DE BILT EROS IS TERUG. De economische geschiedenis van ons land. Oud en nieuw HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 Tan den Oudejaarsavond moeten missen, want in -talrijke gezinnen zal men veel moeten ontberen. Men kan veel goed maken door in alle fa miliekringen waar men op dezen avond bij een is, een kleine inzameling te houden voor het mooie werk, dat het plaatselijk steun comité zich ten doel heeft gesteld. Als dit mooie denkbeeld door een ieder wordt overgenomen, zullen vele kleintjes één groote maken. De penningmeester, de -lieer R. S. v. d. Veen Com-passtraat .1. zal gaarne deze bijdragen voor het plaatselijk steun-comité in onitvangsl nemen. Met nadruk doet het een beroep op ieder. Laat om 12 uur alom klinken een vo-orspoe dag Nieuwjaar, maar laten even daarna de bijdragen op tafel komen. Wij w-ensehen hartelijk, dat de giften rijke hjk sullen toestroomen. BEVERWIJK kennemer oudheidkamer De Stichting Kennemer Oudheidkamer ont ving in da -afgeloopen week ten geschenke: van den heer A. Redeleer een houten dood kistkle-ydje en een ingelijste bouquet ge droogde veldbloemen uit de omgeving van Beverwijk Ao. 1883; van den heer H. B. Hol man een buffelhoorn, van den heer H. G Backer „Parlementaire Portretten" (supple ment 1869) en twee proeven van een Ge ïllustreerd Staatkundig Nieuwsblad (Wet var. Behoud. Liefde en Redding), van den heer J. R. Bruin en groen kannetje en twee ge kleurde tegels, opgegraven op „Meerwijk"; van de Doopsgezinde Gemeente te Beverwijk S koopacten, waarvan 7 verleden voor Schout en Schepenen van Beverwijk, Wijk aan Duin oi Heemskerk in de jaren 1623—1794, o.m. van stukken land, genaamd Buitendijk van Risje Jasperts", „land van Guert Ootjers", „De Gezondheid", „De Kroft", twee overeen komsten gesloten voor Schout en Schepenen van Heemskerk in de jaren 1619 en 1901, be treffende land bij de „Hooisloot" en een hy pothecaire leening van 600 carolgulden op het „Weytje" aait de Oosterzij en eenige no- tarieele act-en van 17641823. De Oudheidkamer is gevestigd in het Raad huis. het subsidie voor het roode-kruis- ziekenhuis In verband met het voornemen van B. en W. om bij de behandeling van de begrooting voor 1932 den raad voor te stellen het jaav- lijksch subsidie van 8000.aan het Roodc- Kruis Ziekenhuis te verminderen met 50", omdat de gemeente Wijk aan Zee en Duin een subsidie van dit bedrag heeft toege staan, heeft het bestuur van de plaatselijke aideeling van hei Ned. Roode Kr nis een adres aan den gemeenteraad - gericht met- verzoek dit voorstel niet aan te nemen, Hoe wel het recht der gemeente erkennende, meent het bestuur, dat er alle aanleiding is om van dat recht geen gebruik te maken, omdat bij het opmaken der Ziekenhuisbe- grooting op de, volledige bijdrage is gerekend en dat de uiterste zuinigheid noodig zal zijn om tot een sluitende rekening te kunnen komen. Bovendien mag, aldus het bestuur, het Ziekenhuis-subsidie tot cle meest gerecht vaardigde van alle subsidies gerekend wor den., omdat zij in het behing der volksge zondheid oumisb'aai' is, De bijdrage van 8000,— wordt door het bestuur zeer noodig geacht om het peil der verpleging- in het zié-- kenhuis zoo hoog.mogelijk te houden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. Bakker—Buntsma, d.; C. E. JansenOckers, d.: C. S. Janssen—Rijndorp, d.; J. C. Donkervoortvan Rijssen, z.; H. J. M. Hamersvan Wees, z.; G. Hoogmoed van der Wurf. z.; A. E. Peggeman—Bret- houwer, z.; I-T. G, SuanetAmse, cl.; D. van SphmterGroot, z., (wonende te Velsen). Overleden: J. M. Stammeijer, 72 jr., wde. van W. G. de Ileij; P. M. Lipla. 