Wr>\x SPORT EN SPEL. SCHAAKRUBRIEK A Bil |§j W&kWÊ Hü X IS m HÉ mm i m I M n m m 1 IS DAMRUBRIEK 99 01 05 H Z MAM- UT' Jl Hj X 0 H Q 99 01 Plaatwerk. Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas De toestand in Pruisen. Het Mysterie der Eeuwige Jeugd lïJSttJIDER COURANT ZATERDAG 23 'JULI 1932 ONDER LEIDING VAN A. J. G. TER HAAR en J. ZOONTJES TOURNOOI TE BERN. De volgende partij is uit de eerste ronde: IWit. Dr. A. Aljechin. Zwart: Sultan Khan. Caro-Kann -opening. 1. e2-e4 c7—c6 2. d2—d4 d7 d5 3. e4Xd5 c6Xd5 4. c2-c4 Pg8-f6 5. Pbl—c3 Pb8 - c6 6. Pgl-f3 Rc8-g4 7. c4Xd5 Pf6Xd5 8. Rfl - b5 a7-a6 9. Rb5Xc6f b7Xc6 10. Ddl—a4 Pd5Xc3 11. Da4Xc6f Rg4-d7 12. Dc6Xc3 Ta8c8 13. Dc3-e3 Dd7-b5 14. a2—a4 Rb5—c4 15. b2—b3 Rc4 d5 16. 0-0 Dd8—b6 17. Rel—d2 e7—e6 18. Tfl-cl Tc8-b8 19. Pf3-e5 f7-f6 20. Pe5c6 TbS—a8 21. Pc6-a5 Ke8-f7 22. Pa5 c4 Db6-b7 23. De3-g3 Rf8-e7 24. a4—a5 Ta8-d8 25. Pc4—b6 Rd5—c6 26. Tel—c4 Th8c8 27. Tal-cl Rc6-b5 28. Tc4-c7 Db7-e4 29 d4-d5 Kt7-g8 30. Tel —el De4—f5 31. ivd2-b4 Td8-d7 32. Tc7Xd7 Rb5Xd7 33. Rb4Xe7 e6Xd5 34. Dg3d6 Zwart geeft op. L. TUHAN-BARANOWSKI, Swiat Szachowy, Juli-Augustus 1931. wm. Mat in 2 zetten. PROBLEMATIEK EN PRACTIJK Dat de problematiek wel degelijk een groote waarde bezit voor hen die het spel practisch beoefenen getuigt onderstaand partij-fragment. In een Paaschtournooi uit geschreven door de Damvereeniging „Jozef Blankenaar" te Amsterdam kwamen het na een interessante opening tot onderstaande stelling. B. Dukel, IJmuiden. Zwart Wit H. C. Willems, Amsterdam. Stand in cijfers: Zwart 10 schrijven op: 3 4 9 13 14 16 18 21 22 en 26. Wit 10 schijven op: 15 29 30 33 34 36 37 38 "39 en 46. In deze stelling heeft Zwart voordeel door z'n gunstig opgestelden rechtervleugel te genover den eenigszins verwrongen stand van Wit. Wit was aan zet en speelde als volgt: Wit Zwart 1. 38—32 21—27 De sterkste en juiste voortzetting en in leiding tot damzet. 2. 32X21 16X27 3. 3732 gedwongen 27X38 4. 33 X42 14—20 5. 15X24 13—19 6. 24X13 22—27 7. 13x31 26X48 Op keurige wijze heeft Zwart z'n tegen stander in damzet gedreven. Beter ware ge weest om bij den derden zet een schijf als 15 te offeren. 8. 46—41 48 X 26 Zwart moet natuurlijk schijven gaan winnen. 9. 30—25 9—14 10. 39—33 20— 8 Er dreigde 4137 met dam afnemen 11. 29—23 8—30 12. 34—29 30—35 13. 36—31 Om nog remisekans te behouden wanneer Zwart 35—44 zou spelen. Wit antwoordt dan 23—18, 18—12, 12—7: 14—19 De inleiding tot de winst volgens het „Weiss-Motief". 14. 23X14 35—44 15. 14—10? Prachtig loopt Wit in de val 3631, 3126, 2621 en 2116 is remise. Zwart speelde dit echter omdat de partij toch an ders remise loopt. Thans is de tekstzet verloren. 44X47 16. 105 Denkt aan remise. 47x20 De verrassing. 17. 25X14 4—10 en Wit geeft zich gewonnen. Zeer mooi is hier de winst geholpen door Wit's zwak spel verkregen. TACTIEK EN TACTIEKVERANDERING. Onderstaand interessant partij-gedeelte kwam voor in den Haagschen Achtkamp 1930. Als goed tacticus heeft Zwart den te genstander zoolang mogelijk in het onze kere gelaten omtrent zijn plannen. De wijze, waarop hij nu den tegenstander een nadee- lig spelletje weet op te dringen verraadt den Meester. A. K. W. DAMME, Amsterdam Zwart Wit L. DE HAAN, Delft. Zwart 10 schijven op: 2 4 6 7 8 9 12 18 19 en 20. Wit 10 schijven op: 28 29 31 32 33 39 42 43 45 en 48. Zwart aan den zet speelt als volgt: Wit Zwart 1. 18—23 29X18 12X23 2. 42—38 20—24 3. 39—34 8—12 4. 31—27 9—13 5. 