België. Pas Vijftien jaar geleden Uit het Buitenland. HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 teruitgang van de koopkracht, van breede massa's heeft een vermindering of een vol komen verdwijnen van de rentebiliteit, ern stige werkloosheid en een verlaging van de waarde der effecten ten gevolge had. Talrijke banken zijn in gevaar geraakt. Deze bankcrisis weer leidde tot een terug trekken van buitenlandsch kapitaal uit de landen van Midden-Europa. Duitsehland heeft een groote kapitaalbe hoefte ten einde de hiaten welke door den oorlog zijn nawerkingen en de inflatie zijn veroorzaakt, weg te werken. en De stijgende uitgavenpolitiek is openlijk gecritiseerd, evenals het systeem der finan- cieele effening tusschen Rijk en landen en gemeenten. Hoofdstuk III bevat de Duitsche bijzondere maatregelen ter bestrijding van de crisis. De commissie heeft deze maatregelen aan een beschouwing onderworpen. De commissie is van meening dat de maatregelen welke ge nomen zijn ter verdedinging en handhaving van de stabiliteit der valuta en de begroo ting den vasten wil der Rijksregeering erken nen, den toestand het hoofd te bieden. Hoodstuk IV bevat de reeds vermelde con clusies. Het BIB-Advies onderteekend, BAZEL, 23 Dec. (V. D.) Het Advies van de Commissie van de BIB is Woensdagavond kort na tien uren door alle delegatieleiders onderteekend. President Beneduce gaf een kort overzicht van de ingespannen werkzaamheden gedu rende drie weken en sloot de conferentie met goede wenschen uit te spreken voor de toe komst. Een nieuwe noodverordening. Heden is door den Rijkspresident een nieuwe verordening opgesteld, die de uitwer king inhoudt van de verordeningen van fis calen aard, die in de vierde noodverordening van 8 December slechts in hoofdzaak werden aangegeven. Onder meer betreffen de bepa lingen van deze nieuwe noodverordening een toeslag van 5 pet. op de inkomsten-belasting over meer dan 8000 mark en een verhooging van belasting, die door vrijgezellen wordt betaald. De nieuwe verordening verbiedt uitdrukke lijk, dat aan huiseigenaren, die op grond van de vierde noodverordening van 8 December, hun huishuurbelasting amortiseeren, daarna een hoogere grondbelasting -wordt opgelegd. Ter bestrijding van den smokkelhandel be vat deze nieuwe noodverordening ook nieuwe bepalingen. Binnen een strook van 50 M. breedte van de grens af, mag slechte met toestemming van de douane-autoriteiten worden gebouwd. Auto's, die voor den smokkelhandel worden gebruikt, worden geconfiskeerd. De binnenscheepvaart wordt gemachtigd tot het organlseeren van vereenigingen in verband met den crisistijd, dien het bedrijf nu meemaakt. Het vierde hoofdstuk van de nieuwe nood verordening bevat maatregelen om gewezen soldaten en politie-agenten en ook vermink ten aan een beroep te helpen, zonder noch tans anderen daar onder te laten lijden. Om het gevaar te voorkomen, dat belang rijke Duitsche kunstwerken naar het buiten land gaan, zijn de beschermende bepalingen, die de verordening van December 1919 in dat verband bevat, met een jaar verlengd. Onderhandelingen met de Sovjet-Unie geëindigd. BERLIJN, 23 Dcc. (V. DJ Officieel wordt medegedeeld dat de op 14 November door den rijksminister voor economische zaken prof. Warmbold aangevangen economische onder handelingen met den leider van de delegatie der Sovjetunie, den Russischen ambassadeur Tsjintsjoek, teneinde een vasteren grondslag te leggen en de mogelijkheden uit te breiden voor wederzijdsche economische betrekkingen op 22 December