EEN AANKLACHT VAN DE NATIONAAL - SOCIALI STEN. BUITENLAND. het belangrijkste nieuws. Oostenrijk. Chili. WILLIAM BORAH. GORGOELOF TER DOOD VEROORDEELD. JJMUIDER COURANT DONDERDAG 28 JUL! 1932 TWEEDE BLAD Tegen alle niet'nationaal-socialistische landsregeeringen in den zomer van 1931. Gegrond op publicaties van de Hessische Landeszeitung. Braun richt verwijten tot Von Papen en Kerrl tot de afgezette Pruisische ministers. Brieswisseling tusschen Von Papen en Hugenberg. De nationaal-socialistisdhe afgevaardigden van den Hèssisdben Landdag die in der tijd bij de Boxhehner-affaire gemoeid waren, hebben een aanklacht ingediend tegen het geheele Hessische ministerie in den zomer van 1931, onder becshuldiging van begunsti ging van hoog- en lands-verradelijke plannen van communisten Nader verneemt het W.B., dat "bovenge noemde afgevaardigden niet alleen tegen de Hessische regeering, maar tegen alle niet- nationaal-socialistisc'he landsregeeringen in den zomer van 1931 eenzelfde aanklacht heb ben ingediend. De klacht tegen de Hessische landsregeering aldus het Handelsblad, in den zomer van 1931 berust op een publicatie van de Hes sische Landeszeitung van een geheim rond schrijven van de Hessische politie van 27 October 1931, waaruit zou blijken dat er order gegeven was om niet te streng op te treden tegen de communisten. De Hessische regeering heeft reeds een ver ontwaardigde en zeer scherp gestelde verkla ring over de publicatie in de Hessische Lan deszeitung afgelegd. Het gepubliceerde docu ment is in het geheel geen geheim document maar een gewoon dienststuk. Hoewel dat ook niet voor publicatie bestemd was, is het door de krant sensationeeler gemaakt odor te spreken van een geheim document. In de tweede plaats betref t het een politie order van de Brunswijksclhe politie, waar de Hes sische niets mee te maken heeft. De Hessische Landeszeitung wist dit alles en heeft toch een verkeerde voorstelling van zaken gegeven De 'Hessische regeering is alleen door het voor de deur staan van de verkiezingen weerhouden om de krant onmiddellijk te verbieden, wegens opzettelijke laster en smaad. De aanklacht van de nat.-socialistische afgevaardigden tegen de andere landsregee ringen. berust op een ander geheim document van dezelfde strekking als het door de Hes sische Landeszeitung gepubliceerde Naar Reuter uit Parijs meldt, uiten zich voortoopig slechts enkele dagbladcorrespon denten over de rede van generaal Von Schleicher. De Berlijnsche berichtgever van het „Journal" wijst met nadruk op de pas sage in de. rede van den rijksweerminister waarin een reorganisatie van de Duitsche weermacht wordt aangekondigd, voor het ge val dat aan Duitschland veiligheid en ge lijkgerechtigdheid onthouden blijven. De Berlijnsche correspondent van de „Echo de Paris" toont zich zeer Jverotn- waardigd over het feit, dat Von Schleicher ge wezen heeft op de tegenstelling tu'sschen hetgeen de Fransche afgevaardigde Lamou- reux geconstateerd heeft, die verklaarde, dat Frankrijks veiligheid aan de Oostgrenzen volop gewaarborgd wordt door de nieuwe vestingen en het standpunt van Herriot in Genève, waar de Fransche premier waarbor gen geëischt 'heeft voor deze zelfde veilig heid. De uit zijn functie ontheven Pruisische mi nister-president Braun publiceert den uit- voerigen, vol heftige aanklachten staanden, brief aan den rijkskanselier von Papen, waar in hij nogmaals uitvoerig het bekende, ook voor het staatsgerechtshof uiteengezette standpunt der vroegere Pruisische regeering behandelt. Braun