MOETEN WIJ ONTWAPENEN? 0UDEJAARSVIER1NG IN OOSTENRIJK. De meeningen van negen deskundigen. Van alles en nog wat. HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 J. Ramsay MacDonald M.P. (de Engelsche Premier). Dat wij, na den laatsten oorlog, allemaal van top tot teen gewapend zouden zijn, in een vergeefsche poging om ons in veiligheid te stellen, dat onze nationale industrieën zouden beladen worden met buitensporig hooge belastingen, teneinde de bewapeningen te kunnen betalen, die, gelijk op zoo overtui gende wijze bewezen is, zelfs al worden ze tot het uiterste opgevoerd, noch voor de over winnaars, noch voor de overwonnenen eeni- ge rust of voordeel opleveren ziedaar een van die zonderlinge, onware dingen, waar aan de volkeren zich overgeven, wanneer hun de moed en het verstand ontbreekt om een logischen gedachtengang te volgen. Het volgende geslacht zal voor den oorlog niet terugdeinzen, omdat het van onze ondervin ding op dit gebied niets afweet, het zal de helden van onze modderige loopgraven zien in een romantische omgeving. Wanneer we de nieuwe generatie de ellende, die wij on dervonden hebben, willen besparen, dan zal dat alleen kunnen gebeuren door haar te be hoeden voor een herhaling van onze fouten. Daarom zien we met een zekere bezorgdheid naar de langzame vorderingen van de ontwa pening. We kunnen net zoo veel vredesver dragen sluiten als we willen, maar als we de machine der verzoening en arbitrage niet in werking stellen en haar een kans geven dooi de bewapeningen af te schaffen, staat het als een paal boven water dat we vroeg of laat voor het gevecht worden opgeroepen. Viscount Cecil (Engelsch afge vaardigde in den Volkenbond). De voortgang der ontwapening is onge twijfeld belet door het wantrouwen, dat sommige Europeesche landen nog steeds te genover hun buren koesteren. Wij- moeten toegeven, dat er nog naties op het vasteland zijn, die eerlijk en ernstig gelooven, dat haar toekomstige veiligheid afhangt van de bewapeningen. Maar ik geloof, dat nu zelfs de meest wan trouwende landen beginnen te beseffen, wat de Volkenbond voor hun veiligheid heeft ge daan. Op het vertrouwen in de waarborgen, die de Volkenbond oplevert, in de verdragen, die de Volkenbond heeft bewerkstelligd, in de onvermijdelijkheid, waarmede de in deze ver dragen overeengekomen maatregelen als het noodig is ten uitvoer zullen worden gebracht op dit vertrouwen moet onze hoop voor algemeene ontwapening gebaseerd zijn. De publieke opinie heeft de principes van deze overeenkomsten gesteund. Zelfs in de meest wantrouwende landen verklaart een groot deel der publieke opinie zich vóór ont wapening. En om deze reden heb ik goede hoop, dat de aanstaande ontwapeningscon ferentie een werkelijke stap zal beteekenen in de richting van een ontwapening, die uni verseel en internationaal zal zijn. Eenzijdige ontwapening is als volkomen nutteloos te beschouwen. Generaal Wilhelm Groener (de Duitsche minister van Defensie). Duitschland heeft recht op dezelfde be handeling als andere landen. Het heeft recht op dezelfde hoeveelheid veiligheid en op de zelfde wijze van ontwapening. Haar is in 1918 plechtig verzekerd, dat andere landen den zelfden weg zouden volgen, die Duitschland met zijn onmiddellijke ontwapening was voorgegaan. Duitschland behoort tot den Volkenbond. Artikel 8 van het Volkenbondsverdrag be looft nationale zekerheid voor alle leden.. Duitschland's doel op de ontwapeningsconfe rentie moet daarom zijn: opnieuw nationale1 zekerheid te bereiken doordat de