DE TOESTAND IN PRUISEN. Het Mysterie der Eeuwige Jeugd IJMUIDER COURANT VRIJDAG 22 JULI 1932 Nieuwe onlusten in Berlijn. BERLIJN, 21 Juli (Wolffbureau). Om streeks middernacht hadden een 200-tal com munisten zich op den Kottbuser Danun in Oost-Berlijn verzameld, waar zij een tram en een autobus aanhielden en de passagiers dwongen uit te stappen. Daarna sneden zij de electrische leiding van de tram door en trachtten de autobus, na alle ruiten te hebben verbrijzeld, omver te werpen, hetgeen echter door het Ueber- fall-commando werd verhinderd. Bij het verschijnen van de politie vluchtten de daders, en openden uit schuilhoeken het vuur, dat door de politie werd beantwoord. Politiemannen werden niet gewond; een van de demonstranten overleed kort nadat hij in het ziekenhuis was gebracht aan de bekomen verwondingen. GELSENKIRCHEN, 21 Juli (Wolffbureau). Gisteravond zijn leden van het Eiserne Front en Nationaal Socialisten slaags ge raakt. Drie Eiserne Front-mannen werden ern stig gekwetst door revolverschoten; de dader is gearresteerd. BERLIJN. 20 Juli (Wolffbureau). De afgezette Pruisische regeering publiceert een verklaring, waarin zij opkomt tegen ver schillende beweringen in von Papens radio rede, welke door niets zijn bewezen. Ook heeft hij haar daaromtrent nimmer iets medegedeeld. Onjuist is de bewering, dat. de ministers hebben geweigerd met von Papen samen te werken, zij hebben alleen geweigerd gehoor te geven aan de oproeping van een niet tot d-e Pruisische rege?ring behoorende persoon lijkheid voor een zitting daar de rijkskanse lier of rijkscommissaris daartoe niet het recht heeft. Kcrrl is meer dan tevreden. STUTTGART 20 Juli (Wolffbureau.) In een rede gaf Kerrl, de Nat. Soe. voorzitter van de Pruisischen Landdag uiting aan zijn vreugde dat de Rijks regeering naar aanleiding van zijn brief van Dinsdag zoo snel was op getreden en dat op een wijze, die hij met bij- zonde r€ vreugde begroette. Een rijkscommissaris had hij niet verlangd maar hij verheugde zich over de benoe ming. Thans kan 31 Juli in kalmte en vrede voorbijgaan, de dag van 20 Juli is een mijl paal in de geschiedenis van het Duitsche volk. Thans geen tijd om te ontwapenen. PARIJS. 21 Juli (Reuter). De Fransche pers is ongerust over de nieuwe concessie, welke de Kanselier aan de Hitlerianen heeft 'gedaan. Wel zijn zij van meenimg dat hij, reke ning houdend met de verhouding tussehen Rijksweer en het Hitlerleger, misschien een burgeroorlog heeft voorkomen Da bladen verklaren ook, dat het thans zeker niet de tijd is te ontwapenen en het verdrag van Versailles te verlichten. LONDEN, 21 Juli (Reuter). De Britsohe ochtendbladen besteden zooveel aandacht aan de gebeurtenissen in Berlijn, dat de overige belangrijke gebeurtenissen van gisteren, zoo als de wijzigingen in het Italiaansche kabinet de publicatie van het ontwerp van het ont- wapeningsbesluit te Genève en de confe rentie te Ottawa op den achtergrond wor den gedrongen. Over het algemeen bepaalt men zich echter tot het geven van de feiten zonder commentaar, zooals deze van de Berlijnsche correspondenten worden ontvangen. Alleen wordt hier en daar de vraag ge steld of 'het optreden van de Rijksregeering wel wettig is. HET PRUISISCH KABINET BIJEEN. OOK DE ANDERE MINISTERS MET GEWELD AFGEZET? BERLIJN, 21 Juli (VD.) Het uit zijn functie afgezet Pruisisch kabinet is heden morgen om 10 uur bijeengekomen ter be spreking van den toestand. De gevolmachtig de, Rijkscommissies voor Pruisen Dr. Bracht, heeft