NIEUWE MILITAIRE MAATREGELEN IN PRUISEN. Een verweermiddel tegen Duitschland. BUITENLAND. OVERWEGEN. Duitschland. STA TEN- GENERAAL. Engeland. IJMUIDER COURANT VRIJDAG 22 JULI 1932 TWEEDE BLAD Politie moet zoo noodig energiek van de wapens gebruik maken. Maatregelen tegen het onbe voegd dragen van wapens en het verspreiden van pamSletten. Heden opheEEing van den uitzonderingstoestand voor Berlijn en de pro vincie Brandenburg? Ontslag verleend aan tal van Pruisische staatsambtenaren. De de batten over de Ontwapeningsresolutie begonnen. Praeambule na een bewogen zitting aangenomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De militaire bevelhebber voor de provincie Brandenburg en Berlijn heeft aan de politie een verordening doen toekomen van het ge bruik van wapens door de politie en een ver ordening inzake de arrestatie van personen bij bepaalde delicten, die tot dusver niet kon geschieden. De politie wordt er op gewezen, dat zij zoo noodig energiek en met spoed van de wapens moet gebruik maken. In de tweede verordening wordt bepaald, dat arrestatie moet geschieden wanneer iemand onbevoegd in het bezit van wapens is, resp. wanneer het bezit van wapens geheim gehouden wordt Voorts publiceert de militaire be'velhebber voor Groot Berlijn en de provincie Branden burg in een brief aan de commissarissen van politie te Berlijn en in de provincie Bran denburg betreffende het verdere optreden tegen de verspreiders van vlugschriften, waar in tot de algemeene staking wordt opgewekt, het voigende medegedeeld: De algemeene staking als politiek strijd middel tegen de verordening van den Rijks president d.d. 20 Juli 1932 beteekent een we zenlijk in gevaar brengen van de openbare orde en veiligheid. De opwekking tot een zoodanige algemeene staking, door woord en geschrift (dagbladen, pamfletten) beteekent derhalve handelen in strijd met paragraaf III der verordening van den Rijkspresident. Tegen sprekers, samenstellers en verspreiders van vlugschriften, waarin tot algemeene sta king wordt aangespoord, is derhalve para graaf III van de verordening van den Rijks president van/toepassing. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat volgens goed ingelichte kringen een spoe dige opheffing van den staat van beleg te verwachten is; vermoed wordt zelfs heden Verwacht wordt, dat dit een gunstigen invloed op het publiek zal hebben en tot geheele ontspanning zal leiden. Het Partijbestuur en de Partijraad van de Duitsche Sociaal Democratische Partij, die Donderdag hebben vergaderd, hebben met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen, waarin o.m. het volgende voorkomt: „De Partijraad van de S.P.D. brandmerkt voor het geheele Duitsche volk en voor de geheele wereld de gewelddadige en in strijd met de grondwet zijnde actie van de Rijks- regeering tegen de Pruisische Staatsregee- ring. Hij spreekt zijn erkenning en dank uit aan de Partij genooten in de Pruisische Staatsregeering en aan den Berlijnschen politie-president voor hun waardige houding op 20 Juli. Het gewelddadig ingrijpen, dat door de nationaal-socialisten geëischt en door de Rijksregeering voltrokken is, heeft den ver antwoordelijken arbeid voor den wederop bouw door de sociaal-democratische partij in den Pruisischen Vrijstaat, voorloopig on derbroken. Evenals in het Rijk is thans ook in Pruisen de alleenheerschap van enkelen gevestigd en elke invloed van de breede werkzame massa ten volle uitgeschakeld. Het ligt evenwel in handen van het volk door de verkiezing van sociaal-democraten op 31 Juli de gestoorde rechtsorde van de repu bliek te herstellen en zich zelf weer den hem toekomenden invloed op de openbare zaken te verschaffen. Officieel wordt medegedeeld: Op grond van paragraaf ni der verordening betref fende het op non-activiteit stellen van ambtenaren in