Ik koop een auto! ±L m u m x DE VIERDE MAN _g|Tynö|j||L X Q m O m m w Welk merk Bij wien Waarom 'JMUI DER COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1932 4500 STUKS VEE VERBRAND. Packing-housedoor het vuur vernield. voorraden koren en vleesch verbrand te chicago. CHICAGO, 5 Augustus (V. D.) In het cen trum van Chicago is brand uitgebroken, waardoor eenige graansilo's geheel werden vernield, waarna het vuur de gebouwen van de Omaha Packing Company, een der groot ste vleeschconcervenfabrieken met slachte rijen aantastte en eveneens geheel vernielde. De totale schade wordt geschat op ruim 6 millioen dollar. Drieduizend varkens, achthonderd stuks rundvee en zevenhonderd schapen die in de stallen der onderneming aanwezig waren om geslacht te worden, kwamen in de vlammen om. Verder werd het vleesch van 2500 ge slachte runderen alsmede 8 millioen pond sezouten vleesch door het vuur vernietigd. De hoeveelheid verbrand koren bedraagt 900.000 bushel tarwe, mais en haver. Meer dan 300 brandweerlieden namen aan het blusschingswerk deel. Ook eenige vleesch - treinen, die geheel bevracht op het fabrieks- emplacement voor verzending gereed ston den, werden door de vlammen vernield. CHICAGO, 5 Augustus (Reuter). De brand in abbatoirwijken der stad heeft zich dooi den wind snel kunnen uitbreiden en de ge- heele beschikbare brandweer van Chicago nam aan het blusschingswerk deel. Het ge weldige verkeer moest stoppen voor de aan jagende brandweerauto's en de hemel was bloedrood gekleurd. De politie had de ge- heele wijk afgezet, doch niettemin verdron gen zich honderdduizenden om iets van het unieke schouwspel waar te nemen. Honder den brandweerlieden werkten onafgebroken onder de moeilijkste omstandigheden. Een graansilo is eveneens geheel vernield, en mil lioen en bushels ar we zijn een prooi der vlam men geworden. Eenige brandweerlieden wer den door den walmenden rook. afkomsig o.a. van de duizenden in brand staande stuks vee. bedwelmd BRUNSWUK KRIJO.T EEN BURGERWACHT. van nazi's en stahlhelm. BRUNSWTJK 5 Aug. (Wol ff bureau. Op een ledenvergadering van de Duitsch-Nationale partij te Erunswijk werd gisteren door den voorzitter. Dr. Lange-Bartels, verklaard, dat er in het land Brunswiik binnenkort een hulppolitie zal worden georganiseerd, met het oog op de incidenten van den laatsten tijd. De Duitsch-Nationalen hebben minister KI a ges hun-instemming met dit voornemen te kennen ae'geven, op voorwaarde echter dat deze hulppolitie' partiair zal worden 1 sa mengesteld. d.w.z niet alleen uit Hitlevianen niaar ook uit Stan 1 hem-leden Wat de regeering met deze hulppolitie denkt te doen zal in de eerstvolgende dagen aan den dag treden. Spreker motiveerde de maatregelen met het betoog, dat het sturen van politieversterkingen naar het platteland te duur is en ook te veel tijd m beslag neemt. Spr. deelde voorts mede dat de stedelijke afdee'-ing Erunswijk der Duitsch-Nationale partij bij de regeering van Brunswijk heeft aangedrongen op het verbieden der Com munistische partij. amerikaan? cht kreuger N.V. failliet. NEW YORK. 5 Augustus (Reuter). Op voorstel van de Zweedsche liquidateuren heeft het federale gerechtshof besloten de a. b. Kreuger en Toll in de Vereenigde Sta ten failliet te verklaren. nazi-terreur in saksen. CHEMNIZ. 5 Aug. (V. d.) In den afgeloopen nacht ontstond in een clubgebouw van de Nazi's een schietpartij, toen twee personen dié niet tot de nat.