motiveert dezen open brief met er op te wijzen, dat hij geen antwoord heeft gekregen op zijn vorige schrijven aan den rijkskanselier, waaruit hij concludeert, dat de kanselier hem niet de gelege'nheid heeft willen geven hem door de radio te re- pliceeren. Schrijver zou wenschen.dat de on der de leiding van den kanselier staande re- georing even onafhankelijk van de natio naal socialistische partij was als de „grond wettige Pruisische regeering" dit was van de communistische partij. Slechts die voorbeeldige discipline, aldus Braun, en bezonnenheid van de republikein- sche partijen hseft behoed voor bloedvergie ten en burgeroorlog bij de ernstige inbreu ken op de staatsburgerlijke vrijheid, begeleid door ee'n optreden, dat in strijd was met de grondwet in Pruisen. De president van den Pruisischen Landdag Kerrl heeft twee brieven gezonden aan Rijks kanselier von Papen, waarvan de teksten als volgt door den Nationaal Socialistischen Persdienst worden verspreid. „De afgezette vroegere „zaakwaarnemende" Pruisische ministers hebben het wenschelijk geoordeeld betreffende de beslissing van het Staatsgerechtshof een verklaring te publi- ceeren, welke kenteekenend door de „Vor- waerts" onder het opschrift „onverantwoor delijk wanbeheer" wordt gepubliceerd. Indien reeds door de wijze van behande ling door het Staatsgerechtshof zonder dat zulks helaas werd verhinderd in de openbare meening de indruk werd gewekt alsof een constitutioneel geschil bestaat tusschen den staat Pruisen en het Rijk, dan moet deze in druk door deze verklaring klaarblijkelijk wor den versterkt en verdiept. Als president van den Landdag voel ik mij verplicht u te verzekeren dat de afgezette Pruisische ministers geenszins het recht heb ben zich aan te matigen te spreken en zich te beklagen namens Pruisen. Uwe legitimatie- is niet gebaseerd op de constitutioneel ge schonden rechten, doch slechts door een ju ridische fictie, welke volgens de uitspraak van het staatsgerechtshof deze aanklacht mogelijk maakt Indien werkelijk een constitutioneel con flict zou bestaan tusschen Pruisen en het Kijk dan zou het feielijk noodzakelijk zijn in verband, met de geschonden constitutioneele bclange'n van Pruisen dit land tegenover het Rijk te beschermen. L Het schrijven besluit van onverantwoorde lijk wanbeleid kan derhalve bij niemand an ders dan bij de afgezette ministers sprake zijn. In het andere schrijven aan Rijkskanselier Von Papen protesteert Kerrl tegen het op treden van het zoo juist afgezette Pruisische kabinet en eischt hij de intrekking van de Pruisische noodverordening. De Duitsch Nationale partijleider Dr. Hu genberg heeft een brief gericht aan den Rijkskanselier, waarin hij ter inleiding ver klaart, dat zijn partij niet parlementair is aangelegd en derhalve ook niet den wensch koestert het kabinet langs parlementairen weg moeilijkheden te bereiden. Hugenberg spreekt zijn waardeering uit voor de wijze, waarop de Rijkskanselier door het benoemen van een Rijkscommissaris voor Pruisen de noodige stappen heeft gedaan om de bin- nenlandsche moeilijkheden op te lossen. Hij moet echter critiek oefenen op twee maat regelen der regeering. namelijk op het slui ten van het Verdrag van Lausanne en de uit vaardiging van de financieele noodverorde ning van 14 Juni 1932. In zijn antwoord schrijft Rijkskanselier Von Papen, dat zijn regeering toen zij aan het bewind kwam, terstond maatregelen moest nemen. Tijdverlies moest vermeden worden en krachtige maatregelen moesten terstond worden uitgevoerd. Een