Amerika's egoïsme. BUITENLAND. DE BAZELSCHE FINANCIEELE DESKUNDIGEN-CONFERENTIE. HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Met ssset deeissemen van de V. S. aan de conferentie der regeeringen inzake de her stelbetalingen geeft „De Temps" weinig fraais in Ée pzn. Sïaae de eonsoliditetie van een wantoestand? Weer verscherping van den toestand in China China zon wederom op Ameri'kaansche interventie aangedrongen hebben. 2eer omrnstige stemming in het Roergebied. Stakingen op kotnst? Actie der communisten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In aansluiting op hetgeen we gisteren meldden, thans het volgende over Amerika's houding ten aanzien van Europa's schulden: Volgens Reuter heeft de onderstaats secretaris van financ-iëh niet medegedeeld, dat de Vereenigde Staten niet tot de herstel- conferentie zijn uitgenoodlgd, zelfs niet of ficieus. Hij voegde er evenwel aan toe dat de Ver. Staten, ook al worden zij wel uitge- noodigd, er niet. aan zullen deelnemen. Dezen winter zal er, aldus Mills, niemand voor dit doel naar Europa reizen. Men gelooft, dat de scherpe critiek, die in Europa is uitgeoefend op de houding dei- Ver. Staten tegen de annuleering dor oorlogs schulden, de Amerikaansche regeering in deze houding heeft versterkt. ("Hoofdzakelijk echter is het de vinnige en hekrompen tegenstand der regeerings-'oppo- sitie geweest, die Amerika weer verder van Europa verwijderd heeft). Het gevolg van de betreurenswaardige houding van dc Amerikaansche regeering is, dat een blad als de „Temps" thans kan schrijven, dat alle controversen, b.v. over de prioriteit der particuliere schulden, nauwe lijks nog van belang zijn, nu 't rapport dei- commissie van Easel bekend is, en nu 't ver zet van 't Amerikaansche Congres tegen elke herziening der schuldovereenkomsten steeds duidelijker wordt. De crediteuren van Duitschland en de debiteuren van Amerika moeten een eensgezind front vormen tor ver dediging van hun levensbelangen. Het is duidelijk, aldus de „Temps", dat. Frankrijk eii Engeland door een volledig accoord in staat zijn resultaten te bereiken bij hun politiek. En daar voegt de „Temps". dan aan toe: „De loopendo onderhandelingen tusschen Fransche en Britsche deskundigen en de brief van MacDonald aan Laval vormen eeh goeden stap in deze richting, waarover men zich oprecht moet verheugen". Volgens deze verwerpelijke zienswijze zou Frankrijk zich dus kunnen verheugen op de aanstaande, consolidatie, van. eën .wantoe stand!. L. A. China. 'Tsjifffsjaa 'daor Tsjans; Hsae Liang ontruimd. BERLIJN, 20 December (V.D.) Ui.t Mock, den wordt gemeld, dat Maarschalk T.sja-ng Hsuê Liang bevel heeft gegeven Tsjinitejau te ontruimen. Panschan en Hsinmin bezet. TOKIO. 29 December (V.D.) Een Ja- panisch vliegtuig eskader heeft Dinsdag de Ohineesche troepen bij Panschan «gebombar deerd. an d.en loop van den dag rukten de J«a- pansehe troepen op naar de Ohineesche stel lingen en dreven de Chi neezen na een vrij langdurig en hevig gevecht op de vlucht. De Japanners rukten vervolgens op naar Pan schan en bezetten de stad. Een andere..Japansche troepenafdeeliing be zette Dinsdagmiddag de stad Hsinmin, zonder dat het tot ernstige botsingen kwam. De Japansc.be opmarsoh naar Kintschau wordt voortgezet. 