-socialistische partij be hoorden aldaar verschenen Hierbij werd 1 persoon «"^ood. TWEEHONDERD ARRESTATIES IN ITALIë? onderdrukking van elke oppositie. ROME, 5 Augustus (Reuter). Het ge rucht doet alhier de ronde, dat er de laatste dagen in verscheidene steden van Italië een aanzienlijk aantal arrestaties zou z-ijn ver richt. Zelfs wordt een cijfer van 200 arrestaties genoemd; zij zouden in verhand staan met een „beweging voor recht en vrijheid". Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat deze geruchten onjuist zijn. Er is wel een aantal arrestaties verricht, doch dat was veel minder talrijk dan het genoemde cijfer. Het betrof hier gewone po litiemaatregelen tegen kringen die Com munistische sympathieën hadden. ERNSTIGE OVF.RSTROOMING IN MAND5JOERIJE. ingezonden mededeelingen. W1HK£L> TR&WL&RKADE e 34 japansche troepen ingesloten. CHARBIN, 5 Aug. (Reuter). Het Oostelijk deel van Mandsjoerije is door een ernstige overstroomingscatastrophe getroffen. De ri vier de Sungari alsmede verschillende zijri vieren, zijn buiten hun oevers getreden en ebben uitgestrekte gebieden overstroomd. Een Japansche troepenafdeeling is volledig van de buitenwereld afgesneden en moet door middel van vliegtuigen van proviand worden voorzien. Een troep Mandsjoerijsche rebellen zit ech- i.er eveneens opgesloten en wordt door hon- rersnood bedreigd, evenals duizenden bur- i'érs. De aangerichte materieele schade is aan- ienlijk, temeer daar de oogsten vernield zijn. "et spoorwegverkeer is gestagneerd. Het verlies aan menschenlevens zal, naar men vreest, zeer aanzienlijk zijn. TERREUR IN OOST-PRUISEN OPGEHELDERD. 21 s. a.-leden gearresteerd in koningsbergen. KONINGSBERGEN, 5 Augustus (Wolff). De Maandag beraamde aanslag tegen het vakvereenigingsgebouw en wellicht ook de andere terroristische daden der laatste' dagen in Koningsbergen zijn in zooverre op gehelderd, dat acht personen gearresteerd zijn, waarvan gebleken is, dat zij de bedrij vers der gewelddaden zijn. Zij zijn allen leden der S.A., waaronder de leider van de stormafdeeling. Verder zijn nog dertien an dere S.A.-leden gearresteerd, die er eveneens bij betrokken zijn. In den afgeloopen nacht heeft de politie stelselmatig in verschillende stadsbuurten waarnemingen verricht, waar bij twee politiebeambten in burger door circa 40 personen werdén overvallen. Daarbij wer den vijf personen gearresteerd, die allen in het bezit van wapenen waren. In den afgeloopen nacht is het in ver schillende, steden van Oost-Pruisen weer on rustig geweest. Mèerèndeels beperkten de wandaden zich tot het inwerpen van ruiten van particuliere woningen. In Tilsit werden acht revolverschoten gelost, vermoedelijk bedoeld voor de woning van een bekenden communistischen leider. In Loetzen zou een granaataanslag gepleegd zijn op het gebouw van den Rijksdag, waarbij verschillende rui ten zijn vernield. De S.A. wenscht zich op noodweer te beroepen. MÜNCHEN, 5 Augustus (Wolff). De na tionaal-socialistische „Völkische Beobachter" eischt in een artikel over de politieke bot singen de invoering van een standrecht tegen de communisten, en het recht van noodweer voor de S.A. Alken de laatste maand, zoo zegt het nation aal-socialistische blad heeft de N.S.D.A.P. 28 dooden en 2000 gewonden te betreuren. NIEUWE ONWEERSRAMP IN POLEN. bliksem in een groep kinderen. WARSCHAU, 5 Augustus (V D.) In ver schillende deelen van Polen hebben hevige onweersbuien gisteren opnieuw groote schade aangericht, terwijl bovendien weer een groot aantal slachtoffers van inslaan van den bliksem betreurd wordt. In de omgeving van Brest-Litowsk, waar het noodweer bijzonder zwaar was, werd 4 personen door den blik sem ge do oden 21 deels zwaar gewond. De daken van eenige kerken, van een ziekenhuis van acht woonhuizen werden door den storm afgerukt. Te Kielce sloeg de bliksem in groepje kinderen, waarvan