HET NIEUWE AVONDBLAD VQDD VE LS E N, B EVE D WIJ K e.Q Een getuigenis Pas Vijftien jaar geledén.... 17e JAARGANG No. 226 VRIJDAG 29 JULI 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1.5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1.3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. VELSEN RAADSVERGADERING. Veel kleingoed. De Schildersbuurt wordt uit haar isolement verlost. De openbare bewaarschool in ge drang. Een interpellatie zonder in- terpcllant. Wethouder Bosman on- vuur. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren van Heyst, v. d. Steen en van Woensel. De ingekomen stukken en mededeelingen zullen worden behandeld aan het eind der agenda. Suppletoire begrootingen. Vastgesteld worden de 2e suppletoire be grootingen der gemeente., dienst 1932 en de le suppletoire begrootingen van het Gasbe drijf, de Waterleiding, Openbare Werken, Reinigings- en Ontsmettingsdienst 1932. Tijdelijke kasgeldleening. Aan de agenda is toegevoegd een voorstel tot het aangaan van een tijdelijke kasgeld leening met den Staat der Nederlanden groot f 350.000 tegen een rente van 4 3/4 pet. Dit voorstel wordt aangenomen. Pensioensgrondslagen. Het concept-besluit van B. en W. inzake pensioensgrondslagen wordt dienovereenkom stig vastgesteld. Wijziging reglement voor het kampeerterrein. B. en W. stellen den Raad voor het regle ment van het kampeerterrein te wijzigen in dien zin, dat het tarief wordt gebracht van f 10 op f 0.20 per persoon voor een week of een gedeelte van een week. Aldus wordt besloten. Verhooging van het crediet voor de uitrusting der politic. Op de begrooting voor 1932 is voor bewa pening der "politie uitgetrokken een bedrag van f 300. Hoewel in 1931 in de bewapening een belangrijke verbetering was aange bracht, was deze nog niet van dien aard, dat daarmede in de tegenwoordige moeilijke om standigheden genoegen kon worden geno men. B. en W. meenden oorspronkelijk, het hiervoor benoodigde bedrag te kunnen vin den uit den betreffenden begrootingspost, omdat daarop f 700 is geraamd voor onder houd enz. van een motorrijwiel,, terwijl zoo danig voertuig niet meer aanwezig is. Deze post wordt thans echter besteed voor onder houd van den auto. oorspronkelijk in ge bruik bij Openbare Werken, doch welke thans ter beschikking is gesteld van de po litie. In verband hiermede stellen B. en W. voor. het crediet voor de uitrusting met f 600 te verhoogen. De heer Visser CS. D. A. P.) vraagt, hoe dit geld gevonden wordt. Bij andere voorstellen wordt steeds het argument gebezigd: „er is geen geld". Wat de auto betreft, meent spre ker. dat deze niet gebruikt mag worden, om den een of anderen politieman auto te leeren rijden. Want als de auto in de sloot terecht komt, komen er nog onkosten op. De heer N ijs sen, wethouder van finan ciën wijst er op, dat de uitgave noodzake lijk is. Ook devoorzitter wijst nog op de nood zakelijkheid van de uitgaaf. Er zijn bij de politie eenige zeer bekwame' chauffeurs en spreker hoopt, dat gevallen als waarop de heer Visser doelt, zich niet meer voor zullen doen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Schoolgeld visscherijschool. B. en W. stellen voor, het schoolgeld voor 'klassen B en C (opleiding voor de Rijksexa mens) vast te stellen als volgt: a. voor opleiding voor het voorloopig ma chinistendiploma f 3, voor de andere oplei dingen, bij geregeld bezoek f 2 en voor va renden f 0.50. De heer v. d. Veer (S. D. A. P.) vraagt, of het niet mogelijk was geweest, deze school- geldverhooging af te wimpelen. Verder ver zocht spreker,'de werkloozen vrij te stellen van de betaling van schoolgeld. De heer Nijssen: ,,Dit gebeurt al." De heer T u s e n i u s, wethouder van On derwijs mérkt op, dat hij niet inziet, waar om het schoolgeld verlaagd moet worden. Het voorstel wordt aangenomen. Overneming van een straat. B. en W. stellen voor over te nemen een gedeelte van de Tulpenstraat te Santpoort. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Verkoop van grond. Het voorstel tot verkoop van 350 M2. grond te Santpoort voor f 6.50 per M2. aan J. E. A. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 29 JULI Schouwburg Jansweg: Henvo's revue „Pak de leuning". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Achter slot en grendel" en „Cowboy tegen wil en dank". Op het tooneel: eerste klasse variété-attrac tie. 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Van je familie moet je 't heb ben!" Op het tooneel: Rodi Roeters met zijn goochel-repertoire. 2.30 en S.15 uur. Rembrandt Theater: ,.Es war einmal ein Walzer". 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des Avonds. Kaub te Velsen en van 512 M2. grond, even eens te Santpoort voor f 6 per M2. aan PI. Kaspers te Santpoort wordt goedgekeurd. Gedeeltelijke ontheffing van een overeenkomst. B. en W. stellen voor, aan K. Bakker te IJmuiden ontheffing te verleenen van de na koming van een overeenkomst, waarbij hem werd verkocht 412 M2. grond voor f 7 per M2., zulks in verband met de tegenwoordige tijds omstandigheden. Aldus wordt besloten. Een tijdelijke verbindingsweg naar de schildersbuurt. B. en W. adviseeren, medewerking te ver leenen tot het aanleggen van een tijdelijken verbindingsweg tusschen den Velserduinweg en de Ruysdaelstraat, ingevolge het verzoek van de Vereeniging van Handeldrijvenden en Neringdoenden „De Schildersbuurt". De heeï Vermeulen (A.-R.) waarschuwt tegen de moeilijkheden, die uit de medewer king kan ontstaan. Laten B. en W. zich de meest mogelijke zekerheid verschaffen, dat de gemeente later niet voor minder aange name gevolgen komt te staan. Spreker zal geen stemming vragen, maar wil geacht wor den, te hebben tegengestemd. De heer Visser (S.D.A.P.) vTaagt, of B. en W. machtsmiddelen hebben, om den eige naar te dwingen, den weg aan te leggen. De heer Ten Broeke (C.-H.) wijst er op, dat we eiken dag gevaar loopen, dat de weg, die over grond van verschillende eigenaars loopt, afgesloten wordt. De heer Homburg (A.-R.) bepleit inwil liging van het verzoek. De menschen zitten daar in een net, waar ze niet uit kunnen ko men.. Het kost de gemeente niets en het ri sico is voor de aanvragers. De heer Dunnebier, wethouder van Openbare Werken zegt, dat het college' ten slotte gezwicht is, daar de bewoners de dupe van den ongewenschten toestand zijn. De ge meente heeft geen machtsmiddelen om de eigenaars te dwingen. De Hervormde kerk wil graag toestemming, tot den aanleg van den weg verleenen. De heer Vermeulen (A.-R.) brengt nog eenige bezwaren naar voren. Als men een principieele fout maakt, moet men die later dubbel en dwars betalen. Spreker heeft van het college' geen toezegging gehoord, dat de meest mogelijke voorzichtigheid in acht wordt genomen. De gemeente moet het recht hebben, den weg, als heb.-later noodig mocht zijn af te sluiten. Het voorstel wordt goedgekeurd. Boventallige leerkrachten bij het bijzonder onderwijs. Van verschillende besturen van bijzondere scholen zijn verzoeken ingekomen ter ver krijging van een vergoeding in de salarissen van de boventallige leerkrachten, die in 1930 aan die scholen verbonden waren. Blijkens den bij de stukken gevoegden be reken ingsstaat kan de gevraagde vergoeding aan alle besturen worden toegekend. B. en W. stellen voor, deze vergoeding aldus vast te stellen en ons te machtigen de bedra gen aan de besturen uit te keeren. Aldus wordt besloten. Vervanger van den gemeente ontvanger. Tot vervanger van den gemeente-ontvanger wordt aangewezen de heer N. S. G. Schoots, adj. commies ten kantore van den gemeente ontvanger. Ingekomen stukken. In verband met het verzoek van J. Geel om eervol ontslag als onderwijzer in de gymnas tiek protesteert de heer v. d. Flie r (S.D.A.P.) tegen het optreden van den wethouder van Onderwijs tegen bedoelden onderwijzer, die in moeilijkheden was gekomen, doordat hem het gevraagde ontslag niet was verleend per 1 September maar per 1 Augustus. - Hoe adverteerders over de IJmuider Courant denken A. Post, Schoenmakerijen. IJmuiden ANNEX LEDERHANDEL van der Pollstraat 1 en Hadleystraat 1. i Directie der IJmuider Courant, IJ M 0 I D 5 I Mijne Heeren, Door mijne advertenties la de IJmuider Courant heb Ik altijd veel succes gehad ea mijn omzet ls er steeds door vergroot. Ieder sakenman kan ik de IJmuider Cou rant als reolamenlddel warm aanbevelen. Hoogachtend Profiteert u reeds van de groote publiciteits- waarde der IJmuider Courant? De heer Tusenius, wethouder van On derwijs antwoordt, dat hij op deze interpel latie niet is voorbereid. De heer Daim ei j er (groep Schilling) bespreekt de kwestie'van het sluiten der be waarschool. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) heeft zich verwonderd over het besluit van B. en W. in September geen nieuwe leerlingen aan de bewaarschool aan de Casembroodstraat toe te laten. Er is alle reden voor de klasse 1 September weer te laten beginnen. Op wel ken rechtsgrond steunt het besluit van B. en W. vraagt spreker? B. en W. zijn niet be voegd een dusdanig besluit te nemen. We le ven in een democratisch land, waar we ons hebben te houden aan de orde en de wet. Spreker dient een motie in. waarin de Raad als zijn oordeel uitspreekt, dat het wen schelijk is, het onderwijs voort te zetten en z'n afkeuring uitspreekt over den. bedoelden maatregel. De heer Vermeulen (A.-R.) acht het onjuist, dat de heer v. d. Füer deze kwestie koppelt aan den woningtoestand. We staan voor het feit, dat 1 Januari deze scholen ge sloten worden. Al is er wellicht geen rechts grond aanwezig, dan is er de eisch van prae- tisch gezond verstand. Als niet vaststaat, dat deze scholen in Januari door hulp van particulieren voort gezet worden, heeft het geen zin, in Septem ber nieuwe leerlingen toe te laten. Laat „Volksonderwijs" zich zoo spoedig mogelijk in verbinding stellen met B. en W. en komen met beoordeelbare voorstellen. Spreker stelt voor, de zaak in handen van B. en W. te stellen om advies en het college te machtigen, met 1 September nieuwe leer lingen aan te nemen, wanneer zekerheid be staat, dat de school 1 Januari kan worden voortgezet. De heer De Waal (groep Schilling) be pleit béschikbaax-stelling der scholen aan „Volksonder wij s". De heer Tusenius, wethouder van On derwijs noemt het een schande, dat onze ge meente gedwongen wordt, dit onderwijs stop Het majestueuse opleidingsschip Niobe, dat in de Oostzee is vergaan. Zooals gemeld kwamen 69 opvarenden om het leven. te zetten, waar het aan andere gemeenten, die er veel slechter voorstaan, wordt toege staan. De gemeente heeft echter geen geld en er is nog steeds geen geld beschikbaar ge steld. Spreker twijfelt er aan, of „Volkson derwijs" in staat zal zijn, het onderwijs op dezelfde manier voort te zetten. De gemeente heeft geen twee centen meer te vergeven en men wil nog meer geld van ons afknijpen. De heer v. d. Flier wijst er nogmaals op, dat het besluit onwettig is. Spreker verwacht, dat B. en W. niet vooruit zullen loopen op de laakbare handeling van de regeermg. Spre ker handhaaft de door hem ingediende mo tie. De heer Dalmeijer (groep Schilling) ziet in het dreigement van de regeermg een reden te meer, om gunstig te beschikken op het verzoek van „Volksonderwijs". De raad schijnt nog niet in te zien in welke moeilijke omstandigheden B. en W. verkee'- ren, zegt de heer Tusenius. Iedere gulden moet bespaard worden. De motie van den heer v. d. Flier wordt verworpen met 10 tegen 14 stemmen. Het adres van „Volksonderwijs" wordt ge steld in handen van B. en W. om advies. In verband met een schrijven van B. en W. van Jisp, om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad dier gemeente aan Ge deputeerde Staten betreffende steunverlee- ning voor veehouders enz., alsmede inzake verlaging van de tarieven van het P.E.N. en het P.W.N. wil de heer Ten Broeke (C.-H.) adhaesie te betuigen wat betreft de verlaging van de tarieven van het P.E.N. De heer Vermeulen (A.