76 j., gehwd. met A. M. Westerhout (gwd. hebto, te Velsen) G. Milo, 75 j., ongehuwd. het stenografisch raadsverslag. In verband met het voornemen van B. en W. om de post voor het stenografisch raads- verslag van de begrooting voor 1932 af te voeren heeft het raadslid J. Eijkimg een voor stel ingediend om in ieder geval het restant van de in 1931 uitgetrokken gelden ook in het nieuwe dienstjaar voor de vervaardiging van het verslag uit te geven. de benoeming van den armen bezoeker. Naar aanleiding van de benoeming van een Armenbezoeker voor Maatschappelijk Hulp betoon in cle vorige raasvergadering bee'ft de heer J. Eyking, lid van de-n gemeenteraad aan den raad voorgesteld B. en W. op te dra gen opnieuw sollicitanten voor deze functie op te roepen. De benoeming zou volgens den heer Eyking n.m.L geschied zijn in strijd met artikel 52 der gemeentewet. PRIESTERJUBILEA. In den loop van het jaar 1932 zullen enkele R.-K. geestelijken hier ter plaatse en in de naaste omgeving priesterjubilea vieren. Op 15 Augustus viert pastoor P. J. M. J. T, cl. Pavoorclt (O. L. Vr. van Goeden Raad) zijn zilveren priesterjubileum, evenals rector L. Rooze'n, thans rustend en verblijvend in .liet- St. Jozef Rustoord alhier. de bloemenkweekers en de engelsciie tariefwet. In -de vergadering van de bloemenksweek-ers vereeniging „Flora" werden, zo,oils wij reeds toelichtten, besprekingen gevoerd over de ge volgen van de Engelsche tariefwet voor den handel in gesneden .bloemen. Deze wet dreigt n.l. voor de boll-entrekkers een debacle te worden. In de te Haarlem gehouden vergade ring van kwekers- en vei lingvereenigingen is daarctm reeds in beginsel besloten om een bond te -stichten, teneinde met vereend krachten te probeeren iets voor de getroffenen te b-e- triiken. Een commissi, waarin ook de heer Ghr. de o-Gedee, voorzitter van „Flora" zitting heeft -genomen zal trachten bij de regeering en bij de besturen der dr bloembollenv-ellngen o.m. uitstel van betaling te verkrijgen. Dat de toe stand inderdaad ernstig dreigd te worden, toewijzen wel de cijfers der opgezette hoe veelheden bloemboll-en. Alleen in Rijnsburg zijn 100 millioen bollen opgezet. Als men ver-der w-eet, dait 75 pet. der in de omgeving van Rijnsburg gekweekte snijbloem-en naar Engeland wordt uitgevoerd, ligt het voor de hand, dat de taxiefwet voor de kweekers funeste gevolgen zal hebben, temeer nog, om-dat deze wet niet kón worden voor zien. Een en ander heeft in de kringen der boilentr-ekkers, die ook in Kennemerlan-d steeds meer worden aangetroffen, ernstige be tzorgdheid. gewekt, concert „klein a capella koor". Het onlangs opgerichte „Beverwij k's Klein a Capelia koor", dirigent cle heer Leo Pielage, zal op Woensdag 6 Januari a.s. in de boven zaal van „Oud-Meerenstein" zijn eerste con cert geven. Het programma vermeldt o.a. werken van Wolf, Bruckner. Reger, Bonset, Bortniansky, e.a. Als solisten zullen aan dit concert mede werken mevr. Dido Zuidberg-Jkvr. Stride van Linschoten, .sopraan te Wageningen en d-e heeren Emil Bolten, bas en A. Schaap-er, te nor, beiden te Beverwijk. IJMUIDEN RIJKSVISCHAFSLAG. de omzet over 1931. Oe totale omzet versche visch aan