HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, B EVERWIJK e.O IJMUIDEN DE PUBLICITEITSWAARDE VAN DE IJMUIDER COURANT. 17e JAARGANG No. 204 MAAND AC 4 JULI 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1.5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. De badplaats Wijk aan Zee. De eerste volle maand van liet badseizoen te Wijik aan Zee heeft zich ten einde gespoed De voortijd is voorbij om plaats te maken voor liet hoogseizoen. Dat Wijk aan Zee niet aan de gevolgen van den crisis zou ont komen lag voor de hand, maar toch bleek in een onderhoud, dat wij met een der belang rijke personen uit de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer mochten voeren, er geen reden te zijn voor pessimistische ver wachtingen ten opzichte van het verdere verloop van het badseizoen. Gedurende de maand Juni waren de pensions over het al gemeen weliswaar niet geheel bezet en was lang niet alle beschikbare ruimte aan bad gasten verhuurd, maar deze omstandigheid is niet geheel en al aan de crisis te_ wij ten. De weersomstandigheden waren bij den aanvang van het seizoen niet bevorderlijk aan het afsluiten van verhuringen. Het mooie zomerweer is daarvoor te laat geko men. Voor de maanden Juli en Augustus is het verloop der verhuringen gezien de on gunstige tijdsomstandigheden zeer bevredi gend. Natuurlijk worden niet meer de prijzen gemaakt van enkele jaren geleden en zijn de tarieven ook te Wijik aan Zee aangepast bij de huidige omstandighedenEen derge lijke prijsdaling kon nu eenmaal niet uit blijven en de verhuurders weten door onder ling overleg met de a.s. badgasten omtrent den prijs wel tot een vergelijk te komen. In ieder geval kon men ons de verzekering geven dat het aantal gasten ten opzichte van de uit den aard der zaak niet al te hooge ver wachtingen tenslotte nog wel zal meeval len. Terloops werd er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het bezoek van dagjesmen- schen, hoewel natuurlijk altijd welkom, voor Wijk aan Zee niet de hoofdzaak is. Dat blijft het pensionbedrijf en het verhuren der gemeubileerde woningen aan de badgas ten. De Buffet-Maatschappij „E Pluribus TJnum", die het badbedrijf exploiteert, is er toe overgegaan de badtarieven te verlagen. Op bepaalde uren kan reeds voor 15 cents onder toezicht gebaad worden, waarbij men dan nog over een badkoets kan beschikken. Ook heeft zij een gedeelte van haar duinter rein, het Zjg.n. „barakkendal", bereidwilig beschikbaar gesteld als speelterrein voor de jeugd. Het kampeeren is aan het strand te Wijk aan Zee voor zoover dit onder deze ge meente ressorteert, verboden. Op het Zuidelijk gedeelte mogen tenten geplaatst worden, echter tot Zonsondergang. Ook hier wordt op het baden toezicht ge houden, zoodat de kans op verdrinkingsge- vallen zoo miniem mogelijk is gemaakt. Liefhebbers van kampeeren zijn echter daarentegen-welkom op het Noorderbad, da^ op het grondgebied der gemeente Heems kerk gevestigd is. Van deze gelegenheid wordt een druk gebruik gemaakt en in lange rij zijn de tenten langs den diuimvoet verrezen. De neringdoenden in het dorp genieten daarvan geen voordeelen want de kampeerders kun nen in het groote strandpaviljoen alles van hun gading vinden. Met dat al blijft Wijk aan Zee de bekende rustige badplaats, een eldorado voor hen, die gedurende enkele weken het rumoer van de stad ontvluchten om te genieten van zee- en boschlucht van strandgeneugten en van het prachtige duin landschap. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 4 JULI Luxor Sound Theater: „Het gevaarlijke drietal". Op het tooneel: Speenhoff Jr. 8.15 u Palace: Watt en Halfwatt als „Filmhel den". Op het tooneel: The 4 Braggaards, Olympische Spelen, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in het Grand Hotel". Op het tooneel: Swenson en Bredow, Danseurs Elegants. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 5 JULI Groote Kerk: Orgelconcert. Maurice Lan- noy ten bate van nieuwen Adriaan, 89 uur. Bioscoopvoorstellingen. SPEELTUIN VEREENIGING „DE MOERBERG" De op 22 Juni j.l. opgerichte speeltuinver- èeniging voor Nieuw-IJmuiden „De Moer- berg" genaamd, is ijverig doende donateurs en leden aan te werven om het goede doel dat deze vereeniging beoogt, geldelijk te kun nen steunen. Zij heeft reeds meer dan 170 adhaesie- betuigingen ontvangen en is nu in verbinding getreden met de Centrale van Velser Speel tuinverenigingen en 'de Nederl. Unie van Speeltuinorganisaties. Bij het gemeentebestuur zullen pogingen in het werk gesteld worden, om zoo spoedig mogelijk een terrein beschikbaar gesteld te krijgen. Binnenkort zal een algemeene leden vergadering uitgeschreven worden waarop het Bestuur met verder uitgewerkte plannen hoopt te komen. De contributie bedraagt per maand per ge zin 25 cent. Donateurs betalen per jaar 3.-, terwijl ook andere giften gaarne in ont vangst zullen worden genomen. Het secreta riaat, dat bereidwillig alle nadere inlich tingen zal verstrekken en tevens nieuwe le den gaarne zal inschrijven is gevestigd: Rog geveenstraat 6 ten huize van den heer A. Bakker. VERKEERSONGEVAL Op de Julianabrug wilde de 15-jarige R. op een met een paard bespannen wagen klimmen. De jongen kwam te vallen, waar door het linker-voorwiel over hem heen ging. De jongen werd door dr. v. Leeuwen verbon den. Gelukkig bleek hij geen ernstige won den te hebben opgeloopen, zoodat hij, na verbonden te zijn, huiswaarts kon keeren. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. HET CONCOURS VAN DEN N.-H. ZANGERSBOND. Een schitterende finale. Zondag was het de tweede en laatste dag van het onder auspiciën van den Noord-Hol- landschen Zangersbond uitgeschreven con cours voor Zangvereenigingen. Zeventien ko ren hadden dezen middag op te treden en de aanwezigheid van al deze beoefenaars van nen a niet halen. Met 279 punten een 2e prijs zellige drukte. Aan medewerking, goede gezindheid en belangstelling heeft het niet ontbroken. Dat voor een goeden gang en een vlotte afwik keling van een concours een voor zijn taak ■berekend Uitvoerend Comité in de allereer ste plaats noodzakelijk is, behoeft geen na dere toelichting. Het is geen overdrijving, wanneer wij zeg gen, dat de N.-H. bond met voldoening op dezen wedstrijd kan terugzien. Die voldoening mag zich dan zeker wel in de allereerste plaats uiten in een woord van lof voor de concours-commissie, onderverdeeld in de di verse comité's, zooals punten-, dagelij ksch- en uitvoerend comité. De regeling liet niets te wensehen over, dank zij de goede organisatie. Voor hen, die een leidende functie hadden moet het een voldoening zijn, dat de afwik keling der werkzaamheden zoo vlot verloo- pen is. Wij hopen dan ook, dat dit te IJmuiden gehouden concours tot een van goede in het program van den Zangersbond gerekend mag worden. Concertwedstrijd. Precies 1 uur 's middags werd met de af werking van het program aangevangen De wethouder van Sociale Zaken, de heer Bosman, sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat het concours in alle opzich ten zou mogen slagen en riep de mededin gende koren namens Velsens Gemeentebe stuur een hartelijk welkom toe. Aan de beurt is als eerste in de 3e afd. on bekroonde Dameskoren, Excelsior Dirkshorn. Voor een onbekroond koor lang niet onver dienstelijk, goed op toon gezongen. Vooral het „Vlindertje" maakte een goeden indruk. Met 296 punten 2e prijs. 2. Zanglust, Callantsoog. Onder leiding van de eenige deelnemende directrice zingen zij het Wiegeliedje van Brahms vrij mat en glansloos, 't Andere was beter van voox*dracht Met 278 een 2e prijs.- 3e Afd. Bekroonde Dameskoren» Het eenige koor dat hierin optreedt is het Dameskoor St. Caecilia van Noord-Schar- woude, dat bet. verplichte Kerstliedje van Loots mooi óp toon en van nuanceering Dag in de Lente als vrij werk aan het slot zak kend zingt. Goed materiaal, vooral de sopranen. Een le prijs met 312.5 punt. 2e afdeeling Dameskoren, Harmonie Heiloo. Het verplichte „Jesu dulcis" van v. d. Bijl kan qua nuanceering verzorgder. Sopranen kunnen moeilijk as en g halen. Met .Drie zang" van den Hertog haalt het koor heel wat op, zoodat met 342 punten een eersten prijs wordt toegekend. In de 3 e bekroonde Gemengde koren be- kampt een 4-tal vereenigingen elkander. Het verplichte nr. is „Herfstliedje" van Keja. 1. Zang en Vriendschap. Eenigenbrug. Valt op door muzikale leiding en goede verzorgde nuanceering. 