VQDR VELSEN-YMUIDEN BEVERWIJK EN OMSTREKEN Bij de Jaarwisseling. Wat Klaas van Velsen en Piet van Toren daarover zeggen. HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: pèr -week 10 cents, per masod 40 cents, per kwartaal 1-20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 50 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM KantccrKENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuidcn-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 en, K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Velsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Mclklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenclaan llw. DONDERDAG 3T DECEMBER 1931 Klaas van Velsen. „Wel, daar heb je Piet van Toren, Goeden avond, beste vrind, Dat je deez' avond hier wilt komen, Dat is nou, wat ik aardig vind. Piet van Toren. Goeden avond, Klaas van Velsen Ja ik vind, op 't eind van 't *j aar, Moeten wij eens samen praten, Heel gezellig bij elkaar. Klaas van Velsen. Ja, een jaar is weer verstreken, Heel veel is er weer geschied, Maar het is mij straks gebleken, 'k Weet niet alles meer, hoor Piet-I Kom schuif bij, hier in dit hoekje, Zoo gezellig bij de haard, Tiet van Toren. Hè, zoo'n plaatsje, kerel, dat is In dezen tijd toch heel wat waard, Klaas van Velsen. Laat ons samen eens herinneren, Wat'al zoo heeft plaats gehad. In IJmuiden en in Velsen .Ieder weet nu toch wel wat, In het hoekje bij de haard nu, Is 't zoo veilig als 't maar kan. Maar die Januari stormen, Weet je daar. ook nog wat van? Piet van Toren. Of ik daarvan wee't, wel zeker, Op zee en land hing zware mist, Twee keer dat er toen een boot kwam, Die in koers zich had vergist, Eerst was het de Cyriel Danniels Die zat vast bij Wijk aan Zee, Op de Noordpier zat de Pendeen, 't Was die maand al nommer twee $£Iaas van Velsen. En hoe is dat afgelöopen? is hét toêïl nóg goed gegaan? Piet van Toren. De kustwacht had gauw in de gaten, Dat het was op zee niet pluis Seinde om hulp van ploeg en sleepboot, Riep de helpers uit hun huis, Storm en mist toen al trotseerend, Ingespannen alle kracht Werden schepen vlot gemaakt toen Die men veilig binnen bracht. En geen levens te betreuren, Dat was daarbij dan toch fijn. Klaas van Velsen. Kon, van iedere ramp die volgde, Dat toen maar geschreven zijn, Plet van Toren. Neen in Maart, daar kwam de mare, 'k Zag het overal geschreven staan, Dat de Noordpool van IJmuiden Bij Schotsche kust toen was vergaan. Klaas van Velsen. Een graf voor de menschen in 't vreemde land, Dat wee's men toen vriendelijk van de hand. Piet van Toren. Al heel gauw werd in 't land bepaald, De doo-den zoudenworden gehaald. Om in eigen land een rustplaats te vinden Begraven te worden' door familie en vrin den. Klaas van Velsen. In Maart werd de steenlegging-der Am bachtsschool gedaan. plet van Toren. Wat is daar nu een pracht gebouw komen te staan. Daar zullen de jongens perfect kunnen leeren Om verschillend gereedschap goed te han- teeïen. Klaas van Velsen. Wij kunnen trotsch op onze scholen zijn, Bij 't station drie mooie gebouwen, dat is dan toch fijn. Piet van Toren. Toch heb ik mijn dochter met recht hooren klagen, Zij verzocht mij, dringend den Raad eens te vragen De meisjes wat beter te willen gedenken En haar een flinke Huishoud- en Industrie school te schenken, 't Is voor haar en veel meisjes toch niets gedaan Om steeds maar naar Haarlem te moeten gaan. Klaas van Velsen. Op dat open terrein, heb ik al gedacht Wordt als vierde, de Huishoudschool stellig verwacht. Piet van Toren. Half Mei werd de nieuwe brug open gesteld Dat moet niet licht worden geteld. Klaas van Velsen. Dat is een groot voordeel voor het verkeer. De boerderij nog weg, dan valt daar niets te wenschen meer. Piet van Toren. Wat ging in Mei de visscherij toch