vier gedood werden. v::r een conflict jat an—china? TOKIO, 5 Augustus (V. D.) Op •bevel van het Ministerie van Marine te To'kio is de terugtrekking der Japansche marine- wacht uit Sjapei bij Sjanghai voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Het Ministerie van Marine deelt mede, dat Japansche oorlogs schepen naar Tientsin en Tsjingtau zijn ge zonden om de Japansche belangen in deze steden te beschermen. De Japansche troep-en in de provincie Je- hol hebben uit Tokio bevel gekregen, de pro vincie van Chineesohe „bandieten" te zui veren. nazi's tegen klara zetkin. München, 5 Augustus (V. D.) Naar aan leiding van de berekening, dat als oudste lid van den Rijksdag ds communistische af gevaardigde Klara Zebkin de eertse bijeen komst van den nieuwen Rijksdag zal moe ten presideeren schrijft -de Nat. Soc. Völ kische Beobachter, dat een reglement van orde, dat zooieits toelaat, ten spoedigste door een beter moet worden vervangen-. Het Dudtsche volk kan er verzekerd van zijn, dat zijn vertegenwoordigers zich op de juiste wijze tegenover een dergelijke on waardigheid zullen weten té gedragen. tien doodvonnissen in peru. Lima (Peru) 5 Aug. (Reuter). De krijgs raad heeft tien revolutionnairen ter dood en 15 tot gevangenisstraf veroordeeld. Vijf der ter dood veroordeelden zijn van morgen reeds terechtgesteld. elf en een kwart millioen werk- loozen in de v. s. NEW-YORK, 5 Aug. (Reuter). De voorzitter van de Amerikaansche Arbeidsfederatie, Green, schatte het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten aan het eind van Juni op 11.223.000. S. A.-TROEPEN DIENEN IN TE TOOMEN. de pers over beteugeling der gewelddaden. BERLIJN, 5 Augustus (Wol ff bureau) De bladen houden zich alle uitvoerig bezig met de voorgenomen maatregelen der regee ring tot bestrijding van de politieke terreur De „Berliner Lokananzeiger" en de „Tag" weten te berichten over nieuwe verklaringen van de partijleiding der N.S.D.A.P., waarin de politieke excessen ten scherpste veroor deeld worden, terwijl de partijleiding fcev-en wil trachten de leden der S. A. formatie; onvoorwaardelijk te weerhouden van zulk: gruweldaden. Hierover zouden de besprekingen geloo- pen hebben die de vertegenwoordiger der N. S. D. A. P. gisteren men leden der rijks- regeering gehad heeft en waarin hij dien overeenkomstige beloften van de partijlei ding zou hebben overgebracht. De „Vorwarts" (soc.) waarschuwt voor maat regelen die uitsluitend tegen links gericlü zijn en verklaart dat het hier een politiek vraagstuk betreft. Kan de regeering van de N. S. D. A. P. geen verandering in houding afdwingen, dan moet zij den strijd tegen alle opnemen, in het belang des lan-ds. De „Deutsche Allgemein-e Zeitung" spreeki zich uit voor het uitspreken van den dood straf tegen hen die onrechtmatig gebruik maken van wapenen die den dood ten ge volge kunnen hebben. honderdduizenden langs dr. seipels doodsbaar. WEENEN. 5 Augustus, (Reuter). Hondderd- duizenden menschep, waaronder vele buiten landers, trokken gisteren langs de doodsbaar van den oud-bondskanselier dr. Se-ipel. Van morgen zijn de rouwplechtigheden begonnen, die worden voortgezet in den St. Stephans- dorn en daarna voor het parlementsgebouw. OOK DE VROUWEN MEE TEN OORLOG. Met kapmessen naar de Boliviaansche grens. toch nog bemiddeling? acht autopassagiers verongelukt. MANNHEIM, 5 Aug. (Wolffbureau). Op den weg naar Kreuznach is een auto verongelukt waarbij een man, een vrouw en een kind ge dood zijn. Bovendien moesten vijf personen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. BUENOS AIRES, 5 Aug. (V.D.) De chef van de vierde Boliviaansche devisie