Het Belangrijkste nieuws, JACK DIAMOND VERMOORD. STA TEN- GENERAAL. Initiatief-ontwerp Albarda inzake mobilisatie. ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 p, rL De nieuwe Cunardboof, U'jl j I - wachten van pian zijn te Graz te bonden, IX nex OUItemana. Hrmei mocht worden vrijgesproken. ZonderSjrage rechtspraak in Oostenrijk. De Oostenrijk- sdhe hoogverrader Ffdmer en zijn rrsedesamenmeerders vrijgesproken. Alle vragen der jury gesteld, ontkennend beantwoord. za5 dat af8©oper»? Hevig tumult in den ^atlonaien Raadr Hard tegen hard. H@e galgen van heoimien gemaakt wor den. Wat de Dultsshe Rijks- spoorwegen voor de herstel kwestie kunnen opleveren. Gunstig rapport der com missie. Pfrimer GRAlZ, IS December. De Igezwiorenien in het proces tegen de deelnemers aan de Putechpo-guigen in Stiermarken, hébben de vraag, of dr. Pfrimer, dr. Kamanerhofer, als- arnede ale larndere verdachten in helt hoogver raad proces in eenigeriei -opzicht sehiuidig rijn, eenstemmig, ontkennend beantwoord. De president van de rechtbank sprak ale verdachten. vrij. Hst voirmiis werd1 door de menigte met fetormaohtbige manifestaties ontvangen. Men boorde roepen: „Heil het Stieuniarksche iredlifc". Toen kort daarna laüe vrijgespro- kienen voor bet gerechtsgebouw verschenen, werden zij stormachtig toegejuicht. Vrijdag avond! iwieiridi een (groote meeting gebon den. Natter vernemen wij nog: Het OM. zeide in zijn requisitoir o,m. dat •de aanstichters tot den opstand uit de jjFmtscb^-pogingen van Kaïpp en Hitlea- niets geleerd bedden. Aangezien de bepalingen in zake hoogverraad-, welke tijdens de monarchie hebben gegolden,, niet zijn opgeheven, rijm zij ook thans nog van kracht. Heit schijnt moet wonden gestraft. Pfrimer heeft eigiendijk stander van de legitimisten voordoet, zich bij zijn verdediging achter heit principe der legitimisten ver-schuilt. Indien groote volks massa's zich achter een schending- van' de 'grondwet scharen, ontstaat, zooais in 1918, een nieuw -staatsleven. Mislukt hoogverraad moet worden gestraft. Pfrianer heeft gelijk een bekentenis afgelegd, wanneer hij ver klaart druk op de regeering te hebben wiO.- IBen uitoefenen. Zijn igrondwetsschending is niets dan -een poging de dictatuur in te steden. Na de verMaringen! van den verdediger nam het OM. nog eens het woord en ver klaarde dat een vrijspraak tot gevolg zou hebben, dat iedere veertien dagen eien op stand zou voorkomen. ©en der verdedigers antwoordde hierop zeer opgewonden': „Indien de gezworenen fwenschien, dat hun huizen in brand' zuiden [worden gestoken0> De verdere verklaringen van den verdedi ger gingen verloren in de levendige bijvals betuigingen van het publiek. Aangezien deze manifestatie niet ophield werd ton stobbe op bevel van den president de zaal idoor de gerechtsdienaren en de politie loniimimd. Hierna werd het vonnis .g-ew-ezen. eHt eoci'aahdemocr.ati&che partijbestuur heeft tot de leden der partij een oproep ge licht, waarin het togen de vrijspraak in bet proces te Gras stelling neemt en de- arbeiders aanmaant volkomen rust te bewaren. Hét partijbestuur van dé sociaal-democra tische partij heeft na het bakendworden van het vrijsprekende vonnis in Biet Heiimiwehir- proces eien oproep tot de arbeiders gericht [waarin gezegd wordt: Waj kunnen niet meer vertrouwen stel ten in, de verdediging van de republiek door ide staatsmacht. Wij zullen onze vrijheid den volgenden keer zelf verdedigen. Bet ant woord op het vonnis van G-naz en 'de schoten Ivan Vodgfsberg moet zijn liet- zoo spoedig mogelijk voltooien van de voorbereiding van onze weerkracht". 