PRUI^EN'S AANKLACHT. DE VIERDE MAN BUITENLAND. UMUIDER COURANT MAANDAG 25 JULI 1932 Oe behandeling voor het RijhsgerechtshoS. Mag de Rijkscommissaris zich Pruisisch Staats minister noemen Heden zal het Hof uit spraak doen. De Reiehsbanner! eider Breuer gearresteerd. Rustige Zondag te Berlijn; elders eenige incidenten. Dit Genèvede verdagingsresolutie aangenomen. Een nieuw Chineesch—Japansch incident. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals gemeld is Zaterdag door het Hoog gerechtshof te Leipzig het verzoeK van Prui sen, dat de rijkscommissaris zich voorloopig zal onthouden van elke uitoefening van zijn ambt, in behandeling genomen. Dit verzoek staat in verband met den Prui- sïschen eisch, om vast te stellen dat de in stelling van een rijkscommissariaat niet in overeenstemming is met de rijksgrondwet. Pruisen- acht die instelling ten onrechte ge schied, omdat er geen sprake van is, dat Pruisen zijn grondwettelijke plichten niet heeft vervuld en omdat de openbare rust en veiligheid niet in gevaar zijn gebracht, zoo dat de maatregelen tot herstel daarvan door de rijksregeering niet noodig waren. Namens de Pruisische regeering werd daar op een nieuw geformuleerd verzoek inge diend, dat als volgt luidt: H.t staatsgerechtshof gelieve den door de verordening van 20 Juli 1932 en de uitvoe ringsbepalingen öntstanen juridischen en feitelijken toestand te regelen door een voor- loopige beschikking en daarbij te bepalen: 1 dat de rijkscommissaris zich geen Pruisisch minister-president of Pruisisch staatsminis ter of lid der Pruisische landsregeering mag noemen; 2 dat hij den Pruisisehen ministers niet- de kwaliteit van staatsministers mag ontzeggen; 3. dat hij en zijn vertegenwoordi gers niet zonder volmacht der staatsminis ters Pruisen in den Rijksraad mag vertegen woordigen en dat hij den leden der Pruisi sche regeering het recht, niet mag ontzeggen dat te doen. resp. de gevolmachtigden van den rijksraad in to lichten; 4. dat geen amb tenaars-benoemingen van blijvenden aard mogen geschieden. In tegenstelling met de vertegenwoordi gers van Pruisen, die hoofdzakelijk spraken over de juridische toelaatbaarheid der ver- ordenning van, 20 Juli, besprak de vertegen woordiger der rijksregeering in hoofdzaak de kwestie van de toelaatbaarheid van een voorloopige beslissing van het staatsgerec'hts hof. Er is vastgesteld, dat van die bevoegd heid een uiterst spaarzaam gebruik moet worden gemaakt. Verder staat het vast, dat geen voorloopige beslissing mag worden ge nomen, indien daarmede tegelijkertijd over de hoofdzaak moet worden beslist. Het ge rechtshof kan geen beslissing nemen, waar door hetzi,ch voorloopig op het juridisch standpunt van de eene of de andere partij stelt. Wat het nieuwe Pruisische voorstel betreft dat de rijkscommissariis zich voorloopig moet onthouden van de uitoefening van zijn ambt zette spr. uiteen dat een dergelijke uitspraak niet vereenigbaar is met de positie en de taak van het staatsgerechtshof. Overigens bestaat hier ook weer een verband met de hoofdzaak. Punt voor punt behandelde spr. daarop -het verzoek der Pruisische oud-ministers en con cludeerde, dat het nieuwe verzoek in onver breekbaar verband staat met de hoofdzaak. Hij meende daarom, dat de ingediende ver zoeken niet vooir inwilliging in aanmerking kwamen. Ten sle'te verzocht de president zoo spoe dig mogelijk de schriftelijke toelichtingen in te zenden, welke overeenkomstig de bepa lingen van het staatsgerechtshof in derge lijke gevallen moeten