andere landen op dezelfde wijze als waartoe Duitsch land gedwongen is, zullen ontwapenen; dat wil zeggen: aan andere staten mag niet toe gestaan worden, wat aan Duitschland verbo den is en omgekeerd. Graaf Bersistorfff (vroeger DuStsch gezant te Washington en afge vaardigde in de Voorbereidende Ontwapeningsconferentie.) Algemeene ontwapening is een dringende zaak in onzen tijd en een zeer belangrijke taak voor den Volkenbond. De voltooiing is* op het oogenblik een kwestie „op leven en dood" voor den Bond. Ik heb dit breedvoerig besproken bij de discussies in de Voorberei dende Commissie voor de Ontwapeningscon ferentie te Genève. Helaas heeft deze com missie mijn raad niet opgevolgd en een ontwei-p-verdrag opgesteld, dat geen werke lijke oplossing van het ontwapeningsprobleem kon. brengen. Duitschland was daarom ge dwongen het ontwerp af te wijzen. De Algemeene Ontwapeningsconferentie, die in Februari bijeen zal komen zal andere wegen moeten inslaan om haar doel te be reiken. 1-Iet ontwerp-verdrag zal ingrijpende veranderingen dienen te ondergaan. Alleen dan zal er eenige mogelijkheid geschapen worden voor een merkbare vermindering van den zwaren last der tegenwoordige enorme bewapeningen op het economische en poli tieke leven der volkeren, voor de opheffing- van het gevaarlijke systeem van den bewa peningswedloop, voor het verdwijnen van de ongelijkheid, zooals die thans in Europa be staat en tenslotte voor de rechtvaardige eischen van de door de vredesovereenkomsten ontwapende naties voor gelijke veiligheid en gelijke rechten in den Volkenhond. Senator Scialoja (Italsaansche gedelegeerde in den Volken bond). Naar mijn meening is de grootste moeilijk heid, wa'arvoor de komende Ontwapenings conferentie zich geplaatst ziet, de kwestie der controle. Vele landen zijn er tegen. Zij vinden het een onrechtvaardige bemoeiing in hun eigen zaken, een vernedering voor hun eer. Sommige landen voeren terecht aan, dat nog nooit in het verleden een buitenlandsche commissie erin geslaagd is de bewapeningen te controleeren, als het gecontroleerde volk het niet wenschte. Om deze reden ben ik geneigd Lord Robert Cecil gelijk te geven: door middel van zijn budget kan de beste controle worden uitge oefend op het doen en laten van een vreemd land. Het is heel moeilijk met cijfers te gooche len, wanneer deskundige financiers inzage hebben van 's lands schatkistpapieren. Na tuurlijk zou het mogelijk zijn zelfs een oor logsbudget te camoufleeren door het onder een ander hoofd onder te brengen, maar ik vermoed, dat hiertegen maatregelen geno men zullen worden, als het juiste oogenblik er voor aangebroken is. Voor het oogenblik moeten we doorgaan met te pleiten voor datgene, wat we op ons hart hebben en ik denk, dat we zullen sla gen, dank zij onzen bondgenoot: „behoefte", Overal roepen de naties om vermindering- der uitgaven, met het gevolg, dat werkloos heid en gebrek ontstaat. Denk eens een oogenblik aan de bezuinigingen, die gemaakt zouden kunnen worden, als er geen leger- en vlootbudget en geen luchtmacht waren. De houding van Italië ten opzichte der ont wapening is in het kort deze, dat er zoo spoedig mogelijk toe besloten moet worden; indien de Volkenbond eenig recht van be staan heeft en ik vind het merkwaardig, dat Amerika tenslotte ook de noodzakelijkheid ervan is gaan beseffen en beloofd heeft de helpende hand te bieden. Rusland staat on getwijfeld nog steeds aan de andere zijde der afscheiding, maar het heeft gezegd op de conferentie tegenwoordig te willen