TWEE INBRAKEN IN DE ANECANG. Weer mis(s). Kindermoord? Het Mysterie der Eeuwige Jeugd IJMUIDER COURANT DINSDAG 5 JULI 1932 UIT HAARLEM Bij de firma Holt en Mesa. Bij de firma Mesa f2000 onfvreemd. Zondagmiddag heeft in de Anegang een uiterst brutale inbraak plaats gehad. Op klaarlichten dag, tusschen 2 en 7 uur hebben tot nog toe onbekenden in het portiek van het schoenenmagazijn op no. 28 van den heer Mesa de ruit in de voordeur gebroken en daarna het slot van die deur aan den bin nenkant geopend. De winkel heeft een groote hal aan de sbraat, waarin aan weerszijden vooruit springende etalages staan. Achter de recht- sche etalagekast is nog een klein portiekje, onzichtbaar dus van de straat door de ge kleurde glas-in-lood achterruit van die eta lage. In dat portiekje komt de deur uit, die toegang geeft tot het bovenhuis. De filiaalhouder heeft met zijn gezin dien Zondagmiddag een autotochtje naar Katwijk gemaakt. Om 2 uur verliet hij de woning en om 7 uur kwam hij terug. Toen ontdekte hij, dat de groote ruit in de voordeur gebroken was. De daders hadden een groot stuk eruit gesneden en netjes tegen den muur gezet. Met een beitel was het kozijn stukgestooten. Door het ontstane gat kon men het slot be reiken en aldus de deur openen. Op de eerste etage was alles overhoop ge haald. Kasten stonden open, papieren in la den lagen door elkaar. Alle kamers had men doorzocht. Tenslotte nam men uit een geldkistje en andere doos jes een bedrag aan geld ongeveer f 2000 be- loopende weg, van de zaak zoowel als eenig privé-geld. De daders hebben alleen een beitel achter gelaten, die op de bovenverdieping in een der kamers is gevonden, en vingerafdrukken op de matglazen deurruit. De inbrekers moeten op de hoogte geweest zijn van de gedragingen van den filiaalhou der. In de eerste plaats moeten ze geweten hebben dat het geld pas den volgenden dag naar de bank gebracht zou worden. En voorts, dat de bewoners geregeld Zondags middags een tochtje maken. Er is ook nog een ruitje in lood naast het slot van de voordeur ingedrukt. Vermoedeiijk hebben de daders gedacht, hierdoor het slot te kunnen openen. Echter komt dat ruitje in den winkel uit en stootten de daders dus op den muur tusschen winkel en gang naar het bovenhuis. Dit wijst er weer op, dat de in brekers onbekend waren met de inrichting van het huis. In den winkel zijn ze niet ge weest. Men is verzekerd tegen inbraak. Het is vermoedelijk te wijten aan het prachtige weer, dat de stadsmenschen naar buiten heeft gedreven, naar Zandvoort en aan het zwemfeest, dat het 's middags zeer stil was in de straat. In verband met deze inbraak worden die genen, die in het portiek Zondagmiddag ver dachte personen gezien hebben, verzocht zich te vervoegen bij de recherche. Bij Holt niets vermist. Ook bij de firma Holt, Anegang 35 is in gebroken. Hier werd niets ontvreemd, daar de heer Holt bijtijds onraad bespeurde. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 3 uur, schrok de heer Holt wakker door vreemde mannenstemmen in het ver trek dat zich naast zijn slaapkamer bevindt. Onmiddellijk stond hij op, begaf zich naar de deur en zag op den overloop een man met een wit masker loopen. De heer Holt som meerde hem weg te gaan. De man voldeed niet aan dat bevel, doch liep op den heer Holt toe en zeide: „Wij moeten geld hebben". De heer Holt drukte de slaapkamerdeur dicht aan den binnenkant, terwijl aan de andere zijde de inbreker geholpen door een ander tegen de deur duwde. Toen mevr. Holt om hulp begon te roepen, gaven de dieven hun pogingen op. Een hunner er waren 3 inbrekers ont vluchtte langs den brandladder. De