VEEL „KLEINGOED" AFGEDAAN. Uit het Buitenland. Clrlna, Finland. STA TEN- GENERAAL. SPORT EN SPEL HET NIEUWE DACBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. Oyer he* vraagstuk der her stelbetalingen. Den Haag toch niet de plaats der confe rentie? Naar alle waar schijnlijkheid zal Lausanne uitverkoren worden. Het Amerikaansche standpunt. Een Fransch-Engelsch plan-de- campagne? Een bevesti ging en voortzetting van de door Hoover ingeluide uitstel tactiek. Reuter meldt uit Londen, d-alt in officieels (kringen het bericht de ronde doet, dat de Brits die regeering den betrokken landen in derdaad heeft voorgesteld de Harstelconfe- rentie op 18 Januari te doen ophouden. Deze landen zijn: Frankrijk, Italië, België. Japan: Griekenland, Roemenië, Joego-Slavië. Polen. Tsj echo-Slowakije, Portugal en Buitsch- 3-and. Het Persbureau V.D. dat het zelfde bericht door geeft, voegt hier aan toe, dat de Engel sche mededesling tevens het voorstel inhoudt de conferentie te Lausanne te doen 'houden. De vreugde van de Haagsche hotelhouders is dus, tengevolge van voorbarige mededeelingen helaas ongegrond geweest. In officieele Engelsche kringen wordt ver der gezegd, dat door afwezigheid van de Ver eenigde Staten op de a.s. herstelconiferen tie de werkingssfeer van de conferentie beperkt zal worden, omdat Amerika den sleutel tot Qiet geheele herstelvraagst.uk in handen heef' Men twijfelt er daarom aan of de conferentie buiten aanwezigheid van de Vereenigde Sta ten (tengevolge van de vijandige houding- van het Amerikaansche Congres) een -alge- meene regeling van het herstelvraagstuk zal kunnen tot stand brengen. Volgens de Brit- sche regeering vormen de herstelquaestie en het vraagstuk der oorlogsschulden één, niet te scheiden probleem. Door het niet deel nemen van de Vereenigde Staten aan de conferentie zou men daar niet in staat kunnen zijn de quaestie der oorlogsschulden te behan delen. ïntu.sc-hen neemt Amerika nog steeds het zonderlinge standpunt in, van zich als „niet uitgenioodigd" te beschouwen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, heeft nu een officieele mededeeling ontvangen van de ambassade der Vereenigde Staten te Londen over het Engel sche vorostel cm de conferentie op 18 Januari te houden. I-Ite departement legt dit echter niet uit als een uitncodiging aan de Vereenig de Staten om deel te nem.en aan de confe rentie. Volgens een telegram van Reuter ziet het gecombineerde En g elsch-Fransc-he program ma er als volgt uit: 1. Aan Duitschland zal een voorloopig mo ratorium van drie jaar worden toegestaan voor het beschermende deel der herstelbe talingen. 2. Gedurende dien tijd moet Duitschland •het onbeschermde deel der annuïteiten uit hoofde van het plan Young, betalen, doch Frankrijkzal deze gelden, zooals ook geduren de het Hocver-jaar is geschied, terstond weder bij wijze van leening aan de Duitsche spoorwegen ter beschikking stellen. 3. Duitschland zal er in toestemmen ook in de toekomst aan Frankrijk. Roemenië en Joegoslavië zoo weinig .mogelijk leveringen in natura te verrichten. 4. Na aflocp van het drie-jarig moratorium zal Duitsc-hlands betalingscapaciteit opnieuw worden vastgesteld. 5. Duitschland zal met de Amerikaansche Engelsche, Fransche en de neutrale banken een overeenkomst sluiten over de geleidelijke terugbetaling van de „bevroren" credieten op ikorten termijn. 6. De voormalige geallieerde regeerinigen zullen als schuldeischers van Duitschland de regeering van Washington trachten te over tuigen, dat, nadat zij het economisch herstel van Duitschland hebben begunstigd, hun schulden tegenover Amerika dienovereenkom stig moeten worden verlaagd. Dit nieuwe programma brengt d!us geen ■wijzigingen, geen verlossing, doch een beves tiging van de uitstel-tactiek die Hoover heeft ingeluid. L. A. Amerika. Nieuw bezuinigingsplan Hoover. WASHINGTON. 