1 ."Vervolgens bespreekt de ophoop nieuwe Putsch-voorbereidingen en 'besluit: „wan neer men ons rechteloos en tot sla-ven wil maken, zullen wij ons verzetten. Dan zal het ware volksgeorecht zifting -nemen over de 'fascisten, dan komt hét uur der vergelding voor al heb vergoten arbéiderstoloéd. Daarom: geen onbezonnenheden, 'geen uitbarstingen van woede, geen nuttelooze demonstraties op deze daigan. Wij zullen onze krachten niet verspillen, wij zulen ze reser.veeren voor het beslissende uur"". Deze vrijspraak is natuurlijk inderdaad een treffend staaltje van politieke rechtsver krachting; in het bijzonder de angst voor de gevolgen van een betreffend vonnis Iheb- ben de „rechtbank" in- -deze zaak .geleid. Het is echter de vraag, of de vrijspraak- geen ernstiger gevolgen zal hebben. Oostenrijk, De zaak Pfrimer. De regeering heeft gelast, dat zoowel po litie als troepen in geheel Stiermarken zich gereed moeten houden. Dit n.a.v. de zaak Pfrimer. Tevens heeft de regeering alle ver gaderingen en opmarschen tot 6 Januari verboden. Dit verbod, zal intusschen nog niet jöcn fakkeloptocht betreffen welke de burger- Wilde tooneelen in den Nationalen Raad. W-EENEN, 18 Dec. (V.D.) In den! Oos ten-rij kscben Natioialen Raad- is het Vrij dag tot wilde tooneelen gekomen bij de be- sjreking van een sociaal-democratische in terpellatie nopens de incidenten te Veitsberg. Bij de motiveerinig der interpellatie ver klaarde Muchitsch (Soc.-dem.) dat hij in het geheel niet wil ontkennen -dat de arbei ders wapenen in hun bezit hadden.. „Gelooft u, dat de Oostenrïjksche arbeiders zich laten afslachten." De arbeiders zijn vastbeslo ten de republiek met alle middelen te verde digen. Na deze woorden braken de interrup ties en het rurnier, dat reeds tijdens de re devoering werd gemaakt, met groote hevig heid los. Uit het Heïmatblock werd geroe pen: U weet hoe boomen tot galgen moeben worden gemaakt. Dmitscfalamd. Daling van den kleinhandels prijs voor kolen. BERLIJN, 18 Dec. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijkscommissaris voor de prijzencontrole maatregelen heeft geno men ter verlaging van den kleinhandelprijs voor steenkolen, bruinkool, briketten en co kes en een mededeeling over de verlaging van den -kleinhandelprijs heeft gepubliceerd. De gasprijs te Berlijn verlaagd. Berlijn, 18 December (V. D.) De Raad van Toezicht op de Berlijnsche Stedelijke Gasfabrieken besloot in zijn heden gehouden zitting den prijs voor het verbruik van gas voor de huishouding, industrie en bedrijf met 10 pCt. te verlagen. Toestand der Duitsche Rijks spoorwegen. BAZEL, IS December (W.B.) De bij- zonder© raadig-evende commissie heeft in haar plenaire sitting het door de subcommissie voor -d© spoorwegen opgestelde rapport over den toestand der Duitsche rijksspoorwegen behandeld. Br wondt in geconstateerd dat de Rijks- spoorwegen in de jaren 1925 tot 1929 in staat zijn geweest met een bedrijfsoversohot van 833 mil-rioen rijks-mark Biet scbadever- goeding&bedrag van 660 millioen op te bren gen. In de conclusies wordt gezegd dat de rijks- spoorwegen als zïj.nde een volkomen gezonde onderneming, dn stata zullen zijn, wanneer •Duitschland en de wereld hun economisch venwicht zullen hebben herkregen, in de komende jaren een foedrij fsoverschot op te leveren. Frankrijk, Uitvoering van vlootprogram. PARLJS, 18 December (B.TA..) De Kamer heelt zonder débat 'het wetsontwerp aan genomen, strekkende tot het op stapel zet ten van de .tranche voor 1932 van liet vloot program, n.l. vier kruisers tweede-klasse-, een torpedobootjaagr en een torpedoboot. Handgemeen in de Fransche Kamer. RARJJS, 18 [December (V.D.) De onaf hankelijke afgevaardigde Basset beschul