andere be slissing dan toen werd genomen was toen niet mogelijk. Het opbouw-werk zal thans hierin moeten bestaan, dat het op onsamen hangende wijze ontstane noodverordenings- werk wordt vervangen door een algemeen en geordend financieel en economisch plan, waarbij ook de zware druk, die op velen ge legd moest worden, opgeheven zal kunnen worden. Het spreekt van -zelf dat deze fi nancieele hervorming gepaard zal moeten gaan met ingrijpende wijzigingen in het be stuursapparaat, waarvan de kosten in over eenstemming met de verarming van Duitsch land verminderd moet enworden. Ook de re geling der binnen- en buitenlandsche schul den zal in dit plan een belangrijke rol spelen. Engeland. Geen poging tot bijlegging van het Engelsch-Iersche geschil. De hoop, dat er ter elfder ure een nieuwe poging zou worden gedaan' om bet En gelsch-Iersche geschil bij te leggen, is niet verwezenlijkt, daar in strijd met het giste ren te Dublin gepubliceerde bericht, de par lementaire secretaris van financiën van den Vrijstaat Flinn niet naar Londen geko men is. Als gevolg van de afneming van bet zee- verkeer tusscben Engeland en Ierland zul len de betrokken maatschappijen binnen kort confereeren met bet oog op de ophef fing van bepaalde diensten. DUBLIN, 27 Juli (Reuter) Officieel wordt meegedeeld dat- de regeering van den Ierschen Vrijstaat de douanerechten niet toepast op de ladingen steenkool die reeds besteld en op weg naar den Vrijstaat waren toen de rechten werden ingevoerd. Alle rech ten voor de hedenmorgen aangekomen la dingen betaald zullen worden terugbetaald. Executie iri September. In bet proces Gorgoelof heeft de rechtbank Woensdagavond na een korte beraadslaging van de jury, welke de beide voorgelegde vra gen met „ja" beantwoordde vonnis ge veld. Gorgoelof De moordenaar van den Franstiben staats president Doumer werd ter dood veroordeeld. De verdediger van beklaagde had gepleit voor ontoerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt. Tijdens ihet pleidooi gesticuleerde be klaagde. als een waanzinnige, rukte zich den boord van den hals en schreeuwde voortdu rend: „Doodt mij, doodt mij". De verdedigers van Gorgoelof hebben zich alle moeite gegeven om hun cliënt-van het schaiVot te redden. Gorgoelof zelve onderbrak Preferenties voor boter uit de dominions. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de denkbeelden nopens 'boter, welke de com missie uit de dominions aan de delegatie van het Ver. Koninkrijk op de Ottawa-conferentie zou voorleggen, preferenties behelzen loopen- de van 15 'tot 20 pet. Ook Spanje treedt tot het vertrouwenspact toe. De Spaansche zaakgelastigde heeft aan de Britsche regeering medegedeeld, dat Spanje tot het Europeesch consultatief pact toe treedt. Algemeene staking in Burnley. De staking in de katoenindustrie te Burnley is, naar aan de Tel. gemeld wordt, thans al gemeen geworden zoodat alle arbeiders in de fabrieken in dit district als protest tegen de voorgenomen loonsverlaging het werk heb ben neergelegd. Labour-succes bij tusschen- tijdsche verkiezing. Dinsdag is te Wednesbury in Staffordshire een tusschentijdsohe verkiezing gehouden voer het Lagerhuis. De Labour-candidaat Banfield kreeg 21.977 stemmen, die conserva tieve candidaat captain Davis 18.198 stem men. Hierdoor komt deze zetel in handen van de Labourparty. Bij de jongste algemeene verkiezing behaalde de conservatieve candi daat, burggraaf Edmain die tot „peer" werd verheven, 25.000 stemmen, de Labour-candi daat Alfred Short 20.942 stemmen. De