Uit het Buitenland. Het Belangrijkste nieuws. SPORT EN SPEL ZATERDAGMIDDAG' COMPETITIE ADVERTEERT HET NIEUWE DAGBLAD UIT DE PERS. HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 Een zonderling bericht. Er zou een geheime Iteilaansch- Amertkaansche overeenkomst bestaan. Over tfsnanclëefen steun en de prioriteit de? Duitsche particuliere schulden. Waarom het bericht over deze overeenkomst zeer onwaarschijnlijk künkï. Toch een aanwijzing voor Stalië's houding? Engeland's tarie ven. De derde lijst gepubli ceerd. De laatste berichten inzake de vergaderingen in Bazel en Berlijn. Overeen komst inzake de „Stillhalte" bereikt? Om de prioriteit der particu liere Duitsche schulden, LONDEN, 17 Dec. CVJD.) De Engelsche nota betreffende de ooiiogsschulden en de schul den op korten termijn welke Donderdag is overhandigd aan de Fransche regeering, is zeer vriendschappelijk gesteld. In de nota wordt er den nadruk op gelegd dat een na koming door Duitschland van zijn particu liere schuldverplichtingen van buitengewoon belang is. Uit Par ij s wordt gemeld dat de inhoud van de Engelsche antwoordnota voorloopig nog geheim wordt gehouden. Het gerucht dat de Britsche regeering voor de bevroren cre- dieten preferentie opeischt neemt vasten vorm aan. Als vermoedelijke zetel van de regeerings- conferentie wordt thans Den Haag genoemd. De contingenteering van Rijksgraan. LONDEN, 17 December (Reuter) Na af loop van de heden gehouden vergadering van de vereeniging voor den korenhandel te Liverpool verklaarde Thomas, dat de regee ring nog geen beslissing had genomen ten aanzien van de juiste hoogte van de contin- ;enteering van rijksgraan. Grandi. De „Neue Züricher Zei tun g" publiceert een bericht, over een klaarblijkelijk bot nu toe streng geheim gehouden overeenkomst als resultaat van de onderhandelingen tusschen Grandi en de Amerikaansche regeering. Vol gens dit bericht zou tusschen Rome en Wash ington een toenadering zijn tot stand geko men zooals tot nog toe nooit tusschen de Ver- eenigde Staten en ee'nige Europeesche mo gendheid heeft bestaan. Amerika zou de Italiaansche regeering een vergaande finan- cieele hulp hebben toegezegd indien Italië in de toekomst middelen noodig zou hebben voor de bescherming van zijn valuta en zijn industrie. Harerzijds zou de Italiaansche re geering zich ten volle op het Amerikaansche standpunt gesteld hebben ben aanzien van den voorrang der particuliere credieten van. Duitschland op de herstelbetalingen. Verder zou de Italiaansche regeering ook voor de buitenlandsehe politiek belangrijken politie- ken steun hebben gekregen, zoodat zij bëter dan ooit haar eisch tot herziening der in ternationale verdragen kan propageeren. Dit bericht roept als het ware om een de menti. Het lijkt immers zeer onwaarschijnlijk, dat de regeering der V. S. bereid geweest zou Zijn tot een dergelijke vergaande en ingrij .pende politiek, die geheel in strijd zou zijn, met de tot nu toe aan den dag gelegde voor zichtigheid. Met dat al is het niet onmogelijk, dat inderdaad In dezen geest over het on derwerp der particuliere schulden is gespro ken en dat Italië zich evenals Engeland^ op het standpunt der prioriteit der particuliere schulden zal plaatsen. Laval heeft zich in Washington vrijheid van handelen, onafhankelijk van de V. in Europa weten te verzekeren. Wanneer er dus werkelijk een kern van waarheid in het bericht van de