Wat zeggen de sterren. De Astrologen over 1932 RADIO-PROGRAMMA HET NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 door Dr. G. Strelisker. Wanneer de beste en de Knapste po-litici zouden worden gevraagd, hoe naatr hun meening, de wereld, het volgend jaar er uit zal zien, zou ieder lrunner, wanneer hij afziet van het uiten van nietszeggende beweringen eerlijk en oprecht de schouders moeten op halen, het hoofd schudden en moeten ant woorden met de schoone Spaansche weder vraag: „Quien sabe?" of in goed Hollandsch: „Wie kan het weten?" Tegenwoordig staat zooveel op zijn kop, zoo veel is uit de voegen geslagen, die laatste overblijfselen van een geordende maat schappij wijzen zulk een chaos aan en de problemen, die door de regeerders van een staat moeten worden opgelost zijn zóó veel vuldig, zóó zwaar, zóó ingewikkeld en zóó onoverzichtelijk geworden, dat ook degenen, die aan de bron van alle politieke wijsheid zitten, er .geen weg mee weten. Alleen de astrologen treden opgewekt op het forum en laten hun voorspellingen weer klinken. Voor hen is er geen .quien sabe?", voor ben staat alles wat verdwijnt of wat komen zal in de sterren geschreven. Zij heb ben de horoscoop voor de landen en voor de leidende staatslieden opgesteld en op den dag en het uur berekend en ze beweren, dat- de wereldgeschiedenis, noch door diplom-aten,, noch door de internationale fimamcieele wereld wordt geschreven. De sterren en haar aspecten zijn liet, die ons geluk of ongeluk brengen. Wij allen zijn, naar het heet mario netten in de hand van het almachtige nood lot. En slechts een voorbehoud maken de heeren astrologen, wanneer een of andere voorspelling niet uitkomt. Zij zeggen dan: de sterren dwingen niet, ze maken slechts geschikt. Over het jaar 1931, dat ons spoedig gaat verlaten., hebben zij wilde easisandrakreten uit gestoot-en en ons uit de kwade invloeden van Sat-urnus ongeluk op ongeluk, ramp op ramp voorspeld en ze hebben, helaas, ook gelijk ge kregen. Het nieuwe jaar zien zij reeds met wat meer hoop te gemoet. ofschoon de groote verandering ter verbetering van den algemeenen wereldeconomischen toestand eerst in het jaar 1933 is te verwachten. Maar we zullen in 1932 minstens nu en dan vrijer kunnen ademen. Het hoogtepunt van de crisis, is volgens hun bewering reeds over schreden. De geboorteteekens van een nieuwen tijd staan reeds aan den hemel. In het komende jaar zullen wij wel nog de na weeën voelen van de afgedoopen j'aren, maar er komt verbetering. Geluk ermeeHoop doet Iven! Beschouwen we nu eens, hoe Europa in de naaste toekomst in de oogen der sterrewiehe- laars er uit zal zien. In betrekking tot het jaar 1932 stelt de astroloog C. A. Huter vast, dat de stroomin gen der planeten van Januari tot April, na een rij van critieke financieele en economi sche toestanden vermeerderde werkloosheid en gespannen economische en politieke be trekkingen tusschen de naties, het einde worden voorzien welk einde vertelt hij evenwel niet. De planeet Mars regeert het uur. Zijn oor logszuchtige geest gaat in 1932 op de vol keren over. Maar ondanks alle onrust zal er geen chaos uitbreken Veeleer is in 1932 een verandering te verwachten in de economische en de geldcrisis. De Berlijnsche astroloog Jo hannes Vehlow verklaart categorisch, dat van een nieuwe inflatie of waarde vermindering van het