nationale regeering in gevaar. De politieke moeilijkheden in verband met het protocol van Lausanne zijn wederom vergroot tengevolge van het besluit van het Heimatblok, dat van den bondskanselier de verdaging van de behandeling van het pro tocol éiseht. Dientengevolge beschouwt men den toestand in parlementaire kringen als zeer kritiek. Volgens de Tel. is de positie van de regee ring in groot gevaar gekomen, daar de na tionale raad morgen, het leeningsprotocol van Lausanne afhandelen moet en er nog geen meerderheid voor telt. De gevolgen hiervan zijn: aftreden van de regeering of ontbinding van den nationalen raad. Heden zal een ministerraad' plaats hebben waar de beslissing zal vallen over deze quaestie. De Landbund zal een compromisvoorstel indienen waardoor op het laatste oogenbli'k nog een crisis venneden zou kunnen worden. De onderhandelingen daarover zullen den geheelen nacht duren. China. Japansch offensief tegen Peking en Tientsin Volgens een Russisch bericht zou men in Japansche militaire kringen hebben besloten een offensief te beginnen tegen- Peking en Tientsin, waarvoor belangrijke Japansche versterkingen zijn samengetrokken. De. vij andelijkheden zouden zelfs reeds zijn begon nen. Anti-Japansche agitatie in het district Tsjintsjau. Van de zijde der Japansche legerleiding wordt medegedeeld dat in het district Tsjintsjau een anti-Japansche opstand is uit gebroken. De beweging zou gesteund worden door Maarschalk Tsjang Hsu-Liang en in hst betrokken district zouden 30.000 man Ohi- neesche troepen en 120 vliegtuigen zijn ge concentreerd. Voorts wordt vermeld dat nabij Tsjintsjau botsingen tusschen Chineesehe en Japansche troepen hebben plaats gevonden waarvan hst verloop nog niet is bekend. Verder heeft volgens Japansoba persbe richten de Chineesohe gezant te Tokio bij het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen het concentreeren hun pleidooien echter voortdurend.met den kreet „Doodt mij". Gorgoelof hoorde het vonnis zelf rustig en naar buiten volkomen onverschillig aan. De laatste dag van het proces-Gorgoelof was gewijd aan het verhoor van de getuigen a décharge, het requisitoir van den procureur en het pleidooi der verdedigers. Aan het ibegin der zitting deponeerde de verdediging de conclusies welke zij getrokken heeft uit de verklaringen der experts. De procureur-generaal welkte het gerechts hof op de conclusies der verdediging af te wijzen. Hierbij riep Gorgoelof: „Ik smeek nog een maal om gerechtigheid. Veroordeelt mij tot den dood. Mijn idee is door de Fransche re geering gedood te worden. Ik ben nog slechts een lijk. Doodt ook mij". Het verhoor van een aantal getuigen bra cht geen nieuwe gezichtspunten. Er was hevige ontroering in de zaal toen Mme Gorgoelof voor het hekje werd geroepen. Toen hij zijn vrouw zag riep beklaagde: „Ik smeek om vergiffenis". Hij werd evenwel door den president direct tot de orde geroepen. Met een van tranen stokkende stem ver klaarde getuige twee weken voor den aanslag in zijn houding een zekere wijziging te heb ben waargenomen. Hij heeft dikwijls geklaagd over hoofdpijn en des nachts herhaaldelijk niet kunnen slapen. Mme Gorgoelof besloot haar verklaring met het verzoek om medelij den voor haar en het kind dat zij verwacht. De Parijsch? correspondent van. het Han delsblad geeft het volgende verslag van het requisitoir van den procureur-generaal Donat-Guigue. Deze begon met een hulde aan de nagedachtenis van Paul Doumer en met een. uitval tegen de vreemdelingen die Parijs tot een