den Rijksvischafslag bedroeg over 1931 i' 11,504.081 In 1930 f 14.549.837, waarvan Engelsche ha ring-drifters in 1931 f 624.801, in 1930 f 457,750. autodiefstal. Woensdagmorgen werd door H. P. bij de politie te IJmuiden aangifte gedaan van den diefstal van een visehauto. Drie kwartier na de aangifte werd de auto aangetroffen in de Willebrordstraat bij een omvergereden lan taarnpaal. veradaciit van oplichting. Woensdagmiddag werd een man in arrest gesteld, verdacht van oplichting in deze ge meente gepleegd. D-e man weigerde echter zijn naam op te geven. Benzineprijs wordt morgen verhoogd. 13 cent per Liter. AMSTERDAM, 31 December. Naar wij vernemen, zal de benzineprijs mei ingang van Vrijdag 1 Januari wordwen verhoogd. De prijs der benzine is door de Shell vast gesteld op f 14,per 100 Liter in bussen van 10 Liter en f 13,per 100 Liter aan de ben zinepomp. Deze verhooging geld ook voor de A.P.C. De officieels prijs van de benzine was 8 cent aan de pomp. Doordat per Liter 4 1/2 cent belasting wordt geheven komt de prijs op 12 1/2 cent, waarvan de maatschappij -n :3 gemaakt hebben. onderscheidingen bij philips. Dr. A. F. Philips, directeur der N.V. Phlips Gloeilampenfabrieken i-s benoemd tot cammandeur in de Orde van de Witte Leeuw van Ts-chechiOS'Iowakije; de he-e-r A. Tho-niann procuratiehouder bij de N.V. PMips Gloei lampenfabrieken tot ridder in de- Órde van de Witte Leeuw van Tscheeho-Slowakije. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Aan mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie, is verlof verleend tot het aan nemen van het Grootkruis der Orde van den Witten Leeuw van Tsjeeho-Slowakije. Benoemd is tot ridder in de Oranje Nas sau orde A. J. J. Verbrugge, onder-voorzitter van den Bond van directeuren en leeraren bij het handelsonderwijs te Leiden. HOOGER ONDERWIJS. Wederom is benoemd met ingang van 1 Januari a.s. tot assistent aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen dr. H. J. de Fluiter aldaar. RIJKSVOORLICHTINGSDIENST. Benoemd is tot lid van de commissie van advies voor den Rijksvoorlichtingsdienst ten behoeve van den vezelhandei te Delft ir. H. Hesselink, buit-engew. hoogleeraar aan de Teclin. Hoogeschool te Delft. AUDIëNTIES. De minister van financiën houdt de Maan dagen 4 en 11 Januari geen audiëntie. CRISISCOMITéS IN 350 GEMEENTEN. te weinig giften in natura. COMITé DANKBAAR. MAAR OOK TELEURGESTELD. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede dat reeds in ongeveer 350 gemeenten plaatse lijke comité's zijn gevormd; slechts in 150 gemeenten blijkt voorloopig geen bijzondere voorziening in den crisisnood noodzakelijk. Van de overige gemeenten ontbreken nog definitieve gegeven. Bereids is aan enkele comité's een uitkee- ■ing in geld gedaan. Nadrukkelijk vestigt het comité de aan dacht er op. dat de plaatselijke comité's in de eerste plaats op door eigen activiteit te verkrijgen middelen zijn aangewezen; het Nationaal Crisis Comité kan deze slechts eenigermate aanvallen. Bijna alle giften in'natura, ter waarde van 14-0.000 en waarvan het grootste gedeelte door de gevers voor bepaalde plaatsen be stemd was, zijn reeds gedistribueerd. Hoewel dankbaar voor de reeds ontvangen goederen, is het N.C.C. toch teleurgesteld over het geringe aantal der gevers. I-Iet comité houdt zich warm aanbevolen voor het ontvangen van giften in den vorm van nieuwe