intusschen ook tot de overige leden van de Pruisische regeering die uit hun functies zijn gezet doch hun functies nog niet hebben overgedragen, de vraag ge steld op welke wijze zij uit hun functie wenschen te worden ontheven. Zooals bekend is, is ook de Pruisische mi nister van binnenlandsche zaken Severing volgens een opgemaakte overeenkomst met geweld uit zijn functies ontzet en ditzelfde zal thans waarschijnlijk met de overige mi nisters geschieden. Berlijnsche persstemmen. Verschillende ochtendbladen bespreken he den nogmaals de benoeming van een Rijks commissaris in Pruisen en het afzetten van alle Pruisische ministers. De „Germania" schrijft onder den titel: „De steen rolt", o.a.: Dit is een weg van experimenten in strijd met de grondwet, van welken men niet weet of hij ook weer terugleidt, of dat hij ten slotte in nog gevaarlijker experimenten zal eindigen. Wat de regeering thans begonnen is, is geen maatregel van orde, maar een militair-politieke daad, welke het bereiken van binnenlandsche politieke doeleinden als grondslag heeft. Dat bij deze actie evenals bij de uit het duister te voorschijn gekomen en in het duister voorbereidende vorming van de huidige regeering, een vroeger lid van het Centrum aan de leiding deelneemt, is een smartelijke verrassing. Tegen 31 Juli is het geheele Duitsche volk opgeroepen óm te beslissen over de vraag, of het geregeerd wenscht te worden onder den staat van be leg van militairen, of door breedziende poli tieke leiders. De ,3örsenkurier" betoogt, dat het te be treuren is dat de hoogste beambten van een staat geen gevolg willen geven aan een ver ordening die op grond van de grondwet is uitgevaardigd, omdat zij deze in strijd met de grondwet achten. Zij moeten zich tot 't Rijksgerechtshof een beslissing heeft geno men, hierin schikken. De onpartijdigheid van het Rijksgerechtshof staat buiten twijfel. De „Vorwaerts" verklaart, dat Severing slechts voor het geweld is geweken en be toogt dat de gang van zaken voor de sociaal democratie de verplichting inhoudt, den strijd tegen den nationaal-socialistischen terreur in het rijk met vertienvoudigde energie voort te zetten. Deze strijd kan on der de huidige omstandigheden nog als ver kiezingsstrijd gevoerd worden. Hij zal op 31 Juli zeker niet ten einde zijn en van de ver houdingen, die dan zullen ontstaan, zal het afhangen, met welke middelen hij verder zal worden gevoerd. Amerikaansche Persopinies. De New Yorksehe bladen brengen groot opgemaakt de berichten over de gebeurte nissen in Pruisen. De „Herald Tribune" ziet in het optreden van de Rijksregeering een concessie aan Hitier en Hugenberg en be weert dat Minister Schleicher voornemens is door het overdragen van de politiebe- voegdheden aan den Rijksweer, de controle over de S. A. in handen te houden. De „New York Times" ziet in het optre den van Von Papen de herleving van het oude Duitsche regime van tucht. Het blad verwacht in de naaste toekomst een coalitie tussehen Centrum, Duitsch-Nationalen en Nationaal-Socïalisten. DINGELDEY RICHT VERWIJTEN TOT HET CENTRUM. HITLER DREIGT. BERLIJN, 21 Juli (V. D.) In een openbare vergadering van de Duitsche Volkspartij te Osnabrück, heeft de leider dezer partij de Rijksdagafgevaardigde Dingeldey het woord gevoerd. Hierbij v kwam hij tenslotte tot de gebeurtenissen in Pruisen. De jongste verkie zingen hebben het duidelijk bewijs geleverd, dat- de regiering van de zwart-roode coalitie niet meer in overeenstemming is met den wil van de