worden overgelegd - Tegen half acht werd de, zitting gesloten en de uitspraak van het staatsgerechtshof be paald op heden Maandagmiddag 1 uur. (Wolff) Van bevoegde zijde verneemt Wolff het volgende: In de conferentie van minister-presiden ten der landen,die onder voorzitterschap van den rijkskanselier, te Stuttgart bijeen gekomen waren, zijn de belangrijkste kwes ties der buitenlandsche en binnen!andsohe r ilitiek in een vertrouwelijke bespreking, FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. Politienieuws. Emiél Wils, de eerste stadsreporter van „De Mercuur" klopte licht op de deur, welke toegang gaf tot het vertrek van den dienst- doenden inspecteur van politie en trad dan, zonder antwoord af te wachten, binnen. .'n Avond!" Inspecteur Sanders kee'k even op van het rapport, dat blijkbaar al zijn aandacht in beslag nam. „Hallo, Miel! Nog zoo laat op pad?" De verslaggever gaf op deze laatste vraag niet direct antwoord. Schijnbaar zonder acht te slaan op den inspecteur, die zich reeds weer in zijn rapport verdiept had, klopte hij het water van zijn doornatte regenjas, liep daarna naar den radiator der centrale ver warming, trok een stoel bij en vleide zich vergenoegd tegen de koesterende warmte bron. Eenige minuten bleef het stil. Inspecteur Sanders las het rapport teneinde, zette er daarna zijn handteekening onder en zei, het papier zorgvuldig afvloeiend: „Hondenweer, wat?" „Miserabel", gromde de late bezoeker, naar voren wippend, zoodat de stoel weer in zijn normalen stand kwam te staan en den poli tieman z'n sigarettenétui voorhoudend, ver volgde hij waarin diep op de vraagstukken werd inge gaan en waaraan alle ministers en verte- gewoordigers der landen deelnamen, aan een onderzoek onderworpen. De rijkskanselier wees er op, dat de nood zakelijk geworden aanstelling van een rijks commissaris in Pruisen slechts een tijdelijke maatregel was. Aan uitbreiding van dezen maatregel tot de andere landen werd niet gedacht, omdat naar de meening der rijks regeering in de andere landen orde en rusit verzekerd zijn. Hij verklaarde namens 1 de rijksregeering uitdrukkelijk, dat de rijksdag verkiezingen, zooals vastgesteld, op 31 Juli zouden worden gehouden. De rijksregeering hoopte den uitzondering^ toestand in Berlijn en Brandenburg in de eerstvolgende dagen te kunnen opheffen. Op bevel van den militairen bevelhebber van Groot-Berlijn en Brandenburg is de Reiehsbannerleider Robert Breuer heden morgen vroeg gearresteerd. Den Reichsban- ner-leider Anker, tegen wien eveneens een bevel tot arrestatie was uitgevaardigd, heeft men tot nu toe niet- kunnen vinden, daar hij sedert eenige dagen op reis is. Men ver moedt dat hij zich in Darmstadt bevindt. De belangrijkste reden voor het arresta tiebevel tegen Breuer is wellicht geweest de rede, die Breuer Woensdagavond op een bijeenkomst van het IJzeren Front te Ber lijn heeft gehouden en waarin hij volgens de „Berliner Börsen Zeitung" o.a. het vol gende verklaarde: „Hoe zeer men hedenmiddag in de krin gen van den nieuwen Pruisisehen macht hebber in de war was, toen onze vriend Se vering weigerde, zijn functie aan den nieuwen Rijkscommissaris over te geven, weten wij zeer goed, want wij zijn er in ge slaagd de telefoongesprekken van de Rijks kanselarij af te luisteren. WOLFENBUETTEL, 24 Juli (V.D). In het naburige Leiferde heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen leden van het IJzet fen Front en Nationaal-Socialisten. Onge veer 200 Personen waren bij de vechtpartij betrokken. Er