'De aanval op Kintschau spoe dig te verwachten?, MOSKOU, 29 December (V.D.) Vb]glen.s telegrammen van het Russische Telegraaf Agentschap, is de Japansche aanval o«p Kintschau nog vóór liet einde van het jaa-r te verwachten, Vóór Kintschau zijn veertig duizend tot vijftigduizend man Ja-panschc- troepen geconcentreerd. China verzoekt om intervntie van de Vereenigde Staten. MOSKOU, 23 December (V.D.) Volgens een Russisch b sticht uit Sjanghai heeft d« Ohineesche regeering in een nota aan de regeering der Vereenigde Staten gezegd, diat de toestand in Mandsjoerije zich, ondanks d-e besluiten van den Volkenbond.sn.-aud, ver slechterd heeft. In de nota wordt de inter ventie «van Amerika verzocht teneinde nieuw oorlogsgevaar in hot Verre Oosten te ver hinderen. Eugène Sjen opnieuw Minister van Buitenlandschs Zaken. NANKING, 20 Dec. (V.D.) Dc vroegere Chineesche Minister van Buitenlandsche Zaken Eugène Sjen is opnieuw benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken in de nieuwe Chineesche regeering. Dn l t s o.! il and. .Een Amerikaansch rapport, over Duitschland's financiën. NEW-YORK, 29 Dec. (V.D.) De heer P. Stall forth, .-die gedurende de laatste jaren voor het Ncw-Yorker Emissiehuis G. Harris Forbes en Co vele buitenlandsche leeningen voor Duitschland heeft gesloten, heeft na een lange studiereis door .Europa bij zijn terugkeer aan de Amerikaansche bankiers oen uitvoerig rapport uitgebracht, over den economischen toestand in Duitschland na de StillhaUe-overecnkomst, waarin hij op het onmiddellijk gevaar van een dreigende finan- cieele ineenstorting wijst. Volgens Stallforth is het onder de huidige omstandigheden uit gesloten. op het oog'cnblïk oenige noemens waardige schad2vcrgoedingsbe.tali.ngen of be talingen tot delging van de schulden op kor ten termijn vanDuitschland.te verkrijgen daar het uitvoer-ovevschot nauwelijks toereikend is voor de rentebetaling op de Duitsche bui tenlandse Ire leen in gen Grooie communistische actie in het Roergebied. ESSEN, 29 Dcc. (V.D.) De „Ehei'.lische- Westfalische Zeitung" bericht, met- groote op hef. dat in het Roergebied een communis tisch „centraal strijdcomité van Roerarbei ders" zou zijn gevormd, dat zich met een manifest tot alle 'arbeiders zal wenden om een groote massale staking in alle bedrijven tot steun aan de werkloozen voor te t>ereiden. Volgens het blad is deze oproep van zeer groote beteekenis, omdat er uit zou blijken, dat de R.V.O., de Roode Vakvereenigings Oppositie, een illegaal karakter begint aan te nemen. Alle communistische organisaties zijn opgeroepen om behulpzaam te zijn bij de voorbereiding van de staking. De stakingsvoorbereidingen zouden ook uit gebreid zijn tot buiten de bedrijven. Zoo zal bijv. per i Januari a.s: -een. huurdersstaking geproclameerd, worden en denkt men in het bijzonder aan een mobilisatie der werkloozen. Veel. beteekenis hecht men voorts aan het plan. om op. 2 Januari optochten naar de stadhuizen en stempellokalen te organiseeren, en de staking der industrie-arbeiders te laten steunen door de. werkloozen op een wijze, zoo'als. tot nog.toe in het Roergebied niet is voorgekomen. Engeland. Het vertrek der Britsche onder handelaars uitgesteld. LONDEN, 29 Dec. (V.D.) Het vertrek van den Brit-schen financieelen deskundige Sir Frederick Leith Ross naar Parijs, is eeni- ge dagen uitgesteld. Dit wordt in verband gebracht met hot feit dat van -Engelsche zijde nog geen -duide- lijken uitweg wordt gezien op welke basis een overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk inzake de schuldenonderhandelin gen kan worden bereikt. Britse h» 1 nd i Communistische propagandis ten gearresteerd. DORTMUND. 