meerderheid van het Duitsche volk. Daarmede is het oogenblïk voor de tegen woordige regeerders gekomen af te treden en de macht aan de oppositie over te laten. Doel bewust hebben de coalitiegenooten dit tot dusver weten te verhinderen. Dit verwijt kan in het bijzonder tot het Centrum gericht worden, dat het in de hand heeft gehad deze ontwikkeling te voorkomen. In een rede te Bremen betoogde Adolf Hitler o.a., dat de re ge erin g-Von Papen een buitengewoon milde regeeiing is, ofschoon toch eindelijk een aanvang is gemaakt met doortasten. Doch de heeren zullen zich er over verwonderen, wat hun wacht in het ko mende Derde Rijk, want de rekening voor alle ellende, alle vervolgingen van zijn mede strijders en kameraden is nog niet vereffend, ook niet de afrekening met de Marxisten die millioenen Duitschcrs uit hun werk verdron gen. „De groote afrekening komt nog". MUNCHEN, 21 Juli. (V. D.) In een artikel onder het hoofd „Het einde van het Severing spook", schrijft de „Nation aal-Socialistische Korrespondenz" o.a.: De Rijksregeering heeft na het openlijk uitbreken van den rooden burgeroorlog in Pruisen de eenige consequen tie getrokken, die er voor de hoogste autori teiten tot herstel van de orde en de veiligheid was. Severing heeft met zijn snelle ontzetting uit zijn ambt een even roemloos als lang- verdïend einde gevonden. Steeds heeft het systeem-Severing gediend om de roode dic tatuur uit te voeren. Spoedig zal gerechtelijk een onderzoek tegen de hoofdschuldigen van het systeem moeten plaats hebben. De groote afrekening komt nog. De Nation aal-Socialis tische staat zal voor rechters weten te zor gen. Protest van de Duitsche Staatspartij, BERLIJN, 21 Juli. (V. D.) Het bestuur van de Duitsche Staatspartij heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin het protesteert te gen de maatregelen van de Rijksregeering in Pruisen.- Het optreden van het Rijkskabinet Von Papen-Schleicher, beteekent ee"n ernsti ge schending van de historische positie van Pruisen en van de Rijks-eenheid Het vernietigt de staatsrechtelijke vrijheid op het oogenblik van belangrijke politieke be slissingen. Het ondermijnt de autoriteit van den staat en de kracht van het rijk in den strijd om de gelijkgerechtigdheid van Duitsch land en de nationale vrijheid. De Duitsche Staatspartij wijst tegelijkertijd de redenen voor deze maatregelen van de hand. Fransche- en Engelsche persstemmen. LONDEN. 21 Juli (V.D.) De politieke ge beurtenissen te Berlijn worden door de Lon- densche' bladen rustig en zakelijk opgeno men. De „Times" publiceert, een uitvoerig verslag van de gebeurtenissen. De „Moraingpost" meent dat de maatrege len van de Duitsche regeering in de eerste plaats gericht zijn tegen "'het communistisch gevaar. De „Daily Telegraph" zegt, dat de gebeur tenissen niet in strijd zijn met de grondwet, De „Daily Exipress" bewondert den moed van Hindenburg, die op zoo krasse wijze heeft durven ingrijpen. De „Financial News" is van meening, dat Von Papen thans definitief van den steun van het Centrum en van gematigd links heeft afgezien. Ds „Daily Herald" meent, dat het optre den van de Duitsche regeering de vernietiging van de democratie beteekent. Wanneer de democratische krachten in Duitschland eens gezind zouden zijn, dan zouden de nationale krachten deze actie niet kunnen doorzet ten. PARIJS, 21 Juli (VD.) De Parijsche bla den nemen tegenover de gebeurtenissen in Duitschland een afwachtende houding aan Wel wordt eenige vrees tot uiting