SLECHTS 8 DAGEN UITVERKOOP EEN INTERVIEW MET VON PAPEN. G. v. d. Genugten BUITENLAND. het belangrijkste nieuws. ©Q MANUr-ACTURENHANDEL TROMPSTRAAT 61 UMUIDER COURANT VRIJDAG 29 JULI 1932 Hij eischt gelijkberechtheid inzake de bewape ning. De Rijkskanselier laat zich niet uit over een herstel der monarchie. „Wij hebben andere problemen op te lossen". Herriot vraagt inlichtingen over Von Schleicher's rede. Maatregelen der Hesslsehe regeering tegen de Nazis. - Opnieuw spanning tussehen China en Japan. Von Papen. Rijkskanselier Von Papen heeft in een in terview met United Press uitvoerige mede- deelingen gedaan over de voornemens zijner regeering. Hij verklaarde dat de vlugste weg naar het herstel van de wereldwelvaart zou zijn, dat Duitschland zijn plaats onder de zon terug zou verkrijgen. De wereld zou niet tot welstand kunnen geraken zoolang Duitsch land niet de positie van een gelijkberech- tigden staat inneemt. Dit geldt zoowel op moreel als politiek en economisch gebied. Von Papen verklaarde dat zijn regeering als haar voornaamste taak beschouwt voor Duitsch land de economische en politieke plaats in het volksleven terug te winnen, waarop het recht heeft. Hierdoor zullen de levensmoge lijkheden van Europa slechts verhoogd wor den en bovendien zal het bijdragen tot op lossing van de geheele wereldcrisis. Daarbij achtte hij het vanzelfsprekend dat- in het be lang van de wereld de discriminatie waar van Duitschland door het Verdrag van Ver sailles slachtoffer is geworden, zal verdwij nen en die o.a. tot uiting komt in. den leugen over de schuld aan den oorlog en het wegne men van de Duitsche koloniën onder het voorwendsel, dat de Duitschers de slechtste kolonisators ter wereld waren.. Ten aanzien van de stabiliteit van zijn re- geerihg antwoordde de Rijkskanselier, dat met het oog op de onzekerheid van het re sultaat der verkiezingen op Zondag a.s. niets vooruit kon worden voorspeld. De mogelijk heid bestond dat de nationaal-socialisten te zamen met de Duitsch-nationalen een meer derheid in den Rijksdag kregen, of dat deze partijen tezamen met het centrum een nieu we regeering zouden vormen ofdat zij ten slotte tot overeenstemming kwamen en beslo ten de huidige regeering te steunen. Op de vraag of Duitschland's eisch tot ge lijkberechtiging ten aanzien van de bewape ning beteekende dat Duitschland zou willen bewapenen indien de andere mogendheden niet zouden ontwapenen, verklaarde Von Pa pen: Neen, wij willen een leger uitsluitend voor onze eigen veiligheid en voor de be scherming van onze grenzen, die geenszins zoo beveiligd zijn als de grenzen van Frank rijk. Dit beteekent niet dat wij een leger verlangen dat man voor man zoo sterk moet zijn als dat van Frankrijk, doch dat wij vast houden aan de moreele gelijkberechtigdheid en het recht, om een moderne militaire be wapening te bezitten." De Rijkskanselier verklaarde, dat hij nooit een militair bondgenootschap tussehen Duitschland en Frankrijk had voorgesteld. Wel had hij in een onderhoud met Herriot aangedrongen op periodieke besprekingen tussehen de generale staven van Duitschland en Frankrijk, die het wantrouwen dat tus sehen beide staten ten aanz.cn van de vei ligheid bestond uit den weg zouden kunnen ruimen. Op de vraag of naar zijn meening het her stel van Duitschland ook het herstel van de monarchie met zich zou brengen, antwoord de de Rijkskanselier: „Wij hebben andere problemen op te lossen, die veel gewichtiger zijn. Deze heele kwestie is op het oogenblik eenvoudig niet actueel." Ten aanzien van de binnenlandsche verhoudingen zeilde Von Pa pen, dat de staat over de macht beschikt om met het communistisch