DE VIERDE MAN Stratosfeervlucht. Pas Vijftien jaar geleden.... ijmuider courant woensdag 17 augustus 1932 QUERIDO EN HET SPEELHOL Een stadgenoot haalde een dezer da gen een nude herinnering op. waarin ook wijlen Is. Querido een rol speeide. De twintigste eeuw. die reeds zooveel com- mo'ie heeft, gebracht en ongetwijfeld nog aanmerkelijk meer zal opleveren, was nog Jechts enkele jaren oud toen Querido onzen stadgenoot kwam opzoeken, met de vraag, of deze 'hem niet eens in een Amsterdamsch soeelhol kon introduceer en. De aanleiding tot deze vraag was voor beide zijden zeer on schuldig. Onze Haarlemmer had een tooneel- fichets geschreven, die in het speelhoimilieu «neelde en Querido. die voor een zijner boe ken over hetzelfde onderwerp gegevens noodig had, wilde uit dit oogimerk gaarne eens met zulk een verboden instelling ken nis maken. Het verzoek van den schrijver werd gereede ingewilligd en op een avond stonden beiden voor de deur van een speel lokaal in de Nes. Drie kloppen, een wacht woord en de gasten werden toegelaten in een bovenkamer, waar een roulette stond op de tafel, waaromheen reeds spelers verzameld waren. In een roots kast tegen den muur stond een batterij van flesschen met alco holische genietingen. De twee bezoekers keken toe, waagden er Voor de aardigheid ook wat aan en na 10 minuten zei Querido tot zijn geleider, dat hij nu wel voldoende gezien had. Onze stadge noot -besloot nog een tijdje te blijven en Querido verdween. Nauwelijks een kwartier later werd er weer 00 de deur geklopt, maar nu ongewoon heftig en zonder wachtwoord, althans niet met het gewenschte. politie! klonk het dreigend. Snel werd de roulette-installatie door het raam op een platje gewerkt en toen de re chercheurs binnenkwamen. vonden zij slechts een vreedzaam stelletje burgers in lig gekeuvel bijeen. Het spreekt echter vanzelf, dat de autoriteit zich niet zoo maar in de luren liet leggen en alle delinquenten moesten mee naar het bureau. Onder hen was o.a. een Duitscher die in een Amster damsch variété-theater optrad. Onze Haar lemmer vertelde hem op zijn angstige vraag, dat hij er wel met 6 of 7 jaar hoogstens af zou komen, met het gevolg, dat de Duitscher reeds den volgenden dag naar zijn land eclipseerde en het variéténummer ontijdig „wegéns ziekte" werd gestaakt. Overigens liep het voor de boosdoeners nogal goed af, behalve voor den speelhuis- houden Onze stadgenoot kwam natuurlijk met de verontschuldiging, dat hij Querido op diens verzoek had begeleid en dit werd ge accepteerd, toen de bekende schrijver in een briefje aan de politie deze vriendendaad had bevestigd. Zelfs verscheen Querido neg bij de behandeling als getuige, maar hij werd niet verhoord, daar zijn vriend met een waar schuwing van verdere vervolging werd vrij gesteld. Eenige der andere .bezoekers kwamen er echter niet zonder zeer ernstige uitbranders af, want er waren notabele, Amsterdammers onder deze speellustigen. RIJKSMIDDELEN WEER MINDER. De Rijksmiddelen hebben in Juli f 10,78 mihoen minder opgebracht dan verleden jaar indezelfde maand; de opbrengst over zeven maanden is f 234 (v.j. 260 millioen). FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen opgeheven: 1. S. de Ruiter Gz., wonende te Heems kerk. Curator Mr. L. G. van Dam, wonende te Haarlem. 2. W. Botbijl, wonende te Heemstede. Curator Mr. M. A. van Eek. wonende te Haarlem. 3. A. Ruighaver, wonende te Hillegom. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, wonen de te Haarlem. 4. de firma Seegers en hare leden J. H. Seegers en H. A. Seegers, wonende te IJmui- den. Curator Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. 5. A. G. van Huet, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. Gerritsen, wonende te Haarlem. 6. P. Roozen, wonende te Bloemendaal. Curator Mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. Geëindigd zijn door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. D. Goosens, wonende te Haarlem. Curator Mr. A. Beets, wonende te Haarlem. 2. K. Ebbeling, wonende te IJmuiden-Oost, Curator Mr. J. A. B. Sanders, wonende te Beverwijk. 3. M. Machin, wonende te Heemstede. Curator Mr. L. G. van Dam, wonende te Haarlem. In staat van faillissement werden ver klaard: f 16 Augustus 1932) 1. L. Ziere, slager, vroeger wonende te Heemstede. Julianalaan 2, thans te Haarlem, Kruisstraat 20. Curator Mej. Mr. H. J. Deenik, wonende te Haarlem. 2. P. Martens, schilder, wonende te IJmui den. gem. Velsen, Groeneweg 30. Curator Mevr. Kool de Bruyn, wonende te IJmuiden. 3. J. Luppens, aannemer, wonende te IJmuiden, IToflaan. (Huize Denneheuvel) Curator Mr. F. M. Hagemeijer, wonende te Haarlem; 4. A. Roelofsen (Lunchroom Neutraal) koopman, wonende te Purmerend Padjedijk. Curator Mr. H. H. Riepma, wonende te Edam. 5. M. G. Laurent, lunchroomhoudster, wo nende te Zandvoort, Strandweg 1. Curatrice Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin genDols. wonende te Haarlem. 6. C. M. Stoete, caféhouder, wonende te Zandvoort, Strandweg la. Curatrice Mevr. Mr. L M. I. L. van Taalin genDols, wonende te Haarlem. Rechter - C om miss aris in al deze faillisse menten Mr. A. L. M. van Berckel. IN SLAAP GERAAKT EN VERDRONKEN. ABCOUDE. 16 Augustus (V. D.) Heden nacht is te Baambrugge verdronken de 16- jarige Joh. Versteeg wonende te Schalkwijk (Utr.) die met een vriend, eveneens uit Schalk wijk afkomstig aan den dijk van den Amstel was gaan uitrusten. De jongens zijn op den dijk gaan slapen, J. V. is daarbij in het wa ter geraakt en verdronken. De politie stelt een nader onderzoek in. TAL VAN VERDRINKINGS- GEVALLEN. VEEL KINDEREN HET SLACHTOFFER. Op het vliegveld Diïbendorf bij Zurich zijn alle voorbereidingen voor Prof. Piccard's stratosfeer vlucht genomen. Het wachten is nu nog slechts op gunstig weer. Hierboven de gasleiding, door middel waarvan de ballon gevuld wordt Dinsdagmiddag is een driejarig kind, dat speelde op éen schuit in de Oude Waal te Amsterdam te water geraawkt. Het kind ge raakte onder de schuit, en werd eenige oogenblikken later er levenloos onder uit ge haald. Dinsdagmiddag is de 38-jarige heer J. Borghuis, uit Breda, die met zijn gezin, zijn vacantle te Wageningen doorbracht, bij het zwemmen in den Rijn verdronken. De politie heeft na enkele uren het lijk opgehaald. Het slachtoffer laatteen vrouw en twee kinderen achter. Dinsdagmiddag te ongeveer half drie is een ongeveer tienjarige jongen, die.logeerde bij de familie Molema aan den Diezersweg te Zwolle bij het zwemmen in de Vecht nabij het zwembassin Koezen verdronken. De Vecht is daar ter plaatse niet diep, maar de jongen is door den stroom meegesleurd. Naar het lijk wordt gedregd. Dinsdagmiddag is te Axel de 12-jarige A. B. in de ..Kleine Krak", een stilstaand water bij het baden verdronken. De jongen was te ver gegaan en kon niet meer terug; hulp was eerst na tien minuten ter plaatse. Nog een half uur heeft men getracht, de