HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O MOEILIJKE TIJDEN. DUS ADVERTEEREN. 17e JAARGANG No. 207 DONDERDAG 7 JULI 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2y^ cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTlEN1.5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1.3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Een veelzeggend papiertje. Voor ons ligt een strookje papier, waarop het volgende staat getypt: Bevolking der gemeente Velsen op 1 Juli 1932. Mjann enVrouwenTotaal 21469 21318 42787 Vermindering over de maand Juni 2 per sonen. Niets bijzonders aan, zoudt u wellicht zoggen. Integendeel, het is iets heel bijzonders. Of het nooit eerder in de geschiedenis der gemeente Velsen is voorgevallen, weten we niet, maar een groote zeldzaamheid is het ongetwijfeld, dat de bevolking onzer ge meente aan het eind van een maand minder inwoners telt dan aan het begin van die zelfde maand. Het feit, dat dergelijke papiertjes, ver meldende den loop der bevolking over de vorige maand, steeds zonder mankeeren een der eerste dagen van de maand door de gemeente-secretarie aan de bladen wor den toegezonden, wijst er al op, dat er een bijzondere beteekenis aan gehecht moet worden. In gemeenten, waar de bevolking aan weinig fluctuaties onderhevig is, hebben dergelijke statistische gegevens weinig zin. In Velsen, waar de bevolking als regel elke maand met ongeveer 100 a 200 zielen toe nam, vormen ze in zekeren zin een graad meter voor den economischen welstand. In de maand Juni is de bevolking derhalve met 2 personen verminderd, d.w.z. dat het geboorte-overschot niet voldoende was, om 't nadeelig saldo tusschen vestiging en vertrek op te heffen. Van de bevolking kan dus het zelfde gezegd worden, wat ons weerbericht Woensdag van den barometer zeide: Zij vertoont neiging tot achteruitgang. Dit heeft voor Velsen een bijzondere be teekenis. Meer dan elders beteekent in Velsen stilstand achteruitgang. Want in Velsen is alles gebouwd en gemaakt op den groei. Daar hebben we in de eerste plaats het uitbreidingsplan. Dit is zeer ruim opgevat. Vergissen we ons niet, dan is het gebaseerd op een bevolking van 150.000 zielen, een zielental, dat bij een toeneming, in even redigheid met die der laatste 20 jaar, zeker in een halve eeuw bereikt zou zijn. Voor IJmuiden brengt de tegenstelling uit breidingsplan-bevolkingsstilstand geen bij zondere consequenties met zich mede. De uitbreiding is geprojecteerd op onontgon nen terreinen. Komt- de uitbreiding niet tot stand, dan blijven deze terreinen zooals ze zijn. Alléén de grondexploitant zal z'n taxatie moeten herzien. Anders is het echter in dat deel der ge meente, waar het uitbreidingsplan ls gelegd over gronden, in exploitatie bij tuin- en landbouw. Het uitbreidingsplan voor het landelijk deel der gemeente, bijv. voor de omgeving van Driehuis en Santpoort, is, hoewel het nog niet eens is gekeurd, al eens een belemmering geweest voor een tuinder, die zijn bedrijf wilde uitbreiden. Trof het, dat hij naast zijn bedrijf iets nieuws wilde bouwen, dan werd dit niet toegestaan, wanneer het te bouwen perceel buiten de rooilijn van een in het uitbreidingsplan ge projecteerde straat viel. Wanneer men uit gaat van de gedachte, dat de gemeente niet meer groeit, of althans niet noemenswaard, dan zou er reden zijn om zich uit te spreken tegen de handhaving van dit plan, daar het zou leiden tot onnoodige belem meringen. Maar nog vele andere instellingen als scholen en gemeentebedrijven als dat van gas en riolen, zijn gebouwd op den groei. Het rioleerïngsplan Mabeg is «veneens zeer groot steedsch. Wat een kosten zouden er al niet gemaakt zijn, wat een onnoodig renteverlies zou er niet ontstaan, wanneer ten slotte zou blijken, dat de toeneming der bevolking, waarop bij al deze instellingen en plannen gerekend was, achterwege zou blijven. Het zou aanbeveling verdienen, indien ons gemeentebestuur deze kwestie eens opnieuw zou willen bezien. Natuurlijk is dat vandaag of morgen nog niet urgent. Maar voor een studie-commissie zou het een prachtig onderwerp zijn. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 7 JULI Groote Kerk: Orgelconcert. 34 uur. Luxor Sound Theater: „Het gevaarlijke drietal". Op het tooneel: Speenhoff Jr. 8.15 u Palace: Watt en Halfwatt als „Filmhel den". Op het tooneel: The 4 Braggaards, Olympische Spelen, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in het Grand Hotel". Op het tooneel: Swenson en Bredow, Danseurs Elegants. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 JULI Bioscoopvoorstellingen. Nieuw programm. IJMUIDEN IJZERVERSCHEPING HOOGOVES. Tegen 15 Juli is een stoomschip bevracht, om 6000 ton ijzer van de Hoogovens naar Philidelphia of Montreal te verschepen. Dit is reeds het vijfde stoomschip, dat dit jaar een lading ijzer naar Noord-Amerika ver scheept. ONGEVAL AAN BOORD. De .kok vtan den alhier binnengekomen stoomtrawler Gorrié IJm. 21 was op zee zoo ernstig gevaillsn dat hij zich bij binnenkomst onder geneeskundige behandeling moest stel len. VREDESDEMONSTRATIE DER S. D. A. P. EEN TELEGRAM NAAR DE ONTWAPENINSCONFERENTIE. De afdeeling IJmuiden der S.D.A.P. belegde Woensdagavond een vredesdemonstratie op het terrein van den heer Bleeker aan den Velserduinweg. Aan deze demonstratie ging een optocht vooraf, die omstreeks kwart vóór acht van het Kennemerplein vertrok. Voorafgegaan door muziek trok de stoet, ca. 300 personen met een aantal vaandels naar het terrein. De heer Hennink opende de bijeenkomst, waarbij hij opmerkte, dat men niet kan zeggen, dat de oproep voor deze vredesbetoo- ging buitengewoon is ingeslagen. Als men nagaat, dat meer dan 50% der bevolking van Velsen het ontwapeningspetitionnement heeft geteekend, blijkt thans, dat slechts weinigen zich de moeite hebben getroost, mee te trekken naar deze betooging. Het doet spreker genoegen, dat naast de eigen organisatie andere organisaties verte genwoordigd zijn, zooals „Kerk en Vrede", zoodat een begin voor het vormen van een eenheidsfront aanwezig is. Te betreuren is het, zegt spr., dat er een aantal menschen zijn. die meenen, dat de S.D.A.P. den strijd gaat verleggen naar de conferentie-tafel te Genève. Dit is geenszins het geval. Omstan digheden dwingen echter het plan-Hoover op afbetaling te aanvaarden. Ds. Faber, van Zutphen, lid der 2e Kamer zegt., dat het heel moeilijk is, aan een uit- noodiging hier te spreken geen gevolg te geven, ook al moest spreker uit den achter hoek van ons land komen. Het verheugt spreker, dat zoovelen aanwezig zijn. Er zijn strijders en strijdsters, die niet recht weten, hoe zij tegenover de vredesbeweging staan. Spreker is naar hier gekomen, om de zaak eens van een anderen kant te belichten. Het is een moeilijke tijd waarin wij leven, een tijd van kentering. Tolstoï heeft gezegd, dat Europa voor een keerpunt zal komen te staan, waarin het zal moeten kiezen óf on der te gaan in bloedigen strijd, of iets anders. De vredesgedachte der oude zieners is dioor de dichters en de denkers door alle eeuwen heen gedragen. In dit verband herinnert spre ker aan het idee van Hugo de Groot, dat staten ook misdadigers kunnen zijn. Wan neer een sta.at. hetzelfde doet als een indivi du moet er een'middel'zijn om dien staat tot de orde te roepen. Spreker memoreert de verschillende vredesconfernties. Ontstaan uit de harten van de zieners, later voorge dragen door de dichters en denkers, kwam ten slotte de vredesgedachte door deze con ferenties midden iai het volk, in de parlemen ten. Troelstra heeft gezegd, dat de volksvrij heid alléén kan komen door het volk zef. Domela Nieuwenhuys heeft de arbeiders in Nederland wakker geroepen, Troelstra heeft ze de oogen geopend. De vredesvraag moe ten we allen met-elkander oplossen; een ander doet dat niet. Eerst wanneer het elan er is, om de conferenties op te stuwen, kan de vredesgedachte voortgang vinden. Het élan is er niet, maar een vergadering als deze kan de oogen van het volk openen. En juist daarom is spreker naar hier gekomen. Spreker wijst voorts óp de taak der kerken en de scholen. Naast de vereeniging „Kerk en Vrede", is ér een vereeniging „School en Vrede" op komst. Deze vereeniging wil de leerboeken der geschiedenis veranderen, wat volgens spr, hoog noodig is. De jeugd moet weten, dat er niet alleen in den oorlog, maar ook in vredestijd helden zijn. Ook een politieke partij, de vakbeweging kan voorlichtend op treden. De vakbewe ging aller landen moet- zich bewust" zijn dat zij de macht heeft, zich niet meer in te wil len schakelen voor het oorlogsbewegen. Spreker zet uiteen, wat hij voor oogen heeft gehad bij het weigeren van inkwartie ring aan een officier. Het heeft spreker .veel genoegen gedaan een legio aantal bewijzen van instemming uit den lande te hebben ontvangen. Zóó moet het. Lloyd George heeft in 1914 gezegd: „waar blijven in Godsnaam de kerken?" Welnu, zegt spreker, laten we hopen, dat wanneer het nog eens zoo ver mocht komen, de Kerk kan zeggen: „Hier ben ik". Het is de taak der S.D.A.P. om hand in hand met de vakbeweging die middelen te De Manufacturenhandel GEBR. KUYPER adverteert in de IJMUIDER COURANT. DE PAPIERFABRIEK EN DE CRISIS. toont een juist zakeninzicht en IJmuiden-0.1 Juli 1932. Lagersstraat 20. Aan de Directie der IJmuider Courant, IJ M U I D E N. Mijne Heeren, Ik ben altijd tevreden over de resultaten van mijn advertenties in de IJmuider Courant. Juist in deze slechte tijden moet men in de IJmuider Courant adverteeren om noe tot 'een behoorlijken omzet te kunnen geraken. Hoogachtend Is Uw omzet bevredigend? U kunt hem vergrooten, zonder dat het U veel kost. Adverteer in de IJMUIDER COURANT. beramen, noodig om het élan te bereiken, het volk er toe te brengen z'n historische taak te vervullen: het scheppen van een nieuwe wereldorde. Men wacht op de sociaal-demo cratie. Op de rede van Ds. Faber volgde een krach tig applaus. De heer Hennink sprak een slotwoord waarin hij den spreker dankte voor z'n boeiende rede en den eigenaar van het ter rein. Ten slotte besloot de vergadering nog, het volgende telegram te zenden aan den voor zitter der Ontwapeningsconferentie: „Dé vredesmeeting te IJmuiden, belegd door de afdeeling IJmuiden der S±>A.P. en bezocht door ongeveer 500 personen, doet een dringend beroep op de Ontwapenings conferentie het voorstel van President Hoo ver aan te nemen". DE STEUNREGELING. WENKEN VOOR STEUNTREKKENDEN. De IJmuider Federatie heeft aan belang hebbenden een circulaire uitgereikt met de volgende wenken voor steun trekikenden: Bij de thans geldende regeling behoort het losse loon zoowel van den man zelf, als van zijn gezinsleden, Zaterdags te wonden opgegeven en evenzoo de in zijn gezin ont vangen udtkeering uit de wenkloozehkas. Geef van alle veranderingen in de samen stelling van het gezin direct kennis aan het bestuur. Geef ook kennis betreffende alle verande ringen in de vaste inkomsten van het geein, kostgangers, pensioen, ziekengeld-uitkeering ontslag of te werkstelling, verhuizing, (huur- verandering enz. Een meisje dat voor dag en nacht gaat dienen wordt gerekend niet meer tot het ge zin te 'behooren. Haar verdienste blijven dus buiten beschouwing. Daabvan moet echter kennis gegeven worden, behalve aan 't be stuur, ook aan het Bevolkingsregister. Zij, die van de werkloozenlkas zijn uitge trokken, ontvangen ten hoogste: 24 weken als gehuwde- of ongehuwde kostwinners en 18 weken als kostganger. Daarna behoort men tot de z.g.n. dubbel- uitgetrokkenen. De steun wordt dan met f 1 verlaagd en de kindertoeslag met f 0.15. Als dubbel -ui bgetrotókene ontvangt men ten hoogste: In den herfst zal ih Berlijn-Johannisthal liet worden. Hierboven éenige exemplaren uit het eerste Duitsche- motorvliegtuig was en tijd van de luchtvaart, „dé fietser eerste museum voor de luchtvaart geopend de verzameling. De „Grade-eendeklcer"die rechts: een karikatuur uit den aanvangs- met ballonaandrijving". 21 weken voor gehuwde- of ongehuwde kostwinners, en 15 weken voor kostgangers. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze voorschriften niets met plaatseflijke regelin gen te maken hebben, door de Regeering zijn vastgesteld en geiden voor het geheele land. VELSEN VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE JAARVERSLAG DER VEREENIGING. Het afgeloopen jaar plaatste de vereeni ging voor groote moeilijkheden van finan- cieelen aard. Terwijl eenerzïjds in verband met de cri sis die het economisch leven teistert, ook de inkomsten der vereeniging niet onbelangrijk terugliepen, moeten anderzijds vooral in het begin van het jaar eenige bepalingen plaats hebben die bij het opmaken der begrooting niet konden worden voorzien. Is de Vereeni ging in het algemeen reeds genoodzaakt de propaganda voor haar adviesbureau slechts binnen grenzen te voeren, ten einde niet een te grooten toeloop van candidaten te krijgen de zaak kwam nu zoo te staan dat feite lijk vanaf September geen nieuwe gevallen in onderzoek konden worden genomen. Hoe wel het verstrekken van subsidie door de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Wijk a/Z. en Duin eenige verruiming bracht stond daartegenover een uitbreiding van de werk zaamheden der vereeniging tot genoemde gemeente. Van zelf sprekend weerspiegelt deze toestand zich in het aantal der in het verslagjaar uitgebrachte adviezen. welk aantal ook overigens door de crisis reeds la ger zou zijn geweest dan in normale tijden. Terugziende op het afgeloopen jaar en re kening houdende met het feit, dat de ge meente Velsen het subsidie voor dit jaar halveerde en voor het komende jaar schrap te is er geen reden dit verslag in te luiden met optimistische klanken. Het ledental bracht dit jaar weinig ver andering. Het is een belangrijk punt dat het verlies der subsidie-bedragen zooveel moge lijk wordt aangevuld door particulieren, be drijven, vakbonden enz. hetzij als lid of be gunstiger dezer vereeniging toe te treden. In het verslagjaar had een psychotech nisch onderzoek plaats in 43 gevallen 4 van meisjes en 39 van jongens. Van de verstrekte adviezen waren 12 on- derwijsadviezen, 31 directe beroepsadviezen, waarin werd aangeraden opleiding te vol gen met name genoemde beroepen. In 13 ge vallen moest de eigen keuze van de candi daten worden ontraden. Interessant is het wellicht te vernemen, dat van de onderzochte personen in 11 gevallen de algemeene intelligentie goed in 27 gevallen middelmatig en in 5 gevallen slecht was. De uitgaven bedroegen f 733.68, de ont vangsten f 20.43 minder, zoodat er een na deelig saldo is. NUTSSPAARBANK. In de maand Juni 1932 werd ingeflegd: a. Kantoor Julianakade f7.628,04 b. Kantoor Willebrordistraat f 12.970,48 c. Kantoor Santpoort f 205. PERSONEELKWESTIES. Totaal f 20803.52 En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 12.027.61 b. Kantoor Willebrordstraat f 10.126.29 c. Kantoor Santpoort f 1.015. Totaal f 23.168.90 Meer terugbetaald dan ingelegd f 2365,38. Het saldo-tegoed op 1 Juni 1932 bedroeg f 826.175,08. Het saldo-tegoed op 1 Juli 1932 toedraagt f 823.809,70. Uitgegeven werden 11 spaarbankboekjes en ingetrokken 5 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 2615, Dezer dagen hebben de besturen van de or ganisaties met de directie van de Van Gelder Zonen's Papierfabrieken een conferentie ge had, waarover we onze leden reedis hebben ingelicht en waarop we in ons orgaan willen terugkomen, aldus „Toenadering". De pun'ten van behandeling waren: a. het intrekken van de 50 pot. vergoeding voor verzuimde uren bij tijdelijke werkloos heid; b. het geven van ongeregeld verzuim: c. het gemis van behoorlijk plaatselijk over leg; d. het aanstellen van gepens'iouneerden uit anderen hoofde; e. het ontslag v.an vrouwelijk personeel; f. het geven van vervroegd pensioen aan oudere arbeiders. We kunnen niet anders zeggen, dan dat deze conferentie in menig 'opzicht verhelde rend heeft gewerkt, al kon het resultaat daarvan niet bevredigend zijn te achten. Ten aanzien toch van het eerste punt deel de de directie mede. dat geruimen tijd geleden de papierindustrie in moeilijker om standigheden kwam te verkeeren. Er -kwa men onvoldoende orders binnen, zoodat niet full speed kon worden gewerkt en t'oen wilde de directie