30 December. President Hoover heeft een nieuw plan uitgewerkt voor bezuiniging op de openbare uitgaven door de samenvoeging van een aantal departementen en bureaux. De president zal deze plannen, welke een besparing van vele millioenen dol lars moet enbrengen, in een speciale bood schap in de eerstvolgende weken aan het Congres voorleggen. Hoover zal hierin adviseeren, dat alle bouwprojecten meta uitzondering van de zuiver militaire en maritieme opdrachten zul len worden geplaatst onder toezicht van één enkel bureau. Verder zal hij voorstellen, dat de scheepvaart en alle daarmede verband houdende belangen onder toezicht van liet departement van Handel zullen worden ge bracht. De onderstaatssecretaris van Financiën. Ogden Mills, heeft het democratisch belas- li ngpregram „totaal onvoldoende tier over winning van de financieele moeilijkheden" genoemd. Tegelijkertijd heeft hij het plan der re geering- verdedigd. Mills verklaarde, dat het plan der democraten tot gevolg zal hebben- dat slechts kleine bedragen bij de schatkist binnenkomen en dat er geleend zal moeten worden om het tekort voor het volgend jaar te dekken. De opmarsch der Japanners in Mandsjoerije. SJANGHAI. 30 December (V.D.) De op- marsen der Japanners in Mandsjoerije is tot tnu toe, ondanks ten terugtocht dei: Chineezen, niet gestaakt. Generaal Kamura heeft met een Japansche afdeelimg, Patischifu, in de omgeving van den spoorweg Peking-Moek- den bezet. Hierbij kwam het tot een botsing tusschen Japansche pantserwagens en Chineesche troepen. De Chineezen werden op de vlucht gedreven. .Twee Chineesche t-rcepentreinen passeerden, komende van Kintschau, Woens dag Schan I-Iai Kwan, zonder door de in de stad gelegerde Japansche troepen ter sterkte van 500 man te worden opgehouden. Een Japansche kruiser en drie torpedojagers zijn te Schan Haikwan aangekomen. In berichten over den terugtocht der Chi neesche troepen tot achter den Chineesehen muur, wondt er bijzonder den nadruk op ge legd, dat daardoor meer dan 450 K.M. van den spoorlijn Peking-Moekden, die ten deeie Engelseh bezit is, door de Japanners is bezet en door hen thans gecontroleerd wordt. DuitseWand. De moeilijke arbeid der prijzen-commissaris. In de chocolade-branche eindigt met 1 Januari de overeenkomst voor de inzake de merkenartikelen overeengekomen prijzen. De bond van chocoladefabrikanten ver klaarde dat de chocolade-industrie niet tot een prijsverlaging kon overgaan daar reeds in de eerste helft van 1931 de prijzen aan merkelijk verlaagd waren. Door dit besluit eindigt met 1 Januari de overeengekomen prijs voor merkenartikelen en komen deze in de vrije concurrentie. De prijzen-commissaris zal de hierdoor ontstaan de prijsontwikkeling in het oog houden. De rijkscommissaris voor het toezicht op de prijzen heeft voor die artikelen van da gelij ksche levensbehoefte, op welker prijs vorming centraal zeer moeilijk invloed kan geoefend worden, zijn bevoegdheden op de hoogste autoriteiten der landen overge dragen. Een Nieuwjaars-oproep van Adolf Hitler. MUNCHEN, 30 Dec. (VD.) Adolf Hitler de leider der Duitsche nationaal-socialisten, heeft een voor den Nieuwjaarsdag bestemde oproep aan al zijn aanhangers gepubliceerd, waarin hij schrijft: „Het twaalfde jaar van den strijd onzer beweging is ten einde. In het jaar 1931 is onze beweging tot de grootste partij van Duitschland geworden. Duitschland is bezig, met groote snelheid nationaal-socialistisch te worden. Op 14 September 1930 telde onze partij 293-000 leden. Heden, 1 Januari 1932, heeft zij de 800.000 reeds overschreden. Op 1 Januari 1931 bevonden zich ruim 100.000 man in onze S. A.- en S. S.