staatdienst, worden onder toekenning van het wettelijk vastgestelde wachtgeld 24 ambtenaren in dienst van den staat Pruisen op non-activiteit gesteld. Van deze ambtenaren zijn drie staats secretarissen, vier opperpresidenten, acht politiepresidenten en twee directeuren va'n politie. De van hun functies ontheven Pruisische ministers Schmidt (Centrum), Grimme (Soc. Dem.) en Klepper (Soe. Dem.) zijn thans vrijwillig afgetreden. De heeren Schreiber (Staatspartij), Steiger (Centrum) en Hirtsieffer (Centrum) hebben, zooals Severing, verklaard slechts „voor geweld" te zullen wijken en zich derhalve openlijk te genover de verordening van den Rijkspresi dent geplaatst. Officieel wordt medegedeeld, dat de Prui sische ministers Dr. Schreiber en Dr. Stei ger verklaard hebben dat zij aan de door hen medegedeelde rechtsopvatting vasthou den doch dat zij de loopende zaken der door hen tot nu toe bestuurde ministeries niet verder zullen behandelen. De Rijkskanselier Von Papen heeft aan den afgetreden Pruisischen Minister-presi dent Otto Braun, het volgende antwoord- schrijven gezonden* „Op Uw schrijven van gisteren heb ik de eer U te antwoorden, dat uw ontheffing uit uw functie van Pruisisch Minister-president heeft plaats gehad overeenkomstig para graaf I van de verordening van den Rijks president betreffende het herstel van de openbare veiligheid en orde in het gebied van den Staat Pruisen, (Rijksblad deel I, Bladzijde 377), hetgeen ik mij' veroorloofd heb U reeds in mijn schrijven van 20 Juli 1932 mede te deelen. De tijdelijke militaire bezetting van het gebouw van het Pruisische Staatsministerie is een maatregel van den militairen bevel hebber, aan wien overeenkomstig paragraaf II van de verordening van den Rijkspresi dent betreffende het herstel van de open bare veiligheid en orde in Groot-Berlijn en de Provincie Brandenburg van 20 Juli 1932 het uitvoerend bewind is overgedragen. De afgezette Pruisische Premier Otto Braun. De genoemde verordeningen van den Rijks president zijn op grond van art. 48 sub I en II, resp. op grond van art. 48 sub II van de Rijksgrondwet uitgevaardigd. De redenen voor de door U bestreden maatregelen heb ik gisteren bekend gemaakt. (w.g.) Von Papen". De met groote spanning verwachte debat ten over de verdagingsresolutie in de hoofd commissie der Ontwapeningsconferentie zijn Donderdag aangevangen. Herriot, Simon, Balbo en Nadolny zijn o.m. aanwezig. De Sovjet delegatie had een aantal wijzi gingsvoorstellen ingediend, welke op de basis van het plaa-Hoover een vermindering eischen van 33 1 '3 pCt. op' alle huidige be wapeningen ter land, ter zee en in de lucht, met uitzondering van de bewapening der kleine mogendheden en van die staten die reeds bij internationaal verdrag zijn ont wapend. De Sovjet Russische voorstellen zijn geheel in strijd met de verdagingsresolutie Benesj. De Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjetunie, Litwinov, oefende een scherpe critiek op de verdagingsreso lutie, welke hij een bittere teleur stelling noemde voor de verwach tingen van alle volkeren dat de conferentie prac- tisch resultaat zou opleveren. De reso lutie, aldus Litwi nov, rechtvaardigt de zoo dikwijls uitgesproken pro fetieën, dat de conferentie zonder resultaat zal blij- Litwinov. ven. De verklaring inzake de garantie van den vrede, in de praeambule der resolutie, wordt door de inhoud der resolutie opge heven. De resolutie is in strijd met het be sluit der conferentie nopens een verlaging der huidige bewapeningen tot een minimum. De resolutie bevat geen enkel cijfer. Tenslotte gispte Litwinov de tot nu toe door de groote mogendheden toegepaste middelen: de overige mogendheden zonder deze bij de beraadslagingen toe te laten voor faits accomplis te stellen. Hij verklaarde dat zijn regeering onder deze omstandig heden de