DE VIERDE MAN UIT DE WERELD VAN DE FILM. Van alles en nog wat. IJMUIDER COURANT OPHEFFING VAN HET SLUIER EFFECT? speciale anti fading antenne. Ongetwijfeld zullen de meeste nieuwe luis- raars°zich afvragen waarom overdag nage noeg geen kortegolfstaitions ontvangen wor den en 's avonds zooveel dat veelal 3 of 4 te gelijk uit de luidspreker komen. Is dit verschijnsel inderdaad voor den leek «reheel onverklaarbaar, ook voor de technici is het vraagstuk nog niet geheel opgelost en ziin er vele vraagpunten gebleven. Onlangs heeft men echter in Duitschland op dit ge bied belangrijke ontdekkingen gedaan, waar van we in dit artikel melding zullen maken. Tusschen zonsondergang en opgang is iedere radiotelefoniezender omgeven door een zone waar on verzwakkingen en vervorm in- sen van de telefonieweergave optreden. Af hangend van de bodemgesteldheid en de grootte der golflengte vangt deze zone aan op een afstand van 60—100 K.M. van den ^Deze vervormingen ontstaan door de stra- hn* van het antenne-systeem welke zoowel langs de aardoppervlakte als omhoog gaat. Deze laatste wordt op een "hoogte van pl.m. 100 K.M. de Heavisidelaag (een geïsoleerde luchtlaag) teruggekaatst naar de aarde. Hierdoor ontstaan deze versterkingen en ver zwakkingen der weergave. De langs de aardoppervlakte voortgeplante golven zijn constant, daarentegen zijn de ruimtegolven" tengevolge van de voortdu rende wijzigingen der heavisidelaag aan va riaties onderhevig. Kan men nu de „ruimte - straling onderdrukken, dan worden de sterk te-variaties ook geheel of gedeeltelijk opge heven. De Duitsche Rijkspost heeft na lang durige onderzoekingen een antennevorm ge vonden waarmede in dit opzicht reeds veel bereikt wordt. Zij bestaat uit een aantal een- teudige antennes, welke achter elkaar zijn opgesteld met een onderlinge afstand welke gelijk is aan de golflengte. De diagrammen van zulk een systeem too rnen tegenover de normale halfkringvormige stralingsdiagrammen van een enkelvoudige antenne geheel ophefbare vervlakking en een sterke onderdrukking van de „ruimte- golven" in de hoek van pl.m. 70 graden. De stralen die onder deze hoek de terugkaat sende Heavisidelaag treffen treffen juist op grooten afstand de aarde weer. Dat deze „ruimtegolven"ondanks den veel langeren weg welke zij af moeten leggen, van den zender naar de Heavisidelaag en vandaar weer te rug naar de aarde) dezelfde sterkte hebben als de directe golven komt dat deze laatste door de veel grootere geleidbaarheid van de aarde sterk geabsorbeerd worden, terwijl de „ruimte-golf" practisch aan geen absorbee ring onderhevig is. Met den beschreven antennevorm zijn nu aardgolven veel sterker ook op grooteren af stand. De fadinggrens wordt daardoor be langrijk verlegd, zoodat men er in het gebied waarvoor de zender bestemd is weinig of geen last meer van heeft. De omroepantenne moet naar alle richtingen gelijkmatig uitstra len. Daarvoor moet het antennesysteem in een kring om de midden-antenne geplaatst worden. Zij onderdrukt ook de „ruimtegol ven" met deze bouw. De gunstigste afstand tusschen de antenne's onderling bedraagt ongeveer 1/3 golflengte. Door een juiste keuze der stroomsterkte en phase's is het zelfs mogelijk de „aardgolven" geheel te onderdrukken, zoodat slechts de „ruimte-golven" worden uitgestraald. Het antennesysteem van de fa. Lorentz in Eberswalde heeft deze theorie volkomen be vestigd. Aan de hand van de talrijke veld sterkte metingen bleken de sterktevariaties belangrijk minder te zijn als met de gewone antenne. Het Fading-verschijnsel in de om geving van den zender kan dus door doelma