dekens, levensmiddelen, brandstof fen, lakens en dergelijke. Den gevers wordt echter verzocht zich eerst met den penning meester in verbinding te willen stellen aan gezien het. Comité geen goederen kan op slaan. Kleine giften in natura kunnen het best rechtstreeks aan de plaatselijke comi té's worden gezonden. De firma IJzendijk te Rotterdam heeft ter beschikking van het Nationaal Crisiscomité gesteld 1000 pakjes thee en 1000 pakjes Koffie, (Van onzen correspondent)'. LONDEN, 28 December. Den Zondagavond na Kerstmis is Eros naar Piccadilly Circus teruggekeerd. Op een fontein staat het sierlijk gemodelleerd, -rank en vii-e tend naaktfiguurtje van de liefdegod, met pijl en boog. In -eike andere omgeving- dan Piccadilly Circus zou men wellicht kunnen spreken van een figuur in plaats van een figuurtje. Maar op zijn oude standplaats, waar in d-e zeven jaar van zijn afwezigheid veel is ver anderd en veel is grooter geworden, staat Eros nu nietig en als op de-n bodem van e-eri put-, waarvan de wanden worden gevormd d-oor de hoog rijdende muren, als witte kalk- rotswanden, der vernieuwde eniporia. Tijdens zijn afwezigheid zijn de omnibus sen van de stad gezwollen en gbgroei-d; en ze tollen nu met alle nederiger vehikels rond het plein, dat een rond plein'-en daarom een circus is. Meer circus dan ooit is Piccadilly Circus, -nu het stelsel van den rondgang- in het verkeer er in zwang is gekomen. Eros staat midden in dien kolk. En alleen zij. die even vliedend van voet zijn als Eros zelf .in zijn houding aangeeft, kunnen hopen hem midden op den dag te kunnen naderen om zijn fraaie gestalte van nabij te bewonderen. Vroeger stonden rond hem, op zijn eilandje in de toen nog minder onstuimige v-erkee-rs- zee, de typische Lonclensche- „flower girls", met ha-ar mannenstroofnoeden of pett-en op de omvangrijke lok-ken. De .girls" -waren (en zijn) dames van'rijpé jaren, die nochtans veel jeugd en kleur brachten in het centrum van het W-est End, dat een aanmatigende stads bevolking tevens „het centrum van de. wer-eld" of zelfs „van het heelal" noemt. H-eur bloemen zorgden voor de kleuren, zonnig ge-el en sneeuwwit en warmro-od, in.de grijze aiiono- toni-e. D-e roep van ha-ar negotie luw-iy wai-lits -Jaidy (l-ov-ely vio-l-ets lady) snerpte boven den lagen dreun der venkeeirswie-len uit. Men mag niet h-o-pen dat deze cirkel van bloem-erwerk-oopsters, -die haar manden met snijbloemen op den rand van het fontein- bassin plaatsten en aldus een krans legden om Eros' voet, er terug zullen kewen. Het tollend verkeer moet ale aanraking met1 klanten verhoeden. Ero-s is een ged-enkteeken voo-r den zeven den Earl van Shaftesbury, een voorbeeldig philantroop van het midden der vorige eeuw Zijn biografen hebben verteld dat zijn lief dadigheid, zijn. weldadigheid do-or -enkel l-iefde werden, voorgeschreven, het-ge-en in het alge meen niet het geval kan zijn in een land. waar men de uitdrukking kent „as cold as charity". De nagedachtenis van dez-en m-an wordt tot heden in Londen in hooge eer ge houden, To-en men Uitmaakte dat hij een ge- denkteeken moest hebben kwam het geld er voor :r. een ommezien door een openbare in schrijving bijeen, Eros werd in 1893 op 't Pic cadilly Circus geplaatst. De ontwerper Albert Gilbert leeft nog en heeft raad verschaft voor den vorm v-an -het nieuwe voetstuk, waarop Eros thans is komen te staan. Het beeldje is, sedert het