levens geesten bij den drenkeling op te wekken doch het leven bleek reeds geweken te zijn. Het vijfjarig dochtertje van den schipper K. Stuy was bij haar vader eenige dagen gelogeerd aan boord van den zandzuiger „Sliedrecht 9" liggende in de petroleumhaven onder Pernis. Het kind dat op den wal aan het spelen was werd na eenigen tijd vermist. Enkele arbeiders die de omgeving afzochten konden het meisje niet vinden, waarna men de gemeentepolitie te Pernis waarschuwde. Deze dregde de petroleumhaven af waarbij het lijkje werd gevonden. Vermoedelijk is het kind bij het aan boord gaan van de loop plank gevallen. Het lijkje is naar de ouder lijke woning te Sliedrecht overgebracht. UIT HAARLEM GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bureau van Politie, Smedestraat 9, arm band. zwemabonnement, R.-K. boek; bos sleu tels, Knibbe, Dr. Schaepmanstraat 73, auto> ped; v. Poelgeest, Frankestraat 16, armband, Klooster, Lekstraat 20, autodop; Bonarius, Zoetestraat 8, Rijngids, Koers, Rollandstraat 74, motorbril; Meerman, Regulierstraat 37, electr. lantaarnkop; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond, 3 katten; Willekes. Leidschevaart 38 r., hondenhalsband.; Schadee, Gerrit van Heesstraat 7, katje; Kleist, Houtvaart 206, kat; Kennel Haerlem, Regentesse'laan 42, 3 katten; Vonk, Teerensingel 5A rd., medaille; Lamers, Perseusstraat 49, kinderportemon- naie; v.'d. Veen. Spaarnhovenstraat 36, idem, Storm, Kleine Houtstraat 100b, rozenkrans, de Ridder, Brouwersstraat 124, regenjas; de Hey, Barendsestraat 27, gymn. schoentje; v. Pel. Hoofmanstraat 42, melkbussleutel; de Klerk, Gen. Bothastraat 127, damesschoen; Blok, Lange Poellaan 19, kinderschoen; v. Ap pelen.' Overt-onstfaat 20, ring met- sleutels; wed. Traksel, Rozenprieelstraat 27 trommeltje m. handdoek; Groen, Spaarndammerweg 62, tang; Philippo, Slaperdijk 74, actetasch met inhoud. (Prof. Piccard heeft zijn tweede tocht naar de stratosfeer voor onbepaalden tijd moeten uit stellen door weersomstandig heden en verder verhinderd zijn van zijn assistent.) Dus de tweede stratosfeer-reis Is voorloopig van de baan En de prof blijft met zijn voeten Op de veil'ge aarde staan. Wilt ge wel gelooven, vrienden, 't Is voor mij een heele rust, 'k Was me in de laatste dagen Al te stratosfeer-bewust. In mijn droomen steeg ik nachtelijks Naar die ijle sfeer omhoog En daar dreef ik voort, onzichtbaar Zelfs voor het gewapend oog. Vijftig, honderd kilometer En ik kon niet meer omlaag, En een heele bundel draden Trok voortdurend door mijn maag. Ik hoef nu niet meer te droomen, Want Piccard blijft op den grond, Waar de mensch behoort tenslotte, Sedert er zijn wiegje stond. Tal van minnaars van sensatie Zijn wel zeer teleurgesteld, En de prof is in hun oogen Niet meer de sportieve held. Hij is nog slechts een geleerde, Aan de wetenschap gewijd, Dus een mensch van lager orde In onzen sportieven tijd. Of hij al of niet in d'achting Of in stratosferen stijgt, Prof blijft nuchter, tot hij zelf weer Wenscht dat hij de hoogte krijgt. P. GASUS. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Augustus. Bevallen 12 Augustus: P. H. M. C. v. d. Laan—Monnée, z.; 13 Augustus: E. W. Mooij Claassen, d.; A. M. M. Eggers—Vlek. d.; V. F. WilmsDribbel, z.; W. C. van Bergemde Jeu, d.; P. A. E. v. d. BosMolenaar, z.; Z. Rietman—Koning, z.; A. Beugeling—Wil- lemse, d.; 14 Augustus: M. I. Duim—Pool, d.; J. C. Goezinnen—Hoogeiworst, d.; J. C. Brou werMeiman, z.; B. GregoireDeegens, z.; A. de VriesHollander, z.: C. W. M. v. d, Bergh—van Leuven, d.; 15 Augustus: C. A. M. van Hoorik—Loerakker z. Overleden 12 Augustus: G. van Maris, 81 jaar, Hagestraat; 13 Augustus: H. Eschting' hausen, 79 j., Stationsplein; D. J., 6 j., d. van G. van Tongeren, Kamperlaan; J. Uijlen burg, 62 j., Leidschestraat; C. W. Straver, 58 j., Preangerstraat; 14 Augustus: M. J v. d. GraafDijkman, 29 j., Hazepaterslaan; A. Hoogewerf—Limmen, 86 j., Kamperlaan; 15 Augustus: C. M. LeverDaalder, 73 j., Ha zepaterslaan; G. de Gooijer—Klunder, 77 j., Weltevredenstraat. J. Derks, 65 j., Tulpen- straat, Kranten- knipsels uit 1917. 17 Augustus 1917. Eigenaardig visschersv aar tuig. Door den heer M. S. Ossendorp te IJmui den werd onlangs aangekocht het stoom schip „Zeeuwsch Vlaanderenvan den Pro vincialen Stoombootdienst in Zeeland. Dit schip is nu tot stoomtrawler ingericht en komt in de vaart met den naam „Derika" ter vervanging van den onlangs tot zinken gebrachten trawler met denzélf den naam. Deze zal in Nederland de eerste trawler zijn met raderkasten. In het buitenland, vooral in Schotland is dit schcepstype bij de visscherij geen vreemd verschijnsel. LANCS DE STRAAL Wij rijden! Nee. een Jordaner is zoo nie'. Zóó. is alleen de man die bescheiden be gon, stil voor zichzelf, met de onverzette lijke wil om vooruit te komen, om in dit le ven wat meer te bereiken, wat meer te verga ren en het zijne te noemen, dan zijn vader kon doen. Wien de opgang zoozeer in het bloed zit, dat hij steeds leeft in het stadium, dat volgt op datgene waarin hij zich op dat moment bevindt, met het gevolg, dat hij steeds iedere gulden tienmaal moet omkee- ren voor hij hem uitgeeft en dan nog drie keer terugnemen voor hij daar definitief toe overgaat, hetgeen echter voor het oog van de wereld door een nonchalant gebaar wordt verborgen. Zóó, is alleen de man, die einde lijk, eindelijk na veel zwoegen en tobben ach ter het stuur van zijn eigen auto zit, wiens boezem prangt, wiens adem hijgt, wiens ka ken blaken van trots en inspanning beide, maar wiens rug lui achterover leunt en wiens handen losjes het stuur omvat-ten alsof hij er achter geboren was. Zóó is de man zonder fantasie, de man die geen gevoel heeft voor de humor van de werkelijkheid, die de pret niet, aandurft om een branie te zijn. Nee, zoo is een Jordaner niet. Die heeft de lef! Zoo maar, ronduit en hij maakt er een feest van, zonder het iemand te vragen. Wil je meelachen des te beter, doe je het niet, ook goed en als je je gaat ergeren, allé, dat moet jij weten, maar dom is het wel, want ook zonder jou kan het feest verder gaan En wat voor een feest. Het begon op het Waterlooplein. Daar koopt oom David oude onderdeelen van fietsen en auto's op. En laat hij me daar nu toch vandaag een ding op den kop tikken, dat, vanwege de crisis uit louter onderdeelen bestaat, die echter een lichte samenhang vertoonen: laat hij me daar een auto koopen. een auto met wielen, een stuur en een hikkende, schokkende, heusche motor! „Maar David .,Kom Becca-tje-lief, trek je mooiste blous- je aan, en je lekkere wollen dasje om, wij gaan rijden. Je oude moeder nemen we mee. Vandaag hebben we een auto, vandaag rijden wij. Stap maar in! En Becca stapte in, en d'r moeder stapte in, en twee keer helden de onderdeelen eèn- parig, en zonder hun samenhang te verbre ken naar de kant waar zij instapten. En net toen ze weg zouden rijden