-R.) zegt, dat dit vraagstuk ons aller belangstelling heeft. Spreker stelt voor, zelfstandig een actie te beginnen voor verlaging van de tarieven van het P. E. N. Als één gemeente zich over het P. E. N. te beklagen heeft, dan is het Velsen De heer Visser (S.D.A.P.) wijst er op, dat een voorstel in de Provinciale Staten te verwachten is, waarbij f 500.000 beschikbaar wordt gesteld voor verlaging van de tarieven. De heer Tusenius wethouder, hoopt dat wanneer de tarieven verlaagd worden, aller eerst het vastrecht verlaagd wordt. De Voorzitter zegt, dat meit de ge opperde denkbeelden rekening zal worden 'ge houden. De brief van het gemeentebestuur van Jisp wordt voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen. In verband met het antwoord van B. en W. op d* vraag van den .heer Visser (S.D. A. P.) inzake het verstrekken van verf door de Woninigbouwvereenliging „Velsen" aan huurders van haar woningen, zegt de heer Visser, da.t hij het niet de juiste wijze aclht, dat de huurders hun woningen zelf moeten opschilderen. Er zijn werklooze schilders ge noeg in onze gemeente. Vragen van den heer Visser. In de vorige raadsvergadering had de heer Visser (S.D.A.P.) vragen gesteld inzake de crisiscursussen De heer Bosman, wethouder van Sociale Zaken antwoordt hierop uitvoerig. Hij meent dat er reden is, om aan ts nemen, dat de zaak binnenkort in orde komt-. Interpellatie van Woensel. De heer Van Woensel (CF.) had tot B. en W. hét verzoek gericht te mogen inter- pelleeren 6vsr de uitzending van werkloozen naar de werkverschaffing. De interpellant was echter afwezig, zoodat het punt van de agenda wordt afgevoerd. Interpellatie Visser. De heer Vssser (S.DA.P.) kreeg daarna het woord voor een interpellatie over dezelfde aangelegenheid. Spreker wees er op, dat er onder de werkloozen ongerustheid was ont staan over de uitzending. B. en W. zijn hier van de schuld, daar liet college noclh met de vakorganisaties, noch met den Raad hierover ruggespraak heeft gehouden. Een onderzoek ter plaatse in samenwerking met de vakorganisaties had wellicht veel on gerustheid kunnen voorkomen. Het was de taak van het college geweest, de menschen eerst voldoende in te lichten. Spreker vindt het onbillijk den menschen die weigerden deze week de steun te onthou den. De raad moet uitspraak doen of in deze richting moet worden voortgegaan. Spreker dient een motie in, waarin de Raad z'n afkeuring uitspreekt over de wijze van uitzending. DS Voorzitter wil de vraag stellen, of deze zaak een zaak voor den Raad is. De Minister heeft de steunregeling vastgesteld en stuurt, wanneer hij dit noodig acht een aan tal werkloozen naar de werkverschaffing uit. Men heeft het voorgesteld als een nieuwe zaak, maar 5 Januari 1931 heeft de voor zitter reeds medegedeeld, dat er wellicht werkloozen uitgezonden kunnen worden. Als gevolg hiervan is met de regeering hierover gecorrespondeerd. Aan de regeering is om uitzending verzocht. Op 15 Juli heeft de voor- ?r het verzoek mondeling herhaald en 19 Juli is de toezegging gekomen, dat er 25 werkloozen konden worden uitgezonden. De heer Visser heeft gezegd, dat het College er niets van wist, maar spreker heeft de werkverschaffing bezocht. De loonen zijn ook in de hoogere' regionen der vak organ isattes bekend en er was geen aanleiding nogmaals een onderzoek in te stellen. Uit andere steden is er nooit verzet gekomen. Er zijn heit- Col lege twee verwijten gedaan, o.a. dat de vak organisaties niet gehoord zijn, maar daartoe was geen aanleiding, daar alles bekend was. Het is een noodzakelijkheid, dat af en toe de arbeiidszin der werkloozen wordt getoetst-- Spreker ontkent voorts, dat B. en W. iemand van de pers hebben uitgenoodigd om met den heer Bosman een onderzeek in te stellen. De heer Bosman wethouder voor So ciale aangelegenheden wijst er nog op, dat bij het werk van de Schipbeek duizend arbei ders aan het werk zijn die staan onder toe zicht van het N. V- V. De gegevens, die B. en W. hebben ontvangen zijn alle doorgezonden. Er waren echter agitaties van de O. S. P. en de Communisten. Niet B. en W. doch de mi nister heeft bepaald, dat aan de weigerach- tigen geen uitkeering meer zal geschieden. B. en W. zitten voor een buitengewoon moei lijken toestand. Het college wordt onnoodig aangevallen. De heer Maas (R.K.)zégt,' dat het een en al insinuatie is, wat de heer Bosman heeft gezegd. Spreker is ook van meening, dat het beter is dat de menschen het geld verdienen dan dat ze het krijgen. Er is Zaterdagmorgen nog aan