VlSSCHERU IN SCHEEPVAARTBIRICHTIN LEZERS VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: PUROL er op! WEERBERICHT. IJMUIDER COURANT ZATERDAG 16 JULI 1932 Schip Antiochia Antilope Atto Attila Ajax Amsterdam Bodegraven Barneveld Bra Kar Boskoop Cervino Coruna Crynssen Deucalion Drechterland Ethel Radcliffe Ens. M. Prehac Eurybates Fishpool Fylingdale Frieda Rehder Fauna G alge water George M. Livanos Gera Hadleigh Halle Helder Hermes Jason joh v. Oldebarneve'.d Jupiter Jorunn Kostanti Leersum Leopold L. D. Lubrafol Larenberg Laly Maud Montferland Mit-ra Melampus Maaskerk Maron Malaihite Neumark Nep tun Orestes Oranje-Nassau Orania Orinoco Orvar Panaghis Poelau Tello Prometheus Pollux Perseus Pluto Quinta ^henania Rio Azul Roxby Rotterdam Begin Rosenborg Spec Simonburn Svra Skno^rrak Trajanus Tabian Tiberius Troutpool Torun Ulysses Vaidava Westerwald Waterland IJstroom YewarckO West-Indië Sundsvall Hamburg Constantza Bonanza Talara Chili Chili La Plata Chili Rosario Bilbao (v. IJmuiden) West-Indië West-Indië Villa Constitucion B. Ayres Casablanca Ned.-Indië Concepcion Diamante Swansea Barcelona Diamante La Plata Ned.-Indië Montevideo Ned.-Indië Chili Midd. Zee Chili Ned.-Indië Trangsund Archangel La Plata La Plata B. Ayres. Antwerpen Archangel Archangel Buenos Aires Buenos Ayres Curacao Ned.-Indië West-Afrika Ned.-Indië Llanelly Ned.-Indië Archangel Alexandria West-Indië B. Ayres West-Indië Archangel Santa Fé Ned.-Indië Ned.-Indië Liverpool Danzte Oporto Leningrad Danzig San Lorenzo P.. Ayres Huston Archangel Leningrad Archangel La Plata West-Indië Pt. Arthur Hamburg Ned.-Indië Ned.-Indië Midd. Zee Rosario Gdynia Alexandrië Archangel B. Ayres Buenos Ayres West-Afrika Port Talbot 3. Ayres Verm, aankomst 15 Aug. heden 17 Juli 22 Juli heden 17 Juli 26 Juli 20 Juli 28 Juli 14 Aug. 6 Aug. 19 Juli 7 Aug. heden 31 Juli 29 Juli 16 Aug. 8 Aug. 28 Juli 27 Juli heden 19 Juli 14 Juü 15 Juli 8 Aug. heden 20 Juli 13 Aug. 16 Juli 15 Juli 28 Juli 11 Aug. heden 4 Aug. 28 Juli 13 Ju'i 13 Aug. 29 Juli 18 Juli heden heden 22 Juli heden 15 Juli 16 Juli 17 Aug. 26 Juli 20 Juli 20 Juli 17 Juli 17 Juli 14 Aug. 31 Juli 28 Juli 12 Aug. heden 28 Juli 16 Aug. 26 Aug. heden 31 Juli Laatste bericht 14 Juli v. Mexico Golf. 5 Juli vertrokken 16 Juli vertrokken 8 Juli van Stamboul 14 Juli van uessant 11 Juli van Colon 14 Juli te Antwerpen. 14 Juli te Liverpool 3 Juli van Fern. Noronha 12 Juli van Antofagasta 7 Juli van St. Vincent, in lading 13 Juli van Barbados 5 Juli van Barahona 13 Juli vertrokken 5 Juli vertrokken 12 Juli vertrokken. 16 Juli vertrokken 5 Juli vertrokken, in lading 12 Juli vertrokken 14 Juli vertrokken 13 Juli van Fern. Noronha. 9 Juli van Fern. Noronha. 10 Juli van Macassar. 13 Juli van Buenos Ayres. 13 Juli te Perim. 11 Juli van Callao 11 Juli van Malta. 13 Juli van Buenaventura 12 Juli van Perim. 5 Juli vertrokken 9 Jul® vertrokken 13 Juni van Buenos Aires 14 Juli van Ouessant 8 Juli vertrokken 13 Juli vertrokken, in lading 10 Juli vertrokken 12 Juli vertrokken 9 Juli van Las Palmas. 12 Juli te Hamburg 12 Juli van Perim. 15 Juli van Las Palmas. 14 Juli van Belawan 14 Juli van Lizard 7 Juli van Colombo, in lading 14 Juli van Gythion 10 Juli Madeira gepass. in lading 15 Juli van La Guayra. 8 Juli vertrokken 7 Juli van Teneriffe. 