werden eenige schoten gelost. In het ziekenhuis zijn twee zwaargewonde leden van het IJzeren Front en twee zwaar gewonde nazi's opgenomen. Acht personen werden licht gewond, BRUNSWIJK, 24 Juli- (V.D.) De politie was er vam in. kennis gesteld, dat in een wasscherij'eèn "verboden vergadering zou worden gehouden. Zij spoedde zich der waarts en arresteerde de 90 aanwezigen. Het bleken in hoofdzaak communisten en rijks- banniersleden te zijn, waaronder ook een leider van den rijksbannier. Tevens werden tal van wapenen in beslag genomen, zooals pistolen met munitie, gummistokken, ploer- tendooders enz. NEU-NUENSTER (Sleeswijk-Holstein)24 Juli (Wolffbureau). Een zestal S. A. lie den, die verkiezings-pamfletten ronddeel den, werden door aanhangers van het IJzeren Front aangevallen en mishandeld. Vier van hen moesten met ernstige schot en steekwonden naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Vijf IJzeren Fronters werden gearresteerd. De groote verdagingsresolutie van de ont- wapenigsconferentie, is in de zitting van de Hoofdcommissie van Zaterdag aangenomen met 41 stemmen voor, twee stemmen tegen en acht onthoudingen. Veertien staten na men geen deel aan de zitting. Alleen Duitschland en Sovjet-Rusland stemden te gen. Van stemming onthielden zich Afgha nistan, Albanië, Oostenrijk, China, Bulga rije, Hongarije, Italië en Turkije. Toen Duitschland werd opgeroepen, legde de ge zant Nadoly een verklaring af: De Duitsche .,'k Heb var. acht uur af bij een vergade ring van metaalbewerkers gezeten in de hoop tenslotte nog iets anders te zullen hooren dan dat voortdurende gelamenteerd over het nut van organiseeren en samenwerking, maar er zat nog geen vijf regels behoorlijke copie in. 't Is toch eigenlijk droevig, dat een paar lezers je kunnen dwingen om je kostelijken wond op een dergelijke wijze door te bren- fen. Heb jij ooit wat van permanente samen werking bij vakorganisaties kunnen ontdek ten? Als dat inderdaad mogelijk was, zouden ze toch ook wel allen in één vereeniging kunnen gaan? Maar nee', de menschen willen oersé in afzonderlijke groepen georganiseerd zijn, ómdat ze nu eenmaal allen verschillen de belangetjes hebben om dan tenslotte te trachten of ze het, als de nood aan den man komt, ook mét elkaar eens kunnen worden. „En als dat dan. niet lukt, verwijten ze elkaar nog een gebrek aan collegialiteit, vul de de inspecteur aan. „Ja. beste jongen, je kunt er beter met de politie op uit trekken, ,wat?" „Dat is ook al weer in lang niet gebeurd", gromde de reporter, zijn vorige positie tegen den radiator weer innemend en terwijl hij de rookwolkjes van zijn sigaret naoogde, in formeerde hij onverschillig: „Is hier nog nieuws?" De inspecteur lachte geheimzinnig, toen hij, op het eerste woord sterk den klemtoon leggendan iwoordde „Hier niet". „Hier niet, waar dan wel?" vroeg Wils, plotseling hevig geïnteresseerd. „In Rotterdam!" „Daar zal Hobbema ons dan wel over in lichten". Laat die vriend ook eens wat te doen hebben. Zoo'n joppie als hij heeft niet iedereen1" „Het is mogelijk, dat die er nog niets van weet", hernam inspecteur Sanders. „En bo vendien heb ik zoo'n flauw idee, dat jij je er met de eerst de beste taxi heen laat bren delegatie stemt tegen de resolutie om de beslissende redenen, die zij ai uiteengezet in onze verklaring. ..van gisteren. De Duitsche delegatie stemt echter in geen geval tegen het principe van de vermindering van alle bewapening en zeker ook niet tegen de groote lijnen van het voorstel van president