digde in de kamer tijdens de debatten over de werkloosheid den republikein-socialist Bru- net ervan betrokken te zijn geweest bij de zaak Oustric. Brunei sprong hierna met ge balde vuisten op gn liep in de richting van Basset. Met behulp van de boden gelukte het de hevig scheldende Kamerleden te scheiden. Na het einde vai de zitting' duurde het ka baal. in de wandelgangen voort. Ben socialistisch afgevaardigde richtte schuldwoorden aan het adres van Basset. I-Iet kwam tot een handgemeen, waarbij getrapt en geslagen werd. Eerst na veel moeite is het gelukt de vechtenden te scheiden. Laval met 59 stemmen in de meerderheid. PARUS, 18 Dec. (VU.) Bij de debat- ten inzake de werkloosheid werd de door Leen Blum ingediende motie over te gaan tot de orde van den dag aangenomen met 292 tegen 281 stemmen. Vervolgens stelde Laval de vertrouwens kwestie. Hij verkreeg bij de stemmen 59 stem men meerderheid voor de regeering. China. Tsjang Kai S jek verlaat Nanking. SJANGHAI, 17 Dec. Even voor de leden van de Cantonneesche regeering te Nanking aankwamen, heeft Tsjang Kai-sjek de voor malige president per vliegtuig de stad ver laten om zich naar Fenghwa in de provincie Tsjekiang, waar hij geboren is terug te trek ken, aldus ,De Tel." Zijn vrouw heeft hij eerst per vliegtuig naar Sjanghai gezonden. Verwacht wordt dat. Maandag a.s. door de Kwomintang een zitting zal worden gehouden ter vorming van de nieuwe regeering. Eugène Tsjen heeft zijn vrees te kennen gegeven, dat, indien men den toestand niet meer beheerschen kan, er niets anders dan een communistische chaos uit zal voortvloeien. GEBRUIK MAKEN VAN DE DIENST- WEIGERINGSWET. Naar men ons mededeelt wordt door steeds meer dienstplichtigen die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, gebruik gemaakt van de desbetreffende bepalingen van de z.g.n. „Dienstweigeringswet" van 13 Juli 1923. Sedert 16 October werd o.m. door acht personen een beroep gedaan op genoem de Wet Zij die inlichtingen wenschen voor zichzelf of hun zoons, kunnen zich daartoe wenden tot de „Commissie van. Voorlichting inzake de Dienstweigeringswet" welke gevestigd is te ;s Gravenhage, van Speykstraat 46. Wordt het werk hervat? Een eerezaak He^ bekend, dat de Clydebank een nieuwe voor Engelandboot van Cunardlijn op stapel stond een geweldig schip zou het worden. Om financieele redenen heeft de maatschappij zich genoodzaakt gezien, den bouw van die boot stop te zetten en het leger werklieden te ontslaan. De News Chronicle ontving toen een inge zonden st.uk van een abopné uit Burnham. waarbij deze een pond had gevoegd, het begin, zooals hij schreef van een nationaal garantie fonds voor de afwerking van het schip. Sinds dien kreeg het blad vele brieven met adhaesïe betuigingen en ook de Cunard maatschappij mocht vele blijken van sympathie met dat doel plus geldelijke bijdragen in ontvangst nemen. De directie van de Cunard Company heeft dezer dagen een conferentie gehad te Liver pool, die twee en een half uur duurde. Aller lei voorstellen werden gedaan om den bouw voort te zetten met behulp van het volk. Maar tot een resultaat kwam men niet. 