tige antennebouw geheel worden weggeno men, hetgeen een zeer belangrijke verbete ring beteekent. W. P. BURGERLIJKE STAND DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 SALOTE TABOE de Koningin der Vriendschaps-Eilanden. Onlangs heeft de Koning van Engeland aan de Koningin der Tonga- of Vriend schapseilanden. Salote Taboe, den titel toe gekend van „Dame Grand Commander of the order of the British Empire". Deze on derscheiding heeft de aandacht gevestigd op dezen gelukkigen en dus vrijwel geschiede- nisloozen archipel, die een week varens ten Noorden van Nieuw Zeeland gelegen onder Britsch protectoraat zijn rustig leven leeft. De eilanden, in 1643 ontdekt althans voor zoover het blanke ras betreft door onzen vermaarden zeevaarder Tasman, wer den in 1773 bezocht door Cook, die zoo ge troffen was door de eendracht, welke onder de inheemschen heerschte en door hun vriendelijkheid jegens vreemdelingen, dat hij er den naam Vriendschaps-eilanden aan gaf. Koningin over deze eilanden, bevolkt door bijna 30.000 menschen, is sedert 1918 Salote Taboe, de pas geridderde. In genoemd jaar volgde zij haar vader, George II Taboe, op; zij huwde Prins Viliami Toegi, die thans haar eerste minister en minister van buitenland- sche zaken is. Naast hem zijn er nog een of twee excellenties. Hiermede is vrijwel alles opgesomd wat Tonga aan staatsmacht bezit. De grondwet heeft er als voornaamste arti kel, dat welvaart verplicht is. De wet, die dit voorschrift nader regelt, bepaalt, dat el ke Tongees, zoodra hij 16 jaar geworden is, van den Staat 3 hectaren vruchtbaren grond ten geschenke krijgt, benevens 1000 vierkante meter in het dichtstbijzijnde dorp, waar hij een woning kan bouwen. De begiftigde is zij nerzijds verplicht, kokospalmen op zijn grond te planten, waarmee hij vrijwel geheel in zijn onderhoud kan voorzien. Wanneer een Tongees sterft, komt zijn bezit weer aan den Staat, die het toewijst bij voorkeur aan de kinderen of naaste verwanten van den over ledene. Er bestaat op Tonga leerplicht en het onderwijs wordt kosteloos verstrekt. Ieder een kan lezen en schrijven. De bevolking be hoort tot een zeer beschaafd Polynesisch ras en belijdt den Christelijken godsdienst. De fi nanciën van den Staat zijn in zeer goeden toestand. Economisch en cultureel komt Tonga voor al in aanraking met Australië en Nieuw Zeeland. De Koningin heeft te Sydney een Engel- sche opvoeding gehad. Engelsch kent zij zeer goed, maar zij spreekt het weinig. Zij leeft eenvoudig, maar geriefelijk. Haar gezellig huis, dat zeer fraai is, is modern Europeesch ingericht. Voor tochtjes over het grootste eiland, Tonga Taboe, maakt zij gebruik van een keurigen zes-cylinder auto, en met een sierlijk jacht, te Glasgow gebouwd, bezoekt zij van tijd tot tijd de andere eilanden. Het grootste deel van den dag wijdt Koningin Salote aan de opvoeding van haar vier kin deren. Degenen die haar kennen zeggen, dat zij een voorbeeldig leven leidt. Het bestaan der Tongeezen verstoken van alle euvelen, waaronder wij lijden, zou volmaakt zijn, als niet af en toe een aardbeving schrik en schade veroorzaakte. Maar tegen dit gevaar weegt het rustige ge luk van de onbewogen dagen wel ruim schoots op. HAARLEM. 15 Augustus. Ondertrouwd 13 Augustus; L. J. v. d. Bosch en H Waalewijn. Bevallen 11 Augustus: J Bos—Berkenpas, d.; E. van Poeterenv. d. Putten, z.; 12 Augustus: J. Greiner—Smijtink, z.;C. M. T. Cats—Meuwese, z.; E. C. KaagmanBöhm, d.; A. J. M. KotsSchaafsma, z.; 13; E. E. Zonneveldv. Dijk, z. Overleden 11 Augustus: J. Willemse—Vol- bregt, 85 j., Oranjestraat; 12 Augustus: M. A„ 2 j„ d. v. B. J. van Dijk, Spoorwegstraat; L. Hijmensen, 81 j., Rollandstraat; A. M. Boogman. 