beide an deren wisten door de voordeur te ontkomen. De heer Holt heeft hierop de politie ge waarschuwd. Er bleek niets vermist te zijn. De dieven zijn binnengedrongen aan de achterzijde van het perceel door een onge sloten poortje, over een platje en tenslotte door een dakraam. Door de politie is aangehouden in den loop van Zondag een 19-jarigen los werkman, ex-loopjongen bij de firma. Deze is eenige maanden geleden wegens fraude ontslagen en te dier zake voorwaardelijk veroordeeld. Dit vonnis had hij bij zijn aanhouding in den zak. Bij het onderzoek had zijn vader mede gedeeld dat de jongen dien nacht niet thuis geweest was. Aangehouden in den loop van den Zondag bekende hij de inbraak gepleegd te hebben. Hij gaf de namen van de medeplichtigen op, die bleken te zijn een 21-jarige varensgezel en een 23-jarige opperman. Deze twee zijn later aangehouden en in bewaring gesteld Zij hebben tot dusver nog niet bekend. De inbrekers hebben eerst pogingen ge daan door de voordeur binnen te komen. Toen dat niet lukte, zijn ze aan de achter zijde geslaagd. Schade is berokkend aan een lichtraam, waardoor ze zich wilden laten zakken. Toen ze een dakraam ontdekten kro pen ze daardoor. Dat ze hardop spreken durfden in de woonkamer die vlak naast het slaapvertrek ligt, spruit voort uit hun meening, dat de heer Holt met vacantie zou zijn. Deze was echter, met het oog op den Zaterdag een dag tevoren thuis gekomen. In verband hiermede verzoekt de commis saris van politie te Haarlem aan de twee oer- sonen, die Zaterdagavond omstreeks 12 uur of iets later in de Anegang op en neer heb ben loopen praten, zich bij hem aan te mel den, omdat zij waarschijnlijk personen ge zien hebben, die poogden aan den voorkant binnen te komen ZWEEFVLIEGTUIG TE EGMOND VERONGELUKT. Daitsche instructeur, vlieger ongedeerd gebleven DEMONSTRATIES MISLUKT. Nadat Zaterdagmiddag te Egmond aan Zee het Zweefvliegkamp van de Kon. Ned. Ver- eeniging voor Luchtvaart officieel was ge opend, zou de instructeur van het kamp, de heer Wendling, leeraar in het zweefvliegen te Stuttgart een demonstratie geven. Rondom de startplaats op twee duintoppen had zich veel publiek verzameld toen de heer Wendling vlot startte. Het vliegtuig werd getrokken door Delftsche studenten, cursisten voor het zweef kamp. Nadat de heer W. zeewaarts was gestart en in een sierlijke bocht noord waarts zweefde, wilde hij keeren. Dit lukte goed, doch toen hij weer landwaarts wilde zweven botste zijn toestel met kracht tegen een duintop. De neus drong een halve Meter in het zand, de linkervleugel brak, terwijl de rechtervleugel zwaar werd beschadigd. De heer Wendling bleef ongedeerd. Het ongeval is toe te schrijven aan de onbekendheid van den instructeur met het terrein. In Duitsch- land is de instructeur een geoefend zweef vlieger, die reeds menig succes boekte. Het tweede toestel kon niet zoo spoedig worden gemonteerd zoodat geen verdere demonstra ties werden gegeven. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Te Duivendrecht is een motorrijder Bos man uit Amsterdam bij het uitwijken voor een troep A. J. C.'ers, waarbij hij er hoogst waarschijnlijk een met het stuur heeft ge raakt, in aanraking gekomen met een andere motorfiets. De bestuurder en zijn broeder, die op de duo zat, werden ernstig gewond naar Amsterdam overgebracht, waar Bosman aan de gevolgen van een schedelbreuk is over leden. De duorijder Bosman bleef ter verple ging in het ziekenhuis. De bestuurder van het andere motorrijwiel en diens echtgenoote die op de duo meereed, werden licht gewond. NIET OVERAL MALAISE! GUNSTIGE BERICHTEN VAN DE