29 Dec. (V.D.) De politie deelt mede., dat. in den afgeloopen nacht ver scheidene communisten nan den uitgang van de mijn „Westhausèn" 'strooibiljetten ver spreidden, waarin werd opgewekt tot deel neming' aan de algemeene staking op 2 Januari'a.s. Er ontstond daarbij'een oploop, zoodat -een Ueberfallkommando ter plaatse verscheen en de menigte uit elkaar dreef. De verspreider van de biljetten werd gearres teerd. Toen zijn vrienden hem trachtten te ontzetten, geraakten de politie-beambten in het nauw en maakten gebruik van «hun vuur wapens. Voor zoover valt na te gaan werd daarbij niemand gewond. Frankrijk, Laval naar de Herstel- conferntie? PARIJS, 29 Dec. (V.D.) In goedingelichte kringen rekent men er op dat Lava! persoon lijk de leiding op zich zal nemen van de Fransche delegatie ter Herstelconferentie. Men gelooftevenwel niet dat de Fransche minister-president de besprekingen tot het- einde zal bijwonen. Toch een onderhoud tusschen Laval en MacDonald? PARIJS, 29 December De Parijsc'he och tendbladen zijn al-gemeen van oordeel, dat 'het aangekondigde onderhoud tusschen Mac Donald en Laval -ondanks de tegenspraak van den Quai d'Orsay, reeds in de eerste week van de volgende maand zal plaats hebben. Ook hier contingeering van den invoer? ATHENE, 29 December (V.D.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken Micliala- kopoulois zei-de tot de journalisten: „Griekenland eischt besluiten waardoor h-et in staat zal 2ij-n zijn begrooting in evenwicht te brengen en waarbij een oontigenteering van zijn invoer mogelijk wordt. De voornaamste afnemers der Grieksche producten wensciit Griekenland de voorkeur te schenken! Finland Volksstemming over het alcoholverbod. HELSINGFORS, 29 Dec. (V.D.) Dinsdag is in Finland een aanvang gemaakt met de Volksstemming inzake het wetsontwerp, alco holverbod, welke stemming twee dagen ver- eischt. Terwijl de Lappoblad-en en de geheele bur gerlijke Finsche pers stelling nemen tegen het verbod, verdedigen de Sociaal-Democra ten en de Agrariërs het verbod met alle macht. De aanhangers van een verbod heb ben een geweldige propaganda ingeleid. Voor de toekomst van het Finsche be drijfsleven is de afloop dezer volksstemming van beslissende beteekenis. Indien de voor standers van een verbod in de meerderheid komen, dan schijnt een sluitend maken der Finsche staatsbegreoting bijna onmogelijk. Wordt het verbod afgeschaft dan zullen groote bedragen toevloeien uit den verkoop van alcoholische dranken. Scherp gestelde oproep van Gandhi. 's Avonds na zijn aankomst alhier -heeft Gandhi in -het openbaar gespreken en ver klaard: „Indien een strijd niet te vermijden is, n-oo-dig ik u aiil-en uit om gereed te zijn Ik zal in elk geval alle pogingen in het werk stellen om het land voor die groote beproe ving te behoeden, maa-r wanneer er geen s-chijn van hoop is, zal ik niet aarzelen u te vragen om tallooze smarten te dulden. Ik denk niet, dat ik mijzelf za«l kunnen bedwin gen, zooals vroeger, als -de zaken, zoover komen dat ik een krachtige beslissing zal moeten nemen. Bij het vorige conflict hebben wij het hoofd moeten bieden aan knuppels, in een eventueel volgend conflict zullen wij het hoofd moeten bieden aan kogels". Onderhoud van Gandhi met den onderkoning? LONDEN, 29 Dec. (V.D.) Gandhi heelt den onderkoning van Indië verzocht hem een onderhoud te willen toestaan ter- bespreking van den toestand als gevolg van de Londen- sche conferentie en de laatste decreten dei- Indische