De politieke misdaden in Duitschland. met belangrijkste nieuws. sr. Querido overleden. BUITENLAND. IJMUIDER courant De politieke gevolmachtigde van Hitier, ka pitein Goering, heeft volgens de „Börsen- Zeitung" een onderhoud gehad met den rijks commissaris voor Pruisen, aldus meldt Wolff. Dr. Bracht, waarbij de voorgenomen maat regelen tot bestrijding van de politieke ter reur zijn besproken. Goering zou, naar ge noemd blad meldt, daarbij verklaard hebben, dat ook de nationaal-socialistische partij voor een zeer streng optreden tegen de on ruststokers is. In een zitting van het soc.-demoeratische partijbestuur heeft de partijvoorzitter Wels rapport uitgebracht over de politieke situatie na de verkiezingen. In de daarop volgende debatten werd scherpe critiek uitgeoefend op de houding der staatsorganen tegenover de nat.-socialistische terreur. In verband daar mede werd door het partijbestuur de moge lijkheid besproken om, wanneer het staats gezag tekort schiet, een eigen vrijwilligers corps te vormen. De beslissing nopens de van kracht verkla ring der maatregelen tegen de terreur zal in- tusschen op z'n vroegst heden Zaterdag wor den genomen. Eenerzijds is de desbetreffende noodverorde ning nog niet opgesteld, anderzijds moet nog toestemming worden verkregen van den Rijkspresident, terwijl voorts in regeerings- kringen nog hoop bestaat dat het afkondigen dezer noodverordening niet noodzakelijk zal behoeven te zijn. Bij den rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft een conferentie plaats gehad met de premiers van Oldenburg en Mecklenburg- Schwerin en den minister van Binnenland- BChe 'Zaken van Brunswijk over de kwestie der hulppolitie. Uit de besprekingen bleek, dat het er bij de betrokken landen vooral om gaat hoe zij de rust en veiligheid kunnen handhaven. Voor zoover al stappen zijn ge daan ter versterking der politie, betreft het tijdelijke maatregelen, die binnenkort weer worden opgeheven. De opper-presidént Siehr heeft hedenmor gen van den rijkscommissaris voor Pruisen een telegram ontvangen, waarin hem door het Pruisische staatsministerie met ingang van 1 October 1932 ontslag wordt verleend, met onmiddellijk ingaand verlof van heden af tot dien datum. De vice-president dr. Steinhoff heeft eveneens een telegram ge kregen, waarin hem tot nader aankondiging verlof wordt verleend. Als voorloopig plaats vervanger van opper-president Siehr is aan gewezen de Oberregierungsrat Agricola. Uit Loetzen wordt gemeld d.d. 5 Augustus: In den afgeloopen nacht is een bomaan slag gepleegd op het Rijksbankfiliaal te Loet zen. De bom was geplaatst tegen een pijler aan de voorzijde van het gebouw in de Hin- denburgstrasse, welke pijler een uitgebouwd balkon van de eerste verdieping stut. De bom ontplofte met een geweldige knal en richtte vrij groote schade aan. Terstond was politie ter plaatse, doch het onderzoek leverde geen resultaat op. In den afgeloopen nacht is voorts een bom aanslag gepleegd nabij een zaal te Jucha. in het district Lyck, waarin een Nationaal-So- eialistische vergadering werd gehouden. Per soonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. De politie te Altona deelt mede dat bij huis zoeking in een tuinhuis te Stellingen een aantal revolvers met een hoeveelheid muni tie werd gevonden, terwijl in een S. A.-lokaal te Steilhop eveneens verscheidene wapens gevonden werden. In den tijd van 1 Juni tot 20 Juli zijn in Pruisen, behalve Berlijn, bij politieke vecht- partijen 72 personen gedood en 497 zwaar gewond. Er hadden 322 overvallen plaats waai-van in 203 gevallen communisten de aan vallers waren, in 75 gevallen nat.