-roepen. Heden, 1 Ja nuari 1932, bedraagt hun aantal veel meer dan 300.000. Het aantal onzer aanhangers overschrijdt de 15 milhoen. Niet slechts het winnen van de arbeiders in de steden, maar ook het winnen van de boeren is in ver hoogde mate begonnen. De wereld gaat een beslissende periode tegemoet, zooals in dui zenden jaren slechts éénmaal voorkomt. De burgerlijke partijen zijn zoo klein en kort zichtig, dat zij ook thans in het bolsjewisme nog niet de vernietiging van elke men- schelijke cultuur zien. Zij hebben er geen idee van, dat een overwinning van het bo's- jewisme niet slechts het einde van ons volk, zijn staat, zijn cultuur, zijn wetenscnap doch ook het einde van zijn godsdienst be- teekent. Nationaal-socialisten, wij gaan een nieuw jaar tegemoet in de overtuiging, dat het 't moeilijkste jaar voor den strijd onzer bewe ging zal zijn. Ik herhaal, wat ik het laat ste jaar van u geëisc'nt heb: Ik eisch van u niets onwettigs, verlang niets, dat uw ge weten in conflict met de wet kan brengen, verlang echter, dat u mij op den weg, dien de wet toestaat en die mijn geweten en in zicht mij voorschrijft trouw zult volgen en uw lot aan het mijne verbinden. De weg van de zeven mannen naar de 15 millioen was moeilijker dan die van de 15 millioen naar de Duische natie- Zooals wij eens de durf hadden, aan ons gigantisch doel en zijn ver werkelijking te ge'ooven, zoo willen wij thans den moed bezitten om a's een ridder zonder vrees of blaam, tusschen hel, dood en duivel, den weg maar de overwinning en de vrijheid te kiezen. Wij willen aldus eindigt Hitier zijn oproep als strijders het nieuwe jaar binnenmarcheeren, opdat wij het als overwinnaars verlaten." Dortmund in finariciëelen nood DORTMUND, 30 December (W.B.V De door den slechten economisehen toestand en de verhoogde uitgaven voor ondersteuning moeilijke financieele positie v.an de stad Dort mund. noopt het gemeentebestuur den len Januari slechts een zesde der salarissen en loonen van het gemeentepersoneel uit te be talen. Het gemeentebestuur heeft zich voorts schriftelijk tot de hypothecare schuldeischers gewend en om uitstel van betaling verzocht. Roemenië. Een Roemeensch-Russisch non-agressie pact in voorbereiding. BOEKAREST, 30 December. (Reuter). Van officieele Roemeensche zijde wordt be vestigd, dat de Roemeensche regeering met de Russische regeering in contact is getre den om de mogelijkheid van onderhandelin gen over een Roemeensch-Russisch non- agressieverdrag te bespreken. Dit contact staat, zooals de Roemeensche officieele me dedeeling zegt, in nauw verband met de on derhandelingen over een non-agressiepact tusschen RuslandPolen en Rusland Frankrijk, Tot dusver bestaan er tusschen Rusland en Roemenië geen diplomatieke be trekkingen, daar Rusland zijn rechten op het Bessarabische gebied, dat na den wereldoor log aan Roemenië is toegewezen, niet heeft opgegeven. Uit Warschau wordt gemeld, dat het PoolschRussische non-agressiepact waar schijnlijk einde Januari te Genève zal wor den onderteekend. België. Belangrijke gebeurtenis in de Belgische kunstzijde industrie. Naar de bladen melden, hebben de lang durige onderhandelingen tusschen de Bel gische kunstzijdeproducenten ever de oprich ting van een Belgisch yerkonpsbureau voor kunstzijde thans tot principieel© overeen stemming geleid. Bij dit bureau zullen zich, behalve ds Tubize, die de leiding zal hebben, ook de Vi-scose-Groep. Soie d! Obourg en de Soie de Nincve aansluiten, aldus het; Handelsblad. De eerste maatregel van het nieuwe bureau zal de vaststelling van minimumprijzen voor Belgische kunstzijde-fabrikanten zijn. Men neemt aan, dat het bureau zeer bin nenkort samenwerking zal zoeken met he internationale verkoopsbureau te Berlijn. Het Het oorspronkelijke