't Plan om door kleine publieke bijdragen bijv. obligaties verder te kannen gaan stuit op zeer groote bezwaren, als administratie enz, Maar ieder pc.an uit het volk is welkom en zal onder oogen gezien worden. De Engelsehen beschouwen de voortzetting en aflevering van het schip als een eerezaak. Hun nationaal gevoel is er mee gemoeid. enEen abonné van het blad schreef dat hij er krap bij zit, maar dat hij toch een pond zond, omdat hij „zijn land liefheeft, en gaarne ziet, dat het beste schip op den oceaan een En- gelsch is ofschoon hij nog nooit op een schip gevaren heeft". Een official van de maatschappij verklaar de, dat in elk geval het werk hervat zal wor den, ook al helpt de regeering niet. De financieele commissie van de Fransche kamer heeft een wet aangnomen voor staats steun aan de Compagnie Générale Trans- atlantique, op wiens opdracht de groote con- concurrent van het nieuwe Cunardschip, de Super lie de France gebouwd wordt. Een prikkel voor Engeland! De Bremen is 988 voet lang en meet 51.000 ton. De Super lie de France wordt 70.000 ton met een legte van 1020 voet en de Cunardboot zou 1918 voet lang worden en 73.000 ton meten. Leden van zijn bende de daders? Vrouw van den bandietenleider gearresteerd. ALBANY, 18 Dec. (V. D.) De beruchte ban- dietenleïder Jack Diamond werd door revol verschoten gedood. Hij werd hedenmorgen in zijn hotelkamer dood gevonden, vermoe delijk door leden zijner bende vermoord. Reuter meldt nader: De eigenaar van het hotel, waar de ben deleider Jack Diamond werd vermoord, ver klaart, dat deze' een feestje op zijn kamer had georganiseerd, naar men moet aanne men ter gelegenheid van zijn vrijspraak. Ter wijl het feest, gisteravond begonnen, in de eerste uren van den ochtend nog in vollen gang was, arriveerden twee personen, die zich onder de feestgenooten mengden. Eerst togen het aanbreken van den dag werd de bendeleider naar men gelooft gedood, want om dezen tijd snelden alle genoodigden naar buiten en namen de vlucht. Een verschrik kelijke doodstrijd had zijn stempel gedrukt op het gezicht van den verslagehe, die aan het achterhoofd het spoor te zien gaf van een kogel uit een revolver van groot kaliber, welke a bout portant was afgevuurd. Twee kogels waren ook in het gezicht gedrongen. De vrouw van Jack Diamond, die op het politiebureau wordt vastgehouden, rookt on ophoudelijk cigaretten en betuigt haar on schuld. Ook de eigenaar van het hotel is ge arresteerd. Jack Diamond. Jack Diamond werd juist op den dag ver moord, dat hij vrijgesproken was van een hem ten laste gelegde mishandeling van eeh chauffeur. Om aan dit feit een bijzonder tintje te geven had hij een groot feest op touw gezet, dat voor hem het noodlottige ge volg opleverde. De fameuze bendeleider genoot in de Ver- eenigde Staten den bijnaam „Legs" (beenen) omdat liij zich na een gepleegde onrechtma tigheid altijd zoo gauw uit de voeten wist te maken. Vooral als dranksmokkelaar heeft Diamond ontzaglijk veel geld verdiend. In zijn lange loopbaan is hij maar twee' keer veroordeeld, ofschoon de politie hem tallooze malen wegens misdaad heeft gearresteerd. Meer nog dan de politie, hadden de con- curreerende bandieten het op Jack Diamond gemunt. Men zal zich herinneren, dat in het mid den van het vorig jaar een aanslag op hem werd gepleegd. Diamond bracht er ternau wernood het leven af. Een danseresje van de Ziegfield-follies werd als de vermoedelijke daderes genoemd, maar zeker heeft men het nooit kunnen bewijzen. Hij vertrok na zijn herstel naar Europa; echter, noch in België, noch in Duitschland was men bijzonder op zijn komst gesteld en korten tijd later be vond Diamond zich reeds op den terugweg naar de Vereenigde Staten. In October 1930 is een tweede aanslag op den bendeleider gepleegd en ook hiervan zijn de daders nooit gevonden, totdat een derde poging hem noodlottig werd. Jack Diamond, die maar 35 jaar oud ge worden is, was getrouwd en vader van drie kinderen. TWEEDE KAMER. De interpellatie-Van Dijk toegestaan. De motie-Ketelaar verworpen. Kegeling van den uitvoer van bollen. Gemeentefonds en Invaliditeitsfonds. De laatste vergadering in 1931. Naar huis tot 9 Februari. 