Zwitsersche Courant opgeslo ten ligt, heeft Frankrijk reden om vertoornd te zijn. De vrijheid van handelen zou immers slechts schijn zijn, indien er inderdaad een Italiaansch-Fransche overeenkomst bestond. Reden om over een dergelijke overeenkomst verheugd te zijn. zou er niet zijn (al is het doel ervan de oplossing van één der huidige moeilijkheden) omdat een geheime Ameri- kaansch-Italiaansche afspraak de onderlin- ge Europeesche tegenstellingen alleen maar zou kunnen verdiepen. Uit dit alles blijkt wel dat het niet moge lijk is, het bericht uit Zürich te aanvaarden, in den vorm waarin het gedrukt is. Desal niettemin wekt het vermoedens zooals wij hierboven al zeiden ten aanzien van Ita lië's eventueele houding inzake de oorlogs- schulden en herstelbetalingen. Het zou één van de vele punten kunnen zijn, waaruit af te leiden is, dat de Fransche regeering,, wanneer zij haar onverzoenlijke' houding niet wijzigt, zich zelf in een isole ment plaatst. L. A. Engeland De derde tarief verordening. LONDEN, 17 Dec. (Reuter). Door de derde tariefverordening, die van 19 December af een douanerecht van 50 pet. van de waarde heft, worden voornamelijk de volgende arti kelen getroffen; glazen voorwerpen, die die nen ter verlichting, fotograf ie toestellen en onderdeelen, niet ontwikkeld fotografiepapier films en platen, lampen voor draadlooze te legrafietoestellen en bijfoehooren.de onderdee len, electrische gloeilampen van 20 volt af en hooger, bijfoehoorende artikelen en andere voorwerpen voor electrische toestellen die nende tot verlichting binnenshuis. Verder worden getroffen: roteerende gras- maaimachines en onderdeelen, katoenen weefsels, geheel of gedeeltelijk gefabriceerd, ü.w.z. weefsels in den vorm van vlaggen, zak doeken, sjaals, huishoudgoederen met inbe grip van tafel- en bedlinnen en handdoeken touwwerk, touw en getwijnd garen van min der dan een vierde inch diameter, gemaakt uit plantenvezels; bovenkleedingstukken, wol len goederen met inbegrip van kousen, lin gerie voor mannen, vrouwen en kinderen, en ook confectiegoederen. De verordening treft eveneens bepaalde chemische producten, waterdichte wee'fsels jen munitie voor de jacht. Benoeming in het Permanent Hof voor Internationale Justitie. WASHINGTON, 17 December (V. D.) Pre- sident Hoover heeft den vroegeren onder staatssecretaris Robert Olds benoemd als Amerikaansch vertegenwoordiger in het Per manente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. DmlfseMand. Geen beslissing te Bazel? BAZEL, 17 December (V, D.) Sir Walther Lay ton, die het eigenlijke advies samenstelt, nadat de redactiecommissie de richtlijnen var het aan de regeeringen en de Bank voor Internationale Betalingen uit te brengen rap port heeft vastgesteld, werkte Donderda; bijna den geheelen dag aan het ontwerp. Het ontwerp werd de om half zes bijeenge komen bijzondere commissie voorgelegd. Meer en meer wint de opvatting veld dat het rapport de bijzondere aanbevelingen nc- pens de in de toekomst te voeren schuldbi talingspolitiek niet zal bevatten en dat deze aanbevelingen aan de a.s. conferentie der re geeringen zullen worden overgelaten. Colijn brengt te Bazel rapport uit. BAZEL, 17 Dec. (V. D De commissie van de Bank voor Internationale Betalingen heeft hedenavond het rapport ontvangen van de subcommissie voor statistiek en van de com missie voor de Duitsche rijksbegrootin-g. De conclusies van deze beide rapporten zullen als bases dienen voor het door de commissie uit te brengen advies. Colijn. Vervolgens bracht Colijn, voorzitter van de subcommissie voor de Duitsche rijksbegroo ting verslag uit over de werkzaamheden van deze commissie. Er werd vastgesteld, dat de totale uitgaven van 1926 tot 1930 gestegen zijn met 3,7 milliard. 