geld in het nieuwe jaar geen sprake kan zijn. In de stenen zou het andiers zijn geschreven en de stengen kunnen niet liegen. Daarentegen beweert Hunter dat eerst in 1942, dus over tien jaar een gevaarlijke economische catastrophe voor Europa kenbaar is, die door een oorlogszuch tige oppositie tegen de Vereenigde Staten en tegen Azië tot een oplossing zal komen. Maan we willen ons niet te zeer verdiepen wat eerst over tien jaar zal gebeuren. Laat ons liever zien, wat de afzonderlijke landen van het komende jaar hebben te verwachten. Amerika (Vereenigde Staten). Den Yankees en den dollars worden een droevige toekomst voorspeld. De astroloog Kosman Huber, beweert in zijn „Weltrhytunus kalender" dat uit de gezamenlijke constellatie valt op te maken dat de Vereenigde Staten geen bijzonder succesvol- en vreedzaam jaar te wachten hebben. De werkloosencrisis zal voortduren. Al zoekt ook de regeering naar de arbeidsmogelijkheden, al worden nieuwe wegen gezocht om de bon gerblokk a de in het binnenland op te heffen, de toonaangevende kringen zullen geen uitweg vinden, die wer kelijk als de weg der redding kan worden be schouwd. Demonstraties, strafrelletjes, ook aanvallen op warenhuizen en banken worden in het vooruitzicht gesteld. Het ontwapenings vraagstuk treedt op den voorgrond. Nieuwe regeeringsleiders kómen op den voorgrond. Conflicten met Japan zullen niet uitblijven De dollarskoers zal wankelen.. Aan natuur- oa-tastrophen, overstroomingen, orkanen en verkeersongelukken te water en in de lucht zal het niet ontbreken. Volgens C. A. Huter wijst de horoscoop van den Amerikaanschen president Hoover op groote onlusten in de Vereenigde Staten. Zijn eigen positie zou door de aangroeiende crisis ernstig worden bedreigd. Brazilië. Was 1931 reeds erg, ook het nieuwe jaar zal in dezen statenbond nog vele onlusten geven, zooals de astrologen beweren. Vooral pijnlijk zal de maand Maart en de zomer (Brazilïaanscbe winter) worden gevoeld. On danks goede oogst slechte uitvoer-mogelijk- heden, bimnehlandsohe onlust ten en oata- strophale beursïneenstortingenNieuwe han delsverdragen, maar op korten termijn, zullen worden aangegaan met de Vereenigde Sta ten. Bulgarije. Terwijl het eerste half jaar mag wissel vallig is, zal de tweede helft zich beslist voordeel iger ontwikkelen. De uitvoer zal een opmerkelijke stijging aanwijzen, evenzoo het staatsJntoomen. Wanneer de 'tegenwoordige re geering niett in het eerste halfjaar ten val wordt gebracht, dan behoeven de leden vaar het kabinet, voor de rest van het .jaar niet batig voor hun zetels te zijn. China Hier verschillende de voorspellingen van de astrologen wel wat. Naar Huber zal dit rijk, ook in 1932, niet tot rust komen. De binnenLandsche toestanden laten zelfs het wederop leven, van den burgeroorlog voor zeer mogelijk schijnen. Met Japan,, Rusland en Frankrijk ontstaan scherpe conflic ten. Enkele landstreken zullen door aard bevingen worden geteisterd.. Terwijl Huber verder spreekt van ontbinding der regeering en nieuwe vorming van een kabinet, beweert C. A. Huter, dat de regeering krachtiger zai optreden en de staatspresident de op tredende buitenlandsche conflicten door een verstandige houding zal bezweren. Volgens Huter pogen twee groote steden China in een conflict te betrekken, doch zulten deze critieke momenten door inter