DE LESSEN VAN PARIJS. Bilderdijk en de Geneeskunde. LONDEN-CROYDON. De Roerganger. Pas Vijftien jaar geleden HET NIEUWE DACBLAD VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 Na de Parijsche Raadsbespreking en over hef Mandsjoerijsche geschil. GENèVE. 14 December 1931. Hoe zwak Volkenb ondsraad in zijn be sprekingen van Parijs over diet Qhineesch- Japansch-e .geschil geweest is, blijkt wel het duidelijkst hieruit, dat men thans van be vriende zijde den V ol-ken bondsraad verwijt, dat hij in zijn aan ditzelfde onderwerp te Geaiève gewijde besprekingen een „onbedacht aame" kracht zou hebben ten toon gespreid! To.ch weten wij allen, hoe de Volkenbonds raad reeds zoowel op 30 September als op 24 October, iboen hij zijn beide Geneefsóhe (beraadslagingen over de Miandsposerijsehe moeilijkheden tot e.en voorlcopig einde had gebracht, van verschillende zijden van groote slapheid beschuldigd weid;. In het licht echter van de houding van den Vol- ikenlbondsraad te Parijs schijnt deze Geneef- sche houding een van ondoordachte dapper heid te zijn geweest! Men toan hder-uit op maken, hoe weinig verheffend dee IRaads Parijsche daden wel geweest zijn! Dat de Volkenbondsraad, wanneer hij ten derden, anale de Ghineesche 'klacht over Japan's onréchtmatiig bezetten van Chi- neesch grondgebied in Mandsjoerije zou gaan behandelen, in een zeer -on-aangetnamen toe- stamd zich zou kunnen bevindenheb ik na afloop van de tweede reeks Genieefsche be sprekingen op 24 October geen oogerublik in twijfel getrokken. Ik trachtte in mijn brie- Ven over de gebeurtenissen van Genève het- zeer voorzichtige gedrag dier Raadsleden tegenover Japan te vergoelijken door erop te wijzen, dat de Volkenbondssraad- hoopte langs een zacht lijntje Japan eerder tot de ontruiming der onrechtmatig bezette gebie den te kunnen bewegen dan door een al te krachtige, het Japansche nationalistische gevoel kwetsende houding aan te nomen. Doch ik erkende, dat als Japan op 16 Novem ber nog steeds niet tot; de do-or China en ook door den Volkenbondsraad gewenschte ontruiming van bepaalde gebieden in Mande joerije zou zijn overgegaan, de Raad. dan verplicht zou zijn meer doortastende maat regelen te treffen, wilde hij zijn gezag in de ooigen der wereld niet bedenkelijk scha den. De Volkenbondsraad kwam op 16 Novem ber te Parijs bijeen, doch niet alleen had Japan de onrechtmatig .bezette gebieden nog niet ontruimd, doch zelfs nog 'andere ge deelten van Mandsjoerije, eveneens volkomen onrechtmatig, beaat. Ja, zelfs tijdens de bij eenkomst van den Raad hebben de Japan sche generaals zich niet ontzien nog verder voorwaarts te schrijden en de stad Tsjitsikar te bezetten ondanks de uitdrukkelijk door den Jiapansohen vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad Yosbizawa aan Briand en den Amerikaanschen generaal Dawes gege ven toezegging, dat deze stad voor bezetting gespaard zou blijven •Het gevolg van deze zoo kennelijke min achting van het. Japansche leger voor den Volkenbondsraad is echter niet geweest een oneer doortastend; optreden van den Raad., doch- integendeel een verzwakking van de in October tegenover Japan aangenomen houding. Van .het stellen van een termijn voor de ontruiming heeft de Raad na de ontmoedigende ervaringen, die hij met de resoluties van 30 September en van 24 Oc tober heeft opgedaan, thans maar heelemaai afgezien! Het bleek maar al te spoedig, dat de groote mogendheden, met inbegrip van heifc aan de besprekingen te Parijs deelne mende Amerika, volstrekt niet van plan