en oom David zijn glimmend bolhoedje wat dieper schoof, ge reed voor den start, kwam de buurvrouw van beneden naar buiten met een dreinend kind aan haar rok, en ze keek zoo verbaasd en lachte zoo gul. dat oom David haar met schort en kind en al mee liet rijden, -terwijl hij een paar minuten geleden nog zoo op Becca's mooiste blousje had aangedrongen. Maar ze lachte zoo en de jongen keek zoo verbaasd, dat hij zulke prettige passagiers niet wou missen. Ze reden eerst om het Waterlooplein, toen langzaam en deinend van gelukzalig heid over de Zeedijk, schuivend tusschen veel bekenden door, die hun met uitroepen be nijdden, of een grap riepen, die hun ernst niet stoorde, omdat ze niets te verbergen hadden en ieder weten mocht, dat oom Da vid vandaag een goeden dag had gemaakt. Ze zaten breed en glommen, oom David klein tjes voorin achter het stuur, de vrouwen overdadig, met gezichten vol waardigheid, alleen moesten ze telkens lachen, maar van plezier, en ook om de buurvrouw die niet laten kon om te wuivenStatig langs de Zeedijk, en dan wat schuchtertjes in het groote verkeer langs het Damrak en weer terug. En langs de Nieuwendijk weer triom- phantelijk. Ja, ja, wij rijden. Ja, wij hebbcii èeh auto vandaag. „Becca, meid!" én een elleboog prikt in haar middel: de buurvrouw. Wij maken feest. Wij rijden. Je wilt weten hoe we er aan komen? Vraag Daaf! Je wilt heelemaal niets weten, ook goed. Wij rijden, en we vinden het fijn. Hoera, wij rijden! Vr. S. Een der sluizen van het onlangs geopende 150 K.M. lange kanaal Metz—Straatsburg. BOEKERIJ VAN HET LEESMUSEUM WORDT GEVEILD. Aan de firma Burgersdijk Niermans .Templum Salomonis" te Leiden is de ver koop in publieke veilig opgedragen van de bekende boekerij van het Genootschap „Het Leesmuseum" te Amsterdam. De veilingen zullen in de maanden Sep tember en October in het gebouw van het Genootschap te Amsterdam gehouden wor den. REEDS DUIZEND LUCIITPASSAGIERS NAAR SCHOUWEN. Het K. L. M.-vliegtuig, dat Donderdagmid dag te 5 uur 10 op het vliegveld Haamstede op Schouwen zal arriveeren, zal de dui zendste betalende passagier aan boord heb ben, welke dit jaar op dit vliegveld is ge land. FEUILLETON. (Eeji geval uit dc praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 21) Nadruk verboden. Persréunie in Palais Royal. De club, waarvan Emiel Wils gesproken had, was geen vereeniging in de beteekenis, welke gewoonlijk aan dit woord wordt toe gekend. Het hoekje van het Palais Royal, waar men elkaar gewoonlijk trof, vormde het verzamelpunt van een steeds wisselend aan- al journalisten, literatoren en introducé's van dezen, waartoe aanvankelijk ook inspecteur Sanders had behoord. Deze laatste en naast hem nog eenige andere politiebeamb ten had zich echter onmiddellijk zoo thuis gevoeld in dit hoofdstedelijke perswereldje, dat. hij al spoedig als een welkome stamgast Werd beschouwd, wiens verschijning in dit niilieu van steeds op nieuws beluste kran- tenmenschen gewoonlijk met vreugde werd begroet. Die nieuwsgierigheid van de journalisten nad inspecteur Sanders nooit kunnen belet ten zijn bezoeken te herhalen, want eener- zijds verstond hij zelf meesterlijk de kunst otti te zwijgen, wanneer hij dat, in verband met een en ander onderzoek noodzakelijk achtte, terwijl anderzijds de reporters zeer goed beseften, dat deze kring, gevormd door collega's, die in werkelijkheid toch allen con currenten waren, niet de aangewezen plaats was om over