-soc. en in 21 gevallen leden van den Reichsbanner. Zoowel de sociaal-democratische als de communistische fractie van den Pruisi- schen Landdag hebben, volgens Wolff, bij den Landdag moties ingediend tegen de noodverordening van 20 Juli j.l., in zake het uit haar functie ontzetten van de re- geering-Braun en over de benoeming van een rijkscommissaris voor Pruisen. Ook de communistische motie eischt in trekking der noodverordening, benevens van alle op grond van de noodverordening ge nomen maatregelen. Tevens wordt den Land dag verzocht te besluiten, dat geen ambte naar of beambte verplicht is, de op grond van de noodverordening uitgevaardigde in structies op te volgen. Voorts hebben de beide genoemde fracties moties ingediend, waarin de ontbinding der nationaal-socialistische stormtroepen wordt, geëischt, terwijl ten slotte de communisten nog moties aanhangig hebben gemaakt in zake intrekking van een aantal dagblad- en vergaderingsverboden. Ook hebben de com munisten een motie van wantrouwen tegen den Landdagvoorzitter Kerrl ingediend. In het staatsblad worden thans de uitvoe ringsbepalingen in zake den vrijwilligen ar beidsdienst de verplichting meebrengt tot het onderhouden van gemeenschapszin en het zoo goed mogelijk bevorderen der gemeen schappelijke doeleinden. De rijkscommissaris zal er zorg voor dra gon, dat serieus werk wordt verricht, zoo dat het resultaat der werkzaamheden even redig is aan de ten koste gelegde middelen. zaterdag 6 augustus 1932 Tevens zal de rijkscommissaris ervoor zor gen, dat gelegenheid bestaat tot geestelijke ontwikkeling en het beoefenen van sport. Mocht een werklooze weigeren, vrijwilligen arbeidsdienst te verrichten, of houdt hij met dergelijk werk op, dat heeft dit geen ver lies van zijn werkloosheidssteun of van an dere sociale rechten ten gevolge. De Dail Eireann van den Ierschen Vrijstaat nam naar Reuter uit Dublin meldt met 58 tegen 43 stemmen een regeeringsvoorstel aan, dat ten doel heeft een speciaal fonds tot een bedrag van 2 millioen in het leven te roepen om den eeonomischen strijd tegen Groot-Brittannië voort te zetten. De antl- Britsche politiek van de Valera werd in het debat aan scherpe critiek onderworpen. Hogan, oud-minister van landbouw, zeide, dat het volkomen duidelijk was dat een rege ling met Groot-Brittannië kon worden ver kregen, indien de Valera zijn politieke bok- kesprongen wilde laten varen. Anthony, on afhankelijk arbeiders-afgevaardigde, zeide dat de groep, die de Valera ondersteunt be staat uit mannen en vrouwen, die in staat waren de banken te plunderen en te bestelen en alles wat slecht was. De Valera zeide in zijn antwoord dat het niet mogelijk was aan te geven, hoe het ge vraagde geld zal worden besteed. Er bestond op het oogenblik nauwelijks het vooruitzicht afzetgebieden te scheppen ter vervanging van de 'Engelsche markten, doch het was de moeite waard een zeer ernstige poging te doen in deze richting. Matos, voorzitter van den Volkenbondsraad heeft volgens het Handelsblad telegrafisch de regeeringen van Bolivia en Paraguay aan hun verplichtingen als Volkenbondsleden herinnerd, om een vredelievende oplossing van het geschil na te streven. In antwoord hierop beschuldigen beide partijen natuur lijk weder elkander de schuld van de wrij ving te zijn. Terwijl de regeering van Bolivia echter geen uitdrukkelijke bereidwilligheid utspreekt het geschil aan arbitrage te onder werpen, doet de regeering van Paraguay dit wederom wèl. Zij verklaart „thans nog steeds, zooals vroeger, bereid te zijn het ge schil aan een scheidsgerecht te onderwer pen". Dit antwoord heeft den raadsvoorzitter na tuurlijk eenig houvast voor een verdere be moeiing gegeven. Matos heeft onmiddellijk de regeering van Bolivia van dit antwoord uit Paraguay in kennis gesteld en tot Bolivia de vraag gericht, op welke wijze het zich een vreedzame regeling van het geschil, overeen komstig art. 12 van het Volkenbondsverdrag