Hoover. De Duitsche regeering blijft vast besloten het groote denkbeeld van de ont wapening met alle kracht te verdedigen. Naar de Tel. meldt verklaarde de Russi sche gedelegeerde Litwmow: „Ik stem voor ontwapening, maar tegen deze resolutie". Direct na de stemming werd een voltal lige zitting bijeengeroepen om te beslissen over de verlenging van de bewapeningsva- cantie van 1 November a.s. tot I Maart 1933. Dit voorstel is met 49 stemmen en 1 ont houding (Afghanistan) aangenomen. Herriot dankte daarop Henderson voor zijn bekwame leiding. Het bureau der con ferentie zal op 21 September zijn werk her vatten. Officieus wordt gemeld, dat Japansche bombardementsvliegtuigen Tsjao-Jan op nieuw hebben gebombardeerd. Er werdén 40 bommen geworpen, waardoor de stad ge deeltelijk verwoest - werd. Na vrij langdurige gevechten zijn Japansche troepen Tsjao Jan binnengetrokken én hebben zij de stad bezet. Naar het Japansche ministerie van Oor log mededeelt', hebben de Chineesche auto riteiten tegenover het Japansche opperbevel verklaard, dat alle eischen van het Japan sche opperbevel zullen worden ingewilligd. Zij zullen er zorg voor dragen dat den ver dwenen Japanschen stafofficier niets zal worden misdaan. Op grond van deze verplichting heeft, de Japansche minister van Oorlog Araki den opperbevelhebber instructie te geven. Tsjao- Jan binnen 24 uren weer te ontruimen. Nog in den loop van heden (Zondag) zal de stad worden ontruimd. Engeland. Liberaal succes bij tusschen- tijdscke verkiezing. Bij de tusschen tijd sche verkiezing in Nort- Cornwall werd de nationale liberale condi- daat Sir Francis Ackland gekozen met 16.933 stemmen. Zijn conservatieve tegen- candidaat A. M. Williams verkreeg 15.387 stemmen. Gemève. Italiaansche gedelegeerden uit de Inter-Parlementaire Unie? De „Matin" verneemt uit Genève dat ten gevolge van de incidenten van Vrijdag de Italiaansche afgevaardigden hun ontslag van de In ter-Parlementaire Unie hebben in gediend. België. Voortzetting der mijn- werkersslaking. BRUSSEL, 23 Juli (V. D.) De vakver enigingen in het steenkoolgeMed van Ber- gen en Charleroi hebben met groote meer derheid van stemmen besloten de staking voort te zetten. TsieehoeSlowaldje. Toetreding tot het vertrouwenspact. De Tsjechoslovaaksche regeering heeft, naar Reuter meldt, de Fransehe regeering mede gedeeld, dat zij zich aansluit bij het Fransch- Britsch accoord van vertrouwen. Amerika. Jimmy Walker vraagt een offer van New-York's gemeenteper soneel. De burgemeester van New-York, Jimmy Walker, heeft, naar Reuter verneemt, een be roep, gedaan op het uit 147.000 mannen en 1 vrouwenbestaande gemeentepersoneel. Hij heeft hun gevraagd vrijwillig een maand sa laris af te staan om den zwaren financieelen druk der gemeente te verlichten. New-York, aldus Jimmy Walker, heeft dringend geld- noodig en deze opoffering zou een bezuiniging van 26 mïllïoen dollar beteekenen. De bur gen, als ik je vertel wat er gebeurd is. Een geval, Miel", vervolgde hij nu, een en al ernst, ..zooals we in ons land in lang niet gekend hebben". „Wat dan?" Wils scheen den inspecteur „het geval" van het gezicht te willen lezen. „Een moord!" „In Rotterdam?" ..Nee, niet in Rotterdam, maar in den trein, die vanavond om 7.10 van liier daar- hee i is vertrokken. We hebben zoo juist een telefoontje gekregen. Natuurlijk nog weinig bijzonderheden. Alleen het feit, dat de moord in dien trein heeft plaats gehad en dat het slachtoffer een Amsterdammer is en nog wel een Amsterdammer, die ook jou goed