45 j„ K, Annastraat. WOL PLUKKEN IN SOVJET» RUSLAND, In Sowjet Rusland bestaan geen schapen scheerders meer. Daar heeft men een nieuwe methode van wolproductie uitgevonden, die naar men zegt veel goedkooper en beter is. Den schapen wordt een bepaald scheikun dig preparaat toegediend, dat het effect heeft van haaruitval, maar zóó. dat binnen enkele dagen de wol gemakkelijk kan worden afgeplukt, waarvan de schapen volkomen glad en kaal afkomen. Niet lang echter loopen ze als biljartballen rond, daar de nieuwe wol spoedig opkomt en zich snel ontwikkelt tot een nieuwe vacht. Zóó snel, dat men zegt. dat viermaal per jaar een wol- oogst van elk schaap kan plaats hebben. Dit „ruien" kan ook trapsgewijs geschie den. Volgens den uitvinder van deze wijze van scheren bestaan er methoden, die bijv. eerst de fijnere wol en dan pas de ruwere levert. AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT. ANDERMATT 15 Aug. (Reuter). Aan de Brennerpas is gisteren een auto waarin zes personen zaten in de diepte gestort. Een dei- inzittenden was op slag dood de vijf anderen werden in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Hun toestand is zeer ernstig. OLYMPISCHE SPELEN. DE HEER VAN ROSSEM OVQt DE RESULTATEN. De speciale vertegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias bij de Olympische Spe len te Los Angeles heeft Zondag na het slui ten der Olympische Spelen een bezoek ge bracht aan den heer G. van Rossem. alge meen leider. De V.D.-vertegenwoordiger vroeg hem diens meening over de prestaties van de Nederlandsche delegatie. „Ik ben tevreden", antwoordde de heer van Rossem. „Alle Nederlanders hebben hun plicht gedaan en wij verheugen ons in het feit, dat wij 2 gouden medailles hebben ge kregen, voor de prestaties van onzen renner van Egmond en onzen ruiter Pahud de Mor- tanges, 5 zilveren medailles, voor van Eg- mond, Willy den Ouden, Bob Maas, de damesestafette-zwemploeg en ons ruiterteam en tenslotte een 3e prijs in het Olympisch kunsttournooi. Het was goed. zeide de heer van Rossem, dat Nederland zijn vlag in Los Angeles heeft getoond en het is mooi, dat dit met succes is geschied. De mooiste overwinning is wel die van luitenant Pahud de Mortanges. Ik beefde Zaterdag bij het springen tot de laatste hindernis, mij angstig afvragend of liet Pahud zou gelukken, de overwinning van Amsterdam te herhalen. Godlof het is ge lukt. Ik verzoek U echter aan het vaderland te zeggen, dat een groot aandeel in deze over winning mevr. Pahud de Mortanges heeft gehad. Zij verzorgde vol opoffering haar man en het paard. De heer Pahud de Mor tanges is zelf overgelukkig. Hij heeft mij medegedeeld, dat vooral de cross-coutry. waarbij alle ruiters zijn gevallen, bizonder zwaar was. Ik spande mijn zenuwen op den laatsten dag tot het uiterste in en het scheen alsof mijn paard Marcroix, aldus luitenant Pahud de Mortanges, begreep waarom het ging. En wij wonnen. De tweede groote vreugde bracht ons het jonge meisje Willy den Ouden, die van een wereldklasse belooft te worden. Helaas hebben wij ook veel pech gehad, anders zouden wij met onze kleine ploeg ze ker nog een beter figuur gemaakt hebben. In het bijzonder betreur ik het dat mevr. PhilipsenBraun na haar voortreffelijk zwemmen het ongeluk had door een giftig insect in het been te worden gestoken waar door zij aan de verdere wedstrijden niet kon deelnemen en zich onder dokters behande ling moest stellen. Pech was ook dat de tandem van v. Eg- mond en Leene in het ongereede is