ROBINSON-SCHOENFABRIEK. De Robinson-schoenfabriek te Nijmegen bomt met het verblijdend bericht, dat zij tegenwoordig 10.000 paar schoenen per week aflevert. Inderdaad een bericht dat hoop geeft voor de toekomst. Het zou toch wel vreemd zijn, indien alleen voor deze fabriek de vooruit zichten beter werden! (Me). Corrie Geel uit Den Haag is Zaterdag uitgeroepen tot Miss Holland 1932.) Hè gelukkig, nu is Holland Weer gerehabiliteerd, 't Liet sinds al te vele maanden Eigen schoonheid ongeëerd, Sedert negentien en dertig Hadden w' onze Miss ontbeerd. Tevergeefs moesten wij vragen Aan het spiegeltje aan den wand, Zeg ons toch, wie is de schoonste In ons schoone vaderland. Maar ziet, met dit brandend vraagstuk, Zijn we nu weer uit den brand! Aan den wereldschoonheidswedkamp Neemt ook ons land nu weer deel, Dat is goed, want zonder 't holle, Is ons Holland niet geheel, Dus ik groet met jubeltonen Onze schoonheid Oorrie Geel. In den kring der andre volken Bleef het steeds een missen boel, Nu zijn wij weer toegetreden En dat geeft een trotsch gevoel, Holland leeft weer, Holland streeft weer Naar het misselijke doel, P. GASUS. Tragisch ongeval op de Joh. van Oldenbarnevelt. NIEUWE SLAG VOOR ONZEN VEETEELT? DUITSCHLAND ZOU WEER INVOER RECHTEN VERHOOGEN. De Crt. meldt uit Berlijn, dat naar ver luidt de Duitsche regeering onderhandelin gen met Zweden heeft aangeknoopt over een wijziging van het Duitsch-Zweedsche han delsverdrag. Volgens geruchten zou de Duit sche regeering eventueel overwegen, eenzijdig het handelsverdrag op te zeggen. Voor Nederland zijn deze onderhandelin gen van belang, omdat de wijziging van het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag ten doel heeft, opnieuw de invoerrechten op land bouwproducten in Duitschland te verhoogen. Behalve een verhooging van de invoerrech ten op hout verlangt Duitschland een ver hooging van de invoerrechten op rundvee, in het bijzonder de opheffng van het Zweedsche invoercontingent van 6000 stuks. Verder zul len de invoerrechten op honing worden ver hoogd. Van Duitsche zijde vreest men, dat deze nieuwe actie van den rijks-minister van Landbouw, Freiherr von Braun, tot gevolg zal hebben dat Zweden zich nauwer aansluit bij het Nederlandsch-Belgische blok, temeer daar Zweden tot de conventie van Oslo be hoort. Daar de invoer van spek en reuzel den laatsten tijd sterk is toegenomen, heeft de rijksminister van Landbouw besloten, de z.g. tusschentarieven op deze producten met on- middelijken ingang op te heffen. Ook voor spek en reuzel zijn de rechten vastgelegd in het Duitsch-Zweedsche han delsverdrag. In de toekomst zullen de invoer rechten voor |reuzel 10 mark per 100 K.G. (thans 6 M.) bedragén en de invoerrechten voor spek 20 M. (thans 14 M.) per 100 K.G. Of dit nieuwe tarief gehandhaafd zal blij ven, hangt waarschijnlijk'van het verloop der Duitsch-Zweedsche besprekingen af. Door de verhooging der invoerrechten op spek en reuzel wordt in het bijzonder de Ne- derlandsche uitvoer naar Duitschland troffen. Alleen al in de eerste vier maanden van 1932 werd 6.611.300 K.G. spek ter waarde van 3.940.000 mark door Duitschland geïm porteerd. Bijna de geheele hoeveelheid was van Nederland afkomstig. Voor Duitschland was de post van betrekkelijk geringe beteeke- nis, terwijl de maatregel daarentegen voor de Nederlandsche boeren opnieuw een ernstige slag beteekent Van even groot belang is de verhooging der invoerrechten op reuzel, waarvan Duitsch land in de eerste vier maanden van dit jaar 38.809.800 K.G. ter waarde van 25.600.000 mark importeerde. Van reuzel zijn de Ver- eenigde Staten de voornaamste importeurs, maar