VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWIJK EN OMSTREKEN ONZE LEZERS De opening van het Hoogovenbedrijf. HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers ÏAchr. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel sneer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 44 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN: IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuïden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 cri' IC WESSELIUS, Lceuweriklaan 6; Vclsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Melklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenelaan 11 w. DINSDAG 22 DECEMBER 1931 UIT IJMUIDEN'S VERLEDEN. aan het woord. De opening van het Hoogovenbedrijf was een belangrijke bladzijde in de geschiedenis en de ontwikkeling van IJmuiden. Kort voor de opening in 1923 hebben de raadsleden van Velsen een excurusie gemaakt naar het grootste bouwwerk. Men ziet hier bij een foto van de deelnemers dezer excursie voor het Casino, waar de ontvangst plaats had. Op deze foto zijn de meeste heeren ook thans nog lid van den raad. Er zijn er bij, die nu echter oud-raadslid zijn, de heer G. P. Langendijk sinds 1 September, de andere al 4 jaar. Verder ziet men den vorigen, thans over leden, gemeente-secretaris, de heer J. Koste lijk, de directeur van Openbare Werken, de ingenieurs, die belast waren met het bouw werk en enkele persmenschen. werka en enkele persmenschen. IJMUÏDEN SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche m.s. „Tantalus" van de Stoomvaartmaatschappij „Oceaan", is Zater dagavond met stukgoederen van Amsterdam naar Ned. O.-Indië vertrokken en passeerde de sluizen met een diepgang van 72 d.M. Het Engelsche ss. Lorca" is Zondagmorgen met ee'n volle lading graan van Rosario voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 69 d.M. Het Engelsche s.s. „Iddesleigh" is Zondag middag met een volle lading graan van Bue nos Aires voor Amsterdam aangekomen, en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 74 d.M. De Nederl sleepboot „Java-Zee" arriveerde Zondagmorgen te IJmuiden met een 'zuiger genaamd „Jokra". Dit vaartuig is naar Am sterdam gesleept, alwaar het schip bij de nieuwe Fordfabriek baggerwerkzaamheden zal uitvoeren. De sleepboot „Java-Zee" heeft de reis naar Cuxhafen voortgezet. STORMSCHADE. Het Noorsche s.s. „Luksefjell" is Maandag morgen van Leningrad te IJmuiden gearri veerd. De kapitein rapporteert, tijdens zeer slecht weer in de Oostzee circa 20 Standaard van haar deklast gezaagd hout te hebben verloren, tevens had het schip een gebroken reeling en schade aan de brug. Het schip is opgevaren naar Zaandam. Het Duitsche s.s. „Industrïa" ligt momen teel te Oxelösund in lading en zal binnen en kele dagen vandaar met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, ver trekken. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 20 December: Engelsch, Theseus, Batavia. Ned., Salland, Hamburg. 21 December: Ned., Lingestroom, Londen Ned., Titus, Hamburg. Ned., Oberon, Hamburg. Engelsch, Merel, Londen. Ned., Maasstroom, Leith. Duitsch, Rhein, Hamburg. Ned., Texelstroom, Liverpool. Noorsch, Luksefjell, Leningrad. Ned., Proteus, Gothenburg. Ned., Perseus, Kopenhagen. Ned. motor, Nieuwendam, Londen Ned., Jaarstroom, Liverpool. Vertrokken schepen. 21 December: Ned., Ulysses, Hamburg. Duitsch, Thila, New-Castle. Duitsch, Dalalfven, Hambur Zweedsch, Loke, New-Castle Noorsch, Rigin, Rotterdam. KERSTFEESTVIERIN G Maandag had de Kerstfeestviering plaats op de Insingerbewaarschool. Een prachtige kerstboom was in een der speellokalen opge steld en bij mooie lichtbeelden werden aar dige verhaaltjes door de onderwijzeressen ver teld alsook de Kerstgeschiedenis. De kinde ren werden onthaald en kregen geschenken mee. Het was voor de kleinen een heerlijke TERAARDEBESTELLING S. A. BAKKER. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandagmiddag op de begraafplaats Wester- veld de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer S. A. Bakker, oud-reeder en oud-secretaris der Reedersvereenigïng, oud-vice-consul van Duitschland alhier. Aanwezig waren de heeren B. von Hahn, consul-generaal van Duitschland te Amster dam, R. de Boer .te Heemstede, oud-wethou der van Velsen; dr. W. van Haselen, voorzit ter der afdeeling van het Nederl. Roode Kruis; G. Carst en J. Prins, bestuursleden en F. P. Vermeulen, secretaris der Reedersver eenigïng; W. A. Dolleman en D. Bais Jz., voorzitter en onder-voorzitter der vereeni- ging IJmuiden's Bloei; L. Poortenaar en F. B, Sehönthaler, directeuren der N.V. IJmui- der Stores; Sam Vlessmg, componist alhier; L. Dijksen, directeur der N.V. Vereenigde Scheepsagenturen alhier J. C. Cramer, archi tect alhier; H. F. Burgdorffer, expert van Lloyd's Register; H. M. van Bemmelen, direc teur der Haarlemsche Brandverzekering Mij. en voorzitter van de Vereeniging Onze Vloot, W. P. Mets, directeur der cargadoorsfirma van Vliet en Co., J. J. Baart, W. van Voorst Jr., D. Bus, oud-lid van den gemeenteraad enz. In de aula heeft eerst de consul-generaal van Duitschland, de heer B. von Hahn, ge> sproken, die memoreerde, hoe de overledene vele jaren de functie van vice-consul met groote nlichtsbetrachting en op eervolle wijze had vervuld. Zijn groote diensten werden èn door de Pruisische èn door de rijksregeering erkend door de benoeming tot ridder in de Pruisische kroonorde van den Rooden Ade laar en van de Duitsche kroonorde. Spr. her innerde er aan, dat de heer Bakker niet in tijden van voorspoed en licht zijn functie vervulde, maar in de oorlogsjaren, vol ram pen en zorgen. Wat hij toen voor de Duitsche Marine gedaan heeft, zal onvergetelijk blij ven. Hij was een man van voorbeeldige" trouw. Zijn nagedachtenis zullen wij in hooge eere blijven houden. Mede namens den Duitschen gezant sprak de consul-generaal woorden van harteiijken dank. De heer F. P. Vermeulen sprak in opdracht van het bestuur der Reedersvereeniging. De heer Bakker, zeide spr., behoorde tot de eer ste mannen, die IJmuiden hebben helpen bouwen en de plaats naar boven hebben hel pen brengen. Hij was er een van de oude garde. Jong in IJmuiden gekomen, kwam hij al spoedig in aanraking met de scheepvaart en de visscherij. In het visscherijbe'drijf nam hij een eervolle en voorname plaats in. IJmui den zag velen weer heengaan, doch de heer Bakker bleef. Vele jaren heeft hij gewerkt en dankbaar herinneren we ons, zeide spr. wat hij huiten zijn werk deed op allerlei gebied, als secretaris der Reedersvereeniging, als be stuurslid der Vischvaart Onderlinge IJmui den, waarvoor spr. woorden van harteiijken dank uit. Tenslotte richtte spr. een woord van deel neming tot de familie, waarna de zoon, de heer P. J. Bakker, dankte voor de groote be langstelling. Hierna hebben de aanwezigen het stoffelijk overschot grafwaarts begeleid. KALENDERS. Van de N.V. IJmuider Vischhandel ontvin gen wij een kalender voor 1932. De schild- plaat is voorzien van goed geslaagde teeke- ningen, welke op elkaar volgend, een over zichtelijk beeld geven, van den weg die de visch volgt van de vangst af tot den verbrui ker. {Ingezonden) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stulcken. geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet WERKLOOSHEIDSZORG. GEBREKEN VAN HET STELSEL. „VOLKSONDERWIJS. Door de afd. IJmuiden-Velsen van Volks onderwijs was Maandagavond een vergade ring belegd in „Centraal" om te komen tot een plaatselijk comité van actie 'tegen liet ingediend Wetsontwerp Terpstra. De heer Faber, voorzitter der afdeeling opende deze goed bezoeh-te vergadering en sprak zijn vreugde uit, dat zooveel organisaties welke het openbaar onderwijs een goed hart toedragen, vertegenwoordigd waren. Spreker memoreerde, dat de actie reeds in de hoofdstad des lands as ingezet, dat de provinciale hoofdsteden volgen en dat het zeer op wijs wordt gesteld, dat in alle plaat sen van ons land actie-comités worden