VOOR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWJK EN OMSTREKEN HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 cent, elke regel ineer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 46 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-Oost: M. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 en K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Velsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Mclklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenelaan 11 w. DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 IJMUIDEN POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST. NIEUWJAARSDRUKTE. De direteur van 't Post- Telegraaf- en Telefoon kantoor te IJmuiden en Velsen maakt bekend, dat in verband met de Nieuwjaarsdrukte de 2e besteling niet zal worden uitgevoerd op 31 Dec. 2, 4, 5 en 6 en zoo noodig op 7 Januari a.s. Op die dagen worden de busrechtstukken normaal in de postbussen gesorteerd. Deze sorteering zal echter eenige vertraging kun nen ondervinden. Op 1 Januari a.s. vindt in de morgenuren ëén briefpost- en één pakketpostbestelling plaats. Het hoofdkantoor is op 1 Januari voor den postdienst geopend van 8—9 en 1213; voor den telegraaf- en telefoondienst onafgebro ken. De hulpkantoren IJmuiden-Oost en Vel sen zullen op 1 Januari voor post- telegraaf en telefoon geopend zijn van 89. De openstelling voor den postdienst betreft uitsluitend zegelverkoop, aannemen en afge ven van aangeteekende stukken alsmede aan nemen en uitbetalen van telegrafische post wissels. VECHTPARTIJ. Bij de controle op het sluiten van de cafés werd Dinsdagavond het verloflokaial van B. aan de Elrogerstraat te IJtmuiden door twee agenten van politie open bevonden, terwijl een achttal Duitsche visscherslieden het ver lof-lokaal niet wilden verlaiten, niettegen staande dit reeds door den eigenaar was aangezegd. De politie moest handelend optreden en stuitte op ernstig verzet van bedoelde per sonen. Zoowel in het café -als daarbuiten ont stond een vechtpartij, waarbij een der Duit- schers werd gearresteerd, doch door de hulp van zijn kameraden weer werd ontzet. Na de ontzetting vluchtten allen naar de Visschersbaven. Aldaar werd. de kapitein als een der hoofddaders gearresteerd, het geen echter met veel verzet gepaard ging, waarbij gebruik is gemaakt van de wapenen en voor waarschuwing eenige schoten in de lucht werden gegeven. De kapitein is hedenmorgen voor den co-m- imissaTis van politie geleid, 'terwijl daar voor verder onderzoek een zevental van de op varenden van den Duitsohen trawler J-ohann Hernrich H. G. 234 van boord zijn gehaald, eveneens te-r. voorgeleiding voor den com missaris voor verder verhoor en onderzoek. Het onderzoek is thans in vollen gang. (En verband met de ongeregeldheden door -'de Du'itsohe Zeelieden gepleegd, zijn heden morgen de hoofdschuldigen, U. en H. op transport gesteld naar Haarlem ter voorge leiding van den Officier van Justitie aldaar. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. motorpassagiersschip .P. C. Hooft is Woensdagmiddag met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar Ned. O.- Indië vertrokken en passeerde 's middags 15,30 de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 76 dM. Het Nederl. s.s. .Trompenberg van. de Stoomvrt. Mij. „Oostzee" te Amsterdam het welk in de Oostzeê tijdens zeer slecht weer aanzienlijke stormschade heeft beloopen is Woensdagmorgen geassisteerd door de Duit- sche sleepbooten „Jason" en „Parnass" te IJmuiden aangekomen en opgesleept naar Zaandam, alwaar de lading, bestaande uit gezaagd hout zal worden gelast. Het Spaansch s.s. Josina is 21 dezer met een lading ijzererts van Hornillo voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden vertrokken. ZEER