terrein voor hun gevéchten van Japansche troepen bij-Tsjintsjau en er op gewezen, dat een aanval cp de troepen van Tsjang Hsu-liang een nieuwe oorlogsdaad zou beteekenen, die voor de ontwikkeling van den politieken toestand in hst Verre Oosten van de grootste beteekenis zou zijn. De Chineesohe regeering eischt, dat Japan zijn actie bij Tsjintsjau zal staken. Amerika. Een onderhoud Mellon- Stimson. De secretaris van financiën Mellon heeft gistermorgen een onderhoud van een half uur gehad met staatssecretaris Stimson. Bijzon derheden over dit onderhoud werden ïiiet'be- kend gemaakt. Er verluidt .echter, da.t d5 beide staats lieden besprekingen hebben gevoerd over tal van actueele problemen, zooals den toe stand in Europa, oorloigsschulden etc. Mellon verklaarde nog, dat een bijeenroepen van de economische wereldconferentie inliet voor October mogelijk was, aangezien Macdonald volledig 'in beslag genomen ward door de conferentie van Ottawa. Betreffende de be handeling van het oorlogsschuidenpro'ole-em zeide. Mellon, dat het program der confe rentie nog niet was vastgesteld. Plan-Borah komt voorloopig niet in behandeling. De politieke toestand en het feit, dat het door Borah gestelde probleem geen enkele onmiddellijke oplossing kan vinden, zullen de regeering der V. S. er toe brengen het plan-Borah voor het oogenblik terzijde te laten. Hoever en Stimson, aldus een Reuter- telegram, hebben de kwestie besproken en zouden in een actie van het huidige oogen blik geen enkel perspectief zien. hoewel, naar men gelooft te weten, de rede van se nator Borah in officieele kringen in het al gemeen voldoening heeft gewekt. Ongerustheid over de houding der oud-strijders. De federale autoriteiten moeten, naar Reuter uit Washington meldt, zeer ongerust zijn wegens de weigering van het blijvend gedeelte van het leger der oudsoldaten dat naar Washington is gekomen om uitbetaling van de 'bonus te vragen om de plaatsen te ontruimen waar zij kampseren. De autoriteiten beramen maatregelen om deze ex-soldaten te doen vertrekken, en het is mogelijk dat zij in laatste, instantie hun toevlucht nemén tot den staat van beleg. Goudwinning als werk verschaffing. De socialistische r,egeering van Chili poogt naar het werkloosheidsvraagstuk op te los sen daar de 'werkloozen, wier aantal onge veer 100.000 bedraagt, 'aan het goudwasschen te zetten in het alluvium 'der rivieren die in de Andes ontspringen, om er het goud aan te onttrekken. De regeering deelt mee dat reeds 50.000 werkloozen hiermee bezig zijn; een groot aantal anderen hebben reeds de industrieele centra verlaten voor de streken der centrale provincies Coquimbo, Colchagua, Aconcagua, Linares en Temuco, waar de voornaamste operaties geschieden. BOOTJE DIET ZES OPVARENDEN VERGAAN? KOPENHAGEN, 27 Juli (VI).) In verband met het vergaÜLn van „Niobe" wordt gevreesd dat tijdens den storm die gisteren plotseling is 'komen opzetten nog meer personen om het teven zijn gekomen. Het lichtschip Ged- ser meldit n.l. dat een kano-aohtig vaartuig dat twee dagen lang bij Gedser heeft gelegen Dinsdag kort vóór den opkomenden storm zee had gekozen. Na den windstoot was het vaartuigje plotseling verdwenen, zcodat wordt aangenomen dat de opvarenden een uit zes personen bestaande familie, om het leven zijn gekomen. maken. Zonder Gorgoelof onder de bolsje wieken te rangschikken schetst hij den be klaagde als een in alle opgndhtsn. minder waardig individu, de Raspoetin der geëmi- greerden! Hij betwist dat Gorgoelof gek zou zijn. Slechts een