denkt. Engeland. De Engelsche voorkeursrechten in Canada. Volgens een Reutertelegram gisteren in ons blad opgenomen zouden de door Canada aan Groot-Brit.tanninë aangeboden voor keursrechten een eventueele vermeerdering van den invoer in Canada van tusschien de 1'50 en 200 millioen dollar bedragen. Van een zijde die in nauwe betrekking staat tot de Canadeesche delegatie verneemt Reuter thans, dat deze cijfers van een andere Ca nadeesche bron afkomstig overdreven zijn. 1 •Het zou slechts gaan om een bedrag van 50 a 60, ten hoogste 80 millioen. Nog geen besprekingen met Amerika over het schulden- vraagstuk. Naar aanleiding van geruchten, welke de ronde hebben gedaan, deelt Reuter mede, dat MacDonald niet voornemens is, thans be sprekingen aan te knoopen met de Vereenig- de Staten over het schulden-vraagstukhij acht dit niet doenlijk vóór de presidents-ver- kiezingen in Amerika. Is echter het oogenblik gekomen dan zal Mac-Donald bereid zijn het vraagstuk in studie te nemen, ten einde tot een oplossing te komen in volledige ver standhouding en samenwerking met de Ver- De leider der Finsche Lappolieden, gene raal Wallenius, die zich thans als gevolg van de putsch-poging in Maart j.l. voor het gerecht te verantwoorden heeft. RUZIE IN ZUID-AMERIKA. Bolivia en Paraguay hebben weer hevige ruzie, net als een paar jaar geleden, en de andere Amerikaansche staten alsmede de Volkenbond hebben opnieuw de grootste last om er een eind aan te krijgen. Berichten om trent aanvaarding van arbitrage door beide republieken worden telkens weer tegenge sproken, en via Buenos Aires wordt een hoe veelheid dusdanige nonsens geseind, dat de verdenking gegrond mag heeten dat er weer „zekere invloeden" aan het werk zijn. Die hebben natuurlijk gemakkelijk spel in zulke landen, waar de ontwikkeling der volken nog op een laag peil staat. Vroeger plachten zij elkaar vrij geregeld in de haren te vliegen. In de Zuid-Amerikaansche staten werd altijd een oorlog op touw gezet, als het onuitputte lijke revolutie-spelletje vervelend begon te worden. Nu mag dat niet meer. Bolivia en Paraguay zijn weliswaar reeds aan het schie ten geslagen en een Duitsche generaal schijnt zich beschikbaar te hebben gesteld om het legertje van Bolivia aan be voeren de man moest zich schamen maar het valt de poli tici der beide heldhaftige staten niet mee. Met blokkade van hun havens bedreigd door Chili, Brazilië, Peru. enz. zitten zij leelijk met hun eigen gebakken peren. Natuurlijk beschuldigen beide staten el kaar, als straatjongens, dat de ander „be gonnen is". En allerlei onverantwoordelijke wartaal wordt geseind. Er was een tijd waarin de wereld het geloofd zou hebben dat „de Boliviaansche bevolking den oorlog eischt". Nu stellen wij de vraag: „Wie is het die die stakkers tracht te suggereeren dat zij een oorlog willen?" Wij zijn achterdochtig geworden. Het is geen 1914 meer! Als wij lezen dat te Puerto Nueno „de politie honderden burgers van de troepen-transportschepen moest verwijderen, dat honderden jonge menschen het ministe rie van oorlog „als het ware belegeren" en er op aandringen instructie in schieten te ontvangen, dat kinderen door de straten trekken onder het zingen van vaderlandsche liederen" dan vragen wij: „Wie zit daar achter? Wie heeft die vertooningen georga niseerd, er toe opgehitst, er geld voor gege ven?" Het nieuwste bericht meldt, dat het Para- guaansche vrouwen-bataljon is gevormd op initiatief van een Jonge Meisjes Vereeniging. Ja, als de mannen er geen zin meer in heb ben moeten de vrouwen er maar voor ge bruikt worden, nietwaar? Het bataljon is be wapend met kapmessen, waaruit men zou af leiden dat de bewapeningsindustrie hier een- kans op voordeeliger leverantie heeft laten glippen. Enfin, er zullen vandaag wel een paar telegrafische