14 Juli van Ouessant 13 Juli van Port Said. 12 Juli vertrokken 12 Juli vertrokken 14 Juli van Vigo in lading 12 Juli vertrokken 10 Juli vertrokken 26 Juni vertrokken. 7 Juli vertrokken in lading in lading in lading .7 Tuni v. B. Ayres. 4 Juli v. Pt. of Spain 14 Juli te Shellhaven 16 Juli vertrokken 13 Juli van Batavia. 12 Juli van Colombo. 1? J'-': van Lmari. 9 Juli vertrokken 13 Juli vertrokken 13 Juli van Stamboul. in lading in lading in lading 11 Juli van Monrovia. 14 Juli vertrokken 10 Juli van Rio Janeiro. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANC.EKOMEN SCHEPEN. Papierfabriek Russisch s.s. Michael Frunze Archangel Papierhout VISSCHERIJ-PROBLEMEN MAAG-ONDERZOEK OP GROOTE SCHAAL Voor een groot aantal Schotsche en En- gelsche visschers en andere belangstellende heeft professor A. C. Hardy van de Univer siteit te Huil te Lerwick een lezing gehouden over z'n laatste studie der haringvisscherij. Aangaande het gedane onderzoekingswerk deelde de professor mede, dat hij reeds de magen had onderzocht van 14000 haringen, waaronder een aantal heel jonge alsmede vol wassen exemplaren. Aanteekeningen omtrent den aard van het plankton op zee opgevischt op borden met zijden gaas, geplaatst in een achter sche pen voortgetrokken toestel toonden aan, dat op plaatsen, waar andere soorten aan wezig waren, de trekken veel kleiner waren. Nauwkeurige voorspellingen. Er werden reeds zeer nauwkeurige voor spellingen gedaan en de professor was van meening, dat het ten slotte mogelijk zal zijn de oorzaken te ontdekken waardoor van jaar tot jaar de verschillen ontstaan in het op trekken der scholen. Er zal nu een toestel worden meegeno men, dat van veel grooter belang is. I n plaats van het eenvoudige plankton-instru ment met slechts één bord, zooals dit voor heen werd gebruikt, heeft men nu de beschik king gekregen over een instrument, dat auto matisch werkt, iets in den geest van een groote rolfilm in een camera, aldus The Fishing News. Een lange band van gaas wordt met een zekere snelheid over trommels ge voerd, waarbij voortdurend de hoeveelheid plankton wordt geregistreerd. Het plankton wordt gepreserveerd in formaline en vervol gens in het laboratorium der Universiteit onderzocht. Deze nieuwe methode stelt sche pen in staat, een grooter oppervlakte van de zee te bewerken en men hoopt zelfs tot IJsland te kunnen werken. Daarna zullen kaarten worden gemaakt, waarop wordt aan- geteekend de plaatsen, waar de visch zich naar alle waarschijnlijkheid zal ophouden, alsmede de plaatsen, die men moet vermij den. Slechts met behulp van deze kaarten, meent professor Hardy, zal men in staat zijn te kunnen vaststellen, om welke reden ha ring een bepaalde streek verlaat, zooals in de laatste twee jaren bij Shetland het geval was en of de aanwezigheid van massa's inkt- visch of kwallen hiermede in verband staat, of dat dit laatste het gevolg is van een be paalde samenstelling van het water, welke samenstelling invloed op de haring uitoefent. GELUKWENSCH PER FLESSCHENPOST De heer Karl Müller te Oldenburg vierde een deze$ dagen zijn 30sten verjaardag. Daar bij ontving hij ook een felicitatiebrief van een kleinzoon, die zeeman is. Het postkan toor deelde mede, dat deze brief in een flesch was opgevischt aan de kust van Noor wegen. Neptunus heeft dus erg zijn best ge daan en zich niet eens zoo heel