nationaledi plomatieke verhandelingen worden overwon nen. Met communistische onlusten behoeft alleen in het zuidelijke gedeelte van China rekening te worden gehouden. Een van beiden zal wel gelijk hebben. Het is alleen de vraag: Wie? Engeland Ook over dit land laten de astrologen zich weinig hoopvol uit. In het voorjaar zai een nieuwe financieele crisis, onrust en opwin ding onder de Engelsohen veroorzaken. Even eens zullen in dien tijd pijnlijke diplomatieke verwikkelingen plaats vinden en wel voorna melijk met Frankrijk. Van Januari tot Maart moet met groote nat-uurcatastroiphen reke ning wordt gehouden. De goedbedoelde wet ten der nieuwe regeeiing zulten den stijgen den nood onder de werkloozen niet vermin deren, slechts de handel met het buitenland zal stijgen. In Indië zal opstandiighid in het verborgene voort-gloeien, maar voorloopig zijn groote, openlijke opstanden niet te vreezen. Eerst in 1934 zal het Indische pro bleem voor het EngeJsehe wereldrijk een nood lots'vraagstuk worden Frankrijk. De Franschen zullen in het komende jaar tot de herfst, afgezien van kleine conflicten en opstootjes, zich kruinen verheugen in een overheersohende financieele en politieke positie in Europa, omdat de geluksplaneei Jupiter door Frankrijks teeken gaat. Maar nia den zomer zal het blaadje worden omge keerd. De tot nu toe zoo gunstige constella ties verscherpen zich, zoodat dan Frankrijk's positie aan het einde van liet jaar, op de wereldmarkt, de eerste zware schokken kan verwachten. Het overlijden van een politicus die in de buitenlandsche politiek tot nu toe een toonaangevende rol heeft gespeeld, zal, waarschijnlijk, de verandering inleiden. Dan regeeringsrverandering of wijziging, tenslotte isoleeiing. Met het jaar 1933 zal de crisis eerst accuut worden. Italië. Italië staat in het nieuwe jaar onder een bedenkelijk teeken. Binnenlandscihe politieke moeilijkheden zullen zeer ernstig en beden kelijk worden. Tegenstellingen verscherpen zich. Het fascisme wordt, naar de stenen- wichelaars beweren, met het eerste groote gevaar bedreigd, daar ook de persoonlijke horoscoop van Mussolini, in 1932 door uiterst critieke invloeden bedreigd schijnt. Wanneer hij zich door oorlogszuchtige handelingen iaat meesleepen, dan kan dit, naar het oor deel van verschillende astrologen, zijn va. tot gevolg hebben. Het gevaar van aansla gen is nog nooit zoo groot geweest als in het komende jaar. In de maanden Januari tot April zal het werkioozenvraagst.uk de Italiaansehe regeering vele moeilijkheden baren. Eerst in de helft van 1932 zal een verbetering in den politieken economischen toestand intreden, welke verbetering ook in de horoscoop van den grooten Romelmschen dictator tot uitdrukking komt. Japan. De binnenlanasche politiek staat, in 1932 onder een gunstig gesternte, zoodat alles voor een rustige en geleidelijke ontwikkeling van het land spreekt. Den Yen zal een der meest stabiele geldswaarden zijn. Japan's handel zal floreer en; van de staatsfinanciën kan men slechts het beste verwachten. Voor waar een gelukkig, een benijdenswaardig land, daar ook de oneenigheden met China het volgend jaar naar de meening van de astrologen, zuilen worden bijgelegd, zij het ook niet, in het eerste halfjaar. Vooral in het zuidelijke deel van het land en in de eilandenstreek zullen zware natuuroata- strophen