den heer Bosman om inlichtingen, gevraagd, maar de heer Bosman kon daarop geen antwoord geven. De heer Bosman: „Wel waar." De heer Maas, voortgaande zegt, dat ook in zijn vakvereeniging ongerustheid bestaat. De menschen zijn opgezweept door lieden, wien het te doen is om de afbraak. Spr. ver wijst naar de IJmuider Courant, waarin het rapport van het bezoek van de vakvereeni- gingen is opgenomen. Spreker is tot de er kenning gekomen, dat B. en W. lukraak menschen hebben uitgezonden. Een oproep van vrijwilligers was, naar spr-'s meening, de juiste methode geweest. De heer Dalmeyer (Groep Schilling) meent eveneens, dat het gewenscht was, de menschen in overleg met de vakvereeniging uit te zoeken. De heer v. d. V e e n (g.. D. A. P.) meent, dat alleen uitgezonden ip.ogen worden men schen die daarvoor geschikt zijn. De heer Visser (S. D -A. P.) merkt op, dat werkverschaffing niet nieuw is, maar voor deze gemeente is ze wel nieuw- Men heeft door deze daad de besturen der vak organisaties in een moeilijke positie ge bracht. De heer Vermeulen (A.R.) constateert dat de agitatie, in de gemeente gevoerd, on gemotiveerd is geweest. Spreker meent, dat men, voor een goede samenwerking, meer vertrouwen in het college moet stellen. De heer Tusenius is van meening, dat inderdaad de vakorganisaties anders moeten optreden. Spreker wijst op de ontzettend moeilijke taak, die rust óp de schouders van den wethouder voor Sociale aangelegenheden Na nog eenige discussie brengt de voor zitter de motie van den heer Visser in stem ming. Deze wordt verworpen met 8 tegen 15 stemmen. Daarna sluit de voorzitter de- vergadering. IJMUIDEN HULDIGINGSAVOND VAN DEN HEER GRIN Wegens de successen', welke de dirigent, de heer P. Grin Jr. op het afgeloopen zang concours hier ter plaatse gehouden, met zijn 3 koren behaald heeft, waren plannen ge rezen den leider op een intiemen feestavond te huldigen. Deze plannen zijn door een feestcommissie nader uitgewerkt en zoo wa ren Donderdagavond in het gezellig versier de zaaltje van Tivoli besturen en leden van de Kennemer zangers en LJmuiden's a Ca- pella-koor bijeengekomen. Ook waren ver scheidene leden van 't gemengd koor Poly hymnia aanwezig, welks bestuur officieel niet aan deze huldiging deelnam. Te ruim half negen werd, vergezeld van zijn echtgenoote, de heer Grin binnengeleid, terwijl alle aanwezngen hem staande een huldigingsieid toezongen. De voorzitter der feestcommissie, de heer Hagedoorn, sprak den heer Grin toe en weidde uit over de behaalde successen en de zangkunst in het algemeen. De heer J. de Waal leidde daarna den ver deren avond, die gevuld werd door het met veel bijval optreden van de Kennemer Zan gers en het a Capella koor afgewisseld door dansen. Het was een gezelligen-avond. SPEELTUINVEREENIGING „IN VEILIGE. HAVEN". De, Speel tuin vereeniging „In Veilige Ha ven" houdt Woensdag 3 Augustus a.s. een ledenvergadering in „Het Wapen van Velsen". Muzikale medewerking' wordt verleend door het Jeugd Fanfarecorps van de Speel- tuinvereeniging „Kindervreugd" te „Velsen- Noord". Mej. Woerlee, de scheidende voorzitster van „In Veilige Haven" zal op dezen avond afscheid, van de vereeniging nemen. Kranten- knipsels uit 1917. 29 Juli 1917. In IJmuiden en Scheveningen zijn aange bracht de bemanning van 6 visschersschepen die allen zonder vorm van proces getorpe deerd zijn in het veilige gebied door een Duitsche duikboot. De commandant een jong ventje van ongeveer 18 jaar, liet vrijwel geen tijd om de schepen te verlaten. Na het torpedeeren verliet hij r|e plek zonder zich ook maar iets meer te bekommeren om het lot der slachtoffers. De schipper van de Sch. 134, die naar den dat hij in het veilige gebied vischte, kreeg ten antwoord, dat alle Nederlandsche vis schersschepen, die zouden worden aange troffen ,naar den kelder gezonden zouden worden. Want dat hij (de commandant) niets met het veilige gebied te maken had. Onmiddellijk is hierop een kustvaartuig uitgezonden om in verband met deze bedrei ging, de andere visschersvaartuigen te waar schuwen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1