De herstelconferentie. VRAAGT S POOR V GESTAMPTE M U IS J ES a ca ca H a JAC.vTOORJ2 X O O a a a n a ca De hoofdprijs. Het Mysterie der Eeuwige Jeugd IJMUIDER COURANT ZATERDAG 9 JULI 1932 ONVERWACHTE WENDING TE LAUSANNE. Overeenstemming aanstaande Jeksf der overeenkomst zou zoo goed als vastgesteld zijn. LAUSANNE, 8 Juli (VX>.) De toestand op de herstelconferentie te Lausanne heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een onverwachte wending genomen. Overeen stemming tussehen alle ter conferentie ver tegenwoordigde mogendheden en het tot stand komen eener definitieve regeling van het Duitsche herstelvraagstuk worden on middellijk aanstaande geacht. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Simon en de Engelsche kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, begaven zich nog om 2 uur in den afgeïoopen nacht na het onderhoud met den Duitschen Rijks kanselier Von Papen en den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, Von Neu- rath, eerst naar de Fransche en vervolgens naar de Italiaansche en Belgische delegatie. De conferentie duurde tot 4 uur in den ochtend. Naar gemeld wordt zou in deze conferenties de definitieve tekst van de her stelovereenkomst zoo goed als vastgesteld zijn. LAUSANNE. 8 Juli (WolffbureauV. Het bezoek van Rijkskanselier von Papen en den Duitschen minister van buitenlandsdhe zaken von Neurath, bij de Britsche delegatie, duurde tot over eenen des nachts. De besprekingen werden tenslotte niet meer met MaoDonald gevoerd, maar met den Britsdhen (minister van Financiën, Neville Chamberlain. Na afloop van de besprekingen kencsfliet- sten de Duitschers den inhoud ais: Nieuwe formules, nieuwe probeersels. Na het bezoek van de Duitschers gingen Sir John Simon en Neville Ohamlberlain van Ouiohy naar Lausanne om weer met de Franschen te onderhandelen. De samenkomst begon om half twee en scheen een goed verloop te hebben. In Engelsche kringen verluidde, dat men het viijwel eens was geworden over een formule ering, die voor beide partijen aanvaar- baar was. Wat waarschijnlijk te Lausanne bereikt is. POLITIEKE QUAESTIES BUITEN HET VERDRAG GELATEN. LAUSANNE, 8 Juli. (VD.)' In de vroege ochtenduren van heden begaven de Duitsche Rijkskanselier von Papen en de Duitsche Rijksminister van buitenlandsche zaken von Neuradt, zich weer naar het Hotel Beau Rivage, waar MacDonald, Simon en Neville Chamberlain gelijktijdig afzonderlijk bespre kingen hielden, eenerzijds met Von Papen en Von Neuradt en anderzijds met Herriot en Germain Martin, om den definitieven tekst van de eindformule der conferentie op te stellen. Hoewel tot dusverre nog geen definitieve beslissingen zijn genomen met betrekking tot de hoogte en de bijzondere voorwaarden van de door Duitschland te verrichten betalingen zijn de tegenstellingen toch niet meer van belang. Naar den toestand van Vrijdagochtend kan verwacht worden dat de volgende regeling tot stand zal komen: De 12 aan de conferentie te Lausanne deel nemende mogendheden sluiten een overeen komst, die uit een inleiding en een recht- streeksch herstelverdrag tussehen Duitsch land en de overige staten bestaat. Alle politieke quaesties zullen uit het ver drag gelaten worden daar over de Duitsche eischen tot schrapping van Hoofdstuk vm van het verdrag van Versailles (schadever goedingen, de quaestie van de schuld aan den oorlog en de quaeste van de erkenning der Duitsche gelijkgerechtigdheid inzake be wapening) geen overeenstemming kan wor den bereikt. In verband hiermede zijn ook alle andere clausules inzake den poliiieken wapenstil stand met de verplichting der mogendheden zonder wederzijdsche goedkeuring geen en kele van belang zijnde quaestie op te los sen, ingetrokken. Het verdrag inzake het herstelvraagstuk