BRIEVEN UIT BERLIJN. Uit het Buitenland. HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAC 29 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD Het Belangrijkste nieuws. De laatste berichten uit China. China's nieuwe re geering. Isjang Kai Sjek een functie op den achter grond. Van het iViandsjoe- rijsche strijdtooneel. Aller lei zonderlinge invloeden. Oncontroleerbare geruchten. Engeland, Frankrijk en de herstelconferentie. Geen onderhoud Laval—5V3ac-Do- nald. Wel besprekingen achter de schermen. De zonderlinge berichten over een aanslag op den üapan- schen ambassadeur in Mos kou. Vanek ontkent ten stelligste. Volgens de laatste berichten uit China is de regeering thans definitief samengesteld. 5)e plenaire bestuursvergadering van de Kwo Min Tang heeft Lien Sen tot voorzitter van den Staatsraad en daardoor tot staats president gekozen. Voorzitter van het Execu! tief Comité, welke functie overeenkomt met die van Minister-president, werd Soen Fo. Vervolgens werden voor de ministerfuncties, gekozen tot voorzitter van de conrole-com- missie Yoe Yoe Yan, voorzitter van het wet gevend bureau Tsjang Tsji, voorzitter van het Bureau van Justitie Wang Tsjing Hoei, en Tsjang Koeng Po werd gekozen als Minister voor de Industrie. In het Dagelij ksch Bestuur van de Kwo Min Tang werden de afgetreden president Tsjang Kai Sjek, Tsjang Min, Wang Tsjing Hoei en de nieuwe Minister-president Soen Fo ge kozen. Dit bericht maakt ons niet véél wijzer. Tsjang Kai Sjek neemt geen regeeringsfimc- tie waar, doch liij blijft lid van het bestuur van de Kwo Min Tang. Hij is dus niet van het tooneel verdwenen. De eerste daad van de nieuwe regeering is de aankondiging van een gemeenschappelijk optreden (Kanton en Nanking) tegen de com munisten in Mandsjoerije (het door de Ja panners terecht of ten onrechte gewraakte banditisme). Over de ChineeschJapansche verhouding- is weinig nieuws te vertellen. Het blijft bij geruchten en mededeelingen, welker waarde voor de beoordeeling van den toestand vrij wel nihil is. Volgens één dezer geruchten wordt er thans in Moekden over een wapen stilstand onderhandeld, door de Japansche en Cliineesche regeering. Tevens is de vor ming van een nieuwe Mandsjoerijsche repu bliek onderwerp van bespreking. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit bericht reeds ette lijke malen in de maand December opgeld heeft gedaan, zonder dat het ooit tot iets degelijks gekomen is. Eveneens uit Tokio komt de twijfelachtige surprise en het nog geenszins geloofwaardige bericht, dat de Mongoolsche vorst Koiombai heeft verklaard, dat de Mongoolsche vorsten besloten hebben onder de bescherming van Japan een niëms Mongoolsch Rijk té stichten. Vorst Koiombai zou voor liet voeren van on derhandelingen naar Tokio vertrokken zijn. Al deze en dergelijke berichten bewijzen natuurlijk niets, zij toonen slechts aan, dat de Mandsjoerijsche zaak een onbeperkt aan tal facetten heeft, waarvan de afstralingen stuk voor stuk van invloed kunnen zijn op den gang van zaken in het land der werkelijk on begrensde politieke ontwikkelingskansen. Van belang was het bericht, volgens het Welk Macdonald en Laval, voor het begm van de Herstelconferentie een onderhoud zouden hebben. Quai d'Orsay spreekt dit bericht thans of ïicieel tegen. Tot dusver is ove| een bespre king tusschen de beide Minister-Presidenten niets vastgesteld. Desalnietemin wordt naar aanleiding van deze tegenspraak opgemerkt, dat wanneer op het oogenblik geen officieele onderhandelingen gehouden worden, achter de coulissen de besprekingen over den grond slag van de aanstaande regeeringsconferen- tie toch worden voortgezet. Zoolang nog niet een gemeenschappelijke basis is gejond *n, acht de Fransche regeering een conferentie tusschen de Ministers niet van belang. Aanleiding tot de geruchten over een Fransch-Engelsche ministerconferentie is het bericht van een redacteur van Havas ge weest, volgens hetwelk de Britsche