gevaar af te rekenen De strijd van zijn regeering tegen het com munisme richt zich tegen het geestelijke en cultureele bolsjewisme. Hij voegde er aan toe, dat de communistische partij na de Rijks dagver kiezingen niet ontbonden of buiten de wet gesteld zou worden. Met betrekking tot de schulden verklaarde Von Papen, dat Duitschland voornemens is zijn particuliere schulden te delgen. Wanneer de kwestie van verlaging van den ren tevoet voor de Duitsche particuliere schulden aan het buitenland aan de orde komt, dan zal Duitschland zeker geen eenzijdige stappen in deze richting doen, doch trachten tot over eenstemming met zijn crediteuren te komen. Ambassadeur von Hoesdh is Donderdag door minister-president Herriot ontvangen. Hoewel betreffende het onderhoud geen of ficieel communiqué werd uitgegeven, neemt men in welingelichte kringen aan, dat de radio-redevoering van generaal Von Schleicher onderwerp is geweest van een uit voerige gedachtewisseling. De Berlijnsche correspondenten der Fran sche bladen zouden vernomen hebben, dat de Fransche ambassadeur te Berlijn t"r gelegen heid van zijn condoleantie-bezoek inzake het vergaan van „Niobe" bij het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken zijn persoonlijke verwondering over de uiteenzettingen van generaal Von Schleicher heeft te kennen ge geven en daarbij tegelijkertijd in opdracht zijner regeering om opheldeirng zou hebben gevraagd betreffende zekere punten dezer redevoering. Te bevoegder plaatse in Berlijn waren Don derdagavond geen inlichtingen over deze aan gelegenheid te vei krijgen. i De verklaring, die rijkskanselier Von Papen Woensdag heeft afgelegd aan een vertegen woordiger van de United Press, wordt in de Parijsehe bladen uitvoerig vermeldt. Ofschoon de bladen nog geen commentaar geven, blijkt toch reeds aan de koppen, die boven de ver slagen zijn gesteld, dat de Fransche houding hiertegenover even afwijzend zal zijn als tegenover de lataste verklaring vaan generaal Von Schleicher. Het „Journal des Débats" verwijt den rijks kanselier nog boven de eisehen van Von Schleicher uit gegaan ts zijn. De Liberté is van opvatting, dat de Fransch-Duitsche be trekkingen thans een hoogst dramatisch stadium zullen ingaan. Onder het opschrift „Frankrijk ontwaak", verklaart, het blad, dat Frankrijk tegenover het dreigende Duitsch land geenszins mag ontwapenen. De Hessische minister van binnenlandsche zaken heeft tot en met 4 Augustus de vol gende bij de uitgeverij Kichler in Darmstad uitkomende dagbladen verboden: Hessische Bundeszeitung, Hessische Dandvolkszeitung. Mainzer Tageszeitung, Rhein- und Hesse- Bauer, Niersteiner Rheinwarte, Wormser Zei- tung, Offenbacher Nachrichten en alle even- tueele kopbladen of vervangende bladen van dezelfde uitgeverij. Dit verbod staat in ver band met de beweringen in deze bladen ge uit bij de publicatie van de communistische documenten, die de justitie had gekregen van een instantie buiten Hessen, dat de Hessische regeering bewust illegale toestanden duldde. Donderdagavond tegen 7 uur is het in het naburige Kamen tot een botsing gekomen tussehen nationaal socialisten en leden van den rijksbannier. Hierbij vielen verscheidene schoten. Een 18-jarig rijksbannierman kreeg een schot in de longen, waaraan hij overleed. Een nationaal-socialist werd ernstig gewond. Zes nat.