1,5 milliard hiervan ko men voor rekening van de in 1927 doorgevoer de verhooging van de salarissen van de amb- :enaren, 1 milliard komt voor rekening van de verhoogde uitgaven voor werkeloosheids ondersteuningen, een half milliard voor reke ning van herstelbetalingen. Er blijven dan nog 700 millioen voor verschillende uitgaven. Motta voor de vierde maal tot bondspresident gekozen. BERN, 17 December (W. B. De Vereenigde Bondvergadering heeft heden den ambtstijd van alle zeven directeuren van de departe menten voor den termijn van 4 jaren ver lengd en heeft Bondsraad Motta voor het jaar 1922 tot Bondspresident gekozen. Tot vice-president werd Sehuithess gekozen, di recteur van het departement van economi sche zaken. Motta is thans voor de vierde maal gekozen tot Bondspresident. Een oplossing inzake de Slillhalte-onder handelingen? BERLIJN, 17 Dec. (V. D.) Naar van bizon- öere zijde wordt vernomen, nemen de Ber- lijnsche Stillhalteonderhandeüngen een gunstige wending. De onderhandelingen leiden tot een compromis tusschen het be kende voorstel van den Belg Franqui en dat van geheimraad Schmitz. De beslissing zou reeds binnen af zien- baren tijd vallen. Er kan derhalve op ge rekend worden dat een trustee zal worden gesticht, waaraan de crediteuren hun vor deringen zullen overdragen. De Duitsche debiteuren zullen dan binnen tien jaren hun schulden aan deze trustee in gelijke annuï teiten terugbetalen, terwijl de crediteuren van de trustee wissels zullen ontvangen welke zij wederom bij de banken in hun land zullen kunnen disconteeren om in het bezit van baargeld te komen. Het resultaat der eerste bijeen komst van de Duitsch-Fransche Commissie. BERLIJN, 17 December (V, D.) Officieel wordt medegedeeld: De subcommissie I der Dultsch Fransche Economische Commissie, die den 15en December te Berlijn voor haar eerste zitting is bijeengekomen, heeft heden haar werkzaamheden beëindigd. De commissie Ia die zich heeft bezig te houden met de algemeene handelsbetrekkin gen, besprak de mogelijkheid van een ge meenschappelijk te bepalen houding der bei de regeeringen ten aanzien van de in Ja nuari te Genève te behandelen economische aangelegenheden. Men was het er over eens dat men na de overwinning der huidige moei lijkheden stap voor stap voort moet schrij den langs den weg van de unificatie van het Europeesche economische gebied. Hiertoe schijnt bijzonder geschikt een verdere uit bouw der particuliere industrïeele overeen komsten en het sluiten van bilaterale staats verdragen. Daarna heeft een uitvoerige be spreking plaats gehad over de in beide lan den bestaande economische moeilijkheden. Men was het er over eens dat een zoo ver mogelijk gaande economische samenwerking moet worden bestudeerd. De subcommissie Ib heeft nauwkeurig be studeerd op welke economische gebieden reeds internationale kartels bestaan en voor welke industriebranches en producten een uitbouw der bestaande betrekkingen in aan merking komt. Bijeenkomsten der vertegen woordigers van verschillende economische ge bieden zijn overeengekomen