IN ENGELAND. Bij W. Geisler, den Meester-glasblazer. De Kunstglasblazerij van Amsterdam. Goal! Van Oud naar Nieuw. HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1931 De Amsterdamsche glasblazer woont in een verstild hoekje van een wat obscure en soms rumoerige buurt van de oude stad. Zijn huis staat geleund tegen den toren van de Oude Kerk en de zuivere lijnen van den sterken toren zijn het symbool van zijn kunst; uit de' puurheid van een enkele vlam en wat geblazen lucht gestalte te geven aan het heldere glas, het schoone te scheppen uit de harde en onhandelbare stof. De deur is breed en rustig met den naam en de kwaliteit: „W. Geisler. Glasblazerij"; in sierlijke witte krulletters er op, zooals het past bij het eerbiedwaardig ambt van Mees- ter-Blazer. Geisler is een naam, die roem draagt in de geschiedenis van 't glas. Sinds een eeuw zijn de Geislers de blazers van het kunstglas. Niet van het glas met ar tistieke pretentie, maar van het chemische en physische glaswerk, dat gebruikt wordt in de laboratoria en leslokalen, de kolven en ge bogen buizen, de bollen en hevels en fles- schen. En de jaren door handhaafden zij een monopolie, gewaarborgd door het vakge heim, dat familiebezit bleef en overging van vader op zoon. Zoo was tot voor kort de Amsterdamsche meesterblazer de eenige kunstglasblazer in Nederland, leverancier van het Rijk voor alle laboratoria. Zijn grootvader Geisler, was een wever te Iegelshieb in Saksen Meiningen en het moet in het laatst van de achttiende eeuw geweest zijn, dat hij het blazen der ge bogen buizen uitvond. Hij had twee zoons, Heinrich en Rudolph, die hem opvolgden in de kunstglasblazerij en haar tot grooten roem brachten. Zij zijn de uitvinders van de Geis- lersche buizen, de glazen buizen met licht gevend gas gevuld, die later bij de uitvinding van de Röntgenstralen van zoo onschatbaar nut bleken te zijn. De beide broeders vestig den een fabriek van physisisch en chemisch glas te Bonn, de universiteitsstad en bleven in het belang der wetenschap werkzaam, want nog andere instrumenten vonden zij uit, kwikpompen, glazen kranen, een vapori- meter. Zoo groot was hun faam, dat de Ne- derlandsche regeering een hunner, de vader van den Amsterdamschen glasblazer, uitnoo- digde om naar Nederland te komen en hem benoemde tot leverancier van de Rijkslabora toria. Deze Geisler vestigde zich in Den Haag. De ander bleef te Bonn en ontving aan de Universiteit de doctorsbul. Later verhuisde de glasblazer Geisler naar Amsterdam en het was daar, aan den Groen burgwal, dat de zoon al vroeg zijn opleiding kreeg. Toen hij twaalf jaar was, en zijn vader ge storven, werd hem gevraagd, wat hij liever wilde, op school of in de glasblazerij en zoo als de meeste jongens zouden ge'daan heb ben, antwoordde hij: In de glasblazerij. Twintig Januari nu, wordt de Amsterdam sche nazaat van een beroemde familie 75 jaar en met evenveel welgevallen als waar mee hij u het schip toont, dat ragfijn met want en stengen en ra's en takelage, geheel van glas geblazen is, vertelt hij u van den tijd, dat hij opgroeide in de laboratoria der studenten en een autoriteit werd op het ter rein der kunstglasblazerij. Een .autoriteit als examinator voor het on derdeel glasblazerij bij de examens voor ama nuensis en laboratoriumassistent, als genoo- digde op vergaderingen van de Maatschappij tot bevordreing van de Fabrieks- en Hand- werksnijverheid in Nederland, waar hij lezin gen hield, als jurylid en ook als inzender op tentoonstellingen, waar hij vele malen be kroond werd met goud. Want al mochten er zijn, die het kunstglasblazen konden nadoen, het product van Geisler was door meester hand en vakgeheim geadeld als geen ander glas. Hij weet u te vertellen van den professor, die zonder uitzondering brak, nadat hij het had