een of ander onderwerp, dat hen interesseerde, inlichtingen in te winnen. Het gesprek werd nu meer algemeen en ge raakte al spoedig op het gebied der dagelijk- sche actualiteiten. Daarbij kwam natuurlijk ook de moord op bankier Leuvensteyn ter sprake en verschillende leden van het gezel schap maakten van deze gelegenheid gebruik hun persoonlijke meëniiig over de houding van politie en justitie ten opzichte van Hel- linger's arrestatie kenbaar te maken. Slechts Wils, hoewel aandachtig luisterend naar al les, wat door zijn collega's te berde werd ge bracht, was merkwaardig stil, zóó stil, dat het den anderen tenslotte zeker zou zijn op gevallen, wanneer niet op het moment, dat het gesprek zijn hoogtepunt bereikte, inspec teur Sanders was binnengekomen, op wien onmiddellijk door Hazemeyer beslag werd gelegd. „Hallo, Sanders, leg jij die knapen hier eens het zwijgen op. Ze hebben allemaal hun eigen oordeel over de zaak-Leuvensteyn, maar snakken innerlijk naar de meening van een expert". „Dan kan ik slechts m'n spijt betuigen de heeren te moeten teleurstellen", antwoordde de inspecteur, een stoel tusschen Wils en Adams inschuivend. „Ik dacht, dat het de pers toch wel bekend was, dat het onderzoek in deze zaak bij de Rotterdamsche politie be rust en persoonlijk heb ik werkelijk nog geen geen gelegenheid gehad het geval eens rustig te overdenken". „We zullen dus de behandeling van de zaak ook niet voor de Amsterdamsche rechtbank meemaken", zei Hoekstra spijtig. „Nee, daar bestaat geen kans op", ant woordde de inspecteur en glimlachend liet hij er op volgen: „Die sensatie zul je aan je Rotterdamsche collega moeten overlaten. Ten minsteliet hij er, nu weer ernstig op volgen, „wanneer het althans ooit zoover komt. Het bewijsmateriaal, dat men tot dus ver tegen Hellinger .verzameld heeft, schijnt, voor zoover mij bekend is, niet overstelpend te zijn, tenzij men kan vaststellen, dat het vanmorgen ontdekte briefje Inderdaad van Hellinger afkomstig is". Waarschijnlijk zou deze opmerking weer opnieuw aanleiding tot een uitvoerige gedach tenwisseling hebben gegeven, wanneer van een ander tafeltje niet een der journalisten was opgestaan en het gesprek had onderbro ken met ee'n verzoek dat de moordzaak-Leu vensteyn plotseling op den achtergrond plaatste. Het was de secretaris van de Amsterdam sche Journalistenvereniging. „Mag ik de heeren er even aan herinneren", zei hij, „dat introductiekaar ten voor 't vol gende week Woensdag te houden jaarlijksche bal-masqué vóór Maandag moeten worden aangevraagd. De namen der introducé's moe ten aan mij worden opgegeven en ik zorg dan voor prompte toezending. Ik behoef jul lie er zeker niet op te wijzen, dat elkeen, die maar even weg kan, verwacht wordt". Er werd nog even over het vraagstuk der costumeering doorgepraat, waarbij het fi guur van menigen ijverigen redacteur of ver slaggever het moest ontgelden, tot plotseling de zware stem van den portier, die aan den ingang van de zaal verscheen, de conversa tie wederom afbrak: „Telefoon voor meneer Sanders!Me neer Sanders hier?" „Het wordt tijd, dat we hier ook eens zoo'n signaalinrichting voor de telefoon krijgen", zei Wils. „In het buitenland vindt je die in groote cafés allang. In plaats dat je naam dan door een portier wordt uitgebruld, verschijnt die in lichtletters op een bord. 