premier MacDonald den Fransehen premier Laval yoor een bespreking had uitgenoodigd. MacDonald's uitnoodiging houdt natuurlijk verband met de besprekingen, die Leith Ross, de expert der Britsche schatkist, onlangs te Parijs heeft gehad. Daarbij bleek men het er over eens te zijn, dat als gevolg van de hou ding der Vereenigde Staten het herstelpro bleem in de eerstvolgende weken slechts op een begrensde en voorloopige basis kan wor den behandeld. De toestand van Duitschland is van dien aard, dat aan het rijk met ingang van 1 Juli a.s. een tweede moratorium, dit maal bepaald door de Europeesche crediteu ren, zal worden toegestaan. Daarom wenschen zoowel Frankrijk als Engeland te voorkorrim, dat zij uit eigen zak de stortingen aan de Ver eenigde Staten uit hoofde der intergéallieerde schuldenregelingen moeten verrichten. Tenslotte nog' een én ander over het zon derlinge bericht, dat wij gisteren publiceer den, en volgens hetwelk de Tsjechische lega tiesecretaris Vanek een aanslag zou hebben willen uitlokken of voorbereiden, op den Ja- panschen ambassadeur in Moskou. Het Tsje chische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat nog geen officieele mede deelingen uit Moscou zijn ontvangen. Berich ten van de Tsjechoslowaaksche vertegen woordiging in Moscou vermelden slechts dat de legatieseeretaris Karl Vanek is vertrokken en op weg is naar Praag. Volgens de Prager Abendzeitung heeft Vanek gezegd, dat hij met den Japanschen gezant te Moskou door jarenlange gemeenschappelijke werkzaam heden persoonlijk bevriend is. Voorts heeft Vanek een Amerikaansch verslaggever medegedeeld, dat de beschuldi ging volkomen ongemotiveerd is en dat hij bereid is, dit- onder eede te bevestigen. Direct na zijn aankomst te Praag zal hij aan zijn regeering uitvoerig rapport uitbren gen. Den Rus, dien hij zou hebben willen overhalen tot het plegen van een aanslag, kent hij al drie jaren en hij heeft van diens diensten herhaaldelijk gebruik gemaakt voor het verkrijgen van schouwburgbiljetten en voor het koopen van antiquiteiten. Nooit heeft hij echter met dien man over politiek gesproken. Wij voegen hieraan toe, dat het nogal on waarschijnlijk klinkt, dat een legatieseere taris van Tsjechoslowakije een aanslag zou hebben willen plegen op een ambassadeur van Japan. Men vraagt zich af, door welke motieven deze legatiesecretaris dan wel ge dreven geweest moet zijn, indien hier ten minste geen sprake van inderdaad merk waardige persoonlijke betrekkingen tusschen Vanek en een groep terroristen is. L. A. Br3fc.sch-Jj.ic1.ic Botsingen bij Gandhi's aan komst in Bombay. LONDEN. 28 December (V.D.) De In dische nationalisten-leider Gandhi ts v.an zijn reis naar Europa in Bombay 'terugge keerd. Kort voor zijn aankomst was het tot bloe dige botsingen gekomen tusschen Paria's en congresaanhangers; de Paria's verscheurden de vlaggen ,en guirlandes welke door de con gresaanhangers in de straten werden meege dragen. Kort voor het binnenstoomen van •het schip, waarmede Gandhi de reis heeft ge maakt stroomden de belangstellenden naar de havengebieden, waar een gevecht tusschen de paria's en de congresaanhangers ontstond, dat eerst door krachtig ingrijpen der politie kon worden beëindigd. Er werden 25 perso nen gewond. De oorspronikel'iiik vastgestelde plechtige ontvangst waarbij Gandhi in e.en met witte paarden bespannen wagen door de straten van Bombay zou rijden, is niet doorgegaan. Niettemin was een ontzaglijke imenschieii- menigte naar -de haven gestroomd. Er waren naar schatting 500.000 menschen aanwe zig. Gandhi werd luide toegejuicht. Tegenover .persvertegenwoordigers verklaar de Gandhi dat hij het resultaat van de Lon- densche conferentie zeer gering noemt. De conferentie was slechts een debatingclub geweest. Betreffende den wapenstilstand van Delhi zeilde hij dat hij de onderteekening van dit verdrag beschouwd als een daad van wijs staatsmansbeieid van de zijde van het Indische congres. Later