voor de eerstvol gende weken. Aangenomen kan worden dat zij spoedig zullen leiden tot het sluiten van nieuwe gemeenschappelijk Duitsch-Fransche economische overeenkomsten. Na het resultaat dezer eerste samenkomst gelooft men er op te kunnen rekenen dat de bestaande economische moeilijkheden op de beste wijze door een permanent contact zou den kunnen worden bestreden. De Duitsche en Fransche experts zullen tot de eerstvolgende bijeenkomst der subcom missie in voortdurend contact blijven. De Duitsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie. BERLIJN, 27 December (V. D.) Tot leider der Duitsche delegatie naar de aanstaande Internationale Ontwapeningsconferentie, zal benoemd worden de Duitsche ambassadeur te Angora, Nadolny. Als plaatsvervanger wordt de Duitsche gezant te Oslo, Von Weiszaccker benoemd, die vóór hij gezant werd, referen daris voor Volkenbondsaangelegenheden aan het Rijksministerie van Buitenlandsche Za ken was. Niettemin zal Rijkskanselier dr. Bruening zelf aan de openingszitting deel nemen. Frankrijk.] Uit de Fransche Kamer. PARIJS, 17 December (V. D.) Het ver dagen van de kamerdebatten over de her vorming van het kiesrecht wordt door de linksche oppositie beschouwd als een eerste succes der obstructie. De toestand is zeer netelig daar de door de socialisten geëischte hoofdelijke stemming slechts met negen stemmen meerderheid is afgewezen. De minister van arbeid Landry stelde in de Kamer heden in het licht, dat ter bestrijding van de werkloosheid een buitengewoon ar- beidsprogram moest worden opgesteld. De minister voor openbare werken, Deligne legde er den nadruk op, dat Frankrijk ver bruiker blijft van buitenlandsche steenkool. Het is onmogelijk de tolgrenzen daartegen af te sluiten. Bijzonder moeilijk is de crisis in het Saargebied en in Elzas Lotharingen. De grenzen der contigenteering zijn reeds bereikt. Van de kant der oppositie werd tijdens de verdere debatten er op gewezen, dat de mijnwerkers door de crisis het ergst waren getroffen. De gedeeltelijke werkloos heid heeft volgens cijfers eind October de 83 pCt. bereikt en is sedertdien nog gestegen. Het contigenteeringssysteem heeft de werk loosheid niet doen verminderen. Van andere zijde echter werd er op gewezen, dat de invoer van buitenlandsche steenkool alleen reeds in October teruggeloopen was met 700.000 ton. VOETBAL'. RANGLIJST AFDEELING A: gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. gem- V. V. IJ. 7 7 0 0 14 46 8 2.— IJ. F. C. 7 6 0 1 12 69 11 1.71 Z. S. V. 6 4 0 2 8 24 26 1.33 Kennemerl. 1 7 4 0 3 8 14 25 1.14 Ulysses 7 3 0 4 6 19 34 0.86 Tweede Jeugd 7 2 0 5 4 27 23 0.57 Kennemerl 2 7 1 0 6 2 11 34 0.28 V. E. W. 6 0 0 6 0 7 56 0.— AFDEELING B V. V. IJ 2 8 7 0 1 14 45 11 1.75 IJ. F. C. \2 8 6 0 2 32 45 IS 1.50 Ulysses 3 8 3 4 1 10 29 18 1.25 Telefonia 6 3 1 2 7 20 11 1.16 Ulysses 2 7 3 2 2 8 21 17 1.14 Z. S. V. 2 9 4 1 4 9 25 36 1.— Kennemerl. 3 7 3 0 4 6 32 36 0.86 V. E. W. 2 8 1 0 7 2 9 60 0.25 I Kennemerl. 4 7 0 0 7 0 11 30 0.