ook Denemarken leverde een aanzien lijk contingent, namelijk 7.400.000 K.G. Zoolang alleen de z.g. tusschentarieven vervallen en de in het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag vastgelegde invoerrechten blijven voortbestaan, wordt de import niet volstrekt onmogelijk gemaakt. Komen echter de bepalingen in bovengenoemd handels verdrag te vervallen, hetgeen met het oog der Duitsch-Zweedsche onderhandelingen alleszins mogelijk is, dan zou voor spek het prohibitieve recht van 55 mark in kracht treden, terwijl voor reuzel nog een tarief moet worden vastgesteld. Ook voor mais heeft de Duitsche regeering de invoerrechten verhoogd, en wel met 40 mark per ton Negenjarig jongetje uit een patrijs poort gevallen. Nog niets gevonden. MED AN, 2 Juli, (Aneta). Het 9-jarig zoon tje van de familie J. van Drufcen passagier aan boord van de op weg naar Holland zijnde Joh. van Oldebarnevelt is op 1 Juli tusschen Singapore en Medan uit een patrijspoort ge vallen. Het schip heeft geruimen tijd gezocht, doch niets gevonden. Alle schepen zijn gewaarschuwd. EEN NIEUWE NATTONALE SCHOONHEIDS. KONINGIN In het Concertgebouw te Amsterdam is Zondag het amateur-danskampioenschap van Nederland verstreden, gepaard gaande met de verkiezing van een „Miss Holland 1932". Als zoodanig heeft de jury gevormd door de heeren Max Tak, Oostervink. Eek- hoff, Koenders, Van Vuren. Ceurvorst en Van Eysden, benoemd de 18-jarige mejuf frouw Carolina Geels uit Den Haag. Het danskampioenschap werd, naar wij in de Courant lezen, behaald door mej. Perel en den heer Sweetaart, premier grand prix, mej. Zadelaar en den heer Moorman. Mej. Corrie Geels zal naar Antwerpen gaan om mee te dingen naar den titel van Miss Universe, dus van Schoonheidskoningin van de geheele we reld. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN TEXAS. SAN ANTONIO (Texas) 4 Juli (Reuter). Het Zuidwesten van Texas is door hevige overstroomingen geteisterd. Negen personen zijn verdronken, de schade wordt op een halm millioen dollar geschat. ZAND VOOR! Een vader aangehouden, verdacht zijn kind gedood te hebben. De Zandvoortsche politie heeft een onder zoek ingesteld naar een verdacht sterfgeval in een huis aan de Haarlemmerstraat. Nabij den Tol woont een echtpaar. Een der laat ste dagen van de vorige week is een dok ter bij een kind van 6 maanden geroepen, dat ernstige wonden aan het hoofd ver toonde, die naar de dokter verklaarde, den dood ten gevolge hebben gehad. De vader verklaarde, dat hij met zijn kind, dat hij op den arm had gestruikeld is. De politie vond evenwel reden om een nader onderzoek in te stellen, daar vermoed werd, dat de verwon dingen met opzet waren toegebracht. Dit werd door den vader evenwel ontkend. De moeder was tijdens het gebeurde niet in de kamer. Toen zij kwam, heeft zij het kind- dood gevonden. De politie waarschuwde het parket te Haarlem, dat eenige keeren naar Zandvoort is gekomen om een breedvoerig onderzoek in te stellen. Dit leverde termen op om den vader in hechtenis te stellen en naar Haarlem over te brengen. Het onder zoek wordt nog steeds voortgezet, daarom kunnen nog slechts enkele mededeelingen over de zaak gedaan worden. Het gebeurde heeft te Zandvoort opschudding verwekt Het gezin woonde reeds een jaar te Zand voort, maar de vader en de moeder zijn geen Zandvoorters van geboorte. De man is al eenigszins op jaren, terwijl zijn vrouw aan zienlijk jonger is. Naar de eventueele reden van het mis drijf worden verschillende veronderstellingen gedaan, die vooral samenhangen met huise lijke omstandigheden. Het lijkje van het kind is ter gerechtelijke schouwing