verdagingsresolutie verwerpt. De Italiaansche minister van Luchtvaart, Balbo, een der naaste medewerkers van Mussolini, en sinds gisteren leider der Itali aansche delegatie, heeft onder groote span ning een duidelijke verklaring afgelegd. Balbo verklaarde dat hij niet zal deelnemen aan de stemming over de afzonderlijke deelen der resolutie en evenmin aan de slot- stemming, aangezien de Italiaansche regee ring de werkzaamheden der conferentie tot nu toe zonder resultaat gebleven acht. Ambassadeur Nadolny verklaarde dat de Duitsch delegatie niet zal deelnemen aan de stemming over de afzonderlijke deelen der resolutie en haar princieel standpunt zal kenbaar maken bij de beschouwingen voor de eindstemming. Een Zweedseh-Nederlandsch amendement dat met veel vuur door prof. V. H. Rutgers werd verdedigd, bracht plotseling een mo ment van groote spanning in de zaal. Het doel hiervan was, aldus de Tel., een princi- pieele uitspraak van de conferentie te ver krijgen over de kwantitatieve en kwalitatieve beperking van de verplaatsbare artillerie der landmacht,terwijl de resolutie-Benesj in hoofdzaak de kwalitatieve beperking (kali ber) huldigt. Dit amendement had een hoffelijk, doch vrij scherp woordenduel tusschen Paul Boncour en prof. Rutgers tot gevolg, waarbij Boncour en later ook Benesj prof. Rutgers trachtten te bewegen, op dit oogenblik een principieel debat over de directe beperking van oorlogswapens, waarover in de com- missie-Loudon de stemmen hebben gestaakt, niet te heropenen. Prof. Rutgers hield echter voet bij stuk, doch bij de stemming over dit Het is niet mijn doel te schrijven over de tragiek der overwegen de onbewaakte, en hun slachtoffers. Ook niet om dierbare herinneringen op te halen aan bestraffingen, die ons in onze jeugd soms ontgingen omdat wij ons plach ten te beroepen op den dichten overweg. De tegenwoordige Haarlemsche schooljeugd is bijna geheel van dit voordeel uitgesloten; de Loidsche daarentegen ik was gisteren te Leiden en stuitte er op minstens vier geslo ten boomen gedurende éen korten autotocht trekt er nog ten volle profijt van. Maar overwegen hebben nog meer nut. In den geweldigste aller fietswedstrijden, de Tour de France, heeft de Italiaan Camusso een paar dagen geleden een étappe gewon nen doordat hij, ergens de ieiding hebbend, net bijtijds onder de dalende boomen van een overweg doorvloog en de allerplezierigste voldoening had, dat al zijn tegenstanders er daarna voor moesten blijven wachten. Ca musso zette er natuurlijk zijn grootste snel heid in en toen de anderen weer konden op stappen was hij nergens meer te bekennen, en alle kans uitgesloten om hem nog in te halen. We hooren al sinds menschenheugenis van de Tour de France, maar is de overwegen- sport, die er als extra-attractie aan verbon den blijkt te zijn, ooit voldoende belicht? Ik geloof het niet; ik had er nog nooit iets over gelezen. Te zelden hooren wij wat die „reuzen-van-den-weg" (zoo noemt men hen in Frankrijk: les géants de la route) onder weg wel allemaal beleven. En toch moet dat heel wat zijn. Stel u eens voor dat u gedu rende een maand om den anderen dag ge middeld zoowat 250 K.M. zou moeten rennen. En niet op vlakke wegen, neen, die zijn uit zonderingen. Wel komen de Pyreneeën in de route voor, en de Fransche Alpen, met ge weldige klimpartijen tegen hooge bergen op, gevolgd door suizend-snelle, levensgevaarlij ke afdalingen. Stel u deze zwoegpartijen voor op een smoorheeten dag, of in een onweersbui, of met zwaren tegenwindHet is van te gruwen. Toch houden demeesten het vol, en bereiken na een maand zwoegens, vol tegenslag, valpartijen, gebroken kettingen en gesprongen banden de wielerbaan Pare des Princes te Parijs, waar een juichende en joelende menschenmassa hen zit op te wachten. Het geluk, de dartele draaiingen van het Rad