45—40 7—11 Wit is thans geheel overrompeld. Er dreigt 2429 enz. met doorbraak naar dam. Op. 2722 speelt Zwart 1217. Wit speelde in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. m 0 H Z u •ra -WirïKELï TRAWLER KAD E c34 KSt&k. v i Bjggl //N ZETCLPAMBI 1 OVERALLS «4 m X X ss 99 de partij 2721, waarop Zwart snel de winst forceerde. 6. 27—21 11—17 7. 21—16 gedw. 12—18 8. 40—35 6—11 9. 16X 7 2X11 en Wit heeft tegen de dubbele dreiging 1822 of 1116, 17—21 geen verdediging. CORRESPONDENTIE. J. N. Meerslag gaat voor alles. Dam en stukslag slaat men naar vrije keuze. Met September begint weer de competitie Speelavond Dinsdagavond. Opl. van de vraagstukken mochten wij van de volgende heeren ontvangen: P. Visser, J. Kuiper en J. Smit die. ze alle correct op loste. Tot slot dezer rubriek nog een fraai en moeilijk probleem voor onze oplossers ter af wisseling. De stand luidt: Auteur W. J. v. Voort, Nieuw Vennep. Zwart 12 schrijven op: 8 11 12 13 17 18 19 29 21 24 27 en 35. Wit 11 schijven op: 28 29 30 32 33 39 40 43 44 45 en 50. Wit speelt en wint. Een zeer fraaie compositie. Opl. en Corr. binnen negen dagen na het verschijnen der rubriek enz. JUBILEUM HAARL. DAMCLUB. De Haarlemsche Damclub ontving voor haar jubileumwedstrijden ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een groote zilve ren medaille van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. Maandagavond a.s. worden de nederlaag- wedstrijden ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan voortgezet. Voor de derde afdee- ling speelt dan de „Haarlemsche Damclub'" in tegen de Damclub „Haarlem" II-III. Rappe rijwielrolgenooten, Ridders van het ros van staal, Vaardig vlugge velovrienden, Mee-pousseerders van 't pedaal; Het aljaarlijksch buitenkansje Voor ons allen is er weer, Leg weer opgewekt uw duiten Voor een rijwielplaatje neer. Gloednieuw, glinsterend en glimmend Siert het strakjes weer uw fiets, Van uw goed gedrag getuigend, Is dat wat of is dat niets. Weg 't beduimeld oude plaatje Dat al lang niet meer beviel, 't Fonkelnieuwe glanst u tegen Voor een simpel achterwiel Zie het aan. is 't niet een plaatje En dit machtig kunstgewrocht Wordt u maar voor een rijksdaalder, (Is het niet te geef?) verkocht. Talm niet, er is nu nog keuze, Maar er is een wilde vraag, Zoek het mooiste uit den voorraad, De verkooper helpt u graag. Rappe raddraairolgenooten, Is uw plaatwerk al gedaan? Doe, als ik, uw plicht met vreugde, Je ontkomt er toch niet aan. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN UIT HAARLEM DE SCHIETPARTIJ IN DE DUVENVOORDESTRAAT. AlfredLingner te Essen aangehouden. De Duitscher Alfred Lingner. die j.l. Zater dag morgen vijf uur de Duvenvoordestraat in rep en> roer bracht en revolverschoten op twee rechercheurs loste, is op verzoek van dn Officier van Justitie te Haarlem in Es sen, waarheen hij de wijk had genomen, aangehouden. Onze lezers herinneren zich, dat de Haarlemsche politie bericht had ont vangen, dat het alhier wonende meisje van Lingner een brief van hem uit Essen had ontvangen. Het staat nog niet vast of hij zal worden uitgeleverd of dat hij te Essen berecht zal worden. in hét conflict met Paraguay te bemiddelen, van de hand heeft gewezen. Bolivia is overtuigd, dat de gebeurtenissen een minnelijke schikking onmogelijk maken. De Boliviaansche minister van Buitenland- sche Zaken is naar Washington vertrokken. WASHINGTON, 22 Juli. (Reuter). Voortdu rend worden aan Paraguay en Bolivia tele grammen gezonden om beide landen aan te sporen de vijandelijkheden te staken en het niet-aanvallend-verbond te teekehen. Van een schoonheidskoningin, Heimannsberg en andere autoriteiten gearresteerd Verzet tegen de uitzonderings verordening. De nieuwe bewindslieden voor de Radio. BERLIJN, 22 Juli (Wolffbureau) De vorige Berlijnsche politiecommandeur Hei mannsberg, majoor Enke en het Rijksba- nierlid Zalberg zijn hedenochtend vroeg op bevel van den militairen bevelhebber van Berlijn gearresteerd wegens overtreding van de verordening van den Rijkspresident van 20 Juli 1932 en naar het arrestantenlokaal voor officieren te Moabit overgebracht. BERLIJN. 