ontvangen, wat Geisler voor hem blies. Dan kwam de professor terug en de glasbla zer schudde het hoofd, want dat het den hoogleeraar nog al duur te staan kwam, was het ergste niet: wat de Meester-blazer af levert is een kunstwerk als zoodanig en alle vakkennis, risico en beroepsgeheimen, die er in geconcentreerd zijn, liet de prof zonder pardon aan gruizels vallen op de steenen van den hal of op de stoep. Een aardige herinnering is ook een bezoek, dat de heer Philips bij Geisler bracht, nu 40 jaar geleden, toen hij diens medewerking in riep bij de stichting der fabriek. En dan: een aanbieding, die de heer Geisler kreeg, opi zich in Rusland te komen vestigen. Het is nog maar sinds kort, dat het Rijk in zijn laboratoria een eigen glasblazer in vas ten dienst heeft genomen, en nu is ook in het oude bedrijf der Amsterdamsche kunstglas blazerij malaise ingetreden. Personeel is er niet meer, alleen, wanneer het druk is, helpt mevrouw Geisler, die behalve op verdienste lijke wijze de schrijfpen en het teekenstift ook vaardig het blaasroer hanteert, een handje. Maar veel kunstglaswerk kan tegen woordig machinaal vervaardigd worden Zooals de kunst van het glasblazen beslo ten ligt in het geheim van een enkele bewe ging van de hand, zoo bepaalt de kunstglas blazer zich tot een enkel instrument, de over verhitte gasvlam. Zijn werkplaats is niet een fabriek, waar in de gloeiend heete glaspot het product ontstaat uit soda, zand en kalk steen. Zijn grondstof ontvang hij uit Jena, de glazen buizen, die in bossen in de werk plaats staan, buigzaam en zwiepend als riet, wanneer ge ze in de hand neemt. Achter de kleine ruitjes van het hooge, raam naast den toren kunt ge den mee'ster zien zitten, een figuur uit de verhalen van Hauff, een Kohlenpeter, het grijze hoofd ge bogen over de suizende, door den luchtbalg aangeblazen vlam, die heeter wordf dan de kwikthermometer wijzen kan. Rood en wit gloeiend laat hij het glas worden, tot het smelt, om dan de buis te trekken tot 'n draad ter dikte van een haarvat. Maar die toch een buis gebleven is, wat hij u bewijst, door er in te blazen, zoodat het luchtbellen geeft in een glas water. Glas geleidt niet en glas snijdt niet, dit toont hij u door de gloeiende grondstof te blazen tot een bol, de mond aan het einde van de buis, die in het midden kokend heet is. de vinger aan het andere einde. Een bol, die zoo dun is, dat hij uiteenspat met licht geknao. als ge er aan tipt met uw vingers, waarna ge het glas in de handen kunt wrij ven tot pulver, zonder dat ge u bezeert. Hun meestersn aam verwierven de Geislers met het buigen van het glas. Het buigen van een glazen buis in vele bochten, zonder dat zij dicht raakt, dat was hun geheim. Een geheim van ademtechniek en het draaien van de glasbuis tusschen de vingers, om der vorm te scheppen. En de kundigheid on naar een teekenig te werken. Zoo ontstonde: areometers, burretten, manometers, U-vor- mige buizen, koortsthermometers, Woulfsche flesschen, en wat niet al. Maar: artikelen, die tegenwoordig de fa brieken in Duitschland óók leveren. Deze Geisler is de laatste van zijn geslacht. Een opvolger heeft hij niet. Mocht hij het werk neerleggen dan zal een oud stuk hand- werksnijverheid verdwijnen. Maar-de toren zal het geheim bewaren als een Sphynx. Want de fabrieksarbeid heeft zijn eigen geheimen. Pk. TWIST OVER DE KINDEREN. GEBROKEN RIBBEN EN DOORGESNEDEN PEZEN. Twee bewoners van een woonschip te Gro ningen kregen naar het Handelsblad meldt, twist over hun kinderen. De oudste wond zich dermate op, dat hij een bijl greep en den ander daarmee te lijf ging. Deze wist de sla gen gedeeltelijk met zijn arm op te vangen, doch moest niettemin met een paar gebro ken ribben in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen, waar tevens moest wor den