op gericht. Na geanimeerde bespreking werd be sloten in Januari van dat volgende jaar op de verschillende scholen ouderavonden zul len worden georganiseerd, artikelen aan de .plaatselijke bladengezonden, om daarna openbare vergaderingen te organiseer en. Tot leden van het comité van voorberei ding werden benoemd de heer Faber, voorzit ter, Hilvers, penningmeester en Reitsma se cretaris en Hennink, Klai en Luikman. Dat het vraagstuk var. de werkloosheids- zorg, voornamelijk in dezen angstigen tijd, zich in zijn vollen omvang doet gevoelen, be hoeft niet nader aangetoond te worden. De werkloosheid zal wel nooit zoo groot en omvangrijk geweest zijn als thans. Het aantal werkloozen bedraagt thans over de geheele wereld, althans zoo ver na te gaan is, 25 mil- lioen. Volgens opgave van Duitschland heeft het getal daar de 41/2 millioen overschreden. In ons kleine landje bedraagt het aantal meer dan 200-000, waarvan in Amsterdam alleen reeds 25.000 of een achtste deel van het ge heele land. Wat een ellende, kommer en zorg in die dui zenden gezinnen geleden wordt, valt eenvou dig niet onder woorden te brengen. Al die duizenden menschen moeten ïederen dag opnieuw gevoed worden. Maar dat niet alleen! Er zijn nog zoovele andere onontbeerlijke behoeften als dekking, schoeisel, kleeding en voorzorgsmaatregelen tegen ziekte enz., dat er heusch niet spoedig te veel gegeven kan worden. Laat het waar zijn dat onder die duizenden, eenige tientallen gevonden worden bij wie de ware werklust ontbreekt, toch mag dit voor niemand oorzaak zijn lichtvaardig te oor- deelen. Zeker de werkloosheidsverzekering, door middel van de werkloon ^kassen, heeft in de jaren van haar bestaan haar onmisbaarheid bewezen. Maar voor een ongewonen toestand als waar wij thans in leven, is zij lang niet be rekend. Al erkennen wij dus de zegenrijke werking van de werkloosheidsverzekering zooals wij die ten onzent kennen, toch zou het kort zichtig zijn als wij juist in dezen tijd het brekklge dat haar aankleeft niet zouden zien en critiseeren. Ons stelsel is, zooals men weet, dat iedere groep arbeiders verplicht is haar eigen, risico te dragen. Op zichzelf vloekt deze methode al tegen elke solidariteitsgedachte. Immers het gevolg daarvan is, dat bedrijven die het minste met werkloosheid hebben te kampen de laagste bijdragen behoeven te heffen en de voordee- ligste uitkeeringsvoorwaarden kunnen vast stellen. Zoo kan het voorkomen dat een bepaalde groep arbeiders 35 en 40 cent per week moe ten betalen voor de werkloosheidsverzekering en daarvoor recht verkrijgen op hoogstens zes weken uitkeering van 13.50 per week en daartegenover staan anderen die 5 cent per week (en zelfs nog minder) betalen en daar voor recht verkrijgen op een uitkeering ge durende dertien weken van 24 per week. Voor de eerste groep dus een zwaar offer en lage en korte uitkeering, voor de andere groep geen noemenswaard bedrag aan premie en een alleszins behoorlijk te achten uitkee- ringsduur en uitkeermgsbedrag. Deze methode heeft in ons goede landje nog steeds als de hoogste wijsheid gegolden en het egoïsme onder de arbeiders is er niet vreemd aan dat wij nog steeds met die on sociale regeling zitten opgescheept Als wij daartegenover nu eens hadden ge had een werkloosheidsverzekering waarbij iedere arbeider een procent van zijn loon had moeten storten; men had dan van het bedrijf ook een procent opgevorderd van het loon dat uitbetaald is, terwijl van Overheidswege n.l. van Rijk en Gemeente, dit bedrag was verhoogd met honderd procent, zooals thans ook het subsidiebedrag honderd pro cent bedraagt op de premie die door de ar beiders betaald wordt, dan hadden wij zeker een rechtvaardiger verdeeling van de lasten, en een financieel sterker weerstandsvermogen gehad. De uiakeeringsduur had voor ieder gelijk kunnen zijn, terwijl men het uitkee- ringsbedrag in schommelende beweging had kunnen vaststellen tusschen een minimum en een maximum in verband met de be taalde