regelt de slotbetaling op grond van het be kende Laytonplan, volgens hetwelk de slót- betaling van Duitschland zal geschieden in den vorm van obligaties der Duitsche regee ring die op de internationale kapitaalmarkt gedeeltelijk tegen 90 pet. en voor een ander deel tegen 95 pet. zullen worden geplaatst. Over de bijzondere bepalingen inzake de uitgifte van deze obligaties duren de bespre kingen nog voort. Het definitieve bedrag van de slotbetaling staat tot dusver nog niet vast. Van Duitsche zijde wordt een maximum be drag van 2.6 milliard Mark genoemd, terwijl de Fransche regeering vasthoudt aan 3 mil liard Mark. Aan Duitsche zijde is men van meening, dat de herstelbetalingen van Duitschland definitief met ingang van 1 Juli 1932, het einde van het Hoover moratorium, als geëindigd moeten worden beschouwd en dat Duitschland daarom alleen verplicht is de in den loop van dit jaar schuldig gebleven bedragen terug te betalen. Dit bedrag zou met inbegrip van de rente en onder voorwaarden dat geen betalingen in geld, doch uitsluitend de uitgifte van obligaties tegen 90 pet. zal plaats hebben ongeveer 2.6 milliard be dragen. De algemeene principiëele politieke kwes ties worden uitsluitend in de inleiding ge noemd, zonder verwijzing noch naar hoofd stuk 8 van het verdrag van Versailles, noch naar een bepaling omtrent de gelijkgerech tigdheid van Duitschland inzake het bewape ningsvraagstuk. De definitieve formuleering van de inlei ding maakt op het oogenblik nog een on derwerp van bespreking uit tussdhen de Duitsche en geallieerde delegaties. Evenwel kan worden aangenomen dat in deze in leiding zal worden gewag gemaakt van de volledige opheffing van het systeem der her- stelsdhulden evenals van de nog te ge schieden regeling der politieke vraagstuk ken. De inleiding zal verder de gebruikelijke verklaring over de vredelievende samenwer king der volkeren, gerechtigheid, verzoening en de noodzakelijkiheid van het herstel van de politieke en economische orde bevatten. Men verwacht, dat nog in den loop van heden de tegenstellingen zoowel over het be drag der slotbetaling door Duitschland als over den definitieven tekst van de inleiding zullen worden opigcheven. Behalve de algemeene overeenkomst tot re geling van het henstelvraagstu k tussehen Duitschland en de mogendheden schuld- eisöhers zal nog een afzonderlijke overeen komst worden gesloten inzake de regeling van het Europeesche herstelvraagstuk. Vol gens deze overeenkomst zullen de schadever goedingen voor Oost-Europa voorloopig tot 15 Dec. worden uitgesteld, terwijl op de komende economische wereldconferentie een com,missie tot definitieve regeling van deze kwestie- zal worden ingesteld). Daarnaast zal verder nog een overeen komst worden gesloten tussehen de mogend heden schulideischers ter regelng van het vraagstuk der inter-gealleerde oorlogsschul den, terwijl hieraan een protocol over de houding van Engeland en Frankrijk inzake de ratificatie der overeenkomsten van Lausanne zal worden toegevoegd. De overeenkomst met Duitschland bevat geen beguiling omtrent een verband tussehen de ïntergeallieerde schulden en de Duitsche herstelbetalingen en beperkt zich tot de gebruikelijke clausule van de ratificatie van deze overeenkomst door de wetgevende lichamen. OVEREENKOMST OP ALLE PUNTEN. LAUSANNE, 8 Juli. Reuter meent te weten, dat een overeenkomst op alle pun- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN NEDERLAND EN BELGIë. BESPREKINGEN IN DE BELGISCHE KAMER. BRUSSEL, 8 Juli. (Reuter.) Bij de debat ten over de begrooting van buitenlandsche zaken in P-e^ische kamer zei de minister voor het transportwezen, Forthomme, die minister Hymans verving, dat de Belgische regeering steeds moeite doet om de betrek kingen met Nederland