BINNENLAND COMMISSIE-WELTER. UIT HET RAPPORT DER vakn"5 mUIioen hooger dan het iaar ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. DE OOLIJKE OESTERS. IJMUIDER COURANT MAANDAC 11 JULI 1932 Hoe hef fofaal bedrag be rekend werd. Een vergelijking met voor den oorlog. Uitgaven meer gestegen dan volks inkomen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat opvolgende ministeries van Financiën telkenjare bij de indiening van de begrooting hebben gewaarschuwd tegen de voortgaande verzwaring van den belas tingdruk, als gevolg van het steeds stijgen de uitgavenpeil, welke verzwaring een toe nemende bedreiging van de volkswelvaart vormt. £200 mlllioen te bezuinigen. Thans is in de regelmatige stijging van het volksinkomen een keerpunt gekomen. In hoofdstuk C van haar rapport heeft de commissiei een uiteraard globale schatting gemaakt van de daling van het belastbaar inkomen in de naaste toekomst. Of die daling 30 pet. of 50 pet. zal bedragen, kan op dit oogenblik niemand met eenige zeker heid zeggen, maar een daling met 30 pet. ligt toch wel aan den optimistischen kant. De consequentie daarvan is dan echter, dat. nu reeds in de voorafgaande jaren het uit- gavenaccres, in verhouding tot de toene ming van de draagkracht, te groot is ge weest, een vermindering van die draag kracht met 1/3 gedeelte zeker een gelijke vermeerdering van het uitgavenpeil met zich zal moeten brengen, dat wil zeggen een verlaging der gewone uitgaven met pl.m. f200 millioen inplaats van met f100 mil- lioen. Derhalve spreekt de commissie van „een eerste schrede." Spoedige uitvoering gewenscht. Met temeer vertrouwen moge zij de spoe dige invoering van de in dit rapport ont wikkelde besparingsvoorstellen dringend aanbevelen; hoe eerder daartoe wordt be sloten, hoe grooter de kans is dat verdere stappen zullen kunnen worden vermeden. De commissie meent haar verslag niet te mogen afsluiten zonder hare groote erken telijkheid uit te spreken voor de steun en de voorlichting, welke zij zoowel van ambtelijke als van niet-ambtelijke zijde heeft onder vonden. In het bijzonder vermeldt zij hier de ambtenaren van de Generale Thesaurie van het Departement van Financiën, op wier hulp zij zoo vaak en nimmer tever geefs een beroep heeft moeten doen. Wie ïn 'de commissie zatgn. De commissie best-ond uit de volgende hee- ren: Lid en voorzitter Ch, J. I. M. Weiter, oud-vice-presldent van den Raad van Indië te 's-Gravenhage; leden: prof. L. A. van Royen, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool, Was senaar; prof. ir. P. P. de Vooys, directeur van de Alg. Kunstzijde Unie, Arnhem; E. P. Wes- terveld, alg. secretaris van het Koloniaal In stituut te Amsterdam; F. H. Fentener v. Vlis- singen, industrieel te Utrecht; Mr. dr. W. M. Westerman, chef van het Kabinet van den burgemeester van 's-Gravenhage; Mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal van fi nanciën; ir. M. H. Damme, directeur-gene raal der P. T. T.; C. J. Ph. Zaalberg, direc teur-generaal v^n den Arbeid; Mr. Dr. J. H. R. Sinnighe Damsté, directeur-generaal der belastingen; mr. J. Woltman, secretaris-ge neraal van het Departement van Defensie. Bij K.B. van 14 November 1931 werd tot secretaris der commissie benoemd nu*. H. Al- bard aï te voren secretaris der opgeheven Be zuinigingscommissie. De commissie stelde in 6 subcommissies, welke ieder een deel der begrooting van uit gaven in studie namen. Zij hield 15 plenaire vergaderingen, terwijl de