2. Crescendo, Stompetoren, zakt in 't ver plichte nr. ruim een 1/2 toon, Mooi-muzikaal gedirigeerd. 3. Kunst na Arbeid, Schagerbrug, onder lei ding van den heer Grin maakt voor een 2en prijs een goede beurt. Sopranen zijn tegen over de andere koor-onderdeelen qua stern- middelen wat in de minderheid. 4. Zanglust, Berkhout, Veroorlooft zich meerdere zangersvrijheden en vormt ver schillende aceoorden tegen den toon aan. Uitslag: Eenigenbrug met 299 punten 2e prijs. Stompetoren met 289 punten 2e prijs. Schagerbrug met 298 punten 2e prijs. Berkhout met 276 punten 2e prijs. In de 2e afd. bekroonde gemengde koren dingen 2 vereenigingen mede. Als eerste zingt: Kunst en Vriendschap, St. Maarten, onder directie van den heer Grin dat met zijn „Vrede" een uitstekenden indruk maakt, Mooie mannenstemmen munten uit. Het vrije nr. is vrij aan den langzamen kant ge nomen. Jammers, was het dat men bij het piu moto even zakte, hoewel het ensemble zich aan het einde weer geheel herstelde, le prijs met 315.5 punt. Tavenu, Medemblik, zingt het verplichte nr. goed verzorgd maar weerstaat de zoo dik Een getuigenis. IJmuiden," 30 Juni 1932. Aan de Directie van de IJmuider Courant, IJ M U I D Mijne Heeren, Ha het plaatsen van een waardebon in de IJmuider Courant volgde een zeer groote toeloop. Voor mij was dit wel het grootste bewijs van de enorme publiciteitswaarde van de IJmuider Courant. M.i. vergroot men zijn omzet aanmerkelijk door in de IJmuider Courant te adverteeren. Hoogachtend, K0FFIS3RANDEKIJ EN THEEHANDEL Gezien het groote succes verzoek ik U bijgaande advertentie weer eens met waardebon te plaatsen in Uw blad van 4 Juli 1932. P.S. wijls in deze compositie geboden verleiding niet en gaat dalen, zoodat men vrijwel een 1/2 toon te laag eindigt, ,,'t Visschertje" van Vlessing gaat niet veel beter. Sopranen kun nen d niet halen. Met 279 punten een 2e prijs le afdeeling Gemengde Koren. Verplicht werk is „Zonnelied" van Sam. Vlessing, spe ciaal voor deze afdeeling gecomponeerd. 1. Harmonie, Heiloo, Het vrouwenkoor doet nu veel gezonder aan dan in het begin van den middag. Zingt de beide composities forsch en imposant; is in het Zonnelied 1/4 toon gezakt, doordat de sopranen met groote moeite de a" halen. „Koren" van Vranken werd vooral door dé tenoren prachtig gezon gen en maakte een goede kans. 2. Zang en Vriendschap, O.-KnoHendam geeft een treffende weergave van den lok- kenden sirenenroep in Flipse's compositie „Sirenen". Uitmuntend materiaal, goed ge leid. 3. St. Caecilia. Noord-Scharwoude. Dit groote koor is minder gelukkig in z'n optre den, hoewel ook nog een 1ste prijsje voor haar zal overschieten. 4. IJmuidens a Koor maakt van Vlessings werk een keurig verzorgde weer gave. Directeur Grin oogst met zijn uitste kend materiaal (vrouwenkoor!) bij het tal rijke publiek zeer terecht een groot succes Vooral het enthousiasme waarmee onze IJmuidenaren zingen doet sympathiek aan en doet de verwachtingen hoog spannen. Het vrije werk ,De Uil" van Diepenbrock, werd op pakkend-humoristische wijze gezongen. 5. Oefening kweekt Kennis, Andijk, geeft een forsche opvatting van 't Zonne lied met mrnder-gelukkige uitspraak, 't Vrije nummer „De Morgen", doet overdreven aan door het „buikig" laten zingen van den diri gent. Het koor stijgt ruim 1/4 toon. 6. Koorvereeniging Bergen, staat onder lei ding van den bekenden koordirigent Brands en geeft onder zijn begeesterende leiding een der tot nog toe het mooist gezongen weer gaven van het verplichte werk. Ook het „Droome Vrouwe kom" munt uit door mu zikale opvatting. Het koor, dat o.m. pracht- altstemmen heeft, eindigt beide rus. precies op toon. 7. Gemengd Koor, Zuid-Scharwoude met den op dit gebied ook reeds