zijn geëindigd met de onder- leekening van een protocol. Dit protocol, dat door de beide regeeringen moet worden goedgekeurd, heeft in de eerste plaats de strekking de moeilijkheden uit den weg te ruimen, die tengevolge van de econo mische wereldcrisis op alle afzetmarkten in den laatsten tijd zijn ontstaan. Uit het verloop der besprekingen put men de verwachting, dat het gestelde doel inder daad bereikt zal worden. China. Japansche opmarsch naar Tsjintsjau gestaakt. TOKIO, 23 December (Reuter) Het gevaar, dat de opmarsch van de Japansche troepen in de richting van Tsjintsjau, voor die stad beteekende, schijnt thans geweken te zijn. Volgens de laatste nieuwsberichten is een groot deel van het Japansche leger na de actie tegen de bandietenbenden, weer terug gekeerd naar de Japansche zone van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg. Een vliegtuig moederschip en een kruiser zullen naar Port Arthur vertrekken in geval dat noodzakelijk blijkt te zijn. Dr. Woe minister van buiten- landsche zaken. NANKING, 23 December (B.T.A.) Dr. Woe, vroeger ambassadeur van China te Washin- ton, Is benoemd tot minister van buiten- landsche zaken.- Britsch-Iudië Handelsdeputatie verzoekt Gandhi voorkoming van bur gerlijke ongehoorzaamheid. CALCUTTA, 23 December (Reuter) Een deputatie van de voornaamste handelslieden te Calcutta zal Gandhi Maandag te Bombay opwachten en haar uiterste best doen om hem van het besef te doordringen, dat de jutehandel den laatsten tijd aanzienlijk is verbeterd, zoodat de vooruitzichten voor 1932 uitmuntend zijn, doch dat de handel zou worden lam geslagen door non-cooperatie en heel Bengalen onherstelbaar failliet zou gaan, indien het Congres de burgerlijke on gehoorzaamheid weer proclameerde. Een Reuterbericht meldt uit Allahabad, dat met het oog op den aanstaanden terug keer van Gandhi de provinciale raad van het Nationaal Congres de politieke conferentie van Etawah heeft opgeschort. De regeering gaat bescher mende maatregelen nemen. BRUSSEL, 23 December CB.T.A,In de Ka mer lieeft minister-president Renkin een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat de protectionnistische maatregelen, die alle landen nemen en nog kunnen nemen, de Belgische regeering nopen verdedigingsmaat regelen te treffen. De regeering beschikt te dien opzichte over de noodige bevoegdheden en zij zal er een voorzichtig gebruik van maken. Doch zij zal zich krachtig van haar plicht kwijten, want de ondergang van be paalde industrieën en de uitbreiding der werkloosheid moeten worden vermeden. Vandervelde betoogde namens de Socia listische Partij dat de verklaring der regee- rïng een wanen is om aan alle economische noodzakelijkheid het hoofd te bieden. De Socialistische Partij zal de door de regeering te nemen maatregelen goedkeuren, daar zij gelooft, dat zij slechts tijdelijk zullen zijn. JAPANSCHE SUCCESSEN IN MANDSJOERIJE. FAKOEMEN DOOR DE JAPANNERS BEZET. LONDEN, 23 Dec. (V. D.) De in Mandsjoe- rije oprukkende Japansche troepen hebben thans de stad Fakoemen, die honderdduizend inwoners telt, bezet. Fakoemen was een der voornaamste bases voor talrijke ongeregelde Chineesche troepen. Kranten knipsels uit 1916. 