regeering. Nuttig voorbereidend werk voor de Haagsche Regeeringsconferentie verricht! De begrooting voor het jaar 1932. MOSCOU, 29 Dec. (V.D.) Het presidium van het Executieve Comité der Sovjet Unie keurde de begrooting der Sovjet Unie voor het jaar 1932 ten bedrage van 27 milliard roebel goed. De militaire uitgaven, evenals de uitgaven voor de GePeoe zijn niet vermin derd. Het rapport van den legatie secretaris Vanek. PRAAG, 29 Dcc. (V.D.) De Tsjecho-Slo- waaksche legatie-secretaris te Moscou, Vanek, heeft een uitvoerig rapport uitge bracht, waarin hij de hem ten laste gelegde beschuldiging, als zou hij een aanslag op den Japanschen ambassadeur te Moskou hebben beraamd, ontkent. Hij verklaart o.a., dat hij met den agent van de G.P.OE., die de beschul diging tegen hem heeft geuit, nooit eenige politieke bespreking heeft gevoerd. In een rapport van de Tsjechische legatie te Moskou wordt ve?oklaard, dat het haar be kend is, dat Vanek een voor de Sovjet-regee ring ongewenschte persoonlijkheid is. Ernstige botsingen bij Oviedo in Spanje. MADRID, 29 December (V.D.) Bij Oviedo hebben tusschen -de -bewoners van verschei dene dorp-en ernstige botsingen plaatsgehad over het -gebruik van staaits-weilanden. De po-litle moest ingrijpen en van haar vuur wapens gebruik maken. Er zijn één d'oode en twee ernstig gewonden. LOONSVERLAGING IN DE TILBURGSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. DOOR DE R.-K. ORGANISATIE THANS AANVAARD. In verschillende fabrieken te Tilburg is, naar -de Tel. mel-dt, -de aankondiging gepubli ceerd, dat 1 Januari de loonsverlaging zal ingaan. De R.-K. Textielarbeidersorganisatie heeft per communiqué meegedeeld, dat zij de voorstellen aanvaard. Het zou echter de wensch der arbeiders zijn, om ze niet te aan vaarden en daarover zal een vergadering be legd worden. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Aan mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, is verlof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Orde van Leopold II van België. RECHTERLIJKE MACHT. Op verzoek is met 10 Maart eervol ontslagen mr. W. H. Moquette als griffier bij het kan tongerecht Wageningen. IIOOGER ONDERWIJS. Wederom is benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen J. A. Hogen Esch aldaar. Voor het jaar 1932 zijn benoemd tot hoofd assistent aan de rijksuniversiteit te Gronin gen: N. Samson bij de geneeskunde; dr. I. Boerema bij de heelkunde; R. van Akkeren bij de verloskunde dr. W. Hemmes bij de psy chiatrie; H. C. Coebergh bij de embriologie; dr. K. Beintema, bij de dermatologie; dr. K. Bos bij de oogheelkunde; dr. E. Rosenbohm bij de anorganische chemie; A. E. Beute bij de organische chemie; dr. J. A. Prins bij de na tuurkunde; dr. J. P. Otto bij de zoölogie; dr. E. Huizinga bij dé neus-, keel- en oorheel kunde en dr. P. Tilma bij de kinderziekten. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Tijdelijk is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Drachten B. J. Cramer von Baum- garten. AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donder dag 31 December niet gehouden worden. De minister van Onderwijs, K. en W. houdt 1 Maandag 4 Januari geen audiëntie. De minister van Arbeid, H. en N. zal Don derdag geen audiëntie verleenen. Genève, 24 December 1931. Verschillende Volkenbondsjournalisten hebben van de gelegenheid, dat in deze maand in de Volkenbondsstaa zelf vrijwel niets te doen was, gebruikt gemaakt, om naar Bazel te