be'kend is". „Wie dan?" „Leuvensteyn, één van de beide directeu ren der „Hollandsche Hypotheek- en Voor schotbank!" „Ben je gek. De journalist sprong plotseling van zijn stoel op. „Leuvensteyn? De~ baas van Han Adams?" „Dezelfde", antwoordde de inspecteur kalm. ..Zooals ik zei, is hij met den trein van 7.10 om tot dusver onopgehelderde redenen van hier naar Rotterdam vertrokken. We hebben getracht die redenen te weten te komen door iemand naar de bank te sturen, maar Van Doorn, Leuvensteyn's compagnon, zooals je weet, is al twee dagen op reis en de procura tiehouder Han Adams, die ons misschien ook zou kunnen inlichten, was er, volgens den concierge van 8 uur af geweest, maar tegen negen uur weer vertrokken. De man zelf kon ons natuurlijk geen inlichtingen geven. Wij hebben nu iemand naar Adam's huis gestuurd zoodat je, als je nog even geduld hebt, mis schien iets meer te weten kunt komen. Mij is alleen nog bekend, dat volgens den con ducteur bij het vertrek van den trein vier personen in de coupé van Leuvensteyn heb ben gezeten, nl. hij zelf, een dame, volgens gemeester dringt aan op een. spoedig ant woord, daar anders de stad genoodzaakt zal zijn de salarissen en loonen te verlagen. Zuid-Amerika. Bolivia en Paraguay bereiden zich op den slag voor. Berichten, die hier vla Asuncion, de hoofd stad van Paraguay, zijn binnengekomen melden, dat 1400 man Boliviaansche troepen, voorzien van artillerie, uit een BolMdansch grensfort zijn opgerukt tegen de stellingen der Parag'uayaansöhe grenstroepen in den Gran Chaco. Naar uit La Paz, de hoofdstad van Bolivia wordt gemeld, worden in den Gran Chaco Parag'uayaansöhe troepen ■geconcentreerd. Volgens berichten uit Salta (N.W. Argen tinië) moeten aan de grens 25 Bolivia ansc'he vliegtuigen gesignaleerd zijn, onderweg naai de Paraguayaaneche forten. Ernstige botsingen bij Sao Paula. Volgens berichten uit Rio de Janeiro wordt in de omgeving van Sao Paulo een verbitterd gevecht geleverd tusschen insur- genten en regeeringstroepen. De opstande lingen beweren de regeeringstroepen te heb ben verslagen en den opperbevelhebber dezer troepen generaal Tavora te hebben gevangen genomen. Deze berichten worden van regeeringszijde op de meest besliste wijze gedementeerd. Regeeringsvliegtuigen hebben het Italiaan sche stoomschip „Capacita" onmogelijk ge maakt 25.000 gallons Russische petroleum aan land te brengen. Te Rio de Janeiro hebben studenten groo te demonstraties gehouden tegen de regee ring, waarbij het aftreden van den presi dent werd' geëischt. Zuid'Afrika. Strafexpeditie tegen de Ovambo's. Op bevel van den minister van Defensie van de Unie van Zuid-Afrika zijn drie mili taire vliegtuigen, onder bevel van sir Perrie van Rijneveld, chef van de Zuid-Afrikaan- sche luchtstrijdkrachten, naar de hoofdstad van het mandaatgebied Zuid-West-Afrika gezonden. In Windhoek zullen zij ter beschikking worden gesteld van den bestuurder van het mandaatgebied voor een strafexpeditie te gen de Ovambo's. die in het Noorden van het land leven. Een Ovambo-opperhoofd, die als straf voor een overtreding tegen de re- geering een zekere hoeveelheid vee moest uitleveren, heeft geweigerd dit te doen en verklaard, dat hij zich met geweld tegen iedere poging zou verzetten om tot executie te geraken. China. Postblokkade tegen M andsjoekwo. De Chineesche regeering heeft een post blokkade tegen den nieuwen staat Mand- sjoekwo ingesteld. NIEUWE PRÉSIDENT VAN HET BAT'A CONCERN. jan bat'a volgt zijn broer op. Blijkens een bericht uit ZILi heeft de raad van beheer der Bat'a A.