SLECHT WEER IN DE OOSTZEE Het Zweedsche s-s. Aurania van Umea naar Amsterdam, arriveerde Woensdagmorgen te IJmuiden. De kapitein rapporteerde, tijdens zeer slecht weer in de Oostzee 'n gedeelte der deklading gezaagd hout te hebben verloren, tevens kreeg het schip op zee een draad in haar schroef waardoor Helsingborg als nood haven moest worden aangedaan. Het Estlandsch s.s. Caroline van Pernau voor Zaandam arriveerde Woensdagmorgen met een lading gezaagd hout. De kapitein rapporteerde tijdens zeer slecht weer in de Oostzee een gedeelte der deklading te hebben verloren terwijl het schip de haven van Libau als noodhaven heeft aangeloopen. Het Duitsche s.s. Marie Ferdinand ligt mo menteel te Bilbao in lading en zal binnen en kele dagen met een volle lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, vertrekken In de laatstgehouden bestuursvergadering van de Vereeniging IJmuiden's Bloei werd door den voorzitter het overleden bestuurslid de heer S. Koster, in treffende woorden her dacht. Met dankbaarheid werd het bericht vernomen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken voor 1932 weder f 100 subsidie had verleend. Na een toelichting van den secretaris, die er op wéés, dat een film van de gemeente en hare bezienswaardigheden een machtige reclame kan worden, werd hem opgedragen nader te onderzoeken of het maken van zulk een film financieel uitvoerbaar is. VERKOOPING. Woensdagmiddag had een verkooping plaats in café „Flora" van een complex van 42 woon hulzen en twee winkelhuizen met erven en grond aan de Leeuweriklaan, pl. gen. 1 t. m. 21 rd., Fazantenlaan 39, 41, 43 45 47, Meeu wenlaan 1 rd., 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15,17, 19, 23. 25, 27, 29,31, 33, 35, 37, 39 en 41 rood samen groot 42 Aren 84 centiaren. Verkocht werden de perceelen Meeuwen laan 17 en Fazantenlaan 45 aan J. Bontenbal q.q. voor onderscheidenlijk f 3400 en f 3300 en perceel Leeuweriklaan 12 aan den heer Ver steegen q.q. voor f 3350. De overige perceelen werden en bloc ver kocht aan den heer L. F. Dellebarre, make laar te Bussum voor f 146031. KERSTBIJEENKOMST Door de afdeeling IJmuiden van de S. D. A. P. wordt op Zaterdagmorgen 26 December een openbare Kerstbijeenkomst gehouden in het „Wapen van Velsen". De Kerstrede zal gehouden worden door den heer J. van de Kieft te Bussum. Medewerking wordt verleend door de man dolineclub „Excelsior". Werkloozen hebben vrijen toegang. WERKEN NOORDZEEKANAAL. Het toegankelijk maken van de walinrich- tingen voor het stoompontveer over het Noordzeekanaal te Buitenhuizen, het verhoo- gen van een gedeelte van den omgelegden ouden IJdijk met bijkomende werkzaamhe den, is opgedragen aan de N.V. Aannemings Mij. v. h. N. van Baarsen en A. v. d. Voorde te Amsterdam, voor f 79.487. OMGEBOUWD. Woensdagmiddag kwam in de haven alhier een motortrawler, welke van zeillogger tot motortrawler is omgebouwd. De geheele in richting is gelijk aan die van een trawler, zooals b.v. de koelkast, de brug, het kombuis en de luikhoofden. In het schip genaamd „Gloria" KW 51 staat een motor van 150 P.K. Eigenaar is de heer J. Ketting te Katwijk, WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler „Schoort" IJm. 39 voer Woensdagmorgen weer uit na ongeveer een maand te hebben opgelegen. Meerdere trawlers werden bedrijfsklaar ge maakt. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij de verkiezing van een ouderling der Geref. Kerk te IJmuiden-Oost, wegens het bedanken van den heer J. Jongeneel, werd gekozen de heer G. de Jager. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 23 December: Ned. motor, Poelau Tello, Londen. Duitsch, Gera, Batavia. Ned. Trompenburg, Kotka Ned. Ceres, Algiers. Ned. Kennemerland, Hamburg. Zweedsch, Aurania, Umyau. Estlandsch Caroline, Ternow Engelsch Gateshead-, New Castle. Engelsch. Dearne, Goole. Zweedsch Neptunus, Ternosand. Ned. Vechtstroom, Huil. Zweedsch, Venersborg, Stugsund. Ned. Maas, Kotka. Ned. Iris, Tichel. Ned. Montferliandi, Hamburg. Vertrokken schepen: 23 December: Ned. Maasstroom, Leeds. Eng. Avongwili, New Castle. Slioak. Ca-rica Milica, Imminghiam. Duitsch, Ulm, Constantmopel. Engelsch motor, Eurysbates, Liverpool. Ned. motor P. C. Hooft, Batavia. Duitsch-, Rihein, Hamburg. Duitsch, sleepboot, Jason, Borkum. Duitsch-, sleepboot Born-at, Emden. Spaansche sleepboot Montealres, Borklona. Ned. Sallant, Buenos Aires. Ned. Nijkerk, Rotterdam. Ned. Amasone, Rotterdam. DE VISSCHERIJ. WEEKOVERZICHT. Gedurende de week van 17 t. m. 23 Decem ber 1931, kwamen alhier de navolgende vaar tuigen aan den afslag, 43 Hollandsche stoom trawlers, 5 Duitsche stoomtrawlers, 1 Engel- sche stoomtrawler, 1 motortrawler, 11 mo- torloggers, 44 Engelsche haringdrifters en 169 kustvisschers De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1396 tot f 4631. Duitsche stoomtrawlers van f 1656 tot f 3466. Engelsche stoomtrawlers f 1359 Motortrawlers f 2437. Motorloggers va f 448 tot f 1086. Engelsche haringdrifters van f 224 tot f 2077. Terwijl de kustvisschers totaal f 10256 be- sernden. De aanvoer bestond uit pl.m. 687500 K.G. trawlvïsch en 13935 manden versche haring. De totaal opbrengst bedroeg f 181399.5«. De prijzen waren: Tarbot per 50 K.G. f 75f 24. Griet per 50 K.G. f 50—f 16. Groote tong per K.G. f 1.60f 1.15. Middel tong per K.G. f 1.80—f 1.15. Kleine tong oer K.G. f 1.75—f 1.35. Groote schol per 50 K.G. f 30.50—f 16.50 Middel schol per 50 K.G. f 30—f 20. Kleine schol I per 50 K.G. f 33.50—f 21. Kleine schol H per 50 K.G. f 32.50—f 8. Schar per 50 K.G. f 21.5Q—f 1.80 BEVERWIJK. Het station der Ned. Spoorwegen en het Stationsplein in den tegenwoordigen toe stand. De autobussen hebben de plaats van de paardentram ingenomen JZij onderhouden den dienst op de badplaats Wijk aan Zee. Bot per 50 K.G. f 12—f 10. Tongschar per 50 K.G. f 56f 40. Rog 20 stuks f 36—f 13. Vleet per stuk f 6.40f 0.75. Pieterman en kleine poon per 50 K.G. f 23 f 1.60. Wijting per 50 K.G. f 10.50—f 0.35. Groote schelvisch per 50 K.G. f 48f 28. Groot middel schelvisch per 50 K.G. f 46 f 25. Klem middel schelvisch per 50 K.G. f 34 f 16.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 25f 13. Leng per stuk f 2.60f 0.10. Heilbot per K.G. f 1.65—f 1.15. Koolvisch per stuk f 1.15f 0.20. Makreel per 50 K.G. f 23.50—f 6.50 Haring per 50 K.G. f 8.06—f 1.10. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K-G. 1.25—1.05. Griet per 50 K.G. f 45—f 15. Tongen per K.G. f 1.401.15. Groote schol per 50 K.G. 23—17.50. Middelschol per 50 K.G. 2318. Zetschol per 50 K.G. 23—17.50. Kleine schol per 50 K.G. 235.40. Schar per 50 K.G. 12—1.40. Rog per 20 stuks 16.5010.50. Vleet per stuk 1.601.25. Pieterman en poon per 50 K.G. 2. Groote schelvisch per 50 K.G. 322§. Middelschelvisch per 50 K.G. 28f 18. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. 208 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 13—0-75. Kabeljauw per 125 K.G. 40—29. Gullen per 50 K.G. 10—0.50. Leng per stuk 2.501.08- Wijting per 50 K.G. 1.80—30. Koolvisch per stuk 0.52. Versche haring per kist 5.504 70. BESOMMINGEN. Manden: 440 O N 75 f800 Alma f 2700 Elly f 1400 Amsterdam IJM 58 f 900 Sumatra f 1500 Ansmielh f 1800 Ita f 1300 Johanna IJM 107 f 1300 Hoop I f 1300 Walrus f 1100 Dolf iju f '500 Condor f 1300 Loggers: KW 70 f561, KW 41 f481, KW 49 f 523, KW 151 f 283, IJM 283 f 608. Versche haring: IJH 130 f 1654. 320 265 230 325 215 145 60 75 80 85 45 LUCHTVAARTBERICHTEN. VELSEN HARMONIEKAPEL „DE EEN DRACHT" AFSCHEID SAM VLESS1NC. Reiger, 23 Dec. 14.30 uur te Cairo. Am sterdam n. Batavia. Ekster. 