waren economische en finiancieele, iaat staan .militaire dwangmaatregelen tegen het ba- loorige Japan te gaan toepiassen, om dit land tot de ontruiming der onrechtmatig bezette gebieden ite dwingen. Zoo hebben wij dus dezen waarlijk zeer oaibevredigenden toe stand gekregen, dat een Volkenbondsstaat (zelfs een staat, die permanent .lid van den Volkenbondsraad is!) grondgebied van een anderen Volkenbondsstaat (die toevallig ook lid van den. Volkenbondsraad is)militair bezet -en dat de Volkenbondsraad, na twee- anaal den aanvaller-staat uitgenoodigd te hebben binnen een bepaalden termijn dat gebied te ontruimen,, daarna, wanneer de staat-aanvaller duidelijk blijk geeft- zic'n aan dergelijke uiteoodigingen niet te storen, zich bij deze weigering neerlegt ien 'eenvoudig zich ertoe bepaalt de uitnoodiging tot ont ruiming nog eens te herhalen, ditmaal zon der bijvoeging van een termijn! De Violkenbondsraad zou zeker wijzer heb ben .gedaan zich op 24 October te Genève met ernst af te vragen of de Staten, die deel van den Raad uitmaakten, bereid zou den zijn bij niet-ontruimLng vóór 16 Novem ber tot dwangmaatregelen tegen Japan over te gaan. Daardoor hadden de Raadsleden zich een nederlaag, een terugkrabbelen te genover Japan bespaard,, dat zeker den Vol kenbond niet ten goede is gekomen! De les van Parijs .is, afgezien van deze te Genève begane taktdsche fout, echter boven al dat de groote mogendheden op het oogen- talik niet bereid zijn belangrijke offers te brengen, om de eerbiediging van het Volken- bondsverdrag en van het Pact van Kellogg tegenover een staat-aanvaller te verzekeren. Voor de kansen op succes der Ontwapenings conferentie as deze les niet gunistag. Het Maiidsjoerijische geschil heeft geleerd, dat het solidariteitsgevoel onder de staten nog niet voldoende is, ondanks Volkenbond en Kellogg-Pact, om een sterkeren staat 'te dwingen het bezette grondgebied van een zwakkeren staat 'te ontruimen. De tegenstan ders van bewapeningsverminder.ing zullen niet nalaten op de Ontwapeningsconferentie op de weinig bemoedigende ervaringen van China te wijzen! De les van Parijs is zeker een bevestiging' geworden van hetgeen zoo vaak door de sceptici betoogd, werd, n.l. dat de Volkenbond prachtig in staat is geschil len te regelen tussehen twee zwakke staten, doch dat de toestand helaas geheel anders wordt, wanneer de Voikenfoondsraiad, met een militair sterken Staat te doen krijgt. Dit alles meet erkend worden: En toch moeten wij niet al te pessimistisch worden. De Volkenbondsraad heeft China zeker niet al dien bijstand verleend, dien het theore tisch had moeten verkrijgen. Doch desniette min zijn de Volkenbondsb&moeiïngen toch miiet zonder nut voor China geweest. Zonder Volkenbond zou de toestand voor den zwak keren Staat ongetwijfeld nog veel erger zijn geworden. De Vo'Ikenbondsbemoedïngïsn heb ben zeker eenigen. remmenden invloed op 'den gang der Japansche generalen gehad. Zonder Volkenbond, zouden de Japanners bo- rvendien zich niet, thans tot driemalen toe 'tegenover de geheele wereld' verplicht heb ben Mandsjoerije niet te annexeeren, doch onder bepaalde omstandigheden weder te ontruimen. Zonder Volkenbond kou er ook geen Aan erik-aansch-Buitsch-Enge lsch- Franscii-Italiaansche commissie naar Mands joerije gaan, om den Volkenbond rapport uit •te brengen over de Chineesch-Japansche be trekkingen in het algemeen en dus eenigen dam op .te werpen tegen de uitbuiting van Japan's militair overwicht bij de toekom stige Chineescih-Japansche besprekingen