te verbeteren. De af gevaardigde de Kerckhove d'Exaerde ver klaarde een voorstander te zijn van over eenkomsten met de landen ten noorden van België, maar op voorwaarde dat er maatre gelen genomen zouden worden om den Belgi schen landbouw te [beschermen. Spreker drong er op aan dat de overeenkomsten die met Nederlandwaren afgeslotên, over de af vloeiing van het Vlaamsche land, zonder ver wijl in toepassing gebracht zouden worden. De frontist Vos zeide, dat de economische belangen van België sterk gediend zouden zijn door een politiek van goede verstand houding met Nederland. Spreker wenschte ook, dat men thans van de heerschende cri sis die zoowel Rotterdam als Antwerpen treft, gebruik maakte om den verwerpelijken wedijver tussehen die twee esteden uit den weg te ruimen. Een specialiseering van de twee havens zou 'n middel kunnen zijn om tot 'n nieuwe regeling tussehen de concurrenten te komen. NIEUWE MAATREGEL DER SPOORWEGEN. GERIEFELIJK VOOR BEWONERS VAN HAARLEM-NOORD. Men deelt ons mede, dat van Zondag 10 Juli as. af tussehen 9.00 uur en 17.00 uur aan den achterin (uit) gang van het station te Haarlem, plaatskaarten zullen worden verkocht voor Overveen, Zandvoort-Bad, Bloemendaal, Santpoort, Driehuis—Wester- veld, Velsen—Zeeweg, Velsen—IJmuiden Oost, IJmuidenCasembrootstraat, IJmui denJulianakade, IJmuiden, VelsenHoog ovens en Beverwijk. Vooral voor bewoners van Haarlem-Noord kan deze maatregel niet anders dan zeer geriefelijk zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 8 Juli. Ondertrouwd 7 Juli: J. A. v. d. Berg en A. M. Komen; J. L. W. J. A. Schlatmann en J. H. M. Driessen; G. A. de Bock en N. VerdelH. W. J. Hooning en M. Dik; W. S. Meijers en M. Hartendorp; N. G. Roosjen en M. Ott; B. J. Nieuwenburg en J. H. Baas; P. Koopman en J. T. Uljee; W. G. A. M. van Willige en J. Philips. Getrouwd 7 Juli: O. Z. van Sandick en B. M. Korremans; B. Weber en E. M. Bakker; T. A. Weimar en C. D'hont; W. v. d. Heuvel en E. J. van Nimwegen; M. Smits en M. Smal- legange; J. W. Hasselmeijer en G. Scherpen- huijzen; C. van Cuijlenborg en D. Frazer. Bevallen 6 Juli M. Vink—Wegman, z.; M. C. KraaijenhagenHarfst, z.; A. M. van SteynenGeutskens, d. Overleden 5 Juli: W. C. MooijmanOdink, 79 jaar; Brouwersplein; 6 Juli: C. Vens— Buijs, 76 j., Jansstraat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DE WERELDVLUCHT VAN GRIFFIN EN MATTERN. Vliegtuig bij noodlanding vernield. NEW YORK, 8 Juli (Reuter). Grif fin en Mattern waren op vijftig mijl afstand van Minsk genoodzaakt een noodlanding te ma ken, omdat een controle-apparaat weigerde. De machine is vernield. MOSKOU, 8 Juli (Reuter). De nood landing had plaats in den nacht van Woens dag op Donderdag te Borissow bij Minsk. Beide vliegers hebben enkele kwetsuren opgeloopen. 58 a o H 64 V< H (De organisatoren van de Iersche sweepstakes, aandeelhouders der Hospital Trusts Ltd. te Dublin, hébben daaraan tot- nutoe ongeveer 4 millioen gul den verdiend). Zet een loterij op pooten Met een wel gevulde pot, Bied aan heele drommen gokkers. Deelgenootschap in je lot. Toover gouden alpengroepen Voor hun gretig starend oog. Maak vooral de vetste kluiven Super-watertandig hoog. Laat wat paarden erom rennen, Maar geef zelf daar niets voor uit, Je bent zelf al te voïhandig Met het tellen van de buit. Later zit je, zij 't figuurlijk, Toch het stevigste te paard, Zonder noodzaak om te rennen En dat is het meeste waard. Als de zaak is afgeïoopen, Dan betaal je uit de pot. En je hebt een groepje winnaars, Opgetogen met hun lot. Zij die nietig zijn gebleven. Zitten niet verslagen neer, De fortuin was hun ongunstig, Strakjes komt hun kans wel weer. Enfclenzatten erdoor waannpjes In, de rest blijft in de kou. Maar de permanente hoofdprijs