23 Dec. 15.25 uur te Bagdad. Ba tavia n. Amsterdam. Zooals bekend heeft de heer Sam Vlessing met ingang van 1 Januari a.s. ontslag ge vraagd als dirigent van de Harmoniekapel der Kon. Papierfabrieken de Eendracht te Velsen en zoo was het dan Woensdagavond de laatste repetitie die hij zou leiden. De eere-voorzitter de heer H. Schilp was ook aanwezig. In de pauze nam de heer J. Vel als voorzitter het woord en sprak de heer Vlessing ongeveer als volgt toe. Wanneer ik op dit moment het woord tot U richt, dan doe ik dat, omdat ik met groote dankbaarheid vervuld ben. Dankbaarheid voor het vele werk, dat U voor de vereeniging hebt verricht; dank baarheid voor de hartelijke en amicale ma nier waarop U de vereeniging hebt geleid en voor de omgang in het algemeen. Mede door de scherpe kijk die U op de zaken had en voor uw oprecht-mensch zijn, voelen we ons gelukkig dat we thans als goede vrienden kunnen scheiden. Dat alles wordt door ons op zeer hoogen prijs gesteld- Wij rullen dit weten te waardeeren, en zullen trachten de band van vriendschap nog te versterken. Ten bewijze, dat het niet alleen woorden van mij zijn doch dat de geheele vereeni- daarmede instemt, bieden we U deze ge dachtenis (een wandelstok met zilveren knop) aan, in de hoop, dat U dit wilt aan vaarden als een bewijs van onze dankbaar heid, vriendschap en hoogachting, en tevens dat het U nog lange jaren een herinnering aan ons mag zijn. We spreken daarbij nog den wensch uit, dat U nog vele malen als vriend in ons midden zult vertoeven. Verder hebben wij, zoo ging de voorzitter voort ook uw vrouw niet te vergeten. Wil haar dit souvenir (een zilveren taartvork) aanbieden als blijk van medeleven met onze Harmonie. De heer Vlessing was door deze spontane hulde zeer ontroerd. Hij dankte den voorzit ter hartelijk voor zijn gevoelvolle woorden en zei verder dat de leden en de vereeniging hem altijd zeer sympathiek zijn geweest en hij is er van overtuigd dat dit altijd zoo zal blijven. De band van vriendschap is nog hech ter geworden. Blijf onder leiding van nieu wen directeur hard studeeren. Houdt uw naam van een der beste Nederlandsche mu ziekvereenigingen hoog. En verder beloof ik U, dat ik steeds groote belangstelling voor uw vereeniging zal blijven toonen. De plechtigheid was hiermede beëindigd en men bleef nog een tijd gezellig bijeen. De directie van Hotel de Prins te Velsen, deelt ons mede, dat gedurende de Kerstdagen reelt ons mede, dat gedurende de Kerstdagen in haar inrichting prijsgedanst wordt rondom den Kerstboom. Fraaie Kerstgeschenken zijn voor de best dansenden beschikbaar gesteld. „HOOGOVENTOONEEL". Woensdagavond gaf het H. O. T. een uit voering met „Mislukte Levens", boerentrage- die in drie bedrijven door Joh. Schmidt. Bij ontstentenis van den voorzitter, opende de heer Demmers den avond en deelde mede, dat door een droevig sterfgeval in de familie v. d. Toon Bax de rol van grootmoeder Mieke zou worden vervuld door mej. J. Dol. Tevens werd gememoreerd dat „Hoogoven- tooneel" en „Hoogovenstaten" één zijn ge worden waardoor de band zeker hechter zal worden. Wij kunnen niet schrijven dat het stuk, dat zware eischen stelt, met succes werd op gevoerd. Er werd niet met gevoel gespeeld. Er zat geen climax in.. Stembuiging ontbrak. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het stuk boven de krachten der spelenden ging. Wij hopen dat „Hoogoventooneel" spoedig revanche zal nemen. De Crisissteuncollecte bracht f 11 op. BEVERWIJK KERSTAVOND. Evenals vorige jaren werd Woensdag in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw ce'n wijdings avond gehouden welke zich in een druk be zoek mocht verheugen. Als sprekers traden op Ds. Jac. Poort en Ds. J. Th. Meyer van Velsen. De Kerststemming werd bevorderd door de welverzorgde tableaux van Bijbelsche voorstellingen. De avond werd verder opge luisterd door de zangeres mej. van Eek, die begeleid door mej. Swalve aan het orgel, en kele liederen op fraaie wijze ten gehoore bracht. Verder zorgde het Beverwijksche Saxophoonkwartet en de heer B. Visschcr als solo-klarinettist voor een aangename afwis seling. R.