over de regeling van een nieuwen meer be vredigenden toestand. Tegenover hen, die op de Gntweupenimgs- conferentie op grond van de „lessen vair Parijs" den Volkenbond geheel en al als ve&iglieadswaarborgen zouden willen uit schakelen, zullen wij het recht hebben ook op deze „lessen" te wijzen! Van den loop der gebeurtenissen in Mandsjoerije itusschen mi en Februari zal het afhangen, op welke van deze twee soorten van lessen anen zich het overtuigendst zal kunnen beroepen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. MEDEMINNAAR MET EEN DOLKMES GESTOKEN Te Hoorn heeft een 19-jarige jongemaji zijn medeminnaar met een dolkmes in de borst gestoken. De toestand van den getroffene is ernstig. FAMILIEDRAMA In de Belgische gemeente Esschen aan. de Hollandsche grens heeft een 59-jarige dok werker met een revolver op zijn 27-jarige dochter geschoten en daarna op zijn 17- jarige zoon. Het meisje werd niet, de jongen in het bovenbeen getroffen. De vader heeft daarop zich zelf doodgeschoten. De zoon verkeert niet in levensgevaar. POLA NEGRI GEOPEREERD. SANTA MONICA (Californië) 17 December (Reutor) De filmstor Pola Negri heeft gis terochtend een spoed-operatie ondergaan, welke zeer goed geslaagd is. HEVIGE SNEEUWSTORM BOVEN ZWEDEN. HONDERDDUIZEND BOOMEN BEZTWEKEN. STOCKHOLM, 17 December (V. D.) Een sneeuwstorm, die gedurende den meesten tijd de kracht van een orkaan had, heeft onge veer 48 uur boven het grootste gedeelte van Zweden gewoed, zoodat het verkeer te land als de scheepvaart ondervonden groote moei lijkheden en waarschijnlijk zijn vooral op zee tal van ongelukken gebeurd. In den afgeloopen nacht is de storm gaan liggen. Vooral het Oostzee-eiland Gotland is door den storm getroffen. De eenige stad op het eiland, Wisby, kwam geheel in donker te liggen doordat de electrische leiding door den storm werd vernield. In totaal zijn op Got land honderdduizend boomen ut den grond gerukt of afgeknapt, zoodat een ware ver nieling in de bebossching van het eiland is ontstaan. NIEUWS UIT INDIE EEN NIEUWE RADIO-ONTVANGER TE MEDAN. Aneta seint uit Bandoeng: Het Algeon. Ind. Dgbl. verneemt, dat het hoofd van het Radiolaboratorium te Medan vertoeft, voor den bouw van een radio-ont vanger aldaar voor rechtstreeksehe ont vangst uit Nederland, waardoor de ontvangst via Bandoeng vervalt, hetgeen aldaar een zender uitspaart Omgekeerd blijft de radio telefoonverbinding van Medan met Nederland over Bandoeng geleid. (De lieer Douwes, wethouder voor het Arviewezen te Amsterdam, heeft eigenhandig geroerd in een kerstpudding, door het Carlton Hotel bestemd voor duizend armen en honderd pleeg sters van het Armenhuis) Vol van roering tegenwoordig Is het menschelijk bestaan, Ieder wordt erin betrokken. Geen van ons ontsnapt eraan. Voor een man, die mee aan 't roer staat Van een groote-stadsbestuur, Is er niet zooveel bijzonders In een roerig avontuur. Toen hij dus de invitatie, Om eens mee ie roeren kreeg, Deed de wethouder 't terdege In het degelijke deeg. Met zijn armen voor zijn armen, Roerde hij de puddingbrij. Kundige beroepskoks stonden Er ontroerd en roerloos bij. Ha, wat wordt dat een traciatie Voor het Armenhuisgezin, Met de allerdiepste roerselen Van 's Wethouders ziel erin Overigens zou ik wenschen, Dat dit nu geen mode wordt, Ook al is 't een roerend schouwspel, Waar je haast een traan bij stort. Hoe zou 't gaan als een wethouder Overal aan !t roeren sloeg, Neen, dat niet, want deze tijden Zijn toch al beroerd genoeg. P. GASUS. Kranten knipsels uit 1916. IS