2J Jul' rwvffbu>-eau) Vrij dagavond om 7 uur M.E.T. (dat is 7 uur 20 Amsterdamsche Tijd) zal dr. Bracht een radiorede houden. Zaterdagavond op hetzelfde uur spreekt de rijksminister van volksvoeding en land bouw, Freiherr von Braun en Dinsdagavond om 8.05 wordt een radiorede gehouden dooi den rijksweerminister gener. von Schleicher. De Rote Fahne voor 5 dagen verboden. BERLIJN, 22 Juli (V. D.) De Rote Fahne, die wegens de bezetting door de politie van de drukkerij als nooduitgave was verschenen is Vrijdagochtend in beslag genomen en voor den tijd van 5 dagen verboden. De samenstelling van het Staats- gerechtshof. BERLIJN, 22 Juli (V. D.) Het Staatsge- rechtshof, dat Zaterdag de aanklacht zal behandelen van de afgezette Pruisische minister tegen de maatregelen der rijksre- geering in Pruisen zal als volgt zijn samen gesteld: President Bumke. raadsleden Frïe- bel. Schmitz en dr Schwalbé en de Oberver- waltungsgerichtsrate dr. von Müller uit- Berlijn, dr. Gümbel uit München en dr. Striegler uit Dresden. Alle Pruisische ministers vervangen. BERLIJN, 22 Juli, (V. D.) Dr. Hirtsiefer heeft zich thans ook bereid verklaard, de loo- pende zaken van het door hem geleide Wohl- fahrt-ministerie over te dragen. De zaken zijn overgenomen door Staatssecretaris Scheidt. Hiermede zijn alle Pruisische ministeries door commissarissen vervangen. OORLOGSVERKLARING GEëlSCHT. Staat van beles in Bolivia. MINNELIJKE SCHIKKING ONMOGELIJK? LA PAZ, 22 Juli. (Reuter). In de republiek Bolivia is de staat van beleg afgekondigd. Ee ndichte menigte beweegt zich door de straten en eischt een oorlogsverklaring aan Paraguay. De Boliviaansche pers verzekert, dat de re geering van Bolivia geenszins van plan is een campagne te beginnen om de kwestie van het Chaco-gebied. LA PAZ, 22 Juli. (Reuter). Havas deelt me de, dat Bolivia een aanbod van Columbia om die zich voor advocaat uitgaf. Toen aan het eind van April mej. mr. Andrée Chantal, advocate in Parijs, twee brieven ontving uit Nice, inhoudende verzoe ken om een bontstel te betalen dat ze nooit gekocht had, en de verblijfkosten af te re kenen in een hotel, waar zij nooit een voet gezet had, begreep ze, dat er iets niet in den. haak was. Haar vermoeden bleek juist. In Februari vervoegde zich een aardige verschijning in toga op de rechtbank te Nice, die zich voorstelde als mr. Gisèle Chantal, advocaat. Zij bezat een perskaart, kranten knipsels met haar naam onderteekend en een map vol rechtsstukken en gebruikte haar drievoudige hoedanigheid van advocaat, journaliste en charmante verschijning als succesrijke introductie. Zij woonde in een groot hotel, maar op het moment van betaling, slaagde zij er in weg te gaan met medeneming van haar ba gage en achterlating van een rekening van 1872 francs. In Maart kocht ze een mantel met bontkraag voor 910 fr. „Ik ben advocaat en journaliste, en zal 1 April betalen," zeide zij. Het bleek een Aprilgrapje te zijn, want geld kwam er niet. En de winkelier schreef naar het door Gisèle opgegeven adres, aan AndréeZoo kwam het geval aan het licht en in de kranten. In Toulon kon ze dan ook als mr. Marthe Chantal geen geloof vinden. Zij kwam voor de politie en