18 December. De laatste vergadering van 1931. Wel was „het huis" voor deze laatste voor stelling niet geheel uitverkocht. Toch: vol was Jt zeker. En rumoerig. Bovenal rumoe rig. Wat het luisteren wel heel erg bemoei lijkte. Maar ach, dat is zoo de stemming op den laatsten dag des jaars. Dan houdt de Kamer heelemaal niet van lange redevoe ringen. Zij wil naar huis- Veel deed de Kamer vandaag af. Voordat we echt-er daarvan mededeeling doen, moe ten we drie besluiten vernielden. Allereerst: er is bij de Kamer een initia tief-ontwerp ingekomen van den heer Al barda en zijn fractiegenooten tot wijziging van de Grondwet. Tot wijziging van art. 187. De S. D. A. P. men weet 't en ook de heer Marchant, ijveren reeds lang voor Grondwetswijziging, zóó, dat een mobilisa tie-bevel van de regeering afhankelijk zou worden van de instemming der volksverte genwoordiging. Voorshands gelooven we zal dit ontwerp nog wel niet aan de orde komen. Inde tweede plaats kreeg de heer van Dijk zijn interpellatie-aanvrage betreffende den zenderbouw toegestaan. Behandeling in Februari of nog later- En in de derde plaats werd de motie-Ke telaar. welke de nieuwe regeling voor het avond'nijverheidsonderwijs niet nu met 1 Januari, maar later wilde doen invoeren, verworpen met 3836 stemmen. On he* nippertje! De stemming verliep zuiver rechts-links. Verschillende hamerstukken (naturalisa ties, onteigeningen, suppletoire begrootin- gen enz.) passeerden snel de revue. Bij de rij bevond zich een handelsverdrag met Spanje en een steun-ontwerp voor de proefnemingen met de mechanisatie van den landbouw in Suriname. Daarbij bevond zich ook een suppletoire waterstaatsbegroo- tïng, waarbij de heer Wijnkoop gelegenheid vond om tot de conc'usie te komen, dat het vliegongeluk met „de Ooievaar" te Bangkok aan 't imperialisme van ons volk te wijten is Daarbij bevond zich evenzeer een suppletoire arbeidsbegrooting, waarbij minister Ver schuur, op een vraag van den heer Kuiper mededeelde, dat de regeering meer doet om het aantal vreemde werkkrachten in ons binnen de perken te houden, dan oppervlak kig misschien schijnt- Aangenomen werd voorts een ontweip tot regeling' van den uitvoer van bloembollen. Er werd gehaagd door den heer Knotten belt vooral dat dit ontwerp, bedoelende uitvoering te geven aan de land- en tuin- bouwuitvoerwet, te laat, den daarvoor ge- stelden termijn van twee maanden over schrijdende, bij de Kamer is ingekomen na den algemeenen bestuursmaatregel, die het zelfde, maar voorloopig regeri. De minister van Binn. Zaken en Landbouw wiens weg alreeds gebaand was door oud minister Heemskerk moest antwoorden, dat hij gaame eerder was gekomen, maar de voorbereiding van het ontwerp helaas nog al lang opgehouden. De heer Oud zag verder dan het bloembol- Ienontw-erp hij lette op een overeenkom stige regering in het contingenteeringsont- werp. Ook daar het treffen van maatregelen die later maar toch „onverwijld" door de Kamer moeten gehonoreerd worden. Hij gaf uiting aan de verwachting, dat hier de noo- dige spoed steeds zou worden betracht. Een greep naar later deed ook de heer Vlieger, toen hij bij de begrooting van het 1 gemeentefonds vragen ging stellen, die bij de behandeling van het Kortingswetje aan de orde zullen komen na Januari. De heer De Wilde poogde een poring, die toch wel te begrijpen is van minister De Geer de toezegging te verkrijgen, dat hij reeds thans zou publiceeren wat er ten departemente gereed is aan berekeningen over de uitkeeringen aan de gemeenten uit het Gemeentefonds. Minister De Geer zal daartoe niet overgaan, voor alles ten volle klaar is. Ten soltte het belangrijkste