geconstateerd, dat de pezen van den lin kerarm waren doorgehakt. De dader is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. LIEFDESDRAMA BIJ 'S-HERTOGENBOSCH Op den weg tusschen Engelen en 's-Herto- genbosch heeft een teleurgestelde minnaar zich Zondagavond verdekt opgesteld en er zijn medeminnaar, toen die met het vroe gere meisje van den ander langs kwam, met een gummistok bewerkt. De medeminnaar verweerde zich met een mes en bracht den aanvaller zulke wonden toe, dat deze korten tijd later overleed. De dader is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. MOORDZAAK ESCHAUZIER 28 JANUARI VOOR. Het Haagsch Corr. Bureau seint ons: Naar wij vernemen is de behandeling van de strafzaak tegen de beide verdachten van den in Mei van dit jaar gepleegden moord op den heer Eschauzier wiens lijk zoo als men zich zal herinneren gevonden werd in een pakhuis aan de Westerbaanstraat, thans door de Rechtbank te 's-Gravehhage bepaald op Donderdag 28 Januari. Vanwege het O.M. zullein 25 getuigen wor den gedagvaard. TRICHINENVERGIFTIGING UTRECHT. TE NEGEN MENSCHEN ZIEK NA ETEN VAN VARKENSVLEESCH. Te Utreoht zijn negen personen ziek ge worden tengevolge van trichinose-vergiftiging door met trichinen besmet varkensvleesch. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen en maken het goed. B. en W. hebben een proclamatie tot de burgerij gericht om varikensvleesch alleen in geheel garen toestand te gebruiken. Het blijkt dat de gezinnen waaruit de patiënten afkom stig zijn, het vüeesch betrokken van een zelfden slager. Men had van rauw gehakt gegeten. Den slager treft geen sohuld, omdat het vleesch goedgekeurd was, daar varkens niet op trichinen gekeurd worden, aangezien •trichinose zeer zeldzaam voorkomt bij var kens in Nederland. Het is daarom zeer moei lijk trichinose te diagnosticeeren. De besmettingshaard is niet meer na te gaan, daar het incufoatietijdperk zeer lang is bij trichinose. Gevaar is er niet, omdat de ziekte, die zich openbaart door brakrngen temperatuursverhoogingen en spierpijnen soms ook buikloop, niet besmettelijk is. GEEN INTERIM-DIVIDEND A. K. U. Commissarissen en directie van de Alge- meene Kunstzijde Unie meenen gezien de tijdsomstandigheden geen gebruik te moeten maken van de machtiging tot het uitkeeren van een tweede interimdividend van 3 pet. op 2 Januari 1932 aan houders van prefe rente aandeeleii. De beslissing wordt overgelaten aan de eerstvolgende algemeene vergadering. HET LINKS-SOCIALISTISCH WEEKEINDE. Zondagmorgen heeft op he.t links-socialis tisch week-einde te Amsterdam nog gespro ken de heer F. van der Goes, over „Het ministerialisme in Frankrijk". AANGEHOUDEN VROUW OP VRIJE VOETEN. De vrouw die was aangehouden wegens een verdacht sterfgeval te Temeuzen, is op ver zoek van de verdedigster door de rechtbank te Middelburg op vrije voeten gesteld, meldt de Msb. BEZUINIGINGEN TE AMSTERDAM. Het Handelsblad weet te melden, dat de functie van hoofdingenieur-adviseur van den commandant van de brandweer te Am sterdam, tot het instellen waarvan de Raad machtiging verleend had, waarmee een be drag van f 8500 per jaar gemoeid was, voors hands niet zal worden geschapen. Mede blijft uit bezuiniging de stichting van een nieuwe hoofdbureau van politie achterwege. {Het bestuur van den K.N.V.B. stelt de bondsvergadering voor, J 10.000.ter beschikking te stellen van het Nationaal Crisis Comité.) Wat zegt u van die geste, Dat is toch werklijk fijn, Van het college heeren, Die voetbalsturig zijn. De werkloosheid en crisis, Staan buiten voetbalsport. Toch wordt daarvoor vrijwillig Tienduizend pop gestort. Hij kan het goed betalen Die groote voetbalbond. Temidden van verzwakken Staat hij nog kerngezond. Ze kunnen het betalen, Ach ja, dat weet ik wel, De populaire trapsport Is een voordeelig spel. 