gaan, om daar zoo mogelijk eenigszins meer van nabij de zoo belangrijke besprekingen over de toepassing van het op de Haagsche conferenties van Augustus 1929 en Januari 1930 vastgesteld „Nieuwe Young- plan" te kunnen volgen. Ondanks de geslo ten deuren der vergaderzaal waren de ge delegeerden meestal toch wel zoo mededeel zaam, dat uit hun inlichtingen een beter inzicht over den gang der besprekingen kon worden verkregen dan uit de officieele com- muniqué's, die steeds ernaar streefden over alle verschillen van meening stilzwijgend heen te glijden. De eerste moeilijkheid, die de Bazelsche deskundigen te overwinnen hadden, betrof hun eigen bevoegdheid. Zij waren bijeenge roepen overeenkomstig een bepaling van het Haagsche Young-Plan, die aan Duitsch land het recht geeft een tweejarig morato rium voor de betaling der „voorwaardelijke" annuiteiten (ook wel „beschermde" annu ïteiten genoemd) ten bedrage van 1300 mil- lioen Rijksmark per jaar te vragen, indien Duitschland's economische toestand zulks onvermijdelijk maakte. De Duitsche, Engel sche en „ex-onzijdige" gedelegeerden (dr. II. Colijn en zijn collega's uit Zweden en Zwit serland) hadden nu gehoopt, dat de des kundigen-conferentie niet uitsluitend zou verklaren, dat Duitschland's tegenwoordige toestand inderdaad een tweejarig morato rium vordert, doch nog verder zou gaan en een algeheele opheffing der internationale schulden- en herstel-betalingen zou aan bevelen. De Fransche gedelegeerde professor Rist maakte echter onmiddellijk heftige gebaren ertegen, dat de deskundigenconferentie iets méér zou doen dan hetgeen haar uitsluitende taak volgens het Haagsche Young-Plan was: de beoordeeling van Duitschland's tegen- woordigen toestand en de betalingsmogelijk- heid van dit land ten aanzien van de voor 1932 en 1933 verschuldigde „voorwaardelijke" annuiteiten. De deskundigenconferentie was zoo ver standig haar werkzaamheden niet met een uitvoerig principieel en wellicht terstond tot een breuk leidend debat over haar bevoegd heden te beginnen, doch eerst datgene te doen, wat buiten iederen twijfel tot haar be voegdheden behoorde: de bestudeering en omschrijving in een rapport van Duitsch land's tegenwoordigen economischen en fi nancieel en toestand. Hierbij kwam natuurlijk ook ter sprake de Duitsche begrooting voor het volgende jaar. Dank zij Bruening's laatste noodverordenin gen was deze voor 1932 eindelijk sluitend ge maakt. Zij bevatte echter geen enkelen post voor de Haagsche herstelbetalingen. Nóch de 1300 millioen Mark „voorwaardelijke" an nuïteiten (die dienen moeten, om de Euro- peesche overwinnaars-staten in staat te stellen hun schulden aan Amerika terug te betalen), nóch de 600 millioen „onvoor waardelijke" annuiteiten (die voornamelijk Frankrijk ten goede komen en door dit land gebruikt worden als dekking van de kosten van den wederopbouw van Noord-Frankrijk) zijn op de Duitsche begrooting van 1932 ver meld. Professor Rist kwam aanvankelijk hiertegen in verzet. De Fransche gedele geerde was het met alle andere deskundigen geheel eens, dat Duitschland in 1932 en 1933 niet in staat zou zijn de 1300 millioen „voor waardelijke" annuiteiten te betalen, doch hij kon zich niet ermede vereenigen, dat de begrooting ook de „onvoorwaardelijke" 600 millioen geheel zou ter zijde laten. De Franschman meende, dat wellicht op de uitgavenposten voor onderwijs, uitkeeringen aan de gemeenten, kunst, enz. nog wel het een en ander zou kunnen bezuinigd