fanaticus is hij, vol haat, afgunst en valschheid. Af en toe springt Gorgoelof op, om den procureur-generaal te onderbreken. Hij roept: .,De waarheid" en „U hebt mijn politiek- program niet gelezen!" en zwijgt pas als de procureur-generaal dreigt hem te doen ver wijderen en de debatten buiten zijn tegen woordigheid te doen voortzetten. Dan bespreekt de openbare aanklager met zij:n donderende stern en zijn wijde gebaren de verklaringen van de deskundigen. Hij zelf is ervan overtuigd, dat Gorgoelof, geholpen door zijn medische kennis, waanzin voor wendt. Voor deen procureur-generaal is het rapport van de drie officieele deskundigen- waarin Gorgoelof. volkomen toerekeningsvat baar wordt genoemd, de eenige uitspraak die telt. Aan de kennis en de goede trouw van de anderen valt niet te twijfelen, maar zij staan hij de eerstgenoemden achter, omdat.zij door do verdediging gekozen en dus partijdig zijn en geen voldoende contact met den beklaagde hebben gehad.„Une bete fauve n'est pas nécessairement una béte enragée" is zijn conclusie. De motieven van Gorgoelof's daad ziet de procureur-generaal vooral in zijn moeilijke omstandigheden. Hij zoekt een oplossing dia hem wreekt tegen zijn uitzending uit Frankrijk en die in overeenstemming is met den overdreven dunk die hij van zich zelf heeft. Het misdrijf is lang van "tevoren voorbe reid. Gorgoelof had zelfs vergif bij zich, want hij wist heel goed dat, als hij levend gepakt werd, hij kennismaken zou met den beul. De procureur-generaal eischt de doodstraf die volkomen verdiend is en die andere af schrikken zal. „Mr. Henri Géraud heeft Villain^doen vrij sproken, den moordenaar van Jourés, maar men slaagt er geen tweemaal in zulk een resultaat te bereiken!". Tenslotte verzette do procureur-generaal zich tegen de toekenning van verzachtende omstandigheden, die volkomen ongery^'^oerd zou zijn. Hij eindigde met de vermelding van de smart van mevrouw Doumer. Naar de Tel. meldt, verwacht, men .thans dat Gorgoelof besrin September zal worden ge- execuiteerd. Senator Borah. De heer William. Borah, senator voor Idaho en voorzitter van de commissie voor Buiten landsche Zaken in den Amerikaanschen Se naat, is ongetwijfeld een zeer merkwaardig man. Hij heeft zich nu plotseling voor totale schrapping der oorlogsschulden verklaard, nadat hij zich jarenlang daartegen verzet heeft. Wel stelt hij nog voorwaarden, waar van de voornaamste is dat Europa zal gaan ontwapenen, maar die condities stelt presi dent Hoover ook. En onredelijk is dat niet. Zelfs mogen we van harte hopen dat Ameri ka aan deze voorwaarde zal vasthouden, daarbij zijn eigen ontwapeningsvoorstel na tuurlijk handhavend, en liefst nog uitbrei dend. Senator Borah is republikein, althans in naam. Hij behoort tot de partij, maar gaat zijn eigen weg. Oorspronkelijk was hij advo caat in Boise, het hoofdstadje van den staat Idaho, die een geweldige oppervlakte heeft, maar niet meer dan een half millioen in woners telt. In de politiek is hij opportunist. En dat op de meest openhartige wijze. In Europa zijn er ook veel opportunisten in de politiek, maar die plegen dat zoo goed en zoo kwaad als het gaat te bemantelen. Dat hoeft blijk baar in Amerika niet. Iemand als senator Borah is beroemd door zijn „flair", door de scherpte van zijn politiek reukorgaan. Hij speelt bijna steeds op het winnende paard. Hij voorziet „waar het naar toe gaat" en verklaart zich daar dan krachtig vóór. Een dientengevolge zeer stoelvast politicus. Hij zit al vijfentwintig jaar voor Idaho, en heel Amerika schijnt hem vol aandacht te vol gen als een soort van politieken barometer. Dit feit vaststellende, mag het ons ten zeerste verheugen dat deze man met den fijnen neus zich vóór algeheele schulden- schrapping op voorwaarde van ontwapening- op-belangrijke-schaal heeft uitgesproken. Want het beteekent dat hij voorziet, dat deze dingen gebeuren zullen. Wij kunnen hem zoo min of meer beschouwen als den clairvoyant van Amerika, de Madame Fraya als u wilt.