-G. in de plaats van den bij het vliegongeluk omgekomen Thomas Bat'a diens broeder Jan Bat'a gekozen als president der maatschappij. AANKLACHT TEGEN EEN NATIONAAL- SOCIALIST. Münche n, 23 Juli (Wolff) De Beiersche mipister-president dr. Held heeft tegen den Gau-leider van de N.S.D.A.P. Adolf Wagner, een aanklacht ingediend, aangezien hij zich door een verkiezïngsplak- kaat van de N.S.D.A.P. beleedïgd acht. TACHTIG MENSCHEN TIJDENS STORM VERDRONKEN. MONTREAL, 23 Juli. (Reuter). Tijdens een hevigen storm zijn ongeveer 80 menschen in het Micliigan-meer vex-dronken. Zij voe ren in kleine bootjes op het meer en werden door den storm overvallen. opgave van den conducteur een verpleegster en nog twee heei-en. Wij zullen echter wel gauw nadere berichten ontvangen". Wils keek nadenkend voor zich uit en het was tenslotte de inspecteur, die de stilte, ver brak met de wat overbodige opmerking. „Een merkwaardige zaak, Miel". „Mag ze gepubliceei-d worden?" vroeg deze. een notitieblok te voorschijn halend. „Er is mij geen geheimhouding opgelegd en in Rotterdam zal het waarschijnlijk reeds bekend zijn. Bovendien za.l de tot dusver na tuurlijk nog onbekende dader er allicht van overtuigd zijn. dat de politie de zaak in han den heeft". „Is 't een roofmoord?" „Zeer waarschijnlijk wel. Leuvensteyn bleek althans niets meer van waarde in zijn bezit te hebben. Voor zoover kon worden vastgesteld, is hem de Inhoud van zijn porte- monnaie, portefeuille en aetetasch ontstolen. Eenige waardelooze papieren 'n paar brie ven waaruit men z'n identiteit kon vaststel len en wat aanteekeningen zijn nog in z'n portefeuille gevonden. Overigens zal natuur lijk zijn familie moeten uitmaken, wat nog meer vermist wordt. Misschien hebben ze op de krant wel nadere bijzonderheden uit Rot terdam ontvangen". „Ik mag wel even van de telefoon gebruik maken, hè?" vroeg Wils. en nog eer de in specteur een bevestigend antwoord had kun nen geven, was hij reeds aan het toestel, dat op den schrijftafel stond. Hallo, Hermansja met Wils. Hebben jullie al bericht van Hobbema over een moord op bankier Leuvensteyn?Ja, ik ben op het hoofdbureau, 't Is hier zooeven pas bekend gewordenVanavond, tusschen zeven en negen in den trein naar Rotterdam. Ik weet ook maar enkele bijzonderheden, die we in ieder geval in 't ochtendblad kunnen hebbenik hoor direct misschien nog meer. Ik maak er dan even een stukje van, dat ik. door deze of gene zal laten brengen. DE ZWEEFVLIEGER GROEN- HOFF VERONGELUKT. parachutesfrong van te geringe hoogte. (Wolff). De voormalige Roehnvlieger Groen- hoff, een uitnemend zweefvlieger, is op den laten namiddag bij een z.g. onweersvlucht neergestort en doodelijk verongelukt. Een. verwacht onweder bereikte tegen zes uur de Wasserkuppe, waar een twaalftal machines van deze gunstige gelegenheid gebruik wil den maken. Daaronder bevond zich ook Groenhoff met zijn „Fafnir", die snel opsteeg en in de richting van Useburg verdween. Vast is komen te staan, dat bij deze vlucht zijn stuurinrichting onklaar is geraakt. Groenhoff bemerkte zeil' onmiddellijk het ge vaar en trachtte zich door. een parachute sprong te redden. De hoogte was echter te gering, zoodat het valscherm zich niet meer ten volle ontplooien kon. OOK ONDER SCHLEICHER GEEN RUST! BUNZLAU, 23 Juli (Reuter). Er hebben hier botsingen tusschen Communisten, Reichs banner en Nazi's plaats gevonden. Een man der Reiohsbanner is gedood en verscheidene Nazi's werden gewond. ABESSYNIë'S