bleek te zijn de 21-jarige Mireille Raymonde Gisèle La- farge, journaliste. „Ik zal mijn excuses aan mr. Andirée Chan tal aanbieden omdat ik haar naam gebruikt heb. Maar ik kreeg er crediet door en had er plezier in." Het onderzoek in Parijs bracht uit, dat zij in vliegkringen verkeerde, waar men dacht dat ze dichteres was, in litteraire kringen, waar ze als journaliste beschouwd werd, en op redactie-bureaux, waar ze voor advocaat doorging. In Nice werden papieren en echte dossiers ontdekt, gestolen van mr. Andrée- Reeds op 14-jarigen leeftijd huurde ze een costuum ter waarde van 350 fr. onder valschen naam en vergat het terug te brengen. Zoo ook een fiets. Zij verlaat in 1925 het ouderlijk huis, wordt teruggehaald, ontvlucht weer, wordt cabaretière en danseresje in obscure gele genheden. Tot de triomf komt: in Febr. 1929 wordt ze in Nice tot Prinses van de Rivièra, tot schoonheidskoningin uitgeroepen. Feesten, gala's, foto's in de kranten. Maar ze wordt vergeten, tot haar geluk, want niemand kent haar als ze later in een toga verschijnt. In Parijs is ze gearresteerd. Volkomen on bewust van het bevel tot aanhouding, was ze zeer verrast plotseling twee rechercheurs op bezoek te krijgen. Eenigen tijd geleden was ze nog per parachute uit een vliegtuig gesprongen bij Parijs. Ze zei al die dingen puur voor plezier en uit scherts gedaan te hebben, zonder ver keerde bedoeling. Het parket in Nice zal dit dunkt ons niet met haar eens zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 Juli. Ondertrouwd 21 Juli; N. Koopman en W. M. van Bergen en Henegouwen; W. Bosch en C. van Norden; M. J. E. B. van Leeuwen en L. A. J. S. Wintershoven; J. Hessels en A. A. J. v. d. Loo; J. T. Erdtsieck en J. W. Wijn stroom; J. C. A. Beelen en M. J. Duijn. Getrouwd 21 Juli: W. S. Meijers en M. Hartendorp; J. A. v. d. Berg en A. M. Komen; J. J. van Doorn en H. E. Berghaus; W. G. A. M. van Willige en J. Philips; B. J. Nieuwenburg en J. H. Baas; H. W. J. Hoo ning en M. Dik; G. A. de Bock en N. Verdel; J. Visser en H. Kwak; P. Koopman en J. T. Uljee; N. G. Roos jen en M. Ott. Bevallen 18 Juli: M. W. de HeijHerzog, z.; 19 Juli: A. E. de Vriesvan Zijl, z.; 20 Juli: R. Braamvan Dessel. d.; B. J. C. Stringer—Schmehl, d.; A. WesterbekeDek ker, z.; 21 Juli: V. A. M. L. Korzelius Simonnovics, d.; M. Medemblik—Giessel- bach, z.: M. de Ruijter—de Maaijer, z. Overleden 19 Juli: R. F., 18 d„ z. v. A. J. Lommers, Bisschop Ottostraat; 20 Juli; J. Grombouw, 91 j., Anslijnstraat; A. v'. d. Sluijs, 71 j., Jansstraat: J. Th. Kloos, 68 j., Olycanstraat; 21 Juli: B. Groeneveld, 78 j., Kleverlaan. FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneele roman door WALTHER KLOEPFFER. 34) „Maar al te goed; had iik beter uit mijn oogen gezien, dan hadden de heeren me hier wel niet komen bezoeken. Ik heb ©en vrouw als quantiité negligahLe beschouwd, heb een lafaard mijn vertrouwen geschonken en me door een man laten beet nemen: dat alles wreekt zich nu". Klaus haalde de schouders op. „Daar is nu eenmaal niets aan te veranderen. Mr. Devil. Doch iets anders: zou u mij willen zeggen welk doel u had met de vestiging van uw kliniek in de Fifth Avenue? Ik 'kan u na tuurlijk niet dwingen. Maar eerlijk gezegd stel ik er wel ©enig belang in De Amerikaan dacht even na, voor hij ant woordde: „Him, hm, dat geheim wil ik u graag vertellen, ik wilde geld verdienen". „Zoo; geld verdienen! Ik begrijip het: de platinamijn bracht niet meer voldoende op. En u wiillde een stad op het Isla del diabolo tot eiken prijs in stand houden, nietwaar? Zoo bedoelt u het toch?" Mr. Devil knikte bevestigend. Klaus Sander vervolgde: „Dat is alles goed en wel. Maar had u geen andere beweegrede nen? Misschien redenen van minder ego'ïs- tischen aard; redenen die uw straf verlich ten konden!" „Spijt me geweldig, geen antwoord on dezo vraag te kunnen geven; ben nooit een lafaard geweest!" Klaus schudde het hoofd. „Rekening houdende met uw karakter, kan ik niet goed aannemen, dat geld uw eenige drijfveer is geweest, Mr. Devil. U moogt niet vergeten, dat ik u weken lang heb .