offertes voor karabijnen van extra-licht model, revolvertjes met echt paarlemoer ingelegd en snoezige mitrailleur- tjes, in kleuren, gedaan worden. De dames zijn kleindochters van ex-Para- guaansche officieren hier ziet men opnieuw den funesten invloed die van zoo vele opa's op het moderne wereldgebeuren uitgaat en zij hebben voorloopig heur cosmetiek, lip penstiften en permanent waves afgezworen. Dit zal moeten leiden, zou ik zoo zeggen, tot een anti-oorlogsbetooging door den Para- guaanschen Kappersbond Een zee'r verheffenden indruk maakt, het volgende bericht van de Londensche „Times": „Het Amerikaansche departement van buienlandsche zaken heeft in 1928 een leening van het bankiershuis Dillon Read aan Bolivia ten bedrage van 23 millioen doll, goedgekeurd. Van dit bedrag werd 5 millioen uitbetaaldaan een bewape ningsfirma voor munitie. De leening werd goedgekeurd in weef wil van de gebruike lijke politiek van het departement om zijn veto uit te spreken over leeningen voor munitie en ondanks het verzet van het departement van handel, dat de lee ning wel wat erg riskant vond. Bolivia is ten aanzien van deze leening in gebreke gebleven. Als de oorlog dus verklaard wordt zal Bolivia althans gedeeltelijk be wapend zijn met munitie verkregen door middel van geld uit de Ver. Staten, met medewerking van het departement van buitenlandsche zaken". Daar ziet u het dus weer: een der groote beschaafde naties heeft ook hier weer med-e gewerkt tot voorbereiding van den oorlog. En het is de vraag of het de eehige is. Waar hebben Bolivia en Paraguay hun geschut ge kocht, en hun mitrailleurs, en wat zij nog meer aan moordtuig bezitten? Een „groote oorlog" zal dit in geen geval worden. Maar dat doet er niets toe. Het zou een schandaal zijn als dit conflict, waarbij de levens van honderdduizenden onwetende stakkers op het spel worden gezet, niet ten snelste werd gesmoord. Het zou een treurige blamage voor de naties, aangesloten bij den Volkenbond, zijn als dat niet lukte. Het is buitengewoon belangrijk dat het lukt, juist in dezen tijd van pauze in de Ontwapenings conferentie. Wordt Bolivia en Paraguay toe gestaan hun onzinnige conflict uit te vech ten, dan bewijst dat dat „zekere invloeden, die zich telkens ook in een deel der wereld pers doen gelden als te Genève een stap vooruit is gedaan" (ik citeer hier Lord Ro bert Cecil) opnieuw tijdelijk de overhand over de regeeringen zouden hebben gekregen. Niets is gevaarlijker dan dat. Tot de velen in onze stad die zoo vaak in hun anti-oorlogsorganisaties lofwaardig ini tiatief hebben genomen want Haarlem blijft een haard van anti-oorlogs-actie zou ik willen zeggen: „Let op dit conflict! Het is van veel grooter beteekenis dan het schijnt! Laat uw af deeling handelen en via uw nationale c.q. internationale organisatie verzet aanteekenen, als die treurige, schan delijke vertooning in Zuid-Amerika niet be ëindigd wordt! R. P. eenigde Staten. Deze oplossing zal dus geens zins het karakter dragen van een ultimatum of vaar een eenheidsfront tegen Amerika; zij moet van harte aanvaard worden door beide partijen en dient ook aanvaardbaar te zijn voor andere landen., die aan de on derhandelingen te Lausanne hebben deelgeno men. alsmede voor de openbare meening zoo wit in Amerika als in Europa. Gisteren is Mac-Donald per vliegtuig uit Londen vertrokken. Hij zal de volgende week te Lossiemouth aankomen, na onderweg een particulier bezoek te hebben gebracht. Zuid "Amerika Revolutionnair bewind in Sao Paulo vraagt erkenning. De revolutionnaire regeering van Sao Paulo, aldus meldt Reuter uit Rio de Janeiro zou het voornomen hebben, den mogendhe den om erkenning te verzoeken als oorlogvoe rende staat. Het hoofdkwartier der opstandelingen deelt mede, dat de rebellen zijn doorgedron