-Er zij niets onvriendelijks mee be doeld. De heer William Borah heeft veel vaker juiste profetieën geuit dan de Pa- rij sche waarzegster. Voor het overige blijft het een merkwaar dig geval dat deze man voorzitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken van de Vereenigde Staten is en nog nooit een voet buiten zijn vaderland heeft gezet. Hij schijnt ook geenszins van plan te zijn dat ooit te doen. Hij zit in Washington, in zijn kamer, en vertrouwt op zijn politiek reukorgaan. Men stelt zich hem voor, eiken morgen na het scheren zachtjes de buitenlucht opsnui vend en zich de vraag stellend: „What is the wild world saying today?". Het antwoord wordt hem deelachtig, en hij legt een verklaring af, waarnaar vroeger alleen Amerika luisterde, maar tegenwoordig de heele wereld. Wie Amerika serieus bezoeken wil mag senator' William Borah niet overslaan. Hij is, zegt men, een eenvoudig en vriendelijk man. Bescheidenheid is in zoo groote mate zijn deel, dat hij volkomen beseft als politicus, met een partijprogram, het aangezicht der wereld niet te kunnen veranderen. Hij snuift, en laat zijn neus de gedane bevindingen doorseinen naar zijn brein. Men zou het, be halve flair, of een zesde zintuig, ook intuïtie kunnen noemen. Werkt zoo'n systeem een maal goed, dan moet men het niet schaden door onvoorzichtige experimenten. Eigenlijk kan ik mij best- voorstellen dat senator Borah in zijn eigen omgeving blijft en zich niet laat afleiden door het aanschouwen van de vreemde landen en volken, waarover hij zulk een positief oordeel heeft. U denkt- misschien dat dit ironie is. In hoofdzaak is het dat niet. Hij is een onge woon en vreemd, maar niettemin zeer be langrijk verschijnsel. Dat kunnen wij beter erkennen dan loochenen. R. P. RANGEERLOCOMOTIEF OP TREIN JNGEREDEN. TWEE DOODEN, 50 GEWONDEN. Woen.sdaigrmkkliag kwart over vij'f heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad bij het station Gesundbrunnen in Berlijn. Bij het binnenrijden van den personentrein StralsundBerlijn reed door een verkeerden wisselstand een rangeerloccimotief met. volle vaart tsgen den trein op. De vijf. wagons achter de locomotief van den personentrein 'kantelden om. Door de dadelijk to-egeschoten hulp weiden twee dooden geborgen en onge veer vijftig min of meer ziwaar gewonde passagiers uit de vernielde wagens verlost De gewonden zijn allen naar het ziekenhuis vervoerd. (Wolff). JAPANSCHE RAADGEVERS IN MANDSJOEKWO. TOKIO, 27 Juli (Reuter). Op verzoek van de regeering van Manidsjoekwo heeft de Japansche regeering een Japansche diplo matieke, een financieele en een militaire raadgever benoemd. De diplomatieke raad gever is de huidige Japansche gezant te Berlijn. HET ZOOVEELSTE VLIEG ONGELUK IN ENGELAND. PRINS ERBACH—FUERSTENAU OMGEKOMEN. LONDEN, 27 Juli (V.D.) Bij een vliegtuig ongeval cp het vliegveld van Farham in het graafschap Surrey is •prins Otto von.Erbaeh- Fuerstenau om het loven 'gekomen. Vergeefsch pleidooi voor ontoerekenbaarheid. Geen verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5