der Fortuin, speelt een groote en on misbare rol in elke tak van sport. Ook in de Tour de France, waarin niet alleen het ge sprongen bandje, maar ook de grillen van den overweg vaak beslissen over de zege. Ik hoop dat het allemaal netjes toegaat, maar het lijkt mij wel dat er duivelsche ver leidingen in zitten. Zouden er in Perpignan, bijvoorbeeld, niet tien renners naar tien ver schillende cafëtjes zijn gegaan, vóór de start, en allemaal gepoogd hebben om de overweg wachters op de route naar Marseille op te bellen? Niet alle wielrenners zijn even vlek- kelooze sportsmen. Het lijkt erg verleidelijk voor een niet-ganschelijk-smettelooze om te zeggen: „Hoor 'es, ik zal zorgen dat ik bij jouw overweg de leiding heb. Mijn nummer is dit-en-dat. Vlak ervóór laat ik een biljet van twintig francs vallen. Sluit de boomen zoodra ik er door ben, en hou ze tien minu ten dicht. Niet langer, want dat is genoeg, en anders sta ik voor je leven niet in. Er komt dan toch zoowat een trein voorbij?.... ik heb het in 't spoorboekje nagekeken. Goed ik reken op je!" Waarna renner nr. zus-en-zoo even later dertig francs biedt, enzoovoort-s. En de kans is dat het heele peloton spurtend op den overweg aanstormt, geen centime laat vallen en den teleurgest-elden overwegwachter in een stofwolk achterlaat. Het is dus niet eenvoudig dit goed te re gelen, vooral niet omdat de treinen in Frank rijk zooals u weet hebben ze daar geen Mussolini niet erg best op tijd loopen. Camusso heeft wellicht alleen maar ge boft. Anderen zullen het na hem op andere overwegen doen. En als de trein niet in zicht is, zullen de minst-uitgeputten met fiets en al over de boomen klauteren, om hen zoo sniel mogelijk te kunnen nazetten. Wat een sport! Wat een „glorious uncer tainty" zooals de Engelschen plegen te zeg gen. De humor van den overweg beheerscht blijkbaar in groote mate de uitkomsten van de grootste menschelijke krachtprestatie, die de wereld kent. R. P. gedeelte van de resolutie-Benesj spraken 33 delegaties zich voor en zes tegen de redactie van Benesj uit, terwijl tien delegaties zich onthielden. Het Zweedsch-Nederlandsche amendement was hiermede van de baan. Hierna kwam het tot een ernstige woor denwisseling tusschen Henderson en Litwi nov. President Henderson wilde het wijzigingsvoorstel van Litwinov op de praeambule, waarbij in tegenstelling met de verdagings-resolutie voorgesteld wordt het Hoover-voorstel inzake verlaging van alle bewapeningen met een derde aan te nemen, in stemming brengen in dien vorm, dat slechts via de praeambule der ver dagingsresolutie hierover wordt gestemd. Litwinov protesteerde hier tegen krachtig. Onder groot rumoer werd gestemd. Bij telling constateerde Henderson, dat 30 stemmen waren uitgebracht vóór de hand having van de praeambule, zooals voorzien bij het voorstel, en vijf stemmen tegen, bij zestien stemmen blanco. De vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en een aantal kleine landen onthielden zich van stemming. Elf communisten veroordeeld. De gezworenen-rechtbank te Dortmund heeft uitspraak gedaan in het proces tegen elf communisten, die op 20 Februari j.l- een gevecht hebben geleverd met nationaal-so cialisten, waarbij een nationaal-socialist door een schot in de borst werd gedood. De aanvoerder van de communisten werd we gens doodslag veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf met 10 jaar eerverlies. De overige beklaagden kregen straffen, va- rieerende van 1 jaar en drie maanden tot 2 jaar gevangenisstraf. Verdere stijging van de werk loosheid in Pruisen. Volgens de mededeelingen van het Pruisische Bureau voor de Statistiek waren er in Prui sen op 30 Juni 1.552.131 werkloOs^n tegen over 1.508.988 ultimo Mei. Deze vermeerdering is bijna even sterk als de stijging in Mei en April. EERSTE KAMER. Het deviezenclearingontwerp met algemeene stemmen aanvaard. Een merkwaardige houding van Duitschland. Contingenteeringen gaan onder de hamer door. De garantieregeling voor de eieren aangenomen. De vrije handel wordt niet vergeten. Opslag zooveel mogelijk in binnenlandsche koelhuizen. 