sub-commissies in totaal 65 mael vergaderden. Mondeling gehoord werden door haar 80 personen, onder wie vlag- en opperofficieren van zee- en landamacht. chefs van diensten en administratiën, andere ambtenaren en particulieren. Tal van schriftelijke adviezen werden bo vendien aan haar uitgebracht. De commissie werd 4 November 1931 ge ïnstalleerd. De 50 kantongerechten. De vijftig kantongerechten die de com missie wil opheeffen, zijn de kantongerechten der tweede klasse Wageningen Goes en Zaandam en die der derde klasse Oss, Heus- den, Veghel, Boxmeer, Oirschot, Oosterhout, Zevenbergen, Gulpen, Weert, Eist, Doesburg, Groenlo, Geldermalsen, Z alt-Bommel, Dru- ten, Vianen, Kampen, Harderwijk, Ommen, Goor, Alphen, Schoonhoven, Brie-He, Som- melsdijfc, Oud-Beijerland, Ridderkerk, Slie- drecht, Oostburg, Hulst, Tholen, Schagen, Medemiblik, Pui-merend, Haarlemmermeer, Breukelen, Wijk bij Duurstede, Woerden, Dok kum, Harlingen, Bolsward, Beetsterzwaag, Lemmer, Steenwijk, Zuidhorn, Appingedam, Onderdendam en Hoogeveen. Het rapport der bezuinigingscommisste- Wélter bevat aan het slot een samenvatting, waaruit blijkt, dat de berekende bezuinigingen tezamen 100 millioen bedragen, ongerekend de voorgestelde verlaging van uitgaven, wel ke zich niet onder cijfers laten brengen, b.v. die, welke het gevolg zullen zijn van de re organisatie der politie en van de versobe ringen in de gemeentelijke qrganisatiën en die ongetwijfeld zeer belangrijk zullen zijn, zoomede, behoudens die, welke niet het ge wone budget zullen ontlasten, als de voorge stelde verlaging van den werkloozensteun. In het hooger genoemd bedrag zijn be grepen de verhoogingen van inkomsten, als gevolg van door ons voorgestelde maatrege len in de Hoofdstukken F. (Justitie) en H. (Onderwijs) ten bedrage van resp. 500.000 en 350.000 of ongeveer 850.000. Uiteraard zijn hier niet vermeld de maat regelen, welke uitsluitend beoogen de ge meentefinanciën te ontlasten zooals de af schaffing van de boventallige onderwijzers e. a. Ter voorkoming van misverstand wordt ten slotte gezegd, dat, blijkens het op blz. 65 vermelde, in het bedrag van 102.000.000 be grepen zijn de 7 millioen tijdelijke korting, welke met ingang van 1 Maart j.l. werd inge voerd, en dè 2.5 millioen, welke de bestaan de ongehuwden-aftrek van 3 pCt. van het salaris oplevert. Het bedrag van 102 millioen kan dus niet zonder meer gesteld worden tegenóver het voor 1933 geraamde begrootingstekort van 108 millioen, hetwelk verkregen werd nadat het budget de gunstige werking van deze ver laging ad 7 plus 2.5 millioen reeds had ondergaan. Hooge Colleges van Staat Wij teekenen tenslotte hierbij aan, dat de Commissie heeft gemeend zich te moeten onthouden van het voorstellen van bezuini gingen op de personeelsuitgaven begrepen in het Ilde Hoofdstuk der Rijksbegrooting, van de Hooge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin, aangezien zij er van overtuigd is, dat, hetzij van de zijde dier Colleges, het zij van de zijde der Regeering, het noodige zal worden verricht of voorgesteld om ook op die uitgaven de bezuinigingen aan te brengen, welke d-oor de tijdsomstandigheden worden geboden. Deze bezuinigingen moeten dus in rekening worden gebracht boven het door ons becij ferd bedrag van 102.000.000, waarmede de stand der begrooting bij opvolging van onze voorstellen zal worden verbeterd. In Hoofdstuk Q, slotbeschouwing, -geeft de Cêmmissie zich rekenschap van de vraag, of en in