24 December 1916. Vredesbemiddeling van President Wilson. De Nederlandschc Anti Oorlog-Raad heeft aan president Wilson een telegrafische sympathiebetuiging gezonden met zijn po ging tot bevordering van een duurzamen vrede. Wij zijn, aldus het telegram, over tuigd, dat alle oorlogvoerende volken smach ten naar een vrede, die de zelfstandigheid, der kleine staten verzekert. Een wereldver drag, houdende schepping cener volledige internationale rechtsorganisatie zal den toe- komstigen vrede een duurzaam karakter geven en de menschheid van het militarisme beviijden. ACTIE DER VROUWEN VOOR DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een twaalftal groote internationale vrou wenverenigingen, vertegenwoordigend ruim 45 millioen vrouwen, heeft een comité van actie gevormd voor de Ontwapeningsconfe rentie, dat zijn zetel heeft te Genève en zich ten doel stelt, in ieder land de verlangde duidelijke uitspraak van de openbare mee ning te verkrijgen. Voor Nederland heeft zich een comité ge vormd te Amsterdam, dat op initiatief van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, een bijeenkomst organiseert op 12 Januari 1932 in het Koloniaal Instituut te Amster dam. Mevrouw A. Röellbaronesse de Vos van Steenwij k en mevrouw C. de VlugtFlentrop zijn eere-presidenten van dit comité, waarin verder zitting hebben mevrouw C. M. Door manKielstra, presidente, mejuffrouw Rosa Man us en mej. L. C. A. van Eeghen, vice-pre- sidenten, mevrouw F. P.H. Kleiweg de Zwaan Vellema, le secretaresse, mevrouw Emmy van Lokhorst, tweede secretaresse, mejuf frouw A. C. Schippers, eerste pennlngmeeste- resse, mevrouw A. M. RoldanusDaners, tweede penningmeesteresse, mevrouw W. van Itallievan Embden, mevrouw L. Huisman- van Kol, mejuffrouw F- Muysken. MOOIE BIJDRAGEN VOOR HET CRISISCOMITé. K. N. V. B..-BESTUUR WIL 10.000 GEVEN. 1-Iet bestuur van den Kon. Ned. Voetbal bond heeft besloten aan de leden ter bond- vergadering voor te stellen een bedrag van 10.000 ter beschikking te stellen van het Nationaal Crisiscomité. De Hofmaarschalk van de Koningin heeft aan het Comité bericht, dat liet personeel van het Paleis Noordeinde zich heeft erbon- den tot een periodieke bijdrage waarvan het totaal circa 600 per maand zal bedragen. De senaat van het Delftsche studenten corps heeft 1000 aan het nationale is- comité afgedragen. Dit bedrag is geheel uit vrijwillige bijdragen bijeengebracht. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alphacca 23 Dec. te Rotterdam van Buenos Aires. Boschdijk 22 Dec. n.m. van Tampico naar N.-Orleans. Kota Pinang 23 Dec. 17 u. te Hamburg van Rotterdam. Laertes passeerde 22 Dec. Malta, Batavia naar Amsterdam. Nijkerk 23 Dec. van Amsterdam naar Rot terdam. Orestes 23 Dec. 12 u. van Havre, W.-Indië naar Antwerpen. Stuyvesant 23 Deca te Paramaribo van Amsterdam. Salland 23 Dec. van Amsterdam naar Zuid- Amerika. Tarakan 23 Dec. te Suez, Batavia naar Am sterdam. Ulysses 22 Dec. te Hamburg van Amster dam. Zuiderkerk 23 Dec. te Tsingtao, Japan naar Rotterdam. Het Belangrijkste nieuws. Rapport der B. I. B. gereed. De commissie is het er over eens, dat Duitsehland na af loop van het Hoover-jaar niet jin staat gal zijn, het voor waardelijke deel der annuï teiten over te maken. Wan neer men zich niet aan de situatie aanpast, is een catastrophe onvermijdelijk. Diepgaande conclusie. Een laatste waarschuwing aan een verdwaasde wereld. Volledige overeenstemming is 'thans bereikt over den inhoud van het rapport van de speciale commissie der Bank voor Internatio nale Betalingen. Het rapport, diat door den voorzitter der Sir Waller Layton. commissie, prof Beneduce. aan de regeerin gen en aan de Bank voor Internationale Be talingen zal worden toegezonden, bestaat uit vier (hoofdstukken' en eenig-e bijlagen, waarin de resultaten der werkzaamheden van de subcommissies voor de fouitenlandsche