zijn. In ieder geval staat het buiten Europa en onze eerste gedachte moet zijn ons van de in stemming onder ons eigen volk over de kwes tie te verzekeren. Als dit eenmaal gedaan is, zijn de andere landen genoodzaakt kleur te bekennen. Setsujo Sawada (Japarasch gede legeerde in den Volkenbond). Japan's houding ten opzichte van de kwes tie der ontwapening is bekend. Wij hebben onze meening geuit op de vlootconferenties te Washington en Londen. Ik geloof, dat de ontwapening zal komen, maar ik geloof ook, dat ontwapening gelei delijk moet komen. Wij moeten niet te op timistisch zijn. Als men te hooge verwach tingen koestert, zal de teleurstelling des te grooter zijn. Want het vraagstuk is te ge compliceerd om er een eenvoudige oplossing voor te vinden. Men kan van een land niet verwachten, dat het ontwapent, tenzij zijn veiligheid gewaarborgd is. De ideale waar borg sluit een ontwikkeling in van kwalitei ten, die de menschheid thans nog ontbreken. Zooals het nu is kijken de volkeren, heel na tuurlijk naar meer practische waarborgen uit. Een oplossing zou misschien kunnen ge vonden worden in de oprichting van een internationaal leger tot instandhouding van den vrede. Tegelijkertijd moeten we werken aan de voltooiing' van de ontwapening, daarbij re kening houdend met de veiligheid en waar borgen, die alleen den vrede mogelijk kunnen maken. Dr. Sao-Ke Alfred Sie (Chineesch gezant te Landen en gedele geerde in den Volkenbond). Wij in China zijn 'niet blind voor de moeilijkheden, die het vraagstuk der ontwa pening te wachten staat, maar wij voelen dat er iedere reden is om er een optimis- tischen kijk op te hebben. Als de wereld niet stap voor stap stijgt tot een hoogte, waar oorlog onmoge lijk is, wat is dan de beteekenis geweest van den Volkenbond; van de vredesverdra gen die geteekend zijn? De oorlog is zoo afgrijselijk geworden, zoo vernietigend zoo wel voor overwinnaars als voor overwonnen, dat het zijn eigen oogmerken onmogelijk maakt. Hij kan niet langer beschouwd worden als een bevre digend middel ter be slechting van ge schillen en de wereld beschouwt hem tegenwoordig met vrees en walging. China heeft altijd zijn pacifistisch gemoed getoond. 1-Iet heeft zonder reserve den wa penstilstand aanvaard, die beschouwd werd als een inleiding op de ,.wereld"-ontwape- ningsconferentie. Het is van meening, dat de economische crisis spoedig opgelost zou kunnen worden, wanneer het geld, dat thans aan oorlogsvoorbereiding wordt uitgegeven, zou besteed worden voor productieve doel einden. Tegelijkertijd zijn wij ons zeer nauwkeurig bewust van onze positie, die door de laatste gebeurtenissen in Mandsjoerije in een an dere richting gedreven is. Ais deze ontwa peningsconferentie mislukt, kan China geen keuze meer doen en ofschoon we er feite lijk af keer ig van zijn, zullen we in de eerste plaats onze aandacht moeten vestigen op een defensief systeem, dat onze veiligheid tegen iederen vreemden inval zal waar borgen. Laten wij hopen, dat de noodzakelijkheid zich niet zal voordoen. Laten wij hopen, dat de ontwapeningsconferentie een bevredigen de oplossing zal vinden. Alleen dan kan de beschaving verdedigd worden. Mahatma Gandhi (de leider der Indische beweging). Ik verklaar mij nadrukkelijk vóór ontwa pening. Het ligt bij de staatslieden om te be slissen of wij ons op den rand van een an deren wereldoorlog bevinden. Maar laten wij alles doen om zoo'n verschrikkelijke cata strofe af te wenden. Men heeft mij gevraagd wat de reden was, waarom de jaloex-sche na bestaat, te