hoeverre een bedrag van ruim f 102 mdlhoen, waarmede bij aanvaarding van hare voorstellen de stand van het Rijlksibandget ver beterd aóu kunnen worden, geacht zou mogen worden in een juiste verhouding te staan tot hetgeen door den nood der tijden wordt voor geschreven. Teneinde hieromtrent zoo goed mogelijk een inzicht te verkrijgen, legt de Commissie over een staat, vermeldende hoofdistuksge- wijze de gewone uitgaven volgens de Rijks rekeningen in de twee jaren onrndiddelijk aan den oorlog voorafgaande, benevens in de laatste twee jaren waarvan de Rijksrekenin gen definitief vastgesteld en statistisch be werkt zijn, zijnde onderscheidenlijk de jaren 1913 en 1914 en 1927 en 1928. Een vergelijking van deze cijfers doet zien, dat in de periode 19271928 de Rijks-uitgaven voor den gewonen dienst zijn gestegen tot ongeveer 2.8 maal het peil van de periode 1913—f1914. In deze stijging hebben de verschalende hoofdstukken een -uiteenloopend aandeel ge had. Het sterkst zijn gestegen de Hoofdstuk ken Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Arbeid, Handel en Nijverheid, welke in 1927—1928 meer dan het viervoudige bedra gen van 19131914, Duidelijk spreekt uit dat overzicht de in vloed dien de onderwijswetgevfng, de sociale verzekering in de toenemende zorg voor werk-loozen en volksgezondheid (woningbouw) op het budget hebben uitgeoefend. Ook de lasten van de Statasschuld zijn aanzienlijk hooger geworden. Intusschen beteekent deze uitgavenstijging geenszins een gelijke drukverzwaring, want ook het volksinkomen i's in dezelfde periode toegenomen, zij het niet in dezelfde mate als de uitgaven. Uit de gegevens omtrent de in komstenbelasting en de vermogensbelasting kan worden afgeleid, dat in de periode 1915 1929 het volksinkomen ongeveer is verdub beld. Volgens de cijfers der in 1915 ingevoerde Rijksinkomstenbelasting bedroeg het be lastbaar inkomen in het jaar 19151916 f 1.334.494.000, welk cijfer in verhouding met latere jaren te laag is, omdat de controle toen nog niet had doorgewerkt. Stellen wij, om een zuiverder vergelijking te verkrijgen, dat cijfer op rond f 2 milliard, dan blijkt bij vergelijking met het belasting jaar 19281929, in welk ja-ar liet belastbaar inkomen f 4.028.615.000 bedroeg, dat in deze periode het inkomen ongeveer verdubbeld is. Dezelfde uitkomst geeft een vergelijking der kohieren van de vermogensbelasting, vol gens welke het totaal bedrag der vermo gens in 1915191-6 beliep f 7.379.246.000 tegen f 14.884.162.000 in 1928—1929. Het staat dus wel vast, dat in bovenge meld tijdvak het uitgavenpeil sterker is ge stegen dan het volksinkomen. Vooral in dien men in aanmerking neemt, dat de uit gavenstijging in de jaren na 1928 geenszins in een verminderd tempo is voortgegaan (volgens de nog niet statistisch bewerkte rijksrekening over 1929 bedroeg in dat jaar het totaal der gewone uitgaven £598.252.079, aan het Rijk als aan de gemeenten ten goede komen. Globaal geschat bedraagt deze ongeveer f 200.000. HOOFDSTUK G. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW Boschbehcer en Visscherij. Versobering van den dienst van het Staatsboschbeheer en beperking van de overige voor boschbouw bestede uitgaven. Bezuiniging totaal f 195.000 Verschillende versoberingsmaatre gelen op het gebied der visscherijen (o.a. de reorganisatie van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij onderzoek. In het geheel zal op deze afdeeling f 65.000 bezuinigd kun nen worden. De totale bezuiniging bij hoofd stuk G in overweging gegeven, zal bedragen f 1.697.000. HOOFDSTUK H. DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS Verlaging leeraarssalarissen.; Vermindering van de salarissen der leeraren bij het gesubsidieerd V.H.O. en M.O. tot gemiddeld 9.4 pet., alsmede toepassing van de algemeene korting van 15 pet. op dat gedeelte der materieele posten, waarop be zuiniging mogelijk is. De gezamenlijke' be zuiniging op afdeeling Hl van hoofdstuk VI der begrooting 1932 zal rond f 800.000 kunnen bedragen. HOOFDSTUK J. (Departement van Financiën). De voornaamste bezuinigingsmaatregelen die in dit hoofdstuk worden voorgesteld, be treffen afdeeling VTI Rijksgebouwendienst en afd. IV Pensioenuitgaven. T.o.v. eerstgenoemde aMeeling wordt o.a. overweging gegeven de posten, bestemd voor bouw en exploitatie en voor onderhoud van Rijksgebouwen met resp. 20 en 10 pet. te verminderen. Met nog eerfige andere versobe ringsmaatregelen kan aldus een bezuiniging bereikt worden van f 1.388.000. Wat betreft afd. IV wondt door de com missie voorgesteld de door het Rijk betaalde annuïteit aan het Burgerlijk Pensioenfonds van f 31 1/2 millioen tijdelijk met 10 pet. te verlagen. De hieruit voortvloeiende bezuiniging be draagt f 3.1 millioen. Met nog eenige kleinere bezuiniging zal de totale uitgavenverlaging in Hoofdstuk J voor gesteld, bedragen f 4.882.000. HOOFDSTUK O. DE GEMEENTEN. Hierin is betoogd, hoezeer er een nauw verband bestaat tusschen de financiën van het Rijk en die der gemeenten, hoe dus po gingen om de eerste in orde te houden, moe ten falen, indien de laatste buiten beschou wing worden gelaten. Verschillende maatregelen worden bespro ken, welke in het helang van een doelmatig beheer en de veiligstelling van de gemeente- financiën behooren te worden gebroffen, ter wijl tenslotte beschouwingen worden gewijd aan de -mogelijkheid om op die kosten van het gansche geaneentewezen te bezuinigen, door organisatie van samenwerking, com- bineering van functies en vereenigingen van daarvoor in aanmerking komende gemeen ten. HOOFDSTUK M. DEPARTEMENT VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, De voornaamste op dit Departement be- trekking hebbende bezuinigingsvoorstellen zijn: I. Herindeeling der districten van het stoom wezen met dien verstahde dat deze van 7 tot 6 worden teruggebracht. Bezuiniging op personeelskosten f 26.000. Vermindering van de kosten der ro:.,to neelsformatie der arbelds- en bavenarbeid's- inspectie. Deze bezuiniging, welke rond f 180.000 opbrengt, zal bereikt kunnen word-eai o.a. door het aantal districten van 11 op 10 te brengen. Vermindering van de Rijksbijdrage aan het Invaiiditeitsfonds met f 4 millioen (zijnde de administratiekosten van de Invaliditeits wet) op grond dat de R.V. 13 evenals elk levensverzekeringmaatschappij, haar eigen adaninistratiefeosten zal moeten betalen. HOOFDSTUK K. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Ten aanzien van de Marine worden de vol gende voorstellen gedaan: Vloot. Opdracht aan een deskundige commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Departementen van Defensie, Koloniën en Financiën, om de organisatie der Marine hier te lande In aanmerking genomen de vlootsterkte in Indië te herzien, met he.t doel te komen tot een besparing van 10 pet. of 1.3 millioen op de kosten van de Marine-organi- sati. Hierbij de volgende beginseln in acht te nemen het aantal der onderzeebooten voor Nederland