geraakt en het spijt mij dat Leene eigenlijk voor niets naar Los Angeles is gereisd. De heer van Rossem vertelde daarna van de vreugde over het toekennen van de gou den medaille aan Bob Maas. De vreugde was echter van korten duur. De cérémonie proto- colaire voor hem had reeds plaats gevonden, toen op de ingekomen protesten voor Bob Maas ongunstig werd beschikt en Maas met een verschil van 2 punten op de 2de plaats werd gebracht. Trouwens ook mej. Gisolf had eigenlijk den 3den prijs verdiend, omdat de plaatsing van mej. Didrickson als 2e on juist is. Zij sprong niet goed en had moeten worden gediskwalificeerd. De Internationale Federatie heeft dit ook erkend, doch de céré monie protocolaire had reeds plaats gehad en als goede sportsmen hebben zij toen niet meer geprotesteerd. Bijzondere pech hadden ook onze roeiers. In de herkansing roeiden zij schitterend. In de finale kregen zij echter de ongunstigste baaih aan de N.-zijde. Zij verloren om zoo te zeggen met een neuslengte. Wanneer zij in een gunstiger baan zouden hebben geloot, dan zouden zij zeker derde zijn geworden". „Onze athleten hebben hun plicht gedaan. Zij hadden zeer sterke tegenstanders. Zoo als altijd was onze schermster mejuffrouw De Boer steeds betrouwbaar. Onze schermer De Jong woont in Los Angeles en was als deelnemer eigenlijk thuis. Wij hebben in Holland betere schermers, maar geen geld om ze naar Los Engelas te sturen. Luitenant Van Rhijn heeft zijn kansen in de moderne vijfkamp bedorven door het slechte punten tal in den ruiterwedstrijd. Als marine officier heeft hij te weinig gelegenheid ge had om zich te oefenen en kon hij het ver lies aan punten in den aanvang later niet meer inhalen". „Ik ben tenslotte herhaalde de heer Van Rossem ondanks alles met het resultaat van onze ploeg tevreden en Nederland kan het ook zijn. De Nederlandsche deelnemers vertrekken Woensdag naar San-Francisco en gaan op 27 Augustus van New-York met het stoomschip „Rotterdam" naar Nederland terug. Op 4 September hopen wij in het va derland terug te zijn. Alleen Van Egmond is reeds vertrokken en de ruiters gaan op 19 Augustus via het Panamakanaal naar Ne derland terug". De heer Van Rossem besloot het onderhoud met den V.D.-vertegenwoordiger als volgt: „Amsterdam is tegenover Parijs een voor uitgang geweest en Los Angeles is weer een vooruitgang vergeleken bij Amsterdam. De Olympische geest werkt door en dat is het mooiste resultaat van Los Angeles". De heer Van Rossem groet hartelijk het va derland en zijn landgenooten". luisterd naar het avontuur, dat hem in korte trekken werd medegedeeld. Onmiddellijk richtte hij zijn schreden naar het hoofdbureau, waar hij, behalve inspec teur Sanders, Emiel Wils aantrof, die al even nieuwsgierig blee'k naar het resultaat van de pogingen om achter de identiteit van den vreemden bezoeker te komen als de inspec teur zelf. „En?!" vroeg Sanders nog vóór de recher cheur een woord had kunnen uitbrengen. „Hij zit er nog", antwoordde deze. „Ik heb hem gezien, maar dat is dan ook alles". De vragende blik van den inspecteur dwong den teleur gestelden speurder thans een uit voerig verslag uit te brengen van zijn weder varen. „Ik heb daarna", zoo besloot hij z'n relaas, „tot het moment, waarop ik werd afgelost, geen oog van de deur gehad en het moet dus absoluut uitgesloten worden geacht, dat de man op een of andere manier kans heeft gezien het huis te verlaten". Inspecteur Sanders dacht een oogenblik na, alvorens te antwoorden. Toen hij zich eindelijk weer tot den rechercheur wendde, klonk zijn toon min of meer spottend. „Heeft 't niet