-K. LAND- EN TUINBOUWSCHOOL. De plaatselijke afdeeling van den R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond hield m de vei lingzaal van de Tuindersvereeniging „Kenne merland" een goed bezochte ledenvergade ring, welke wegens ziekte van den voorzitter en secretaris geleid werd door Rector Th. Boonekamp. Nadat deze gememoreerd had het geringe succes van de bij de regeering gevoerde actie tot verlaging der vrachttarie ven voor land- en tuinbouwproducten bij de Ned. Spoorwegen, werd een bespreking ge voerd op welke wijze de noodlijdende tuin bouw is te steunen. In het bijzonder werd aangedrongen op een wijze van hulpveriee- ning, waardoor de tuinders op hun bedrijven kunnen worden gehandhaafd, o.m. door het verleenen van toeslagen op het arbeidsloon, waardoor de noodzakelijke grondbewerking niet achterwege behoeft te blijven. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer J. van Eerde tot voorzitter ge kozen de heer Jac. Weterings. Op verzoek van den heer Brantjes zal aan het hoofdbestuur verzocht worden om bin nen 14 dagen een vergadering te beleggen, ter bespreking van de benoeming van de ver trouwensmannen in de zg. Tarwecommissie, welke niet naar behooren zou zijn geschied. Tenslotte werd onder algemeene instem ming medegedeeld, dat de contributie voor de afdeeling Beverwijk werd verlaagd. De vergadering werd daarna met een dank woord door den nieuwen voorzitter gesloten. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. Dijkstra-Willems z. A. Six- Pauw d. C. Duijn-Kamkes, 2d..G. Non- hebel-Kluft, d. T. Bokhorst-Jansen, leven loos z. Overleden: J. Vinke, 4 weken. C. H. Koller, 65 j. geh. m. C. J. Nagel. G. IJff. 45 j., geh. m. S. de Vries. W. Th. Duiker, 7 mnd. GROOTE SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. Ruim van de „Oostkerk" uitgebrand. Coprah, sojaboonen, grondnoten en lijnolie verloren. Blusschingswerk met 30 stralen. Een kijkje in de Baanstraat te Beverwijk. Links de R.K. Bisschoppelijke Kweekschool. De vroegere ,JZandbaan" is thans herscha pen in den toestand, zooals rechts op den voorgrond zichtbaar is. Woensdagavond om kwart voor twaalf is brand uitgebroken in het s.s. Oostkerk" van de Vereenigde Scheepvaart Mij., Holland - Oost-Aziëlijn te Rotterdam. Het schip ligt aan de Wilhelminahaven voor de loodsen van de Holland-Amerikalijn. Terwijl men bezig was het sahip te lossen, werd de brand plotseling in riSim I ontdekt. In dit ruim liggenvpartijen coprah, sojaboo nen, grondnoten en bussen lijnolie. Het vuur woedde onmiddellijk zeer fel, zoodat de brandweer met veel materiaal verscheen. Om streeks 1 uur werd water gegeven door een tiental stralen waarbij 3 stralen van de Hol land-Amerikalijn, 2 van de drijvende spuit en 2 van de stoomspuit. Het schip was Dinsdag morgen te Rotterdam aangekomen en zou Donderdagmorgen naar Hamburg vertrek ken. Daar er gevaar dreigde voor ruim H, werd dit onder stoom gezet. Om kwart voor drie was het gevaar, dat de brand naar ruim H zou overslaan geweken. In ruim I woedde het vuur nog steeds zeer fel. De vlammen sloegen boven het ruim uit en de zijkanten van het schip stonden weldra roodgloeiend. Steeds meer materiaal van de brandweer werd aangevoerd Er waren 4 drij vende spuiten en 2 stoomspuiten, benevens een aantal slangenwagens. In totaal werd er

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1