hield de inahatma een redevoering waarin hij het volk opwekte zich gereed te houden, wanneer de strijd niet te vermijden zal zijn. Hij verklaarde evenwel niets'te zul len nalaten om een vriendschappelijke oplos sing te vinden. Patel zeide tegen persvertegenwoordigers, dat veel dingen wijzen op een eveiitueele revolutie in Indië. Indië moet -den boycott togen Britsche waren nog veel krachtiger doorvoeren dan tot nu toe het geval is. Omtrent de 'botsingen tusschen paria's en congresaanhangers, welke bij Gandhi's terug keer in Bombay plaats vonden, meldt Reuter nog het volgende: De paria's 'beschuldigen er Gandhi van ter Ronde TaM-Oonferentie hun belangen niet voldoende te hebben behartigd. Zij beweren, dat Gandhi wel concessies heeft gedaan aan de Mohammedanen en de sikhs met betrek king tot het aantal zetels, aan deze groepen toe te wijzen in een nieuw Britsch-Indis'cih parlement, doch dat hij de eiscihen van de paria's onverbiddelijk heeft afgewezen en zelfs een aanval op hen heeft gedaan. Uit Londen wordt bericht, dat de premier MacDonald in een interview over den toe stand In Indië heeft verklaard, dat het zeer te betreuren en zeer hard is, dat terwijl de regeering zich gezamenlijk met de leiders van de Indische openbare meening voorbe reidde om in een zeer groote mate van vrij heid voor Indië toe te stemmen, aanhangers van geweld en wanorde den aangeboden beker van Indië's lippen hebben terugge- stooten. De huidige gebeurtenissen zijn een voudig het resultaat van een verderfelijke beweging, welke den vooruitgang van Indië vrijwillig nadeel berokkent. Het Bazelsche rapport nog niet aan de regeeringen gezonden. BERLIJN, 28 Dec. (V.D.) De juiste tekst van het rapport van Bazel is nog niet offi cieel aan de verschillende regeeringen toe gezonden. Het rapport wordt Dinsdag of een der volgende dagen te Berlijn verwacht. Venizelos en Maris naar de Herstelconferentie. ATHENE, 28 Dec. (V.D.) Venizelos en de minister van financiën Maris, zullen clen 7 Januari a.s. Athene verlaten om als waar nemers deel te nemen aan cle Hersteleonfe- rentie. Verwacht wordt dat zij ongeveer een maancl buitenslands zullen blijven. Binnenkort beslissing over de plaats der regeerings- conferentie. GENèVE, 28 Dcc. (V.D.) Tot dusver is nog geen beslissing genomen over de plaats waar de regeeringsconferentie zal bijeenko men. Van Fransche zijde wordt Lausanne voorgesteld; Engeland en Duitschland geven echter den voorkeur aan Den Haag. Te Ge neve neemt men aan dat binnen enkele da gen een beslissing zal worden genomen. DnitscMaaid. De loonsverlaging na de Noodverordening. BERLIJN, 28 Dec. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: In de openbare meening is twijfel gerezen aan het dwingende karakter van de bij de Noodverordening van 8' December 1931 voor geschreven loon- en salarisverlaging. Vol gens de opvatting der bevoegde instanties, welke ook in het officieele communiqué be treffende de Noodverordening tot uitdruk king is gekomen, kan er geen twijfel over bestaan dat de in het nauwste verband met de verlaging van het geheele prijsniveau staande verlaging van de overeengekomen loonen en salarissen met ingang van 1 Ja nuari 1932 wctskracht verkrijgt. Het Sklarek-proces. BERLIJN. 28 Dec. (VX>.) Het Sklarek- proces werd heden voortgezet. Behandeld werd de verhouding van de Sklareks met de Stadtbank. De Directeur van de Stadtbank Hoffmann verklaarde, dat men bij de Stadtbank met het oog op de credietwaardigheid van de Sklareks geen bedenkingen had de wissels van de Sklareks te dlsconteeren. Eerst latei- had men bedenkingen, doch de gemeente raadsleden Rosenthal en Brolat zijn voor de Sklareks opgekomen. Dc voorzitter merkte op, dat de rechtbank slechts wilde weten, of de Stadtbank de Sklareks in het bijzonder heeft begunstigd, zooals de Justitie ten laste legt. Hoffmann antwoordde, dat dit uitgesloten is. SPOORWEGONGELUK STUTTGART. BIJ STUTTGART, '3 December (V. D.) Op het