eenigszins je bevreemding op gewekt, dat de man, die naar je zelfs beweert den indruk maakte iets vergeten te hebben, zoo lang weg bleef om dat, wat hij vergeten had, to zoeken? Daarvoor kunnen twee re denen geweest zijn: of hij heeft bemerkt, dat hij gevolgd werd en heeft toen het zekere voor het onzekere genomen „Daar is geen sprake van", interrumpeerde de rechercheur, die zich in zijn eer getast voelde. „U kent mij lang genoeg om te we ten, dat schaduwwerk mij wel toevertrouwd is. Ik sta er voor in, dat de man mij niet ge zien heeft!" „Dat wil ik dan aannemen en wat die tweede mogelijkheid betreft, daar zal ik voor loopig over zwijgen. Je kunt wel gaan Dek kers", Sterren en de Bank van Leening. Uncle Joe vertelt door JERRY LANE. Het was daar een aardig hoekje in de schaduw van de Hollywood-boulevard en de etalage was gevuld met die wonderlijke ver zameling voorwerpen, die een pandjeshuis aanduidt. Al meer dan 10 jaar hing daar het teeken der 3 ballen. Een oude actrice schoof dicht langs me heen, legde een papiertje en een 5 dollar biljet op tafel. „Hier", zei ze „hier is geld. Mag ik mijn mantel hebben?" Ze glimlachte, toen „Uncle Joe" haar het kleedingstuk over de toonbank heen aanreikte. „Ik heb geluk gehad van de week: bij Fox gewerkt en morgen treed ik bij de Metro Goldwyn Mayer als negervrouw op." Een groote kerel trad binnen en bood een reusachtige diamanten ring naar Uncle Joe. „Hoeveel?" „Vijf-en-twintig. Geen cent meer". „Vooruit. Dank je". De man verdween. Drie jaar geleden was hij ster in Wild West- films. Ik scharrelde wat rond tusschen de rom mel in den winkel, bracht het gesprek op moeilijke jaren van huidige sterren en wist Uncle Joe tenslotte aan het praten te krijgen. Tja, neem Clark Gable, nou bij de grooten hoorend. Maar eens was er een tijd, nog niet eens zoo lang geleden, dat hij niet genoeg te eten had, dat hij geen cent bezat. Hij beleende eerst zijn overtollige kleeren en tenslotte moest hij scheiden van zijn kostbaarste bezit, een zwaar gouden horlo ge, dat zijn groot vader hem geschonken had. Dit horloge reisde eenigen tijd heen en weer, van Gable's zak naar de bank en terug. Eens zelfs twee maal op denzelfden dag. Hij bracht zijn klok naar Joe, kreeg dien morgen een engage ment met voorschot en wisselde het horloge weer in. Zijn hospita wilde hem echter niet binnenlaten zonder eindelijk eens huur ont vangen te hebben. Zoodat Clark terugging en het horloge maar weer in pand gaf Richard Arlen, een der huidige sterren van de Paramount kende de zaak ook. Ook hij had een horloge met ketting, waaraan voor hem echter geen herinnering verbon den was. En eiken keer, dat hij bij Joe kwam, keek hij verlangend naar de armbandhorlo ges, die er te koop lagen. Alle sterren droe gen zulke horloges, dus wilde hij er eveneens een hebben. Eindelijk kon-hij zijn oude horloge inruilen met bijlegging van enkele dollars. Van toen af lonkte de fortuin hem toe. Buiten den winkel ontmoette hij dadelijk een vriend, die hem een geleend 10 dollarpapiertje terug gaf. En Paramount bood hem de rol in Vlam mende Vleugels (Wings) aan. Ramon Novarra kwam uit Mexico met een guitaar en amu seerde zich met spel en zang in de pauze's, als hij als figurant in de studio's zat. Rex Ingram herinnerde zich eens dien droo- merigen jongeling met zijn prachtige stem en liet hem ko men, hem en zijn guitaar. Maar Ramon bezat geen guitaar meer, toen die blijde bood schap kwam. Het geld voor de beleening van het instrument ont vangen verschafte Ramon en zijn broer voor een week voedsel. Hij moest een antieke zegelring beleenen, die al