slecht, Bijna alle trawlers waren toen opgelegd. Klaas van Velsen. Met de staking was het toch gauw gedaan, Na dien tijd is het toch wat beter gegaan. Piet van Toren. Deed de gemeente nog wat voor de jeugd? Gaf zij nog wat voor Kindervreugd? Piet van Toren. Zij zorgde, dat 't kind zich niet hoeft te vervelen En niet op dè gevaarlijke straat moet spelen, Twee speelterreinen werden opengesteld. Piet van Toren. En niet alleen werd aan 't gezonde kind gedacht, Ook aan de geestelijk zwakke werd veel gebracht. De werkverrichting kwam daar en met veel geduld leert de zwakke werken, Wat hem zeker in de toekomst zal sterken. Klaas van Velsen. Hoe het met de verkiezing is gegaan, Zal je ze'ker wel helder'voor den geest nog staan. Piet van Toren. Jammer, dat daar was zooveel feelijk ge schrijf, En in de vergadering zoo'n woedend gekijf. Klaas van Velsen. En 't kwam er wel treurig achter aan Dat we wethouder Schilling moesten be graven gaan. Piet van Toren. Laat ons hierbij een oogenblik stille staan, Met hem is een 'groot werker heen gegaan. Veel goeds heeft hij tot- stand gebracht, Hem eere het Velsen's nageslacht. Dat hij rust in vrede, na feilen strijd, Hem worde een goede gedachte gewijd. Klaas van Velsen. In Augustus nog voor B. en W. Door Velsen-Noord geroep: „Hoezee!" Piet van Toren. Toen „Rooswijck" toch werd' aangekocht. Klaas van Velsen. Dat was toch zeker wel te roemen, Om Rooswijck eigendom te noemen. Piet van Toren. En toen September was in 't land Kwam. de wethoudersverkiezing aan den kant. Klaas van Velsen. 't Bleef toen 'bijna, zooals 't was. 't Gaf toch zeker ook geen pas Daarin verandering te brengen. Piet van Toren. In alle takken een wijs beleid, Heeft Velsens Raad toen maar gezeid, Dat moet je laten, zooals 't is, 't Brengt Velsen voordeel, dat 's gewis. Klaas van Velsen. Dat zij een groot deel van hun leven Voor Velsen's' bloei maar mgen geven. Piet van Toren. De avond is al haast voorbij, 'k Vorm nu maar mijn wenschenrij. Klaas van Velsen. Als je daar nu van gaat praten, Wil ik 't wenschen ook niet laten.. Piet van Toren. Jij dan eerst nu maar, hoor Klaas! Klaas van Velsen. 'k Wil eerst van verlichting spreken, 't Is al menigmaal gebleken, In Oost dit onvoldoende was. 'k Denk voor. eerst aan hoek Zeeweg, 'k Wensch daar een. reuzenlamp gauw, zeg! Piet van Toren. Dan zal ik meer verlichting vragen Voor wie zich bij de vischhal wagen, Klaas van Velsen. Ook zijn op menigen gevaarlijken hoek. Nog steeds de richtingwijzers zoek. Piet van Toren. Een slachthuis wil ik hier nog noemen, Daar valt bij ons niet op te roemen. Klaas van Velsen. Een slachthuis wil je met alle geweld, Maar kerel, daarvoor is geen geld. Piet van Toren. Dan zou ik hierbij willen vragen: 't. Plantsoen moet open voor d' ouden van l dagen. Klaas van Velsen. Als je nu toch praat van plantsoen: Zooiets zal 't bij het station ook aardig doen. Piet van Toren. In oud-IJmuiden hoorde ik vragen Wanneer nieuwe arbeiderswoningen op komen dagen. Klaas van Velsen. Als je dan toch aan 't bouwen gaat Kan een hulppcstkantoor op 't Kennemer- plein geen kwaad. Piet van Toren. Verbeter de school op 't Willemsplein er dan bij. Want Klaas, geloof mij vrij Een school in het Centrum, die kan je niet missen, Daar. zou men zich leelijk in kunnen ver- gissen. Klaas van Velsen. Met de oprichting van 't Crisis-Comité Daar deed men een goed werk toch mee. Piet van Toren. Dat het in dezen zwaren tijd. Veel menschen helpt in 's levensstrijd. Klaas van Velsen. 