't Is ongeveer hetzelfde systeem als dat, wat in verschil lende stationswachtkamers in het buiten land wordt toegepast om het vertrek der trei nen aan te geven. Pracht uitvinding voor de ij veraars van meer stilte". Inspecteur Sanders was Intusschen opge staan en nam vijf minuten later zijn plaats aan de stamtafel weer in. Ongemerkt duwde hij Wils een papiertje in de hand, waarop deze zich al even onopval lend een oogenblik verwijderde om van den inhoud kennis te nemen. „Kom met Adams naar het hoofdbureau. Belangrijk nieuws", las hij. Langzaam slenterde hij weer terug naar zijn plaats en nu was het een kleine, moeite om Adams het briefje in handen te spelen. Onmiddellijk daarna nam de inspecteur met een kort excuus voor zijn overhaast ver trek, dat echter door dringende dienstzaken noodzakelijk werd, afscheid. Toen ook eenige leden van de nachtredac tie zich gereed maakten om te vertrekken, grepen Wils en Adams deze gelegenheid dank baar aan om het gezelschap eveneens te ver laten. Belangrijk Nieuws. Tijdens hun wandeling naar het hoofdbu reau gaf Wils den procuratiehouder een kor te uiteenzetting van hetgeen zich dien mid dag in en voor de woning van de verpleegster in de 2e Oosterparkstraat had afgespeeld. Adams luisterde met aandacht naar het verhaal, dat hij slechts af en toe met een enkele vraag even onderbrak. Toen de repor ter zweeg, duurde het eenigen tijd voor hij zijn meening kenbaar maakte. „Dus tóchzei hij eindelijk, meer tot zichzelf dan tot Wils en zich daarna tot den laatste richtend, vervolgde hij: „Als jou veronderstellingen ten opzichte van de medeplchtigheid van die verpleeg ster inderdaad tot opheldering van de mis daad leiden, heb je de politie wel zeer aan je verplicht, Miel". Wils schudde het hoofd. „Hoho, zóóver z-ijn we nog niet. Je vergeet, dat, zelfs wanneer de medeplchtigheid van de verpleegster komt vast te staan en op het oogenblik is dat nog geenszins het geval er altijd nog een vierde man is, die zeker niet zoo gemakkelijk zal zijn op te sporen. We weten nu immers nog niets, we vermoe den slechts en al zou tenslotte overtuigend komen vast te staan, dat die verpleegster mede de hand in het spel heeft gehad, dan blijft het nog altijd de vraag of zij be'reid zal zijn ons nader in te lichten. En wat die ver plichting van de politie betreft, Bob, ik hóóp, dat je me gelooft, wanneer ik zeg, dat me het besef er toe te hebben bijgedragen een arme drommel als Hellinger voor een opzien barende rechtbank te behoeden, meer voldoe ning zal schenken dan m'n aandeel in de arrestatie van den dader". „Het is anders nogal brutaal", vervolgde hij met- een kort lachje, toen de ander bleef zwijgen, ,dat we reëds van aandeel in een arrestatie durven spreken, terwijl nog nie mand er een flauw idee van heeft hoe de zaak zich kan hebben toegedragen, wanneer de' verpleegster werkelijk aan een en ander debet is". „Dat vraag ik me ook juist af", antwoordde Adams. „De conducteur heeft op het station in Den Haag toch alleen de vierde man ge zien en niet de verpleegster. Ik begrij eerlijk gezegd niet waarom de medewerking van deze laatste dan noodzakelijk moet zijn ge weest". ,Een oplossing voor dat probleem heb ik ook niet vermogén te ontdekken en ik geloof dan ook, dat we beter doen daar maar niet verder naar te zoeken. Acht jij de mogelijk heid zóó verwerpelijk, dat men die vierde man of laten we liever zeggen de vierde passagier alleen ten tooneele heeft ge voerd om de aandacht geheel van de ver pleegster af te leiden?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3