gen in den staat Parana, waar zij twee ste den veroverd hebben en het Zuidelijk leger der bondsregeering in de flank zijn aangeval len. De vermaarde Nederlandsche romanschrij ver Querido is Vrijdag op 58-jarigen leeftijd plotseling te Amsterdam aan een hartver lamming overleden. Israel Querido werd den len October 1874 te Amsterdam geboren. Hij genoot alleen lager onderwijs, had zich daarna aan de muziek willen wijden, doch werd eerst voor horlogemaker, later voor diamantklover op geleid. Inmiiddels leerde hij verschillende talen en legde zich toe op wijsbegeerte en literatuur. In 1894 trad hij in het huwelijk en vestigde zich als juwelier, doch zag zijn zaak spoedig te niet gaan. Hij wijdde zich daarna aan de journalistiek, werd verslag gever van het „Dagblad de Amsterdammer" en schreef letterkundige kronieken. Door overspanning kreeg hij een ernstige zenuw ziekte. Gedurende dezen tijd woonde hij te Beverwijk. Na zijn herstel keerde hij te Am sterdam terug, waar hij zich verder geheel aan de letterkunde wijdde. Wij laten hier nog eens volgen, wat L. A. na een interview niet Querido, najaar 1930 schreef ter gelegenheid van den „Boeken- dag". Achter zijn tafel gezet het zware lichaam in rust, de borstkas ontbloot en gedeeltelijk frisch omkleurd door een witten zijden doek, om den welgevenden schedel het aureool van het grijze haar, had hij iets van de profe tische figuur, die met alle kracht zijner hevig ontstellende overtuiging en met de hartstoch telijke liefde van den redenaar voor het mooie bloeiende woord, zijn geloofsbelijdenis zou gaan zeggen. Onbewimpeld heeft Israël Querido zijn meening uitgesproken in een lange trits van rijke volzinnen, een hartstoch telijke woordsymphonie, welgeordend en overrompelend, geheel naar den aard, van zijn tumultueuze na,tuur, die den heftigen geest van den scheppenden kunstenaar ver raadt. „Op uw laatste vraag: Of een Nederlandsch kunstenaar waardeering voor zijn werk on dervindt, kan ik u een heel kort antwoord geven: Men doet hier niets voor hem. Als ik alleen van mijn boeken had moeten leven, dan zou ik van honger omgekomen zijn. Officieele .erkenning bestaat in het ge heel niet. En denk dan ee'ns aan de Oud heid, aan de Grieken, aan de eer die Sopho cles, Virgilius en tal van anderen te beurt viel. Denk ook aan het buitenland. En ge looft u toch vooral niet aan dat lieve sprookje dat armoede ons ten goede kan komen. Goethe heeft het reeds gezegd dat armoede een rijke productie onmogelijk maakt". Van Querido zei de diehter Maurice Roe- lants in een boek-opdracht: „De Epos schrijver, Israël Querido, de geweldige, vul kanische en teedere" en Emmanuel de Bom, die den auteur bij een spreekbeurt, in Ant werpen vervuld, inleidde, noemde hem „den krachtige, den bezetene, den bezitter van het Woord, de overvloedige en toch niet overtol lige, de schatrijke en overdadig-geweldige". Wij laten hier den heer J. H. de Bois aan het woord over Querido: Vrijdagmiddag half één, is Israel Querido die naar gemeld was, voor het doen van een rustkuur in de Boerhave-kliniek was opge nomen, plotseling overleden. De Nederlandsche kunst heeft wel voort durend zware slagen te boeken in den Laat- sten tijd. Want al had Querido naast een uitgebreide schare van (fervente) bewonde raars steeds anderen tegenover zich moeten voelen, die zijn uitbundigheid niet konden waardeeren, ook onder hen zal er niemand gevonden worden die de beteekenis van de zen man ontkend zouden hebben. Tegenover het schouwspel van een men- schehieven als het zijne, zoo ganschelijk vervuld van nobelen arbeid, zoo doorgloeid van een prachtige eerzucht om het groot- sehe geheel van denken en doen der menschheid te omvamen, te ontleden en daarna weer in stoute synthese op te bou wen, daartegenover past ten slotte, slechts