EX-KEIZER GEVAT vorst ras hailoe levenslang verbannen. LONDEN, 23 Juli. Naar uit Addis Abeba wordt gemeld, is de uit de gevangenis ont vluchte gewezen keizer van Abessynië, Lidj Jassoe, na ee'n uitgebreide vervolging door vijftienduizend man regeeringstroepen, in de bergstreken van de provincie Goj am, weer gevangengenomen. Jassoe werd naar een an dere gevangenis in de nabijheid van de hoofd, stad gebracht. De sedert langen tijd gear resteerde vors-t van Goj am, Ras Hailoe, die was beschuldigd van een aanslag om den vroegeren keizer weer op den troon te bren gen, is door het parlement ter dood veroor deeld, maar door d,en keizel- begenadigd, zoo dat zij straf werdveranderd in levenslange', verbanning met verlies van alle rechten, en van allen eigendom. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. twee nederlandsche dames gewond, derde dame gedood. Vrijdag is te Sinzig een taxi uit Godes- berg, waarin gezeten waren een echtpaar en kind en twee dames uit Nederlande bij een poging voor een andere auto uit te wijken, •geslipt. Het voertuig kwam dwars over den weg te staan. Op het zelfde oogenblik wilde een auto met vier personen, komende uit Godesberg, passeeren. Deze auto reed op den dwars over den weg staanden wagen in, die daardoor geheel vernield werd. Op het hulp geroep snelden voorbijgangers toe. Ook de brandweer en medisch psi-soneel was spoedig ter plaatse oxn de 'gewonden uit de overblijf selen van de vernielde auto te bevrijden. De vrouw van het echtpaar was reeds dood, de man kreeg een gecompliceerde schedel breuk en inwendige kneuzingen en. het kind had een bekkenfraofcuuTDe beide dames kregen eveneens ernstige 'kwetsuren. De chauffeur werd slechts licht- gewond. De inzittenden van de tweede auto kregen door glasscherven lichte verwondingen en konden na het leggen van een voorloopig verband de reis doorzetten. Reken er dus op, dat je wat krijgt en zeg even tegen van Leeuwen dat ik nog van avond naar Rotterdam ben gegaan en ze de eerste dagen dus niet op me moeten rekenen ja, ik zal Hobbema wel inlichten merci, adieu!" „Nog niets bekend?" vroeg inspecteur San ders. „Geen letter", antwoordde Wils, de telefoon op den haak leggend. „Wil je er zelf heen?" „Vanavond nog! Ik wacht nog even tot Adams hier geweest is, zoodat ik weet waar om Leuvensteyn naar Rotterdam is gegaan, en zal dan trachten een auto te krijgen. Je weet, Wil, dat ik me voor dergelijke zaken altijd bijzonder interesseer, 't Zou niet voor de eerste maal zijn, als ik hij het ondersoek de politie de behulpzame hand bood en voor de krant is het natuurlijk schitterende copie". „Ik heb je al eens meer gezegd waarde heer", antwooi"dde de inspecteur, den ander lachend op den schouder kloppend, „dat jij ie roeping bent inisgeloopen. Er mag in jullie vak dan nog zoovéél gelegenheid zijn om je speurzin te ontwikkelen, de recherche is en blijft toch maar de beste leerschool". Wils kreeg geen gelegenheid om deze be wering te bestrijden of te bevestigen, want op hetzelfde oogenblik werd er op de deur geklopt en kondigde een brigadier den heer Adams aan. „Laat meneer binnenkomen", be'val de in specteur. De procuratiehouder stormde het vertrek binnen en zonder den journalist te bemerken, ijlde hij op den inspecteur, die hem reeds te gemoet kwam toe. „Sanders't is toch niet waarLeu vensteyn doodvermoord? Maar hoe is dat dan in 's hemelsnaam mogelijkwie heeft hem vermoord en waaromm'n he mel, was hij maar niet gegaan". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6