worden, waardoor de 600 millioen voor „onvoorwaar delijke" annuiteiten nog op de begrooting zouden kunnen geplaatst worden. Ook zon den naar Fransche opvatting de inkomsten van Duitschland, vooral die van de spoor wegen, in 1932 wel licht wat hooger kunnen worden, indien de wereldcrisis eindelijk zou getemperd worden. De besprekingen onder de deskundigen brachten echter aan het licht, dat aan een bezuiniging op de zeer krap gehouden begrooting niet te denken viel, terwijl de meerderheid der deskundigen aan een einde der wereldcrisis niet gelooven kon, indien niet tevoren de kwestie der schulden- en herstelbetalingen op een be vredigende wijze zou zijn geregeld. Dank zij den goeden wil van den Fran- schen deskundige professor Rist en van den Duitschen deskundige dr. Melchior werd ook deze moeilijkheid overwonnen. Professor Rist drong niet langer op het maken van be zwaren tegen het weglaten van iederen post voor herstelbetalingen op de Duitsche be grooting aan, terwijl dr. Melchior zijner zijds niet zou verlangen, dat de deskundi gen-conferentie zich uitdrukkelijk ook voor schrapping van de 600 millioen „onvoor waardelijke" annuiteiten zou uitspreken en genoegen nam met een verklaring, dat Duitschland in 1932 en 1922 de 1300 millioen „voorwaardelijke"annuiteiten niet zou kun nen betalen. Tegen dit Fransch-Duitsche compromis kwam echter een week later nog bezwaar van den Engelschen gedelegeerde Sir Walter Layton. die met een aanbeveling van een tweejarig moratorium voor de voorwaarde lijke annuiteiten niet volstaan wilde en min stens een aanbeveling voor een vijfjarig moratorium verlangde, indien de deskundi genconferentie niet een algeheele schrap ping der schulden en herstelbetalingen wilde in overweging geven, hetgeen met het oog op de houding van het Amerikaansche Congres helaas niet te verwezenlijken scheen. Sir Walter Layton, door dr. Colijn, den Zweed en den Zwitser ondersteund, betoog de, dat men niet verwachten kon. dat de internationale bankwereld genoeg vertrou wen in den toestand van Duitschland zou krijgen en weder kredieten beschikbaar zou -.tellen, indien niet althans de betaling der „voorwaardelijke" annuiteiten voor minstens vijf jaren zou worden opgeschort. De Franschman, ondersteund door de Belgische en Zuid Slavische gedelegeerden, wilde ech ter niet verder gaan dan een door het Haagsche Young-PIan voorziene aanbeveling van een twee-jarig moratorium, vreezend dat de aanneming van Sir Walter Layton's voorstel zou kunnen beschouwd worden als een erkenning van den voorrang der pri vate boven de politieke schulden van Duitschland. Het gevolg van deze debatten is geworden, dat de deskundigenconferentie geenerlei preciese aanbeveling, nóch voor een twee-jarig, nóch voor een vijfjarig mora torium, gegeven heeft en met de algemeene verklaring volstaan heeft, dat Duitschland met recht van de bij het Haagsche Young- Plan aan dit land toegekende bevoegdheid, om een moratorium voor de herstelbetalin gen aan te vragen, gebruik heeft gemaakt. Het bovenstaande verklaart eenigszins, waarom de deskundigen-conferentie in haar rapport zoo weinig precies ten van haar aanbevelingen is geweest bijzon derheden over de te treffen re v heeft zij aan de op 18 Januari in Den Haag begin nende regeeringsconferentie moeten over laten. Dit neemt echter niet weg. dat de Bazelsche besprekingen nuttig en hoop gevend zijn geweest. Want de schildering van den noodtoestand in Duitschland en de eenparig gedane