December 1916. IJmuiden. Men seint ons: De schippers en de machi nisten van de stoomtrawlers te IJmuiden hebben zich heden in grooten getale naar Den Haag begeven om bij den minister van Financiën te reclameeren tegen de aan slagen in de Rijlcsinkomstenbelasting en de Oorlogswinstbelasting. Na afloop van de audiëntie zal in Den Haag vergaderd worden. UIT DE PERS. Gebroken eenheid ïn de Chr. ontwapeningsstrijd De classis-Amsterdam. der Geref. kerken zal de andere Geref. kerken an Nederland uitnoodigen, om zich met een eigen „ge tuigenis" tot de ontwapeningsconferentie- 1932 te richten. De kerk van Amsterdam stelde zulk een getuigenis reeds op en de classis maakte dit tot het hare. De Nieuwe Rotterdamse he Cour a ai t acht het opmerkelijk in dit Geref. getuigenis, dat eigen!jk het doel der conferentie -19 3 2 om te. komen tot sterke be perking van bewapening, niet wordt "ge- noemd en het woord „ontwapening" zorgvul dig wordt vermeden, terwijl anderzijds aan de ecnferentie-1932 datgene wordt gevraagd wat feitelijk niet haar doel is. n.l. „om die beslissingen te nemen, waardoor misbruik van machtsaniddeilien wordt tegengegaan en het recht en de vrede worden bevestigd. Het Geref, getuigenis legt dus den nadruk op 'he- principe „vrede door recht", veel meer dan door „beperking van bewapening". Zakelijk is dus het Geref. getuigenis minder juist dan het „ontwapeningspetitionnement" van den Wereldbond der Kerken. Maar theologisch en religieus spreekt de formuleering van hei Geref. getuigenis bovengenoemd bij de ge moederen van het Geref. -belijdende volk meer aan dan de formiuleering wan den Wereldbond dei' kerken. Prof. dr. H. H. Kuyper, die 14 dagen geleden in De Heraut onderteekening van het ontwapening-spet i- tionnement van dien Wereldbond aanbeval alhoewel hij enkele bezwaren tegen de for muleering niet verzweeg, verklaart in de Heraut dezer week, dat de 'door den Wereld bond gemaakte fout (dat n.l. geen overleg over de foranuleering plaats vond ter voor koming van bezwaren) zich thans wreekt en de formuieering van het Geref. getuigenis in verschillende opzichten de voorkeur verdient „Toch", aldus de gezaghebbende hoofd redacteur van de Heraut, „al waardeeren we de bedoeling vaai Amsterdam's keikeraad, betreuren we, dat nu de gemeenschappelijke actie van de Christelijke kerken in Neder land verbroken wordt. Juist bij zulk een petitie aan de ontwapeningsconferentie zou het zoo 'gewenscht zijn geweest, dat deze petitie uit naam van alle Christelijke kerken in Nederland tot haar was gekomen"'. Onder de vele onderwerpen, die dezen zeer- veelzijdigen geboeid hebben, neemt, de ge neeskunde een belangrijke plaats in. Toen het eeuwgetijde van zijn terugkeer uit de bal lingschap herdacht is, heeft zich een zeer uit gebreide commissie gevormd, van de daarin opgenomen Haarlemmers noem ik P. E. Bar bas, M. H. Binger. Mr. Ch. Enscheré. Mr. Joh. Enschedc, J. Fabrïcius, C. G. Gonnet, Mr. M. Pli. 't Hooff, F. A. L. Lang, Vlncert Loosjes, J. II. Róssing, Dr. J. B. Schepers en J. F. W. Stom wat heeft de wreede dood velen van hen ons ontnomen die in een uitvoerig ge.