schul den en vorderingen van Duitsehland, de be grooting en de rijksspoorwegen zijn gevat. Het advies van de Commissie geeft in hoofd stuk I een overzicht van den huldigen toe stand en bespreekt in hoofdstuk n oorzaken en in hoofdstuk in de maatregelen der Duit sche regeering. In het vierde hoofdstuk komt het dan tot Öe volgende conclusies: Het staat vast dat Duitsehland het uitstel- bare deel der annuïteiten na afloop van het Hoover jaar niet zal kunnen transfereeren. De commissie verwijst naar de ernst van de crisis waarvan de omvang ongetwijfeld de „betrekkelijk korte depressie" overtreft. Het nieuwe plan ging uit van de permanente uitbreiding van den wereldhandel, waarbij de herstelbetalingen een factor van geringere Ibebeekenis zou worden. Feitelijk is het tegen deel geschied. Niet alleen is de wereldhandel •ingekrompen, maar ook de feitelijke lasten van de jaarlijksche annuiteiten zijn met 40% verhoogd. Het Duitsche probleem edscht ge meenschappelijk optreden dat slechts van de regeeringen kan uitgaan. De Commissie Wiggin heeft reeds in Augus tus een buitengewoon ernstige waarschuwing Prof. Beneduce. idoeii- hooien. De gebeur tenisslen wachtten niet. De crisis heeft geweldige afmetingen aangenomen. Indien niets gebeurt, sullen de moeilijkheden voorboden zijn van cata- strophen. Door den terugslag van het eco- FEUILLETON 4) Het was prachtig weer om te wandelen en de zon scheen werkelijk ibeurig, door de nog steeds groene bladeren der iboomen, op den weg in allerlei lichte vlekken, zoodat die weg me deed denken aan m'n eigen levens pad, waar immers ook licht en schaduw zoo wonderlijk gemengeld waren. Zoo philo- sopheexend had ik misschien een uur geloopen toen een meneer op een motor met zijspan me achterop reed. Hij snorde me voorbij en verdween om een bocht van den weg, maar vijf minuten later zag ik hem weer, want hij stond nu aan den kant „en panne". Zooals 't een gentleman betaamt, ging ik naar hem toe en vroeg, of ik hem misschien met iets van dienst kon zijn. Maar juist toen sloeg de motor weer aan en hij bedankte me en zei, dat 't alweer in orde was. Hoe wonderlijk lijkt ons dikwijls ons ge drag in een bepaalde situatie, waarin we ver keerd hebben, als we er later op terugzien! Want 'hoe aardig en naief stond ik daar op dien zonnigen weg naast dien vriendelijken meneer en hoe beleefd vroeg ik hem: „Kunt u me misschien ook zeggen, of dit weg naar Sasasaka is?" En hoe was die meneer niet één en al glimlach toen hij antwoordde: „Gaat u naar Sasasaka? Neen, dit is de weg niet. d.w.z. over een minuut of vijf, d.w.z. bij de tweede bocht moet u linksaf en dan rechts tot u bij een houtvesterswoning kemt en dan niet heelemaal links, maar zoo schuinsweg door een dennenbosch, maar toch tegelijk een beetje rechts draaien tot u bij een hek komt en dankunt u me volgen?" „Als u niet harder rijdt dan 5 K.M. zal t wel gaan", zei ik, terwijl ik duizelig werd, nomische leven op den politieken. 'toestand en omgekeerd zal de algemeene toestand nog ingewikkelder worden. Er zal slechts volgens economische wetten kunnen worden gehandeld.. Transferbetalingen in den omvang dat zij de betalingsbalans schade berokkenen, kunnen den chaos slechts verscherpen. De bevrijding van een debiteurstaat van een ondragelijke last, zal mogelijk de last op een crediteurstaat overhevelen. De eenige stap welke duurzaam het vertrouwen zal kunnen herstellen, os de aanpassing van alle schulden tusschen de staten onderling (herstel- .en andere oocrilogs- schulden) aan den