Familiaar gezegd) is jou! En het is bij loterijen, Heel gewoon dat het zoo gaat, Vraag dat maar eens in vertrouwen Aan den Nederlandschen Staat. UIT HAARLEM REORGANISATIE BURGERLIJK ARMBESTUUR. Omzetting in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. ZAL DE STEUN THUIS BEZORGD WORDEN? Thans is in druk verschenen het reeds eenigen tijd geleden door ons uitvoerig aan gekondïgde voorstel van B. en W. van Haar lem tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. herinneren aan de discussie in den raad van 9 Juli 1930 over de toen aan hangige voorstellen inzake de reorganisatie plannen. Wij zouden zoo merken B. en W. nu op niet andermaal tot den raad geko men zijn, ware het niet, dat door de zeer groote toeneming van het aantal gesteunden, waarvan een groot gedeelte voortkomt uit andere kringen dan voorhen, de werking van het Burgerlijk Armbestuur zoodanig van we zen is veranderd, dat deze in geenen deele meer beantwoordt aan de bedoeling die ten opzichte daarvan immer bij den raad heeft voorgezeten en dat deze werking die speciale voordeelen en eigenschappen mist, waarop de tegenstanders van een wijziging der organi saties zich immer hebben beroepen. Het aantal ondersteunden is zoozeer ge stegen, dat het persoonlijk contact, den zonder eenig voorbehoud erkenden ijver en toewijding van de leden ten spijt, in het al gemeen niet meer kan geschieden en het aantal te behandelen gevallen in de verga deringen van het bestuur is zoo groot, dat, tenzij bij wijze van uitzondering, een vrucht bare bespreking niet meer mogelijk is en de behandeling in de meeste gevallen practisch beteekent het sanctionneeren van de mee ning van het betrokken lid. Het praktisch individueel beslissings recht van de leden geeft, noch ten opzichte van het belang van den ondersteunde, noch ten opzichte van het belang der gemeente financiën voldoenden waarborg en schept bovendien groote ongelijkheid. Achten B. en W. derhalve een reorganisa tie noodzakelijk en urgent om redenen voor komende uit de eischen die aan een behoor lijke regeling van de burgerlijke armenzorg moeten worden gesteld, daarnevens mag niet worden voorbijgezien, dat het ontbreken van een directe en feitelijke zeggenschap over de besteding van de voor de armenzorg benoodigde gelden, die tot zulk een hoogte zijn opgevoerd, dat zij een overwegenden in vloed hebben cp de algemeene gemeen te fi nanciën, naar hun overtuiging niet wel ver- eenigbaar is met de financieele verantwoor delijkheid tegenover de gemeente van den Raad en bijzondler van het dagelijksch be stuur. Dit klemt te meer nu in de huidige om standigheden deze verantwoordelijkheid wel het meest drukt en de zwaarste eischen stelt. Wat voorts betreft de bezwaren ten aan zien van de beperking van de taak van Maat schappelijk Hulpbetoon, die een gedeelte van den Raad destijds weerhouden hebben zijne goedkeuring aan deze reorganisatie te hech ten, deelen B. en W. mede, dat zij zich heb ben voorgenomen om te zijner tijd, zoo ae thans voorgestelde wijziging in feite heeft plaats gehad, een onderzoek in te stellen of en op welke wijze het arbeidsterrein van den dienst kan worden uitgebreid tot onderdoe len van Maatschappelijk Hulpbetoon, met medewerking van particuliere instellingen op dit gebied. Nu aan den dienst een afdeeling „Verhaal" zal zijn vei-bonden, komt het B. en W. ge- wenscht voor dat ook het onderzoek voor verhaal wegens geneeskundige armenzorg aan. die afdeeling wordt opgedragen. Bovendien hebben zij gemeend om prakti sche redenen, met name om aanspraak te kunnen blijven maken op rijkssubsidie een in. stelling van weldadigheid in het leven te moeten roepen voor de verzorging van voog dijkinderen. Teineinde echter de gewenschte eenheid in de uitoefening van de burgerlijke armen zorg te behouden stellen zij voor het bestuur dezer instelling te doen bestaan uit leden van de commissie van bijstand voor Maat schappelijk Hulpbetoon en den directeur van. Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. overwegen voorts om, zoo de Raad zich met het voorstel kan vereenigen, een regeling te treffen, waarbij de ondersteu ning wekelijks bij de ondersteunden tehuis wordt bezorgd. Het schijnt, naar B .en W. meenen, dat daaraan wel bepaalde voordeelen verbonden zijn. Vooreerst voor de ondersteunden zelf, voor wie deze regeling minder onaangenaam is dan de verplichting om zich wekelijks voor het ontvangen van steun naar een be paalde plaats te begeven. Vervolgens wordt er op deze wijze een regelmatig contact on derhouden, dat vanzelfsprekend van meer beteekenis is, dan. het contact dat er is, bij' het uitkeeren van den steun, indien er velen staan te wachten en ten slotte wordt daarbij concentratie van een groot aantal gesteun den op één plaats zooveel mogelijk vermeden hetgeen voor de administratie en speciaal voor den loketdienst groote vereenvoudiging zou medebrengen. In de door B. en W. ingediende ontwerp verordening op den dienst voor Maatschap pelijk hulpbetoon lezen wij in art. 2, dat B. en W. in het beheer van den diienst zullen bijgestaan worden door een commissie van bijstand, als bedoeld bij art. 60 der Gemeen tewet. Artikel 6 bepaalt: In zeer bijzondere gevallen indien het verstrekken van ondersteuning als zeer drin gend is te beschouwen kan de Directeur, in afwachting van de beslissing van Burge meester en Wethouders, voorloopig onder steuning toekennen. Het toezicht op de ondersteunden kan. volgens art. 8 ook worden opgedragen aan vrijwillige verzorgers. Deze worden benoemd en ontslagen door Burgemeester en Wethouders. In art. 13 lezen wij: De steun aan werklooze arbeiders, die zich tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid hebben verzekerd, maar die nog niet trek baar, dan wel uitgetrokken zijn, wordt zoo veel mogelijk behandeld, afgescheiden van de andere gevallen van ondersteuning. In het tehuis voor ouden van dagen zul len in het algemeen alleen opgenomen wor den zij, die op andere wijze minder goed kunnen worden ondersteund. De beslissing over de opneming behoort bij B. en W. B. en W. bepalen ook welke kinderen in het kindertehuis zullen opgenomen worden, en welke in gezinsverpleging zullen worden gegeven. Bij aanneming van het voorstel van B- en W. zullen met ingang van den dag waarop het besluit in werking treedt, onder dank zegging voor bewezen diensten de leden van het armbestuur ontslagen worden. Dit zijn de heeren M. Emans, W. A. J. van de Kamp, F. Keerwolf, H. J. Kien, M. L. A. Klein, J. Vis ser en G Wolzak en mej. W. G. van Vliet. DE BELASTINGEN IN 1933. EEN VERDUBBELING DER PROVINCIALE OPCENTEN. In het loopende belastingjaar worden door de provincie Noord-Holland 16 opcenten op de belasting geheven. Mr. J. B. Bomans, het lid van Gedeputeerde Staten, dat de finan ciën behandeld, heeft in de Prov. Staten zit ting medegedeeld, dat te voorzien is dat in het jaar 1933 door de provincie meer dan 30 opcenten geheven zullen moeten, worden. FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneeïe roman door WALTHER KLOEPFFER. 