premie. De administratie was hierdoor zeer vereenvoudigd, daar men de werkgevers had kunnen verplichten de premie van hun werknemers bij uitbetaling van het loon in te houclen en tegelijk met hunne bijdragen te storten. Hierdoor was de eindelooze con trole, of een werklooze uitkeering had geno ten uit zijn werkloozenkas terwijl hij niet regelmatig en volledig zijn bijdragen had betaald, vervallen. Nu is het wel waar, dat wij met ons sociale wetgeving niet gewoon zijn het zoo zuinig mogelijk te doen en wij niet opzien tegen heel veel bijkomend werk, maar het is toch altijd nog maar de vraag of dit nu wel juist gezien is en of wij ook in dit opzicht niet veel te royaal en op te grooten voet leven. Wij stemmen direct toe dat het nu juist niet de meest aangewezen tijd is, om zwaar dere lasten op het bedrijf te leggen maar dat belet ons toch niet, op die fouten waar reeds vroeger op gewezen is, toen de tijden beter waren, ook nu het licht te laten vallen. Daarbij komt dat het woord van versobe ring ons thans op de lippen bestorven ligt en juist nu het psychologisch oogenblik daar is, om waar mogelijk, die versobering in te voe- i ren. Als dat ergens mogelijk te achten is, dan is het zeker wel in de uitvoering van onze sociale wetten in het algemeen, die van de werkloosheidsverzekering niet uitgesloten. Wat zou ons voorts beletten die wijziging aan te brengenals boven omschreven, wat de bijdrage van de verzekerden betreft. Zoo men daarmede beginnen en de administra tieve werkzaamheden vereenvoudigen, dan waren wij althans op den goeden weg en kon des te gemakkelijker de uitbouw van de werk loosheidsverzekering aangevat worden zoodra de omstandigheden zich ten gunste keerden. Niemand zal toch zeker de urgentie van een goede werkloosheidsverzekering meer ontkennen. De menschen die werkloos zijn, moeten ge holpen worden, dat staat vast, ook die zich niet verzekerd hebben. Wat is er op tegen, die niet-verzekerden van de toekomst, tegen zich zelf of beter gezegd tegen hun nalatig heid te beschermen? Wat is er op tegen de groepen van arbei ders die niet zooveel met werkloosheid heb ben te kampen een offer van solidariteit te laten betalen? Als het bijcijferd werd zou men verbaasd staan, hoe geheel anders onze werkloosheids verzekering er voor zou komen te staan. De Regeering heeft voor 1932 aan de kassen 300 procent subsidie in het vooruitzich ge steld om hun reglementaire uitkeeringsn te kunnen verstrekken aan hun leden. De vraag rijst, al er nu werkloozenkassen zijn, die het zwaarst door de crisis worden getroffen en met die 030 procent, nog niet aan haar ver plichtingen kunnen voldoen, wat dan? Moeten die kasbesture nhaar uitkeerings- bedragen verminderen; den duur der uilkee- ringen verkorten of de bijdragen aan de kas verhoogen? Vermindering van een uitkeermgsbedrag van 13.50 in een eerste klas gemeente zou toch zeker niet kunnen en zou de geheele werkloosheidsverzekering bij de arbeiders in miscrediet brengen. Den duur der uitkeerings- bedragen, die voor sommige groepen slechts zes en dertig dagen in het jaar bedraagt, te verkorten, is toch ook niet mogelijk, daar dit een termijn is, die al wel gereduceerd ge noemd kan worden tot het allerkleinste aan tal dagen, wil er nog wat van verzekerings gedachte noverblijven. Verhooging van bij dragen is even onmogelijk, daar juist dlo kassen die 't zwaarst getroffen worden in den regel de hoogste bijdrage reeds betalen. Al willen wij allerminst het onmogelijke vragen in dezen tijd, toch meenen wij op grond van sociale rechtvaardigheid van de Overheid te mogen eischen dat ze de werk loozenkassen minstens in staat zal stellen, aan haar reglementaire verplichtingen te voldoen, zonder aan een bepaald bedrag van subsidie gehouden te zijn. Ieder die overtuigd is, dat het instituut van werkloosheidsverzekering niet onpopulair mag worden, zal het met ons eens zijn, dat de regeering althans die verruiming aan de kasbesturen moet toestaan. OTTO. VELSEN