't Kost geld maar geen bekrimpen, Dat geef ik gaarne toe, Doch 'k wou er maar van zeggen: Ze doen 't dan ook en hoe! Ik vind die mooie geste Een zeer belangrijk feit, Dit is de hoogste uiting Van de sportiviteit. Mijn hulde, bondsbestuurders, U siere 't aureool Van breeden blik en daden Gij schoot op 't doel en Goal! RADIO-PROCRAMMA WOENSDAG 30 DECEMBER 1931. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. VARA-uitzending. 10.00 vjn. VPRO. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. VPRO. 10.15 Concert, Hawaiian kwartet o.l.v. J. B. Kok. A. Bouwmeester (voordr.) en het VARA- tooneel. 12.00 Concert VARA-septet en gra mofoonpl. 2.15 Onze keuken door P. J. Kers. 3.00 Cello-recital door Greta v. d. Wal. Joh. Jong piano. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Vraag halfuurtje. 5.15 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.00 Onderwijsfonds Binnenscheep vaart. 6.30 Radio-volksuniversiteit. 7.00 Ver volg concert. 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Muziek van dezen tijd, door Berthe Seroen (zang) en P. Dusch (piano)8.30 Voordracht door Minny Erfmann. 9.00 Concert VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Manhenkwartet „Neerlandia" Mevr. R. Vegt-de Swarte (piano)o.a. ouver ture „Tancred", Rossini en La Feria Lacome. 9.45 De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit. 10.40 Vervolgconcert, m.m.v. Nacky Mulder (humorist) en Lou Dekker (piano), o.a. Kompotpourri 1931, Dostal. 12.00 Sluiting. 10.30 Vaz Dias. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang NCRV-dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumspel, M. F. Jurjaansz. Mej. A. Geest (sopraan), 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert NCRV-kwartet (zang, viool, cello, piano, 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Concert Draperkwartet. 4.30 Gramofoon- platen. 5.00 Kinderuur. 6.00 Voor de land bouwers. 6.45 Causerie door Dr. F. J. Krop. 7.15 Causerie door H. Amelinck. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert Chr. Mannen koor Valerius" o.l.v. W. v. Laar, m.m. van Heieen Drayer. 9.00 Roffelrijmen door Leo Lens. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Vaz Dias, hierna ot 11.30 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing, 12.20 Orkestconcert m.m.v. The Sullivan Singers. I.35 Orgelconcert door Dr. H. Roodes. 2.35 38ste Jaarlijksche Banket voor de Kleine Londenaars (Liefdadigheidsfeest). 3.50 Het Sted. orkest van Bournemouth o. 1. v. Dan Godfey. C. Curzon (piano) o.a. Symphonic Pathétique, Tsohaikowsky. 5.05 Orgelconcert. Reginald New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 6.50 Liederen van Struasz. 7.10, 7.30 en 7.50' Lezing. 8.20 Liszteoncert. A. Thursfield (sopraan) en Frank Mannheimer (piano), o.a. Mephisto-waOs. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing 9.55 BBC-licht orkest o.l.v. Hely Hutchinson, W. Widdop (tenor), o.a. 1ste Arlésienne suite. Bizet en Walter's Preislied uit „Die Meister- singer", Wagner. 11.05 Jack Harris en zij Band. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 Radiotooneel „La Robe Rouge", Brieux. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20, 10.40il2.10 Gramofoonplaten. 12.25 Concert door het Werag-orkest. 4.20 Namiddagconcert, 7.20 Symphonie in Es-dur, Haydn, Werag-orkest o.l.v. Buschiköbter. 8.— „Der andere Don Quichotte" hoorspel met muziek van Hempel. 8.45 Spaansche dansen, kflein Werag-orkest o.-Lv. Pensis. Hierna tot II.20 populair concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Concert uit Rest. Wivex. 2.20 Louis Freils orkest. 7.20 De instrumenten van het orkest m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. Gröhn- dal. 8.50 Folmer Jensen (piano) speelt de piano-sonate op. D-dur, Beethoven. 