gebracht over de versterking van de nationale re- georing in Duitsdhland, die het gevolg van de genomen maatregelen kan zijn. De „Echo de Paris" ziet in de gebeurtenis sen een bedreiging en spreekt over een be zitting van het Saargebied door Fransche troepen. Da Socialistische ..Populaire" schrijft, dat de Duitsohe republiek Woensdag zijn laatste pijler verloren heeft. Een vreeselijke slag is tegen de arbeidersklasse gericht, een slag die als een ware provocatie kan worden be schouwd. Voor de democratie en liet socia lisme is Woensdag een catastrophale dag ge weest, want Duitsdhland is aan' de hoogste militaire dictatuur onderworpen. Grzesinski c.s. worden vervolgd. BERLIJN, 21 Juni (V. D.) Tegen Grzesinski, Weisz en Heimansberg is op grond van 3 van de Noodverordening van den Rijkspresi dent van 20 Juli inzake' het afkondigen van den staat van beleg in Berlijn in de provincie Brandenburg een strafvervolging ingesteld. Zooals bekend is stelt I 3 op verzet tegen bevelen van den militairen bevelhebber ge vangenisstraf of geldboeten tot 15.000 mark, Aanklacht tegen de Rijksregeering. LEIPZIG, 21 Juli (V. D.) De directeur van het ministerie dr. Badt heeft heden de aan klacht van de voormalige Pruisische regeering tegen de benoeming van een Rijkscommissa ris en de maatregelen van de rijksregeering bij het Staatsgerechtshof afgegeven. Het Staatsgerechtshof heeft de behandeling van de zaak vastgesteld op Zaterdag 23 Juli om 10.30 uur. De inhoud van de aan klacht. De inhoud van de Pruisische aanklacht en eisch heeft de strekking, dat aan de Rijks regeering wordt verboden vóór de definitieve beslissing van het Staatsgerechtshof over de grondwettigheid van haar optreden tegen Pruisen maatregelen van welken aard ook te nemen. De beteekenis is deze, dat de rijksregee ring voor dat de grondwettigheid van haar handelwijze vaststond niet tegen Pruisen had mogen optreden en dat zoolang in Prui sen alles bij het oude had moeten blijven. De benoemde Rijkscommissaris zou dan zoolang niets kunnen uitrichten. Een verklaring van Melchcr. BERLIJN, 21 Juli (Wolff). De nieuwe Berlijnsche politie-president Melcher heeft hedenochtend de vertegenwoordigers van dc pers ontvangen, en zei, dat hij zijn functie denkt te vervullen, zooals hij dit in zijn der tigjarige pract-ijk als Pruisisch beambte steeds heeft gedaan, niet als vertegenwoor diger van een partij, doch als dienaar van het algemeen belang zonder aanzien des persoons, naar recht en gerechtigheid. BERLIJN, 21 Juli (Wolff). Hedenoch tend heeft dr. Bracht de leiding van het Pruisische kabinet overgenomen. Hedenmid dag zal de eerste zitting van het Pruisi sche kabinet onder voorzitterschap van Von Papen gehouden worden, waarbij het kabi net vermoedelijk door de staatssecretarissen voltallig zal worden gemaakt. De drie voornaamste functies in het ka binet worden vervuld door Von Papen als minister-president, en dr. Bracht, binnen landsche zaken, terwijl voor financiën ver moedelijk de staatssecretaris van 't mini sterie, Schleusener in aanmerking zal komen. MUNCHEN. 