DE BILT J 1 HET NIEUWE DACBLAD DINSDAG 22 DECEMBER 19311 LETTEREN EN KUNST IJMUIDEN WINTERFEEST. In de gemeentelijke bewaarschool .aan de President Knugerstraat feadi Maandagmiddag een „Winterfeest" plaats. In ihet speellokaal stond een amool verlichte en versierde 'kerstboom, .terwijl bet lokaal met dennengroen en brandende kaarsen versierd was. Zeer vele ouders (hadden aan de uitnoodi- ging van feet hoofd der school Mej. Vijilbrief, gehoor gegeven en waren -niet de 'kinderen medegekomen. Alvorens die kleinen zich rondom den kerst ■boom mochten scharen, deelde Mej. Vijibrief den aanwezigen mede, hetgeen met het „Win terfeest" bedoeld werd. Zij zei. dat zeer vele ouders in dezen benarden tijd onmogelijk iets extra voor de kleinen konden doen en vele kleinen buiten Qmnkerenld naar den een of anderen kerstboom in een étalage kijken. Dit „winterfeest" is echter bedoeld' als een neutraal feest en om den kinderen nog een kleinigheid mede naar huis te geven. Toen kwam het oogenblik, dat de kleinen binnen kwamen en menig paar glunderende en van blijdschap tintelende oogjes kon men waar nemen. Nadat ©en kop chocolade was geschonken, vertelde mej. Vijibrief het sprookje „Kabouter 'kinderen", van Jan Ligthart, toegelicht met lantaarnplaatjes. Na het sprookj e werden de kleinen met een geschenk verrast, waarna dit .„winterfeest" voor de twee laagste klassen weer tot het verleden behoorde. Heden hebben de belde volgende (klassen hun winterfeest. EINDELIJK. De bestuurders van het fonds voor sociale voorzieningen heffen een noodkreet aan, want de gelden komen niet meer zoo binnen als het behoort. Reeds is er een achterstand van f 7654.50 waarvan f 2651,49 wel geheel voor het fonds verloren is, aangezien de maatschappijen welke dit bedrag betalen moeten, gefailleerd zijn. Geen mooi vooruit zicht, maar het heeft toch ook weer zijn nut Want thans komt men tot de conclusie, dat de bijdragen aan het fonds gelijk te stellen zijn met gage, waaraan niet getornd mag wor den. Eindelijk.dan een stap in de goede rich ting, welke men reeds jaren geleden had moeten doen! Toen werd door de bestuur ders van het fonds ten stelligste beweerd, dat de bijdrage aan het fonds niet als loon werden beschouwd. Hierover ontstonden herhaaldelijk twistgesprekken en „Aquarius" heeft deze heeren herhaaldelijk hun houding verweten. Het mocht echter niet baten. De bijdragen waren en bleven geen loon. Nu worden door de opvarenden de wrange vruchten geplukt. Een zekere angst was de oorzaak van de houding welke destijds aangenomen werd. Werd de bijdrage als loon beschouwd, dan hadden niemand an ders dan de opvarenden het recht dit loon in ontvangst te nemen en daarover naar verkie zing te beschikken. Desnoods hadden de op varenden dengene die het geld weghaalden, een proces aan kunnen doen. Hiervoor werd echter gewaakt, hetgeen blijkt uit het regle ment van het Fonds voor Sociale voorzie ningen. Artikel 9 behandelt de verhouding van de opvarende jegens het fonds en zegt woordelijk: lo. „Geen opvarende, of nagelaten betrek king van een overleden opvarende, zal ooit ter zake van zijn.uit dit reglement voortvloeiende aanspraken het Fonds in rechten kunnen betrekken." 2o. „Indien een opvarende of een nagela ten betrekking van een overleden opvarende zich bezwaard gevoelt over een door hem ten opzichte van het fonds ondergane behande ling, kan hij (zij) een daartoe strekkende klacht indienen bij den Raad van Beheer, welke 14 dagen nadat de klacht ter zijner kennis is gebracht, zijn beslissing schriftelijk aan den betrokkene doet toekomen. Artikel 3 geeft de mogelijkheid van hooger beroep aan, doch artikel 4 zegt. „de beslissing van den Raad van Toezicht en Advies wordt met uitsluiting van den gewonen rechter, in het hoogste ressort gegeven en is verbindend voor alle daarbij betrokken partijen. Naiëf genoeg, wordt soms getracht door deze reglementen de opvarenden bij voor baat al benauwd te maken. Eerder zou men zulke voorschriften toch verwachten in de reglementen van een of andere militairisti- sche organisatie. Maar wij zullen afwachten en zien w£t er verder gebeurt als de bijdrage als loon beschouwd zal worden. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 440 H. C. 145 f 1600 275 H. C. 249 f 1800 195 R. O 15 (Antje) f 2400 290 Johanna Elisabeth f 2800 370 R. O. (IJm. 12) f 3700. 