-soc. werden gearresteerd. Maarschalk Tsjang-Kai-sjek heeft van de Chineesche centrale regeering opdracht ge kregen zich naar Peking te begeven, om daar het opperbevel op zich te nemen over alle Chineesche strijdkrachten ter verdediging van de provincie Jehol. Volgens berichten uit Engelsche bron heb ben 700 Chineesche vrijwilligers een aanval gedaan op het door Japanners bezette plaatsje Soeitsjoeng aan de spoorlijn tus sehen Tsjintsjau en Sjanhaikwan- De aanval zou echter zijn afgeslagen na een gevecht, waarbij 200 Chineezen moeten zijn gedood, terwijl de Japansche troepen slechts zes man zouden hebben verlo?en. Volgens Russische berichten uit Peking doen aldaar geruchten de ronde, dat gene raal Yen-Sji-sjan, die een belangrijke poli tieke rol in Noord-China speelt, de Chinee sche regeering heeft medegedeeld dat hij ontheffing van maarschalk Tsjang Hsu-liang uit alle functies eischt en dat hij voorts zijn eigen benoeming tot opperbevelhebber van alle Noord-Chineesche strijdkrachten verlangt. Wanneer de Chineesche regeering deze eisehen niet zou inwilligen, zou hij niet langer borg kunnen staan voor de orde in Noord-China. Hij verklaarde verder dat maarschalk Tsjang Hsu-liang als bevelheb ber bij de jongste gevechten nabij Moekden volkomen had gefaald en derhalve niet lan ger aan het hoofd van het Chineesche leger kon staan. Het Japansche dagblad „Dairen Simboen" deelt mede, dat zich te Tsjangtsjoen een Ja pansche maatschappij met een kapitaal van drie millioen yen heeft gevormd, die het monopolie voor het luchtverkeer in Mand- sjoerije zal krijgen. De onderneming zal de luchtlijnen Tokio—Moekden, Moekden— Tsjangtsjoen en Tsjangtsjoen—Carbin— Mandsjoeria exploiteeren. Duitschland. Reorganisatie der radio- omroep. In de zitting der Rijksraadcomniissie is, naar Wolff meldt, volledige overeenstemming bereikt tussehen de rijksregeering en de re geeringen der Duitsche landen in de kwestie der reorganisatie van den radio-omroep. De principes, volgens welke de radio-omroep voortaan zal worden geleid, werden vastge legd. Publicatie er van kan elk oogenblik wor den verwacht. Oostenrijk. Heimat-blok staat achter de regeering. In den Ministerraad van Donderdag deed de Bondskanselier mede deeling van de brief van het Heimat-blok. Hij verklaarde dat de wensefhen Van het Heimat-blok ten aanzien van een program van economischen opbouw overeenkwamen met bet werkprogram, dat de regeer ing onder alle omstandigheden wil door zetten. Blijkens het na afloop der kabinetsverga dering gepubliceerde communiqué legde de vertegenwoordiger van het Heimat-blok in de regeering Jakontscfhik," de verklaring af, dat hij ten volle achter de regeering stond. Hiermede schijnt het gevaar voor de re geering op het oogenblik te zijn verdwenen. De verklaringen van den Bondskanselier over het werkverschaffingsprogram maken het in ieder geval heit Heimat-blok gemakkelijker om voor het protocol van Lausanne te stem men. Het isc echter nog steeds niet zeker of de regeering een meerderheid voor het pro tocol zal yinden. België. Staking in de Limburgsche kolenmijnen ten einde. Op initiatief van- den minister van Arbeid, Heyman, heeft hedenmiddag in aanwezig heid van den gouverneur der provincie Lim burg een bijeenkomst plaats gehad van mijneigenaren en mijnwerkers uit het Bel gisch Limburgsche kolengebied. In den loop dezer samenkomst werd een algemeene overeenkomst verkregen welke een einde maakt aan de staking. Reeds heden zal een groot gedeelte der mijnwerkers den arbeid hervatten, terwijl Maandag het werk volledig zal zijn hervat. Engeland. Ook Letland treedt tot het vertrouwenspact toe. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat ook Letland tot het vertrouwensaccoord zal toetreden. Eveneens toetreding van Oostenrijk en Griekenland. Oostenrijk gaf, volgens een Reu tertelegram den wensch te kennen om toe te treden tot het consultatief pact. De Grieksche gezant te Londen heeft aan het Foreign Office meegedeeld, dat Grieken land toetreedt tot het Europeesche consulta tieve pact. Een tienjaarsplan op de conferentie van Ottawa? De speciale correspondent van de „Daily Telegraph" op de rijksconferentie te Ottawa meent, naar wij in de Tel. lezen, te weten, dat de Britsche delegatie een tienjaarsplan heeft voorgesteld. Dit plan zou inhouden, dat op den Britschen export naaT de Dominions successievelijke dalende rechten worden ge heven, waartegenover Groot-Brittanië zich zou verplichten rechten te heffen op alle bui tenlandsche producten, welke aan die der Dominions concurrentie aandoen. Dit sys teem zou het voordeel hebben, dat den Do minions onverwijld hulp zou worden verleend dat de storingen in den wereldhandel gerin ger zou zijn en dat de wereld zich waarschijn lijk genoopt zou voelen, de tariefmuren te verlagen. Engeland zou verder terstond tot de vol gende maatregelen bereid zijn: Voorkeurs rechten voor den invoer van tabak, vischcon- serven en metalen uit de Dominions, zooals koper en lood. Engeland zou zich het recht voorbehouden om goeden afnemers zooals bijvoorbeeld Ar gentinië en Denemarken, eveneens voorkeurs rechten te verleenen, zij het ook in geringere mate dan den Dominions. OTTAWA, 28 Juli. De correspondent van Reuter heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de commissie der Britsche rijksconferen tie voor den boterexport niet alleen gevraagd heeft, om hoogere voorkeursrechten, maar daaraan vastgekoppeld, een plan heeft inge diend om definitief het gebruik van buiten landsche boter in Engeland te beperken. Noorwegen- Naar het einde van het wegwerkersconflict? Begin van het voorjaar legden de rijksweg werkers het werk neer om hooger loon te verkrijgen. De re geer ing besloot enkele maan den geleden, nieuwe arbeiders in dienst te nemen, o.a. werkloozen en boeren arbeiders. De vakvereenigingen kondigden daarop soli- dariteitsstakingen af, o.a. in het staatsbedrijf van wijnen en alcoholische dranken en in de brouwerijen. De rijksbemiddelaar stelde daar op pogingen in het werk om een minnelijke schikking te verkrijgen, waarop de vakver eenigingen van wijn arbeiders en bierbrou wers de stakingsproclamaties aanhielden. Dinsdag j.l. heeft de staatbemiddelaar een voorstel aan partijen voorgelegd tot regeling van het conflict met de wegwerkers. Maan dag a.s. zullen partijen hun definitief ant woord geven. Gehoopt wordt, dat het voor stel wordt aangenomen en aldus aan het conflict een einde komt. (Reuter). Argentinië. Uruguay bron van communis tische actie?, De minister van binnenlandsche zaken heeft volgens Reuter de beschuldiging geuit, dat Uruguay de eenige bron is van de com munistische propaganda in Argentinië. Een onderzoek door de posterijen ingesteld, toont volgens den minister dat het propagan- da-materiaal niet alleen in de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, wordt vervaardigd en vandaar uit verspreid, maar ook dat in Europa gedrukte stukken via Montevideo zijn gegaan. Voorts is gebleken, dat van Monte video uit per post verzonden pakken kranten strooibiljetten bevatten, waarin werd opge hitst tot het vermoorden van bekende perso nen in Argentinië. SIR WILLIAM WILCOX OVER LEDEN. De ontwerper en bouwer van den grooten stuwdam in den Nijl bij Assoean Sir William Wilcox, is naar de N.R.Ct. verneemt, te Cairo op 80-jarigen leeftijid overleden. Sir. William heeft ook in Mesopotamië belangrijke water bouwkundige werken tot stand gebracht. GRIFFIN EN MATTERN GEVEN DEN MOED NIET OP LONDEN, 28 Juli. (V.D.) De Amerikaansche oceaanvliegers Griffin en Mattern zijn Woensdagavond van Parijs te Londen aan gekomen. Zij zijn