zijn sporen ver diend hebbenden dirigent Pranger laat een frissche, actie-volle vertolking van de beide werken hooren. Dit zingen doet uiterst ver zorgd aan, met keurige directie! Hoogst te betreuren viel het, dat het als vrije nummer gekozen: „Als de ziele luistert" voor deze af deeling door de jury niet zwaar genoeg ge Te Moskou hebben terecht gestaan beambten van het distributiekantoor te Gum-Gort. De leiders hadden op alle verantwoordelijke posten speculanten benoemd die door voort durende bedriegenjen en verduisteringen van waren de staatstrust voor ongeveer een millioen benadeelden en die de in de winkels werkzame arbeiders te kort deden. Vijf doodvonnissen werden geveld en de andere tesamen tot 150 jaar jaar gevangen- straf veroordeeld. acht werd en zoodoende den zangers, zooals de heer Koop, jurylid, zeide daarom een strengeren maatstaf werd aangelegd. Het koor, dat verreweg superieur was. kreeg daardoor op 't kantje af een eersten prijs. Uitslag: O. Knollendam 1ste prijs met 339 punten. Bergen 1ste prijs met 328 punten. IJmuiden 1ste prijs met 327 punten. Heiloo 1ste prijs met 319.5 punten. N. Scharwoude 1ste prijs met 306-5 punten. Z. Scharwoude 1ste prijs met 301 punten. Andijk 2e prijs met f 279.5 punten. P. Grin. De j ury, welke uit de heeren Sam. Vlessing, voorzitter, O. Koop en P. Versloot bestond, deelde bij monde van haar lid O. Koop mede,dat hoewel er ook vorige week goed gezongen was, men nu veel beter voor den dag was gekomen. Met recht kan de jury als haar oordeel uitspreken, (en wij willen dit nog even extra onderschrijven), dat dit con cours geen plattelandsconcours meer ge noemd mag worden, zooals velen zoo dikwijls schimpend doen, maar in vergelijking met een groot-steedsch concours een uitstekend figuur zou slaan. Deze zoo gunstige opinie van drie mannen van naam op concours-ge bied, werd algemeen met een daverend ap plaus begroet. Eerewedstrijd. De eerste prijs-winnaars van hedenmid dag kwamen 's avonds in den eerewedstrijd uit. Dit waren in totaal 9 koren, waarvan 6 uit de eerste afdeeling. Dit beloofde voor goeden koorzang dus wel wat. De uitslag was als volgt: 1. Vrouwenkoor St. Caecilia, N. Schar woude met „Vlindertje", van Koop 156 punten 2. Vrouwenkoor Harmonie Heiloo met ,Dag in. de Lente" 162 1/2 punten. 3. Kunst en Vriendschap Sint Maarten,, dir. Grin, met „Trauergesang" 156 p. 4. Koorvereeniging Bergen, onder Brands met „Salve Regina" 143 punten. 5. Gemengd woor Harmonie, Heiloo met Droom vrouwe" 176 p. 6. Oost-Knollendam met „Opuam. suavus est" van Jos. de Klerk 168 p. 7. St. Caecilia, N.-Scharwaude met „Ellen" 194 p. 8. IJmuidens a Capelle koor met „Midder nacht", mannenstemmen waren niet vast, doch vrouwenkoor superieur. Enthousiast ge zongen 175 p. 9. Zuid-Scharwoude, onder Pranger, met „Trauergesang" 163 punten. Na afloop van den Eerewedstrijd werd door den heer O. Koop -den uitslag, die als volgt was bekend gemaakt: lste eereprijs. St.-Caecilia, N.-Scharwoude. 2de eereprdjis: Dameskoor Crescendo. N. Sc harwoude. 3de eere prijs Harmonie, Heiloo. 4de eereprijs IJmuidens a Capellaikoor. 5de eereprijs OostnKnoUendarm Er waren voor deze eere-wedstrijd slechts 5 prijzen beschikbaar. De zilveren wisselbeker van den bonid, een geschenk van Dr. Groenhart uit Dinks- horn thans in het bezit van het dameskoor „Crescendo" te N.-Scharwoude, dir. W. Hespe moet thans afgestaan worden aan den lstën prijswinnaar, St. Caecilia uit dezelfde plaats, maar onder directie van Jac. Al. De Voorzitter van den Bond, de heer Mink, wenschte allen namens het hoofdbestuur hartelijk te danken voor de samenwerking, die het mogelijk heeft gemaakt, dat ook dit concours zoo goed geslaagd is. Hij hoopte, dat het wederom een propaganda voor den koorzang zou zijn geweest, waar op eenvou dige en eerlijke manier de prestaties der me dedingende koren beoordeeld worden. Ook de heer Koop sloot zich namens de jury bij hem aan en dankte voor het in hen ge stelde vertrouwen. Tot slot zongen de 6 eerste afdeelingsko- ren onder leiding van den