veel vergist in de streek van bestemming. Natuurlijk had hij eigenlijk de flesch naar Bremerhaven moeten dirigeeren, opdat ze daar kon wor den opgevischt. maar misschien had hij dan kans geloopen, dat zijn flesschenpost al te snel was geweest en de brief vóór den ver jaardag was besteld. Door het opvisschen pas in Noorwegen kwam de felicitatie juist op tijd. HET AANTAL IN DE VAART ZIJNDE HARINGSCHEPEN Alhoewel het met geen zekerheid vastge steld kan worden, of deze cijfers zich niet spoedig zullen wijzigen, zal volgens de ons ter beschikking staande cijfers de haringvis scherij worden uitgeoefend door 172 sche pen tegen 287 in het vorige jaar. De verdeeling over de verschillende vis- schersplaatsen is als volgt: Vlaardingen 1931: 49 s.s., 24 m.l.; 1932 35 s.s., 13 m.l. Maassluis 1931: 1 s.s., 2 m.l.; 1932:. 2 m.l. i Katwijk 1931: 3 s.s. 72 mi.; 1932: 2 s.s., 31 mi. IJmuiden: 1931: 6 S.S., 3 m.l.; 1932 2 s.s. Scheveningen 1931: 127 m.l.; 1932: 87 mi. Totaal 1931: 287 schepen, totaal 1932: 172 schepen. Dit zou een verhoudingscijfer van 60 pet. wat in de bedoeling der reeders gelegen heeft, zeer na/bij komen. Verwacht wordt echter wel, dat er met name van Katwijk nog wel eenige schepen bij zullen komen. (Toenadering) MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.25—f 0.95. Griet per 50 K.G. f 35—f 10. Tongen per K.G. f 1.75f 0.95 Groote schol per 50 K.G. f 27f 26. Middelschol per 50 K.G. f 21f 15. Zetschol per 50 K.G. f 21—f 15.50. Kleine schol per 50 K.G. f 23—f 3.80. Schar per 50 K.G. f 8—f 4.60. Vleet per stuk f 0.74 Pieterman en poon per 50 K.G^f 22f 1.70a Middelschelvisch per 50 K.G. f 16f 13.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 8.50— f 5.85. Kleine schel visch per 50 K.G. f 7f 2. Kabeljauw per 125 K.G, f 40f 28. Gullen per 50 K.G. f 8—f 7. Leng per stuk f 0.81 Wijting per 50 K.G. f 3.30—f 1.75. Koolvisch per stuk f 0.28. Makreel per 50 K.G. f 10. Groote H.A.K.E. per 125 K.G. f 77.—. Middel H.A.K.E. per 125 K.G. f 79. Kleine middel H.A.KE. per 50 K.G. f 29 f 27. Kleine H.A.K.E. per 50 K.G. f 23f 21. BESOMMINGEN. Trawlers: IJ.M. 146 Pieter Cornelis, 240 manden f 1400. 14 Isabel, 105 mnd. 1600 11 Olympia, 205 mnd. 1/00 90 Zwaluw, 45 mnd. 500 Kotters: E. 157 930. Loggers: R.O. 1 f 550; KW. 79 f 360; KW. f 105; KW. 16 f 330: KW. 62 f 500; KW. 124 f 450; KW. 108 f 190; 57 f 270. Aangekomen schepen: 15 Juli. Roberta mi, Grimsbey 16 Juli. Patria, s.s. Rotterdam Pollux s.s. Liverpool Leensum s.s.' Santa Fé Le Brafon m.s. Antwerpen Montferland s.s. Buenos Aires. Frida Rehder s.s. Swansea. Vetrokken schepen: 15 Juli. Kilfey s.s. Nek Castle Costa Rica s.s. Coiomb Essen s-s. Hamburg Gellivare s.s. Riga Poulau Roebia m.s. Ned.-Indië Rheinihard L. N. Russ s.s. Hamburg. ISkra s.s. Stettin. Marne s.s. Parijs Ne reus s.s. Odensee Suza s.s. Kopenhagen. Brunla s.s. Oslo Purko Topic s.s. Keony Skogvik s.s. Gresaker Euzkera s.s. Sunderland Gorrn sa. Leningrad. IJZEREXPORT. Van Liverpool is in de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf aangekomen het Fin- sche stoomschip Pollux om een lading ij zei- in te nemen. SANTPOORT GESLAAGD Bij het te Amsterdam gehouden Esperan- to-examen is voor Diploma A geslaagd mej. J. H- Brouwer, te Santpoort. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bij stnkioopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. aan het woord. Ingezonden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken .geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VISSCHERIJSCHOOL. Na zoo'n gunstig resultaat van: „allen ge slaagd voor het staasdiploma machinist" is het onze ervaring na zóóveel jaren van prak tijk de lessen aan voornoemde school ten zeerste aan te kunnen bevelen. Hoe dikwijls hoorden we het onzen leer- aar in stoom-scheepswerktuigkunde en tee kenen zeggen: Mannen spoort de jonge men- schen toch aan, vóóral die thans werkloos zijn, om naar school te komen, dat ze tóch in dezen verloren tijd zich vaardiger maken. Vrienden! Wij maken van deze gelegen heid gebruik, door U toe te roepen: helpt ons in het opbouwen van ons vak. Machinisten, stokers en motordrijvers ge zijt welkom en de lessen worden met buiten gewoon veel tact en toewijding gegeven. DE GESLAAGDEN. Verwachting: zwakke tot matigen wind ui: Westelijke richtingen, zwaar .(bewolkt en be trokken, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten: weing verandering Barometer Hedenmorgen 9 uur 750 mM. Neiging achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 68 gr. F. Laagste hedennacht 60 gr. F. Hoogste heden 60 gr. F. Opgaaf: Magazijn 't BrUlenhuis, Kanaalstraat 83. IJmuiden. WATERSTAND. HOOG WATER. Juli v.m. nm. 15 0.04 12.42 16 1.08 1.43 17 2.39 VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag' 30 Juli 1932, ten kantore van het Gem. Bouw- en Wo ningtoezicht aan den Stationsweg te Vel sen. Verzocht wordt, 'de te behandelen ontwer pen uiterlijk op Dinsdag 19 Juli a.s., in den' namiddag, in te zenden. ZONDAG BLOEMPJESDAG „HERWONNEN LEVENKRACHT". Wij brengen in herinnering, dat morgen de jaarlijksche bloempjesdag van „Herwonnen Levenskracht" zal worden gehouden. De op brengst wordt bestemd voor het uitzenden van t.b.c.-patienten naar sanatoria. THANS GAAT OOK BELCIë CONTINCENTEEREN. Van Maandag af aanzienlijke beperking van den vischinvoer Nieuwe slag voor de kusfvisscherij. Een nieuwe en ernstige slag treft het vïs- scherij bedrijf doordat thans het Beheer van het Zeewezen te Brussel mededeelt, dat van a.s. Maandag af de vischinvoer in België zal worden gecontingeerd. Al deze soorten zijn aan deze contingenteering onderworpen. Het meest getroffen worden de uitvoer van plat- visch als tong, tarbot, groote tongschar, schol, schar, bot, enz., van welke soorten de ontvangers in België slechts 25 pCt. krijgen toegewezen van het in 1931 door hen ont vangen kwantum. Met deze soorten zijn ook gelijkgesteld kleine schelvisch, gul. pieter man, poon, wijting en kleine koolvisch. Van de andere soorten als kabeljauw, groote en middelschelvisch, groote en middel kool visch, leng, zeepaling, rog, vleet en makreel is het contingent vastgesteld op 90 pCt. Deze contingenteering treft voornamelijk de export naar Antwerpen en het Belgische platteland, waarnaar voornamelijk schol en kleine schelvisch worden uitgevoerd, van wel ke soorten thans, zooals uit het bovenstaan de blijkt, slechts 25 pCt. kan worden uitge voerd. De uitvoer naar Brussel, welke stad groote kwanturns kabeljauw afneemt, zal veel min der nadeelige gevolgen van de contingentee ring ondervinden, daar kabeljauw tot die soorten behoort, waarvan een contingent van 90 pCt. is toegestaan. Onze zeer belangrijke visehuitvoer