in beslag genomen. Nader kunnen wij nog mededeelen, dat het sectie-onderzoek uitgewezen heeft, dat het kind is gestorven door de verwondingen aan het hoofd. Aanvankelijk had de politie aanleiding gevonden om zoowel den man als de vrouw in hechtenis te nemen. Het onder zoek heeft evenwel alleen voor -''.en man be zwarende omstandigheden aan het ücht ge bracht, zoodat de vrouw spoedig op vrije voeten werd gesteld. De man is 57 jaar en de vrouw 24. De justitie heeft toestemming gegeven om het lijkje ter aarde te bestellen, hetgeen Zaterdag dan ook heeft plaats ge had. In het huis is wel vergif gevonden, maar het onderzoek heeft uitgewezen, dat dit met de doodsoorzaak niets uitstaande heeft ge had. Alleen de verwondingen aan het hoofd hebben tot den dood geleid. Die verwon dingen waren zoo, dat zij niet door een val veroorzaakt kunnen zijn. BERTRAND EN CLASMANN GEVONDEN. VLIEGERS DIE WEKENLANG VERMIST WAREN. SYDNEY, 4 Juli (Reuter). Volgens een radio-bericht uit Wyndham zijn de beide Duitsche vliegeniers Berdtrand en Clasmann, die sedert 15 Mei worden vermist, in de na bijheid van Kaap Bernier levend door in boorlingen gevonden. Zij bevinden zich in volkomen uitgeputten toestand. WYNDHAM, 4 Juli (Reuter). De beide teruggevonden vliegers Clasmann en Bert- rand waren zoo verzwakt, dat zij slechts 1 uur per dag naar voedsel konden zoeken. Hedenochtend 7 uur is een motorboot uitge varen om reders en geredden af te halen. TROEBELEN IN BRITSCH-INDIë VERERGERT. BOMBAY, 3 Juli (Reuter). Tengevolge van een plotselingen verergering in den toe stand tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn de militairen te hulp geroepen. In de loop van den dag werden vier perso nen gedood en dertig gewond. Detroepen hebben de stretegische punten in de stad bezet BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 Juli. Bevallen 29 Juni: A. G. GermesSpoel- stra, z. Overleden 30 Juni: J. Theunisse, 55 j., Kamperlaan; 1 Juli; A. Driessen, 71 j., Gen. Cronjéstraat; H. M. Oxener. 61 j., Korte Poellaan; W. MonnéEgo, 70 j., Rozenprieel- straat; A. H. Bakker, 43 j., Kamperlaan. EGYPTISCHE AVONTUREN VAN ROB Aan den avond van den dag waren ze al een eind op weg en bereikten ze een dorp, waar de negers hen vriendschappelijk ontvingen. Gul brachten zt hun blanke gasten levensmiddelen en vruchten eri 's nachts werd rustig in het veilige dorp overnacht. Rob en Alma waren den volgenden morgen weer vroeg samen op, om vruchten te zoeken. Rob klom in een boom en plukte eenige rijpe vruchten af voor Ama, die ze handig opving. Maar plotseling werd de idylle verstoord. Een kwaadaardige buffel kwam plots met gebogen kop op hen aan stuiven. FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneele roman door WALTHER KLOEFFFER. 18) Een half uur later lag het variété der millioenenstad verlaten in de donkere straat. Klaus Sander stond in een portiek, vlaik tegenover den artistenuitgang. Signora Lan- tadiila liet vandaag bijzonder lang op zich wachten. Waarom hij hier was? Wel, hij had zich nu eenmaal in het hoofd gezet, alles gewar te worden waarmede de danseres in verband stond. Hij verzuimde niets. Mocht Inez in een lunchroom een nieuw merk slag room probeeren of met de directie van het Capital Palace een contract afsluiten, moch ten de beide zusters Dr. Lux ontvangen, of de modiste, hij zag ales. Het was een won dei-, dat hij nog gelegenheid vond een uurtje te kapen. Nu stond hij hier te wachten om na te gaan, of de danseres een afspraak met iemand had. Zijn geduld werd 'beloond. Het liep reeds tegen één uur toen Lantadilla in gezelschap van twee heeren den achter-uitgang