9.25 Om roeporkest o.l.v. Gröhndal. Nieuwe Deensehe muziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Viool- en piano-sonaten. 5.50 Zang door mevr. Tous- saint, 6.05 Gramofoonplaten. 6.50 dito. 8.20 Opera ,De Barbier van Sevilla", Rossini (gra mofoonplaten). 9.20 Vroolijk uurtje o.l.v. Theo Fleischman. 338 M.: 12.35 1ste en 2de acte van „Rigoletto" Verdi. 5.20 Dansmuziek uit Atlanta 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Operette „Seppel" van E. Hullebroeck. ROME, 441 M. 8.20 Uitzending van een opera. ZEESEN, 1635 M. 6.50 Operette „de Geisha" van Sidnej Jones. Dir. Fr. Zweig. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 dansmuziek door den kapel van Gebr. Walters. Voor de Britten is de wereld een jaar ouder wanneer de Eerste Kerstdag voorbij is. Voor hen, als men de Schotten uitzondert, is Oudejaarsavond en de overgang van Oud naar Nieuw van geen bijzonder gewicht. De eerste dag van het nieuwe jaar is een werk dag, tenzij hij op een Zondag valt. En aan gezien het voor de meesten den anderen dag weer vroeg dag is blijven zij niet op op „New Year's Eve" met punch en bollen of met oes ters en champagne, zooals wij wel doen. Er zijn de laatste jaren wel Oudejaarsavond vieringen gekomen in hotels en restaurants. Dat zijn gewone openbare vermakelijkheden. Het vermakelijkheidsbedrijf, dat naar zijn aard alle gelegenheden aangrijpt om dit be drijf uit te breiden, heeft zich na den oorlog af geleidelijk meer ingespannen om ook van den laatsten avond van het jaar een avond van feest en pret, van eten, drinken en dan sen en van attracties (voor de dames) te maken. Het vermakelijkheidsbedrijf heeft uiteraard de beschikking over de beste mid delen om den avond als zoodanig populair te maken en „New Year's Eve" komt er dan ook meer en meer in. Maar Engelsche traditie zit er niet aan vast, en het blijft daarom een wat onbevredigende zaak. De Schotten daarentegen vieren het Oude uit en het Nieuwe in, niet ongelijk aan de wijze waarop wij het doen. In Londen, waar veel Schotten wonen, concentre?-' de viering zich rond de kathedraal van St. aul, waar zich tegen twaalf uur middernacht vele men- schen, wier wieg benoorden de Tweed stond, verzamelen en naar men zegt ook vele menschen van andere stammen, die mee wil len doen „for a lark". De Engelschen staan feitelijk buiten deze heibel, en zien er met overigens goedgestemde hooghartigheid op neer, als op een zonderlinge gewoonte van een vreemd volk. De Schotten en zij die er voor willen doorgaan (want zelfs de meest stambewuste Engelschman gaat wel graag door voor een Schot) en zij die zich in de pret mengen .vormen wanneer de klok van de kathedraal begint te luiden arm in arm een keten rond het gebouw en hossen er rond, al zingend het beproefde lied van den Schotschen grond, Auld Lang Syne. Men drinkt whisky, meegebracht in jaszakken, onder de oneindigheid van den nachtelijken hemel. Maar deze volksverzameling rond St. Pauls, wanneer het oude jaar wegwijkt onder de monotone slagen van Great Paül, de grootste klok van Engeland, is in wezen on-Engelsch. Voor de Engelschen is het oude jaar voorbij wanneer Kerstmis voorbij is. En het is voor hen een zeer gedenkwaardig jaar geweest. Het heeft naar allen schijn een belangrijk keerpunt gebracht in de politiek van het land, waarvan de weerslag al is on dervonden in binnen- en buitenland, een weerslag die straks zeker nog veel krachtiger gevoeld zal worden. Men heeft plotseling het oude gebouw van den Vrijhandel altijd door de drie jongste geslachten in het land aangezien voor een vasten onneembaren burcht nagenoeg ineen zien storten. „De logica der gebeurtenissen' 'heeft dit volgens hen, die de ineenstorting met vreugde heb ben aanschouwd, bewerkt. Zij verzuimen er bij te vermelden dat de zelfde logica der ge beurtenissen straks misschien