huidigen- ontredderden toestand va.n de wereld. Eindelijk zijn stappen noodzakelijk om de energieke maatregelen waarmede de Duitsche regeering de stabili teit van haar valuta verdedigt, duurzame uitwerking te verzekeren. De Commissie richt tot de regeeringen het appèl onverwijld te beslissen en daarmede nieuwe hoop te geven op een verbeteren van de ernstige crisis, welke allen in gelijke mate drukt. Uit dit deel van het rapport kan men, dus opmaken, dat de commissie het noodzake lijk acht, dat het moratorium verlengd wordt. Terecht spreken enkele Duitsche bladen er hun leedwezen over uit, dat hoewel het Plan Young gedesavoueerd, er geen sprake is van schrapping der herstel betalingen. Voor 'het overige is het echter onmiskenbaar, dat, hoewél de commissie de kern heeft moeten vermijden, zij 'n document heeft opgesteld van groote waarde, omdat er openlijk in wordt vastgesteld, dat de wereld aan den rand van een catastrophe staat. Inzooverre kan Duitsehland tevreden zijn met het werk der commissie! Het is een laatste waarschuwing aan een verdwaasde wereld! L. A. DuiiscMand. De afzonderlijke hoofdstukken van het B. I. B.-advies. Hoofdstuk I geeft een overzicht van den huldigen toestand in Duitsehland en ontwik keling hiervan. In het bijzonder werken de tolmuren, de voorschriften van het buiten land. invoerbeperkingen en contingentee- ringen samen met den verscherpten wedloop inzake de devalorisatie van het pond en an dere valuta in tegengestelre richtingen. Duitsehland heeft een weloverlegde prijs- en loonsverlagingspolitiek gevolgd ten einde zijn economischen toestand tegenover het buitenland zooveel mogelijk te beschermen. Prijzen en loonen werden bij de laatste Nood verordening verder verlaagd. De werkloosheid is per 1 December tot 5 millioen gestegen. De landbouw met zijn groote lasten heeft de renten nauwelijks kun nen opbrengen, zoodat maatregelen genomen moesten worden welke op een moratorium gelijken, ten einde zijn ineenstorting te voor komen. De crisis heeft ook voor de openbare financiën een critieken toestand geschapen. De belastinglast is volgens de opvatting van de commissie zoo hoog gestegen dat voor een verdere verhooging geen plaats meer is. De inkrimping van het berrijfsleven blijkt ook uit de achtuitgang van de inkomsten van de Rijksspoorwegen. In het jaar 1931 ble ven de ontvangsten met 23 pet. achter bij die van 1929. Het bedrijfsoverschot wordt op niet meer dan 178 milioen geschat. Daardoor was zelf het betrekken van de reserves der Rijks spoorwegen in het jaar 1930 niet voldoende en uit de ontvangsten betalingen te verrich ten voor herstel- en schuldverplichtingen. De sub-commissie welke rapport moest uitbren gen over den toestand van de Rijksspoorwegen Is tot de conclusie gekomen dat de Rijksspoor wegen au fond een gezonde onderneming is en bij het in acht nemen van de principes van koopmanschap een bedrijf overschot zal kunnen geven wanneer Duitsehland en de wereld weer hun evenwicht zullen hebben te rug gevonden en normale economische ver houdingen zullen zijn ingetreden. Hoofdstuk n behandelt de omstandigheden en verhoudingen welke geleid hebben tot den huidigen toestand. Evenals alle andere lan den heeft ook Duitsehland onder de gevolgen van de buitengewone prijsineenstorting gele den, welke karakteristiek is voor het econo mische leven ter wereld sinds 1929. De ach want ',t scheen me zoo toe, dat ik niet oneer wist, wat links of rechts was. „Maar ik weet foeter"', lachte de aller- innemenidste 'vreemdeling. „Stapt u in, ik