^ade- Wat'bent u toch een slimme vogel", hoonde de Yankee. „En nu verbeeldt u zich mis schien, dat ik u ga vertellen wat er hier in dezen schedel omgaat, nietwaar? Dan vergist u zich toch geweldig!" „Zooals u wilt, Mr. Devil; ge bunt het ook voor u houden; ik weet toch waar aan ik me te houden heb". „Niets weet u!" schreeuwde de gevangene. „Wat zou u kunnen weten? Hebt u Röntgen- oogen?" liet 'hij er spottend op voligen. Klaus bleef rustig. „Ik zal u eens r-;gen wat uw voornaamste beweegreden was machtswellust. O, ik kan me voorstellen wat het zeggen wol, als op uw wandelingen dooi de ziekenzalen honderden paren oogen in slaafsche onderworpenheid op u waren ge richt. U voelde zich goddelijk verheven! U kunt het natuurlijk loochenen, maar Als door een adder gebeten sprong Devil in de hoogte. Hij trad op Klaus toe en spuw de hem de woorden letterlijk in 't -gezicht: „Niets loochen iik, vervloekte hond! ZZzb ik je niet reeds gezegd, dat ik geen Ned Car penter ben? Ja, aangebeden 'hebben, ze "Tij, afgebeden als een god! Adderg©brc:.r' —eet je wat het beteekent, het leven en welzijn van duizenden in de hand te hebben? Weet je wat het zeggen wi'l, heer over leven en dood te zijn? Wat het zeggen wil. koningen en milliardairs aan je voeten te zien; ik heb tempel te zijn, waarheen duizenden pelgrims komen? Neen, dat weet je niet, jij armzalige speurhond. Maar ik, ik weet het; ik heb dezen welust tot in den ecxesseai ondergaan, ik zou de wereld met de scherpte van mijn verstand veroverd hebben, indien ik niet ge struikeld was over een bespottelijken kikks: Zijn woorden gingen als een heete, giftige adem door de eel; zijn grijze oogen geleken een paar steekvlammen, waarmede hij Klaus Sander verzengen wilde: „Ik, ik steeg, hooger, altijd hoogertot jij, vervloekte hond, mijn weg kruiste. Hond, hondsgebroed, jij bent schuld aan alles; jij hebt mijn droom vernietigd; 't is jouw schuld dat het Isla del diabolo, mijn levenswerk, teloor is ge gaan! O, hond, hond, hoe haat ik je Hij strekte zijn vingers uit om ze als m paar klauwen in Sander's oogen te slaan Hij greep in de leege ruimte. Bliksemsnel was Klaus ter zijde gesprongen; de aan den muur geketende gevangene kon hem niet vervolgen. Klaus hernam rustig: „Mr. Devil, ik heb medelijden met u. Maar op die ananier zulit ge uw toestand niet verbeteren. Ik wil u echter een voorstel doen. U hebt buiten gewone dingen ontdekt, dingen, waarmede u de mensdhlheid gelukkig kunt maken. Doe afstand van uw geheimen, Mr. Devil ge '"-:nt er een deel van uw zonden door -boeten. Wees een waarlijk groot man! Doe het! Ik ben er van overtuigd, dat de rechters er rekening mee zullen houden en een buitengewoon man op buitengewone manier zullen behandelen" Een hoonlach ging door de cel; een koude, door merg en been snijdende hoonlach. „Dat zouden jullie wel willen, hè? Oogsten, waar jullie niet gezaaid hebtNeen, hoe slim dat mensclhengebroed toch is! Voor een paar simpele jaartjes leven zou ik een schat verkoopen, welke rijkdom jullie zelfs niet kunt vermoeden!" Hij rekte zich uit in zijn volle lengte. „Nooite