d. Vondel). 3. Inleidend woord en Kerstgroet van de Koningin. 4. Stille Nacht, Heilige Nacht (eerste en derde couplet). 5. Gez. 229, de verzen 1, 5 en 7. De liederen zijn vierstemmig gezet voor het Motet en Madrigaal Koor door den heer Sem Dresden. ERNSTIGE FRAUDE DOOR ONTVANGER. GEVOLGD DOOR POGING TOT ZELFMOORD SOERABAJA, 14 December (Awelba). Verschillende ernstige gev-allen van fraude trekken de aandacht der autoriteiten, z-oo o.a. het geval v-an het -in omloop brengen v-an een voorraad voor vernietiging bestemde bankbiljetten tot een totaal bedrag vaai 23.600 gulden, terwijl thans omvangrijke knoeierijen aan het licht zijn gekomen bij den algemeenen ontvanger te Lo-emadj-amg. De inspectie van financial! stelt een onder zoek i-n. De betrokken ontvanger is geschorst. Vannacht heeft hij met zijn huishoudster een poging tot zelfmoord geda-an door het innemen van zwavelzuur. De toestand van den ontvanger is ernstig. De vrouw heeft direct -nadat de aanvallen h-aar pij-n deden, een dokter gewaarschuwd, via den politie agent, d-ie voor de woning geposteerd stond, daar zij onder politietoezicht w.as gesteld. Het onderzoek i-s reeds 14 dag-en gaande. Hij ontkent volgens het Soera-bajasch Han delsblad alles, hoewel voor 99 pet. zeker heid v-an zijn schuld is verkregen. Bij de opneming van de kas klopte de kas met het saldo der boeken ,doch gebleken is, dat be taalde belasting-en -niet waren -geboekt.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5