'k Wensch werkverruiming in elk bedrijf. Dan heeft die steun niets meer om 't lijf. Piet van Toren. Dat vele schepen gaan naar zee, En brengen hee'l veel visch dan mee. En brengt die op dan flink wat geld. Dan zijn de zorgen weer geveld. Klaas van Velsen. Verdween nu met het Oude jaar Ook de malaise tijd nu. maar. Piet van Toren. En 't nieuwe jaar, bracht dat dan mee. Geluk en voorspoed, werk voor twee. Klaas van Velsen. En als het dan maar éven kan, Komt tandverzorging, denk er an, De tandarts op school verzorgt dan ieder kind. Zoodat je nooit meer iemand inet kiespijn vindt. Piet van Toren. Maar wat hoor ik, twaalf slagen, Het Oude gaat in 't Nieuwe jaar? O, dan wenschen wij u samen Al wat goeds is bij elkaar Burgemeester, vroede vaad'ren, U veel kracht en wijs beleid, Want dat is zeer zeker noodig In deez' moeilijken tijd, Alle overheidspersonen Vee'l geluk, geen averij, En veel voorspoed dan toch zeker Voor de heele burgerij. En dan is er nog een wensch Die bestemd is voor nieuwe blad: Dat het einde twee en dertig Dubbel zooveel lezers had! Wordt dus nu nog abonné Dan zijn wij voor 't blad tevrêe. Klaas, houd je maag goed dit jaar, Jij, Piet! De zegen met elkaar. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding voor "net onderhoud der nieuwe buitenhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar was laagste inschrijfster de firma D. Stada en Zn. alhier met 13.300. IIERMAS' OUD-HOLLANDSCHE POPPEN KAST. Dat was werkelijk een aardige poppenkast- vertooning, Woensdagmiddag in den Stads schouwburg. Het mag gezegd worden, dat Hermas' oud-Hollandsche Poppenkast de Haarlemsche jeugd, tenminste het groot aan tal Haarlemsche jongens en meisjes dat Woensdag in vacantiestemming in den schouwburg aanwezig was,stormenderhand heeft veroverd. De vertooner heeft met eenvoudige midde len, aardige décors, goed gesneden en goed gekleed e poppen, maar vooral met een goede vertooning, veel weten te bereiken, zóóveel dat de jeugd echt meeleefde met, de geschie denis van „Piet den Leugenaar", den jongen, die altijd met een „jokkentje" klaar staat, maar daar dan ook (want dit poppenspel heeft een paedagogiscbe strekking) de zeer onaangename gevolgen van moet dragen. En de nobele gezindheid van „Cheffie" werd ten zeerste gewaardeerd. Wanneer de vertooner nog wat meer nuan ceering dan hij al geeft, weet te brengen in de -„stemmen" der verschillende poppen, zal de vertooning in haar geheel er nog bij win nen. Aardige groepen worden er nu en dan óp het kleine tooneel gevormd, die het wel 'doen. Behalve door uitroepen, die van enthousias me en medeleven getuigden, gaf het opgeto gen jeugdig gehoor ook na elk „bedrijf" door luid applaus zijn tevredenheid te kennen. En tot slot 'kregen we de bekende avontu ren van Jan Klaassen te zien: zijn spelletje met den huisbaas en de kist, zijn ontmoeting met den reus. Een aardige vondst is ook de vermakelijke pop, die als een soort „conferencier" optreedt. Namens de Haarlemsche jeugd rc-epen wij Hermas een welgemeend „Tot weerziens!" toe. IJMUIDEN BEVESTIGING KERKERAADSLEBEN. Op Nieuwjaarsdag zullen in de Gereformeer de Kerk aan de Wilhelminakade door Ds. R. J. van der Meulen worden bevestigd tot ouderling de heeren H. Homburg, S. Bos, B. Vlaming en D. Vlug en tot diaken de heeren H. Kruiswijk en D. Visser Jr. Piet van Toren. 'k Wensch in den zomer, Als de plezierbootjes gaan Bij het strand een steiger, Waar ik op kan gaan staan. Klaas van Velsen. 'k Wensch een eigeh gebouw, voor „IJmuiden's Bloei". SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 30 Decemiber: Ned. Aurora, Rotterdam. Noorsch, Marvel, Rotterdam. Spaansch, Josina, Hornilio. Zwe-edsch, Ash, Sundt Fall. Noorsch Dampseks, Hernösand. Engetsch, Clynwen, Hull. Engelsen, Fernande, Goole. Ned. Crynsse, Barbados. Enigelsc.li Dan, Goole. 