22) N'a den arbeid moest Sander voortdurend aan het gehoorde denken, 't Was me wat fraais! Lux en de Jap hadden daar in alle gemoedrust een misdaad besproken, waarop minstens tien jaar Sing-Sing stond. Men- scheroof. En nu begon hij Peter's verdwij ning te begrijpen. Arme jongen. Barak II diende om besmettelijke zieken te isoleeren En zouden de zieken op een schip gebracht worden? Waarschijnlijk werden ze naar het eiland vervoerd van die Mr. Hangman, naar het eiland, waarop ook Peter gevangen werd gehouden. Klaus kreeg een idee. Als hij eens de plaats van een der zieken innam en zich naar het onbekende eiland liet brengen. De zaak was niet van gevaar ontbloot, maar wie niet? waagt, wint niets. Een kwartier later stond hem het plan kant en klaar voor oogen. Een verdraaid aardig plannetje. Indien hij slechts een beetje geluk had. Klaus werkte aan zijn plan. Eerst een brief aan Inez met de mededeeling, dat hij gedurende een paar weken op reis moest: zijn moeder was ernstig ziek. Deze leugen was niet te vermijden. Na een paar harte- üjks woordjes sloot hij met de verzekering dat hij spoedig zou terugkomen. Vervolgens ging hij Lux reisverlof verzoeken. Hij wilde om geen argwaan, te verwekken, er niet met de noorderzon van door gaan. Dr. Lux keek vreemd op. „Je wilt naar Europa, Bender? En ik dacht dat je geen reisgeld had". „Mijn broer heeft het mij telegrafisch ge zonden". „Zoo, dan is het goed. Wanneer kom je terug?" „Over een week of vijf, dokter". „Ik wil het hopen. Goede reis". Daarmede was de zaak afgeïoopen. KLaus maakte dat hij weg kwam. Van het eerste beste telegraafkantoor verzond hij het volgende telegram: Mevrouw Gussy Sander. Primzregenten- strasse, München. Ben Peter op het spoor. Wees niet onge rust, indien eenige weken zonder bericht Moed houden. Groeten. Je Zwager. Later begaf hij zich naar zijn hospita, de weduwe Watson, bij wie nog steeds zijn eene koffer stond; die met den vreemden inhoud. Hij huurde de kamer voor een maand en deponeerde in een kist zijn radiotoestel uit het hospitaal, 's Nachts verwijderde hij de koperdraden op het dak der kliniek. Niets mocht hem verraden. Uit een linnenkast stal hij een gestreepte kiel met dito broek, zooals de niet-betalende verpleegden die droegen Men kon nooit weten. Klokslag twee uur sloop bij den tuin door en naar barak n. Een der vensters stond op een kier. Klaus wachtte. Tegen drie uur verscheen Dr. Lux en Klaus zag door het venster, hoe hij acht der tien patiënten een injectie gaf. De menschen schenen reeds onder den invloed van een slaappoeder te zijn, want ze maakten geen enkele beweging toen de injectienaald hen in den arm drong. Bij 'de deur zei Lux tot den ziekenverpleger: „Smith ©ver een half uur kun je de kerels in de kisten stoppen. Ze krijgen ziekenhuis- kleeren aan. Goeden nacht". „Allright, doctor!" Een kwartier later trad Smith naar buiten en liep naar den zijmuur der barak, waar de houten apenkooien stonden. Hij opende de deksels. Een oogenblik later kwam hij terug met een der patiënten over den schouder. Hij legde den man in de eerste kist. Ver volgens bracht hij de zeven overige patiën ten. en legde steeds twee in een kist. De vijfde kist Weef leeg. Klaus vernam het dichtslaan der deksels en het sluiten der hangsloten. Dan werd alles rust. Nu kwam het er op aan. Klaus liep snel naar zijn kamer, ontdeed zich van zijn costuum, trok het patiëntenpak aan, sloot de kamer af en liep weer even snel terug naar barak H. Hij stapte in de vijfde kist, liet het dekse; voorzichtig vallen en probeerde het hangslot te sluiten, door een stuk staaldraad door een der luchtgaten aldus te „bewerken". Na de veertiende poging gelukte het hem. Hij zat thans als een muis in den val. Ten slotte onderzocht hij zijn „bagage" nog eens: een brawning, een Zweedsche dolk, een bos loopers, een zaklantaarn, een sigarenaan steker, pij,p en tabak. Een flinke som geld was niet vergeten. Tot zijn geluk had zijn gestreepte linnen broek diepe zakken. Een prima loopend armbandhorloge maakte hem compleet". Met een blik op de radiumwijzers stelde nij vast, dat het tegen vier uur liep. Hij peinsde: „Die brave Peter heeft er geen flauw idee van, in welk een toestand ik me voor zijn plezier bevinda De koekoek