eene houding van respect en treden beden kingen van allerlei aard op den achtergrond. Dit najaar zou hij acht en vijftig jaar geworden zijn. Hij heeft zich niet gespaard en met een intensiteit geleefd en gearbeid die het oogenschijnlijk sterke lichaam toch te vroeg geknauwd heeft. Hij zag er inder daad onverwoestbaar uitkon ér althans zoo uitzien. Hij had iets van een imperator aan zich een geestelijk imperator dien het aangenaam was dat zijn woord gezag had in zijn kring, gezag verwierf daar buiten. Men kan voor den autodidakt, die hij was niets dan bewondering hebben. Bij al zijn aangeboren artistieke intuïtie heeft hij ber gen van wijsheid en kennis van anderen moeten doorworstelen om tot de grootsch- opgezette scheppingen te komen waarvan hij droomde en die hij voor een deel verwe zenlijkte. Het was hem niet aangewaaid en hij heeft het me.t- zijn bloed betaald. Was het dan zulk een wonder dat hij eigen in zicht daarna wel kon overschatten en soms de juiste verhouding uit het oog verloor, die er tusschen hem en groote denkers uit vroeger tijden, ondanks zijn ijver bleef be staan. Men heeft wel eens een weinig den spot gedreven met Querido's groote ge meenzaamheid van uitdrukking waar hij zeker niet minder omvattende geesten dan hijzelfs becritiseerde en ook het hoofd ge schud bij de gemakkelijkheid waarmee hij de dijken verbreken kon die het immer woelige water zijner woordenzeeën in be dwang moesten houden. Doch beide eigen schappen zijn uit zijn eigen oorsprong ge makkelijk te verklaren en verminderen zijn waarde niet; alleen het aantal zijner be wonderaars leed er schade door. Die ge meenzaamheid met de materie, die al stu- deerend, benaderd, wordt, schijnt nu een maal den autodidakt licht ie vallen en de weelde des woords is bij Joodsche schrij vers-geen- zeldzaamheid—niet--alleen,- -doch - behoort in haar OfVer vloeiendheid tot de waardeerbaarheden, die alleen een persoon lijk anders geaarde smaak niet aanvaardt. Het moet alweer een aantal jaren ge leden voor Querido 'een pijnlijke verras sing zijn geweest, toen, in een Gids-artikel door den zeer bekwamen, uiterst gevoeligen en zeer bescheiden Frits Hopman een rustig maar moordend requisitoir werd neergesc'nre ven over Querido's stijl en exuberantie. Bij Hopman was er geen sprake van persoon lijke vijandigheid of zucht tot hoon: diens gevoel voor taalschoonheid weigerde een voudig te aanvaarden, wat voor anderen juist een overweldigende rijkdom scheen te zijn. Horlogemaker, diamantklover, journalist kunstverslaggeveral deze étappen heeft Querido moeten doormaken eer hij zich voor goed aan zijn scheppend werk wijden kon. Hij deed aan muziek en aan sport (biljar ten) en ging op al deze bezigheden in met een felle overgave en een doordringende kennisbegeerte die hem drongen zich over dat alles uit te spreken in wetenschappelijk getinte, maar vóór alles subjectief-antistiek gekleurde verhandelingen. Volkskind door geboorte ging zijn liefde uit naar dat volk van den arbeid waarvan hij vertelde in zijn Levensgang" (uit de diamantwereld) en „Menscheniweè" (tuinders rondom Be verwijk). Zijn hoofdwerk, het epos van „den Jordaan" draagt van zijn liefde voor het volk, het ras-echte, oer-sterke volk van de hoofdstad de sporen, en werd door die liefde een Amsterdamsch monument. Later zal 'hij zich storten in de Oude Ge schiedenis en de oud-testamentische volken der oud? wereld in overweldigende vizioe- nen schilderen. Daar tusschendoor arbeidt hij zonder stilstand aan litterair en wijsgee- rig kritisch werkop zijn wijze, die in ieder geval uiterst persoonlijk is. Het oude woord dat „wie veel zegt, ook veel te verantwoorden heeft" geldt ten volle op een zoo onvermoeid, strijdbaar auteur als Querido geweest is. Ook in ons blad heb ben wij wel eens