danken is aan de pacifistische pogingen van vredelievende mannen en vrouwen; maar ik geloof niet, dat dit het geval is. Omstaxxdigheden. waar zij geen con trole over hebben, zijn er aansprakelijk voor zooals bijvoorbeeld gebrek aan geld voor een nieixwen oorlog, om maar één voorbeeld te geven. Ontwapening alleen kan de wereld redden van het doodelijke gevaar, dat haar bedreigt. August Zaleski (Poolsch minister van buitenlandsche zaken). ties elkander in de afgeloopexi jaren xiiet in het haar gevlogen zijn. Ik zou gaarne aan nemen, dat de vrede, die sinds dexi oorlog Ieder rnensch van goeden wil in elk land zal vurig verlangen naar het succes van de eerste wereld-ontwapeningsconferentie, die ixidiexx zij zal slagen, een belangrijke stap naar de voltooiing vaxi een algemeenerx vrede zal beteekenen. Maar men nxoet ook duide lijk begrijpen, dat het succes vaix de confe- rexitie slechts verzekerd kan worden als de verschillende volkeren er overtuigd vaxi zijn, dat zij door in ontwapening toe te stemmen, hun veiligheid xxiet zullen compx'omxtteeren. Het is daax-om een internatiorxale plicht, aan den eenen kant uit te zien naar een practisclx exi krachtdadig middel om deze veiligheid te verzekeren, en aan den ande- rerx kant alles te vex-mijden, dat bijdragen kan tot verspreiding van wantrouwen en verdachtmaking in de internationale betrek kingen. De vex-werkelijking van moreele ontwape- ning met betrekking tot de voox-stellen, die de Poolsche regeerixxg op de laatste vex-gade- ring van den Volkenboxxd heeft gedaan en de organisatie van een systeexn van weder- zijdsche hixlpverleening tegexx dexi eventuee- len aanvaller dit zal, naar nxijxi meening, de beste waarborg zijn voor het succes van de komerxde ontwapexxixxgsconferentie. (Nadruk verboden). DOODELIJKE AANRIJDING BIJ TURNHOUT. ANTWERPEN, 30 Dec. (V.D.) Hedenmid dag tegen vijf uur voelde de machinist van de stoomtram T u rn h o u t - A xit we r p e n dicht bij Vosselaere plotseling een schok. Hij rem de krachtig en ontdekte, toen de ram stil stond, dat er twee lichamen terzijde van de traxn naast de rails lagen. Het bleken twee grondwerkers te zijrx, die door de tram ge grepen waren. Beiden waren op slag gedood De machinist van de stoomtram ver-klaar de dat hij, op het oogenb'ik toen de aanrij- dirxg. plaats vond, verblixxd was door het licht van een uit de tegenovergestelde ■rich- tixxg komende auto, zoodat hij niemand op de tramrails had kunnexi zien ioopen. WERKEN NOORDZEEKANAAL. Op 22 Januari zal door den Rijkswater staat worden aanbesteed het toegankelijk maken van de walini-ich tingen van het stoompontveer over het Noordzeekanaal nabij de Hembrug. De ramirxg bedraagt 99.000. Heel Weenen op de been. De „Silvesterbummel". (Van onzen Weenschen correspondent) WEENEN, 27 Decexnber. Men wordt met veel meer voorkomendheid behandeld daxi gewoonlijk. De kellners en de piccolos in de koffiehuizen, bierlokalexi en restaurants zijxi veel beleefder geworden. Zij komen, zoodra ge een établissement betreedt, onmiddellijk op U af oxn U te vragen, wat ge wenscht te gebruikerx en ze laten U niet eerst een tijdlang zitten wachten om dan eerst met een verveeld gezicht op U toe te stappen. Ze helpen U op bijzonder gedien stige wijze in en uit uw j'as, ze letten er nauwkeurig op, dat hetgeexx ge krijgt ook pre cies das is, wat ge besteld hebt, exx ze komerx eventueel af en toe bij u om te vragen, of ge ook tevreden zijt. De telegrambestellex's exx de radioboys, het personeel aan de loketten vaxx het radio