geslachten lang aan de Novarro's behoord had. Maar hij kreeg een baan en kon den ring spoedig weer terugkoopen. Ann Harding stond eens te zoeken naar koopjes bij Uncle Joe, toen een sjofel geklee- dc vrouw binnentrad en schuchter vroeg, wat een miniatuurtje op zou brengen, wat ze bij zich had. Uncle Joe bood te weinig, want hij heeft geen hoogen dunk van miniatuur tjes. De vrouw liep langzaam, wankelend, weg. Buiten werd ze aangesproken door Ann Harding, die vroeg het miniatuur te mogen zien. „Dit is mijn moeder", zei de vrouw. In dat hoekje van dc boulevard kwam de koop tot stand voor een goeden prijs, waarbij Ann De rechercheur bromde, lichtelijk ontstemd een onverstaanbaar „Goeden avond" en ver dween. Toen hij de deur achter zich gesloten had, wendde inspecteur Sanders zich tot den reporter cn vroeg met een sarcasisch lachje: „Wat denk jij er van, Miel?" „Vermoedelijk het zelfde als jij „Dan behoeven we er dus verder niet over te spreken". „Dat lijkt me op dit punt inderdaad gan- schelijk overbodig". Pauze. „We zijn niet veel wijzer geworden". „Nee, dat zijn we niet, maar we hebben toch de kostbare ervaring opgedaan, dat ook de politie nog steeds iets te leeren heeft". „Ja, ja. 't Is alleen maar jammer, dat we die ervaring juist in deze belangrijke zaak moesten opdoen, Miel. Overige'ns: alle hoop is nog niet verloren. Laten we eerst eens het resultaat van mijn informaties in het buiten land afwachten". „En van mijn onderzoek in Den Haag". „Wanneer ben je van plan daar heen te gaan?" „Morgenochtend vroeg. Ik zal dan eerst in de bladen de bewuste advertentie trachten op te sporen en vervolgens eens informeeren of onze verpleegster werkelijk aan het opge geven adres geweest kan zijn. Tot welke plaatsen in het buitenland heb jij je ge wend?" „Voorloopig tot Berlijn, Parijs, Londen. Antwerpen en Brussel. Ik heb je nog niet verteld, dat we hier op het bureau van de be volking niets wijzer zijn geworden. Zuster Robert heeft zich op 14 December Jl. gemeld als ingekomen van Berlijn. Ze was echter niet in het bezit van een verhuisbiljet, om dat haar dit tn Berlijn, volgens haar bewe ring niet was uitgereikt. Het eenlge, waar mee ze zich kon legitimeeren was een uit treksel uit het geboorteregister van Leeuwar den, waarvan dc echtheid absoluut vaststaat. Volgens dat bewijs Is zij op 23 April 1900 te het adres van de vrouw verkreeg. Den volgenden dag ontving de vrouw haar miniatuur terug. John Gilbert heeft in zijn beginperiode noodgedwongen groo te belangstelling ge koesterd voor het pandjeshuis. Eens be leende hij in zijn spon tanen Gilbert- stijl zijn overjas om een verjaardag ca deau voor een meisje te kunnen bekostigen. Later op den middag kreeg hij bericht den volgenden morgen te moeten optreden in daagsch pak en overjas! Eén van 's levens ironieën. Maar John lachte het laatst en het best. Hij beleende het juist gekochte cadeau, haal de de jas terug, speelde dien dag en verdien de, liep 's avonds naar de bank en haalde het cadeau daarvan terug „Ja", zei Uncle Joe „ik hoor allerlei ge schiedenissen. Sommige menschen spreken, anderen zwijgen. Maar het blijft interes sant." Een recordhoudster. Een kip in de buurt van Genua heeft een record geslagen door 33 eieren in 8 dagen te leggen! Ze legde er Maandag 2, Dinsdag 2, Woensdag 4, Donderdag 6, Vrijdag 8, Zater dag 5, Zondag 3 en Maandag weer 3! De eieren waren goed gevormd en van de nor male grootte. Geen radiobelasting in Frankrijk. Ofschoon in Frankrijk op het jongste budget verschillende bel astin gver hoog ingen voorkomen, is er geen radio-belasting op te vinden. Wel