mag weten waarheen ik nu gesleept wordt. En er hangt hier een parfum! Millefleurs is er nog niets bij!" Klaus vocht als een vertwijfelde tegen een niesprikkeL De minuten kropen voorbdj als zieke slakken. Eindelijk klonk in de verte het ramoer van een zware lastauto. Kort daarop vernam hij het geluid van voetstappen en de onaangename stem van Ishi: Daar staan de kisten. Maar vooral voor zichtig behandelen. Wat hij verder zei ging voor Klaus verlo ren, want plotseling voelde hij, hoe zijn kist opgenomen en in een vrachtauto geladen werd. Uren lang duurde de rit. Eindelijk, op Sander's horloge stond het zeven uur, stopte de auto. De kisten werden afgeladen en op een schip gebracht, zooals Klaus duidelijk aan de schommelende beweging van zijn „woning" merkte. Door middel van een kraan werden de kisten in een ruim gehéschen, waar het naar gloeiende machine-olie stonk. Gelijktijdig werd het stikdonker. Vijf minuten later sliep Sander, die reeds acht en veertig uur niet uit de kleeren was geweest, als een marmot. Het was niet een zijner geringste talenten, dat. hij zelfs onder dergelijke omstandigheden kon slapen. Als laatste van een groepje, in gestreepte ziekenhuiskieeren gekleede mannen, liep Klaus over een weg, die naar het hospitaal van het Isla del diabolo voerde. Het was een treurige stoet. Achteraan kwamen Ishi. de gele kapitein en een uitgemergelde kerel, die met .governor" werd aangesproken. Aan zijn commandostem herkende Klaus hem zonder moeite als de beruchten Mr. Hang man van golflengte 2210. Gedurende den marsch door de havenbuurt gaf Klaus zijn oogen terdege den kost. Op den hoek van een straat stond een donker, zeldzaam mooi meisje, waarschijnlijk een Singaleesche, en keek met onverholen nieuwsgierigheid naar den vreemden troep Het meisje stond tegen een dadelpalm ge leund: een safraangele sarong omhulde haar slanke gestalte. De weelderige, blauw-zwarte haren droeg ze ia t midden gescheiden. Toen Sander voorbij kwam, scheen ze zich to verbazen. Deze krachtige man paste niet bij de overige lieden, voor het grootste deel wandelende ruïnes. Zijn mannelijke trekken imponeerden haar. Ze keek hem doordrin gend aan en lachte hem toe. Hij knikte vriendelijk terug. De governor, die dit intermezzo niet ont gaan was, riep haar woedend toe: „Scheer je weg, Atimeh! Je weet, dat ik dat lanterfanten niet wil zien!" De koffiebruine oogen van het meisje schoten vuur Ze zei echter niets, boog het hoofd en verdween in een okergeel geverfd huisje met groene jaloezieën. Hoe langer de tocht duurde, hoe grootor Klaus' verbazing werd. De gedachte, in Peter's nabijheid to zijn, ontroerde hem hef tig. Toen de kleine troep door de midden- stad trok, werd men begroet door een cor- verdoovend lawaai van gierende stoomflui ten, mokerende harr:rs en rammelende ket tingen Hier bevond men zich in een om geving, waar het hooglied van den arbeid gezongen, neen gebruld werd. Daarbij een mengelmoes van alle rassen en volkeren der aarde, die het onmogelijk maakte, de ethno- grafie van het eiland slechts in de verte te benaderen. Chineez-en en Japanners, Ne gers en Europeanen, Roodhuiden en Malelers alLes krioelde hier door elkaar. Hetgeen Klaus bijzonder trof, was de omstandigheid, dat ai deze mensehen even vlijtig en ingespannen werkten. Luiaards scheen men hier niet te kennen. Een eigenaardige stad! Eindelijk bereikten zij de bovenstad waar de verschillende klinieken en laboratoria stonden. Voor een dezer gebouwen bleven ze staan. Een aantal In het wit gekleede zie kenverplegers kwam naar buiten, kreeg van Mr. Hangman verschillende opdrachten en weldra werden de patiënten van elkaar ge scheiden, om naar verschillende zalen te worden gebracht. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5