meldt uit Tarija in Zuid-Bolivia, dat in de Pilco- mayo-sector aan de Gran Chaco-grens een hevig artilleriegevecht heeft plaats gehad. De Boliviaansche artillerie heeft de stel lingen der Paraguanen met zwaar' geschut bestookt en naar de chef van genoemde de- visie. mededeelt, heeft het bombardement volledig succes gehad. Het bericht is ill Boli via met groot enthousiasme ontvangen. Het eerste Amazonen-bataljon LONDEN, 5 Aug. (V.D.) De „Daily, He rald" meldt uit Buenos Aires dat de vrouwen in de stad San José het eerste Paraguaan- sche Amazonen-bataljon hebben gevormd, dat wil uittrekken naar de Boliviaansche grens. De dames zijn bewapend met lange kapmessen. De recruteerhig voor het Ama zonen-bataljon wordt georganiseerd door den Meisjesbond, bestaande uit kleinkinde ren van officieren van het oude Paraguayan- sche leger. Zij hebben gezworen geen poeder, geen schmink, lippenstift of andere cosmeti sche middelen te gebruiken, zoolang de Gran Chaco niet weer in handen van Paraguay is. LONDEN, 5 Aug. (V.D.) De „Daily He rald" verneemt eveneens uit Buenos Aires dat het ingrijpen van Engeland, Frankrijk, Duitsehland, Italië en de Vereenigde Staten te La Paz, in de hoofdstad van Bolivia, groo te verontwaardiging heeft gewekt. De Boli viaansche pers schrijft, dat het aanvaarden van het arbitrage-voorstel gelijk staat met het opgeven der souvereine rechten. In Argentinië heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat een oorlog vermeden zal kun nen worden. Argentinië acht zich sterk ge noeg om hierop invloed te kunnen uit oefenen ingezonden MEDEDEELINGEN Natuurlijk een Ford! Bij Jan Limbach! Ford Service over geheel Europa! LANGS DE STRAAT. Het tweetal. Zoo was het: twee wezens op een bank in het Vondelpark, twee zwarte wezens, allebei op een uiteinde van zoo'n heele lange bank, die ook een beetje zwart was, omdat hij een natten winter achter den rug had. en waarop ook al weer groen mos schemerde, omdat het voorjaar werd. Achter de bank stonden wat spichtige boompjes, krap verdeeld over een kleurig, wat hobbelig grasveld, en op de bank. Op d-e bank zat aan het ééne uiteinde de juffrouw. Afgemeten in het zwart. Op haar hoofd troonde een preutsch kapotje, en vlak boven haar neus piekte eér. pedant zwart en wit veertje venijnig omhoog Haar haar was straks naar achteren getrokken, zoodat het wittig-gele vel op haar slapen pijnlijk spande en tot een parmantig knolletje opgetoet, dat halverwege haar achterhoofd steun gaf aan •ien kapot. Haar gezicht was groot, breed, bolbleek, uitdrukkingloos, afgemeten. Zooals rouwens de heele juffrouw afgemeten was. Haar beenen had ze wijd uit elkaar gezet, zoodat haar zwarte rok- een schoot met on metelijke plaatsruimte vormde, en onder den veterband uit, die ouderwetsch-degelijk den zoom beschermde, staken naar twee zeer ver schillende windrichtingen haar schoenen, knoopschoenenwaarvan de punten, maar ditmaal zonder eenige zwier of vroolijkheid zooals dat toch dikwijls het geval kan zijn, bijna loodrecht omhoog wezen. En op het andere eind van de bank zat de kraai. Ook zwart. Ook afgemeten, en met een suprème onverschilligheid voor het wezen xan het andere eind van de bank. Naast de juffrouw ook zwart lag een karrebies, en uit die karrebies was een groot oak met boterhammen naar de wijde, bree-de, gulle schoot van de juffrouw verhuisd, die zat te eten met de regelmatigheid van een machine. Een zwartgeh andschoende hand verdweén telkens langzaam in het papier, kwam te voorschijn m-et een stuk boterham de groote mond ging open en dicht, en het stuk boterham was weg. De kaken maalden, de bolle wangen rezen en daalden weer. En om