eBigische plan om all; fabrieken van befcee'kenis in één groote trust te vereenigen, hec-ft men definitief opgege ven. Britscli-Indië Gandhi krijgt een waarschu wing van den onderkoning. CALCUTTA, 30 Dec. (Reuter.) Britsch Indië's onderkoning, lord Willingdon, heeft hedenavond op het jaarlij ksche diner van de European Association een redevoering gehouden, die tegelijkertijd een Nieuwjaars- wensch voor geheel Indië, een waarschuwing aan het adres van Gandhi en een krachtige verklaring inzake de jongste ongeregeldhe den was. De onderkoning zei o.a., dat de Indische regeering geen enkele ordeversto- rende beweging zou dulden, die de uitvoe ring van' het grondwettelijk programma zou verhinderen. De volksstemming over het alcoholverbod. HELSINGFORS, 30 Dcc. (V.D.) De Finsche Volksstemming inzake liet alcoholverbod is Woensdagavond geëindigd. De deelneming in de steden was grooter dan op het platte land. Het definitieve resultaat evenwel wordt niet- voor de volgende week verwacht. Men verwacht stellig dat in de steden een groote meerderheid zich heeft uitgesproken tegen de prohibite en hiermede het alco hol verbod veroordeeld. Het resultaat dei- landelijke gemeenten is evenwel zeer twijfel achtig. Men verwacht dat de Rijksdag die eigenlijk in Februari moet bijeenkomen reeds in Januari de zittingen zal hervatten ten einde te beslissen over de wijziging van de Alcohol- wetten. D en cm arken Ook een conferentie te Oslo. Op voorstel van den Deenschen minister van Buitenlandische Zaken, Munch, zullen op 0 Januari te Kopenhagen de ministers van Buitenlandsche Zaken der Scandinavische landen bijeenkomen, aldus „De Tel." De conferentie heeft, naar de Njporscihe minister van Buitenlandsche Zaken, Braad- land, verklaart, in de eerste plaats liet uit wisselen van inlichtingen ten doel. De ont wikkeling van den internationalen toestand aldus de minister, heeft in den laatsten tijd talrijke nieuwe problemen doen ontstaan, die de Scandinavische landen niet zuilen nalaten gemeenschappelijk onder ocgen te zien. De o,p 6 Januari te houden bijeenkomst is niet bedeeld als een vervanging der be oogde conferentie van de ministers van Bui tenlandsche Zaken qer mogendheden, die tot de conventie van Oslo zijn toegetreden. ALWEER EEN GASONTPLOF FING IN LONDEN. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. LONDEN, 30 December. (N.T.A.) In de nabijheid van de Bank van Engeland, is het hedenochtend' wederom tot ontploffingen in de ondergrondsche gasleidingen gekomen. Het plaveisel werd op vele plaatsen openge- scheudrd en in de lucht geslingerd. Ver scheiden metershooge vlammen schoten uit de gaten omhoog. Onder talrijke voorbijgan- gers ontstond een paniek, doch gelukkig werd niemand gewond. VREESELIJK ONGELUK TE SMILDE. Auto met 5 personen in de Hoofdvaart gereden. VADER EN DOCHTERTJE VERDRONKEN. Een ontzettend ongeluk is Woensdagmid dag te ongeveer half drie in de nabijheid van Oranjekanaal te Smilde gebeurd. Tengevol- _;e van de gladheid van den weg slipte bij het passeeren van een andere auto een auto, waar in gezeten was de familie Visser uit Sema- rang (Nederl.-Indië) met het gevolg, dat de wagen in de diepe Drentsche Hoofdvaart ver dween. Door omwonenden werden onmiddel lijk pogingen in het werk gesteld om de in zittenden te redden. Na veel moeite mocht het gelukken man, vrouw en drie kinderen op het droge te biengen. De vrouw bleek nog goed bij kennis te zijn, daarentegen waren de man en de drie kinderen bewusteloos. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren stelden alle pogingen in het werk om de le vensgeesten bij het viertal op te wekken. Bij twee kinderen een jongetje van 12 en een dochtertje van 10 jaar. mocht'dit gelukken, doch de vader en een dochtertje van pl.m. 6 jaar bleken overleden te zijn. De familie was met vacantie uit Indië over. De man, die inspecteur is bij dé waterleiding te Semarang, was Dinsdag uit Marseille ge komen en de familie had den nacht in Hen gelo doorgebracht, vanwaar zij Woensdag morgen om elf uur naar familie in Gronin gen vertrok. De kinderen en' mevrouw Visser zijn naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Wij vernemen, dat de toestand van het jongetje niet gunstig is. DR. WIBAUT IN HET „VREDES- PARLEMENT". Bij verhindering van Ir. Albarda is Dr. Wibaut aangezocht om Zaterdagmiddag bij de tweede zitting van het Vredesp ar lemen t te Amsterdam, punt 5 van de agenda toe te lichten. Prof. Dr. D. van Hinloopen Labbsrton, vccrzïtter van het Vrede spa riem ent zal Don derdagmorgen een conferentie hebben met Prof. Mr. J. P. A. Francois, die namens don Minister van Binnenlands® Zaken op treedt, EERSTE KAMER. De laatste vergadering van 1931. Vlagvertoon in Australië. De nood van de Indische schatkist. 30 December. Voor het laatst van 1931 is de Senaat bij een geweest om af te doen vóór 1932, wat afgedaan kon worden. „Kleingoed" was daarbij genoeg'. Maar ook onderwerpen, die zonder aan dacht niet konden passeeren. Na een flink aantal naturalisaties kwam een suppletoire Justitiebegrooting onder den hamer. Er was door miinster Donnet' eenige in vloed uitgeoefend op de kinderrechters in den lande, om mee te pogen de uitvoering- der Kinderwetten wat goedkooper te maken. De he er en Van Sasse van IJsselt en Mendels geloofden; dat hier 'de onafhankelijkheid dei- rechters in het geding was. Minister Donnet' antwoordde, dat hij die onafhankelijkheid in geenen deele ook maar zou willen aantasten cn dat hij daarom ook bij zijn aanschrijving zeer voorzichtig was geweest. Maar bij de uit voering der Kinderwetten, vooral wat de on der toezicht stelling betreft, is aan de rech terlijke macht ee.it bepaalde administratieve taak opgelegd, buiten de eigenlijke recht spraak staande de opneming in gestichten rakende en t.a.v. die administratieve werk zaamheden vroeg de minister om financieele voorzichtigheid. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Bij een suppletoire Defensiebegrooting bracht prof. Van Embden nog eens het ge beurde bij het vlagvertoon in de Australi sche havens ter sprake. Volgens Australische bladen hebben zich bij de feestelijkheden op de Nederdlandsche schepen dingen voorge daan. welke door die bladen als schanda len werden gekenschetst.. Prof. van Embden sprak daarover 2ijn verontwaardiging uit en laakte het in den minister dat hij alleen af gegaan was op de rapporten van den com mandant van de „Java". Minister Deckers zette daartegenover tot staving van zijn meening, dat het gebeurde niet „ergerlijk" behoefde genoemd te worden, ten eerste, dab hij niet alleen den commandant van de Java had gehoord, maar ook den consul-generaal van ons land in' Australië, dat hij voorts de politierapporten ter inzage heeft gehad en tenslotte, dat hij het oordeel hadvan den minister-president van New-Zuid-Wales. Welnu deze laatste merkte in zijn brief van 18 Dec. op, in volledige overeenstemming met 's ministers conclusie uit de politierap porten en den brief van den consul-generaal dat de berichten in de Australische pers schromelijk overdreven en sensationeel wa ren geweest. Prof. van Embden betreurde het dat de mi nister niet mededeelde, wat dan wel gebeurd is: hij had dat wenschelijk gevonden om tot een juist oordeel te kunnen komen. In 's mi nisters antwoord liet de bewindsman door schemeren, dat, er door sommige bezoekers ietwat te veel Amstelbier gedronken was De minister -achtte voorlezing niet in 's lands belang. De .wijziging van de Mijnwet-, die van de Schepenwet, de regeling van den