1 Deensch, Scandia, Gdynia. Spaansch, Manuchu, Port Breira. Ned. Orestes, Rotterdam. Slowaaksch, Jurko Topic, Emdien. Vertrokken schepen 29 December, Noorsch, Britta, Antwerpen 30 December: Estland, Caroline, Gent. Ned. St. A-nnal-and. New Castle. Portugeesch, lbo, Hamburg. Ned. Stad Zaandam, VI aar-dingen. Zweedsch, Hebe, Antwerpen. Zweedsch, Venersborg, Rotterdam. Ned. Boomberg, Rotterdam. Emgelsch, Spondilus, St. Kitts. Zweedsch, Patria, Rotterdam. Zweedsch, Largo, Rotterdam. Ned, Trito, Rotterdam. Ned. Orion, Hamburg. Ned, Leisses, Child. AANRIJDING. Hedenmorgen reed de vrachtauto, bestuurd door A. P., van het Willemsplein te IJmui den de Frogerstraat in. Tegelijkertijd kwam een jong meisje met haar zusje op ee'n sleetje tegen de auto aan, doch beiden kwa men gelukkig tusschen de wielen terecht. Door krachtig remmen van A. P. stond de vrachtauto oogenblikkelijk stil. De kinderen vielen van schrik van de slee, doch bleven eveneens tusschen de wielen liggen. Door het krachtig remmen van den bestuurder werd. dan ook erger voorkomen. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het-Spaansch s.s. „Jos;ua" is Woensdagmor gen met een volle ladingijzererts van Hor nilio. voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, aangekomen. Het Nederl. passagiersschip „Crijnssen" van de K.N.S.M. is Woensdagmorgen met passagiers en stukgoederen van West-Indië via Havre te IJmuiden aangekomen en op gevaren naar. Amsterdam. Het Nederl. s.s. „Stad Zaandam" is Woens dagmorgen na lossing harer lading ijzererts aan het Hoogoven-bedrijf, te IJmuiden, in ballast naar Rotterdam vertrokken, teneinde aldaar te worden opgelegd. Het Zweedsche s.s. „Venersborg" is Dinsdag avon met stukgoederen van Amsterdam aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, aangeko men teneinde een partij ruwijzer voor Zwe den bij te laden. Het schip heeft Woensdag morgen -de reis via Rotterdd-am vervolgd. Het Engelsche s.s. „Backworth" ligt mo menteel te Melilla in lading en zal binnen en kele dagen met een volle lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, vertrekken. DE VISSCHERIJ. WEEKOVERZICHT. Gedurende de week van 24 tot en met 30 December 1931, kwamen alhier de navol gende vaartuigen aan den afslag: 64 stoom trawlers, 2 Duitsche Stoomtrawlers, 1 Motor trawler, 2 Stoombeugers, 8 Motorloggers, 1 Engelsche haringdrifter en 26 Kustvissc-hers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van 791 tot 3068. Duitsche Stoomtrawlers van 906 tot 1521 Stoombeugers van 938 tot 1074. Motor-tr-awlloggers van 283 tot 605. Engelsche haringdrifter 1654. Motortrawler 1119, terwijl de Kust visschers totaal 4021 besomden. De aanvoer bestond uit 825650 K.G. trawlvisch, 3915 K.G. beugvisch en 358 kis ten versche haring. De totaalopbrengst bedroeg 129.135,28. De prijzen waren: Tarbot per 50 K.G. 62.50—40. Griet per 50 K.G. 4513. Groote tong per K.G. f 1.70.1.10. Middel tong per K.G. 1.75—1.10 Kleine tong per KG. 1.651.25. Groote schol per 50 K.G. f 23f 15.50. Middel schol per 50 K.G. 26 f 17. Kleine schol I per 50 K.G. 4017-50. Kleine schol H per 50 K.G. 20—5. Schar per 50 K.G. 12—/ 1.40. Tongschar per 50 K.G. f 4534. Rog 20 stuks 24—8.50, Vleet pe rstuk 41. Pieterman en kleine poon per 50 K.G. 11 2. Kabeljauw per 50 K.G. 4014. Groote gullen per 50 K.G. 122-10. Kleine gullen per 50 K.G. f 60.50. Wijting per 50 K.G. 3-301.40. Groote schelvisch per 50 K.G. 3316.50. Groote middelschelvisch per 50 K.G. 28 12. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 20 7.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 140.75. Leng per stuk 2-500.19. Heilbot per K.G. 1.30—0.35. Koolvisch per stuk 0.770.06. Makreel per 50 KG J 26—8.50. Haring per ,50 K.G. 5.504.90. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.10—f 0.90. Tongen per kilo f 1.80f 1.45, Zetsc-hol per 50. kilo. f 28. Kleine schol per 50 kilo f 22.50f 12.50. Schar per 50 kilo f 11.50. Middelschelvisch per 50 kilo f 22f 20. KI. middelschelvisch p. 50 -kilo f 16f 14.50. Kleine 'schelvisch per 50 kilo f 10f 8. Kabeljauw per 125 kilo f 22 Gullen per 50 kilo f 8f 1.30. Wijting per 50 -kilo f 3—f 1.70. BEUGVISCH. Levende visch; Groote schelvisch f 22.50 per 7 stuks. Middelschelvisch f 41 per 20 stuks. Vrij middelschelvisch f 35 per 40 stuks. Kleine schelvisch f 18 per 23 stuks. Kabeljauw f 9f 6 per stuk. Doode visch: Groote Schelvisch f 30. Middelschelvisch f 28. Kleine Middelschelvisch f 15. Kleine schelvisch f 10. Wijting f 3.20. (Alles per kist van 50 K.G.) Vleet pers tuk f 1.68. BESOMMINGEN. Heden waren aan den rijksvisohafslag, al hier. 1 trawler, 1 logger, en 1 beug-er. De besommingen waren: Trawler: Maria 120 manden f 971. Logger: Sch. 250 f 547. Beuger: VI. 114 f 370. NIEUWE HULPPREDIKER TE IJMUIDEN OOST. De heer H. Creutzberg, candddaa't tot den eHiiigen Dienst te Hees bij Nijmegen heeft het beroep als hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden-Oost aangenomen. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Voor het tijdvak v-an 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1936 is benoemd in den Raad voor de Scheepvaart te Am-sterdam tot plaatsver vangend li-d vcor de vaste leden de heer G. Botje oud-gezagvoerder ter koopvaardij te Haarlem; tot buitengewoon lid als re-eder van de zeevisscherij J. Prins, directeur van de Zeevissoherij Mij. Pernis" en „Holland", te IJmuiden; als werktuigkundige S. G. Visker werktuigkundig ingenieur, hoofdingenieur van de Stoomvissch-erij Mij. „Nederland" te Bloe mend-aal; tot plaatsvervangend lid voor de buitengewone leden als schopper van de zee visscherij de heer E. de Groot, oud-schipper van de zeevischerij te IJmuiden. VELSEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 27 tot en met 31 December deden zich in deze gemeente 3 gevallen van roodvonk voor. STEUNUITKEERING. De wekelijksche steunuitkeering In de ge meente Velsen bedroeg over de week van 21 tot en met 26 Dec. f 14.611.76 met inbegrip van de extra Kerstuitkeering. Onder dit be drag is nog niet begrepen de uitkeering aan werklooze arbeiders, die via de bonden ge schiedt. VREEMDELINGEN VERKEER. Zooals' bekend is, kan men des zomers rondreisbiljetten krijgen, waardoor men per Alkmaar Packet naar IJmuiden kan gaan en terug met den trein óf ock omgekeerd. In Velsen waren meerderen ontstemd, omdat de groote stroom van Amsterdammers de laatste jaren naar IJmuiden gaat, terwijl vroeger duizenden naar Velsen aan wal gingen. Het bestuur der Vereeniging IJmuiden's Bloei ziet gaarne, dat de geheele gemeente profiteert van het vreemdelingenverkeer en zal daarom een verzoek aan de directie der Ned. Spoor wegen richten, dat bezitters van deze rond reisbil jetten voortaan ook aan de halte Vel- sen-Hoogovens zullen mogen in- en uit stappen. DOOR DE GLADHEID GESLIPT. Woensdagmiddag circa 5 uur reed de heer J, v. d. L. uit Amsterdam met zijn auto op den Rijksstraat-weg nabij Waterland. Behalve de bestuurder bevonden zich nog in de auto twee kinderen. Door de gladheid van den weg slipte de auto, sloeg over den kop en kwam aan den kant van den weg te liggen. Won der boven wonder bekwamen de drie inzit tenden geen letsel. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS- COMITé S. O. S. VOOR DEN OUDEJAARSAVOND. 1931 spoedt ten einde en het nieuwe jaar staat weer voor de deu-r. Getrouw aan de Hol-landsche gewoonte, zullen hedenavond tal van gezinnen om de tafel zijn geschaard, om het klokje va-n 12 uur af te wachten, Waar het mogelijk is, zal men zich de oliebollen goed laten smaken en zal een dnomk ook wel niet ontbreken. -Hen. w-aar dit het geval zal zijn, roepen wij. toe „Gedenk ons Plaatselijk Steun comité". Geen betere gelegenheid dan deze, waarbij de beste wenschen voor het niie-uwe jaar hebben geklonken, omdat wij daarbij moeten denken aan -hen, d-ie de gezelligheid

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1