55 Holland II f 1800 100 Dordrecht f 2400 150 Groningen f 1800 75 Johanna IJm. 12 f 1500. 65 Urania f 1400 550 Adelante f 4000. 140 Eli Gemevière f 2300 115 Zeemeeuw f 1500. YH 35 f 568, LT 1167 f 530, LT 137 f 480 Nagekomen besommingen van 21 December Isabel f 2500. Rectificatie: De „Bergen" besomde indet f 460O, maar f2700. MARKTPRIJZEN. Tarbot per iÊÉo f 1.45f 1.25. Griet per 50 kilo f 48f 23. Tongen per kiLo f 1.80f 1.35. Groote scihol per 50 kilo f 26.50f 22. Middelsohol per 50 kilo f 27.50f 22.50. Zetscliol per 50 kilo f 28f 23.50. Kleine schol per 50 kilo f 28f 11. Schar per 50 kilo f 20—f 2.80. Rog per 20 stuks f 35f 15. Vleet per stuk f 4.20f 2.48. Pieterman en poon per 50 kilo f 6.40f 1.60 Middelsahelv is oil per 50 kilo f 45. KI. middelscheilvisch per 50 kilo f 27f 18 Kleine seihelvlsclh per 50 kilo f 17.50f 2. Kabeljauw per 125 'kilo f 78f 32. Gullen per 50 kilo f 23f 2.40. Leng per stuk f 2.40f 0.90. Wijting per 50 kilo f 3.60f 0.50 Koo&visch ,per stuk f 0.93f 0.53. Makreel per 50 kilo f 18.50f Z. HUURDERSVEREENIGING. In „Het Wapen van Velsen" had Maan dagavond de huurdersvereeniging een ver gadering belegd. In de voorafgaande vergadering was offi cieel het bestuur gevormd, met als eersten voorzitter, secretaris en penningmeester de heeren W. de Wit, J. Battem en G. F. Schil ling. Als spreker was voor dezen avond ge vraagd de heer L. Bijlsma uit Haarlem. Of schoon een openbare vergadering was aan gekondigd, bleek dit op een misverstand te berusten. De voorzitter deelde mede, dat het een le denvergadering was, zoodat niet-leden ver zocht werden heen te gaan. Dit gaf aanlei ding tot hevig protest daar vele der aanwezi gen juist gekomen waren om een nadere uit eenzetting over het doel der vereeniging te vernemen. Na overleg werd besloten een korte openbare vergadering te houden en daarna de huishoudelijke. De voorzitter stelde daarop in het licht, dat het huurprobleem reeds een internatio naal karakter draagt. Een huurverlaging is in verband met den sterken achteruitgang der loonen, onvermijdelijk. Men hoopte aan vankelijk met de huiseigenaren de kwestie gemoedelijk te kunnen bespreken, maar er is reeds gebleken, dat zulks niet mogelijk is. Spreker gaf hierop gelegenheid tot debat, waarvan niemand evenwel gebruik maakte. Daarna verlieten niet-leden de zaal. In de besloten zitting der Neutrale Huur dersvereeniging tellende 1600 personen, werd een motie aangenomen waarin werd ver klaard, dat aan de eischen aan de. huis eigenaren gesteld, wordt vastgehouden, zijn de 20 percent huurverlaging en vrij water. Door middel van huurstaking, zooals dit in Amsterdam, Haarlem en Rotterdam reeds werd toegepast, zal aan deze eischen kracht worden bijgezet. BEVERWIJK Noteering van 21 December 1931 Spinazie per kist 3070 cent. Andijvie per kist 3060 cent. Raapstelen, 100 bos 3. Radijs, 100 bos 4. Koolrapen per zak 0.851. Wortelen per K.G. 715 cent. Bieten per K.G. 2 1/2 cent. Schorseneeren per K.G. 812 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 6—7 cent, ld. zand per K.G. 8 cent. Spruitjes per mand 510 cent. Boerenkool per bak 2040 cent. Roode kool per 100 46. Savoije kool per 100 f 48. Bloemkool per 100 812. Uien per kilo 56 cent. Prei per bos 1014 cent. Sla per kist 1.252. Pieterselie per bos 36 cent. Selderie per bos 45 cent. Appelen per kilo 1018 cent. Peren, per kilo 816 cent. SANTPOORT PERSONALIA. Bij de Gereformeerde Kerk te Westervoort is beroepen de heer J. L. Bakker, candidaat te Santpoort. INBRAAK. De 'heer v. d. L. aan den Rijksstraatweg ^ontving in den nacht ongewenschi bezoek, dat zich van e enJbedrag van f 10 imeester maakte. Een voor de hand liggend igirooter ■bedrag werd niet medegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. EEN MOOI SUCCES. Onder leiding van den heer H. J. Airi&z nam 4,Santpoort's Gemengd Dulbbel Kwartet" Zondag j.l. deel aan een zangwedstrijd te Rotterdam. Het achttal kwam uit in die eer ste afdeeling en behaalde daarin den eersten prijs met 21 stem. Het verplichte werk, diat hooge eischen stelde, was „Sirenen" van Ed. Fildpsen, het vrije nummier .Morgennacht" van Nico Höogerwerf. Behalve een medaille en speld jes werd dooi' deze prestatie een direciteurs- prijs van f 25 behaald. Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD als avondblad bij. meldt Hoogste barometerstand] 782.0 lïiM. te Hannover. Laagste barometerstand 74)1.6 mM. te Isj-aiord. en voorspelt: meest zwakken veranderlijken wind1, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt. 'Jit het buitenland In de kern van het hooge druikgebied, die nu over het Oosten van ons land ligt, staat de barometer boven 780 m«M., imaar tengevolge van de bedekte lucht is geen vorst van be- •teekenis mogelijk en de ven-plaatsing van den kern in zuidelijke richting vermindert de vorstkans nog. In Zuid-Skandinavië en mid den Frankrijk, waar de lucht helder is, kwam strenge vorst voor, maar in Noord-Skandi- navië en om de Oostzee dooit het. In Duitsch- land nam de vorst af en op de Britsche eilanden blijft het zacht en in het Westen stormachtig weer. Aanhouden van de warme Zuid-Westelijke strooming over IJsland voor de eerstvolgende dagen is waarschijnlijk en dientengevolge zal de sneeuwbedekking in Skandinavië nog verder afnemen. Het Tooneel te Amsterdam. HET NEDERLANDSCH TOONEEL DE KLOP OP DE DEUR. Mevrouw Ina BoudïerBakker zal, toen zij De Klop op de Deur schreef, wel geen oogen- blik er aan gedacht hebben, dat Frederik en Annetje Craets nog eens op de planken zou den verschijnen. Haar lijvige roman leent zich wel allerminst tot dramatiseering en het was dan ook te verwachten, dat de tooneelbewerking van Defresne louter „illustratief" zou worden. Het stuk De Klop op de Deur brengt niet an ders dan 85 plaatjes van den roman van me vrouw Boudier. Het bijwonen van de voorstel ling geeft een zelfde soort sensatie als het doorbladeren van een nieuwe, ruim geïl lustreerde uitgave van een bekend boek. „He" zeg je als jc Annetje op het eerste plaatje ziet, „is zij dat nu?" Wij hadden ons haar eenigszins anders voorgesteld en begrij pen eigenlijk niet, waarom Frederik Craets voor dit verlegen meisje op eens zoo in lichte laaie staat. „Ja, ja, dat is hem!" mompelen wij goedkeurend, wanneer wij even later Ka- rel de Roos in zijn boekwinkeltje zien zitten. Zoo ongeveer hadden wij hem ook gedacht. Je bladert verder. Och, was die rijke familie Craets zoo klein behuisd, dat de dames met haar crinolines tuschen de stoelen bekneld raakt? Het plaatje geeft allerminst de illusie van een deftig interieur op de Keizersgracht in het midden van de vorige eeuw. Wij gaan door. Even schrikken wij, wan neer wij Annetje en Frederik met de ruggen naar ons toe, beiden geknield voor het altaar zien liggen, 'n Artistieke vergissing van den illustrator. Wij wachten een oogenblik om van den schrik te bekomen, slaan dan weer 'n blaadje om. O, nu zijn wij in het huis van het jonge paar. Hm, Annetje is er niet knapper op geworden, nu zij getrouwd is. 't Zal wel aan die leelijke mode liggen. Ja, ja, ja, dat zijn de 3 zusters Louise, Adolphine en Caro line Arme schapen! En daar hebben wij de ongelukkige Stance Bremer. Daar zit wel atmosfeer in dat plaatje. Vooral Stance is heel goed. Ah.Ledeboer en zijn zuster! Ook niet, slecht, vooral Truida niet. Echt 'n juf frouw om in de vrouwenbeweging te gaan. Hoe komt dat zoete Duitsche Gartenlaube- plaatje er in. denk je even, als je Frederik en Annetje met hun kinderen bij den Kerst boom ziet zitten. Je bladert maar weer door. Wat 'n plaatjes, wat 'n plaatjes! Nee maar, dat ook al geïllustreerd, de familie Craets met Frederik aan het hoofd als gymnastiek- leerlingen onder commando van Philip, den adelborst. Och, waarom ook eigenlijk niet? 't Is wel grappig. Jammer, denk je ineens, dat wij zoo weinig te zien hebben gekregen van oma Goldeweyn. Zij was toch zoo'n charmante, lieve, oude grootmoeder en je herinnert je dat ontroe rende gedeelte, waarin de blinde oude vrouw met haar kleinkinderen liedjes zingt en -ver haaltjes vertelt. Dat hadden ze moeten illustreeren. Maar ja, waar haal je de kinde ren vandaan? Hoe verder wij bladeren, hoe moeilijker het wordt om het verband te vinden. Od net laatst raken wij zelfs geheel in de war. Wie is dat nu weer? vragen wij, als wij n langen meneer in een vestibule van een huis zien staan. O, is dat Pieter Craets met zijn doch ter Hester! Ja, ja, nu herinner ik het me. Rrrrthl weer 'n ander plaatje! Die dame heb ik heelèmaal nog niet gezien. Ach zoo Sophie. En wie is dat, die daar in bed ligt. „Jenny, je weet