plaat-s vinden. De betrekkingen met de Vereenigde Staten zullen een beetje wor den vertroebeld. De groote uiteenzetting tusschen Uncle Sam en Nippon zulten haar schaduw vooruitwerpen. Polen. Tegen elkaar indruïscbende aspecten, die ook in de horoscoop van PBsoedsld voorko men, wiens ster, in het volgend jaar waar schijnlijk zal worden gedoofd. Ook in Polen verwarde financieele toestand, corruptie, binnenlandsche moeilijkheden en nieuiwe conflicten met Dui-tschland en waarschijn lijk met Rusland. Rusland. Rusland zal in 1932 naar Hans H. Schubert en Hunter, met een buitengewone crisis reke ning moeten houden. Corruptieschandalen, boerenopstanden, onlusten van allerlei aard, groote diep-ingrijpende veranderingen in de leidende lichamen zullen aan de orde van den dag zijn. Het algemeene levenspeil der bevolking zal nog slechter worden. Uit het vijfjaren-plan, zal zich een opmerkelijk ge mis aan plannen ontwikkelen. Militaire con flicten aan de Poolsche grens en in het verre Oosten zijn te verwachten. Oostenrijk Ook Oostenrijk zal in het volgende jaai geen opbloei beleven, maai' verder, zoo goed en zoo kwaad als bet gaat, worstelen, om het hoofd boven water te houden. Roemenië. In Roemenië zal de regeering vaal prof. Ni colaas Jorga, nauwelijks (het einde van liet komende jaar beleven. Er moet gerekend worden op revolutionnaire onlusten en zwa- ren partij-strijd. Ook. de economische en financieele t-oestand zal nog veel te wen schen overlaten. Turkije Daarentegen -zal Turkije in 1932 zich ver der op verblijdende wijze ontwikkelen en zijn politieke positie versterken. Alleen in de ho roscoop van Kemal Pasja bevindt zich, naar wordt beweerd, een waarschuwing voor een aanslag, die in het midden van het jaar waarschijnlijk is. Spanje Met de horoscoop van Spanje heeft de astroloog Hans H. Schubert zich uitvoerig beziggehouden. De door hem in Mei 1931 voorspelde aanvallen der radicalen en secu lariseeringen voor de maand November van dit jaar, zijn reedis in het midden van Oc tober uitgekomen. In verband met 'het uit komen van deze voorspelling, zal het -wel licht interesseeren, dat Schubert voor 1932 geen opwindende gebeurtenissen verwacht. Hij rekent slechts met een voor Spanje ge weldige vrouwenbeweging en met het op den. voorgrond treden van eenige vrouwelijke per soonlijkheden. Critiek wordt de toestand in Spanje eerst in 1933, respectievelijk i934. En nu zulten we maar geduld hebben en de dingen afwachten, zooals ze komen zul len. ZONDAG 20 DECEMBER. HILVERSUM, 298 M. 8.15—12.00 VARA, 12.00—5-00 AVRO, 5.00—6.00 VARA, 6.00—7.30 VPRO, 7.30—12.00 AVRO. 8.15 Gymnastiek. 8.30 Esperantocursus. 8.55 Voetbalnieuws. 9.00 Tuinbouwhalfuurtje. 925 VARA-Varia. 9.30 Concert van VARA- strijkorkest o.i.v Hugo de Groot. 10.10 Voor dracht door Martien Beversluis. 10.30 Concert onder auspiciën van de Ned. Ver. voor heden- daagsehe muziek, m.m.v. solisten. Russisch programma. 11.10 Toespraak G. J. Zwert- broek. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 1.00 L. J. Jordaan: Anti oorlogsfilms 1.30 Vervolg concert. 2-00 Boe- kenhalfuurtje. 2.30 Gramofoonpl. 2.45 „Scroo ge en Marley", Ch. Dickens, bew. Veterman. Regie Kommer Kleyn. 4.15 Gramofoonpl. en Vaz Dias. 5.00 Kinderuur. 6.00 Radiovolks universiteit. 6.30 Wijdingsuur vanuit de Stu dio m.m.v. Jo Juda (viool). 