ten behoeve van het werk voor een nieuw ondergrondsch station onder het plein van zijn oorspronke lijke plek werd weggenomen, zwervend ge weest. In d-en loop der laatste zeven jaren •hebben de Lon-üenaars -het, keurig opgepoetst, eenige maanden zien staan in een plantsoen ian-gs de Embank-mént. Het heeft ook eenigen tijd vertoefd voor den ingang van de Tate Gallery, maar men zal weten oc-k aan d-em The-e-msoev-er. En den l-aatsten tijd bevond het zich in een bronsgieterij in een stadje ten Westen van Londen, waar men er een c-opie van maakte, -die voor een paffe in Liver pool as -bestemd. Van a-esthetisch standpunt bezien staat Eros in het nieuwe (even-als in het o-ude) Piccadilly Circus slecht. Hij zo-u veel beter tot zijn recht komen in een park. Maar men -dient den geest van den genoemden Earl v-an Shaftesbury beter door hem permanent te- doen verblijven in dit rommelig, in mensohe- lijkneid on menschel! jke en in onmensohelijk- heid menschelijke West Enddeel. Het beeldje staat er in de onmiddellijke nabijheid van S'baft-esbury Avenue, de schouwburgistraat. Het staat in het midden van Theatre Land. waar op d-e planken en op d-e trottoirs Eros wordt binnengehaald en wordt gediend op een wijze, die zeker niet strookt met de -opvat tingen, welke de vermaarde -philantroop -hul digde. Maar zijn Eros i-s niet zoo ze-er een symbool v-an d-e min in haar meer toe-perkte beteekenis, als van menschenliefde. En de Eros van Gilbert in dit stadsmilieu van lust en opgewektheid en misère van deugd en ondeugd van luxe 'en ellende kan hier een durende herinnering blijven aan den man die rijlc en arm v-an den geest der naastenliefde wilde doordringen en 'n aansporing voor hen, die daar aan de behoeïtè van naastenliefde geen aandacht geven. Eros is dan teruggekeerd. Het is een evene ment v-an groot belang i-n het bestaan der Londemaars. A. K. v. R. Hoe het jaar 1931 was. Onderling overleg geen gekrakeel. Het jaar 1931 zal te allen tijde geboek staafd blijven als een donkere bladzijde in de'economische 'geschiedenis 'van ons land. De oorzaken daarvan zijn deels van nation,a- len-, deel van internationalen aard. Zij die van oordeel waren, dat Versailles in 1918 werkelijk vrede zou brengen, zijn langzamer hand tot de overtuiging gekomen, dat, in- plaats daarvan een nieuwe oorlog ontketend is geworden op economisch gebied, die Europa zooal niet geheel, -dan toch grootend-eels ver nietigd heeft. Door het creëeren van nieuwe Staten die men als het ware levensvatbaar heid moest inblazen, heeft men medegewerkt aan het voortdurend omboog drijven der ta- riefniuren. Ieder land trekt zich thans zoo veel mogelijk binnen zijn -eigen- grenzen te rug. Het onze ondervindt daarvan in hooge mate de nadeelig-e gevolgen, omdat het door zijn ligging vóór alles is aangewezen op het bewijzen van diensten voor anderen. D-e geest van Genève, do-or velen- zoo lang mogelijk hoog gehouden, heeft gefaald. Het voor het handelsverkeer zoo onmisbare vertrouwen is bijkans geheel verdwenen. Menigmaal ontziet men zich niet, door min-oirbare middelen den geest van eenmaal overeengekomen afspraken met voeten t-e tre den. De waarde der me-estbegunstigings- clausule, in vele handelsverdragen opgeno men, heeft een gevoeligen knak gekregen. Waar zij als grondslag diende bij gevoerde besprekingen, ontzag m-en zich niet zoo zulks 'pas gaf zijwegen te bewandelen' en