- denkschrift, 468 pagina's groot formaat, aan verschillende geroepenen gelegenheid gegeven heeft de verschillende richtingen zijner be langstelling te bespreken: B's Familie. B. en de genealogie B. als dichter, B. als Calvinis tisch Nederlander, Het filosofisch element in de werken van B., B. als taalgeleerde, B. als geschiedkundige, B. als advocaat, Herin neringen aan B., B.'s verhouding tot de Roomsch-Katholieken, B. als profeet, B. en de beeldende kunsten, B. als student in de rechten (professor Naber in het Latijn), B. als humorist, B. en de Geneeskunde, B, en het tooneel, B.'s kunstuitingen, B. als vertaler, Vertalingen van B.'s werken. Wie was B.? Het artikel over B.'s verhouding tot de ge neeskunde is van Dr. W. B. van Staveren te Rotterdam, het is het omvangrijkste van alles (p. 263p. 332) en is zeer uitvoerig gedocu menteerd, zoodat het mij bij het schrijven van dit opstel uitstekend heeft gediend. Hij zelf gaf veel aandacht aan zijn kwalen en klachten. Zijn vader, Isaac Bilderdijk, was geneesheer te Amsterdam en was 15 April 1705 te Leiden gepromoveerd. Deze sprak veel over het vak. De zoon was dan ook oorspron kelijk bestemd om tot arts als het mogelijk zou zijn, opgeleid te worden. Geboren in den nacht" van 6 op 7 Mei 1757 heeft hij op 6-jari- gen leeftijd ten gevolge van een verwonding door een speelmakker, een voeteuvel gekre gen, dat door de toenmalige behandeling slepend is geworden en hem 12 jaar van de buitenwereld heeft afgezonderd en eerst op 26-jarigen leeftijd, misvorming en een sle- penden gang nalatend genezen is. De intel ligente knaap heeft dien tijd gebruikt om zich in alieriei wetenschapen te bekwamen Hij hoorde veel over de geneeskunde spreken, zoo door zijn Vader als door andere doctoren. Ook de medische boeken van zijn vader be studeerde hij. In dien tijd komen ook dt eerste uitingen zijner geprononceerde sexua- liteit tot uiting. In 1798 doorstond hij een ernstige ziekte en in 1803 typhus. Daarbij kwam de vermoeienis door ingespannen ar beid en van de hiermede samenhangende nachtwaken. Dan heeft hij zijn geheele leven geleden aan hoofdpijnen, duizeligheden en maagklachten, verder had hij koortsen, kies pijnen en pleuritische aandoeningen. Daarbij komt het veelvuldig gebruik van opium, dat hij zich zelf voorschreef en waarvan nog een aantal recepten bewaard zijn. De hoeveelhe den zijn echter om verschillende redenen niet vastgesteld kunnen worden, hoewel de recepten op dit punt zijn uitgeplozen Heel veel kan het echter niet geweest zijn, want met dit alles is hij 75 jaar geworden. 17 De cember werd hij koorstig ziek, nadat het vo rige jaar zijn tweede vrouw, wier engelenge duld door allen geprezen wordt gestorven was. Den volgenden dag stierf hij apoplec- B. is dus veel met de geneeskunde in aan raking gekomen en uit die aanraking zijn. enkelen zijner werken ontsprongen. Ik bedoel: De ziekte der geleerden. Het. nicotiaansche kruid en zijn Opmerkingen over het gebruik van bolle glazen bij bijzienden. De eerste twee zijn verzen, het laatste is proza. 3. schreef gemakkelijker verzen dan proza. Zijn filosofische aanleg deed hem natuurlijk de geneeskunde uit de verte zien, hoewel hij ook voor vrienden en bekenden recepten schreef. Hij ziet dan ook in de ziekte, naar Hippo- kratischen trant, een „heelingskracht en geen verdervingszuchtOp het Necl, Natuur en Ge neeskundig Congres te Leiden <26 en 27 April 1889) heeft Professor Talma B.'s medische ge dachten waardeerend besproken. Een afzon derlijke kritiek op „de ziekte der geleerden" gaf dc Haarlemsche medicus Dr. Swarten- dijk Stierling. Een af zonderlij ke uitgave hier van met commentaren werd bezorgd door Professor David (Leuven). Als tweede alge- meene gedachte bracht B. naar voren: de heilzaamheid van de waarschuwende pijn. In het „nicotiaansche Kruid" was in het 0*ijn gedachte: rooken en snuiven is onsmakelijk. En de verzuchting van een vriend van mij; wat loopen