zijn eenigen tijd geleden voor stellen gedaan betreffende de heffing van belasting op het bezit van een radiotoestel; volgens een der voorstellen zou voor een 1-lamps toestel 30 francs, voor een 2- of 3- lamps toestel 50 francs en voor een meer- lamps-toestel 70 francs belasting worden ge heven. Een ander voorstel wilde een kristal toestel met 15 francs en een lamptoestel met 50 francs belasten. De bliksem. Het is statistisch berekend geworden, dat er te allen tijde, dag en nacht, boven 18.000 verschillende plaatsen der wereld gelijktijdig een onweer plaats heeft en dat het gansche jaar door op iedere seconde In doorsnee 100 bliksemstralen voorkomen. Over polsslagen. De menschelijke pols doet, normaal, 72 sla gen per minuut. Bij de verschillende dier soorten is het aantal polsslagen zeer ver schillend. Een volwassen olifant heeft 30 sla gen een paard 40, een hond 89 en een muis 670 slagen per minuut. Verreschrijvers in den Duitschen omroep. In den loop van deze maand zullen dë verschillende Duitsche radio-zenders voor zien worden van verre-schrijvers, met het doel de verschillende stations op een snelle, betrouwbare wijze te voorzien van berichten. Zoo zullen alle actueele nieuwsberichten, die tot nu toe per telefoon of per telegraaf aan de verschillende omroepmaatschappijen ge dicteerd werden, in den vervolge worden overgebracht door verre-schrijvers, wat het voordeel heeft, dat fouten door verkeerd ver staan, worden vermeden. Telefoons aan dc wieg. Sedert het drama met de baby van Lind bergh, is in de Vereenigde Staten het aantal ontvoeringen van kleine kinderen en de po gingen hiertoe sterk toegenomen. Thans wordt het idee gepropageerd om aan de wieg van zulke babies, die door het noodlot zijn bezocht met vermogende ouders en daardoor bloot staan aan het gevaar van ontvoering, microfoons te monteeren, die verbonden zijn met een krachtigen versterker, waardoor elk geluid in de kinderkamer door luidsprekers in het geheele huis hoorbaar wordt gemaakt. Hoeveel menschen zijn er op de wereld? Er zijn thans 2.012.000.800 menschen op de wereld, volgens gegevens uit het Volken bond-Jaarboek. Dit cijfer toont een groei van 20 millioen in een jaar, waarin Frankrijk met 640.000 bijdraagt op een totale bevolking van 42 millioen. Europa passeert thans voor het eerst het half billioen, n.I. 506.000.000, dat is 8 millioen meer dan verleden jaar. Leeuwarden geboren. Ik heb nu ook aan de politie daar ter plaatse verzocht eeris na dere inlichtingen in te winnen naar de fa milie Robert, maar ik betwijfel, of we daar veel verder mee zullen komen". „Was zij niet in het bezit van een pas, toen ze zich bij de Bevolking aanmeldde? Je zou och zeggen, dat iemand, die van Berlijn komt het bezwaarlijk zonder zoo'n document kan stellen". Inspecteur Sanders schudde het hoofd. „De bevolkingsambtenaar dacht er precies zoo over, maar ook daarvoor had ze een ver klaring. Tijdens haar reis van Oldenzaal naar hier is haar in den trein een handkof fer ontstolen en in dat koffertje bevond zich o.a. haar pas". „Dat is het, maar mij heeft deze toevallige omstandigheid intusschen aanleiding gege ven tot de veronderselling. dat ik Berlijn ten aanzien van m'n informaties gerust kan uit schakelen". „Mogelijk! En wat ben je van plan te doen met dien post voor het huis in de Oosterpark straat?" „Laten staan, al betwijfel ik, dat we daar mee nu nog eenig resultaat zullen bereiken. Ik zal er intusschen nog iemand heenzenden met de opdracht ook de gangen van de ver pleegster na te gaan. Het is het eenige, wat we op het oogenblik kunnen doen". „Nee, er