21 Juli. Do Kamer heeft de geloofsbrieven van den opvolger van den heer Hoffmanns in orde bevonden. Heel spoedig dus kon de heer Janssen de Limpens beëedigd worden De Senaat begon vandaag zijn eigenlijke werkzaamheden op de wijze, waarop hij gis teren eindigde: met hamerstukken. Onteige ningen en naturalisaties werden zonder slag of stoot aanvaard de rijkswerkinrichting te Hoorn werd opgeheven. Uitvoerig heeft de Senaat aandacht gege ven aan het deviezenclearing ontwerp. De Senaat heeft daarenboven algemeene in stemming betuigd met het ontwerp er is natuurlijk gewaarschuwd tegen een al te ris kant gebruik der clearingbevoegdheden, maar toch zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerp aangenomen. De regeering heeft daarmede dus bereikt de steun van heel de volksvertegenwoordiging, wanneer zij tot uitvoering van de haar geschonken bevoegd heden zou overgaan. De heer Koster heeft uitvoerig den lof gezongen van de vrijhandelspolitiek en de heer Diepenhorst even opgewekt den lof van de actieve handelspolitiek. Heel de Kamer was 't er over eens, dat een ideale toestand eerst dan geschapen is. wanneer over heel de wereld het vrijhandelsysteem is inge voerd. Zoover is 't op het oogenblik echter niet. Zoo-ver zal 't ook niet komen, meent Prof. Diepenhorst. Volgens Prof. Diepenhorst wil actieve handelspolitiek alleen abnormale concurrentie keeren en in heel het handels verkeer het wederkeerigheidsbeginsel hul digen. Minister Verschuur liet doorschemeren, dat hij de actieve handelspolitiek nu niet zóó onschuldig zag. Intusschen tot een stelling-nemen kwam hij niet. Hij wilde slechts verklaren, dat de regeering alleen dan zou overgaan tot maatregelen, welke handelsbelemmering beteekenen. wanneer de bitterste noodzaak daartoe zou nopen. Want: de regeering ziet vooral in dezen crisistijd elke handelsbelemmering als verfoeilijk. De minister van Economische Zaken was dankbaar voor de algemeene instemming, welke hem ten deel viel. Hij beloofde voorts ook met het clearing-ontwerp de groote voor ziohtigheid te betrachten, waarop alle spre kers de heeren Koster, en van Lanschot met name hadden aangedrongen. De heer Dobbehnann waardeerde het ontwerp, wijl ons land daarmede bewijst, tot iets in staat te zijn. Economisch zijn we niet zóó zwak zei hij dat we ons alles behoeven te la ten aanleunen. De minister beloofde dus voorzichtigheid. Want, zeide hij, elk blokkeeren van rekenin gen heeft de tendenz, den handel te remmen. En elk losmaken van geblokkeerde devie zen komt ten goede aan het goederenver keer. Het inzicht daarvan poogt de regeering bij elke onderhandeling met Duitschland daar te doen doordringen. Tot dusver minister Verschuur moest 't helaas constateer en is daarvan no-g -geen sprake, Ook besprekingen tusschen de Ned. Bank en de Duitsche Rijks bank waren in haar resultaat zeer teleur stellend. Dit is wel heel merkwaardig, wijl Duitschland tegenover Italië. Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Denemarken een heel andere houding heeft aangenomen. De heer Van Lanschot was zeer nieuwsgie rig naar de komende vernieuwing van het douane- en credietverdrag, maar daarover heeft de minister niet veel losgelaten. De Kamer heeft onderscheidene contin genteeringen aangenomen: voor schoeisel, tricotgoederen, wollen- en half wollenstof f en bovenkleed ing, leestklaar schoenwerk, boter, rijwiel buiten- en binnenbanden, porcelein. fijn en sanitair aardewerk en muurtegels. De s.d.