uitspraak, dat verbetering van den algemeenen toestand der wereld niet mogelijk zal zijn zonder een algeheele aanpassing van het vraagstuk der interna tionale schulden en herstelbetalingen aan den tegenwoordigen economischen en finan cieelen toestand der wereld is zoo indruk wekkend, dat men hopen mag dat de regee ringen in Den Haag deze uitnoodiging, te Bazel door hun beste economische en finan- cieele deskundigen gedaan, niet zullen ver onachtzamen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE ZAAK-MATUSCHKA. BESLISSING OVER IIET LOT VAN DEN- MISDADIGER. POTSDAM, 29 Dec. (V. D.) Het Bonds- ministerie voor strafzaken te Weenen heeft aan de Justitie te Potsdam thans definitief medegedeeld, wat met den spoorwegmis- dadiger Sylvester Matuschka zal gebeuren. Volgens deze mededeeling zal Matuschka eerst in Oostenrijk worden veroordeeld, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. Daarna zal hij naar Hongarije worden uitgeleverd, doch slechts onder voorwaarde dat geen doodstraf zal worden opgelegd. Van uitleve ring van Matuschka naar Duitschland is daarna geen sprake meer. UNION MINIèRE DU HAUT KATANGA. NIEUWE ERTSLAGEN ONTDEKT. Gemeld wordt, dat de Union Mindere du H-aut Katanga in d-e omgeving van den spoor weg in Kantanga zwavelkoperertóiagen ont dekt heeft, die naar uit onderzoekingen blijkt, 15 mill. t. erts met zeer no-og gehalte bevat ten, aldus het Handelsblad. De ontdekte ertslagen versterken nog be langrijk de positie van de Union Mindere in de kopei-n dus trie. Zij wordt daardoor in staat gesteld gedurende tien jaren de exploitatie loonend voort te zetten, zelfs bij d-e abnor maal lage prijzen, die thans op -de markt gelden. NIEUWS UIT AMERIKA. WEER EEN OPROER IN EEN TUCHTHUIS. NEW YORK, 29 December (V.D.) In de strafgevangenis St. Quentin (CaMfornië), het grootste tuchthuis van den staat, is h-et in den nacht op Dinsdag tot ernstige excessen gekomen. Eenige gevangenen probeerden uit te breken toen een tot levenslange tuchthuis straf veroordeelde neger die het rookverbod, had overtreden en gc-waarschuwd was, een aanval van razernij kreeg. De bewakers losten -veertig schoten, waar door een gevangene werd gedood en zeven anderen werden gewond. Ook een bewaker liep verwondingen op. GEVANGENEN WILLEN ONTSNAPPEN DIT KEER IN EEN ZWEEFVLIEGTUIG. Op het allerlaatste «moment hebben d-e autoriteiten van de gev-angenis te Laeven- worth in Kansas de ontsnapping van een tweetal gevangenen kunnen voorkomen, die in -letterlijken zin de vrijheid tegemoet wil den vliegen. Zij hadden kans gezien een zweefvliegtuig te vervaardigen, d«at geheet af op het dak van de gevangeniswe-rkipilaats stond. Het plan van de ontsnapping werd' den ge v an ge nï® d i r ec teur medegedeeld d-o-oir een gedetineerde, die op het laatste oogenbldk, omdat er ge enplaats meer voor hem was, van de poging om te ontvluchten was uit gesloten. De aanbrenger beweerde dat hij op het idee was gekom-en. (Telegraaf) PROCES TEGEN BAEDEKER. DINANT BELEEDIGD. De raad van de stad D-inant heeft tegen de uitgever van de Belgische Boedeker een proces aanhangig gemaakt, omdat in ge noemde gi-ds gezegd wordt, dat e-en aantal bewoners tijdens den wereldoorlog is gesneu veld omd-at het zich in den strijd gemengd had. Deze vermelding wordt eerroovend ge acht, omd-at de bewoners zonder aanleiding gegeven te hebben, doodgeschoten -zouden zijn. Dinant eischt schadevergoeding.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5