voornemens den volgenden zomer een van Chicago uitgaande ononder broken tocht om de wereld te maken, waar bij voorziening met brandstof in de lucht moet plaats vinden. Zij hopen den aardbol in vier en een halven dag te kunnen rond reizen. NIEUW RECORD ZEILVLIEGEN WASSERKUPPE, 28 Juli. (V.D.) Bij de zeil vliegwedstrijden is het Donderdag den eer sten politieluitenant Hentschel uit Kassei geluk een nieuw Duitsch record duurzeilvlie- gen op -te stellen. De vlucht duurde 16 uur 13 minuten, d.w-z. 2 uur 6 minuten meer dan het vorige record. EEN DOODVONNIS. De jury heeft het schuldig over Gorgoeloff, den moordenaar van president Doumer, uit gesproken en het Hof heeft daar, ingevolge de Fransche wet die in dit opzicht dezelfde is als de Engelsche het doodvonnis op laten volgen. Gorgoeloff heeft drie dagen tijd om cassatie %.an te teekenen. Tenslotte be staat nog de mogelijkheid van een gratie verzoek aan den nieuwen president der Re publiek, Albert Lebrun. Voorzoover men de wartaal van den veroordeelde au sérieux kan nemen scheen hij evenwel in zijn lot te be rusten. Misschien brengen zijn verdedigers, mr. Géraud en mr. Roger, hem nog tot an dere gedachten, maar de vraag is of cassa tiepoging en gratieverzoek hem iets baten zouden. Uit de verslagen van de zaak, vooral uit de uitlatingen van den procureur-gene raal Donat-Guigue, krijgt men den indruk dat deze zaak in hooge mate door nationa listische hartstochten beheerscht is. Voor ons Hollandsch begrip van zuivere rechtspraak zijn de uitlatingen van dezen meneer Donat-Guigue wel buitengewoon vreemd en ontstellend. Dat hij uitroept: „Mr. Géraud is er indertijd in geslaagd, den moor denaar van Jaurès (Villain) vrijgesproken te krijgen, maar zooiets lukt niet voor de twee de maal"lijkt wel heel erg op demagogie. Het schijnt rechtstreeks tot de publieke tri bune gericht te zijn. „Met donderende stem en breede gebaren" betoogt de procureur-generaal: „De verdedi ging zal voor het dwangbuis pleiten, maar dat is niets dan een oratorisch succes". Hevige protesten van de aanwezige advo caten. En, zou men zoo zeggen: met reden. Komt het er niets op aan of men een man als schuldige guillotineert of hem als ontoe rekenbare, als krankzinnige, dus als onschul dig aan een afschuwelijk misdrijf, in een ge sticht plaatst? Een zonderlinge opvatting! Met vervaarlijk pathos heeft de procureur- generaal er zijn vreugde over uitgesproken dat de moordenaars van twee Fransche pre sidenten, Caserio (moordenaar van Sadi Carnot) en Gorgoeloff, geen van beiden Franschen waren. Men vraagt zich af wat dat nu eigenlijk te maken heeft met de vraag of deze man toerekenbaar is of niet. Ook heeft de procureur-generaal uitgepakt over „de z.g. nieuwe school, die geen misda digers kent, maar alleen gekken, halve gek ken en fracties van gekken. Inplaats van hen af te maken, wil men hen in krankzin nigen-gestichten met modern comfort plaat sen. Dezelfde moderne geest heeft het systeem van „de spons over de lei" uitge dacht. Bij de toepassing van dit systeem be talen misschien nog wel de particulieren, maar de staten betalen niet meer". Deze laatste uitweiding klinkt welhaast ongeloofelijk. Stel u een procureur-generaal voor, die midden in een strafzaak een poli tieke beschouwing over het schulden-vraag stuk gaat houden en een aanval op Duitsch land doetdat in elk geval met deze zaak totaal niets uitstaande heeft, want de moor denaar is een Rus!' Uit de verslagen van onzen Parijschen cor respondent blijkt, dat de officiëele deskundi gen al een zeer vreemden indruk gemaakt hebben. Heel mooi is het verhaal van den psychiater Perrin-Genil, die alles toeschrijft