telegraafkantoor vaxxwaar ik steeds nxijn perstelegrammen afzend, de man, die gere geld Uw telephoon komt controleerexx, de man, die den gasmeter komt bekijken, en zijn. collega, die het toezicht op Uw elektriciteits meter heeft, alsmede de man van de water leiding, allexx doexx steeds, alsof zij het bui ten gewoop. pleizierig vinden U te ontmoeten. En de portiersvrouw heeft alle trappen en gangen in het huis brandhelder geschrobd en zich zelfs de moete gegeven de koperen knop pen en sloten aan de deuren vaxx de wonin gen te poetsen. Iets, waaraan xnen hier xxiet veel doet! Wat is er gebeurd? Waaroxxx dat alles? Niets is er nog gebeurd. Maar er gaat wat gebeu- rerx: er gaat een nieuw jaar aanbreken en dan verwachten alle lieden, die meenen U steeds groote diensten te bewijzen en onont- beerlijk voor U te zijn, xxieuwjaarsfooien In tegenstelling met de gewoonte in Neder land, waar nxexx Oud-en-Nieuw het liefste aan dexx huiselijkexx haard viert, zoekt men in Oostenrijk, exx vooral te Wèenen, zijn heil op den laatsten avond exx in dexx laatsten nacht van het jaar zoo veel mogelijk buitenshuis. Men wil alle lasten en zorgen van het texx einde loopende jaar vaxx zich afwerpen, men wil niets meer zien of hoorexx van wat voor bij is, men wil ïxoch door kamérs, xxoch door voorwerpexx aan het verledene herixxnerd wor den, nxen wil de entourage vaxx zooveel din- gen, die gebeurd zijn, oxxtvluchtexx, xnen wil muziek hooren en vroolijk zijn, nxexx wil zingexx en dansen en sprixxgexx en alleen nxaar vroolijke geziehtexx om zich heen zien. Exx eten en.drinken! Op Silvestcrabond is het in de stx-afen van Weenen zwart van dc xxxexxschexx. I-Ioe later het wordt, hoe drukker het verkeer. De zoo- genaaxxxde Silvesterbuxxxxxxel begint, eexx pan toffelparade welke zich langzaam over het stukje Ring bij de groote hotels Bristol en Grand Hotel door de Karntnerstrasse, den Stefansplatz en over dexx Graben beweegt. Eindelijk vallen twaalf donkere en zware klokkeslagen van den hoogexx toreix der St. Stefaxxskathedraal, bijna oxxmiddellijk gevolgd door het slaan der torenklokken van ontel bare andere kerken. Het oude jaar is lxeen- gevloden, het nieuwe heeft zijxx ïixtrede ge daan! Wat zal het brengen? Niemand weet het, maar eexx ieder hoopt, dat het veel goeds zal zijxx. „Prosit Neujahr!" hoort men aan alle kan ten roepen. Bekenden en onbekenden geven elkander de hand of vallen in eikaars armen. Ook worden kussexx uitgedeeld, bij voorkeur xxatuurlijk aan nxooie jonge meisjes en aaxx schoone Weensehe vrouwen. Niemand heeft het recht daax-over boos te worden of er zich over op te winden. En er winden zich ook maar heel weinig menschexx op exx er wordexx ook maar heel weinig kwaad! Wanneer nxexx het gevaar had willen ontloopen, had men zich maar niet in de drukte moeten begeven! Dat moet toch ieder inzien! Alle lokalen in de stad, die op Kerstavond gesloten zijn geweest, zijn nu feestelijk ver licht. Uit tal van établissementen klinkt mu ziek. In alle schouwburgen en operetten- theaters. in bioscopen, cabarets exx bars wor den xxachtvoorstellingen gegeven exx ook ixx tal vaxx koffiehuizen exx restaurants, hier- eix wijnhuizen heeft nxéxx op Oudejaarsavond af- wisselixxgsrijke cabaretprogramxxxas in elkaar gezet, waaraan de eerste kunstenaars exx kunstenaressen vaxx het land medewerken. Zij kunnen xxatuurlijk niet overal tegelijk zijn en zij xnoetexx toch op ééxx avoxxd eix in één nacht op zoovéél plaatsen optreden. Zij razsxx als dollemaxxxxen in taxis vaxx het eexxe lokaal