via contingenteerings-bepalmg-ein enz. d-e waarde daarvan grootende-els te ontnemen. Het raderwerk van het econ-o-misch 1-e-ven loopt streef en is hier en daar geheel tot stilstand gebracht. Wij hebben ook in ons land een productieapparaat opgebouwd, hetwelk een afzetcrisis heeft veroorzaakt, die geleid heeft tot fatale prijsdaling. De over vloed van producten heeft gevoerd tot een ramp. In vele gevallen is de stijging van het productievermogen vier-, vijf of meermalen streker geweest, dan de bevolkingsaanwas. De wereld-productie van riet- en bietsuiker steeg sedert 1920-1921 van 18 millioen ton tot ruim 29 milliloen ton in 1930-1931. Blijkens het do-or professor Min-d-erhoud uitgebrachte prae-advl-es voor d-e laatstgehouden vergade ring van -de Vereeniging voor Staathuishoud kunde en Statistiek bedroeg de wereldpro ductie van tarwe (Rusland inbegrepen) tus- schen 1909 en 1913, gemiddeld103 millioen ton, in 1928 127 en in 1929; 112 millli-oen ton. En hoe verklaart men de krach in de tar- weprijzen? De heer J. B. W-esterdijk schreef deze toe aam de mechaniseering van den overz-eeschen landbouw (zie De Economist van Juli, Augustus en November 1930), prof. Minderhoud kende daarenboven een groote beteekenis toe aan een toevalligen samen loop van voo-r d-e tarweprod-uetie noodlottige omstandigheden. De totaal-wereldproductie van koffie be droeg in 1921-1922 14.020.000 met-ercentenaars in 1928-1929: 17,280,000 en in 1929-1930: 19.000.000 metercentenaars. De totaal we reldproductie van rubber verliep als volgt: in 1923: 486.000 met-ercentenaars, in 1929: 882.000 en in 1930: 830.000 me ter centenaars. In zes jaren tijd steeg de wereldproductie van wol 1.278.300 ton in 1923 tot 1,647.300 ton in 1929. De steenkolenprc-ductie bedroeg in 1922: 1.047,800.000 ton, in 1930 1.209.000 000 ton. In dien alle mijnen op volle capaciteit zouden werken zouden zij 200 millioen ton kolen meer pro-duceeren dan het verbruik over de geheele wereld bedraagt. De koperproductie bedroeg in 1921: 552.000 ton, in 1929: 1.981.000 ton. Niettegenstaande d-e groote verwoesting van schepen gedurende de oorlogsjaren en d-e ontzaglijke aanmaak daarna ligt thans een groote vloot van koopvaardijschepen w-èfke- loos .Volgens Lloyd's Register bedroeg d-e we- reldtonnage van -de koopvaardijvloot o-p' 30 Juni 1913 46.971.000 ton. Op 30 Juni 1929 was deze opgevoerd tot 68,074.312 ton, op 30 Juni 1930: 69,607,644 en op 30 Juni 1931 zelfs: 70.131.000 ton. Deze voorbeelden zijn rn-et vele andere aan te vullen, Zij leveren het bewijs, dat men overgepro-duceerd h-e-etf. In vele productie- takken is d-e productie niet meer loonend; de zoo g-ewenschte bestellingen blijven uit. Het 'verband tusschen productie en koop kracht is verstoord. Vele doctoren bevinden zich aan h-et bed van den zieke. Even zoovele recepten worden uitgereikt. Van hun heil zame werking is nog vrijwel niéts te bespeu ren. Moet men niettegenstaande dat, blijven afwachten en een houding aannemen, alsof het einde nabij is? Allerminst. Moeten de twijfelaars aan het herstel geen ruggesteun kunnen vinden? Ongetwij feld. En dienen de leiders onzer bedrijven daar bij geen acht te slaan op wat in de laatste tien jaren passeerde? Zeer zeker. Wat is er bijv. overgebleven van de theorie dat hooge loonen per sé welvaart brengen? Men denke in -dit verband slechts aan toe standen in -de Ver-eenigde Staten v