de gansche rest, die voor een natie of een gemeenschap de grootste waarde vertegenwoordigt, in de ineenstorting zal doen deelen. Vrijhandel of Bescherming was nog geen kwestie, toen de Labour-regeering er in Augustus geen gat meer in zag en op den 24sten van die maand moest aftreden, aangezien zij geen eenstem migheid kon bereiken over de maatregelen, welke een sluitende begrooting moesten ver schaffen. MacDonald heeft geconfereerd met de toenmalige Oppositieleiders, met Neville Chamberlain en met Sir Herbert Samuel. De een had zelfs niet protectie gefluisterd, de ander zelfs niet Vrijhandel gemompeld. Het jaar 1931 werd het jaar van de twee natio nale regeeringen, de eerste ontstaan uit den onmiddellijken nood van het oogenblik, die een sluitende begrooting eischte en de on middellijke uitvoering der bezuinigingsmaat regelen, voor zulk een sluitende begrooting noodzakelijk. Toen dit afgedaan was, hadden de Conservatieven het land op de mouw ge speld dat verkiezingen terstond moesten plaats hebben. De partij tactiek, welke hierop aanstuurde, was voortreffelijk in theorie en zou ontstellend effectief blijken in de prak tijk. De tweede nationale regeering welke uit de Verkiezingen voortkwam, was weer vol tallig. Het noodbestuur van tien had plaats gemaakt voor een volledig ministerie van twintig. Vermaarde veteranen stonden er bulten of werden terzijde gesteld: sir Austen Chamberlain, Lord Reading, Churchill, Sir Robert Home, Amery. Lloyd George, van een ernstige ziekte herstellende, had geen werk zaam aandeel genomen in de schokkende po litieke gebeurtenissen. Maar men weet waar men met hem aan toe is. De „nationale" ver kiezingen vonden in hem een verwoed tegen stander. Hij meende de bedoeling der Conser vatieven te doorzien en bleef de vlag van den Vrijhandel hooghouden (waarschijnlijk meer om politieke overwegingen dan uit innige overtuiging). Wanneer hij straks terugkeert in het Lagerhuis zal hij er aan den oppositie kant zitten. He'll play a lone hand" met zijn familiepartijtje. Wat nu? De regeering heeft nominaal de begrooting sluitend gemaakt. Zij heeft zich verder aan de taak gezet de handelsbalans sluitend te maken, een zaak waarmede een regeering zich normaal nimmer zou bemoeien of zou mogen bemoeien. Maar de tijden zijn niet normaal. Zelfs nu zijn er ook in Enge land nog vele bekwame mannen, die niet ge- looven aan een ongunstige handelsbalans" of aan het vermogen van een regeering welke regeering ook haar „gunstig" te maken. Het jaar 1931 was gedenkwaardig. Maar het heeft niets uitgemaakt en niets beslist, niet in dit land, niet in de wereld. Hr pract.isch effect van de nieuwe nationale regeering op de verwoestingen van wat ChurchiÜ den eco- nomischen sneeuwstorm heeft genoemd, is nihil geweest. Het jaar 1932 zal wel veel ge denkwaardiger worden dan 1931 ooit had kunnen zijn. Het dreigend probleem van oorlogsschulden en herstelbetalingen, de cri sis in Britsch Indië en de alsnog ontembaar voortwoedende „economie blizzard" gaan met ons het nieuwe jaar in. A. K. v. R, MANOEUVRES VAN DE AMERI- KAANSCHE VLOOT. WASHINGTON 27 December (Reuter). Gecombineerde manoeuvres op zeer uitge breide schaal worden gehouden door de Ame- rikaaoische marine-strijdmachten in hun ge heel en een deel der luchtvloot van het leger, van 6 tot 11 Februari in de nabijheid van Hawai. De oefeningen zullen den vorm heb ben van een schijnaanval op de eilanden. DE COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN CHILI. DRIE-EN-DERTIG DOODEN. SANTIAGO, 28 December (V.D.) Ook in Vallonar zijn ernstige botsingen tusschen Chileensche troep,n en communisten voor gevallen. Het aantal dóeden bedraagt twee- en-twintig. In totaal zijn gedurende de Kerstdagen bij de botsingen tusschen com munisten en militairen 33 personen gedood. SPOORWEGONGELUK