er tegenwoordig een massa siga retten over straat, waar kinderen aan vast zitten, was hem niet bekend. Hoewel ik, die niet-rooker ben, een milder oordeel meen te kunnen verdedigen is toch het aantal mis bruikers groot. In de „opmerkingen over het gebruik van bolle glazen bij bijzienden" ligt dit ware dat bij sterke myopie de door sterke bolle glazen gevormde omgekeerde beelden kunnen waargenomen worden. Het weer om- keeren van deze beelden schijnt inderdaad nog al snel aangeleerd te worden. Overigens zijn dit, speciaal in het land van Donders weinig respectabele gedachten. Maar toch. moge gezegd worden, dat wij op het punt van, brillen in een soort crisistijd leven. In de eerste plaats bestaat de gedachte, dat door oefening de bril af en toe onnoodig kan ge maakt worden. En dan hebben wij de nieuwe brillen van Heine in Kiel, die niet vóór het oog maar in het oog gedragen worden en in Duitschland als Haftglaser bekend zijn, waarbij allerlei correcties mogelijk zijn ge worden, die we vroeger niet vermoedden. Had B. in onzen tijd geleefd, het schrijven van dit opstel zoude niet mogelijk geweest zijn. Onze nieuwe geneeskunde is een hoog staande natuurwetenschap, steunende op vele hulpwetenschappen, wier feiten grooten deels in mathematischen vorm gegeven worden en in het geheel niet meer vallen onder het be reik van geniale mannen als B., die niet meer in hun geheel door het beste verstand kunnen omvat worden, die ons intuschen altijd weer voor nieuwe raadsels plaatst (Lubeck! ^en wier beoefening ons altijd door de klachten der zieken voor nieuwe onoplosbare raadsels plaatst, maar die toch boven de beoordeeliugs- sfeer van een niet geoefenden uitgaan, al heet die B. Wij zijn hem dankbaar voor zijn belangstelling, maar het is ons toch onmo gelijk met hem hierover te redeneeren. Elke week wordt, ons in onze tijdschriften de buit van het nieuwe voorgelegd. In talrijke tijdschriften in Duitschland was vóór den oorlog dit getal voor de genees kunde en haar hulpwetenschappen meer clan 300. En daaronder waren er velen, wier jaar productie moeilijk te torsen is. Dr. G. C. VAN WALSEM. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. TE HAARLEM. Velthuizen, Nassaulaaii 64 rd., broodzakje: M. de Vries, Schoterweg 66, handschoen; J. O. Swaving Dijkstra, Kleine Houtweg 79, handschoen; v. Kampen, Dijkstraat 10, hor loge; Bureau van politie, Smedestraat 9, hand schoen; M. Schell, v. Zeggelenstraat 16, hals ketting; G. v. d. Pietermans, Dr. Schaep- manstraat 24, handschoen; Baars, Nauwe Geldeloozepad 34, jas; P. v. Schaik, v. Rech- terenstr. 3, jasje en zakken; M. Groeneveld, Begijnesteeg 25, jas; Kennel Fauna, Parklaan llif, kat, gebracht door Kabel, Gen. de Wet straat 12; kat, door Duneveld, Lange Hee- renvest 72, kat, door Jansen, Soendastraat 34, J. E. Veen, Patriarehstraat 16, knoprege- laar van een luidspreker; De Rooij, Oost-In- diëst-raat 134, muts; F. J. v. Driesten, Vaart straat 13, mes; Nedersticht, Zijlweg 115, por- temonnaie m. S. Hak, Graaf Willemstraat 40, paket m. i., W. Lodder, Colensostraat 32, pet, zakje griesmeel; Stut, Rijksstraatweg 336, portemonnaie m. i.; J. N. Bos, Adriaan Loosjesstraat 81 rozenkrans; D. v. Drunnen, Bakenessergracht 32, riem; S. de Rood, Burg. Sandbergstraat 30, speld; P. Tjeerkens, Nieuw Heiligland 7 rd., schoenen; H. v. B-erkel, Ben 1 Viljoenstraat 23 zw., tasch. Iedere pagina van dit blad is interessant En ioo blijft het! Luchthavens in de steden. Een urgent maar neg onopgelost vraagstuk. (Van onzen