-fractie wilde geacht wezen te heb ben gestemd tegen al deze ontwerpen. Bij monde van Dr. Wibaut. Wat den minister de vraag ontlokte, waarom Dr. Wibaut, die tot dusverre nog voor geen enkel contingen- teringsontwerp stemde, dan toch de crisls- invoerwet heeft aanvaard. De heer ter Haar wilde geacht wezen tegen de bovenkleeding- contingenteering te hebben gestemd. Ook nu werd er gewaarschuwd voor kunst- matigen steun de minister betoogde, dat in elk geval, bij elk ontwerp, van geen pro tectie sprake is, alleen de nood der tijden tot de indiening heeft gevoerd. Echter bij de bovenkleeding deed de minister na drukkelijk de waarschuwing hooren. tot de industrie gericht, de grenzen niet al te zeer uit te zetten, wijl. wanneer alles eenmaal weer normaal zal zijn, een scherpe inzinking alleen groote nadoelen zal kunnen bren gen. De heer Westerdijk heeft uitvoerig de wenschelijkhrid betoogd van het blijven door loopen der volksvertegenwoordiging door de ©ontingenteeringsontwenpen. iDe heer Koster kon zich voor alle voorgelegde ontwer pen verklaren, wijl hij al was er zoo nu en dan aarzeling toch erkennen moest, dat in de verschillende industrietakken er levens belangen op het «pel stonden. Ten slotte heeft de Senaat ruime aandacht geschonken aan de garantieregeling ten be hoeve der kippenhouderij en het ontwerp evenals de Tweede Kamer, aangenomen met algemeene stemmen. Men weet nog wel, dat de Tweede Kamer er geen woord over ge sproken heeft. Het ontwerp zelf en zijn bedoeling kon al gemeene instemming verwerven Hier lag een ontwerp, dat de eierenproducenten een be- hoorlijken prijs voor hun artikel wilde doen vex*krijgen, zulks terwijl de financieele risi* co's vooi- den Staat beperkt werden en d( Staat wist, wat deze vorm van steun aai\ offers zou vragen. Het ging hier om steun voor een zeer be langrijk uitvoerproduct. Nadat het bedrijf zich uit een bij-bedrijf heeft ontwikkeld, worden thans uitvoergetallen bereikt, welke kunnen wedijveren met die van boter en kaas. De regeering heeft, toen de eierprijs aan een débacle dreigde te worden blootgesteld, de inzinking opgevangen, door 100 millioen eieren uit de markt te nemen en in koelhui zen te doen opslaan. Dit doel. het op prijs peil houden werd algemeen gewaardeerd door de Kamer. De Senaat had echter over het hoe enkele critische opmerkingen. Het ontwerp bewandelde den weg van cre- dietverleening onder prijsgarantie. Het uit de markt nemen van ee'n groot quantum eieren had natuurlijk voor het geheele veld van productie beteekenis. Maar er waren ook bij komende voordeelen. Nu waren de garanties alleen aan de coöperaties en niet ook aan den vrijen handel verleend. Daartegen vooral gingen de bezwaren der heeren Gelderman, Van Citters en Diepenhorst, die de beteekenis van den vrijen handel in eieren duchtig de den gevoelen. Het uit de markt nemen van het groote quantum eieren had natuurlijk voor heel de eieren productie beteekenis. Maar zouden de eierenprijzen niet zijn opgeloopen dan zouden voornamelijk vreesde Jhr. van Citters de coöperatieve productie voor ver dere inzinking zijn behoed en niet de vrije handel, met zijn groote beteekenis op de lichtere zandgronden. Hij vroeg dus of in de Toekomst, bij een maatregel voor het vol gende jaar b.v., beide, zoowel de coöperatie als de vrije handel zullen geholpen worden. Welnu dat heeft de bewindsman toegezegd. Wellicht dan mot medewerking der gemeen ten. Voorts beloofde de bewindsman aan Prof. Steger het opslaan in buitenlandsche koel huizen zooveel mogelijk te zullen beperken. Overigens had de regeering van te voren maatregelen genomen, waardoor financieel risico door het. gedeeltelijk opslaan in bui tenlandsche koelhuizen vermeden werd. Morgen passeeren de varkens en de sche pen de crisisrevue. INTIMUS. Bolivia. Staat van beleg afgekondigd. Tengevolge van zich uitbreidende volksbe- toogingen tegen Paraguay is, naar Reuter