naar het andere. Alles moet als een' bus klop pen, alles moet in elkaar grijpen als de ra- dereix van eexx tandradwerk. Op de xxxinuut hebben de artisten hun tijdindeeling bere kend. Het zijxx vermoeiende ux-en voor hen, ux-exx vaix hevige opwixxdixxg, maar er wordt grof geld mee verdiend exi voor tal van kunste- xxaars beteekent eexx Oudejaarsavond met tal vaxx engagementen ixx tal van lokalen een groot geluk. De verdiensten stellexx hexx vaak in staat al huru schulden opeens te kunnen betalexx Ixx alle lokalen, ook ixx de schouwburgcxx en operetteutlxcaters worden klokke twaalf alle lichten gedoofd. Eenige secondexx zit xxxen in het pikdoxxker en geeft elkander de hand en wenscht elkaar veel heil en voorspoed en ook hier mag, net als op straat, naar hartelust gezoend worden. De xxxuziek zet vroolijke wijsjes in, cham- pagnekux-ken knallen, wijnflesschen worden open gemaakt en in sommige logalen, vooral in die, waarin veel Hongaren zijn, danst men op stoelen en tafels. Roetzwarte schoorsteen- vegex-s, symbolen van geluk, komen de lokalen binnen, met schreeuwende biggetjes onder den arm. Eexx ieder tracht deze beestjes te aaien, want dat brengt geluk. Exx ook pro beert men een paar borstels uit hun rozige velletjes te trekken, want dat brengt nóg meer geluk. De arme diertjes vinden dat be grijpelijkerwijze mixxder plezierig en gillen dan ook, alsof zij vermoord werden. Niemand denkt er nog aan naar huis te gaan. De pret is nog in vollen gaxxg en waar om zou men dan al gaan slapen? Geexx kwes tie van! Om drie en vier uur 's ïxachts is het op straat xxog net zoo druk als des avonds om xxegexx. Overal ixx de lokalen klixxkt nog mu ziek. Ook de radio zal dit jaar tot drie uur spelen. Tegen vijf uur wordt het iets rusti ger in de stad. Maax- het is al lang licht en xxog steeds ziet men vx-oolijke troepjes feest gangers door de straten dolen. Vaak nog worden serexxades onder de vensters van vrienden en bekeixdeix gebracht om ook hen veel geluk en voorspoed toe te joelen. Ixx sommige streken vaix Oostenrijk wordt op Silvestex-abend nog een oud gebruik ge huldigd, dat Silvesterschlagen heet. In de versierde gelagkamers van herbergen hangt een groote krans van dexxnegroen aan het plafoxxd en in eexx hoek van het vertrek zit een vreemd uitgedoste gestalte, die Silvester, oftewel het Oude Jaar voorstelt. Hij heeft eeix twijg mistletoe op het hoofd. Tot midder nacht mag hij eexx ieder, die zich te dicht in de buux-t van den dennekraxxs waagt, een kus geven. Maar hij moet dat daxx later duur betalexx, want nauwelijks is het twaalf uur, of alle aanwezigen werpen zich op hem exx beginnen hem met roeden en dennetakkexx af te ranselen. Het Oude Jaar wordt gestraft voor al het leed en al de zorgen, die het ge bracht heeft. Ook worden hier en daar om middernacht alle ramen opengedaaxx om „het nieuwe jaar bixxnexx te laten". Dan begint men alle takjes mistletoe, die zich in het huis bevinden, bij een te zoeken om hen te verbranden. Vaak heeft men deze op de nxeest oixmogelijke plaatsexx verstopt, zoodat het zoeken ernaar met veel vx-oolijkheid gepaard gaat. Verder wordt in den nacht van Oud op Nieuw veel aan „Bleigiessexx", het gietexx van lood. gedaan. Meix legt het een of andere voorwerp van lood op een Iepei en laat het metaal dan boven een vlam vloeibaar wor- den-. Uit de grillige vorm, die het lood bij het afkoelen dan heeft aangenomen, kan men dan eexx er ander omtrent de toekomst vap den gieter opmaken. W. M. BEKAAR; Dezer dagen lxebbexx twee jongens in