moet geleidelijk beperkt worden tot ten hoogste 7, zijnde dit het aantal mo derne vaartuigen thans in Nederland aan wezig; b. eerste opleidingen moeten voor zoover Van de voorstellen der commissie noemen wij nog: HOOFDSTUK F. DEPARTEMENT VAN JUSTITIE. Krijgsraden en raden van beroep. Samensmelting van de beide krijgsra den en vermindering van het aantal militaire leden van het Hoog Militair Gerechtshof. (Uiteindelijke besparing f 30.000.) VI. Vereenvoudiging in de procedure der raden van beroep (O.), vermindering van het aantal dier raden door die te Rotterdam en te 's-Gravenhage samen te voegen en de raden te Arnhem, Groningen, 's-Hertogen- bosch en Roermond twee aan twee te ver eenigen; vermindering van de personeelsor ganisatie der raden: opheffing van den Ccntralen Raad van Beroep, gepaard gaan de met eenige uitbreiding van den Hoogen Raad Uiteindelijke besparing f 190.000. Concentratie van het aantal raden van beroep voor de directe belastingen en wel door samenvoeging van de raden te Bre da en 's-He-rtogewbosch bij dien van Tilburg, Zutphen bij Arnhem, Leiden bij 's-Gra- vanhage, Alkmaar bij Haarlem of omgekeerd.; Roermond bij Maastricht of andersom; instelling van enkelvoudige ka mers. Bezuiniging f 45.000. Gewestelijke politie. Reorganisatie der politie (met uitzon dering van dié der groote steden), d-oor in plaats van Rijksveldwacht en gemeentelijke plattelandspolitiekorpsen, gewestelijke po litie in te stellen, staande onder het gezag van den Commissaris der Koningin en t.a.v. hun repressieve taak dienstbaar aan de jus- titieele autoriteiten. De totale besparing aan dezen maatregel vertoonden zal zoowel dan er leuk mee kunnen spelen. mogelijk geconcentreerd en de voortgezette opleidingen voor zooveel mogelijk naar Indië verplaatst wroden, dit laatste indien vast staat, dat tengevolge daarvan in Nederland met minder personeel kan worden volstaan en in Indië geen uitbreiding behoeft plaats te hbben; c. het oud en verouderd materiaal dient opgeruimd te worden en voor zooveel noodig geleidelijk vervangen door nieuw, voor oplei ding geschikt materiaal. Opheffing van den afzonderlijken Marine-vliegdienst in Nederland conform het voorstel der z.g.n. Commissie-Woltman. Bezuiniging ruim 1 millioen. Opheffing van de Rijkswerf te Helle- voetsluis conform de voorstellen der z.g.n. Commissïe-Guépin, alsmede doelmatiger or ganisatie van de werf te Fillemsoord. Bezui niging 549.000. Vermindering met 20 pet. van de verstrekking van inventarisgoederen en van brandstoffen voor vooroefeningen. Besparing 200.000. Landmacht Ten aanzien van de Landmacht stelt de Commissie voor, evenals bij de Marine, 10 pet. of 3.5 millioen te besparen op de kosten van de eigenlijke legerorganïsatie, terwijl er bovendien een uitgegeven wordt, dat de be- zuininiging op de legerorganisatie dienstbaar wordt aan het vrijmaken van gelden voor de oefening en uitrusting van het leger tot een bedrag van 1.5 millioen. De Commissie acht het mogelijk deze bezuiniging te berei ken door: a. vermindering van de vredes- en van de oorlogssterkte met 8 regimenten infante rie, gepaard met verlaging van het contin gent met 2150 en van de oorlogssterkste met ruim 23000 man. Bezuiniging rond 2.3 millioen. b. zoodanige uitdunning van de beroeps kaders, dat het resteerend te bezuinigen be drag bereikt wordt. Tenslotte wordt vastgesteld een korting van 15 pet. toe te passen op de materieele uitgaven van de Defensieb-egrooting, met