ontwerp van de wijziging van de storting in het In- validiteitsfonds. Onder de maatregelen, welke minister De Geer beraamde, om de begrooting voor 1932 sluitend te maken behoorde ook, naar be kend is, de vermindering dier storting. Met zes millioen. Nauwkeurige berekeningen had den 't uitgewezen, dat het Invaliditeitsfonds ten einde aan al zijn verplichtingen te kun nen voldoen, niet op het thans vastliggende stortingsbedrag beslag behoefde te leggen, maar met zes millioen minder toe kon. De heer v. C. Waerden was de opposant van den middag. HU betoogde, dat door deze korting op de storting, de reserves werden gebruikt voor een ander doel, dan waarvoor zc dienen moesten en dat men door de kor ting een belastingvermeerdering legde op de schouders van de, tegen invaliditeit ver zekerde arbeiders en hun bezit aantastte. Minister Verschuur ontkende, dat de verze kerden een positief juridisch recht hadden, op de fondsgelden. Wel zag hij een moreel ver band tusschen fonds en verzekerden. De heer Beumer ontkende het bestaan van eenig recht, ontkende eiken grond voor een mogen spreken over het bezit der arbeidersklasse in het fonds. Want het fonds was all-eeu een finan- ciermgsinstelling men had, wanneer men zulks tot. betere financieele regelingen juister achtte te zijn, ook het omslagstelsel kunnen kiezen. Ook zonder fondsvorming zouden de verzekerden recht op uitkeering bezitten. Intusschen, of men nu op het standnunt stond van Dr. Beumer of van den minister, beiden waren 't er over eens, dat er van een juridisch recht alleen sprake zou kunnen zijn -- staande op Dr. v„ d. Waerden's standpunt voor wat 'er thans in het fonds aanwezig is. De voorgestelde korting heeft alleen betrek king on de toekomstige Rijksstortingen. En de minister legde er nog eens allen nadruk op, dat de verplichtingen van het fonds abso luut onaangetast zouden blijven. De heer Oud zeide niet te begrijpen, waar om de aanhangers der verzekeringsgedachte, die voor fondsvorming waren. het. ontwerp (waarop hij voor zichzelf niet tegen had) bijvie len. Van deze aanhangers had hij verwacht een zoo stevig mogeliik maken van het fonds. De heer Our hield den fonds voor standers bovendien nog de mogelijkheid voor van de preciatie van den gulden. Minister Verschuur heeft hieron geant woord, dat bij depreciatie van den gulden niet alleen het Invaliditeitsfonds. maar nog veel meer zou moeten onder het oog gezien worden. Bovendien de gulden staat nog op P3De heer Snoeck Henkemaus. onvermoeid, pleitte voor uitbreiding van den kring der ver zekerden, de heer Kersten voor afschaffing der zegeltiesolavkerii. De minister ging daar op maar niet in. De Kamer zorgde wel. dat de beide heeren begrepen buiten de orde te ^Toen was 'fc oogenbrik daan: dat de Kamer de winterkwartieren weer ging opzoeken. De voorzitter hield een kort sluitings- speechje, waarin hij de Kamer dankte voor het stage werken in menige nachtelijke ver gadering ook. Op 9 Februari komt de Kamer weer nneen. Dan staat op de agenda, de thans ..uit het lid" ge-raakte Zuiderzeebegrooting. de begroo ting voor Indie en die vnor Suriname, bene vens het „Kortmg.s"ontwerp. Met een „zalig Kerstfeest een een gelukkig Nieuwjaar" '"oor allen, die van verre of van nabij de Kamerwerkzaamheden volgden" sloot de voorzitter de vergadering INTIMUS. STRAATBRIGADES TE AMSTER DAM AANZIENLIJK VERSTERKT ER WAREN VRIJDAG BIJNA GEEN VERKEERSAGENTEN. Over de onlusten van Vrijdag te Amster dam is nog te melden, dat er zooveel moge lijk politie in den straatdienst was gebracht en daarom de politie van de verkeersposten teruggetrokken, zoodat er slechts enkele stop borden op