is nog iets", antwoordde Wils op staande. „Wat dan?" „Naar Palais Royal gaan en daar in de club probeeren alle gedachten aan deze moord zaak eens van ons af te zetten. Zoolang we tot werkloosheid gedoemd zijn, helpt dat pieketen toch niets". Inspecteur Sanders wierp een blik op de klok. „Vóór acht uur kan ik hier niet vandaan, Miel, maar ik beloof je, dat je me straks zult zien verschijnen. Tot zoo dan!" (Wordt vervolgd). FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 20) Het kleine intermezzo, de geheele houding yan den man, sprak voor zichzelf. Hij scheen iets vergeten te hebben en spoedde zich thans terug om dat te halen. De rechercheur ver wonderde zich dan ook allerminst, toen hij zich genoodzaakt zag denzelfden weg te gaan, welke hij slechts eenige minuten geleden eveneens had afgelegd tot de woning van de verpleegster, waarin de man. na een oogen blik in het portiek getoefd te hebben, ver dween. De beambte troostte zich met de gedachte, dat het opnieuw betrekken van zijn wacht post vermoedelijk slechts een kwestie van fenige minuten zou zijn. Doch hierin werd «ij teleurgesteld. De minuten werden een kwartier, het kwartier een half uur en toen de avond begon te vallen, was de man nog steeds niet uit het huis teruggekeerd. Met het verstrijken der minuten daalde de stemming van den wachter aan den over kant wiens positie inderdaad verre van be nijdenswaardig was. Met inspecteur Sanders bad hij afgesproken, dat deze, wanneer hij om 6 uur nog niet op het hoofdbureau was teruggekeerd, een mannetje naar 't perceel m de 2e Oosterparkstraat zou zenden, die bem dan zoo noodig zou kunnen aflossen. Het liep nu reeds bedenkelijk naar dat uur en nog steeds had de verdachte bezoeker zich niet ten tweede male laten zien. Zou nu ten slotte blijken,'dat hij hier den geheelen mid dag voor niets had gestaan; was dat het eind van de eervolle opdracht, waarvan hij zich zooveel had voorgesteld? Zou tenslotte dan nog een ander met de ee"r gaan strijken? Deze en dergelijke vragen speelden den rechercheur door het hoofd, terwijl hij zich afvroeg, of de man wellicht kans zou heb ben gezien langs een anderen weg het huis te verlaten Doch die veronderstelling kon hij gerust laten varen. Amsterdamsche boven huizen als deze boden geen anderen uitgang dan door de voordeur, tenzij men zich aan de achterzijde met een touw uit het raam zou laten zakken. Bij een dergelijke hoogte be- teekende dat echter eeri halsbrekend werk, hetwelk bovendien weinig resultaat beloofde, omdat men het in het uiterste geval slechts tot den tuin van den beneden buurman zou kunnen brengen, die dan door een dergelijke klauterpartij zeker zou worden gealarmeerd. Een achteruitgang telde deze huizen, die met de tuinen aan elkaar grensden, evenmin, zoodat hij toch altijd nog een uitweg langs de voordeur zou moeten zoeken. Neen, men zou hem bezwaarlijk kunnen verwijten, dat hij zijn plicht had verzaakt, maar dat nam intusschen niet weg, dat de palm der overwin ning waarschijnlijk door een ander zou wor den weggedragen. Slechts de stille hoop bleef hem, dat ook de man. die hem moest aflos sen. geen succes zou hebben, maar die moge lijkheid was al zeer gering, omdat de ge zochte toch eens uit het huis te voorschijn zou moeten komen In ieder geval zou hij den inspecteur verzoeken de bewaking van het perceel opnieuw aan hem toe te vertrouwen, wanneer het posten zou worden voortgezet. Met dat voornemen nam hij afscheid van zijn collega, die hem tegen half zeven kwam aflossen en die met belangstelling had ge-

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3