7.30 „Hohe Messe" (b-moll) J. S. Bach. Toonkunstkoor, J. Vin cent, L. v. Tulder, S. Luger, W. Ravelli. Con certgebouworkest o.l.v. W. Mengelberg. 10.30 Gramofoonpl. 10-45 Kovacs Lajos en zijn or kest, (Bob Scholte, refreinzang). HUIZEN, 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Kerkdienst in de Groote Kerk te Vlaardingen, hierna tot 12.15 Orgelspel door M. Groeneveld. 12.15 Concert KRO-sextet. 1.30 J- Vriends: Bliksem en Don der. 2.00 Literair halfuurtje. 2.30 Concert Schola Cantorum o.l.v. Hubert Cuypers (Uit de concertzaal Duwaer en Naessens)4.30 Zie- kenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Oude Kerk te Amsterdam (Spui). Hier na tot 7.45 Gewijde muziek. 7.45 Lezing. 8.10 Voetbalnieuws. 8.15 Concert door het KRO- orkest o.l.v. Gerritsen en J. Moes (tenor) o.a. uit „Tannhauser" en Walthers Preislied (Meistersinger) ca. 9.00 Vaz Dias. 10.40 Epi loog. DAVENTRY, 1554 M. 10.50 Tijdsein, berichten. 3.20 Kerkcantate No. 110, Bach. 4.05 Bijbellezing. 4.20 Missie praatje. 4.35 Militair orkest-concert m.m.v. D. Gennet (sopraan). 5.50 Zang door Stuart Ro bertson (bas-bariton). 6.20 Kinderuur. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Tom Jones en het Grand Hotel Eastbourne-orkest. J. Morel (bariton) o.a. Ouverture „Orpheus in de onderwereld", Of fenbach en Potpourri der werken van Grieg. 10.50 Epiloog. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 11.50 Gramofoonpl. 12-50 Orgelconcert. 1.20, 2.20, 3.20, 4.20 Gramofoonpl. 5.20 Orkest concert. 8.20 Vroolijk halfuurtje. 9-05 Café concert, o.a. Ouverture Martha, Flotow. 9.50 Vervolg concert, o.a. Espana, Chabrier. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Orkestconcert. 10-50 Bach-cantate. 11.25 Concert. Koor en orkest. 3.50 Advents-koor- muziek. 4.50 Sprookjesspel voor de jeugd. 7.20 Vroolijk halfuurtje. 8.00 Kerstspel „Chrisge- burt", m.m.v. koor en orkest. Tekst: K. J. Schröer, muziek L. Weber. 9.05 Opera-concert. Werag-orkest. m.m.v. M. Berger (sopraan) en J. Sehömmer (tenor). Leiding Küün, oa. uit de opera's van Humperdinck. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert, O. Feesels-orkest. 3.20 Weldadigheidsconcert twee orkesten en gra mofoonpl. 7.20 Weberconcert, o.l.v. Gröndahl o-a. Ouverture „Euryanthe" en dito, „Oberon". 9.20 Deensche Balletmuziek. 10.05 Dans muziek BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 Gramofoonpl. 5.20 Orkest- concert. 6.20 Concert, o.a. 9de symphonie van Beethoven. 8.20 Concert o.l.v. F. André, m.m.v. soliste. O.o. Fant Faust, Gounod. 338 M.: 12.34 Gramofoonpl. 5.20 Orkestcon cert. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Opera „Freund Fritz", Mascagni en Jean-Marie", van G- Verbeek. ROME, 441 M. &20 Gevarieerd concert en comedie-uitzen- ding, o.a. Boutique Fantasque, Respighi. ZEESEN, 1635 M. 6.50 „Krippenspeil" met koor en orkest, o.l.v. Alfred Braun. 8.30 Concert van militaire mar- schen. 9-50 Opera-concert, orkest en solisten. MAANDAG 21 DECEMBER 1931. HILVERSUM, 298 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.Gramof o onplatem10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten10.30 Praatje over Kersttafelversiering. 11.— Orgelconcert. P. v. Egmond Jr., Sytske Bollen (zang). 12.— Concert door het Winkels-Trio. 2.30 Gramo foonplaten; 3. Kerstrecepten. 3.30 Willy Honsbeek en zijn orkest (uit café-rest. „Cen tral"). 