uit La Paz meldt, in geheel Bolivia de staat van beleg afgekondigd. Brazilië. De strijd tegen de rebellen. De Bondstroepen, die den opstand in Sao Paolo bestrijden, doodden, volgens een Reu- terbericht uit Sao Paolo, vijftien rebellen en bezetten het dorp Manoel Joaquin, het knooppunt van de spoorwegen, die den staat Sao Paolo met het Zuidelijk gedeelte van den staat Mina Geraes verbinden. De conferentie van Ottawa geopend. Met veel militair vertoon is Woensdag de economische conferentie van het Britsche gemeenebest te Ittawa geopend met een re devoering van Lord Bessborough, den gou verneur-generaal van Canada, De gouver neur generaal wees er op dat deze confe rentie misschien de belangrijkste is welke voor het Britsche wereldrijk ooit is gehou den. Hij las een boodschap voor van den koning van Engeland, waarin deze verklaart dat het Britsche gemeenebest is opgebouwd op de basis van samenwerking en dat de con ferentie de laatste krachten van het wereld rijk in beweging moet brengen en derhalve ook de wereld een nieuwe stoot moet geven op den weg naar welvaart. De Canadeesche premier, Bennett, bracht vervolgens de dank der vergadering over. Alle aanwezigen, met inbegrip van de Ieren, verhieven zich van hun zetels en keurden een adres van antwoord aan den koning goed. Canada, aldus Bennett, wil Engeland voor stellen de lijst van van douanerecht vrijge stelde goederen uit te breiden, de tot nu toe geldende voorkeurstarieven te handhaven en hun aantal te vermeerderen door een speciale lijst artikelen, welke Engeland, zon der schade van de Canadeesche industrie, zeer goed zou kunnen leveren op de Canadee sche markt. Als tegenprestatie verwacht Ca nada van Engeland de handhaving der be staande voorkeursrechten en een uitge breide toepassing op Canadeesche grond stoffen en halffabrikaten welke Engeland importeert. Namens de Engelsche regeering sprak Baldwin vervolgens van de groote verwach tingen welke men in het geheele Britsche empirium van deze conferentie koestert. De werkelijke beteekenis van Ottawa ligt hierin dat men gekomen is tot het punt, waar de wegen zich scheiden. De eene leidt tot de ontwikkeling van de zuiver nationale be langen, de andere evenwel tot een nauwere eenheid van het wereldrijk. 70 pet. van den handel van het Britsche wereldrijk wordt nog met het buitenland gedaan, terwijl slechts 30 pet. valt op den handel binnen het wereld rijk. Er is dus rijkelijk gelegenheid den Rijks handel te vergrooten. Het herstel zou mis schien spoediger kunnen komen dan men gelooft. Indien een ieder bijdraagt tot de ge meenschappelijke zaak, wat geschieden kan zonder schade aan de nationale belangen, dan moet zulks ten slotte leiden tot een ver meerdering van den Britschen Rijkshandel. Dit is, met het oog op de wereldcrisis voor de conferentie de belangrijkste kwestie. De oplossing dezer kwestie zal heilzaam wer ken op den wereldhandel en de prijzen der grondstoffen. Hiervoor is vóór alles het- her stel van het vertrouwen noodig. Te dien einde moeten de bestaande belemmeringen voor den handel, in het bijzonder de hin derlijke contingenteeringsstelsels en de de- viezenbeperkingen worden opgeheven. Dit stelt evenwel weer tot onvermijdelijke voor waarde de oplossing van de herstel- en oor- logsschuldenkwestie en een verlichting van de belasting en de rentelast. Na de redevoering van Baldwin zetten de vertegenwoordigers der Dominions en van Indië hun standpunten uiteen. De Australische minister Bruce legde o.m, den nadruk op de beteekenis van de confe rentie van Lausanne welker arbeid te Ottawa en ter as. economische wereldconferentie moet worden voortgezet, ten einde te gera ken tot een langzame verbetering der wa- renprijzen en een vermindering van de las ten der debiteurstaten.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5