wel, de dochter van Fr^n~ cine", licht mijn buurdame mij m. „Nou. dat moet je ook maar dadelijk raden!" veront schuldig ik mij. Het gaat nu vliegensvlug, plaatjes, plaat jes, plaatjes, niets dan plaatjes. Eén zelis van Caroline met haar beestjes. De papegaai is ae eenige, die geluid geeft. Daar is Kraus, de violistdien herken je dadelijk aan zijn viool en zijn bruin fluweelen jasje. Maar het geeft toch wel heel, heel weinig van de smart en het leed van Jetje en als wij t plaaoje zien, waarop Annetje en Frederik hooren, dat hun kind zich vergiftigd heeft, blijven wiji er ondanks het sterke spel vrij koud onder, omdat wij Jetje nauwelijks kennen. Och, och, wat is Annetje nu oud. En wat 'n piepend tooneelstemmetje, precies als van een stokoudbesje uit 'n hofje. Frederik en Karei de Roos houden zich beter op hun ouden dagWeer 'n ander plaatje en zoo bladeren wij door tot het einde toe, tot dat Frederik gestorven is en Annetje en Karei de Roos alleen zijn achtergebleven. Een film!" hoor ik een heer naast mij zeg gen Ik ben te beleefd om hem tegen te spre ken, maar ik kan het onmogelijk met. hem eens zijn. Voor een film zit er al*te weinig actie in, is het alles te huiselijk en ook te klein en armelijk van decor. Tooneel is het nog minder. Nog eens, het is niets dan illus tratie, in de laatste bedrijven zelfs zonder eenig verband. Voor wie De Klop op de Deur hebben gelezen, is dit alles niet onaardig: zij zullen zich bij het zien van deze plaatjes veel uit het boek herinneren. Maar ik ben het allerminst met Defresne eens, wanneer hij in een interview zegt, dat ook zij, die heu boek niet hebben gelezen, door deze vertoo ning een totaal-indruk kunnen krijgen van De Klop op de Deur. Arme mevrouw Boudier- Bakker, zou ik moeten zeggen, wanneer dat werkelijk waar was. Neen, deze roman leende zich wel aller minst voor het tooneel, ook niet, doordat mevrouw Boudier ik zeg dit met alle waar deering voor haar groot talent als roman cière zeer weinig gevoel voor humor heeft. Dit is wel een der voornaamste oorzaken, dat De Klop op de Deur op de planken ondanks de 85 tafereelen een zoo één-tonige en grau wen indruk maakt, heel anders bijvoorbeeld dan De Opstandigen, Het Verraad, Boefje, om slechts eenige' andere bewerkte stukken te noemen. Spel kon in een zoo fragmentarisch en aar. dramatische handeling arm stuk moeilijk veel gegeven worden. En van een eigenlijke rol kan men bezwaarlijk spreken, omdat alle rollen verknipt zijn en geen enkele geheel is uitgewerkt. Charlotte Kohier en Cees Laseur geven Annette en Frederik in verschillende phasen. Cees Laseur hoewel nog wat onvast in zijn rol heb ik zeer gewaardeerd, meer dan Charlotte Kohier, al gaf zij sterke spel-momenten. Ik stel mij echter Anette ge heel anders voor. Zeer mooi vond ik Willy Haak als de ongelukkige Stance Bremer. Aan haar hadden wij enkele der beste tafereelen te danken. Een zeer fijnen Karei de Roos, een figuur, waaromheen atmosfeer was, kregen wij van Cruys Voorbergh. In kleine rollen onderscheidden zich Georgette Hage- doom. die vooral als Francine in het gesprek met Frederik heel zuiver den juisten toon wist te treffen en ook als Jenny een ver makelijke „flapper" te zien gaf en Sara Hey- blom, die als Truida in haar uitbarsting Gratis Ongevallen-Verzekering voor abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad vein Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. VERZEKERINGSVOORWAARDEN. Elke sboané op het geïllustreerd Zondagsblad van Het Nieuwe (Dagblad voor Velseu-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken !is, zoolang zijn abonnement duurt, ,1it blad verschijnt en de fDirectie van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden Beverwijk jen Omstreken de verzekering doet duren, verzekerd tegen de [geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel x. Als verzekerden worden beschouwd alle geabonnecr- fden, die aan de volgende vereischten voldoen: a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde op het geïllustreerd Zondagsblad van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken in de registers van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken zijn ingeschreven b. tusschen iS en 60 jaar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vcrgrootcn. en volkomen het gebruik