componist Vlessing het verplichte Zonnelied. Massaal klonk uit 360 kelen deze melodieuze compositie m den stillen zomeravond. Het concours, dat begunstigd werd door prachtig weer, behoorde hiermede tot het verleden. Met genoegen en voldoening kan men op een en ander terugzien. Het was een mooie, en interessante strijd ter veredeling van den koorzang. W. Mooi succes voor den heer P. Grin. Voor onzen plaatsgenoot-, den heer P. Grin is het zangconcours een mooi succes geweest. Deze dirigent kwam met 5 koren uit, te we ten: Kennemer zangers, IJmuiden, 3de afd. on bekroonde mannenkoren, le prijs met 309 punten. Polyhymnia, IJmuiden, 2g afdeeling be kroonde gemengde koren, 2e prijs met 299 punten. A Capella koor, IJmuiden, le afdeeling be kroonde gemengde koren, le prijs met 327 1/2 punten. Kunst en Vriendschap St.-Maarten, 2e afd. bekroonde gemengde koren, lste prijs met 315 punten. Kunst na Arbeid, Schagerbrug, 3de afd. bekroonde gemengde koren, 2e prijs met 298 punten. Van deze 5 behaalde 3 een'eersten prijs en 2 een tweeden. De drie Iste-pr ijs-winnaars kwamen in den eerewedstrijd en kwamen daar tot een punten-aantal van 149 (Kenn. Zangers) 156 (St. Maarten) en 175 A Capella- koor). LANGS DE STRAAT. De stow-aways. Het gebeurde op den eersten dag van het concours van den Noord-Hollandschen Zan gersbond. Uit het hooge Noorden, d.w.z. van de provincie, was een troepje zangeressen, gezonde blozende boerinnetjes met wangen zoo rood als een door het zonnetje gestoofde aardbei, naar IJmuiden gekomen om haar zilveren stemmetjes te meten met die van andere dochteren van het platteland. Ze waren zoo frlsch en ze zongen zoo mooi, dat het niet anders kon of de combinatie van deze eigenschappen, waarop lang niet elk meiske kan bogen, maakte een geweldigen indruk op een viertal IJmuidensche jonge lingen, die op hun beurt door hunne steed - sche kleedij en manieren niet nalieten in druk te maken op de kinderen des lands, die van een nadere kennismaking niet afkeerig waren. De omgeving van het strijdperk leende zich uitstekend voor deze nadere kennisma king en weldra hoorde men in de enge paad jes nog andere geluiden dan het ritselen van de eikenblaadjes. De tijd verstreek snel en dra zou het oogen blik aanbreken, waarop afscheid genomen zou moeten worden. Vier paartjes hadden in het late avonduur elkaar eeuwige trouw gezworen. Een snood plan, begrijpelijk onder deze omstandigheden rijpte in het brein der pas verloofden. Liefde immers maakt vindingrijk. Drie autobussen stonden gereed om de da mes uit het land van de bloem- en andere kolen, waarvan velen vergezeld waren van hunne echtgenooten of verloofden op solide basis dan ons gemengd kwartet, terug te voe ren naar hun Heimat. Het was donker in de bussen. In het verste hoekje van bus num mer één nestelde zich knus één der paartjes, bus nummer twee verborg het tweede en bus nummer drie kreeg de twee andere. Er waren dus' vier stow-aways. Weldra vulden zich de bussen met louter vroolijk gestemde passagiers. Vroolijk van wege het behalen van den eersten prijs. Allen hadden weer een plaatsje gevonden. Allenop een viertal leiders na, die zoo als het goeden herders betaamt, het laatst instapten. Daar deden ze de wonderbaarlijke ontdek king, dat alle plaatsen be'zet waren. Hoe was dat mogelijk? Op de heenreis hadden ze toch ook een zitplaats. Niemand begreep iets van dit raadselach tige geval. Behalve dan de stow-aways, die zich verkreukelden van de pret; in stilte na tuurlijk.. „Begraip jai er wat van, Gerrit?" ,.Ik snap er niks van", zei Gerrit. „Hoeveul hè-jai dTin?" „Acht en twintig, ik ben vol". Gerrit was vol, Klaas was vol en Jan was ook vol. En nog steeds hadden vier man geen plaats. Toen begrepen ze wel, dat er iets niet in den haak was. Er werd een nauwkeurige in spectie gehouden, die spoedig leidde tot de ontdekking der verstekelingen. In minder dan geen tijd stonden ze op de keien. Er volgde een hartroerend afscheid door de geopende ramen, Jx t

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1