station Laupheim is een personentrein uit Ulm bij het binnenrijden op twee goederen wagens gestooten, die door onbekende oorzaak aan het rijden waren gegaan. Bij de botsing- werden tien personen gewond. Beide goede renwagens werden ernstig, de locomotief van den personentrein licht beschadigd. HEVIGE SNEEUWVAL BOVEN ZWEDEN. STOCKHOLM, 28 December (V. D.) Een buitengewoon hevige sneeuwstorm heeft in den nacht van Maandag boven Zweden ge woed en in het bijzonder aan de kusten groote schade aangericht. De storm bereikte op eenige plaatsen wel een snelheid tot 25 M. per seconde. De uit Duitschland komende trein had eenige uren vertraging. HET DUITSCHE RIJK NEEMT DE VAARWEGEN OVER. BERLIJN, 28 December (V. D.) .e Rijks regeering heeft besloten het Staats ag van 1932, waarbij het overgaan van le s>ar- wegen van de landen aan het Rijk vnorioopig geregeld wordt, tegen 31 Maart 1932 op te zeggen. De plannen der regeering zijn reeds in een wetsontwerp neergelegd. Door de nieuwe organisatie zal een besparing van twee millioen Rijksmark per jaar worden verkregen. VIJF OPZICHTERS DOOR KOOL- OXYDE VERGIFTIGD. LONDEN, 28 December (V. D.) In de Frickley-koleiimijn bij Donchaster (York shire) werden Maandag 5 opzichters door kool oxyde vergiftigd en gedood. De opzichters be vonden zich bij een vrij groote groep die een inspectietocht door een mijn, welke Dinsdag weer zal worden geopend gemaakt had. Toen een der opzichters die voorop liep, plotseling bewusteloos ineenzakte, -schoten er vier an deren te hulp. Ook deze werden onmiddellijk door uitstroomend gas gedood. JOSHISAWA NAAR JAPAN VERTROKKEN. PARIJS, 28 December (V. D.) De voor malige Japansche ambasadeur te Parijs, Joshisawa, die, zooals bekend, benoemd is tot minister van Buitenlandsche Zaken, is Zon dagmorgen uit Parijs vertrokken. De Fransche regeering heeft Joshisawa het Grootkruis van het Legioen ven Eer verleend. SCHEEPSBOTSING EISCHT 1 SLACHTOFFERS. LONDEN, 28 Dec. Omtrent de aanvaring op de Theems tusschen het New-Yor ksch e stoomschip „American Trade", en een sleep boot wordt nader gemeld, dat de beman ning van de sleepboot, uit tien koppen be staand, op één na is verdronken. (Reuter) Een Kerstfeest onder zeer sombere omstandigheden. (Van onzen correspondent). Een noodverordening, die terecht als het meest draconische beoordeeld wordt, wat een modern volk in de laatste tientallen jaren heeft moeten doormaken, heeft ingegrepen in het particuliere leven van den Duitschen staatsburger. Millioenen huurcontracten kun nen plotseling opgezegd worden, rente's van hypotheken en van andere schulden zijn door een pennestreek verlaagd, prijzen naar bene den gedrukt en een rijkscommissaris, die uit sluitend als opdracht heeft, de prijzen te con troleeren, heeft zelfs het onbeperkte recht, winkels, die zich niet aan de lagere prijzen houden willen, op rijksbevel te sluiten. Duitschland is nog slechts in theorie een democratisch geregeerd land, in werkelijk heid een bijna dictatoriaal van boven af be- heerschte republiek, welker parlement sinds jaar en dag zoo goed als uitgeschakeld is, en welker burgers nog slechts in schijn de oude rechten bézitten Een strenge censuur waakt over de drukpers, die in alle deelen van het Rijk om vaak luttele vergrijpen weken en zelfs maanden lang verboden wordt. Banken staan onder rijkstoezicht, de beurzen zijn ge'sloten of slechts voor „onderlinge besprekingen" zonder het recht handel te drijven geopend. De regeering regelt zelfs, wie geüniformeerd gekleed mogen gaan. Herinnert een „uni form" aan een politieke beweging of partij, dan mag ze slechts door den bezitter in zijn eigen huis gedragen worden. Komt een par tijgenoot in uniform (zij het dan ook op straat door een dikken overjas verborgen) hem opzoeken, dan maken zich heiden straf baar. Onder zulke omstandigheden wordt Heilige Nacht gevierd en worden de kerstliederen gezongen. En ware ook hier niet een verbod van de regeering gekomen, die