rijd er wel niet heen, maar toch een goed eind in de richting". „Top", riep ik en zat al in de zijspan, overgelukkig met dit buitenkansje en daar reden we voort. Hoeveel zijwegen we links en rechts in sloegen, weet ik niet meer en hoeveel keer we schuinsweg links reden en toch een foeetje naar rechts draaiden,, ben ik vergeten, maar eindelijk, geheel onverwacht, reden we een laan in, die me (bekend voorkwam en dat was zoo wonderlijk niet, want 't was de laan, waar tante woonde. Ik keek mijn gedienstigen chauffeur strak aan, maar hij zag niet op of om, maar reed in een sierlijke bocht bij mijn tante voor de huisdeur. Deze vriendelijke dame deed zelf open. „Wel foedanfct, meneer Layien!", riep ze „Tot uw dienst, freule", zei meneer Layen. „Kom er maar uit, Chip", zei tante tot mij. ik stapte uit en voelde mij, of ik droom de. Later vertelde tante, dat ik zulke dwaas heden niet moest uithalen, want dat ik geen stap kon doen, of ze wist 't want het heele dorp was van mijn signalement op de hoogte en ze vertelde me ook nog, dat als t me gelukt was in Sasasaka aan te komen, ik daar teruggestuurd zou zijn, desnoods als ijlgoed, omdat ze ook daar iedereen gewaar schuwd had. Het menschelijk vernuft is een fijn instru ment en zulke mokerslagen kan het op den duur niet verdragen. Moet ik mij onderwerpen? HOOFDSTUK II. 10 September." Het is typisch, dat je bij het ouder worden steedis weer toppunten ziet van situaties, die je tot nu voor 't toppunt had gehouden. En zoo werd in één avond alles wat ik tot nu had meegemaakt op 't- gebied van zieleadel, schitterend geslagen en ik weet haast niet waar ik beginnen of ein digen moet. Wie denkt-, dat hij wel eens wait typisch heeft gezien, moet eerst nog maar eens gaan kijken naar tante Ainalia als ze een visite gaat maken. Toen ik het voor de eerste maal zag, wilde ik weer naar m'n slaap- de deur ging open en er kwam een meisje binnenwaartoe ik mij voelde aangetrokken. kamertje teruggaan om een oud pierrot- cosbuum aan te trekken, want ik dacht, da* we op weg waren naar een foadmasqué. On danks een zekere levenservaring, had ik toch nog nooit de dwaasheid gezien, waartoe het fatsoen sommige dames brengt. Terwijl ik naast tante voortging, voelde ik me een soort archeoloog en ik was razend nieuwsgierig wat voor indruk we zouden maken op de familie Layen, die we gingen bezoeken. Maar de familie Layen was heele maal niet verbaasd en behandelde mijn tante I zelfs of ze een gewoon medemensch was, waar uit al weer blijkt hoe veel 't toch waard is. als men zich laat leiden door een overtuiging, want de familie Layen laat zich door haar overtuiging leiden en nu zijn ze allemaal ernstig en blijmoedig. De oude heer is dokter en een broer van den man, die zoo vriendelijk was mij weer thuis te brengen, toen ik bijna afgedwaald was naar Sasasaka. Het is zijn idee dat alle menschen goed zouden zijn, als ze zoo zouden zijn als hij is. Want hij staat eiken morgen om 6 uur op en neemt dan een -koud bad en nu is hij vijf en zestig en kan nog een zware eiken stoeil aan één poot boven z'n macht tillen. En als alle menschen zoo waren, zou deze wereld een betere wereld zijn om in te leven, want niemand zou meer drinken of stelen of moorden, maar iedereen zou Vroeg opstaan en stoelen optillen, wat tenslotte niemand kwaad doet: Mevrouw zegt liever verzen op en zoo zijn zij een heel amusant stel, vooral als hun zoon er is, die in Utrecht medicijnen stu deert en dus een student is. Hij houdt veel van zijn lieve ouders, aan wie hij