— Laval over de Fransche handelsbalans. Laval Leeft gisteren voor een organisatie van handelslieden te Parijs een rede ge houden. waarin hij o.rn. betoogde, dat de invoeren uit het buitenland in October in vergelijking met September met meer dan 217 millioen verminderd zijn,terwijl de export met meer dan 100 millioen toenam. De handelsbalans is in October vergeleken met September met 35 pCt. verbeterd, In vergelijking met Juli met 50 pCt. en met Juni met 57 pCt. Dit zijn teekenen, die vertrouwen en hoop geven, zeide Laval, Frankrijk heeft geen reden om te wanhopen. Het bezoek van koning Alexander aan Parijs. Zooals men weet, vertoeft de koning met de koningin incognito te Parijs, waar zij on geveer een week zullen blijven. Men neemt aan, aldus het Handelsblad, dat het doel er van is bespreking met den Franschen bond genoot van belangrijke politieke aangelegen heden, waartoe natuurlijk de herstelquaes- tie en de ontwapeningsquaestie behooren. Daarnevens, zoo meldt de Parijsche cor respondent van de „Frankf. Z." zal over de financiën worden gesproken. De Fransche regeering heeft in de laatste maanden Joe- go-Slavië credieten verleend van in het ge heel ongeveer ©00 millioen frs. Dit bedrag schijnt echter niet voldoende te zijn. De president van de nationale bank te Belgra do onderhandelt voortdurend met den Fran schen minister van financiën. Joego-Slavië verlangt n.l. van Frankrijk een vergoeding voor eventueele niet-betaling van herstel- vergoedingen. KENNEMERLAND De H. F. C. Kennemerland speelt morgen de volgende vriendschappelijke ontmoetingen: Kennemerland 1H. A, V. Haarlem. H. F. G'. Veteranen—Kennemerland 2 Kennemerland 3V V. H. Veteranen. I. V .O comb.Kennemerland 4. De wedstrijd tegen de H.F.C.-veteranen I wordt aan de Spanjaardslaan gespeeld, alle overige ontmoetingen aan den Vergierdeweg. V. S. v.—XERXES. Men schrijft ons: V.S.V. is er na de nederlaag tegen Feijenoord bepaald „uit". Het heeft er veel van, dat de roodwitten ietwat ..down" zijn door die ne derlaag. Wat ook zoo opvalt, is het feit, dat de roodwitte defensie zooveel van haar hecht heid heeft verloren. Werd zij in de eerste acht wedstrijden slechts tienmaal gepasseerd, de laatste drie wedstrijden leverden t-waal f tégenpunten op. Jammer is deze inzinking vooral, omdat Feijenooord thans eindelijk ook eens een paar steken heeft laten vallen. Zondag komen LagendaaJ c.s. op bezoek. In Rotterdam legde V.S.V. beslag op beide punten en we gelooven dat de kans groot is, dat zé ook morgen voor VS.V. bestemd zijn, want in Zaandam werd werkelijk niet onver dienstelijk gespeeld; het was aan een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden te wijten, dat het zoo'n groote nederlaag werd. V.S.V. komt als volgt in het veld: Van der Wint, Van Zutfen, Van der Griendt Sr. Van der Griendt Jr.. De Koning, Heyerman, Koning, Wolf, P. Wey, Wolf, HiUekanjp. SPARTA—STORMVOGELS. Het Hoover moratorium goed gekeurd. WASHINGTON, 17 December (V. D.l De werkcommissie van het huis van afgevaar digden heeft thans met groote meerderheid het Hoovermoratorium goedgekeurd. Op zoek naar nieuwe complicaties. WASHINGTON, 17 Dec. (V. D.l De flnan- cieele commissie van den senaat ter onder zoek van de in de Vereenigd-e Staten opge legde buitenlandsche leeningen ten bedrage van 10 milliard dollar, is voornemens staats secretaris Stimson te hooren, aangezien het staatsdep ar temen t reeds in het jaar 1927 de New-Yorksche bankiers zou hebben gewaar schuwd voor het verder verleenen van cre- die t aan Duitschland. Deze waarschuwing zou zijn gegeven, aangezien Parker Gilbert toen ter tijd heeft gerapporteerd, dat Duitsch land al te verkwistend huis hield. Het onderzoek zal beginnen met het ver- hooren van den voornaamsten deelgenoot van Morgan, Lamont en van den bankier Mitchell