een „Gods vrede" decreteerde, welke tot 3 Januari du ren zal, dan zou er in Duitschland van „vrede op aarde en in de menschen een welbeha gen" een bitter beetje te bespeuren geweest zijn! In de kranten kan men lezen, dat deze Kerstmis wel de zwaarste is, die de levende geslachten zich herinneren kunnen. Zelfs de oorlogsjaren schijnen op het Duitsche volk niet een zoo neerdrukkendén indruk gemaakt te hebben als de laatste twee, waarover de schaduw van een crisis zonder weerga ligt. In die oorlogstijden was men in tallooze ge zinnen in rouw om gesneuvelden, en zat men dag en nacht in angst om hen, die nog in' de loopgraven waren en elke seconde het einde konden verwachten. Maar men had toch hoop, dat tenslotte alles goed zou worden. Men wist met wiskunstige zekerheid, dat het ook weer vrede moest worden en zag het ein de, ondanks den langen duur van dezen on- menschelijkën strijd, binnen afzienbaren tijd, Het vreeselijke van dezen tijd voor den Duit- scher is, dat het einde niet te overzien is, en dat men al twee, drie jaren lang van de eigen regeering heeft moeten hooren, dat nu toch het ergste geleden was. omdat verdere offers eenvoudig hoven alle menschelijke kracht zouden gaan, terwijl toch telkens weer nieuwe belastingen, nieuwe dalingen der loo nen practisch doorgevoerd werden, en ten slotte zelfs een ingrijpen in het allerheilig ste gebied van den staatsburger, in zijn bezit, '-■zijn verzegelde contracten, in al zijn bereke ningen, moest worden doorgevoerd. Het merkwaardigste van dit zware jaar 1931 is zeker wel geweest, dat het desondanks nergens in Duitschland tot ernstige onlusten is gekomen. Men heeft gemeend, dit aan een toenemende apathie van de bevolking te moe ten toeschrijven. En een feit is het, dat de massa's hier afgestompt -zijn niet alleen, maar dat zij ook verstandiger geworden zijn en zich afvragen, wat opstanden, wat plun deringen en daaropvolgende botsingen met de gewapende macht aan de situatie verbe teren kunnen. Men wacht af, en een zeker fatalisme heeft zich van de menschen meester gemaakt. Van alle? Natuurlijk niet van allen.Daar zijn er en dat zijn er in het onder alle omstandigheden nijvere Duitschland niet weinigen, die tegen alle verdrukking in verder zwoegen, zonder veel verbetering in hun zaken te kunnen be speuren. Maar aan den anderen kant ook minder sterke, wilskrachtige karakters, die in massa's den strijd om het bestaan opgeven. Maar nog altijd kan men in buitenlandsche bladen, die Duitschland niet goed gezind zijn, lezen, dat hier met geld gesmeten wordt, dat de Duitscher nog niet wil inzien, dat hij als staatsburger en in de meeste gevallen ook als particulier arm geworden is, en dat het geen gunstigen indruk maakt, als hij nog altijd naar badplaatsen reist-, zijn dure hotelkamers moet hebben en zoo nu en dan aan tafel ook zijn fleschje champagne laat ontkurken. Natuurlijk zijn er nog altijd menschen, die geld verdienen en die het ook gaarne weer met volle handen uitgeven. Zoo erg kan het met een land en een volk niet gesteld zijn, of er zijn toch nog kleine groepen, die profi- teeren van de algemeene misère. Men gene raliseert, als men deze betrekkelijk weinige onsympathieke figuren „het volk" noemt. Ze zijn een uiterst kleine minderheid en niet aan eenige nationaliteit gebonden. Zulke ty pe's heeft ook Nederland gekend en zij zul len in elk ander land voorkomen. Negen en negentig procent van de Duit- schers van heden kan intusschen met den besten wil niet meer spilziek zijn, omdat de duiten daarvoor ontbreken. En al leest men in de kranten van de laatste dagen ook, dat kort voor Kerstmis alle slaapwagens uit verkocht waren en de noodige honderden extra treinen naar de wintersportgebieden moesten loopen, dan beteeke'nt dat. bij nader inzien toch ook geen luxe. Immers, de trein is in deze feestdagen extra goedkoop. Men reist per vaaentiekaart derde klasse door ge heel Duitschland en Is van de meeste pun ten uit