naar België krijgt door deze contingenteering een nieuwen slag, die evenals het Fransche con tingent, in het bijzonder de kustvisscherij treft. Het spreekt vanzelf dat ook tal van handelaars, wier handel is gebaseerd op uit voer naar België, ernstig door deze nieuwe uitvoerbeperking worden getroffen. STAATSMIJN „MAURITS" EISCHT SLACHTOFFERS. Drie mijnwerkers bedolven door instorting. Lijken na ruim acht uur bovengebracht. Op de Staatmijn „Maurits" te Lutterade is Vrijdagmiddag omstreeks één uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij zijn drie mijn werkers bedolven. De reddingsbrigade is in de mijn afgedaald, maar heeft de menschen niet kunnen redden. De bedolvenen zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 35 jaar oud en Van de Wak 20 jaar en ongehuwd, resp wonende te Echt en Geleen, en de 42-jarige Belg Holbeckx, ge huwd en wonende te Ulestraeten. De andere in den gang aanwezige mijnwerkers konden zich in veiligheid stellen. 's-Avonds om half negen zijn de lijken der drie slachtoffers van het mijnongeluk boven gebracht. Brand op de „Moldanger" nog niet verminderd. Het schip gloeiend heet. Voor een derde verloren. De brand in het motorschip „Moldanger" aan de werf van de Nederlandsche Scheep vaart Maatschappij woedde in alle hevigheid voort. In gewone gevallen zou slagzij geen gevaar opleveren maar alle machinedeelen als winches die aan dek staan zijn nog niet voldoende vastgezet. Bovendien staan ook de motoren in het schip niet volkomen vast zoodat ook daar de kans bestaat dat deze tonnen wegende ijzeren gevaarten gaan schuiven als het schip scheef blijft liggen. Wanneer dit gaat gebeuren is de kans groot dat het schip kapsijst. Aan stuurboordzijde werden zes gaten gebrand waardoor de Ja son en de Jan van der Heyden water wierpen en waardoor het vuur zichtbaar was. Van de wal af heeft de brandweer ook een waterka non op het schip gericht. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duister. Donderdagavond is nog een ingenieur aan boord geweest, doch deze heeft niets dat op brand geleek bespeurd. Tusschen schip en wal was een zware ijzeren brug gelegd voor het verkeer der werklieden, die 'bij den afbouw waren betrok ken. Deze brug is in den loop van den mid dag weggenomen om het siagzij makende schip van een zwaren druk te ontlasten. Men hoopte dat de slagzij daardoor zou vermin deren. Dit wegnemen van de brug werd ver richt door een bok, die het gevaarte oplicht te. De bok werd door de sleepboot Daniel Goedkoop tot bij de brug gesleept. Deze boot geraakte onder de brug bekneld, waardoor het stuurhuis in elkaar werd gedrukt. 's Avonds is de drijvende stoomspuit „Ja son" voorloopig naar haar standplaats aan de De Ruyterkade teruggekeerd. De drij vende motorspuit „Jan van der Heyden" werkte aan stuurboordzijde met volle kracht. Haar waterkanon wierp door de in den huid gebrande gaten een enorme watermassa, ter wijl andere stralen eveneens van de „Jan" door andere gaten hun water in het schip goten. Groote zwarte plekken op den huid duiden aan, waar de platen gloeiend heb- |ben gestaan. Op den wal werd ook nog met een waterkanon gewerkt. Wanneer enkele oogenblikken deze machtige straal werd stopgezet, steeg weer dadelijk de rook zwaar der uit de ruimen op. Het water dat langs den scheepswand loopt verdampt zichtbaar: een bewijs, dat het schip gloeiend heet is. Er is dan ook geen sprake van dat de brand weer in het schip kan doordrongen. Zoover men kan nagaan branden ruim II en III uit, terwijl ruim I schade heeft. Het. staat vast, dat het schot, dat de machiekamer van ruim m scheidt zwaar ontzet is. Ook heeft het vischruim boven de machinekamer .gebrand, terwijl ook eenige daar gelegen hutten te lijden hebben gehad. Of de machines zelf hebben geleden, kan nog niet worden nage gaan. In het schip, dat 9500 ton groot is, zijn vrijdag naar schatting 1200 ton water gespo ten. Het schip maakte Vrijdagavond 21 gra den slagzij en ligt voor 3.80 Meter en achter 5-40 Meter onder in 8 Meter water. Voor om slaan bestaat voorloopig geen gevaar. Het is thans heel zeker dat een derde van het schip nieuw zal opgebouw moeten worden. DE NOODLOTTIGE VLOEDGOLF, TWINTIG DOODEN. Omtrent het drama, dat te Ni2za heeft plaats gevondenon dat aan een aantal zwervers, die gewoon waren onder een brug te slapen, het teven heeft gekost, wordt nog gemeld, dat men eerst door hulpgeroep ge waar werd, dat de sterk gezwollen stroom de dakloozen had. meegesleurd. Eerst na groote moeite slaagde men er in enkelen te redden. Men neemt aan, dat ca. twintig per sonen om het leven zijn gekomen, w.o. één vrouw. OP DE BEWAKERS VAN LANGENBERG GESCHOTEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn vele schoten gelost op de politiebewa king, die e enigen tijd geleden werd ingesteld' ter bescherming van den Langenlberger zen der en de zendka.bel, die voor een deel nog boven den grond ligt. Er werd niemand ge wond. De daders zijn nog onbekend. VERZET VAN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. DE BURGEMEESTER VAN WEIMAR AANGEVALLEN. Vrijdagmorgen is het in Weimar tot een botsing gekomen tusschen werkloozen en politie. De gemeente Weimar was door ge brek aan betalingsmiddelen gedwongen tien procent van do wer kloozenonidersteuning a.f te trekking. De werkloozen drongen daarop in het gebouw van het ,,Wohlfahrtsamt" en vielen de ambtenaren aan. Zij trokken '-er op naar de woning van den burgemeester dr. Müller, die juist zijn huis verlaten wilde en vielen ook hem aan. Een sterke afdeeling politie herstelde tenslotte de orde. BAT'A'S TERAARDEBESTELLING De door een vliegtuigongeval om het teven gekomen Cechische schoenenmagnaat Tho mas Bat'a is Donderdagmiddag plechtig be graven. Acht, zwart omfloersde vrachtauto's droegen de enorme hoeveelheid bldemen. Hierachter volgden de kisten met de stoffe lijke resten van Bat'a en zijn plioot. Tijdens de begrafenis kruisten twee vliegtuigeska ders boven het plein. Sommige bladen hebben berichten gege ven, dat bij de sectie van het lijk van den piloot Broucek ook andere wonden, ja zelfs een schotwond zouden zijn geconstateerd. Daartegenover verklaren de artsen, welke de sectie van de lijken van Bat'a en Broucek hebben verricht, dat noch bij den een noch bij den ander een ander kwetsuur vastge steld werd dan dat, 'twelk door t ongeluk was veroorzaakt. De dood is bij beiden ten ge volge van kwetsuren van het ruggemerg en van de ruggegraat ingetreden. Elke andere uitlegging is zuiver fantasie. In zijn testament heeft Thomas Bat'a alle schulden van de stad Zlin, in totaal 41/2 mil- lioen kronen* overgenomen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2