niet zijn eigenaardige kri tische uitlatingen ons een grapje veroor loofd. Maar dat alles neemt niet weg dat wij ons scharen bij hen die in Querido een man van uitzonderlijke afmeting blijven, zien en eerbiedig hem hulde brengen nu hij, in zijn werk gestoord, daarvan voor goed heeft moeten afscheid nemen. J. H. DE BOIS. 5 Augustus '32. Hoe Querido gestorven is. Omtrent bet overlijden van Is, Querido in de Boerhavekliniek vernemen wij nog dat het einde geheel onverwacht is gekomen. In de ochtenduren was de patient nog goed. Te half één bracht de zuster hem zijn lunch; toen zij hem eenige minuten later een kopje koffie kwam brengen, lag hij be wegingloos in bed. Prof. Snapper, die toe vallig in het. gebouw aanwezig was, werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch hij kon slechts den dood constateeren. Een hartver lamming had aan het werkzame leven een einde gemaakt. Ofschoon men wist dat het 'hart van den kunstenaar niet sterk was, zijn noch zijn behandelende geneesheer, noch degenen, die hem van nabij kenden, op dit plotselinge sterven voorbereid ge weest. HERDACHT IN DEN HOLL. SCHOUWBURG. Voor den aanvang van de voorstelling van „De Kribbebij'ter" heeft de heer Willem Hun- sche op verzoek van de directie van den Hol- landschen Schouwburg eenige woorden ge sproken ter nagedachtenis van Quérido. „Er past hier eenwoord van diepe vereering voor hem," aldus Willem Hunsche, „die ook voor het vaderlandsche tooneel zooveel heeft ge streden en geschreven. Werken als „Saul en David" en .Aargon La gun a" blijven hoek- steenen der Hollandsche tooneel-literatuur". De spreker verzocht daarop de aanwezigen zich een oogenblik van hun stoelen te ver heffen. De begrafenis. De begrafenis van het stoffelijk over schot is bepaald op Maandag om 12 uur op Zorgvlied. Vertrek om half twaalf van Hercu lesstraat 67. Genève. De verlenging der bewapeningsvacantie. De voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft naar Wolff ver neemt, aan alle bij de ontwapeningsconfe rentie vertegenwoordigde mogendheden een brief gericht, waarin hij de regeeringen ver zoekt vóór den eersten November mede te deelen of zij bereid zijn, overeenkomstig het besluit van de ontwapeningsconferentie van 23 Juli toe te stemmen in een verlenging van vier maanden van de bewapeningsvacantie van den eersten November af. Het schrijven van Henderson is een even groote formaliteit als de bewapeningsvacantie zelf, die door toedoen van eenige mogendheden alle prac- tische waarde verloren heeft. GENèVE, 5 Augustus, (W.B.) De voor zitter van het financieel volkenbondscomité, Suvisch, heeft den secretaris-generaal ont heffing van die functie verzocht en tevens bedankt als lid van het comité in verband met zijn benoeming tot onderstaatssecreta ris van het Italiaansche ministerie van bui tenlandsche zaken. VEERTIG WAGONLADINGEN FRUIT IN ZEE. WEGENS INVOERVERBOD IN FRANKRIJK. PARIJS, 5 Augustus (V.DAan de Spaansch-Fransche grens te Cerbere zijn veertig wagonladingen met Spaansch fruit in zee gestort omdat het niet in Frankrijk mocht worden ingevoerd. Het- fruit is af komstig uit Zuid-Spanje en kwam pas aan de grens aan, toen het Fransch-Spaansche verdrag inzake de contingenteering van. fruit reeds in werking was getreden. Aange zien het niet mogelijk is gebleken in de grens plaatsen de vruchten te verkoopen, heeft men >de geheele lading, welke een waarde ver tegenwoordigde van ongeveer een millioen francs, in zee gestort. Ook de Nationaal-Socialisten voor een verscherpt optreden. Nog een afkondiging van een desbetreffende noodverordening. Twee nieuwe bomaanslagen. Een Iersch fonds ter voortzetting van den eeono mischen strijd tegen Engeland. De Volkenbond en het conflict in Zuid-Amerika.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5