WüRTEMBERG. IN TIEN GEWONDEN. STUTTGART, 28 Dec. (V.D-) Op het sta tion Laupheim is een personentrein bij het binnenrijden op twee goederenwagens ge- stooten die door onbekende oorzaak aan het rijden waren gegaan. Bij de botsing werd een tiental personen gewond. Beide goede renwagens werden ernstig ,de locomotief van den personentrein licht beschadigd. DUITSCHE VLUCHT NAAR AFRIKA. BERLIJN, 28 December. (Wolffbureau.) Vanmorgen is dr. Simmer met zijn begelei der Schulte en den monteur Spindler van het vliegveld Tempelhof gestart voor een vlucht naar Afrika. De eerste tusschenlanding zal in Weenen zijn. ELLY BEINHORN TE DELHI. BERLIJN, 28 Dec. (Wolffbureau.) De Duitsche aviatrice Elly Beinhorn is op den vooravond van Kerstmis te Delhi aangeko men. Over eenige dagen vertrekt zij naar Calcutta en vandaar naar Siam en de Soen- üa-eilanden. KERSTGROET UITSTEKEND IN WEST-INDIë OVERGEKOMEN. Het Haagsch Corresp. Bur. verneemt dat de uitzending van den Kerstgroet der koningin zoowel in Suriname als in Curasao en op de Bovenwindsche eilanden uitstekend is over gekomen ARROND.-RECHTBANK. Poging tot inbraak. Voor de rechtbank stonden twee jongelui, thans gedetineerd terecht, die in den nacht van 11 op 12 November een poging tot inbraak gepleegd zouden hebben in een perceel aan de Parklaan. Er was een stuk glas uit de ruit in de deur gebroken in de buurt van het slot. Vele getuigen waren gedagvaard. Een ma gazijnbediende, die in het bewuste perceel werkzaam was op 11 November des morgens, had, door gekraak van de voordeur opmerk zaam geworden, het hoofd van een der ver dachten onderzoekend om de voordeur heen gezien. Een kellner, die een der verdachten kende had hem met een ander in de straat gezien, zoowel 's middags als 's avonds. Een nachtwaker had beide verdachten om het perceel opgemerkt en hem aan de deuren, ook verder op zien morrelen. Hij dacht dade lijk dat er iets aan de hand was, omdat die beide mannen, die hij niet kende, in zijn wijk des nachts deden alsof zij ook nachtwakers waren. Zij gingen weg, doch even later zag hij hen weer en hij herkende in hen de verdach ten. Tenslotte verklaarde een deskundige, dat de vingerafdrukken op het uitgebroken glas gevonden en die der verdachten indentiek waren. Beiden ontkenden ze pertinent. Geen haar op hun hoofd dat aan bekennen dacht: zij wisten van niks. De verklaringen op de zitting afgelegd klopten niet met die, welke aan de politie en rechter-commissaris gedaan waren. Verdach ten noemden de laatste „idioot". Een tusschen hen luid op gevoerd gesprek in het Paleis van Justitie en door een agent gehoord pleitte niet ten gunste van hen, daar zij er in afspra ken, wat zij zeggen zouden. De Officier eischte tegen elk een gevange nisstraf van 9 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Uitspraak op 7 Januari. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 Dec. Ondertrouwd 24 December: W. A. van Gemert en M. M. Reiber; J. J. van Beem en J. van Acker; L. R. Dijkhuizen en K. Kipp; H. Boxs en A. M. Völker; O. R. Heijaeman en J. van Gelderen; J. Marsman en J. Koppen. Getrouwd 24 December: R. B. A. Pondman en W. Jansen; L. Boelhouwer en H. Kloes; G. J. E. Klaasen en C. v. Midden; H. G. Klaasen en G. Boeser. Bevallen 22 December: J. J. Potde Lang, d.; J. C. HeemskerkDrogtrop, z.; 23 Dec.: G. van Maris—'Wagenaar, d.; 24 December: C. BakkerWit, d. Overleden 22 December: P. v. d. Stadt, 82 j.f Rijksstraatweg; 23 December: H. C. Acker mann, 85 j., Oranjestraat; F. G. v. d. Laaken, 42 j., Tuinwijklaan; C. C. Moolenaarvan Dam. 43 j., Kruistochtstraat; E. A. A., 19 mnd„ d. v. J. C. Berendregt, Kedoestraat; 24 December: H. P. Koster, 76 jBrouwsrsstr.; M„ 20 mnd., d. v. H. C. Luitingh, v. Oosten de Bruijnstraat.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3