21 Juli (Wolff) De Natio naal socialistische persdienst schrijft, dat de maatregelen van de Rijksregeering vrij wel de eenige mogelijkheid in Pruisen wa ren om de orde en rust te herstellen. Om het kwaad met wortel en tak uit te roeien moest men wel beginnen met de liooge auto riteiten. BERLIJN, 21 Juli (Wolff). De plenaire zitting van den Rijksraad, welke hedenmid dag bijeen zou komen, is met het oog op den politieken toestand in Pruisen uitgesteld. RENé BAZIN t PARIJS, 21 Juli (Reuter) De bekende schrijver René Bazin, lid van de Academie Francaise is overleden. OORLOGSTOESTAND IN ZUID. AMERIKA. MOBJ1LISATIE IN PARAGUAY. BUENOS AIRES, 21 Juli (V. D.) Naar uit Asuncion gemeld wordt, hebben de troe pen van Paraguay het fort Pitiantuta na een strijd van 48 uur op de Boliviaansche troepen heroverd. Het Paraguaysche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat van de Paraguaysche troe pen drie man gedood, en acht gewond wer den. De verliezen der Boliviaansche troepen moeten veel grooter zijn. Groote hoeveelhe den munitie werden buitgemaakt. Volgens nog niet bevestigde radioberich ten zouden Paragaysche troepen aan de Bo liviaansche grens worden geconcentreerd. De regeering van Paraguay heeft alle op het oogenblik in Europeesche hoofdsteden vertoevende officieren teruggeroepen. Volgens berichten uit La Paz heeft dë Boliviaansche regeering eveneens voorberei dende maatregelen getroffen en heeft daar voor reeds een crediet van de Boliviaanschë Staatsbank gekregen. De Boliviaansche generale staf spreekt alle geruchten tegen, volgens welke de al- gemeene mobilisatie zou zijn afgekondigd of- reserves zouden zijn opgeroepen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 21 Juli. Ondertrouwd 20 Juli: E. Vrielink en M. F. Brenneckee; G. P. Lettmann en E. Heffele;' H. J. H. Suisman en H. J. Spierings; D. Boontje en A. Faber; D. Peetoom en K. Wag ner; J. Klooster en A. J. Hofstee; T. v. d. Berg en E. M. Falk; A. van Schooten en M. A. Lührmann; F. C. Verzeilberg en G. de Lang; C. C. Dijt en A. T. Wigchert; P. Zuid- weg en M. A. Kruyver; P. Cruni en M. J. C. Opstal; C. J. Schot en E. Prins. Getrouwd 20 Juli: J. G. Korzelius en T. G. Verhorst; A. van Norden en G. M. Wijkhui zen; T. A. Wigcherink en- M. A. van Straa- ten; N. J. van Dijck en M. W. Smit; I. F. Hooning en A. A. van Doorn; L. J. Oerlemans en M. L. Kucerovó; W. de Rooy en A. Faber; A. J. Langeveld en A. C. Lof; P. Sival en F. Baarda; L. J. A. Molmans en P. Lange veld. Bevallen 19 Juli; W. J. J. DraijerBeil- schmidt, d.; 20 Juli; H. G. de VriesGroot- hedde, z. Overleden 18 Juli: T. M. van Rossum, 42 j., Schreveliusstraat; 19 Juli: A. v. d. Lende- Klos, 73 jaar, Olmenstraat. Tijdens de arrestatie van de Berlijnsche politie-autoriteiten: Rijfcsweersoldaten be waken den ingang van het politiepresidium. FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneele roman door WALTHER KLOEPFFER. 33) „Ja, maar de struot-uurformules zijner- pre- paraten hield hij voor iedereen en zelfs voor mij geheim". „U weet dus niet, hoe het hypnail en het antihypnal worden vervaardigd". „Neen". Het klomk oprecht. „Had Mr. Devil een hoeveelheid dezer beide stoffen hier?" „Niet hier; wel in het laboratorium, in de groote brandkast, die in zijn werkkamer staat". Klaus voelde hoe hem een pak van het hart viel. Het antihypnal was gevonden en daarmede konden zoowel Tommy Angel als de overige slachtoffers van Devil genezen wor den. De slappeling in den leunstoel tegen over hem, maakte niet den indruk, tot een leugen in staat te zijn. „Nu nog een laatste vraag mijn waarde. Lux is niet uw ware naam. Kom, kom. houdt u niet van den domme, 't Is toch maar al te begrijpelijk, dat de vroegere assistent van Devil uit Philadelphia, rich te New York niet onder zijn waren naam ophoudt. Het was Klaus namelijk juist ingevallen, dat Peter hem indertijd iets verteld had van een man, die tegelijk met Devil uit Phila