CHRISTELIJKE BOND VAN FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS De afdeeling Velsen van den Nederland- schen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders hield onder leiding van haar voorzitter, den heer F. Tijtsma, in de Christelijke School te Velsen-Noord op eenigszins feestelijke wijze haar 17de jaar vergadering. In zijn kort openingswoord me moreerde de voorzitter, hoe ondanks den nood der tijden er reden was om in een feestelijke samenkomst de weldadigheden Gods te herdenken. Het verslag van den se cretaris, den heer A. Slikker, kon van groei gewagen; gedurende het afgeloopen jaar werden er 7 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het ledental thans 102 bedraagt. De penningmeester, de heer IJ. Luttik, gaf een overzicht van den stand der financiën. De afdeeling telt slechts 2 werkloozen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de predikanten Ds. J. Th. Meijer en Ds. D. J, van Katwijk, onderscheidenlijk van de Ned- Hervormde en Gereformeerde Kerk, waar bij gewezen werd op de zware taak der chris telijke arbeiders tegenover andersdenkenden. De heer W. Strijbis, voorzitter van den bond, schetste in het kort den toestand op economisch gebied om voorts in een prin cipieel betoog te wijzen op het eeuwigheids beginsel, dat niet vraagt naar rechtsmacht, doch naar rechtsbekrachtlging. Het woord werd nog gevoerd door afge vaardigden van de afdeelingen Wormer en Beverwijk, deputaties van de Hervormde en Gereformeerde Kerk en verschillende ver- eenigingen. Gedurende de vergadering bo den zang, muziek en voordrachten een wel kome afwisseling, terwijl de met bloemen versierde tafels de gezelligheid niet weinig verhoogden. De uitstekend geslaagde vergadering werd tenslotte door Ds. D. J. van Katwijk op de gebruikelijke wijze gesloten. Gecollecteerd werd voor Unitas te Twente en het plaatse lijk crisiscomité. SANTPOORT MUZIEK. Kerkconcert te Santpoort. Een programma, zooals men zich niet be ter kon wenschen. Een groep kunstenaars die een avond beloofde van zuiver muzikaal genieten. En toch: heel lang duurde het, eer de sfeer er was. Zij kwam ten leste, toen alreeds de grootste helft van het pro gramma achter ons lag. Zij was niet in. Bach's Fantasia en fuga in c klein,'door den heer P. Vincent naar eisch voorgedragen. Zij kwam ook niet over ons tijdens de vioolcha conne uit Bach's partita, knap gespeeld door' den violist Jos de Clerck, noch tijdens Francks overschoone derde choral. Dit al les moest eerst grootelijks langs ons heen gaan. Want zoomin als de -organist en de violist ons aanvankelijk vermochten te ver warmen, zoomin was het stralend geluid van Jo Vincent's machtige sopraan in staat, de niet intieme ruimte der Ned. Herv. Kerk te Santpoort te herscheppen in de omgeving, waarin Bach's muze ons kon omvangen. Het orgel is een goed instrument. Maar het is er zoo min op haar plaats als de Caraillé Col in de gemeenteconcertzaal te Haarlem. De stem van het orgel verstomt tot kille le digheid, zoodra de organist zijn handen van de toetsen heeft. Voor Bach, noch voor Franck is er in deze ruimte plaats, daar wij er missen het machtig woud van gewelven en zuilen, waar de stem van het orgel hon derdvoudig wordt gemengd en teruggegeven De acoustiek in de Herv. Kerk te Santpoort is ontoereikend. En eerst bij de liederen van Mevr. Vincent •Noomen, die geheel decoratief zijn gehou den, kwam de muze ons omvatten. Het eer ste, geheeten „Vesperklok" is in den zin van het Faux-bourdon gezet; de beide andere, naar verzen van Clemens Brentano, kon men paneeltjes wanen, zóó uit de lijst gesneden." In lijn en in kleur zijn dit juweeltjes van liederen. Zong Jo Vincent ze mooier dan Bach? Zij zong ze in de omgeving die ze opnam. Want deze in 't geheel niet roman tische kunst vraagt niet de ruimte die 't geluid ver weg voert en terug brengt, en daarom spraken ze onmiddellijk aan. En als eenmaal de" zangeres de vreugde had beleefd van den klank harer