de drie happen precies werd de re gelmatig op en neer gaande beweging van die hand naar die open en dicht gaande mond onderbroken, en lei de juffrouw norsch en zonder haar oogen af te wenden van den voorraad in haar schoot een stuk boterham op de bank voor de kraai. En de kraai keek er naar ook norsch en ook afgemeten stak bijna onwillig zijn kop uit om het op te pikken en verzwolg het. De juffrouw at al weer. De kr.aai keek nonchalant een anderen- kant uit. Maar na den derden hap kwam stee vast het stuk brood op de bank liggen, net of het niet de juffrouw was. die het er neer legde, en telkens weer keek de la-aai het ver nietigend aan, voor hij het opslokte. Ik kwam er maar langs loopen, langs dié twee daar in het Vondelpark op dien sombe ren, druiligen dag. De juffrouw en de kraai. Ik heb ze niet zien komen, en ik heb ze niet zien gaan. Ze zaten er, en de juffrouw gaf brood aan de kraai, en niemand zij zelf wel het allerminst van allen, zal geweten hebben waarom. En de kraai -vrat het hooghartig op, en als hij had kunnen praten, zou hij ook niet kunnen hebben vertellen waarom, want hij zag er uit, of 'hij liever den hongerdood zou zijn gestorven dan brood aan te nemen van dat wezen aan den anderen kant. En wat doet een mensch in dergelijke gé vallen? Hij grinnikt maar zoo, dat zij het niet zien, en hij zegt, niet voor het eerst, te- gen ziclizélvên, dat de wereld een rare fooéï™ is. W. T. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Augustus. Ondertrouwd 4 Augustus: L. van der Ham en S. W, F, Poelenjee; W. J. Heemskerk en J. C. Kaasenbrood; K. F. van Aalst en t, Bouman;, J. S. P. Bakker en A. P. van Esveld;j J. de Boer en H. J. Rozijn; J. C. Sparre- boom en J. H. Wielart; P. van Broekhuizen en E. Andréa; P. J. van den Berg en I-I. M. Koelemij J. van Kampen en M. C., Winter. Getrouwd 4 Augustus: N. Koopman en W. M. van Bergen en Henegouwen; J. Mulder en P. J. I. M. J. Boers; W. Bosch en C. van Nor den; M. J. E. B. van Leeuwen en L. A. J. S, Wintershoven; J. Hessels en A. A. J. van der Loo; J. Th. Erdtsieck en J. W. Wijnstroom. Bevallen 2 Augustus: H. F. B. Brand— Middeljans, zr; 3 Augustus: C. J. J. Beugeling Duffels, d.; F. Hamoen—Overduin, d.; G. K. Vemoutvan der Leede, d.; G. M. Wesse- ling-Koopman, z.; J. M. VintgesWesseling, d.;' 4 Augustus: A. C. Wajervan der Steijle, d.; F. M. van den HeuvelBurgard, z. Overleden 2 Augustus: A. Macpherson, 24 j., Regulierstraat; P. C. van der Wolf, 78 j„ Burgwal; 3 Augustus I-I. M. van Tolvan Maris, 28 j., Kamperlaan; A. KrukZant- bergen, 49 jaar, Kamperlaan; 4 Augustus: M. J. G., 13 mnd. z. v. J. W. de Graaf, Graaf Willemstraat. FEUILLETON. (Een gevai n de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door udo van ewoud. Nadruk verboden. .12) „Als je tijd hebt Han, loop dan even mee, dan drinken we samen een aperitif bij Coo- nians. Ik zou het werkelijk op prijs stellen mijn meening eens aan de ouwe te toetsen. Je zult door het verhoor wel weer wat wijzer geworden zijn", zei Wils toen ze het gebouw, waar het verhoor was afgenomen, verlieten. „Tijd heb ik in overvloed", antwoordde de procuratiehouder, „maar wat dat laatste be tref, spijt het me je te moeten teleurstellen. Zooals het gewoonlijk bij een dergelijk voor onderzoek gaat, is mij van alles gevraagd, maar heeft men zich wel gewacht mij wat mede te deelen". Een kwartier later traden beide heeren het café binnen. Hoewel het vrij druk was op dit uur. wisten zij met eenige moeite nog een leege box te veroveren en onmiddellijk na dat de kellner het bestelde had gebracht, kwam Wils terug op de zaak, die hen beiden zoozeer bezig hield. „Vertel me nu eens, wat