delphia was gevlucht. Die man kon slechts Lux zijn. ,.Ik heet eigenlijk Ned Carpenter, gaf deze tenslotte toe. Het werd hem steeds onbe haaglijker te moede. Deze duivel wist ook alles! Nu begon Klaus den toestand te overzien. Dat Lux het dubbelleven van Devil bevestig de, was voor hem geen nieuws. Devil had Angel slechts daarom als slachtoffer uit gekozen, omdat de vermaardheid van den ouden professor en diens waardevolle grond bezit hem bijzonder van pas kwamen. Klaus verzocht Kellogg, het kruisverhoor te mogen sluiten. En terwijl Lux door twee rechercheurs werd weggevoerd, vertelde hij nog: „Die geschiedenis met den manchetknoop is nu duidelijk 'genoeg. Er bestaat slechts één paar en dat behoorde Devil. Nadat deze onder het masker van Angel te Lugano af scheid had genomen van Inez de Castro, ontvoerde hij mijn broer. Bij die gelegenheid verloor hij een der manchetknoopen op het vooruitspringend muur-gedeelte van het Cecil Hotel. De andere knoop was voor hem waardeloos geworden en had hij achteloos in de lade van zijn toilettafel geworpen. Zoo zit dat zaakje". De heeren stonden op. Mr. Kellogg legde zijn hand op Sander's schouder en sprak: „U bent een verduiveld slimme vogel, mister Sander. Maar nu gaan we naar huis. Mijn vrouw wacht met het diner; ze heeft me vanmorgen dringend verzocht, u en Gra- vestram mee te brengen. Vier uur later stoomde een lichte kruiser, die de Sterren- en Streepenbanier aan den mast voerde, naar het zuiden, in de richting van het Panamakanaal. Het schip werd ge volgd door een vliegtuigmoederschip met drie Dorniemiachmes aan boord. Een onderzee boot sloot het geheel. Amerika was vast be sloten-, het nest met één slag uit te roeden. Kort te voren had Klaus Sander een on derhoud met den commandant der kleine vloot. Hij verzocht hem vriendelijk, zijn bij zondere zorg te willen besteden aan de kleine Atimeh. Dat was Klaus Sanders dank voor de vier dagen op het Isla del diabolo. HOOFDSTUK XVHI. Op het dek van een kleine stoomboot, die van Manhattan komend in de richting van Staten Island voer, zaten twee dames en een heer in ernstig gesprek: Klaus, Gussy Sander en Inez de Cas'tro. In de verte doken de gebouwen van New Brighton op. Een lichte bries deed de golven krullen. Het Mep tegen negen uur. De „Old Billy" meerde aan de kade en een auto bracht de drie passagiers naar het vliegveld van Staten Island. Al naar mate men het doei der reis naderde, werd mevrouw Sander onrustiger. Een vreeselijke twijfel kwam bij haar op. Zou Peter komen? Hoe zag hiij er uit? De tranen kwamen haar in de oogen. Kl-aus sprak haar bemoedigend toe doch het gaf niet veel. Aan den ingang der wachtkamer werden ze begroet door inspecteur Gravestram, die een arrestatiebevel voor den Japanner in den zak had. De politieman blies geweldige rookwol ken door zijn pijp en sprak: „Let u maar eens goed op het gezicht van den Jap, als ik hem grijp!" Eindelijk, nadat men bijna twee uur had gewacht, verscheen aan den zuid westelij ken horizont een stip die met de seconde grooter werd. Na een paar minuten stelde Kl-aus vast, dat het inderdaad de „Condor" was: En ja, nu beschreef de zilveren vogel een prachtige cirkel; de piloot kende zijn vak. Klaus gaf de dames den raad, in de groote hangar te wachten. Hij zelf stormde met Gravestram naar de landingsplaats: twee ■mannen klommen uit het toestel. Re ter! Peter!" brulde Klaus. Het volgende oogenblik had hij zijn broeder in de armen Kamara maakte een beteuterd gezicht, daar hij zich