correspondent). Londen, 15 December. De nieuwe Lord Mayor van de City van Londen heeft onverwacht en eerste klas viiegnieuws verschaft door dezer dagen te verklaren dat- er een plan in overweging is voor den bouw van een luchthaven, 60 M. boven de straat, in het hart van Londen, Zelfs de plaats waar deze' luchthaven zou verrijzen, werd genoemd. Het was bij Charing Cross, tennaastenbij het geographiseh mid den van Londen. Het bleek echter al gauw dat er minder waarde aan zijn woorden mocht worden ge hecht dan zijn persoonlijk gezag en de vorm, waarin hij zich uitdrukte, schenen te recht vaardigen. Blijkbaar herhaalde hij slechts luchtig hetgeen in den loop der laatste ja ren even luchtig als mogelij keid was te ber de gebracht door hen, die het groote nadeel beseffen van vlieghavens op aanzienlijken afstand van het centrum van de stad, waar toe ze behooren. Plet ministerie voor Luchtvaart heeft in vereeniging met het bestuur van den Lon- denschen Graafschapsraad de laatste t-wee jaren wel plannen voor den bouw vaar een Yiiegliaven boven de daken van Londen over wogen, of andere plannen, welke hetzelfde doel konden dienen. Maar het is bij over wegingen gebleven. Dat was wel bekend. En daarom achtte men de uitlating van den burgervader van de City van zooveel belang, want -men -gaf er deze uitlegging aan, dat deze plannen nu vasten vorm gingen aanne men. Maar dit laatste is klaarblijkelijk niet het geval. Vele oplossingen van dit probleem zijn aan de hand gedaan. Men heeft voorgesteld dat dee'l van Hyde Park, dat uit uitgestrekt open grasland bestaat, voor vlieghaven in te rich ten. Maar zooveel verzet rees er tegen uit den boezem der stadsbevolking, die terecht hooge waarde hecht aan haar „open spaces" en de rustige stemming er van, dat dit idee tnoest worden prijsgegeven. Verder heeft men hooren voorstellen dat de enorme overkapping van het nieuwe Water loo-station dienstbaar zou worden gemaakt aan de behoeften der burgerlijke aviatiek. De gedachte was niet zoo zeer van het voor het doel ingerichte dak van het- station een lucht terminus tc maken als het aan te wenden voor lokaaldiensten WaterlooCroydon met lichte machines een .feeder service", zooals men het uitdrukte. Maar toen men de kosten ging beramen bleken ze, vooral in dezen tijd, te afschrikwekkend. Fantastischer nog was het voorstel den Theems bij Westminster van een enorm deksel van dik glas te voorzien. Glas moest het zijn teneinde de vaart op de rivier op dit punt niet van haar licht te be- rooven. Al deze" voorstellen en denkbeelden zijn nauwkeurig overwogen en de kosten er van becijferd. Men kwam echter tot de slot som dat Londen voor zijn centraal aerodroom zou moeten wachten op betere tijden. En deze conclusie geldt ook nu nog, hoe zeer Lord Mayor Jenks in belovende woorden over de zaak heeft gesproken. Het groote nadeel van reizen per vliegtuig over betrekkelijk korte afstanden als Am sterdam—Londen of Parijs—Londen zal dus voorloopig blijven bestaan. Wat Engeland betreft wordt het nadeel eerder grooter dan kleiner. De gelegenheid om snel per auto van Cioydon naar het centrum van Londen te gaan wordt moeilijker naarmate het verkeer dichter wordt. Tien jaar geleden duurde de reis Schiphol—Croydon nog heel wat langer dan die van Croydon naar Londen. Nu dc verkeersmachïnes sneller gaan en de toestan den op den weg auto's meer en meer ophou den in hun vaart mag men zich afvragen wat langer duurt Amsterdam—Croydon per vlieg tuig of CroydonLonden per auto. Aangezien snelheid vrijwel het eenige voordeel is van de luchtroute in vergelijking met andere., reis- middelen wordt het meer en meer een eisch voor de luchtvaart, dat zij haar reizigers kan afzetten in de buurt van hun bestemming. En dit gelde nog in boogeïe mate voor lan delijk luchtverkeer. Dit laatste heeft weinig toekomst zoo lang vlieghavens een goed eind buiten de steden liggen of zoo lang machi nes de eigenschap missen op te gaan van en neer te komen in beperkte ruimten. UIT HAARLEM ARRON D.