ain Noord- Amerika. En als tegenhanger daarvan zou men mogen wijzen op de positie, bij onze Zuidelijke buren, waar bij lagere loonen, dan ten onzent, de werkloosheid allerminst bin nen redelijke p-erk-en is gebleven. Zijn de gevolgen van d-en toestand in Duitschland toe te schrijven aan de zware oorlogslasten of aan andere oorzaken? Engeland gaat met zijn onmetelijke hulpbronnen gebukt onder een ontzettende werkloosheid. Zal deprecia tie' van het pond sterling daar uitkomst brengen? En in ons eigen land? Daargelaten, dat wij grootende-els heil zullen moeten zoeken bij internationaal getroffen regelingen, is ook binnen onze landsgrenzen stil zitten uit den bcoze. Zeker, vel-en achten een uiterst krach tig ingrijpen van overheidswege noodzake lijk. Men ziet in die kringen het eenige red middel in een drastische verlaging van sa larissen en loonen van hen, die in overheids dienst werkzaam zijn. Van meer dan één zijde wordt dit recept ondeugdelijk geacht. Maar hoe men ook over de te treffen maatre gelen denkt, het is ni.i. onbillijk om het hui dige kabinet te verwijten werkeloos te zijn. Daarbij is de mate van werkzaamheid ge limiteerd door de beperkte middelen, waar over m-en beschikken kan. De positie onzer staatsfinanciën is van dien aard, dat met de grootste voorzichtigheid gehandeld moet worden. Na de ergste wintermaanden treedt de sa- lariskorting op d-e ambtenaarssalarissen in werking. Zou men -ook niet veel meer moe ten werken in d-e richting van verminde ring van h-et aantal ambtenaren? Als gevolg- van het feit, dat een juiste ambtenar-ensta- tistiek nog ontbreekt, is het moeilijk rn-et ab solute zekerheid te zeggen, of het aantal te groot is. Algemeen bestaat deze meening' evenwel. Met vrijwel honderd procentige in stemming heeft men besloten tot hergroe- peering van eenige departementen. „Land bouw" is overgebracht naar het nieuwe de partement van Economische Zaken en Ar beid. Het bekende contingenteerimgsontwerp is aangenomen en is een gevaarlijke kant ontnomen door de aanneming van het amen- dernent-Oud. Aan de nooden van industrie, landbouw, tuinbouw en veeteelt, kan dit lOintwerp tegemoet gekomen worden. tenminste de uitvoering aan ter zake be voeg- den wordt overgedragen. D-e ingestelde com missie voor dé expo-rtcrediet-garanties, de toegestane subsidie van honderdduizend gul den v.c-or een reclame-campagne, ten behoeve van het gebruik van Ne-derlandsch fabrikaat, de - credïetverleening aan de Veenkoloniën, de tijdelijke vrachtprijsverlaging voor vroe ge aardappelen, de steun aan de tarwe- te-elt. aan den tuinbouw in Noord-Holland, diverse invoerrechten, enz., zijn alle maatre gelen, die al mogen zij van. verschillende kanten en op verschillende wijzen bezwaren ontmoeten toch ongetwijfeld het bewijs zijn, dat niet wordt stilgezeten. In onderling overleg zal men moeten trachten door de moeilijkheden heen te ko men. Het is geen tijd voor onderling gekra keel.' H-et geschokte v-ertrouwe,n nio-et her wonnen worden. Dat is m.i. d-e eerste eisch die voor het nieuwe jaar 1932 gesteld moet MOLLERUS. meldt: Hoogste barmetersterstand 767.4 m.M. te La Cr'una. Laagste barometerstand 747.4 m.M. te Vest-manner. en voorspelt: zwakken to-t matigen Noord-Westelijken tot Zuid-Westelijken of Zuidelijken wind, neve lig tot zwaar bewolkt, kans o-p eenigen neer slag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Uit