jij van het geval denkt". „Ik zei je al, beste jongen", antwoordde Adams na met- sen kort Prosit aan zijn glas te hebben genipt, dat ik in werkelijkheid nie+ veel wijzer ben geworden. In de eerste plaats stellen we ons natuurlijk beiden weer de yraag: Is I-Iellinger de dader of niet? Welnu, bij het verhoor schijnt thans aan het licht te zijn gekomen, dat hij geen alibi kan op geven. Hij heeft verklaard om half zes zijn woning aan de Leuvehaven te hebben verla ten om een zakenrelatie aan den Honinger- aijk op te zoeken, die hij niet thuis get-roffen heeft en vandaar naar het Maasstation te zijn gewandeld, vanwaar hij met den gewo nen sneltrein van 7.45 naar Hannover zou zijn vertrokken. Denk eens aan: met den ge wonen sneltrein, terwijl om 8.53 een D-trein gaat". „En welke reden heeft hij daarvoor opge ven?" „Dat hij een abonnement 3e klasse heeft en daarom tot de grens 3e klasse wenschte te reizen". „Zeer aannemelijk", vond Wils. „Is het ook" beaamde de ander, „maar de justitie schijnt \ooralsuog onze meening niet te deelen. Bovendien schijnt het toeval ge wild te hebben, dat hii ir. Oldenzaal geen tijd meer had om een kaartje naar Hannover te nemen, zoodat absoluut niet te controleeren ;s, of hij inderdaad met den gewonen trein heeft gereisd". „En toch wil het er bij mij nog niet in, dat Hel linger deze misdaad op z'n geweten zou hebben. Eerlijk gezégd, I-Ian, er zijn een paar dingen, dimij op het oogenblik meer bezig houden en die ik, hoe onbeteekenend ze ook mogen schijnen, van meer belang acht dan de vraag of Hellïnger met den gewonen clan wei met den D-trein naar Hannover is vertrokken".- „Laat hooren!" „Nee, ik geloof, dat het beter is, dat ik daarover voorloopig zwijg. In een dergelijk geval staat spreken gelijk met een verdacht making en daarvoor zijn de dingen, welke me bezig houden vooralsnog van al te geringe beteekenis. Vertel jij me liever eens wat i' i-an de beide andere passagiers denkt als jr ie tenminste in het korte onderhoud, dat we in de wachtkamer hadden, een meening over hen hebt kunnen vormen". „Tja, jongeman, wat moet ik je daar nu van 'zeggen? Als getuige lijkt me die meneer van Hagen van veel meer beteekenis dan d-e verpleegster. De eerste schijnt me nu wel niet zoo'n heel aangenaam mensch, maar ik ge loof, dat hij niet meer zal beweren dan hij werkelijk weet, terwijl die verpleegster.... enfin, je hebt zelf gehoord met welk een aplomb ze durfde te verzekeren, dat Hel lïnger en de geheimzinnige vierde man één en dezelfde persoon zijn. Natuurlijk is dat géén boos opzet, maar uitsluitend een gevolg van de omstandigheden. Het feit. dat Hel- linger de dader zou kunnen zijn en de poli tie hem op liet oogenblik eigenlijk reeds als zoodanig behandelt, is voor een vrouw als deze v-oldoende om hem ook als zoodanig' te kwalificeeren Maar wanneer de justitie het oog op een ander zou hebben laten vallen, zou ze hi dien waarschijnlijk ook de dader hebben herkend Nee, verklaringen, hoe po sitief ook, van dergelijke stuurlooze men schen lijken mij-van nul en geener waarde". „Weet jij wat ze in Den Haag moest doen?" „Solliciteéren. Er was. geloof ik, een va cature als particulier verpleegster bij een be- iaarde dame. Dat meen ik althans uit een naar opmerkingen, die ze maakte, begrepen !'e hebben, maar ik durf er geen eed'op te doen Héb je nog meer op je geweten? Je ver staat meesterlijk de kunst om een ander uit e hooren zonder zelf iets los te laten. Maar intüsschen weet ik nog steeds niet, waar ji; s'e ro.ee bezig houdt". Wils glimlachte. „Beste jongen, als je dat nu werkelijk zoo bovenmatig interesseert, wil ik het je wel ver hellen. Tenslotte