de financieele gevolgen daarvan niet alleen op de arbeiders leggen, doch die voor 50 pet. zelf dragen. De bedrijfspositie werd echter al ongunsti ger, zoodat deze regeling financieel niet kon blijven gehandhaafd. Inzake het ongeregelde verzuim werd van arbeiderszijde opgemerkt, dat hier en daar den arbeiders vrij plotseling werd medege deeld, dat ze den volgenden dag wegens ge brek aan orders niet behoefden te werken en zij wel gewaarschuwd zouden worden, wan neer weer van hun diensten zou worden ge bruik gemaakt. Dit gaf veel ontevredenheid en ontstemming. Het. Damocl'es-vwaard van de bes taan son zekerheid hangt- geregeld ho ven het. hoofd. De directie stemde toe. dat zulks onaange naam was cn zoo weinig mogelijk moet ge beuren. Toch moest niet vergeten worden, dat in deze tijden de afnemers geen voorra den hebben en op het laatste oogenblik dik wijls komen met spoed-order.s. Tengevolge hiervan was het vooruit bijna nooit te zeg gen. hoeveel dagen per week -kon worden ge werkt en een .aanzegging, dat b.v. een volgen de week voor drie dagen werk zou zijn, zou blijken onjuist te wezen, omdat later binnen komende orders meerdere werkgelegenheid bood. Vandaar, dat de directie aan de ar beiders vooraf maar geen mededeeling van de situatie deed en ze achtte dit in het be lang van de arbeiders zoowel als in het be lang van het geheel. Over het plaatselijk overleg is onzerzijds geklaagd, dat dit, in tegenstelling met Wor- mer, te wenschen overlaat. Meer overleg zou meer bevred'iging brengen, óók ten aanzien van het ongeregeld verzuim en andere maat regelen, die de directies plaatselijk móchten nemen. Een wederzijdisch begrijpen van den toestand door de vertegenwoordigers der ar beiders zou veel onheil voorkomen. De direc tie verklaarde Zich bereid aan dit verzoek in eigen kring nog eens aandacht te wijden. Ten aanzien van "het aannemen van ge- pensionneerden, kon de directie zich niet voorstellen, dat dit geschied is. Als er inder daad een behaald geval is voorgekomen, dan zal daar stellig een ernstige reden voor ge weest zijn. Toch blijkt dat er in Renkum eenige gevallen zijn. Daarover zal opnieuw met de directie worden gesproken. De directie volgt aan de fabrieken een en denzelfden regel bij noodzakelijk geachte vermindering van personeel. Een der midde len is het vervangen "van vrouwen en meisjes door mannelijke arbeidskrachten. Dit is reeds hier en daar geschied. De vrouwelijke arbeids krachten hebben immers ook nog een „an dere", een betere bestemming! Een tweede midd el is vervroegde pension- neer.ing; de directie is hiermede nog bezig, doch deze' maatregel kost veel geld. In Apel doorn en Renkum zullen waarschijnlijk 17 arbeiders worden genensionneerd. terwijl er bovendien nog een lijst van personen even tueel hiervoor in aanmerking komt. Het hun toekomende pensioen wordt precies uitgere kend volgens het bestaande systeem, terwijl overwogen wordt het aldus vast te stellen be drag, in aanmerking .nemende, dat het hun toekomende pensioenbedrag lager is dan bij latere pensionneering het geval zoude zijn geweest, tot den 65-jarigen leeftijd f 3.per week bij te betalen. Breedvoerig is gediscussieerd over de werk- loozenverzekering en gedeeltelijke werkloos- - heid. Tenslotte deelde d'e directie met heel wat ciifer-materiaal mede, de .positie van het be drijf ten aanzien van de prijzen van het pa nier, welke beneden vóór-oorlozsche prijzen zijn gedaald; van de grondstoffen, de loonen en sociale lasten, zonder met een bepaald voorstel te komen. EEN TELEGRAM NAAR GENèVE. Op de bestuursvergadering van de afdee ling Velsen-Noord der S.D.A.P. werd besloten een telegram te zendien aan den voorzitter der Ontwapeningsconferentie te Genève.. ter ondersteuning van het ontwapeningsvoorstel van president Hoover. HINDERWET. B. en W. brengen ter kennis, dat het ver zoek van de N.V. Drukkerij Sinjewel te Umui den om in het perceel Willemsplein no. 16 haar drukkerij te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan;

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1