4.30 Kinderurn. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Gramofoonplaten. 7.— Boe- kenhalfuurtje. 7.30 Gramofoonpl. 7.40 Cau serie „De diamantnijverheid". 8.Concert. Omroeporkest o.I. van N. Treep. Iwger Raaslöff (zang), Terek-Kozakken o.l.v. P. Svetlanoff, Anita Jakobi (zang). O.a. Noor- sche Rhapsodie. Svendsen, en Deensche en Russische liederen. 10.05 Vaz Dias. 1.15 Omroep orkest onder leiding van N. Treep, O.a. Potp. „Schwarzwaldmadel", Jessel en ouverture „Die Stu-mme von Portiei", Auber. 11. Gramofoonpl. HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend NCRVuitzending. 8. Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpla ten. 19.30 Ziekendienst. 11.Chr. Lec tuur. 11.30 Gramofoonpl., 12,30 Orgel concert. J. Z waart. 1.45 Gramofoonplaten. 2.Uitzending voor Scholen. 2.35 Gra mofoonplaten. 4.Ziekenuurtje; 5. Con cert. J. de Vente (fluit), H. Ph. Kiekens (hobo en altviool), B. de Wilde (klarinet) en F. Gersteling (piano), 6.30 Verfceluur- tje voor jongeren. 7.Causerie: „Het mu ziekleven in de reformatieperiode". 7.45 Ned. dir. Persbureau. 8.Concert NCRV-Klein orkest o.l.v. J. v. d. Hurk. O.a. Ouverture „Als ik koning was", Adam. en Fant. Madame Butterfly, Puccini. 9.Causerie. 10.Vaz Dias. 10.30 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.20 Kerkdienst. 10.50 Tijdsein. 11.05 Le zing. 12,20 Sopraan en Trio-concert. 1.20 Commodore Grand' Orkest. 2.20 Gramo- foonp laten. 4.20 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichtenè 6.50 Concert op twee vleugels. 7.10 Boekbespreking. 7.50 Or gelconcert G. Weitz. 8.20 „Bethtehem" spel in 3 acten van B. Walke. 9.20 Berichten'. 9.40 Lezing „Vrede of Oorlog". 9.55 Kamermuziek. Oa. Kwartet cis-moll, (op. 131), Beethoven, 11,20 Roy Fox' Band. PARUS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1,25 Gramofoonplaten;1 4.05 Concert door de Rosati. 7.50 Gramo foonplaten. 8.20 ,Le camp de Waltenstein" van Vincent d'Indy. 8.50 Radi-Tooneel, Co rned ie Louison van Alfred de Musset. 9.0£> Zangspel „Le legataire universel" van Regnard. LANGENBERG, 473 M. 6.25, 11,20 en 11,35 Gramofoonplaten";! 12,25 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 7.55 „Das Erlebnis der Liebe" van. Rud. Rieth. 9.20 Berichten en hierna tot 11,20 Avondconcert o.l.v. Wolf. KALUNDBORG, 1153 ML 11,20 Concert uit Hotel Anigteterrê. 2M Radio-orkest onder leiding van GröndahL 7.20 Weldadigheidsuitzending. 9.05 Cello- soli Fritz Dietzmann. 9.50 Symphonie d-molï Franck, Radio-orkest o.l.v. Reesen. Hierna tot 11,50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 5.08 M.: 12,35 Gramofoonplaten5.20 Fia- narecital door mej. v. d. Berghe. 5.50, 6.50 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.25 „Colonel Cha- bert" naar De Balzac door Fleischman. 9.20 Beethoven-sonates door G. Pitsch (pia no) 10.05 Dansmuziek. 338 M.: 12,35 Gramofoonplaten; 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramiofoomplaten. 6.50 viool recitala 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert door het Trio Alphaerts. 9.20 Concert. Omroep-orkest o.l.v. A. Meulemans. O.a. Bal letmuziek, Lassen. ROME, 441 M. 8.20 Lichte flokloristische muziek ZEESEN, 1635 M. 7.20 Ilja Livschakoff's orkest (populair concert). 8.Actueele Causerie. 8.35 Wag- ner-concert. Orkest en Max Hirzel (tenor). 