uitvoer van bloembollen, het verdrag betreffende de uit watering van 'schepen het ging alles zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming door. Bij het ontwerp tot besparing cp de rijks- storting in het Invaliditeitsfonds instan- telijk tegengesproken door minister Ver schuur bleek Prof. van Embden in dit on derwerp de principieele liquidatie te zien van het Fondsenstelsel. Er waren ook enkele Indische suppletoire ontwerpen. Bij één daarvan herhaalde de heer Molt- maker de klacht over de 10 korting met in gang van 1 Januari op de Indische salarissen. De minister en Prof. Lohman begrepen niet, hoe in de huidige omstandigheden iemand zich tegen die korting nog verzetten kon. nu het Indische financieele evenwicht zoo ingrij pend is verstoord. De heer Moltmaker ant woordde daarop, het vooral te betreuren, dat de Indische ambtenaarsorganisaties niet ge hoord waren. Hij kwam met een motie, die de uitspraak vroeg, de salariskorting der 105-5 op te schorten tot dc Tweede Kamer er zich bij de komende Indische begrootingsbehan- deiing over had kunnen uitspreken. De mi nister wees die motie af: hoe ook bespreken, de korting zou niet achterwege kunnen blijven. En zou na een half jaar da op geschorte korting moe® worden ingehaald, .dan zou de maatregel den ambtenaren nog veel zwaarder treffen. Ook sprak, minister de Graaf van de daling der levensmiddelen prijzen, vooral voor de Inlandsche ambtena ren. De motie-Moltmaker viel met 248 stem men. Het ontwerp werd aangenomen. Toen de heer Moltmaker vroeg of niet op andere gebieden ook bezuinigd kon worden b.v. op de militaire uitgaven antwoordde de bewindsman, dat de toestand der Indische schatkist zoodanig is, dat niet meer gevraagd zal kunnen worden: deze maatregel of die maatregel, maar: deze maatregel en die maatregel en waar zijn nog meer besparings mogelijkheden. Dezelfde opmerking onder streepte de bewindsman, toen de heeren Gel derman, Wibaut en Van Embden bezwaren maakten tegen de verdubbeling' van de tijde lijke crisisopcenten op de Indische invoer rechten. Die tijdelijkheid werd door deze drie Senatoren niet alleen in twijfel getrokken, zij zagen de Nederlandsche industrie geschaad en de koopkracht der inlanders er door in- geknot. Wat alles door den minister werd weersproken met een beroep op de geringheid der -bedragen, waar 't in het ontwerp om •ging. De heeren Dohtoèlmann en Diepenhorst, riepen om differentieele rechten, of te wei voorkeurs-tarieven tusschen ons land en Indië De minister van Koloniën zal de kwestie on derzoeken, maar hij liet het moeilijke der materie zeer zwaar wegen. Het einde van het jaar was er toen voor het parlement spoedig. President de Vos van Steenwijk sprak zijn beste-wenschen uit voor 1932. 1-Iij hoopte, dat de Kamer straks „onder bedekking van alle verschillen, gemeenschappelijk en alzijdig, treffend werk zou verrichten, vorstin en vaderland ten faveure". In de tweede week van Januari komt de Eerste Kamer weer bijeen. Waarschijnlijk om de pachtwetten onder handen te nemen. JNTIMUS. NOG GEEN WIJZIGING IN DE LOONEN SPOORWEGPERSONEEL. HERZIENING R. D. V. OPGESCHORT. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat goedgekeurd dat de berzienimgs- termijn van het Reglement Dienst Voorwaar den van het spoorwegpersoneel met een half jaar wordt verlengd, zocdat deze voorwaarden niet veer 1 Juli 1932 zullen worden herzien. Dit beteekent dus. dat in geen geval voor 1 Juli 1932 wijziging zal worden gebracht in de loonen van het spoorwegpersoneel. NOG EEN AUTO MET 5 PERSONEN TE WATER. AUTO IN DE BIJLMERVAART VERDWENEN. Woensdagmiddag te half zes is onder Wees- perkarspel op den Abc ouders trautw eg een „witte to and'"-taxi, waarin behalve den ch-auf feur vier yisschers gezeten