aan Gorgoeloff's „Kaukasischen geest", maar niet weet waar de Kaukasus ligt, terwijl de dader volstrekt niet uit dat gebied afkom stig is! Een roemrijke episode in de geschiedenis van de Fransche rechtspraak is het proces- Gorgoeloff allerminst. In de heele wereld heeft de moord op president Doumer diepen afschuw gewekt, en wij hebben allen de wreede tragedie gevoeld van den ouden man, die vier zoons in den beestachtige^ oorlog verloren had en zelf tenslotte nog door moordenaarshand móest vallen. Maar de behandeling van het proces tegen den moordenaar, met een schreeuwenden, wraakzuchtig-gestemden procureur-generaal, die zelf moet toegeven dat de dader tot geen politieke richting behoort en geen politieke oogmerken gehad heeft, maar slechts „een blindelings verwaand mensch" wasdie behandeling kan geen verheffenden indruk op ons maken. De eenige reden voor de daad. die de openbare vervolger tenslotte nog wist te ontdekken, was „dat Gorgoeloff de scho ten loste om reclame te maken voor een door hem geschreven boek, dat te Berlijn in alle talen zou worden uitgegeven". Dit is nu toch wel een beetje heel dwaas. Juries kan men blijkbaar, in alle landen waar zij bestaan, zoowat alles voorpraten. Maar men zou toch zelfs van een jury niet ver wachten dat zij zoo'n argument aanvaarden zou: „dat een toerekenbaar man, zonder po litieke oogmerken, een staatshoofd neerschiet om reclame te maken voor de uitgave van een boek". Dit is de stelling van den heer Donat- Guigue. Gorgoeloff zelf heeft tijdens het proces al leen maar een hoeveelheid wartaal uitgesla gen. Volgens den procureur-generaal was dat simulatie. Maar wat bewijst dat? Er is niet gebleken waarom deze man den moord pleeg de. Er is niets gebleken van anderen die ach ter hem gestaan zouden hebben, van eenig complot, van. een persoonlijke wraakneming of wat ook. Niets! De president van de Fran sche republiek is trouwens slechts een deco ratieve figuur en niet de leider van het staatsbewind al draagt hij den eeretitel „Chef d'Etat" en niemand zou politiek ooit iets kun. nen bereiken met hem te vermoorden. De uitwerking van den moord was, in politiek opzicht, dan ook volkomen nihil. Dit alles beschouwende begrijpt men vol komen dat de beide verdedigers de jury ad viseerden tot de conclusie te komen dat men niet wist waarom deze man dien moord ge pleegd had, en hem ontoerekenbaar te ver klaren (de drie door de verdediging gedag vaarde experts hadden daartoe geconclu deerd). Maar hun pleidooien overtuigden slechts de minderheid van de jury. De meer derheid sprak het schuldig uit. Een droevig proces, met een droevigen gek als slachtoffer en een droevig figuur van het Openbaar Ministerie als herinnering. Meent de Fransche regeering het ernstig met de toenadering tot Duitschland, dan zou zij goed doen met de uitlating van den heer Donat- Guigue over het schuldenvraagstuk, die een ellendigen indruk aan de overzijde van den Rijn zal maken, te désavoueeren en den man de bevoegdheid te ontzeggen, zich over zulke dingen in zijn functie uit te laten. R. P. VON GRONAU GAAT NIET OVER DEN PACIFIC MONTREAL, 28 Juli (Reuter) Von Gro- nau heeft verklaard dat hij niet voornemens is een tocht over den Stillen Oceaan te ma ken. De geruchten over een tocht naar Ja pan zijn geheel onjuist. Hij zal Zaterdag van Montreal naar Chicago vertrekken. BERLIJN, 28 Juli. (V.D.) De Duitsche vlieger von Gronau heeft in een telegram mededeelingen gedaan over zijn verdere plannen. Vrijdag zal hij doorvliegen naar Ottawa, waar hij Zaterdaghoopt te landen. Volgende week Woensdag vliegthij naar Mil waukee, naar de Duitsche kolonie aldaar. Eerst na deze