van de National City Bank. De se naatscommissie hee'ft vernomen, dat de New- Yorksche bankiers ondanks de waarschuwing 12 dagen later Pruisen 30 millioen dollar heb ben gel-eend; nog later hebben de stad Ber lijn 15 millioen, de Deutsche Landwirtschafts bank 30 millioen, de AEG 15 millioen en de Harpener Bergbau en de Ilse der 5 Hutte elk 10 millioen ontvangen. i Oostenrijk. Hei pr aces-P f rimer. GRAZ, 17 Dec. (V. D.) Hedenmiddag las de voorzitter de jury de verschillende vragen voor met betrekking tot de schuld van Pfn- mer. Gevraagd wordt o.a.: Is de beklaagde schuldig als bondsleider van de Heimwehr- bonden den door hem afgesproken opmarsch te hebben geleid en hierdoor als aanstichter, leider en raddraaier iets te hebben onderno men, dat doelde op een gewelddadige veran dering van de grondwet en op het uitlokken van een burgeroorlog in het binnenland? Tienduizend personen bij ambtenarenontslag betrokken. De hoofdcommissie uit den nation alen raad heeft, Volgens een W. B.-bericht uit Weenen, de verordening omtrent het ontslag van ambtenaren, waarover zooveel te doen is geweest, en welke het ontslag betreft van ca. 5000 staatsambtenaren en 5000 beambten der bondsspoorwegen ingenomen. China. Nieuwe troepen naar. Mandsjoerije. MOSKOU. 17 December (V. D.) Uit Tokio wordt gemeld, dat de minister van oorlog nieuwe versterkingen naar Mandsjoerije zendt. Studentenonlusten te Nanking LONDEN, 17 Dec. (V. D.) Uit Nanking wordt gemeld, dat de regeering drastische maatregelen aangekondigd heeft ter hand having van de orde. Hedenmiddag werden de troepen gedwon gen te vuren op een menigte van 3000 stu denten, die, tegen den Kuomintan-g demon- streerende het hoofdkwartier van de partij bestormden. Er vielen echter geen dooden. Uit Tokio wordt gemeld, dat wegens het toenemen van de activiteit der bandieten en ongeregelde benden in de nabijheid van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorbaan de Japan- sche autoritei-ten besloten hebben deze stre ken te zuiveren. .n 1 Zal Serge de Lenz ontoereken baar verklaard worden? Gisteren zou Serge de Lenz. de z.g. gentle man-inbreker, die eenige weken geleden in een Brusselsen hotel werd gearresteerd, ver dacht van inbraak in de villa van den heer cle Guise te Dieppe, voor de correetionneele rechtbank te Brussel terechtstaan. Op ver zoek van zijn advocaat is de zaak tot 20 De cember verdaagd. De verdedigers van Serge de Lenz trach ten nl., aldus meldt het Handelsblad, de in België, doch niet in Frankrijk bestaande wet op de „sociale verdediging" (dj. sociale be scherming van geestelijk niet toerekenbaar geachte, doch niet positief als zoodanig ver klaarde personen) op hun cliënt toegepast te krijgen, doch het parket verzet zich hier te gen. Vermoed wordt dat Serge de Lenz zich on toerekeningsvatbaar wil laten verklaren om aldus aan zijn straf in Frankrijk te ontko men. Wordt hij wel als toerekeningsvatbaar be schouwd -dan zal Serge de Lenz waarschijn lijk door de Belgische rechtbank worden ver oordeeld wegens het gebruik maken van een valschen naam. Daarna zou hij aan Frankrijk worden uit geleverd en voor het Assisenhof te Rouaan terechtstaan. Palestina. Egyptisch afgevaardigde over de grens gezet. JERUZALEM, 17 December (Reuter) He denmiddag is Abdoel Rahman Bey Azzam, Egyptisch afgevaardigde naar het Mahome- daansch Congres, op last van den hoogen commissaris het land uitgezet op