van het theater verliet. Een kostbare mantel, om hulde haar slanke gestalte. „Zal ik een taxi voor u roepen?" „Dank u, directeur", antwoordde de danse res. „Ik neem de Tube". De onderg-rondsche spoorbaan in New York. Zij nam afscheid van de -beide heeren en verwijderde zich snel. Klaus had moeite haar bij te houden. Ze sloeg den hoek om van de volgende straat, die zeer si-echt verlicht was. Terwijl Sander op zijn gummi-zooien haar ge- ruisch-loos volgde, verheugde hij zich over deze slechte verlichting. Plotseling traden uit de schaduw van eien huis twee mannen op h-aa-r toe. Een der ban dieten liet een bedreiging hooren, terwijl de ander zijn klauwen om haar hals legde. Te zamen probeerden ze de jonge vrouw naar •het donkere huis te trekken. „Nachtelijke roofvogels", dacht Klaus en stormde op de hijgende groep menschen toe. Twee seconden later suisde zijn wandelstok door de lucht en kwam met een geweldigen slag neer op het hoofd van een der beide schurken. De kerel zakte in elkaar als een zoutzak. De andere bandiet trok een mes en poogde het Sander in de borst te stooten. Inez zag het en begon te gillen. Met boven- mensohelijke inspanning drukte Klaus de moordende vuist omlaag en diende zijn tegen stander volgens alle regelen der kunst een geweldige uppercut toe. De bandiet tuimelde sprong overeind en was het volgend oogen- blik in het donkere huis verdwenen. Inez de Castro was bevrijd. Haar oogen waren wijd geopend. Ze wilde iets zeggen, doch er kwam geen geluid over haar lippen. Klaus greep haar hand en verzocht haar dringend: „Kom mee, juffrouw! 't Is niet noodig dat een policeman ons hier vindt. We zouden er niets dan last door krijgen". Nauwelijks waren ze in een dwarsstraat of de jonge vrouw stiet een angstkreet uit. Haar mantel was besmeurd met roode vlek ken. „Bloed!" riep ze. „O, mijnheer, u bent gewond". Klaus keek naar zijn linkerhand. Hij kon het niet ontkennen: hij bloedde. Waar schijnlijk had de eene bandiet hem toch nog geraakt. Hij stelde de danseres gerust: „Het schijnt niet ernstig te zijn: ik kan alle ving-ers be wegen. Een lichte schram, die in acht da gen genezen is. Maar nu is uw mooie man tel bedorven". Met zijn zakdoek verbond hij de hand. Inez gaf g-een antwoord. Met kleine, haas tige pasjes stapte ze naast hem voort. Plot seling -greep ze de -gewonde hand van haar redder en dirukte er schuw een kus -op. Ze moest het doen, alhoewel ze er zelf van bloosde. Klaus keek haar verbaasd aan: „Maar juffrouw de Castrol" „Hoe kent u inajn naam?" stamelde ze. „Dat is heel eenvoudig. Ik héb een kaïmer bij de weduwe Watson in de Kensington- street, vlak tegenover uw woning". Hij dankte den hemel voor dit toeval. Inez was hem nu dank verschuldigd: hij besloot, van deze omstandigheid gebruik te maken. Het was in Peter's belang. „Zal ik een taxi voor u bestellen of wilt u te voet naar huis gaan. Met de bloed vlekken op uw mantel kunt u niet in de Tube". „Ik zou het liefst te voet -gaan, tenminste als u me wilt vergezellen", antwoordde ze gedwee en peinsde: „Waar heb ik dien man toch meer gezien?" „Prachtig; dan gaan we maar te voet. Mag ik me even voorstellen? Nicolaas Ben der". Hij lachte. „Vertelt u eens, Mr. Bender: hoe komt het dat „Dat ilk op het juiste oogeinblik ter plaat se v as?", viel hij haar in de rede. „Toeval, anders niet. Ik wilde vanavond de beroem de Lantadilla zien dansen, stond na de voorstelling met een paar andere bezoekers te spreken en ging juist naar huis, toen de geschiedenis voorviel. Wij zijn er nog ge nadig afgekomen". „Hebt u veel pijn, Mr. Bender?" Haar zwart fluweelen oogen waren vol -medelijden „U moet naar den dokter, Mr. Bender". „Niet noodig, miss de Castro. Zulke klei nigheden kna-p ik zelf op. In het behande len van wonden 'heb ik nl. eenige ervaring". ,JZou ik misschien mogen vragen, welk beroep u hebt, Mr. Ben-der. Denk niet dat ik nieuwsgierig ben. Maar ik zou dien man, die mij het leven heeft gered, gaarne nadier leeren kennen". „Miss de Castroik.... ik ben niets". antwoordde hij aarzelend. Ze keek heem aan met een hulpetLoozem blik. dat wil zeggen, vóór en tijdens den oorlog was ik eerste luitenant ter zee. Door het Verdrag van Versailles ben ik ook aan den dijk gezet: ik ben namelijk Duitscher. Wat moest ik doen? Ik kwam over het groote water om hier mijn geluk te beproeven Zonder onderbreking keek ze naar zijn gebruind, mannelijk gelaat. Zacht en vaak aarzelend ging hij verder: „Ge kunt u voorstellen hoe het ging. Eerst had ik nog een weinig geld. Het leven was minder moeilijk. Toen ik niets meer had, werd ik verpleger in het Vanderbilt Hospital. Acht dagen geleden werd ik om 'n futiliteit ontsla genEn nu, sinds acht dagen, sta ik op straat. Hier in New York zonder 'betrekking te zijn, is niet bijzonder aangenaam, miss de Cast-ro. Als het water aan de lippen komt Ach, ik loop te kletsen! Zal niet meer ge beuren, juffrouw!" Zoo onopvallend mogelijk liet ze haar blik gaan over de kleeren van 'haar begeleider. Zijn costuum, goed onderhouden, was een weinig uit de mode. De manchetten waren smetteloos, doch aan de randen vertoonden zich eenige rafels. ,Jiet gaat hem niet voor den wind", dacht ze. Ze zocht in haar mantel zak naar de enveloppe, waarin ze kort te voren haar gage had gestopt. Twee biljetten van 500 dollars. Ze raapte al -haar moed bij elkaar om te kunnen zeggen: „Mijnheer Benderals ik umisschien een klei nen dienst kan bewijzen.... ziet u.... ik doe het graagHa-ar blikken gingen angstig naar de gebruinde trekken. „Ipj zal toch niet boos zijn", hoopte ze. „Maar Miss de Castro, hoe komt u op die gedachte", antwoordde hij scherp. „Ben ik soms een professional, wiens beroep het is, jonge dames -het leven te redden? Men doet altijd verkeerd, als men te veel van zich zelf vertelt", besloot hij geëe-rgerd. Het klonk bijn-a echt. Bij deze snijdende opmerking kromp de danseres in elkaar. Verschrikt stamelde ze: ,,Ik wilde u niet krenken, Mr. Bender. Ver geef mij. Ik dacht slechts: omdat u op het oogenblik in verlegenheid bent Moet men geld aanbieden. Enfin, ik dank u in ieder geval voor de goede bedoe ling". Zijn stem klonk milder, „Maar eerst wil ik nog probeeren, of ik ergens een be trekking als ziekenverpleger kan krijgen. Mis schien dat men mij in een of andere kliniek kan gebruiken". De volgende minuut zou het blijken of zij-n plan gelukte. Inez de Castro antwoordde aarzelend: „Misschien kan ik u in dat opzicht yan dienst zijn, Mr. Bender. Ik -heb relaties. Of weigert u dat ook?" Sander keek haar aan. „Neen, neen. Dat- is iets anders. U denkt dusvroeg hij vol verwachting. „Ik denk wei, dat ik het klaar speel, Mr. Bender. Ik ken nd. een oudein heer, die een groote kliniek heeft. Hebt u wel eens van professor Angel gehoord?" „Neen", loog Klaus en dacht: „Ei, ei, het plannetjes gelukt". „O, juffrouw de Oastro, als u dat voor me kon doen!" „Ik zal het doen", antwoordde ze vastbe sloten. ,J3c ken Angel zeer goed. Ook de chef-arts is mij goed bekend. Ik geloof wel dat het gaan zal". Ze wilde zich dankbaar toonen. Hoe heerlijk dat ze een middel had gevonden, dat hem niet krenkte. Mr. Bender was zoo dapper, zoo sterk, zoo trotsch, zoo welopgevoed, (Wordt vervolgdX,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3