ben ik ook maar een mensch ui geen beroepsdetective, die volgens de ■••'cuts van criro'm-e-le romans slechts doo rn of ander karakteristiek gebaar te kennen 'Negen te geven, dat ze iets belangrijks heb ben ontdekt. Intüsschen kan bij mij noch van een ontdekkng, noch van iets belangrijks worden gesproken. Ik heb me hoogstens ver wonderd over het feit, dat een verpleegster, die gaat solliciteeren le klas reist. Zou die juffrouw Robert zoo'n belangrijk inkomen hebben?" Adams floot even zacht voor zich heen. „Deksel, Miel", ze hij eindelijk met een goedkeurend knikje, „ik moet toegeven, dat deze opmerking niet van belang ontbloot is en ik voel daarnaast al evenveel voor je aan vankelijk gekoesterd bezwaar om je wantrou wen in deze wanneer ik dat woord althans gebruiken mag openbaar te maken. Want onder ons gezegd, is het eigenlijk niet meer of minder dan een verdachtmaking. Ik geef je onmiddellijk toe, dat zeker maar heel wei nig particuliere verpleegsters wanneer ze voor eigen rekening op reis zijn. gebruik zul len maken van een le klas coupé, maar ten slotte vergeet je twee, m.i. zeer belangrijke dingen, nl.. „Dat de moord, volgens den dokter, die de sectie op het lijk verricht heeft, onmogelijk door een vrouw kan zijn gepleegd èn dat de geheimzinnige vierde man nog. in de coupé aanwezig' was, toen de verpleegster deze reeds volgens haar verklaringen moet hebben ver laten. Nee, beste jongen, deze beide punten heb ik, zooals je hoort van het begin af aan, wel degelijk goed In 't oog gehouden maar wie bewijst mij, dat de groote onbekende, toen Pij op het station in Den Haag dat korte ge- •prek met den conducteur voerde, inderdaad alleen met den vermoorde in de coupé was? Tenslotte heelt niemand de verpleegster 'zien uitstappen. Hieruit volgt dan ook, dat zij nog aiet de daderes behoeft te zijn doch hoog stens van medeplichtigheid kan worden ver lacht. Ook deze laatste verdenking zou i' echter nog' niet eens graag in het openbaar uitspreken, zoolang er geen enkel concreet bewijs is, doch dat neemt nog niet weg, dat mi. bij één zoo duistere zaak als deze me alle mogelijkheden rekening moet worden ge houden". Adams nam een lange teug uit zijn glas; terwijl hij nadenkend voor zich uitstaarde. „Ik weet het niet, Miel", zei hij tenslotte, ,hoewel je redeneering niet direct onlogisch is, kan ik toch de gedachte niet van me af zetten, dat je met deze verdenking op den verkeérden weg bent. Een verpleegster als medeplichtige bij een moordaanslag.... ik denk dat ze je zouden uitlachen als je er mee bij de politie kwam!" „Mogelijk", antwoorddeWils schouderop halend. „Maar voorloopig ben ik dan ook niet van plan de politie van de zooeven door mij geopperde mogelijkheid in kennis te stellen. Eerst dien ik zeker te weten, wat die zuster. Robert heeft doen besluiten in een le klas coupé naar Den Haag te reizen. Daarnaast is er trouwens nog iets, wat me bijzonder in teresseert, maar- waarover ik nu toch maar liever zal zwijgen. Laten we het voorloopig hierbij, laten. Vermoedelijk zullen w-e d-e eerst volgende dagen nog gelegenheid genoeg heb ben om deze, inderdaad zeer geheimzinnige misdaad wat nader te bekijken". „Nog een ding", zei Adams. „Heb je nog andere redenen om de goede bedoelingen van die verpleegster in twijfel te trekken, of be rust je wantrouwen uitsluitend op het feit, da ze zich de weelde veroorloofde le klas te reizen?" Doch Wils maakte een afwerende bewe ging. „Geen woord meer, Han. Misschien later, als ik zelf wat meer weet". En als om zijn woorden kracht bij te zetten, riep hij den kellner om af te rekenen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 8