En- geland terecht gestaan omdat zij in een kiosk hadden ingebroken. Bovexxdien hadden zij eexx auto gestolexx, waax*mee zij naar New Forest zouden gaaxx exx daar wilde ponies vangen. Het lag ixx hun bedoeling cow-boy te wordexx. De ixx vloed van de film Het totaal aantal personexx van uitheem- sche geboorte in de Vex-eenigde Statexx be droeg eexxigeix tijd geleden 14.204.149, tegen 13.920.692 in 1920, een toeneming dus met 283.457 of 2 procent. Meer dan de helft van deze vreemdelixxgen is geconcentreerd in de Midden-Atlantische of Centrale Noordelijke Statexx. De „Wiener Rundfunk" heeft eenlgen tijd geleden aan den psychologischen professor Dr. Karl Bühler gelegenheid gegeven om te onderzoeken, welken indi-uk verschillende stemmen vaxx voor den microfooxi spreken den, op de Iuisteraax-s maken. Deze hadden dus de opdracht om uit het timbre, sterkte en toonval der stem zich een beeld te vormen van den spreker. De deelname aan dit experimexit was exxorm! Prof. Bühler ontving uit alle landen van Europa brieven, samexx niet minder dan 3000. Prof. Bühler is nu met de uitwerking van het studie-materiaal bezig. Langer haar. Ixx Parijs klagen de kappers over lxet feit, dat de vrouwen heur haar laten gx'oeiexi. Het scliijxit, dat zij voor lxet onderhoud van een langere coiffure minder vaak de kappei-s noo dig hebben dan vroeger bij de shingle. Ruim 2000 bediendexx zijxx oxxlangs in het Seine de partement ontslagen. De Engelsche natuuronderzoeker professor Andrews heeft zich bezig gehouden met de vraag hoeveel mieren tot eexx bepaalde mie- renstaat behoorexx. Hij liet een kleine mierexx- hoop uitgraven en xxaar zijix laboratorium brexxgexx en begon tie mieren te tellen. Hij stelde daarbij vast, dat deze kleixxe staat door vijf koninginnen werd geregeerd, onder wie oxxgeveer 25.000 xxxieren waren geplaatst. Niet afgehaald colli. Eeix gezelschap schoolkixxderen is voor de Kerstdagen onder leiding van den directeur van het internaat xxaar hun ouders te Londen gebracht. Eexx jongetje van 4 jaar kwam met een label, waarop zijn naam „Patrick Phil lips" geschreven stond. Er was echter nie mand aaxx lxet station om hem af te halen. Hij is naar een kindertehuis gebracht, waar hij een prettige Kerstmis heeft gevierd. Tot op eergistex-erx avoxxd had nog xxienxand naar hem gevraagd. Bij de jongste volkstelling in Frankrijk is geblekexx, dat er 17 steden zijn van bovexx 100.000 inwoners; 39 met 50100.000; 47 met 30—50.000; 71 met 20—30.000 en 77 met 15— 20.000 iixwoners. De steden boven de 100.000 inwoners zijn ixx vologorde: Parijs. Marseille, Lyon, Bordeaux, Nice, Lille, Toulouse, Saint-Etiexxxxe, Nantes, Strasbourg, Le Havre, Toulon, Rouexx, Nancy, Roubaxx, Reims exx Clerxixont-Ferrand. Parijs telt 2.891.000 inwoners. Eexx Amerikaansch millxonair exx groot vlieg enthousiast heeft een auto laten maken met een g'lazén dak, opdat hij de vliegtuigen even tueel kan zien, ook als hij in zijn auto zit. FINANCIEELE BERICHTEN TWEEDE DIVIDEND VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN. De Directie der N.V. Van den Bergh's Fa brieken deelt mede, dat zij heeft besloten over te gaan tot de tweede uitkeering over het boekjaar 1931 van 3 pCt, op de 6 pCt. cumulatief preferente winstdeelende aan- deelen A. en B. INTERIM-DIVIDEND INCASSOBANK. De Incasso Bank keei-t per 2 Januari een interimdividend van 11/2 pCt. uit. Het voiige jaar werd een intei-imdividend van 2 1/2 pCt. uitgekeerd en een slotdividend van 3 1.2 pCt.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5