uitzondering evenwel van de aanschaffing van nieuw materiaal, daar hierop zoowel voor zee- als voor landmacht reeds zóó be langrijk bezuinigd is, dat een verdere beper king daarvan niet verantwoord is te achten. Bezuiniging rond 2.400.000. Met nog eenige bezuinigingen van gerin ger omvang, o.a. op het Loodswezen 105000) en op de afd. Hydrologe 25000), kan in totaal volgens Hoofdstuk K een be drag van 7.503.000 bezuinigd worden. HOOFDSTUK L. DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT. Overbrenging van de werkzaamheden van het bureau Scheepvaart (opgenomen in de afdeelingen Vervoer en Mijnwezen van het Departement van Waterstaat) naar de Hoofdinspectie voor de Scheepvaart; her groepeering en inkrimping van het aantal inspectie-dstricten der Scheepvaart. Voorts afvoerng uit de begrooting van het salaris voor het sinds langen tijd niet vervulde ambt van Voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Met nog eenige kleinere bezuinigingen zal de besparing in totaal kunnen bedragen rond 56000. Versoberng van de organisatie van het Meteriologisch Instituut door afschaf fing van de eigen zendinstallatie, door uit voering van de door de z.g.n. Scheepvaart- commssie gedane voorstellen, alsmede door inperking met 12 pet. van de personeels formatie. Bezuiniging 36000. Sta af s vi ss ch e r sb a vënb edr ij f Bezuiniging van 12 pet. op de kosten der personeelsformatie aan het Staatsvis- schershavenbedrijf, alsmede 15 pet. korting op de materieele uitgaven. De besparing, die uit deze en uit eventueele andere maatrgelen voortvloeit, zal ten min ste 40.000 moeten bedragen en kan in min dering worden gebracht op de aan het ha venbedrijf uit 's Rijks kas verstrekte uit- keering. OVERLEG IN HET BOUW BEDRIJF. CONFERENTIE VOORLOOPIG UITGESTELD. Naar wij vernemen zal de conferentie over aangelegenheden het bouwbedrijf betreffen de, welke Dinsdag aan het Departement van Binnenlandsche zaken zou worden gehouden voorloopig worden uitgesteld. Het is nl. wenschelij-k gebleken, nog eenige zaken aan een nader onderzoek te onderwer pen. RADIO-PROGRAMMA VREESELIJKE NOODTOESTAND IN DE MIJNEN. DUIZEND MAN NAAR HUIS OP DE ORANJE NASSAU? De Oranje-Nassau Mijn te Heerlen zal wel licht 1000 man moeten ontslaan. Men is van oordeel, dat het zooals het nu gaat, niet kan blijven voortgaan. Zaterdag werd op geen der mijnen- in Lim burg gewerkt, zoowel op de particuliere als als de Staatsmijnen. DINSDAG 12 JULI. HILVERSUM, 1875 M. AVRO. 8.Tijdsein, 8.01 Gramofoonmu- ziek; 10.01 Morgenwijding; 10.15 Gramofoon- muziek. 10.30 Voordracht door Henriette Arntz de Jong., 11.Orgelspel door Willem Zonderland, soliste Anm-ie Veenenbosch; 12. Tijdsein en Avro-klein-orkest o.l.v. Wil lem Knikker; Tusschenspel van gramofoon- muziek; 2,15 Verzorging van den zender; 2.30 Voordracht door mevr. Jacqueline Royaards Sandberg; 3. Hollanidisch halfuur met mede werking van Egbert Veen, piano. 3.30 uur, aansluiting met café-restaurant „Royal" te Arnhem; 4.30 kinderuur d-oor mevr. Antoi nette van Dijk; „Wij gaan kampeeren", 5.30 Avro-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt, 7. Avro-kamerorkest; 7.30 E. P. Weber „De Harz". 8.Gramofoonmuziek8.15 Aanslui ting met /Musis Sacrum" te Arnhem. Avro- concert door de Arnhemse he orkestvereeni- ging o.l.v. Nico Treep, Soliste Hélène Cals. 9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, 10.Nieuws berichten van het persbureau Vaz Dias; 10.15 The Rhythm Brothers en Bob Scholte; 11.— gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. KRO. 8.Morgenconcert, 10.Gramo foonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje, door pastoor L. H. Perquin C. P., 12,Tijd sein; 12.01 Politieberichten; 12,15 Het KRO trio o.l.v. Piet Lustenbouwer. 1.45 Gramo foonmuziek 2.Vrouwenuurtje; 3.Gramo foonmuziek 3.30 Verzorging zender; 4.Gra mofoonmuziek; 5.30 Kro-kunstensemnble 7.10 Pastoor L. Aerts: „De beteekenis van do aanbidding van het lam Gods", 7.30 Politie berichten 7.45 Verbondskwartiertje8. KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 8.45 Finsche en Hongaarsche volksliedren door Olga KaHiweda plm. 9.Vaz Dias; 9.15 Ver volg volksliederen. 9.30 Willem Brederolde en Fred. Boshart: piano; 9.50 „Nederland als va- cantieland", Causerie namens de A.V.V.V.;' 10.05 KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 11.— Gramofoonmuziek. 12.— Sluiting. BRUSSEL, 509 M. zl2,20 Gramofoonmuziek; 1.30 Gramofoon muziek (Traviata) 3.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Arthur Meuilemans; 8.20 Concert door het Radio-orkest o.l.y. Franz André. KALUNDRORG, 1153 M. 12,20 Strijkorkest o.l.v. Max Skalska; 3.50 Concert door het Omroeporkest oJ.v. Launy Gröndah-1; 8.20 Noorsche muziek door het omroeporkest o.l.v. Launy GröndaM; 11,20 Dansmuziek o.l.v. Otto Lingtoru BERLIJN, 419 M. 6.20 Aartsbisschop Dr. Nathan Södertolom- herdenikimg. Uitzending uit de kerk te Wit tenberg ;7.35 Dansmuziek door de Leo Ber- manrukapel HAMBURG, 372 M. 2. Gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoon muziek (Wagner-programma)7.40 Militair concert o.l.v. Paul Pra-ger, 10.40 Concert door het Norag-orkest o.l.v. Adolf Seeker, KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1536 M. 6.20 Populair Concert, 2,20 Gramofóonjnu- ziek, 4.50 Concert uit Leipzig; 10.50 Concert uit Hamburg. LANGENBERG, 472 M. 7,25 Concert uit Bad Pyrmomt door de Kur- kapel o.l.v. Curt Johan 12,20 Populair con cert. 8.20 Programma van München. PARIJS (Eiffel), 1446 M. 8.50 Kamermuziek. TARIJS R. 1725 M. 12,20 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert. 9.50 Vervolg concert. MILAAN, 331 M. 7.50 Gramofoonmuziek. 8,50 „De Graaf V, Luxemburg" operette van Frans Léhar. i ROME, 441 M. 9.05 Concert m.m.v. het ,Q,uartet di Roma** 10.20 Concert. WEENEN, 517 M. 9.Populair concert door het Weensché Kamerorkest o.l.v. Hans Otto. WARSCHAU, 1412 M. 5.20 Concert door het Philharmonie-orkest o.l.v. Cas. Wilkomirski; 6.40 Dansmuziek. 9.30 Voortzetting concert, 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.50 Concert door het omroeporkest 10.05 Concert door het omroeporkest m.m.v. koor. DAVENTRY, 1554 M. 12,20 Orgelconcert, 1,20 Concert, 4.20 con cert door het Grosvener House orkest o.l.v. Joseph Meeus; 10.15 Concert door het BJB.C. orkest o.l.v. V. Hely Hudchinson. En wat een malle kunsten haalt de Oesterjongen niet uit met den bonten harlekijn, waaraan Tlieo- door tot dusverre geen aardigheid had! Want zie jemooi speelgoed hebben is nog iets heel anders, Theodocrs vader ziet wel, hoeveel pleizier Theo met zijn nieuwen vriend heeft en hij bedenkt een leuk plannetje. De jongen is nu toch eenmaal aan boord en het zou jammer zijn om hem met den loods terug te sturen, Daarom vraagt hij of Oscar lust heeft om de reis naar Engeland mee te doén. Als hij graag wil, zal mijnheer aan vader Oester draadloos telegrafeeren of het mag.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6