vluchten zal von Gronau ver dere plannen vaststellen. AmerikaanscHe veteranen bestormen de Regeeringsgebouwen. Federale troepen verdrijven de massa met gasbommen. Twee dooden en 18 gewonden. WASHINGTON, 28 Juli (V.D.) Bij de door de politie bevolen ontruiming van een overig leegstaand regeerinsgebouw, waarin veteranen onderdak hadden gevonden, is het tot een bloedige botsing gekomen, waar bij in totaal 18 personen werden gewond, waarvan twee politiebeambten doodelijk. Twee honderd veteranen bestormden het gebouw en wierpen met dakpannen naar de politiebeambten. De politie, welke verster-^ king had ontvangen drong de oud-strijders met gebruikmaking van de gummistok terug Als voorzorgsmaatregel werd de Potomac- brug opgehaald, waardoor de opmarsch der veteranen die zich in het Anacosta-kamp bevonden, onmogelijk werd gemaakt. Het Witte Huis wordt streng bewaakt. De federale troepen hebben opdracht ge kregen alle regeeringsterrein in de buurt van het Witte Huis door de oud-strijders te doen ontruimen. Nader meldt Vas Dias: De federale troepen begonnen de zuive ring van het door de veteranen bezette ter- Tein met gasbommen. Het eerste slachtoffer hiervan was generaal Mac Arthur, die per soonlijk de leiding van het geheel in handen had. Een eskadron cavallerie verdreef de massa toeschouwers van de trottoirs. Infan terie met stalen helmen trad met traangas- bommen op tegen de wijkende veteranen. Dezen staken de op het terrein opgerichte houten barakken in brand, waarop de brand weer moest worden gealarmeerd om het ge vaar te bezweren, dat voor de in de nabij heid gelegen gebouwen was ontstaan. Tal rijke soldaten, politieagent en veteranen werden door de traangasbommen over weldigd. De rust hersteld. Nadat de politie uit noodweer gebruik ge maakt had van de vuurwapenen, is de orde te Washington weer hersteld. Tijdens 't vuur gevecht werd één oud-strijder gedood, ter wijl er twee werden gewond. Nadat de civiele autoriteiten te kennen hadden gegeven machteloos te staan tegenover den toestand liet de corpscommandant militairen aanruk ken, n.l. een bataillon infanterie, een eska dron cavallerie en een tankafdeeling. Verklaring van Hoover. President Hoover heeft een verklaring af gelegd, waarin hij er den nadruk legde op het feit, dat het strenge optreden der bonds- regeering noodzakelijk geweest was om de staatsautoriteit hoog te houden. Bovendien zijn vele deelnemers aan den „veteranen- marsch naar Washington" heelemaal geen deelnemers geweest aan den oorlog, maar communisten en reeds gestrafteelementen. OM DE KALMTE TE BEWAREN IN KEULEN KEULEN, 28 Juli (Reuter) Wegens de groote politieke opwinding zijn alle vergader ringen en demonstraties in Keulen op" tien verkiezings-Zondag verboden, evenals het houden van spreekkoren en het verspreiden van strooibiljetten met propagandistische strekking. Pension aangeboden Geen beroepspension, 2 a 2.25 per dag. Gunstig gelegen. Wijk aan Zeeërweg 106. lllilïllïlilllill llllllllll DUURT DE FINALE Zijden Spreien 2.95-3.95-5.00 Lakens 1.90-2.25 Groote Sloopen 0.39-0.65 Kapok per pond 0.49-0.85 Theedoeken 0.24 Groote Baddoeken 0.29-0.65-0.85 Verder alle Filet zijden Blouses 3.30-3.90 Pullovers 1.251.95-2.25-3.90 Gepliss. Costuumrokken 3.10-6.00 Gummi Schortjes 0.39 en hooger Japon-Schorten Meisjes Schorten Baby Schortjes Nachthemden Dameshemden 2.50-2.95-3.50 1.45-1.75 0.55-0.60 0.95 1.50-1.95-2.25 1.00-1.25-1.35 en hooger 0.65 Groote knotten Wol Koordwol 0.75 Sajet 0.39 Jumperwol per knot 0.39 Jurken tegen spotprijzen Damesjaponnen groote maat 1.95 en hooger enz. enz. IJMUIDEN(OOST)

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3