alles te danken heeft en studeert werkelijk, wat typische eigenaardigheden zijn voor een stu dent en hij drinkt ook geen sterke drank, evenmin als zijn vader, die sinds z'n veer tiende jaar geen druppel meer heeft ge proefd. Door deze drie menschen werden wij zeer hartelijk begroet en wij gingen om de tafel zitten en zaten naar elkaar te kijken. We keken elkaar wel tien minuten blijmoedig en ernstig aan, maar ik werd er zóó zenuw achtig van, dat het me overal begon te krie belen en ik de grootste moeite had om me te beheersohen. Éindelijk zei de heer Layen, dat er weer een bedroevend voorbeeld in het dorp was voorgevallen van de afschuwelijke uitwerking van sterken drank. Een zekere Melis Veldervliet haid de ge woonte eiken dag twee borreltjes te pakken Maar z'n vrouw werd ziek en had verster kende middelen noodig. Toen had Dr. Layen een gesprek met Melis gehad en hem laten beloven niet meer te drinken, maar al het geld eiken dag in een spaarpotje te doen en dan kon z'n vrouw daarvoor ais het zomer wash een dag of veertien naar buiten. Eerst had Melis er niet veel zin in gehad, maar toen hij hoorde, dat „buiten" ver weg was, in de buurt van Amsterdam, begon hij ex wat voor te voelen, en kregen z'n betere ge-. voelens de overhand. Toen kochten ze een. spaarpotje en dat was een brievenbus, want 't is gek, maar als je wilt gaan sparen moet je altijd eerst geld uitgeven. En eiken dag deed Melis ©en brief en een drukwerk in de bus, en de brief was eert kwartje en het drukwerk een stuivertje. En de dokter had aan de bus een kaartje ge hangen met „Naar Amsterdam!" erop aan den achterkant „Naar de Gezondheid!" En Melis werd heelemaal een ernstig oppassend man en hij ging niet meer uit met z'n ka meraden, maar zat altijd thuis op z'n brieven bus te passen. En soms nam hij de bus in z'n hand en bekeek de opschriften- en woog de zwaarte en lachte stil in zich zelf. Maar toen kreeg hij een verdrongen complex en dat is net zoo iets als dat je buikpijn krijgt, omdat je niet durft lachen. Want op een middag kwam vrouw Veldervliet thuis en ze was doodverhaasd, dat ze Mélds wiet bij de brievenbus zag zitten. En ze ging naar de brievenbus -toe om te controleeren of Melis z'n post al bezorgd had, want v-rouw Velder vliet had een trucje ontdekt, om met een mes de bus te lichten en ze deed 't nu en dan, om met een vriendin een brandewijntje te nemen. Maar tot haar schrik was de heele bus leeg en toen ze goed keek zag ze dat er een ander papiertje aanhing en daar stond op „Naar de Kameraden". En daar kwam Melis al terug en hij had 't geld regelrecht verdronken en hij kwam op handen en voeten de kamer in. Toen hij z'n vrouw met 't busje in haar handen zag, wilde hij haar met alle geweildi probeeren te- posten; hij wilde haar opsparen, zooals hij zei, voor de ouwe dag. Nadat hij zoo z'n vrouw vreeselijk had mishandeld en zelf geen heel stuk goed meer aan z'n lichaam had, begon hij den boel af te breken en wilde alles in z'n spaarpot doen. Want hij zei dat sparen toch maar alles was en dat hij voortaan alles wilde opsparen. Maar bij een poging om het fornuis te posten .vlogen de keukengordijnen in brand en toen wilde hij 't vuur in z'n spaarpot doen om voor den win ter wat warmte te hebben. En hij ver brandde z'n handen, zoodat hij brullend van de pijn 't huis uitliep en tegen ieder ver telde. dat z'n brandkast gelukkig in orde was, dat de boel wel kon verbranden, want dat gelukkig z'n vrouw en alles in de safe zat. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5