-RECHTB AN K. DE DOODELIJKE AANRIJDING IN DE FRANS HALSSTRftAT. Op 13 Augustus is een vrachtauto van Vaal Gend en Loos de Kennemerstraiat uitgereden is op het trottoir terechtgekomen van dc Frans Halsstraat, schoot tussehen een lan taarnpaal en een winkel door, reed een kin derwagen aan en even later een kantoorbe diende, dde aan de gevolgen is overleden. Voor deze feiten stond de chauffeur thans terecht. Verscheidene getuigen waren ge dagvaardt die, voorzoover zij bij 'het ongeval tegenwoor dig zijn geweest, allen verklaarden dat de auto een groote snelheid -had. De een sprak van volle vaart, de ander van opvallend hard, en tamelijke gang endis is ook gauw voorbij. De meesten hunner hadden den indruk gekregen dat de wagen eerst rechtdoor zou rijden en pas op heit laatste oo-genblik de bocht nam, te laat dus. Door een ins>pecteur van politie zijn op- metingen gedaan, die uitwezen dat de auto 12 1/2 meter over het trottoir gereden had. Dit was géén remepoor, doch een rijspoor. Verdachte beweert dat hij uitgeweken is voor een wielrijder, zoodat hij links van den weg gereden heeft, terwijl hij bovendien de bocht grooter had moeten nemen omdat er een wielrijder de Frans Halsstraat in de ver keerde richting bereed. Echter heeft niemand dien laatsten wiel rijder gezien. Eén getuige meent zich vaag een fietser te herinneren die op die bewuste plaats geweest moest zijn, ma-ar welke 'kant dl uitreed kon- hij -niet meer zeggen. Verdachte heeft aan een. agent zijn sporen getoond, die rechtuit liepen en waaruit de agent o-pmaakte, dat de bocht te laat geno men is. Verdachte weet zich weinig meer te bin nen te brengen van het ongeluk. Hij ho-udt vast aan den wielrijder maar van het oogen- blik af dat hij uit de cabine viel of struikel de is hij een kwartier lang de gebeurtenissen kwijt geweest. Als laatste getuige verscheen de wielrijder die de bocht genomen zou hebben vlak veór de auto. Hij stak daartoe zijn arm uit, kreeg echter van de auto een slag tegen zijn arm, zoodat hij door moest rijden, de Kennemer- straat in. De chauffeur beweert hoogstens 20 K.M. te hebben gereden en houdt vol, dat er een wielrijder uit de Frans Halsstraat kwam. Om dezen te vermijden heeft hij een zwaai naar rechts gemaakt. Deze zwenking is echter niet uit dc rij sporen gebleken. Aan den agent heeft hij verklaard krachtig geremd te hebben, maar een remspoor is niet aanwezig. Mr. A. R. Andringa achtte de feiten bewe zen. Verdachte heeft in de bocht te hard, roekeloos en niet voorzichtig gereden. Zijn verklaringen zijn zonderliaig en kloppen niet met die van de getuigen. Mr. Andringa eischt een hechtenisstraf van 3 weken. De verdediger Mr. W. Schippers hechtte groote waarde aan. de verklaring van den eenigen geinige, die zich meent te herinne ren. dat ter plaatse een wielrijder reed. Hij gelooft niet, dat de schuld alleen bij ver dachte ligt, doch ook bij het feit, dat hij nog in de Kennemerstraat plotseling uit geweken is. Hij vraagt vrijspraak subs, lichte straf, j'

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3