de landing toch wel een weinig anders had voorgesteld. Hij keek nog veel dommer toen Gravestram hem de hand op den schou der legde en gemoedelijk sprak: „In "nm der wet: u bent gearresteerd!" Peter zag slechts zijn broer en kreeg tranen in de oogen Nu pas geloofde hij aan zijn redding. Hij sloeg zijn arm om den schouder van Klaus en sprak ontroerd: „Je bent een slimme kerel. Klaus!" Klaus weerde vroolijk af. „Daar spreken we wel la-ter over, beste Peter. Eerst een kleine verrassingschrik niet.... Gussy „Gussy! Wat? Is ze hier? Dat bedoel je toch, nietwaar?" Peter keek met zijn kort zichtige oogen zoekend in 't rond. Ach, daar kwam iets aangestormdEn reeds vloog het blonde vrouwtje, dat zich niet langer door Inez had laten weerhouden, in de wijd geopende armen van den professor. Klaus was zoo tactovl, zich om te draaien. Het wederzien had geen getuigen noodiga Hij keek Gravestram na, d'ie den gearresteer den Japanner nar den uitgang escorteerde. Na een kort poosje werd hij geroepen. Het was Peter. ..Beste Klaus, Gussy vertelt me zooeven dat je verloofd bent met miss de Castro. Wel gefeliciteerd, van harte gefeliciteerd, beste Kerel!" Klaus' hand deed pijn van den handdruk. „Kijk maar, Peter; - Inez komt juist hier heen!", zei Klaus met stralende 'blikken en ging haar tegemoet. Hij had zijn plicht vervuld en mocht nu aan zijn eigen geluk denken. Op de steenen vloertegels der New York sehe gevangenis klonken de voetstappen van vier mannen. De dienstdoende cipier, die als een spin in het net van zijn on 't midden geleigen plaats alle gangen kon overzien, salueerde toen de kleine groep hem voorbij ging. Hij had twee superieuren herkend: den chef der centrale recherche en den gevan genisdirecteur. Toen de heeren cel no. 444 genaderd waren, spral^ de directeur: ,,Hier is het, mister Kellogg!" En hij ontsloot zelf de deur. Op een houten brits lag een man in elkaar gedoken. Toen hij de vier binnentredenden -gewaar werd, keek hij hen met nijdige blik ken aan. Mr. Kellogg wendde zich tot een der vier heeren: „Herkent u in dezen gevangene den man, die u ontvoerd heeft, mister Sander?" „Ja", verklaarde Peter met tamelijk vas te stem. Het was hem nog steeds moeilijk den Yankee in de grijs'glinsterende oogen te zien. Ofschoon hij Devil den verschrikike- lijfcsten tijd van rijn leven te dainken had, gevoelde hij toch nog een weinig medelijden met hem. Want niemand zoo goed als Peter kende de diepte van den afgrond, waarin dit genie was gestort. Kellogg deed een pas naar voren. ,„Uw schuildmaat is tamelijk vol, mister Devil", begon 'hij. ..Als ik het eens goed na ga, vind ik alle gangbare misdaden op uw rekening. Beginnen we met den moord, nu tien jaar geleden. Op klaarlichten dag schoot u te Philadelphia uw collega De gevangene viel hem met een woedend gebaar in de rede: „Bespaar me alstublieft die oude geschiedenissen. Ik ben geen slap peling. Zie ik er soms naar uit, alsof ik iets wil loochenen? Ik denk er zeifs niet aan! Ik geef alles toe wat u verlangt: die geschie denis met den ezel uit Philadelphia, met professor Sander, met Tommy Angel en met het Isla del diabolo. U kunt uw relaas dus best achterwege laten. Ik ben geen laffe hond zooals Ned Carpenter, die om zijn beetje ellendig leven jammert!" Zijn stem beef de van woede. Klaus Sander wisselde een paar woorden met Kellogg en nam het gesprek over: „U hebt een paar leeldj'ke domheden begaan, Mr. Devil. Weet u dat?" (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6