in hoogstens drie tot vier uren reeds in het gebergte Men weet maar al te goed, dat m deze tijden de allergoedkoopste dorps logementen geen schande zijn 'en men leeft daarbuiten in de bergen heel wat goedkooper dan thuis, waar de prijzen weliswaar eindelijk naar beneden gaan, maar ook de inkomsten en waar tal van noodzakelijke en onvermij delijke uitgaven, die met groote steden ver bonden zijn, en het „stand ophouden" tegen over kennissen niet in de laatste plaats, het budget toch meer belasten dan daarbuiten, waar men zich voor nieuwsgierige blikken verbergen kan. Kerstavond 1931. Rondom het groote plein waaraan ik woon, worden de kamers in halfduister gehuld. Honderden kaarslichtjes vlammen op, en ze ker wordt nu overal gezongen, waarbij huis vriend Radio een gast geworden is voor hen, die zich vroeger met een ontstemde piano en een daarop hakkelende huismoeder en later met een stel gramofoonplaten tevreden moesten stellen. Nu klinken koren en solo stemmen van beroepskunstenaars in alle bin nenkamers, en zelfs de klokken van dertig Duitsche domkerken, welker stemmen door handige regie achtereenvolgens opgenomen worden. En er zal wel niet één Duitscher zijn, van welke politieke overtuiging ook, die op dit oogenblik niet een diep-ernstigen wensch in zijn binnenste voelt opkomen: dat Kerstmis 1932 voor zijn volk wat meer vreugde en hoop moge brengen! H. v. B. VERBODEN VREDES ACTIE VAN EEN EX-MARINE OFFICIER. STROOIT VLUGSCHRIFTEN BOVEN HAMBURG. HAMBURG, 28 Dec. (V.D.) Gisteren, Zondag, charterde een ongeveer 50-jarige man op het vliegveld Fuhlsbuettel een vlieg tuig voor een rondvlucht over Hamburg. Bo ven het Centraal Station wierp de passagier plotseling eenige duizenden vlugschriften uit De bestuurder, die dit merkte, vloog onmid dellijk naar het vliegveld terug, waar de pas sagier direct bij de landing werd gearres teerd, daar best afwerpen van vlug schriften boven Hamburg verboden is. Op een zijde van het vlugschrift bevond zich een gedicht, welks verzen gericht waren aegen het Verdrag van Versailles en dan ein digde met de woorden: „Weg met het schan- deverdrag". Aan de andere zijde van het vlugschrift stond van denzelfden schrijver een artikel, waarin gepleit werd voor den wereldvrede. Bij zijn verhoor bekende de gearresteerde de schrijver te zijn van het vlugschrift. De gearresteerde bleek te zijn de tandarts Dr. Egon Weinberg, uit Niebuell, die daar zijn practïjk uitoefent en voorzitter van de plaat selijke marinevereeniging is. Dr. Wenberg was vroeger marine-officier en is een der overle venden van de „Gneisenau" waarop hij als cadet voer. HET ,/ALTE SCHLOSS" BRANDT NOG STEEDS. STUTTGART, 28 December (V.D.) In verband met de geruchten, dat in het Oude Slot te Stuttgart nog meer instortingen heb ben plaats gehad, woTd gemeld, dat de toe stand niet veranderd is. Overwogen wordt, de puinhoopen van den afgebranden vleugel met hefkranen uit elkaar te halen. Daardoor zal het vuur, dat nog steeds voorwoedt, geen nieuw voedsel meer kenijgeru LANGS DE STRAAT. Verloren Hulst. De heer-met-bril bukte zich haastiglijk, tastte, niet voldoende ondersteund door bij ziende oogen, naast en achter het op den grond gevallen husttakje, totdat een zacht geuit kreetje een toe-kijkenden slagers jongen de overtuiging gaf, dat de heer-met- grond gevallen hulsttakje, totdat een zacht Het takje was bijzonder sierlijk van bes en opmaaksel, terwijl een coquet rood lintje primo het hulsttakje in vorm hield en se- cundo symbool was van het naderende feest. De heer zag rood in het gelaat, hetgeen echter met Kerstmis niets uitstaande had, doch ooi-zaak vond in het langdurig bukken. Misschien was er ook nog een andere reden, doch deze werd door den slagersjongen niet begrepen. Anders zou hij nu niet de vraag gesteld hebben: Wil ik het de dame met m'n fiets even achterop brengen? Ik heb óók gezien, dat die dame het verloor. Reeds een kwart straat verder liep de dame, door den slagersjongen