het buitenland H-et gisteren genoemde gebied van lagen luchtdruk bij IJsland heeft zich in de laatste 24 uur belangrijk uitgediept en ook thans is de barometer n-og flink dalende. De depres sie over de Oostzee heeft zich verder Oost waarts verplaatst; die voor de kust van Noor wegen bleef bijna onveranderd liggen. Over Zuid-Engeland en Frankrijk ligt thans een rug van hoogen druk. De geschetste drukver- deeling geeft- geen aanleiding tot een lang anahouden van den thans h-eerschenden lich ten vorsttóestand te verwachten. Om de Bothnische golf bleef de vorst zeer streng, in Duitschland werd hij matig, ter wijl in het grootste d-eel van Engeland en Frankrijk lichte vorst wordt aangetroffen. In bijna bet geheele waarnemingsgebied (uit gezonderd IJsland) heerscht stil, rustig weer met plaatselijke, lichte sneeuwbuitjes. Neer slag van beteekenis viel alleen in Engeland en Noorwegen. Vrienden, op den scheurkalender Rest één enkel blaadje maar, Ook dat zal niet lang meer leven En we hebben 't nieuwe jaar., 'k Zie u allen, in gedachten, Als de klokken twaJef slaan In den kring van uw gezinnen Bij het jaarverscheiden staan. Sterker voelt gij weer de waarde Van den ouderlingen band, Gij omhelst elkander innig, Krachtig drukt de broederhand. Ernstig blikt gij in een toekomst, Welks geheim gij nog niet kent, Maar die gij niet licht duft wegen In dit plechtige moment. Vrienden lezers, lezeressen, 'k Vraag u bij dit jaar-besluit: Maak u lós van wat voorbij Is, Richt uw blikken slechts vooruit Daar vooruit, dat is wel zeker, Ligt een zware-levensstrijd, Die ons, stap voor stap, moet voeren. Naar een nieuwen, beet'ren tijd. Er woï-dt kracht en optimisme, Er wordt moed van ons gevergd, Om de zorg te overwinnen, Die de toekomst nog verbergt. Maar de zegepraal zal komen, Als wij met elkander staan, Moedig en eendrachtig strevend, Zullen wij niet onder gaan. 't Oude jaar is afgeloopen Straks begint het nieuwe jaar, Niet afzonderlijk voor ieder, Ma^ar voor allen met elkaar. Er is nog geluk te over Voor een flink en krachtig menscli Vrienden 'k druk uw aller handen En u weet, wat ik u wensch. P. GASUS. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem, 30 December 1931. Appel-en f.- 0.16f 0.48 per K.G. Peren f 0.12—f 0.40 per K.G. Knakp-een f 0.06f 0.08 per K.G. Brusselsch lof f 0.10f .0.14 per K.G. Vetsla f 0.30—f 0.40 per K.G. Andijvie f 0.30f 0.70 per kist. Groene kool f 0.10f 0.25 per kist. Boerenkool f 0.20f 0.50 per kist. Rood-ekool f 0.03f 0.06 per stuk. Gelekool f 0.03f 0.06 per stuk. Bloemkool f 0.08f 0.10 per stuk. Knolselderij f 0.03f 0.08 per stuk. Wortelen f 0.10f 0.14 per bos. Prei f 0.04f 0.10 per bos. Selderij f 0.02f 0.10 per bos. Pieterselie f 0.03f 0.10 per bos. Spruiten f 0.60f 1.25 per bak. BURGERLIJKE STAND ustrie, I door n. als 1 I-Iaarlem, 30 December. Ondertrouwd: 29 Dec.: T. H. de Boer en C. M. de Graaf. Getrouwd: 29 Dec. A. Roos en L. Over de Linden. Bevallen: 26 Dec. J. C. A. HoesArons, d. 27 Dec. G. v. d. Pol KokVerheul, z. T. Ros- man—Bartels, z. J. v. d. GiezenHeikoop, d. 28 Dec. M. J. v. d. VeldenMeiland, z. 29 Dec. M. W. J -SegeriusDuik, cl., M. Burggraaf Slinger, z., R. A. Kroon—Fibbe, d., A. E. v. d. Vlerkv. Os, d. Overleden; 27 Dec, M. S. Moeton, 41 j,, Kleverlaan, 28 Dec. D. v. Leeuwenys cl. Brugge, 90 j., Kinderhuissingel. w-—b

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 2