10.20 Dansmuziek door het Emdé-orkest. FEUILLETON „De rest weten jullie. Ik reisde naai" den Haag, werd gearresteerd enzweeg. Het leven van Paula woog zwaarder dan mijn eer en goede naam". „Je bent een prachtkerel!" riep Mensing enthousiast uit. „Juist, overste,zei Paula Hülshoff zacht en legde haar kleine, blanke hand even op de groote gebruinde vuist van den jongen advocaat. Frans verweerde zich: „Daar was maar weinig moed toe noodig". „Alleen véélvriendschap merk te Dr. van Buren op en knikte naar de twee jonge menschen op den divan. „Maar voor den drommel," ging de overste opeens verder. „Eén ding begrijpj ik niet. De Chineesche legatie wist toch door Dr. Li van het stuk af? Waarom waarschuwde die de politie niet?" „Dat kan ik je vertellen", zei Dr. van Bu ren rustig. „Ik ben vanochtend bij Zijn Ex cellentie den Chineeschen gezant geweest en die heeft mij van alles op de hoogte ge bracht." „Nu ik ben benieuwd.drong cte overs ue aan. „Vertel op, nVo waarde". „Zij wisten dat -stuk er wes er ook dai- het mét de pleegdochter van Dr. Mosch ver dwenen was. Maar waarheen? Hun informa tiedienst leidde het onderzoek, maar van den meest onverwachten kant kregen zij een tip: en wel van ons. Hun agenten meldden: Hoeng Tsi Lang heeft Den Haag met zijn auto en is aan het huis van dr. Mosch geweest. En wij berichtten: Een Chinees met een auto heeft onzen vriend Mr. Veraart op gelicht. De gezant gaf ons het adres van Hoeng Tsi Lang en begrijpende dat wij er heen zouden gaan, liet hij ons door zijn agenten van den informatiedienst volgen. Zoodra de gezant zekerheid kreeg dat het werkelijk Hoeng Tsi Lang was, die de gesto len documenten bezat, deed hij tets wat men hier in het Westen niét doen zal: hij waar schuwde de politie niet, om, indien mogelijk, geen schandaal uit te lokken, maar ging Hoeng Tsi Lang opzoeken en trachtte hem om te koopen, zooals dat ook met de Chinee sche generaals en de bolsjewisten zoo dikwijls gebeurd is. Het zal je bekend zijn dat sommi ge Chineesche leiders zeer voor dergelijke transacties vatbaar zijn. en de gezant meen de in Hoeng Tsi Lang een makkelijke prooi te vinden. Hoeng vroeg 24 uur bedenktijd. Wij ver rasten hen bij hun samenkomst. De gezant begreep dat wij aan het „speuren" waren, maar Hoeng, die ons slechts kende van het bezoek aan zijn „museum" zag natuurlijk rechercheurs in ons. Hij besloot ons gevan gen te laten nemen. De grond begon hem on der zijn voeten warm te worden. Hij for ceerde den tijd van vertrek en liet ons door zijn chauffeur meelokken naar de Chinee sche wijk, waar wij „veilig" opgeborgen zou den worden in een der boardinghouses van het Amsterdamsche China-town. Wij volg den den chauffeur, maar werden op onze beurt weer gevolgd door de agenten van de Chineesche legatie. Aan den ingang der kroeg keek de chauffeur om en ontwaardde de - -,dere Cliineezen. Er bestaat een felle en .vieedoogenlooze vee te tusschen de bolsjewis tischs en de nationalistische Chineezen. Tien Lung, de chauffeur begreeu dat hij verraden was en ook de verblijfplaats der twee blanke spionnen, als hij zijn twee landgenooten niet snel het zwijgen oplegde. Dat deed hij. Maar het kostte hem zijn teven." ,,'t Was je reinste veldslag", grinnikte de overste breed, ,,'t Zwaar geschut ontbrak er nog maar aan!" „Toen de gezant begreep dat bemiddelen hier niet baatte, nam hij de