hebben van buupo ledematen en zintuigen. als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, tenzij ten genoege van dn Nieuwe HAVBank het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeval veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnig- heid o£ verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van cene EuropeescUe haven naar ccn andere Europeesche haven reist in een schip met vast dok in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of tei water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van het geïllustreerd Zondagsblad van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken te betalen of dit blad ophoudt te verschijnen, of de Directie van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuirlcn, Beverwijk en Omstreken de ver zekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor bem gchcer zal vervallen cn krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de bereiding, het verwerken of vervoeren van of proefnemingen- met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphla, acetylcengas, of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders cn dergelijken. Zecvisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdieost zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aaa den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkecring bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien bet ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeval door ziekelijke omstandigheden waarin de verzekerde verkeerde op liet oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schade loosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van de Nieuwe HAVBank zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon door betzelfde ongeval getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van oen ongeval, zal de verzekering tijdelijk bulten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeval, dat den verzekerde mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeval overkomt moctenj in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent hen bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuidenJ Beverwijk cn Omstreken en indien zoodanige kennisgeving nien binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk is geschied, dan zall geencriei uitkeering verschuldigd zijn. Indien do getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeval aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeval, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehou den onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkome» hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van de Nieuwe HAVBank toegestaan worden den verwonde te onderzoeken wanneor en zoo dikwijls zulks billijkerwijze geëischt kan worden, en do Nieuwe HAVBank heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Nieuwe HAVBank van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteldzal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werdgegeven moeten worden Ingeval van eenig ongeval met doodelijken afloop moet hiervan in de Directie van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk cn Omstreken schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeval aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebben den verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den be- handelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uitkee ring, cn ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van de Nieuwe HAV Bank. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering door de Nieuwe HAVBank verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van ITct Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken, slechts na ontvangst van ccne door de(n) recht hebbende^) geteelcende quitanlie, terwijl de verzekering bij uit betaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal Interest betaald wordcD, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan gewórden, is ingevorderd. Art. y. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen tè benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak dor scheidslieden onderworpen als n een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Art. 8. Bezwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of,: bij overlijden, van de echtgenootc of erfgenamen van den verzekerde! in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde,; moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam,; hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave! doen aan de Directie van Het Nieuwe Dagblad voor Vetsen-i IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. Art. 2. Onder ongeval, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt 'verstaan de uitsluitende en rechtstrecksche oorzaak van een lichame lijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waar- ■vaii het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af loege- bracht geweld werd veroorzaakt, met het gevolg hierna in Artikel 3 laangeduitl. Art. 3. De uitkeeringen bedragen: /2000 GULDEN, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van de polis) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder uitsluitend verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet cn één hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogeu totale blindheid) een cn ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Goc GULDEN, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van de polis) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen 3x24 uur Da het ongeval. 100 GULDEN, indien het ongeval) vallende binnen de grenzen van de polis) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is "van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. 400 GULDEN, indien het ongeval (vallende biDncn de grenzen van de polis) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is van onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog totale blindheid dat oog) binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. 75 GULDEN, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van de polis) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van beide leden van een duim, binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. 75 GULDEN, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van de polis) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger, binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. 30 GULDEN, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van de polis) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen ro dagen na den datum van het ongeval. Is liet ongeval een gevolg van een aan een personentrein, clectrïsche-, stoom- of paardentram, huurrijtuig, autobus ,of taxi-automobiel overkomen ongeval, waarin de verzekerde als gewoon betalend passagier reist, dan wordt de uitkeering bij levenslange invaliditeit gesteld op f 3000.— en de uitkee ring bij overlijden op f 1000. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeval de bovengenoemde ledematen van bot lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeval reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen fgeen aanspraak geeft op, cn niet in aanmerking komt bij uitkeering. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand (tengevolge dan gaat de volle te verleencn uitkeering in geen geval |hct bedrag te boven dat voor het verlies van de gchcele hand Ivastgestcld. Art. 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan echtgenootc, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van rden gedooden abonné. Uitkeeringen wegens het verlies van ledematen, vingers of oogen igescbieden aan den abonné zclven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodigc inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Nieuwe HAV Bank. Art. 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheld van den ver zekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens ïetsel, waartegen verzekerd is) c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwel mende drpnlccn of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig .of de. geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttocbten, of bij baden, zwemmen, automobielrijdenmotorwielrijden of wïel- g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aangemerkt ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij,j voordat het ongeval plaats greep een ander lid van hot gezin als verzekerde is aangewezen, na schriftelijk verzoek aan de administratie van Het Nieuwe Dagblad voor Velsen-IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. tegen Ledébour overtuigend was en