stem, kwam ook in de liederen van Peter Cornelius dat betere over ons, waarvoor wij naar de concertzaal gaan, of naar de kerk, of waar ook gemu siceerd wordt. Een drietal uit de „Weih- nachtsliederen", n.l. „Die Hirten", „Die Kö- nige" en „Simeon" zong ons Jo Vincent, een voor haar stem prachtige keuze. In 't laatste alweer schoot het orgel tekort, daar we in- stee van de syncopen in de rechterhand evenveel losstaande achtste noten hoorden, waaraan de organist evenmin schuld heeft als wij, De klank is niet gebonden, en de best bedoelde legato's worden evenzoovele abrupties, juist zooals dit zou klinken op het clavecimbel met 't dempingspedaal. Hoe veel mooier zou dit lied hebben geklonken aan den vleugel, in 't delicate klavierspel van Piet Vincent. De intieme kunst van Couperin en Joa quin Nin verraste ons zeer. Want de vreug de, die violist zoowel als organist beleefden aan deze muziek, kwam ook over ons- Lijn en kleur alweer, deze teerfijne kunst. Heel in den aanvang van 't concert was ook een mo ment de schoonheid gekomen. Het was in Bach's Chaconne, daar waar het d-mineur overgaat in majeur. Hier was het spel van Jos de Clerck prachtig gereserveerd, en heel het nu komende deel gaf hij terug in uiter ste distinctie. Hoewel in gunstige omstandigheden niets valt aan te merken op de vorming van het programma, zou ik toch voor een volgend maal in overweging willen geven, niet eerst de grootsche werken van een Bach, een Franck te laten voorgaan, maar allereerst sfeer te scheppen met intieme kunst, die in deze kerkruimte heeft bewezen, goed op» haar plaats te zijn. Zooals men weet, komt de opbrengst van dit goed bezochte concert geheel ten bate van Kerk en Diaconie. G. J. KALT. BUREAU BURGERLIJKE STAND. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen deelt mede, -dat op 26 December (2e Kerstdag) en op 1 Januari 1932 (Nieuwjaarsdag) het bureau van den burger lijken stand op verzoek van een belangheb bende zal worden geopend tusschen 9.30 en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aan toont, dat de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde ter mijn, niet kan worden uitgesteld. Tevens wordt er nogmaals de aandacht- op gevestigd, dat personen die een huwelijk wenschen aan te gaan, zich een week vóór de huwelijks-aangifte aan het bureau van den burgerlijken stand moeten vergewissen of zij in het bezit zijn van de noodige bescheiden en stukken. BEVERWIJK ROODE KRUIS. In de Maandagavond gehouden ledenver gadering van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis werden om. de be grootingen voor het dienstjaar 1932 vastge steld. In bespreking kwam de subsidie van de ge meente Beverwijk, w-eltee gevaar loopt te wor- dien verminderd. In die subsidie-vo-orwaairden dier gemeente werd om. de bepaling opge nomen, dat de gemeente zich het recht voor behield het jaarlijksche subsidie van f 8000 te verminderen met een zoodanig bedrag als door omliggende gemeenten wordt toege staan. Op de gemeentebegrootdng voor 1932 zou het subsidie met f 500 verminderd wor den, welk bedrag door de gemeente Wijk aan Zee en Duin wordt bijgedragen. Aangezien door dezen maatregel ernstig gevaar bestaat dat het financieel evenwicht zal worden ver stoord, werd besloten een adres aan den ge meenteraad te richten, met het verzoek het subsidie voor 1932 niet te verminderen. R. K. VOLKSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond hield fin het K.S.A.-gebouiw haar maandelijksohe ledenvergadering. In verband •met de oprichting van een -plaatselijk crisis- comité werd besloten de R.K. Vakcentrale te doen vertegenwoordigen. De rondvraag nam zooveel tijd in beslag dat Rector Th. Boonekamp moest afzien van de verdere behandeling der pauselijke Ency clieken „Re-rum Novarum" en „Qudrogesimo Anno". In den Hoop van de maand Januari zal de jaarvergadering worden gehouden-, waarin o.m. de bestuursverkiezing aan die orde ikamt,

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1