grond van een anti-Italiaansche rede, die hij Dinsdag op dit Congres heeft, uitgesproken en welke er op berekend was, de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Italië te verbitteren. In ons blad van Donderdag j.l. heeft men kunnen lézen, dat de bekende AjaxStorm - vogelszaak erg is opgeblazen. Dit doet ons buitengewoon genoegen voor Stormvogels. Op het moment, dat wij deze regelen schrij ven, is het nog niet zeker, dat de wedstrijd SpartaStormvogels Zondag a.s. dooTgaat, doch zeer waarschijnlijk is het wel. Wanneer er Inderdaad gespeeld wordt, en Stormvogels met haar volledige ploeg uitkomt, dan is de kans groot, dat Stormvogels ook wéér eens één of meer punten in een uitwedstrijd ver overt. Sparta toch is dit jaar bijster slecht I op dreef. Vooral haar voorhoede, waarin de I eens zoo geduchte „Huug" goals bij dozijnen maakte, is nu vrij tam. Stormvogels komt, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, als volgt uit: De Waard, Haak, Koster, Prins, Tol, v. d. Velde, v. d. Steen, Plokker, Groeneveld, Ketting, Boe kei aar. SCHOTEN—O.V.V.O. Men schrijft ons: Zondag a.s. speelt Schoten op haag terrein aan den Vergierdeweg tegen O.V.V.O., ver moedelijk kampioen van die af deeling. Jam mer is het dat Schoten j.l. Zondag hééft verloren van Z.R.C., zoodat de ontmoeting van Zondag 'n weinig van zijn aantrekkelijk heid heeft verloren. Maar toch wordt het een hoogst belangrijke wedstrijd, want O.V.V.O. moet winnen wil zij haar goede kans be houden, en Schoten wenscht revanche voor de geleden nederlaag in Amsterdam. We rekenen op een mooien wedstrijd. Werk- loozen hebben vrije toegang op vertoon van stempelkaart. DE SPARTAAN—BLOEMENDAAL. Men schrijft ons: A.s. Zondag gaat „Bloemendaal" haar ge luk beproeven in Amsterdam tegen de Spartaan. Wij zijn er van overtuigd, dat deze wedstrijd niet makkelijk zal worden gewon nen, temeer daar het veld uiterst moeilijk te bespelen is. Bovendien rekent men op een heftigen tegenstand, want „Spartaan" heeft de puntjes hard noodig; zij zal er dus alles op zetten om dèsnoods een gelijk spel te be vechten. De „witten" komen uit met het volgend elftal: Huisman, Rapp, C. Bakker, Immer, Beijk, Parson, Cassee. De Bock. F. Bakker, Kuiper, Strik. GROOTE WERKLOOSHEID ONDER DE LANDARBEIDERS. Naar Het Volk meedeelt hadden zich van den modernen Landarbeidersbond vorige 'week reeds 5400 leden werkloos géineld. Wanneer straks de vorst invalt rekent het hoofdbestuur van den Landarbeidersbond er op. dat zeer zeker ongeveer 18,000 'vari de 23.000 leden werkloos zullen worden. i N Communistische cellenbou* wers in de S.D.A.P.? Over de tweedracht in de SDA.P. lezen wij nog in Het Vol k: „Wezen wij dezer dagen er op, dat het „re- volutionnair-socialistisch" raadslid Van Bu- rink, te Rotterdam, den dag na de aanneming I van een niet gepubliceerde motie in een on- J zer partij-afdeelingen. die motie in den raad I kon voorlezen, waaruit verband tusschen de I georganiseerde oppositie en de vijanden onzer J partij bleek, „De Tribune" van Donderdag- I avond levert daarvan drie verdere voorbeel- I den. Het blad blijkt uit twee Amsterdamsche I (3 en 11) en een Haarlemsche afdeeling on- zer partij ingelicht omtrent wat met name 1 genoemde personen daar verteld hebben.' In die drie partij-afdeelingen moeten dus com munistische ccllenbouwers lid zijn",

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5