politie in den arm. Een inval in het huis van Hoeng Tsi Lang volgde. Maar de vogel was gevlogen. En toen men dat hoorde op de legatie en begreep dat de documenten ontsnappen zouden, waarschuwden zij Buitenlandsche Zaken en deelden mede, dat zij van de dochter van Dr. Mosch vernomen hadden, dat het ging om een geweldig plan voor een opstand in het Oosten. Dat bracht de gemoederen in bewe ging. Heel diplomatiek Europa kwam in rep en roer en ik kan je verzekeren, dat er se dert de Juli- en Augustusdagen va n 1914 niet zooveel onderlinge regeeringstelegram- men en officieele codes gewisseld zijn als deze laatste week. De gezamenlijke Europee- sche informatiediensten waren gemobili seerd, zoodat Hoeng werd gesnapt enhij zijn bedreiging niet kon uitvoeren. Paula Hülshoff werd niét het slachtoffer!" De jonge vrouw was opgestaan. Ze zag er in haar eleganten bontmantel nog bekoorlij ker uit dan anders. „Dat laatste heb ik aan u te danken", zei ze tegen den overste, „en ook aan< Dr. van Buren. Ik geloof dat we nu met zijn vieren wel heel goede vrienden geworden zijn. U hebt beiden mijn teven gered. En ik zal u daar voor danken!" Ze liep naar dr. van Buren toe en gaf hem een kus. De oude geleerde nam haar blonde hoofd tusschen zijn handen en kuste haar vaderlijk op t voorhoofd. „Dief kind" zei hij bewogen. De overste was overeind gesprongen en shock martiaal zijn knevel op. Hij klapte de hakken tegen elkaar en kuste haar "stevig terug, toen ze hém ook een zoen gaf. Dr. van Buren trok zijn wenkbrauwen be denkelijk op„M-m-m", begon hij. De overste keek zegevierend. „Mensing! wil je zeggen, hè ouwe brombeer? Maar ik trek er me niets van aan. Ik ben een man van principes en 't was het principe van de officieren van ons regiment dat we het zóó deden en niet anders! Ik houd mijn regiment in eere. Wat krijgt Frans voor dank?" De beide mannen aan het raam zeiden niets maar dachten hetzelfde. „Die komt later", weerde Paula af. Frans Ver aart lachte. „We komen spoedig weer terug hoor!" zei hij. „Maar deze éérste avond nu ik weer vrij ben, is voor Paula en mij. We hebben afgesproken samen te gaan dineeren nietwaar Paula?" „Geen excuses, jongelui!" viel dr. van Bu ren uit. „Veel genoegen entot weer ziens". „Tot héél gauw weerziens", antwoordde hefc meisje. Dr. Van Buren en de overste waren in den erker gestapt en keken het tweetal na. Zij staken gearmd den witten besneeuwden straatweg over. Toen keerde Frans zich om en keek naar boven. Hij wuifde. En zij groet te ook. Twee slanke, veerkrachtige jonge menschen. De beide mannen aan het raam zeiden niets. Maar zij dachten hetzelfde. De duisternis begon reeds te vallen. Hier en daar schitterde al een gouden licht in een winkelétalage. „Tja, ja," gekscheerde de overste en hij probeerde de prop in zijn keel weg te lachen. „Hebben we ons daarvoor nou zoo uitgesloofd waarde vriend? Hebben we otnzen goeden Frans nu teruggekregen of niet? Ik ben bang dat er van de bridge-avondjes nu heelemaal niets meer terecht komt." „Ik niet", zei Dr. van Buren „ik heb juist het prettige gevoel dat we er nu onze vierde partner bij gekregen hebbenNu zullen we voortaan geen bridge met den blinde meer behoeven te speten!" En zwijgend keek hij het jonge paar na, dat in de verte door dep duisterenden avond wegstapte.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6