kracht ontwikkelde. Op het spel zullen wij misschien nog eens terug komen na de voorstelling van De Klop op de Deur te Haarlem, die zich zeker niet lang zal laten wachten. Dat ook hier de schouwburg stampvol zal zijn, evenals te Amsterdam bij de eerste twee voorstellingen lijkt mij niet twijfelachtig. Geen boek is in de laatste jaren te Haarlem meer gelezen dan deze roman van Ina BoudierBakker en de Haarlemmers hebben altijd een zekere voorliefde voor het uit den roman getrokken tooneelstuk gehad. J" B. SCHUIL. HET MODERNE DACBLAD is eén der peilers van hef maatschappelijke leven. ,,HET NIEUWE DACBLAD" is een peiler voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en om- '•ogende gebieden. OMDAT HET DE BELANGEN VAN UW STREEK IN DEN BREEDSTEN ZIN ZAL BEHARTIGEN. SODA IN PLAATS VAN COCAÏNE. De politie te Rotterdam heeft, naar het Dagblad van Rotterdam meldt, aldaar ge arresteerd drie mannen, die gepoogd hebben iemand op te lichten door hem zoogenaamde cocaïne te verknopen, die later soda bleek te zijn. De man is opgelicht voor f 40 die hij als handgeld gegeven had. 's Avonds zou hij terugkomen en f 360 meebrengen. De man kreeg echter argwaan en sprak met de politie over het geval, waarna eenige rechercheurs met hem meegingen ,n de verkoopers arres teerden. - (fï i e t-o f f i c 1 e e 458e STAATSLOTERIJ Trekking van Dinsdag 22 December 1931 3e Klasse 2e Lijst IIOOGE PRIJZEN: 3429 ƒ2000. 3786 ƒ400. 19171 200. 261 7521 9117 15733 ƒ100. Prijzen van 45. 26 41 90 139 160 171 198 231 232 273 280 289 317 321 326 465 47S 517 596 607 671 872 880 919 990 1052 1067 1077 1086 1115 1128 *1133 1134 1141 1192 1262 1264 1292 1359 13S4 1459 1525 1586 1602 1639 1702 1719 1791 1S08 1920 1929 1945 1966 2011 2098 2141 214S 2181 2182 2306 2328 2394 2450 2483 2523 2547 2593 2607 2636 265S 2686 2722 2746 2769 2777 2813 2S26 2830 2872 2878 2S97 2972 3000 3042 3050 3057 3104 3191 3212 3275 3291 3299 3351 3394 3414 3557 3568 3595 3629 3689 3798 3802 3S30 3937 3964 3983 4015 4108 4155 4240 4294 4313 4320 4415 4450 4452 44S1 4486 4521 4566 4615 4619 4622 4640 4666 4726 4756 4794 4819 4825 4927 4958 4977 5048 5063 5078 5082 5111 5147 5182 51S5 5272 5311 5319 5363 5402 5436 5456 5505 5537 5540 5549 5624 5656 5662 5675 5707 5793 5809 5850 5878 6002 6011 6045 6052 6088 6112 6148 6194 6261 6285 6326 6333 6340 6381 6403 6516 6607 6653 6673 66S1 6790 6821 6900 6997 7054 7136 7158 7224 7231 7238 7296 7330 7335 7366 7390 7500 7526 7529 7609 7633 7647 7664 7690 7754 7792 7820 7842 7858 7873 7935 7980 8045 8157 8304 8334 S357 S379 8475 8489 8490 8542 8597 86GO 8604 8612 S616 8660 8727 8731 S75S SS10 8901 8961 8964 9054 9091 9120 9167 9212 9225 9241 9282 9382 9562 9597 9631 9656 9749 9751 9757 9S11 9873 9906 9910 9918 9922 9939 10005 10099 10112 10223 10375 10380 10408 10435 10465 10527 10548 10551 1060S 10617 10619 10669 10702 10725 10768 10S14 10838 10890 10956 10999 11075 11077 1I0S9 11101 11133 11189 1U99 11288 11293 11350 11646 11682 11687 11694 11720 11723 11730 11742 11760 11766 11875 11892 11977 12135 12234 12242 12253 12404 12425 12443 12460 12489 12494 12501 12603 12667 12688 12717 1271S 12748 12828 12866 12897 12908 12953 12973 13082 13123 13124 13211 13224 13246 13267 13346 13380 13387 13468 13494 13501 13503 13563 13616 13633 13638 13720 13760 13761 13833 13987 14041 14049 11099 14112 14129 14163 14200 14290 14318 14469 11482 14506 14524 14533 14718 14754 14816 15037 15052 15096 1510S 15145 15179 15200 15215 15268 '5324 1532S 15333 15407 15477 15495 15501 15625 15671 15683 15684 15766 15774 15826 15879 16019 (6132 16143 16184 16229 16329 16357 16385 16386 16417 16421 16450 16465 16511 16683 16704 16753 16776 16798 1.6830 16S31 16S34 16S49 16874 16943 16989 17005 17029 17100, 17107 17133 17227 17262 17340 17375 174S1 17496 17629 17687 17707 17733 17771 17795 17894 17897 17907 17976 18007 18120 18161 1S461 18540 18588 IS602 18654 1S774 18823 '8861 1S937 19005 19045 19046 19071 19130 191S8 19200 19211 19242 19251 19272 19-327 19402 194S2 '9507 195S9 19713 19743 19829 19864 19883 19903 '9944 20066 20172 20231 20241 20271 20374 20400 '0404 "20411 20425 20560 20661 20724 20775 20825 20840 20929 20941 20997 Verbetering; 3e klasse le lijst: 5082 mAs* 4082; 7237 m/z 7232. jj

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 2