nog gemakke lijk, door den gebrilden heer met eenige in spanning per oog te volgen. Ze liep goed, ze liep élégant wiegend, terwijl alreeds van deze plaats bezien, haar bontmanteltje, waar onder een donker rood rokje uitkwam, deed vermoeden, dat het prettig moest zijn met die dame 'n praatje te maken. Althans zoo bezag de gebrilde heer' dit geval en daarom wees hij barsch af het aanbod van den slagersjongen. Deze eenigszins bijziende heer ving aan te loopen, het hulsttakje recht voor zich uit houdend. Hij liep niet kwaad, deze heer, neen wer kelijk niet. Maar het is niet gemakkelijk in een drukke straat verschillende dingen te gelijk te doen en dit werd van hem ver langd. Zijn opgave bestond in het vlug achterhalen van een doorloopende, niets ver moedende dame, in het vermijden van bot singen, waarvoor hij nu eens links, dan weer rechts moest uitwijken, zonder één oog van de dame af te houden, waarbij hij. tenslotte ook nog bezorgd had te zijn een niet al te mal figuur te maken, tegenover mogelijke kennissen. Dit alles tezamen in aanmerking genomen, mocht de bebrilde heer zich ge lukkig prijzen, dat hij zienderoogen won. Zelfs de meerijdende slagersjongen, die mo gelijk om de barsche afwijzing anders had gewild moest het toegeven: de heer won. In de omstandigheden van den heer had de slagersjongen nu geroepen of gefloten, maar zulks deed de heer niet. Integendeel scheen het, of hij iets voor zijn voordeel prijsgaf, om even op adem te komen, de kleur van zijn gelaat iets te temperen en een goeden aanloop te verzinnen voor het overhandigen van het hulsttakje aan de rechtmatige eigenaresse. Ook met deze zaken scheen hij nu gereed te zijn. want met een laatsten, waarlijk on verbeterlij ken spurt be reikte hij de dame ter linkerzijde en hij zei: Nee, maar, jij De dame in kwestie bleef staan, keek met een vernietigenden blik naar het hulsttakje, vervolgens naar den heer. Er was niet veel wijsheid voor noodig, om hier een drama te vermoeden. De dame keek zoo, dat deze heer absoluut haar eigen man moest zijn. En mis schien had deze heer, in wiens gehand- schoende handen het hulsttakje nog rustte, nog wel de geschikte uitvlucht gevonden, als op dit oogenblik de slagersjongen zijn kans niet had waargenomen, op den heer was toe getreden, hem zonder complimenten het hulsttakje had ontnomen, op de fiets was gesprongen, en vooruitwijzend had toege voegd: U heeft u toch één dame vergist. Het is de voleende TON RUYGROK. UIT DE STAATSCOURANT. HOOG ER ONDERWIJS. Op verzoek is met 1 Januari a.s. eervol ontslagen met dank dr. J. W. C. Goedhart als directeur van het Rijksherbarium te Leiden, tevens lector in faculteit der wis- en natuur kunde aan Rijksuniversiteit aldaar voor on derwijs in systematische botanie. Benoemd zijn voor het jaar 1932 aan de Rijksuniversiteit te Groningen tot prosector conservator bij pathologische anatomie dr. E. Behr; ot conservator bij heelkunde P. D. Schut; tot conservator bij psychiatrie dr. A. Zeckel; tot conservator bij anorganische che mie dr. L. Lifschitz; tot conoservator bij pharmacie mej. dr. IJ. van der Wal en tot prosector bij anatomie mej. dr. J. H. Bijtel. HOOGE WATERSTAND VAN DE THEEMS. LONDEN. 28 December (V.D.) Tenge volge van den storm boven de Noordzee, ge paard gaande met een krachtigen springvloed is het water van de Theems tot een abnor male hoogte gestegen. De politie waar schuwde de bewoners van een aantal huizen, nabij het Embankment bij Westminster om hun woningen te verlaten. Bij Southend staat het water tien inches hoven het op de peilschaal aangegeven critische punt. Te Chelsea staat het water precies tot aan den kaderand van het Embankment- en spoelt het herhaaldelijk erover heen. Bij Gravesend staat een deel van de kaden onder water. Scotland Yard heeft een speciale bewa kingsdienst georganiseerd langs de geheele Theems om alarm te maken zoodra er gevaax dreigt.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5