de allerdrukste punten in gébruik waren. Het verkeer ging daardoor veel vlugger. Ook vele rechercheurs en personeel van andere afdeelingen waren in uniform ge stoken. De man, die op de Lauriergracht door een kogel getroffen is, had, zooals gewoonlijk niets met de relletjes te maken. Hij ging zijn dochtertje van school halen. Zijn toestand zou tamelijk ernstig zijn, doch later verbe terd. Eenige opgeschoten jongens zijn den win kel van Simon de W'C op de Rozengracht bin nengedrongen en hebben er eenige koektrom mels weggeworpen. Li de De Clerqsfcraat heb ben, naar het Handelsblad meldt, werkloozen getracht een aanslag te doen op een levens middelenmagazijn. De poging is echter mis- lukt. KLINKERS TER VERVANGING VAN KEIEN NIET GESCHIKT. In een door importeurs van bestr-atings- miateriaal (Straatkeien) aan den minister van Waterstaat verzonden verzoekschrift,, wordt, naar aanleiding van een aanschrij ving van den minister voor den aanleg en de verbetering van Rijkswegen, waarbij worde voorgeschreven zooveel mogelijk gebruik te nraken van .klinkers alis verbarcringemateriari ter bevordering van de nationale, industrie, waaraan in dier voege toepassing is gegeven, ■dat men gemeend heeft Mink-ens te moeten gebruiken voor wegen-, waarvoor that gebruik •van keien wegens den aard- van het verkeer aangewezen is, er de aamda-cht op gevestigd- dat keien in sommige gevallen niet te ver vangen zijn door straatklinkers, n.l. in -geval van zwaar verkeer, weshalve er op aange drongen -wordt klinkers niet de bedoelde toepassing te geven. BILDERDI.TK- HERDENKING TE s-GRAVENHAGE. 1 In de Regentessekerk te 's-Gravenhage heeft het Bilderdijk-Comité 1931 Donderdag avond een herdenkingsbijeenkomst gehou den. Dr. J. Th. de Visser, minister van Staat, heeft een rede gehouden, waarin hij Bilderdijk schetste als een dichterlijk wijs- geerige christen en een moedig monarchist tegenover de republikeinen van zijn tijd. De voorzitter van het Bilderdijk-comité, de heer August Heyting, heeft daarna gesproken over Bilderdijk als strijder en lijder. De bijeenkomst, die door muziek opgeluis terd werd, is o.a. bijgewoond door minister Donner en zijn echtgenoote en door een tweetal nakomelingen van Bilderdijk. 29e WERELDCONGRES VOOR DEN VREDE. ""Het Uitvoerend Comité van het Interna tionale Vredesbureau te Genève, waarbij in Nederland de Nooit-Meer--Oorlog Federatie met 28 organisaties omvattende p.lm. 70.000 leden is aangesloten, heeft in zijn zitting te Parijs op 25 November j.l- besloten het 29e Wereldvredecongres in 1932 te Weenen te houden van 49 September. De voorloopige dagorde van het Congres luidt: lo. De actueele stand van het ontwa- peningsvraagstuk; 2o. Herziening der vredes verdragen; 3o. Zedelijke ontwapening. GEEN OVEREENSTEMMING IN DE BRABANTS CHE TEXTIELINDUSTRIE. Naar de „Telegraaf" verneemt, as men in 'de Woensdagavond te Tilbung ge-houden- veTga dering itu-ssohem hét bes-tuur vaai de Vereen, van. Tilburgscbe Fabrikanten van Wollen- Stoffen en de besturen der te xtiel-arb elders - organisaties „St. Lambertus" en ,De Een dracht" niet tot overeenstemming kunnen komen omtrent de door de werkgevers des tijds ingediende loo-ns-veriiag-ingsvioiorsiteilllen. Thans zulfe-n de Tilburgsche fabrikanten op Vrijdag 18 December nogmaals bijeen komen, om hun definitief standpunt te be palen. GUNSTIG ADVIES VOOR DE A.VJR.O.? In msd'&deelingen voor de microfoon heeft de heer Vcgt verklaard, dat, indien hij juist 'ia ingelicht de Radioraad den minister ha voor de A.V.R.O. met betrekking tolt den- zeit- deïbouw gmnstigen zin heeft geadviseerd,

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5