begrijp jullie, nooit zal ik één mijner ontdekkingen prijs geven; liever sterf ik zeven maal! En nu is het uit. finaal uit; Ik spreek geen woord meer. Ik wil rust hebben, rust. En dit is -mijn laatste woord". Uitgeput liet hij zich op zijn brits vallen, draaide zijn bezoekers den rug toe en liet zich niet meer bewegen één enkelen letter te spreken. De met ijzer beslagen celdeur viel dicht als het deksel van een doodkist. Peter was zoo onder den indruk dezer confrontatie, dat hij nauwelijks kon staan. Toen de vier heeren een-maal buiten waren, zei hij tot Kellogg: „Zoo iets heb ik nog nooit meegemaakt. Deze man is een mengsel van genie en waanzin en boosheid", liet de politieman er op volgen. Hij stak een sigaar op. Hem, den crianinaMst was zooiets niet vreemd. Terwijl ze de trappen afdaalden zei hij tot Klaus: „Welnu, mister Sander, hebt u er al over nagedacht? Wilt u niet bij ons in dienst treden? Er wacht u een schitterende car rière". Hij meende het in ernst. Klaus schudde lachend het hoofd. Hij dacht aan zijn mooie Inez en aan het verre vaderland. Drie dagen later namen de gebroeders Sander en hun dames afscheid van elkaar. De loopplank was vol menschen; de „Reian- ce" gaf het laatste toekenGussy en haar man maakten zich vrij uit de omhelzing der achterblijvenden en begaven zich ijlinvs aan boord. Een minuut later bogen zij zich c-sr de reelingGussy bracht de har als een scheepsroeper aan den mond en riep: „KJaus, kom ons gauw na met Inez!" „Kun je van op aan; over een dag of veertien", lachte Klaus van de kade terug. Peter hield de hand krampachtig tegen den zak van zijn jas gedrukt, waarin zich het ..Vitalin-manuscript" bevond. Men had het in Devil's groote brandkast, naast het flescthje antihypnal gevonden; niemand was meer in de wolken dan Dr. Sander. De „Reliance" stak in zee. Een legioen witte doeken vloog uit de zakken en handtast ïes en wapperden in den wind. Alles wenkte, groette en schreeuwde, tot de machtige oceaanstooaner verdwenen was. Klaus baande voor zijn verloofde een doorgang. Bij de afsluithekken trok iemand hem aan de mouw; het was een beambte van Mr. Kellogg. „Wat wenscht u?" „Een brief van den chef, alstublieft". De man verdween. Klaus las het korte bericht. „Luster eens wat Kellogg schrijft", sprak hij tot Inez: „Verneem zooeven, dat Devil zich tegen den celmuur het hoofd te pletter heeft geloopen. Ook dat is een oplossing. Verder radïotelegrafisch bericht: het Isla del diabolo is gisteren zonder bloedvergieten ver overd. Kellogg". Klaus stopte het papier in den zakMr. Devil had zich dus zelf gevonnist en zijn geheimen meegenomen in het graf. Met hem was een vijand der menscMieid verdwenen, een groote, doch booz-e geest. Mephisto's hel levaart! E Klaus Sander's gedachten gingen een oogenblik uit naar het kleine Singaleesche meisje, aan wie hij zijn redding had te dan ken. Ati-meh zou nu wel op weg zijn naar haar schoon vaderland, terwijl de schuldi gen overgeleverd werden aan de wrekende ge- rechtigheid. Doch nu wilde hij er niet meer aan denken; het geheele avontuur, dat hem weken en weken had bezig gehouden, wilde hij udt zijn herinnering bannen. Ging niet het schoonste, het heerlijkste .geluk aan zijn zijde? Liep Inez niet naast hem? En ont roerd door dit gevoel van overstroomend ge luk drukte hij haar hand. Inez keek hem aan; in haar donkere oogen stond een vochtige glans. Klaus, Klaus ik heb je lief. Jou en je vaderland, waarnaar ik verlang En arm in arm schreden ze over Broadway, ais wandelden ze in een paradijs.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5