waren, in den gevaarlijken bccht nabij den spoorwegover gang, ten gevolge van de gladheid van den weg gesiipt en in liet water van de Bijlener- vaart gereden. De wagen verdween bijna ge heel in de modder. Omwonenden en voor bijgangers snelden onmiddellijk toe en slaag den er na veel moeite in alle inzittenden op het droge te brengen. Na van droge kileeren voorzien te zijn, zijn de drenkelingen met een andere auto naar hun plaats van be stemming, Amsterdam, overgebracht. De auto is later uit de vaart gehaald. STRAF TOT BIJNA DE HELFT VERMINDERD. Het Gerechtshof te Arnhem heeft den aan rander uit Klarenbeek, gemeente Voorst, die door de rechtbank te Zutphen was veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de Reegering, veroor deeld tot 3 jaar en 6 maanden eveneens met ter beschikking stelling van de Regeering. SCHAKEN. HAARLEMSCHE SCHAAKVEREENIGÏNG. In de laatste ledenvergadering van de Haarlemsche Schaakvereeniging zijn,, in de plaats van de afgetreden bestuursleden Dr. P. Ozinga (voorzitter) en Ch. Mpok (commis saris van materieel), als zoodanig gekozen respectievelijk de heeren Louis J. Vreugde en W. van der Voort, beiden te Haarlem. HET TOURNOOI VAN HASTINGS. Uit Hastings: In een partij die zes uren duurde, heeft Dr. Euwe remise gemaakt met Yates na 55 zetten. Het spel kenmerkte zich door gedurfde zetten. Yates kwam een pion voor te staan, doch Dr. Euwe slaagde er na schitterend spel in Sm remise te forceeren. VOETBAL. ZWALUWENBOEDAPEST (2—3). Woensdagavond had op het verlichte V.U.C.- terrein onder groote belangstelling de wed strijd plaats tusschen Zwaluwen en Boeda pest. Het Zwaluwen-elftal had nogal eenige wijzigingen ondergaan, tenslotte was heb verschenen met de volgende opstelling: Doel: Odijk. Achter: WeberLelyveld. Midden: Kools, Huizinga, Strijbosch. Vóór: Wels, van Reenen, van den Broek, Mol, W. Tap. In de eerste helft waren de Hongaren ab soluut sterker dan hun tegenstanders. Hun combinatie sloot best. het aangeven was zui ver, alleen in het afwerken der aanvallen haperde nogal wat. Het schieten is niet hun sterkste zijde. Op regelmatige wijze wisten zij in de eerste helft een 3—0 voorsprong te ver krijgen. Het Zwaluwen-elftal stelde daar te genover een spel, dat in geenen deele tegen dat van Boedapest was opgewassen. In de achterhoede werden bijvoorbeeld fouten ge maakt-; vooral Odijk was lang zoo safe niet- als anders. In de middenlinie was spil Hui zinga zwak; alleen Kools kweet zich behoor lijk van zijn taak. In de voorhoede lukte vrij wel geen enkele combinatie. Na de rust heb ben van den Broek van Van Reenen van plaats verwisseld. Direct bleek dit een ver betering te zijn. Onmiddellijk na de hervat ting geeft van Reénen goed over aan Mol, die met een uitstekend schot een tegenpunt maakt. (13). De Hollanders komen er nu veel beter in; als door een wonder ontkomt even daarna het Hongaarsche doel aan een doorboring. Toch lukt het nog den achterstand te. ver kleinen als Wels een schot lost, dat de Hon gaarsche keeper niet stevig in de handen kan houden. (2—3). Het spel gaat nu vrijwel gelijk op, terwijl langzamerhand de Zwaluwen zelfs een over wicht verkrijgen. Weber en Lelyveld zetten de buitenspelval open; aan de Hongaren wordt hierna vrijwel geen kans meer gege ven. WIELRIJDEN. H. S. V. „DE KAMPIOEN" De H. S. V. „De Kampioen" organiseert op de Zondagen 3 en 10 Januari een open wedstrijd op hometrainers om het persoon lij k kampioenschap van Noord-Holland in het clublokaal aan de Kleine Houtstraat. 3 Januari 1 K.M. voor Nieuwelingen Onaf- hankelijken en Amateurs; 10 Januari: 3 K.M. vcor Nieuwelingen en 5 K.M. voor Onafhan kelijk en en Amateurs. Belangstellenden hebben vrijen toegang', jj

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6